Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-05-06, 16:45   #1
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Natyrisht se shqiptaret tash renditen nder popujt me nje emigracion te larte ne Evrope, SHBA e ne kontinente te tjera.
Eshte interesant te dihet se me ke shoqerohen emigrantet ne pergjithesi.
Pra cfare shoqerie keni ne emigracion?
Cfare ndikon ne zgjedhjen e kesaj shoqerie?


Une po ja nisi i pari.
Kam nje shoqeri te larmishme.
Natyrisht pervec shqiptareve, kam shume te njohur gjermane, hollandeze, belge, italiane, franceze, irlandeze etj.
Ne zgjedhjen e kesaj shoqerie ka ndikuar shkolla dhe punesimi dhe ne kete zgjedhje nuk ka ndikuar aspak besimi fetar apo dukuri te tjera shoqerore.


__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-05-06, 22:04   #2
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une po ja filloj e dyta

Kam shoqeri pa dallim feje,gjuhe, ide politike dhe ngjyre te lekures .

Ne zgjedhjen e shoqeris tek une ,ndikon perputhja e karakterit .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-05-06, 22:54   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shoqėria ime ėshtė multinacionale.
Kriter i vetėm pėr t`u shoqėruar me dikend ėshtė komunikimi i drejtė dhe pa interesa personale.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-06, 12:20   #4
Espresso
 
Avatari i Espresso
 
Anėtarėsuar: 09-11-05
Vendndodhja: Aty ku sduhet
Postime: 709
Espresso
Gabim

Shoqerohem kryesisht me shqiptare, pastaj gjerman, turq, afrikan (te zi), slloven dhe me arab pa dallim feje, race etj
Espresso Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-05-06, 15:44   #5
Aga Syl
 
Avatari i Aga Syl
 
Anėtarėsuar: 05-04-06
Vendndodhja: Berlin
Postime: 287
Aga Syl i dashurAga Syl i dashurAga Syl i dashur
Gabim

Kame shoqeri te madhe,miqe e jarana por vetem shqiptar,te gjithe trojeve tona.
Aga Syl Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-06, 17:05   #6
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

....shoqeri te perzier ,
mjaftone te kemi te perbashket ,karakteret shijet , idet , kritere kryesor ne seleksionimin tim, ne njohjen me te huajt dhe krijimin e shoqerise me ata , dij qe nder te tjerat kam ,edhe poziten ne shoqeri qe kane dhe gezojne nga rrethi keta miq te rinje ..... ..
(epo kjo arsyetohet me ate, nga shoqerija si pjese percjellese e jetes dua dhe te mesoj e vlersoj pozitive diqka , jo vetem humbje kohe de ..)
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-06, 19:47   #7
seriozja_19
 
Anėtarėsuar: 28-06-06
Postime: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Gabim

Gjithe me thojke babi: Shoqeria e mire shihet ne gyrbet dhe kurre nuk e kuptojsha se cka dojke te me thoje me kete fjali.
Mirepo tash me vone, kur i mbusha 20 vite plotesisht e di kuptimin (pak si vone, por me mire vone se kurre...hehe).
Gjithe kam vizituar shkolla me nje numer te vogel te emigrantve sepse kam pasur aftesi te medhaja dhe keshtu qe gjithe kam qen e rrethuar nga shoqria Austriake. Normal qe ngjej edhe shqiptare ne shoqrine time mirepo Austriaket dominojne...dhe me pelqen keshtu sepse jan tipa te ftohte dhe nuk perzihen ne jeten private, as nuk i shikojne thashethemet, kjo eshte per mua primare!!!
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 00:42   #8
Rizuana
 
Avatari i Rizuana
 
Anėtarėsuar: 01-07-08
Postime: 833
Rizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėmRizuana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Me mungon shoqeria shqiptare... ne vendin ku jam une ka shqiptar shume pak, aq sa mund t'i numrosh ne gishta.
__________________
Krijesa mė e cuditshme nė Tokė: Njeriu!
Rizuana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 21:44   #9
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Kryesisht eshte shoqeri Shqipetare; (perveq nje shoqeje Turke)
Me tjera nacionalitete eshte me shume nje shoqeri "siperfaqesore"
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 21:53   #10
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,578
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Sikur te behem ure do te kisha shume "shokė" !!!

Ne shumice shqiptar, por nuk mungojne edhe tjeret.
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 22:02   #11
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

N`pergjithsi Shqiptar kohen e fundit.

Edhe me nacionalitete tjera kaloj shumė mirė, Multikulti.
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 22:19   #12
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Ne pergjithesi kam shoqeri shqiptare !

Por edhe gjermane, turke dhe tailandeze ! Keshtu e ka emigracioni...
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-08, 22:23   #13
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Shqiptare po edhe te hujt,veq zaezak e indian jo,ahahahahahhaha
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-08, 02:30   #14
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

...Nga te huaj kam vetem nje shoqe angleze,kurse tjerat jen gjitha shqiptare....me te cilat kaloj jashtzakonishte bukur..... poashtu dhe me Anglezen, perkatesishte nacionalitetit,shum bukur na shkon shoqerija me te... madje ajo ka shprehur deshiren per t'vizituar vendin tim Kosoven.
Ka ni vjet qe ka blere fjalorin ne gjuhen shqip&anglisht..per t'mesuar fjale te gjuhes shqipe,ndonjihere dhe me ndihmen time....FLM

Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 24-07-08 nė 02:31
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-09, 20:45   #15
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Cfare shoqerie keni ne emigracion?

Shoqer shqiptare, kurse kojshi apo edhe koleg jane te llojllojshem mund ti quaj edhe si shoqeri, po jo me plotkuptimin e fjales..


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.