Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-07-13, 12:37   #3181
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

as pranimit tė aplikimit tė Republikės sė Kosovės pėr anėtarėsim tė plotė tė Kosovės nė Bankėn Zhvillimore tė Kėshillit tė Evropės, sot ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj ka pranuar njė letėr nga kryetari i Bordit tė Bankės Zhvillimore tė Kėshillit tė Evropės, Raphael Alomar, ku bėhet e ditur pėr vendimin zyrtar tė Bordit Drejtues tė Bankės Zhvillimore tė Kėshillit tė Evropės pėr pranimin e Kosovės si anėtare me tė drejta tė plota nė kėtė Bankė.

“Kam kėnaqėsinė t’ju informoj qė Bordi Drejtues i Bankės Zhvillimore tė Kėshillit tė Evropės gjatė takimit mė 14 qershor 2013, e ka ekzaminuar kėrkesėn tuaj pėr anėtarėsim”, thuhet ndėr tjerash nė letrėn e kryetarit tė Bordit, drejtuar ministrit Hoxhaj, njofton MPJ.

Kosova mund tė pėrfitojė 30 deri nė 40 milionė euro nė vjet nga anėtarėsimi nė kėtė Bankė, e cila njėherėsh ėshtė edhe organizata mė e madhe pas BERZH-it, nė tė cilėn Kosova ėshtė pranuar me tė drejta tė plota nėn emrin kushtetues tė Kosovės dhe pa fusnotė.

Kjo Bankė ėshtė krijuar me 1956 dhe ka pėr agjendė reformat dhe pėrkrahjet sociale shtresave mė tė rrezikuara nė shtetet e ndryshme evropiane. Rezoluta e Bordit tė Bankės ėshtė pėrkrahur nga shumica e madhe e shteteve anėtare tė Bankės e cila ėshtė e vendosur nė Paris, me staf prej 145 bankierėsh dhe ka rejting tė lartė tė kreditit.

Shtetet e Ballkanit janė pėrfituese tė mėdha tė projekteve tė ndryshme nė fushėn e ndėrtimit tė infrastrukturės, ndėrtimit tė banesave pėr shtresat e rrezikuara, ndihmė refugjatėve dhe temat tjera sociale.


me shum vonese tragjike per popullin shqiptar me ne fund por kush jan ata qe do te perfitojne perseri patriotet jo -qeveria e kosoves ehst kunder patriotve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-07-13, 12:38   #3182
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

barrierat e eknomise se kosoves do te vazhdojne dhe qdo gje q e ka lidhje me kosoven do te veshtrisohet nen qeverine e rames ku perparsi absolute do te ju jepet grekve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-13, 14:54   #3183
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

partia demokratike ne shqiperi humbi nga komunistet perbrenda saj ajo ishte parti po thuajse komuniste e perbere nga anrkistet komunistet qe ishin infiltruar aty -merrej me llafe me mitingje me premtime nuk kishte eksprt te vertet per ekonomine -dhe nuk kishte kritere per te mos pranuar ne parti njerzit e infirltruar pa kritere dhe ish mbeturinat komuniste
e njejta gjė ehst me lidhjen demokratike te kosoves e cila esht parti pa kritere dhe aty mund te pranohet nese doon edhe vet rankoviqi ose millosheviqi sikur te ishte gjalle ja pra se qfar domethenje ka nje partii e pa kontroll dhe pa kritere ku pranohen njerz te pa cilsi te pa vlera dhe isht te inkriminuar e te korruptuar banda ish komunist e njerz qe nuk shoshitet mire historia dhe e kaluara e tyre prandaj partite nuk kan kritere as susksese
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 06:14   #3184
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Disa Mashkujve ju duket vetja trim sepse thyejne zemren e nje vajze nje femre nje gruaje etj
Nje femer qe do marr urrejtje ajo do marr edhe pervojen e mesimit
do te te urrej n , dhe do te mesohet me jetue edhe pa ate qe ja theu zemren dhe shpresat

dhe ne fund e harron thyesin dhe e sjell neper kujtes nga njiher si te urryer

si neverits

ajo femer hyn ne boten e dikuj tjeter


, do te hyn dikush ne jeten e saj ne boten e saj pra

,

edhe pse do ta ket shum veshtire me dashte siq te deshti ty

, poashtu do ta ket shum te veshtire me krijue besim perseri


por do ta kupton nje dite se ky me te cilin tani ajo jeton esht ma i mir se ti qe ishe


dhe do jete e lumtur
por jo ti kurre s'ke per te qene rahat dhe i lumtur

Sepse idiskriminove njeriun femren , vajzen se duhur

. nje dite ke me kuptue se sa shum te ka dashte

por gjithqka do te jete shume vone

, pasi ti do kesh kuptuar shpirtesine e saj

ndersa ajo do kete kuptuar vleren e nje mashkulli te vertete -nje diqka qe vyshket e thahet perfundimisht tretet dhe nuk lulzon ma
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 13:25   #3185
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

PD ēahet nė dy kampe, shumica e Kėshillit Kombėtar kundėr Bashės dhe familjes Berisha, priten konfrontime
PD ēahet nė dy kampe, shumica e Kėshillit Kombėtar kundėr Bashės dhe familjes Berisha, priten konfrontime

Rebelimi dhe kryengritja e klaneve dhe grupacioneve nė Partinė Demokratike pas humbjes sė zgjedhjeve, po merr njė rrjedhė tė rrezikshme dhe tė paparashikueshme. Teksa Sali Berisha dhe familjarėt e tij po lėvizin ēdo gurė pėr tė emėruar Lulzim Bashėn krye tė partisė, Partia Demokratike rrezikon tė shpėrbėhet nga reaksionet, shpėrthimet, rebelimet dhe papajtueshmėritė me skenarin e Berishės, pėr ta udhėhequr selinė blu me anė tė kukullės sė tij, Basha. Aktualisht, Partia Demokratike ėshtė ēarė nė dy kampe kundėrshtare. Nė njėrėn anė janė Lulzim Basha, familja Berisha, shokėt dhe miqtė e Argitės dhe Shkėlzenit, sekserė, klientė tė familjes etj. Nė anėn tjetėr, janė 36 deputetėt e pėrjashtuar nga lista, Sokol Olldashi, Jozefina Topalli, Ridvan Bode, Besnik Mustafaj, Ilir Rusmali Astrit Patozi, Fatos Hoxha, Selami Xhepa, pjesa mė e madhe e anėtarėsisė dhe shumė figura emblematike tė PD. Pas njė beteje tė gjatė tė nėndheshme, lufta mes klaneve pėr dominancė dhe pushtet nė Partinė Demokratike, tashmė ka plasur publikisht. Ndėrkaq, asnjė shenjė paqeje nuk po shfaqet nė horizont. Pėrkundrazi, ditė edhe mė tė zeza e presin Partinė Demokratike. Megjithatė, coptmi i Partisė Demokratike pritet tė konkretizohet pas katapultimit tė Lulzim Bashės nė krye tė partisė. 36 deputetėt e pėrjashtuar nga lista, ekspozetė tė tjerė tė mėnjanuar nga familja, kanė nisur lėvizjet e para pėr t’u organizuar dhe koordinuar kundra klanit qė ka kapur PD. Njė zė kritik ndaj Berishės dhe Bashės paralajmėroi dje pėr gazetėn “SOT” se, menjėherė sapo Berisha tė katapultojė Bashėn nė krye tė PD, do tė ketė njė reagim tė fortė, tė organizuar dhe tė koordinuar. Sipas burimeve, nuk pėrjashtohet mundėsia e formimit tė njė lėvizje tė re nė PD, e pėrbėrė nga figura tė rėndėsishme tė kėsaj partie, por qė Berisha tentoi t’u ndėrpriste karrierėn politike dhe parlamentare.

Reagimet

Zėrat kundėr familjes Berisha dhe Lulzim Bashės, sa vijnė e shtohen. Po ashtu, pas zyrtarizimit tė kandidaturave, nė selinė blu ėshtė instaluar njė klimė tensioni dhe e polarizuar. Aktualisht selia blu ėshtė pronė e dyshes Berisha-Basha. Ndėrkaq, dy ditė mė parė, ish-ministri i Drejtėsisė, Ilir Rusmali, lėshoi akuza tė rėnda ndaj tė projektuarit tė familjes pėr pasardhės, Lulzim Bashėn. Rusmali akuzon Bashėn si kukull tė pėrlyer nė afera korruptive. Ai paralajmėron se katapultimi i Bashės nė PD do ta ēojė partinė nė disfata edhe mė tė thella. “Nėse ata presin liderin e panjollė, ne mund tu dhurojmė liderin e pėrlyer. Nėse ata presin udhėheqėsin e fortė, karizmatik, largpamės, tė pavarur, tė vendosur e energjik, ne mund tu ofrojmė udhėheqėsin kukull, pa shpirt, pa vizion, pa autoritet e anemik”, deklaroi ai. Po ashtu, njė reagim i ashpėr ka ardhur edhe nga Fatos Hoxha, deputet dhe anėtar i Komisionit tė Ligjeve.

Reprezalja nė PD

Sali Berisha pėrjashtoi nga lista tė gjithė deputetėt qė guxuan tė mendonin ndryshe nga ai dhe qė mund tė rrezikonin pozitat e Bashės, duke filluar qė nga Mark Marku, Leonard Demi, Selami Xhepa, Enkelejd Alibeaj etj. Reprezalja ishte e plotė dhe e pamėshirshme. Figurat mė emblematike tė PD si Ilir Rusmali, Leonard Demi, Jemin Gjana, Enkelejd Alibeaj Fatos Hoxha, Tritan Shehu, Mark Marku, Selami Xhepa etj., u zėvendėsuan me njerėzit e Bashės dhe tė familjes si me Keltis Krujėn, Arben Ristanin, Jorida Tabakun etj. Adriatik Doēi
...........................................
kjo esht ajo intriga dhe teatri si dhe lojrat e gjat gjith kohes ku kan depertuar njerzit nga koha e komunizmit dhe rrymave tjera politike duke hy si kuaj druri neper parti .
ajo qka kam thene qysh ne fillim sa po e kam pa strukturen e hyrjes dhe metodat njerzit dhe sabotimet -menjiher kam menduar se sabotimet do te jen te mdha dhe perqarjet -pastaj intrigat dhe klanet -
askund ne bote nuk ka as njerz e as parti por as shtet qe hype mbi ligjin si te shqiptaret -te shqiptaret individi dhe klani hype mbi ligjin ,pazaret dhe sundimi primitiv i perzier me mbeturina primitive te bajraktarllekut e djallzive klanore e besa edhe shpellore neper mes vrasjeve neper mes hileve dhe kurthave dhe imponimeve -pa asnje lloj talenti ligjor e demokratik duke demtuar civilizimin dhe vlerat e ligjeve kjo ndodhe vetem te shqiptaret ne bote -se sa larg ka shkuar shkelja eligjit dhe sa sundues esht be klani qe nuk trembet nga askush a snga korrupsioni as nga ligji -e deshmoj egersia dhe aanarkia e sundimit keq qeverises gjat gjith kohrave dhe egersia e padrejtesive dhe grupimeve qe nuk pyesnin per ligjin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 13:27   #3186
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

nuk ehst veshtire per te para shikuar qdo rezultat per afersisht vetem shih sjeljet dhe demagogjine natyren epropagandes dhe secili perfersisht mund te nxjerr formulenb dhe te bej hesapin edhe ne kohe se sa do te vepron dhe si do te llogarite anarkia e sabotimi qka do te sabotohet e si do te behet -nuk ehst problem te shqiptaret per te analizuar politiken mjafton te shohesh sjelljet dhe mendesine dhe veprimet e politikanve pastaj menjiher vjen ne perfundim -shih pak te kaluaren dhe historiatin e tyre dhe veprimet pastaj vjen ne perfundim se qka do te sjell edhe e ardhmja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 13:37   #3187
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

te gjith po e shohim me sy hapur se europa dhe amerika ia falen serbise gjysmen e bosnjes dhe veriun e kosoves plus komuna mbrenda kosoves dhe po ja lene komunat shqiptare serbise si presheven medvegjen bujanocin vranjen leskocin etj
por edhe krejt sangjakun dhe lojanin -
,serbet ne vend q ete denohen perjetsisht per te gjitha te kqiat kriminale gjat 1300 viteve qe erdhen ketu dikush ne europe dhe ne amerike ka interes qe serbet ta pushtojne ndoshta edhe europen -
ata agjent qe jan ne sherbim te sllavizmit dhe pansllavizmit ku do qofshin ne bote ata
duhet identifikuar dhe perjasjtuar nga jeta politike dhe duhet te vendosen ku do ne bote neper qeveri njerz antisllav e sidomos antiserb
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 13:41   #3188
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pastrimi i agjenturave te europes qe punojne per shkie si per shembull qeveria spanjolle qeveria franqeze duhet te largohen komplet nga qeveria dhe duhet te vendosen qeveritar te vendosur anti sllav qe ndalojne depertimin e sllaveve ne europe dhe ne amerike dhe vende tjera .
depertimi i pansllavizmit dhe kinezve e te tjerve do te paraqet rrezik te madh per te ardhmen e kombeve -prandaj masat duhen marr qe tani dhe te ndrrohen te gjith ata agjent qe jan infiltruar ne strukturat shtetrore politike e me gjere seps eka shum ne sherbim te rusve e shkieve
te cilet po i demtojne interesat e civilizimit perendimore dhe botes
fuqia e sllaveve duhet te dobsohet ne bote ne menyre qe te mund te jetoj njerzimi
serbet duhet larguar nga bosnja kroacia kosova dhe mali i zi e nga maqedoni
ata kan shum ndikim ne gativ ne te gjitha proceset e jetes te se ardhmes dhe paraqesin rrezik
serbia duhet te mbetet ne pashallekun e beogradit pa kurfar ndikimi ne bote vetem ather mund te ket paqe dhe qetsi ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 16:56   #3189
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qka mė thua o dhe pashė zotin-
-po ku ka si krojet e mia--
ku ka si fushat e mahnitshme e tė gjera-
-mė thuaj mbi dhe ku ka si etnike shqiperia-
--ku qelė si aty aq famshėm pranvera
-ku mė shkrinė malli e dashuria--
ku qelin lule si aty e vera-
- ne cilin dhe e ku esht ma e lehtė puhija-
- se ne timin dhe e atdhe-
yjet atje jan si mrekullia
ne netet e qiellit te kalter mbi deti
ma bukur kush veshet me sharm se shqipnia
me fusha e ara te bereqetit
-ku pushon ma bukur perendia-
-se ne atdheun e shqipeve ne te shejtin dhe
-- -ma te bukur ku ka se etnike shqipnia -
-cili diell si aty din me nxe -
-ku mbinė ma bukur se aty me plot lule gjalleria -
-ne cilat kombe e fe.-
-mbi dhe e glob ku jeton njerzia -
-ma e bukur se ajo toke s ka le
ah ku jeton me embel se ne atdhe perjetsia
ku ka ma te bukur fole
atje fluturojne shqipnonjat e mia
mbi alpe kreshnike e pllaja
mbi bjeshke e male atje lart rrin hjeshia
pranvrat kur bien mahnitshem ne fusha e ograja
e prrojet plot gurgullima
fushat e malet me lisa
ma e bukur ku ndjehet ne ndoj gjuhe cicerima
se ne token e lashte me plisa


-xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 06:10   #3190
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pas ne informimi te situates n e pergjithsi po del se jo vetem individ te veqant por edhe diplomat te kosoves tani po na dalin miljonera -ata nuk jan as nje te rexhionit te drenices,siq po shprehen me urrejtje disa njerz me te kalauar dhe qellime te dyshimt a te propagandes antidrenicė .
SIPAS NJE INFORACIONI DHE STATISTIKE SEKRETE QE KA DALE NE ANALIZE
- SERBIA KA SHPRERNDA GJAT KETYRE VITEVE RRETH 170 MILJON EURO
NEPER DUAR SEKRETE TE GJITHA SI PARA TE GATSHME
NEPER DUAR PER TE DENIGRUAR DHE DISKREDITUAR ME PROAPAGNDE
DRENICEN-
DHE REXHIONET TJERA
NE FORMA PERQARSE NE MENYRE QE TE SABOTOJ UNITETIN E SHQIPTARVE
DHE JAN ORGANIZUAR VEPRIME TE NDRYSHMNE SABOTUESE
PER REXHIONIN E DRENICES DHE REXHIONE TJERA POR NE KRYE TE LISTES ESHT SABOTIMI DHE PROPAGANDA NDAJ DRENICES -
kETU DISA NGA NJERZIT SHQIPFOLS BEJNE KERDI NE KET DREJTIM QE JAN AKTIV
NDERSA NE DISA KOMENTE TE DISA GAZETAVE FLITET SE
DISA MARRIN NGA NJIQIND EURO KUSH DO QE SHKRUAN DIIQKA NEGATIVE KUNDER DRENICES -
NDERSA SHUMA E DHENJES SE PARAVE ROJEVE TE URES DHE PARAMILITARVE E FORCAVE PARALELE DHE FINANCIMEVE TJERA SABOTTUESE NE VERI TE MITROVICES JAN SHUMA MARRAMENDSE TE MDHA QE JAN DHENE PER KETO QELLIME -
KU I MERR SERBIA GJITH KETO PARA SHTROHET PYETJA :
DHE PER VEQ ASAJ JAN DHENE EDHE SHUMA NE PARA PER PERQARJE FETARE TE GRUPEVE :
PRA NUK EHST VETEM ARABIJA SAUDITE Q EPAGUAN POR EDHE SERBIA ESHT PAGUESE E KLIKAVE FUNDAMENTALISTE NDERSA GJAT REXHIMIT TE ISH JUGOSLLAVISE ISHIN NJERZIT E CAKTUAR SPIUN QE BENIN NGATRRESA E PERQARJE TE VEQANTA TE NATYRAVE TEPER TE KOMPLIKUARA :
sERBISE DUHET TI NDALOHET QDO LLOJ INTEGRIMI NE EUROPE DERI SA ESHT KAQ DESTRUKTIVE KAQ ANTI EUROPIANE KAQ ANTIPERENDIMORE DHE SABOTUESE :
SERBIA MBJELLE VETEM SHERRE DHE NUK STABILIZON BALLKANIN POR BEN SUBVERZIONE MBJELLE RREZIQE PER LUFTE PERQRSE DENIGRON DHE FINANCON GRUPOE SPIUNESH SI NE KOHEN E RANKOVIQIT -
SERBIA NUK BEN AS NJI KONSTRUKSION PER NORMALIZIM TE MARDHENJEVE POR LUFTE SPECIALE ME SPIUNIME E SABOTIME FIUNDAMENTALIZMA FETAR QE MUND TE KEN PASOJA NE TE ARDHMEN PER EUROPEN :
NE PROPAGANDEN KUNDER DRENICES NE KEMI VREJTE SE AJO EHST BERE POASHTU NE KOHEN E REXHIMIT RANKOVIQ TE FADIL HOXHES DHE ALI SHUKRISE NE TE KALUAREN KU GJAT GJITH KOHES REXHIONI I DRENICES ISHTE I VARFER I BOJKOTUAR DHE ISHTE I RRETHUAR ME VIJA TE KUEQ DUKE I QUAJTUR ARMIQ BALLIST REAKSIONARE REXHION I PA DESHIRUESHEM NE ISH JUGOSLLAVI ;SOT KY DISKIRIMINIM PO BEHET NE NJE FORME TJETER DHE PO KONCENTROHET PLANI I MOSZHVILLIMIT TE REXHIONIT -PERSERI REXHIONI ESHT ME I PA ZHVILLUARI DHE NE KRAHASIM ME REXHIONET TJERA EHST LARG SHUM LARG NE QDO ASPEKT TE ZHVILLIMIT SEPSE KESHTU URDHRON SERBIA KESHTU URDHRON RUSIA DHE KJO SJELLJE ESHT BRENGOSESE :
Kryesisht rexhionet e veriut te kosoves jan me te pa zhvilluarat ne ket katatstrofe te mjerimit udheqe perseri drenica mitrovica vushtrria llapi shala kastrioti dhe zonat ne veri deri ne veri te rexhionit te shales se bajgores
dhe kjo duhet ta brengose popullin shqiptar dhe politiken e parlamentin
Ne propaganden ne internet ne prpoapaganden gojore anti drenice dhe ne disa gazeta etj dhe ne propagande gojore n eper ndeja te lira dallohen shum pisa parazit qe nuk duan te punojne por marrin para nga serbia per qellime te ndyra antishqiptare propaganduese .
Kemi menduar se kur te qlirohet kosova propaganda do te merr fund dhe drenica do te qlirohet nga kthetrat e propagandes se ali shukrive por jo -spiunet vazhdojne te korruptuerit vazhdojne njejt si ne kohen e ish jugosllavise kur familjet e degjenruara projugosdllave benin kerdi ne mercenarizem .
Populli shqiptarė duhet te ndertoj strategjine e forte se bashku me miqt neper bote se si te shpetoj nga keto kthetra te agjenturave te flliqura dhe te dyshimta mercenare .
Ne gazeten bota sot shihen komente te tilla negative me njerz me pseudonime te tilla bastardesh negativ te propagandes qe jan njerz te korruptuar parazit te dyshimt qe marrin nga njiqind euro para nga serbia per propaganda te tilla dhe te gjith flasin me pseudonime
e poashtu ne internet e ku do -dhe ku do shihet aty ne at mes i zlleshem ne ket propagande
edhe pseudonimi guri i madh qe ketu ne ket forum esht i njohur per diskreditimin e rexhioneve ne pergjithsi e ne veqanti e merr neper goje drenicen pe rkeq ne forma negative -
po at rrol destruktiv dhe anti kombtar e ka luajt nje koe te gjate gazeta bota sot ajo edhe sot ne nje forme vazhdon
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 06:11   #3191
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pasuria e deputetve dhe e ambasadorve e nen ambasadorve po behet gjithnji e ma e madhe pra dergja anarkiste e burokratve te pa hajr te cilet pak e aspak punojne e shum kan
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 06:12   #3192
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tradhtia tradhtia o burra
po ben kerrdi permbi dhe
pansllavet me vegla e me turra
po turren te eger mbi ne

armiq kah do si hije
shqipfols parazit e zuzarė
po grryejne ne dhe etnije
perqajne kah do shqiptar
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 06:58   #3193
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sa do qe historia esht kryengritse dhe ka fakte kokforta nuk fale asnjeher ,te poshtrit dhe vetem te poshtrit mundohen ta shlyjen historine dhe ngjarjet e verteta ,
por ngjarjet e verteta nuzk shlyhen asnjeher.
policia italiane e politika antishqiptare politika ekorruptuar italiane q eka fute moden dhe kthetrat ne shqiperi -ishte nje nder politikat negative qe ndikoj ne krijimin e rrjetit te se keqes dhe mafiozitetit ne shqiperi.
Ne vitin 1992 kur ne shqiperi akoma nuk dinin se q esht bota e jashtme ,kam qene shum perhaps i fjales qe populli shqiptar te ket kujdes nga klanet dhe klikat italiane nga grupet nga anrkia dhe mafioziteti bandat e dirigjimet italiane .
Por kembe e koke pikrisht disa kryetar te bashkive u bene me rrjetin italian ,ne e emer te nje far miqsie e idese se dyerve europiane .
N e fakt ishte tragjike sepse shqiperia ra ne kthetrat e pisllekut d he mafies kembe krye e cila sot paraqet problem ne europe per te dale nga kthetrat e mafies .
Pasojat e mafies dhe ndikimi i mesimit negativ ku shqiptaret tradicional rane nen kthetrat e mafies dhe idese per te pasuruar pa zgjedhe rruge dhe nepermes te krimit -ndryshuan shum mentalitetin zakonet dhe traditen shqiptare ,duke demtuar rende etiken vlerat besen traditen kulturen dhe sinbqeritetin padjallzine qe kishin shqiptaret si shoqeri teper e pa djallzuar.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 06:59   #3194
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

raportet dhe kontaktet me italian i dhan kahje te tmerrshme negative shqiperise dhe shqiptarve .
u be moda e re ekrimit me te zi pervers kriminal e shitjes se prostitutave -deri sa shqiptari ne gjak e kishte nderin dhe jepte jeten per nderin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-13, 07:02   #3195
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ky ndryshim i tmershem prej nje shoqerie ku jepej edhe jeta per nderin dhe sakrificat me te mdha beheheshin per nderin dhe zakonet e te pareve -u shendrrua shqiperia ne nje vend te turpit ne syte e botes nje vend plehrash dhe rreziqesh mafioze shitjes se prostitutave droges vrasjeve dhe kanuneve te reja bastarde , te cilat pamshsirshem filluan te bejne kerdi ete krijojne grupe vrasesish qerime hesapesh diler drogash e transportues te drogave te prostitucionit dhe sadizmit te suhtruar .
Nga karakteri i ndergjegjshem ku shqiptari ishte ne gjendje te jap jeten per nderine femres per ta mbrojtur -dolen grupe nga ma basdarde te cilat e rrembenin femren edhe ne rruge e ku do per ta derguar si prostitute ne itali -


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.