Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-03-07, 19:23   #1
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Arrow Jeta ne gurbet...!!!!

Te dashur miq,

Jeta ne gurbet…!!!

Shume njerez para se te marrin rruge per t’u larguar nga vendlindja, -ne te cilin vend peshojne me shume-, ata jane shume te sigurt se do te jene te forte, apo ka prej tyre qe ikin duke u gezuar se iu eshte merzitur vendi i tij, apo ka edhe prej atyre qe nevoja e ka bere te veten, qe te largohen...!!!

Porse… realiteti me pas tregon dic tjeter… si duket deshtojne keto synime, apo … iu deshton ky elan i tyre…!!!

Te jetosh larg familjes e shoqerise, dashamireve etj., eshte me te vertete veshtire… porse cdo njeri nga ne, ditet e para te gurbetit i ka perjetuar ndryshe nga tjetri.

Per ju te nderuar… sa kane qene te veshtira ditet apo muajt e para ne gurbet… si e shihni jeten larg vendlindjes… a merziteni per vendlindjen… a mendoni te ktheheni definitivisht... per femijet tuaj cilen te ardhme e shihni...etj…

Ju mirepresim ne diskutime rreth jetes se gurbetit!!!

……albanian expert


Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-03-07, 19:25   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qysh kur dola ne gurbet isha shum i ri
Dashta s'dashta un u msova me jetu n'vetmi
Vet po duhet buk me ba sofra mu pom han
Me kan shpi bashk me nanen zemra po ma don
Vet po duhet buk me ba sofra mu pom han
Me kan shpi bashk me nanen zemra po ma don

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Mbrem un thirra n'telefon
Ma shum jam merzit
Kur ta niva zanin nan
Me lot m'jan mbush syt
Ti me thae more bir ma ban mu hallall
Se jam plak mjera nana ndoshta sme gjan gjall
Ti me thae more bir t'ma bajsh mu hallall
Se jam plak mjera nana ndoshta sme gjan gjall

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan


[Adem Ramadani]
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 19:50   #3
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Qa te theme i nderuar,ka shku kohe e gjate qe jetoje ne gurget.
Une tashe ndjehem qe nuke egzistoje ase kunde,i huaje ketu ku jetoje,pore i huaje ne vedlindjen time.
Eshte nje fjale te ne "buke e krype e zemer ne vatan",une e shtova edhe fjalen "vatan",sepse gjdo mergimtari i mungon vatani,edhe ateher nese kthehet,do te thote kure kalone nje kohe e gjate qe nuke e vizitone vedlindjen,prape se prape njeheshe i huaj.
Besoj gjdo mergimtat ndjehet sikur une,do te thote sikure nuke i takone kesaj bote fare.

Me respeket i nderuar per temen,me kaq nje here sepse per vatanin nese ja filloj te shkruaje nuke mundem te ndaleme deri ne mengje,pore ju qe jetoni ne vatane,ruane ate,done ate,shione dhe respeketone,se vatani eshte pasuria me e madhe ne ket bote..
me respekt Albanien expert per temen..tung nga mergimtari i harruare........
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:06   #4
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jemi bere koleg... sepse edhe une i kam hy mjerimit te gurbetit ...!!!

Flm per urimet...!!!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:09   #5
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:15   #6
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Albanian expert,nuke e ke ndegju fjalene gjyshit ti pore ase une"Buke e krype e zemere"e tashe uredhro vuajtjet e gurbetit.....shaka i nderuare...ju pershendes.........
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:23   #7
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falma_lotin
Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .
Faleminderit e nderuar!

Tema pasurohet me komentet e te gjithe juve anetare te nderuar, qe sadopak i keni shijuar valet e kesaj jete, te quajtur gurbet.
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:40   #8
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .Inderuar une po e shprehi mendimin tim si ndihem une ne gyrbet!

Une ka kah shum te gjat qe jetoj ne gyrbet edhe mund te them qe me eshte ber pothuajse si atedheu im i dyte por nje e them se dashurija per vendlindjen time eshte e veqante dhe ashtu dote mbetet deri sa te jem gjalle se vllaqko kur po me merr malli per Vendlindje e lus zotin qe ma mir te me marr shpieertin se sa te jetom ne dhe te huaj se dheu i huaj kurr nuk eshte i mire se sa dheu i Kosoves o bre edhe per lloēin e rrugve te Kosoves me merr malli.. Skaaa me Vendlindjee kjo dihe Gjakin e kami te Kosovese, pra them se sa per mua kurr gurbeti ska lumturi as kenaqesi ketu ka vetem deshprim ,mendime te pa fund, nervoza ,dhimbje shpirtrore , vuajtje e te gjitah te kqijat me nje fjale po e permbledhi.Ne gyrbet kurr kurr hiq nuk mund te jeshe e kenaqur si ne vendlindje kete e them me plotepergjethsi se jeta ne gyrbet eshte shum ma e keqe se ne vendlindje. Une per vete mendoj dhe shpresoj se do te kthehem nje dite ne Kosoven e bukurr,e ai shpresim na mban gjithmon .

LOTI GYRBETIT

Qan nan lokja per djalin e vet
Sot po niset per ne gyrbet
Ne gyrbet po don me shkua
Ne dhe te huaj per me jetua

Biri nanes ku mje tuj shkua
Ne dhe te huaj jeten don me e kalua
Gjuhen tande ke me e harrua
Kurse gjuhen huaj ke me e msua

O gyrbet ti qofsh mallkua
Shume zemra na i ke helmua
Krejt rinin na ke terbua
Te gjithe ne gyrbet po dojn me shkue

Ne qiellin e hapur isha ne lendime
Frynte ere dhe biente shi
Por une doren kuj me ja shtri
Kur nuk njof asnjeri

Pse o Zot e paske shkrua
Jeten time ngyrbet me e kalua
Sikur zogu kur tret folen e vet
Ashtu mua e keqja me ka gjet
qe e lash Vendlindjen time te shkret.
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 20:48   #9
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ah kjo Jeta ne Gurbet, ihhhhhhhhhh q'na knaqi krejt
Jete e organizueme vlla, pa kurfare mangesie, ai qe din mrrine o vllaaa, 200, 221 eheeeeee


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 21:14   #10
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT

Per ju te nderuar… sa kane qene te veshtira ditet apo muajt e para ne gurbet… si e shihni jeten larg vendlindjes… a merziteni per vendlindjen… a mendoni te ktheheni definitivisht... per femijet tuaj cilen te ardhme e shihni...etj…Kur kam ardh ne "gurbet" jam kan aq e re, qe nuk jam kon ne gjendje me dallu nga vendlinja, kshtu se nuk e kam pas aq veshtir te integrohem dhe te pajtohem me vendin e ri dhe situaten e re. Mendoj se prinderit e mi e kam pas shum ma veshtir te krijojn nje indentitet te ri sepse ata kan jetu shum koh ne Kosov dhe jan rrit me mentalitet dhe me rreglla tjera.

Une tash qe 14 vite jetoj ketu, dhe nuk kam pas kurr probleme me vendin, njerzerit etj etj sepse e kam ndi veten gjith sikur "ne vendlindje". Ketu jam rrit, ketu e kam shoqrin, ketu e kam familjen, ketu e kam jeten. POr kohen e fundit ,kur po kam me shum kontakt me shqiptare dhe shqiptar ka fillu te me merzitet ky vend. Me ngrre zemra ma shum ka shqiptaria dhe jam shum krenare qe jam Shqiptare.

Ende nuk kam vendos te jetoj defenitivisht ketu apo ne Kosov, sepse nuk jam e vendos se ka do te me qon jeta e kshtu se kam koh te vendosi per te ardhmen. Por nese vendosi te jetoj diku ne Shqiptari, tana nuk mendoj mu kthy ne Pej por kisha jetu ne Tiran, sepse e kam zemren te kallt per at vend te bukur.ju shnes niher
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-07, 23:09   #11
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Pershėndetje!
Nuk do koment se jeta nė gurbet ėshtė e vėshtirė! Tė vėshtirė e kishim ēdo moment kur e shkelem tokėn e huaj.Shpeshė herė ngrihesha natėn duke besuar se isha nė ėndėrr. Por, ja qė vitet po kalojnė si ditėt dhe ne po vazhdojmė duke jetuar nė "atdheun" tonė tė dytė. Pėr mendimin tim, ēdonjėri nga nje ėshtė njė ambasador i vendit tonė, qoftė Shqipėria, Kosova apo pjesa tjetėr e Kosovės nėn Maqedoni e Serbi!E shoh shumė tragjike kur nga disa qė jetojnė nė vendlindje trajtohemi si tė huaj dhe injorohemi nė ēdo aspekt!Shoh njė pėrparsi pėr ne qė jemi nė mėrgim, qė nga kultura e jonė e pasur shqiptare kemi arritur ta bėjmė njė pėrzierje apo pėrzgjidhje nga kulturat e huaja e kėshtu tė krijojmė njė identitet tė pėrsosur tė njė njeriu! Sidoqė tė jetė, kudo qė tė jetojmė tė mundohemi qė sė bashku ta hudhim njė tullė mbi muret e njė kombi, atij shqiptar dhe pėr asnjė moment tė mos pendohemi apo ta injorojmė identitetin tonė!
Mirė mbetėshi!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-03-07, 03:29   #12
arber145
 
Avatari i arber145
 
Anėtarėsuar: 15-02-07
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 55
arber145 me shokė shumearber145 me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek arber145
Gabim Gurbet

Teme interesante
Mirepo desha vetem te them fjala (gurbet) vete fjala sa e di une eshte fjale turke?!
Ne duhet ta gjejme fjalen ne gjuhen tone se vete kjo fjale po na tregon se jemi te gjithe ne "gurbet".
E sa per kete teme mund te them per vehti pas 15 vite jashte atdheut,tash po sillen disa tema tjera ne koken time:
1. Familja
2.Tradita
3.Femijet jashte atdheut dhe martesa me te huaj
4.vendlindja
Keto dhe shume pyetje qe i kam ne koken time nuk po gjej vehten te lumtur sepse deshem apo nuk deshem pas disa viteve kame friken se shqiptaret do te mbesin si Italianet ne Amerik,ku nuk e din se ku e kane vendlindjen.Ne vendlindje i huaj ne vendin ku jeton i huaj.
Por cka ti besh situates ekonomike te ne!!
Gurbet o Gurbet i zi!
__________________
jeto sot se neser eshte vone

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 05-03-07 nė 08:54
arber145 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-03-07, 10:19   #13
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Jemi bere koleg... sepse edhe une i kam hy mjerimit te gurbetit ...!!!

Flm per urimet...!!!

...I nderuar tungjatejeta nga diku fundbota e mergimit, se pari me duhet te theme se me vije sinqerishte dhe shpirterisht shume keq kur ndegjoje se djeme te zgjuar duhet ta braktisin toke e bukure te Pellazgeve token Islame per te dalur e merguar diku large...

...Isha dhe une shume i ri kur mergova bashe ateher kur Kosova ra nen dhunen sistematike te barbareve dhe terrorriste serb te drejtuar nga milloshi, isha dhe une nje femij nje nxens shkollare i asaj kohe me plote e perplote ideale e vizone sic eshte njeriu kur eshte duke u shkolluar me pelqen te behej sherbetore i njerzeve dhe te isha ne ndihme e tyre me pelqente shume mjekesia, por sikur nje blitc kur bie dhe ndan nje enderr nje deshire nje dashuri dhe mua me ngjau ashtu pas na e mbyllen shkollen shkjet e flliqte, me pas pasuan rruget me se pari ato rruget e tregjeve ne Kosove per te fituar ndonje metalik e me tutje ikja pra mergimi...

...tani kame bere shume e shume vjete large merguar dhe kur kthej koken pas e filloj ti numeroje me duken shekuje, me duket se jame tretur kam humbure shume e kame fituar shume sepse nuk jame epure e as dorezuar qendroja e jame krijuar ne rrenjete e mija i dua dhe i ushqej dhe i dua ato Renjet e mija Shqipetare dhe Dinin time te bukur ISLAM...

...I nderuar Vella Albanien, Gurbet eshte nje kafshate e rend shume e rend dhe e veshtire, mendoj se brezi ime kishte nje rruge te veshtire si azilant si njerzit me te neperkembure te evropes, por tani shpresoj se ju keni merguar per ndonje arsye shkollim dhe do te gjendeni me lehte ne rrethine e ri, po te mundem me gjithe ato qe kam do te ndihmoj...

paqe dhe selam te perzemerta


tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-03-07, 18:20   #14
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gurbeti sot ndėr ne shqiptarėt mė tepėr ka mbetė vetėm si frymėzim pėr ata qė vajtimin e shohin si ngushllim tė vetėm pėr mosarritjet e tyre ,apo justifikim i destabilitetit shpirtėror . Nuk shoh asnjė pengesė qė mundė t`i dal dikujt pėrpara pėr tė hjekė qafe kėtė farė `depsuzi `qė po na i kallė zemrat shqiptare .Qoftė ai edhe nė pikat mė tė largėta tė globit gurbetqarė, nuk besoj se i duhet mė tepėr se 24 orė fluturimi pėr tė shuar kėtė plagė shpirtplasėse ,duke i hapur mundėsinė dhe tė drejtėn e pamohueshme tė secilit shqiptar ,mos me qenė mė gurbetqar , por tė kthehet dhe ta pėrqafoj atėdheun e tij tė pazavendėsueshėm .
Ky pseudovajtim nuk pin mė ujė .As ata qė jetojnė perherė ne Kosovė nuk na vajtojnė mė, ashtu siē u vajtuan me tė drejtė tė mėrguarit e dikurshėm .Neve na duhet tė ridefinojmė veten pėr tė pasė dikush = mėshirė = me ne ,pėrdryshe tė gjitha kėto vargje poetike nuk kanė mė vlerė .Ndoshta kjo ėshtė kthinė e re nė tregun i lirė letrarė [poetik]
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-07, 15:15   #15
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Spo di ēka me thėnė pėr jetėn nė gyrbet pos qė u kėputėm tuj vujtė pėr vatan.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.