Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-03-07, 18:36   #16
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nuk kam komente per kete teme veq jo mire aaaaaaaaaaa
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-03-07, 22:58   #17
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga giovanni
Nuk kam komente per kete teme veq jo mire aaaaaaaaaaa
............pse?
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 01:16   #18
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim Jeta ne mergim per shpirtin tim eshte vetem denim...

Jam krenare kėshtu si jam,
Zemrėn t'drejt boll e kam,
t'keqen kujt nuk ja dua,
me e shejta eshte per mua.

Ndaj familjes nderin ruaj,
edhe at ne vend te huaj,
Me ne fund e'kam prej saj?
Syt me lot gjithmon ti mbaj!

Pse ne Vendlindje s'mund tė shkoj?
me shok e shoqe tė jetoj?
t'foli, t'qeshi ne gjuhe te nenes
ku me jep fuqi drita e henes.

Pse n'vend t'buzqeshjes t'rriedhin lot?
Pse t'me shkoj rinia kot?
Pse t'jetoj n'mėrgim tė erret?
ku as dielli si lshon rrezet...


Pse keshtu Zoti na e paska shkrue
kurr ne kete jete mos me u gezue
ne dhe te huaj ne me jetua
o gyrbete ti qofshi i mallkuar....__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-07, 01:27   #19
lonaaa
 
Avatari i lonaaa
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Postime: 691
lonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Jeta ne gurbet??

E po ,nje dite filuan prinderit te vajtojn , " na shkoj ymri ne gurbet" , " mbetem me malle te dheut tane" , " Pleqeria po na vjen ne gurbet" e plote e plot te tjera sa qe gati fillova te qaj dhe per nje moment u ndala dhe mendova me vete ,ku edhe ju drejtova prinderve:
Po sa i beni tere keto "vajtime" pse nuk ktheheni ,por e qani koken me vuajtje gurbetqare?
Mu pergjigjen: E po ju spo na ktheheni dhe na i keni lidhe edhe neve kembet.
Thash: jo ,jo ne sju kemi lidhe kembet por i keni lidhe vet, perderisa ju stentoni per tu kthyer as ne sju frymzojm!
E po , tha babi , mire e ke ...

Me kete desha tju them edhe ketu ,sot nese vajtojm pse jemi ne gyrbet skem te drejt ,ngase fare leht mund ta zgjedhim kete problem ,qe te shkojm te jetojm ne vendlindje dhe te shuhet edhe ky "vaj ,mall e deshire"!

Mendim i imi!
__________________
You are my angel!
lonaaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-07, 09:23   #20
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

...per te gjithe ata qe si kuptojne gjerat elementare te gurbetit, per shume ke gurbeti nuk eshte nje zgjedhje me deshire, por nje zgjedhje e imponuar...

...e nderua lonaaa thone se "varferia te gjunjezone edhe para armikut me te pist e barbare" prandaj ti dhe te tjeret duhet te keni nje mirekuptime per Prinder dhe "vajtimin" e tyre...


tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-07, 21:09   #21
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shume teme e qelluare.

Gurbeti te ben per veti
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-07, 18:02   #22
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jeta nė gurbet,... dikujt i pėlqen e dikujt jo. Mue personalisht s'mė pelqen edhe pse krejt punt i kam n'terezi siq thojn... po prap s'ndihem i knaqur. Ditėt e para tė mija nė mėrgim kan qen shuuuuum tė kqija !

Pastaj vjen dita kur te shkojsh nė shkollė, tė tjeret tė shiqojn sikurse nje kafsh,..
Vjen dita kur duhesh me punue,.. tė shiqojn si "hajdut",...

Vjen dita kur t'bllokohesh ne shtepi dhe ste mer askush,...

Njė gjė ėshtė e sigurt ! Nė qoft se don me punue e mi heken 50% tė gajlėve duhesh me punue sa dy her njė vendas dhe prap do t'konsiderohesh si puntori i servisit.

Sidoqoft... gurbeti nuk ėshtė i mir pėr askuna jo vetem per shqiptar,.. por t'ikishim kushtėt, askush nuk kishte imigruar jasht vendlindjės.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 11:36   #23
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne gurbet gjene ate qe te mungon ne vendin tend dhe humb ate qe e ke ne atedhe.Gjene qetesine materiale e humb ate shpirterore!!!
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 15:22   #24
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

veq me pas me punu ne kosov sa per te jetuar as nuk kisha prit me nxerr bileten e aeroplanit isha nis me biciklet
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 20:03   #25
Albanian
I`m Proud To Be...
 
Avatari i Albanian
 
Anėtarėsuar: 08-04-07
Vendndodhja: Switzerland
Postime: 172
Albanian i vlerėsuar mirė
Gabim

jeta ne gurbet, oh sa lezet oh sa lezet...
Albanian Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-07, 18:55   #26
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Avatari i Buqja_ch
 
Anėtarėsuar: 03-03-07
Vendndodhja: Zh _ Pr
Postime: 21,231
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian
jeta ne gurbet, oh sa lezet oh sa lezet...
Ne rini ndoshta per dikon lezet..
por ne pleqni...moza ma keq ...
nuk te don me as kush.. as ketu as atje..
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-07, 21:04   #27
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te gjith pe keshin,e pe vajtojn gurbetin!
Po na per qef skem ardh ketu.

Kur ti kqyrsh rinia me e lazdrume po esht ne Vendjlindje, se sa ne gurbet.
Ketu pun pun,edhe mbet diqka me i ndimu Famlijes,ose shpresa qe te jetojme nje jet me standart ne pleqeri.
Ketu ne zvicer u bo katastrof,u mush gjeman,austriak do drogirasha qe skan obligime familiare vjen punon 6 muj sa per drog,sa per sherr punon ai per 10 frang oren,te humb vendin e punes.

Jeta ne gurbet!
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-04-07, 18:31   #28
Toni_i_omel
 
Avatari i Toni_i_omel
 
Anėtarėsuar: 11-04-07
Postime: 29
Toni_i_omel i vlerėsuar jo keq
Gabim

Jeta ne gurbet bre njeri nuk eshte e mire qysh kane thane ata te moqmit pleqet Vendi i huj kurr nuk bahet Vendi jot....

po tash nvaret se qysh dikushi ka dalen ne gurbet , ka plot njerez qe per idare dhe per jetes ma te mire kane dalen se edhe normal ballkani apo ne trojet shqiptare ka shume papunesi edhe kur te dalin populli jashte vendit atehere aty smujtmu me ju perzije....

Une per vete jame ne Gurbet per quaj , qe 5 vite jom ne studime jasht edhe nuk e quaj bash veten gurbetxhi, kame dalen menjehere mas klases se 8 dhe nuk merzitna edhe shum normal vetem per familjen..

A jeta sidomos rastin tem shume eshte e rande, meqenese shteti ku jom ma finanzon te gjithe jetesen prap se prap ndej nje mangesi familjare dhe shoqerore. Kur te semundem skom kujt tiu drejtohem.... valla keq shume vetem se Zoti i ndihmoft te gjitheve dhe inshallah kthehemi naj dite krejt ne vendet tona e te punojm per to e jo te behemi argat ne vendet te huaja....


Ju pershendes Toni_i_omel
__________________
He who has thousands of friends has no friend to spare, but he who has one enemy will meet him everywhere...
Toni_i_omel Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-04-07, 11:52   #29
kener
 
Anėtarėsuar: 22-04-07
Postime: 17
kener i vlerėsuar jo keq
Smile Thng te gjitheve

Sa i perket gurbetit do thosha se eshte ger njejt si ketu edhe ne Kosov.Tek e fungit e tere Kosova po tenton te vij ne gurbet(evrop).
Mendoj se nuk eshte ma ai gurbeti i perparshem, tani eshte ma mir se shkon kur te duash ne kosov e qmallesh .
Mos u bani shum pesimiste.Tung
kener Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-04-07, 18:16   #30
karkalec
 
Anėtarėsuar: 24-04-07
Postime: 69
karkalec i vlerėsuar jo keq
Gabim

Njeri eshte lindur per te levizur!

Kurbeti eshte positiv per mua. Njeh Njerez te tjere, Mentalitete, Sjellje te tjera.Qendrime te ndryshme karshi Jetes dhe shikon pjese te tjera te Globit. Te shkosh neper Azi, Australi, Amerike etj.

Gjithashtu kujton me kenaqesi edhe Kohet e bukura te Femijerise kur te gjithe Komshijte dilnin perjashta ne Darkat e ngrohta te Veres, ose Mbasditeve luanin Sebashku pa perjashtim, te Rritur dhe te Vegjel "Topa Djegesi", "Raqi Raqi ki ki ko sa Gishta jane keto" etj.


karkalec Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.