Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-06-09, 15:10   #16
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

I huaj dhe gjithemon i huaj ne diaspor, vendlindja gjithemon eshte dhe do te mbetet shtepia jone.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dani11 : 23-06-09 nė 15:10
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-06-09, 08:47   #17
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dani11
I huaj dhe gjithemon i huaj ne diaspor, vendlindja gjithemon eshte dhe do te mbe tet shtepia jone.
duke ndjekur politike rate shkokerdhavet
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-09, 08:56   #18
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta
duke ndjekur politike rate shkokerdhavet
hä???
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-09, 12:25   #19
thellenza
 
Anėtarėsuar: 12-05-08
Vendndodhja: Te pellumbi
Postime: 4,679
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ABC
nuk ka munsi mu ni ne dy venet si n shpi tane,atje nihesh si kerkushi e ktu kishe jom dikushi ti me krejt shoqet e akraballakat tu
hahahaha, ncncncn, cfar ofendimi.
Ka mundesi me u ndi si ne shtepine tonde, se ka njerz qe jane lind dhe rrite jasht Kosoves.. fjala vendlindje, e ka kuptimin e vet a po? Aty ku ke lind. Kurse ata te cilet ketu ndihen sikur askushi, atje sikur dikushi, jan ata te cilet po e marrin Lizen & Rirzen, veq se e kane vizen.
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga thellenza : 28-06-09 nė 12:26
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 04:59   #20
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

A m'sqaron ndonjeri nga ju kuptimin e fjales mergim/gurbet...?


Flm paraprakisht!

ps: n'titullin e temes tingellon realizmi...!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Urata : 01-07-09 nė 05:00
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 15:12   #21
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
A m'sqaron ndonjeri nga ju kuptimin e fjales mergim/gurbet...?


Flm paraprakisht!

ps: n'titullin e temes tingellon realizmi...!
Vend i huaj, emigrim, largim nga vendi.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 17:40   #22
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Perveq se i huaj andej e i huaj kendej ,po duhet me ja dhanė nja tetdhjet euro per dy javė me hy me kerr ne token tnde ne tokene kosoves -
nese kalon afati mbi 14 dit vetem nji dit duhet edhe tetdhjet ė tjera me i pagu haraq -

plakitje kjo e ndyrė ndaj mergimatrve qe shkon ne gjepat e hajnave -

pra duhet me hy me pare ne atdhe un tend me hy me pare edhe ne vorr ne token tende -

ja kjo esht jeta perbuzese ndaj mergimtarit- ndersa per ne asgje nuk bejn as nuk angazhohen per te na i zhbllokuar vizat me kroaci-qe te kalojm te lir ne tranzit -
nuk ekisha besuar ket poshtersi te shekullit -

mergimtari qe dha gjithqka qe pati per atdhe -

gjithfar lloj kontributi per atdhe -

atdheu na mohoj dhe u tregua mosmirnjohs ndaj nesh-

paratė qe ne mergimtart i japim ne kufi shkojn kryesisht ne foond per ta mbajtur popullaten serbe kolone ne kosovė parazite qe nuk punon ne kosovė-

ja se si na e kan dredhur mirė haraqin -

haraq ne kohė te turkut haraq ne kohė te shkjaut

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 01-07-09 nė 17:44
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 19:30   #23
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Vend i huaj, emigrim, largim nga vendi.

mergim-vend i huaj ,emigim, gurbet- largim nga vendi sipas teje DEA, a?...

po dikush tjeter din si dhe nga keto fjale, m'tregoni rrokjen/dmth ...nuk po mundem ti bie n'fije una!

MERG-(MURG)- IM ...
GUR-BET(BERJE/MBETJE) apo si...?
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 19:42   #24
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

.................................................. .........................
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Domira : 01-07-09 nė 19:42
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-09, 20:04   #25
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
mergim-vend i huaj ,emigim, gurbet- largim nga vendi sipas teje DEA, a?...

po dikush tjeter din si dhe nga keto fjale, m'tregoni rrokjen/dmth ...nuk po mundem ti bie n'fije una!

MERG-(MURG)- IM ...
GUR-BET(BERJE/MBETJE) apo si...?
Urata jo sipas meje , po sipas fjalorit gjuhes shqipe, sipas ne te gjitheve. Bash po me intereson ta di, se cka di ti ma shume e po mundohesh me e nxjerr nga ne?

Edhe nese shumica nuk e din mire dmth-njen, secili prej nesh e ndjen, andaj mos hudh kryp ne varre te hapur, nese ke per te thene diqka ateher na e thuaj, jam/jemi te gatshem te mesojme nga ti.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 02:25   #26
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 12:38   #27
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Mėrgimi ėshtė dukuri qė disa i qetėson qoftė edhe pėrkohėsishtė, duke u krijuar hapėsira tė lira falė ikjes, c`rrėnjosjes sė detyrueshme apo tė vullnetshme, dukuri me tė cilėn tė tjerė luftojnė e bashkėpunojnė pėr tė gjetur njė ideal duke menduar dhe kuptuar se pėr njė ideal meriton ta flijosh edhe jetėn.Dhe tani lind pyetja, pra, kush na qenka ideali qė ne braktisim vendlindjen/atdheun tonė pėr tė??
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Idila : 02-07-09 nė 12:38
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 13:18   #28
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Leni keto histeri... Njeriu e bene banesen (shpine) aty ku e lidh fati dhe angazhimet e jetes t'perditshme.!!
Per mua vendi im do t'mund t'behej edhe "Hena"; nese fati i perspektives time do t'lidhej me ate lokalitet ..!!
( e kam njet m'i nda njo 5 ari me fillim - s'i dihet t'ardhmes)
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 02-07-09 nė 13:20
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 17:04   #29
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!
Urata, mendoj vertet qe ke kualitete te veqanta dhe je me plotkuptimin e fjales femer shume e zgjuar dhe e menqur, po kjo nuk do te thot se femrat e zgjuara jane te pagabueshme dhe pa te meta, une per vete e kam te mete te madhe qe jam shume direkte, edhe ne kete rast me duhet te te them se pyetje ma absurde nuk kam ndegju ende, edhe ky mendim ska te bej asgje me ju mos e merr personalisht po thjesht vetem me pyetjen ne fjal.

Une mendoj keshtu , ndoshta qafa e shkurt! Por prap me lejohet te mendoj dhe ta them ate.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-09, 18:22   #30
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!
...kemi moj mjaft specijalista te gjuhes dhe letersise ne FD, jane disa qe dijne me mire se fjalori i gjuhes sone


__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.