Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-06-11, 22:18   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lajme - risi

MySpace shitet pėr 35 milionė dollarėNjė ditė pasi qė mediat kishin filluat tė diskutonin pėr kėtė mundėsi, ajo edhe ndodhi. Rrjeti social MySpace ėshtė shitur tek njė rrjet i reklamimit i quajtur Specific Media pėr 35 milionė dollarė.


Drejtori ekzekutiv i kėtij rrjeti social, Mike Jones do ta braktis kompaninė, dhe me sa duket, bashkė me tė do tė shkojė edhe njė pjesė e stafit.

Nė emailin e tij, Jones ka thėnė “Sipas marrėveshjes, ne jemi duke bėrė disa iniciativa ristrukturimi, duke pėrfshirė edhe njė reduktim tė konsiderueshėm nė numrin e punėtorėve. Unė do ta ndihmoj Specific Media nė periudhėn transitore edhe pėr dy muaj tjerė, para se ta braktis pozitėn time si drejtor ekzekutiv i MySpace”.

Pronari i deritashėm i rrjetit social, News Corp, pėr njė kohė tė gjatė ėshtė shprehur i gatshėm ta shesė MySpace.

Sipas parashikimeve, pritej qė ēmimi i rrjetit social nė rėnie tė shkonte deri nė 100 milionė dollarė, por me sa duket njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-06-11, 22:27   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Lytro, aparati fotografik i sė ardhmes


Lytro, kompania qė pretendon se do tė ketė nė treg aparatin fotografik tė sė ardhmes, thotė se nė njė kohė tė mėvonėshme, kamerat do tė fotografojnė tė njėjtėn skenė me dy fokuse tė ndryshme.


Nė fakt ky pretendim i Lytro nuk ėshtė i pakonceptueshėm, nė njė kohė kur aparate tė tillė aktualisht ekzistojnė, e i mundėsojnė fotografėve qė tė ndryshojnė fokusin e imazhit pasi e ka shkrepur atė. Kjo sipas ekspertėve tė Lytro, realizohet falė njė sensori tė ri qė arrin tė fotografojė dhe filmojė tė gjithė fushėn e dritės ose rrezet e dritės nė tė gjithė skenėn. Pra, kėta sensorė regjistrojnė tė gjithė dritėn si njė tė vetme.

Mė pas fokusi i njė skene tė vetme tė fotografuar mund tė rregullohet nė kompiuter, nė tė njėjtėn mėnyrė sikur rregullohen ngjyrat dhe kontrasti me Photoshop. Por ky lloj aparati mund tė fotografojė edhe nė errėsirė apo nė teknologjinė 3D, pėrmes njė lenteje tė vetme.

Modeli i parė i kėtij aparati pėr pėrdoruesit e gjerė, do tė jetė nė madhėsinė e njė aparati xhepi, ndėrsa ai do tė dalė nė fund tė kėtij viti. Ende nuk ka asnjė informacion lidhur me koston e kėtij modeli.


Testo:

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/...you-take-them/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 10:39   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

ArchiCAD 14 INT Build 3636 (x32/x64)

Skarko:

http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part1.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part2.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part3.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part4.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part5.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part6.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part7.rar
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:38   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Facebook me 750 milionė anėtarėEdhe pse vetė Facebook ende nuk ka dhėnė shifrat zyrtare, sipas shkrimit tė “TechCrounch”, Facebook tani ka pėrafėrsisht 750 milionė pėrdorues tė rregullt, tė cilėt sė paku njėherė nė muaj kyēen nė kėtė rrjet social. Facebook verėn e kaluar ka bėrė tė ditur se ka 500 milionė pėrdorues, kėshtu qė pėr njė vit, ėshtė rritur pėr 50 pėr qind, respektivisht pėr 250 milionė.

Me kėtė ėshtė tejkaluar mesatarja prej 100 milionė pėrdoruesve, tė cilėt Facebook i ka fituar mesatarisht nė vit qė nga themelimi nė vitin 2004. Nė “TechCrounch” gjithashtu supozojnė se Facebook nuk dėshiron tė zbardhė shifrat zyrtare, derisa numri i pėrdoruesve tė rritet nė njė miliardė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:40   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Pesė arsye pse Microsoft ende mund tė luftojė nė luftėn e tabloveAtuja kryesore e Microsoft-it bazohet nė njė thėnie tė vjetėr se njerėzit mė parė e braktisin religjionin, se sa shprehitė. Nė panairet e teknologjisė CES 2011 dhe MIX 11, Microsoft ka bėrė tė ditur se versioni i ardhshėm i Windows-it, do tė punojė me ndihmėn e arkitekturės ARM dhe ka demonstruar skicat e para tė Windows 8 apo se si do tė quhet nė fund sistemi i ri operues nė tablo.

Dhe pėrderisa deklaratat e tyre pėr 180 shkallė janė kthyer nė krahasim me ato tė Steve Ballmer-it, i cili kishte deklaruar se Windows 8 nė treg do tė paraqitet nė vitin 2012, tani ėshtė mėsuar se ky version ėshtė shumė afėr tė dalė nė treg dhe posa tė paraqitet njėherė, shumė shpejt do ta pushtojė tregun e tablove. Pse? Ekzistojnė pesė arsye pse Microsoft mund tė udhėheqė garėn dhe nė fund edhe tė fitojė nė betejėn e tablove.

Pėrvoja e informimit

Microsoft Windows gėzon njė pjesė dominuese tė tregut prej gati 90 pėr qind pėr sisteme operuese tė kompjuterėve tė tavolinės. Edhe pse tabloja nėnkupton rreth plotėsisht ndryshe nga kompjuteri i tavolinės, pėrdoruesit do tė dinė ta vlerėsojnė tablonė e cila do t’u duket dhe do tė jetė nė pėrputhje me atė qė tashmė e dinė.

Libreza softuerike

Intel ka njoftuar investuesit qė softueri i vjetėr nuk do tė mundė tė funksionojė nė versionet ARM tė Windows-it. Mirėpo, Microsoft e ka demantuar kėtė me pohimin se Intel me spekulimet e tij e ka kaluar ēdo kufi dhe se tashmė e kanė demonstruar Microsoft Office si dhe Internet Explorer 10 nė tablotė me arkitekturė ARM.

Edhe nėse Intel ka tė drejtė, Microsoft zhvilluesve tė softuerit mund t’u japė mjete shtesė tė cilat kalimin nga x68 nė ARM, do ta bėnin mė tė thjeshtė. Tabloja do tė jetė mė e suksesshme nėse pėrdoruesit e pėrdorin softuerin me tė cilin janė mėsuar nė kompjuterin e tyre tė tavolinės.

Larmia e harduerit

Apple momentalisht dominon nė tregun e tablove, por ai posedon vetėm iPad 2. Natyrisht, ka modele tė ndryshme, por iPad 2 nė fund ėshtė vetėm iPad 2. Tablotė Microsoft Windows me siguri se do tė ndjekin rrugėn e tablove Android me mundėsi tė zgjedhjes sė formave dhe madhėsive tė ndryshme.

Njė aspekt i larmisė sė tillė, pėrdoruesve ju ofron mė shumė opsione nė kuadėr tė zgjedhjes sė formave dhe pjesėve tė harduerit, tė cilėt mė sė shumti i pėrshtaten nevojave tė tyre, nė vend qė tė pėrdorin qasjen e Apple-s nė madhėsi universale.

Ēmimi?

Sigurisht keni vėrejtur pyetėsorin. Nga njėra anė, gjithnjė e mė shumė tregtarė qė ofrojnė tablo konkurruese, do ta zvogėlojnė ēmimin e tyre, si nė industrinė e tėrėsishme tė tablove, ashtu edhe nė vetė mesin e tablove Windows.

Mundėsia e pėrdorimit tė pjesėve tė ndryshme tė harduerit, edhe mė shumė do ta ulė ēmimin e produktit. Mirėpo, siē qėndrojnė tani punėt, duket se Apple e mban tregun nė grusht duke pasur monopol ndaj shumė komponentėve kyē tė tablove, ēka tregtarėve tė tjerė ua vėshtirėson blerjen e pjesėve tė nevojshme tė harduerėve. Kėshtu, ēmimi bie nė tregun e zi.

Ata nuk nguten

Po, natyrisht pėr Microsoftin tablotė nuk janė diēka e panjohur. Mirėpo, kur bėhet fjalė pėr gjeneratėn e tablove iPad, Microsoft tani ėshtė shtyrė nė margjinė tė tregut. Mirėpo, strategjia e Microsoft-it tani pėr tani duket e fokusuar nė kualitet, se nė garėn e tregut.

Nėse e vėzhgoni pakėz mė mirė konkurrencėn e tanishme tė iPad-it, duket se ngutja nė treg me tablotė e pakryera apo jo tė plota, mund tė ketė pasoja tė paparashikueshme. Motorola Xoom dhe BlackBerry PlayBook janė quajtur rivalė potencialė tė iPad-it, por qė tė dy nė treg kanė pėrfunduar pa elementet kyēe, duke i lėnė pėrdoruesit e tyre tė uritur, ēka ka rezultuar me shitje dėshpėruese dhe njė pėrshtypje tė keqe pėr blerėsit e ardhshėm tė tablove.

Nėse Microsoft arrin sukses nė qėllimin e tij dhe tregut i ofron pėrvojėn e njohur Windows – por nė mėnyrėn qė ėshtė unike pėr tablonė mobile dhe e ofron me ēmim i cili mund tė matet me iPad, mund tė zgjohet nga tė vdekurit dhe nė fund tė dominojė nė tregun e tablove, ashtu siē dominon nė tregun e kompjuterėve tė tavolinės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:42   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Prezantim zyrtar i Office 365Nė njė ngjarje qė do tė mbahet nė Nju-Jork, nė tė cilėn do tė marrin pjesė edhe kryeshefi i Microsoft-it, Steve Ballmer, do tė prezantohen risi tė shumta nė sferėn e teknologjisė. Nė paralajmėrimin zyrtar tė ngjarjeve, Microsoft ka bėrė tė ditur se ka risi qė lidhen me Office 365, mirėpo zyrtarė tė lartė tė Microsoft-it kanė konfirmuar se bėhet fjalė pėr prezantimin zyrtar tė Office 365.

Office 365, i cili ėshtė nė fazėn e testimit publik Beta qė nga prilli, pritet tė ofrohet nė dy versione. Versioni bazė Office 365 for Professionals and Small Businesses, pėrfshin Office Web Apps, Exchange, SharePoint dhe Lync online, ndėrsa ēmimi do tė jetė 6 dollarė pėr pėrdorues nė muaj.

Pėr kompani tė mėdha, dedikohet versioni Office 365 for Enterprises, i cili pėrfshin edhe mundėsi shtesė, siē janė shėrbimet pėr kėmbimin e menjėhershėm tė porosive dhe video-konferencave, ndėrsa do tė ofrohet nė katėr variante me ēmim mes 10 deri 27 dollarė pėr pėrdorues nė muaj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-13, 18:26   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kosova nė listėn e shteteve tė Microsoft-it nga viti 2014Qeveria e Republikės sė Kosovės, pėrkatėsisht MF-ja mė 24 qershor ka marrė pėrgjigje zyrtare nga Microsoft-i, nė tė cilėn ėshtė konfirmuar thellimi i bashkėpunimit si dhe ėshtė konfirmuar se nga viti 2014 do tė zgjidhet edhe ēėshtja e pėrfshirjes sė Kosovės brenda sistemeve tė Microsoft-it dhe veēanėrisht paraqitja e Kosovės nė listėn e shteteve tė Microsoft-it.

Nė njė njoftim tė pėr medie tė Ministrisė sė Financave, bėhet e ditur se kanė filluar pėrgatitjet dhe tashmė janė marrė disa nisma pėr tė mbėshtetur Kosovėn nė disenjimin e shėrbimeve pėr e-Qeverisje dhe thellimi i bashkėpunimit nė fushėn e arsimit.

Bazuar nė faktin qė Republika e Kosovės nė vitin 2008 ka shpallur pavarėsinė e saj, si dhe duke parė qė Republika e Kosovės ka popullsi me moshė mesatare tė re, ku pothuajse 58% e tyre shfrytėzojnė internetin apo janė tė pajisur me kompjuter, ministri aktual i Financave, Besim Beqaj, gjatė mandatit tė tij si ministėr i Zhvillimit Ekonomik ka iniciuar disa ēėshtje qė ndėrlidhen me avancimin e teknologjisė informative nė vend. Nė kėtė drejtim, me shkresėn e tij zyrtare tė datės 11 shkurt 2013, adresuar z. Steve Ballmer-CEO nė Microsoft, janė parashtruar kėrkesat pėr dhėnien e rolit udhėheqės nė disenjimin e shėrbimeve pėr FPR e-Qeverisje tė Kosovės nė Microsoft, radhitjen e Republikės sė Kosovės nė listėn e shteteve tė Microsoft-it, hapjen e njė zyre tė Microsoft-it apo distributorit nė Prishtinė, pjesėmarrjen nė hapjen e njė qendre novacioni tė Microsoft-it nė Prishtinė, si dhe bashkėpunimin e mėtejshėm nė fushat e arsimit fillor dhe tė mesėm (mė shumė se 25% e popullsisė sė Kosovės ndjekin shkollat fillore apo tė mesme).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-13, 11:10   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Mac Plus, 27 vjeqar.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-14, 16:59   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Lajme - risi

Krijuesi i WWW kėrkon njė “Magna Carta” pėr mbrojtjen e internetitKrijuesi i internetit, Sir Tim Berners-Lee beson se duhet tė krijohet njė ‘Magna Carta’ pėr ta mbrojtur pavarėsinė e internetit dhe pėrdoruesve tė saj, raporton The Guardian.

Nė pėrvejtorin e 25-tė, Berners-Lee paralajmėron se neutraliteti i kėtij mediumi ėshtė duke u kėrcėnuar nga qeveritė dhe korporatat.

“Vetėm me internetin e hapur ne mund tė mbėshtetemi nė tė, pa u brengosur se ēka mund tė ndodhė nė prapaskenė. Sot ne nuk mund tė kemi qeveri tė hapur, demokraci tė mirė, sistem tė mirė shėndetėsor, komunitete tė lidhura dhe diversitet tė kulturave, nėse nuk kemi internet tė hapur – por duhet tė luftojmė pėr kėto gjėra, ato nuk do tė vijnė vet” ka thėnė Berners-Lee.

Krijuesi i internetit ka qenė kritik i ashpėr i metodave tė spiuinimit pėr tė cilat janė akuzuar qeveria amerikane dhe ajo britanike.

Plani i tij pėr pėrpilimin e njė Magna Carta pėrfshin parimet e privatėsisė, lirisė sė shprehjes dhe pėrgjegjėsinė pėr anonimitet, ndėrsa ky plan do tė quhej “The Web We Want”, i cili promovon tė drejtat digjitale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.