Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-06-11, 22:18   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Lajme - risi

MySpace shitet pėr 35 milionė dollarėNjė ditė pasi qė mediat kishin filluat tė diskutonin pėr kėtė mundėsi, ajo edhe ndodhi. Rrjeti social MySpace ėshtė shitur tek njė rrjet i reklamimit i quajtur Specific Media pėr 35 milionė dollarė.


Drejtori ekzekutiv i kėtij rrjeti social, Mike Jones do ta braktis kompaninė, dhe me sa duket, bashkė me tė do tė shkojė edhe njė pjesė e stafit.

Nė emailin e tij, Jones ka thėnė “Sipas marrėveshjes, ne jemi duke bėrė disa iniciativa ristrukturimi, duke pėrfshirė edhe njė reduktim tė konsiderueshėm nė numrin e punėtorėve. Unė do ta ndihmoj Specific Media nė periudhėn transitore edhe pėr dy muaj tjerė, para se ta braktis pozitėn time si drejtor ekzekutiv i MySpace”.

Pronari i deritashėm i rrjetit social, News Corp, pėr njė kohė tė gjatė ėshtė shprehur i gatshėm ta shesė MySpace.

Sipas parashikimeve, pritej qė ēmimi i rrjetit social nė rėnie tė shkonte deri nė 100 milionė dollarė, por me sa duket njė gjė e tillė nuk do tė ndodhė.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-06-11, 22:27   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Lytro, aparati fotografik i sė ardhmes


Lytro, kompania qė pretendon se do tė ketė nė treg aparatin fotografik tė sė ardhmes, thotė se nė njė kohė tė mėvonėshme, kamerat do tė fotografojnė tė njėjtėn skenė me dy fokuse tė ndryshme.


Nė fakt ky pretendim i Lytro nuk ėshtė i pakonceptueshėm, nė njė kohė kur aparate tė tillė aktualisht ekzistojnė, e i mundėsojnė fotografėve qė tė ndryshojnė fokusin e imazhit pasi e ka shkrepur atė. Kjo sipas ekspertėve tė Lytro, realizohet falė njė sensori tė ri qė arrin tė fotografojė dhe filmojė tė gjithė fushėn e dritės ose rrezet e dritės nė tė gjithė skenėn. Pra, kėta sensorė regjistrojnė tė gjithė dritėn si njė tė vetme.

Mė pas fokusi i njė skene tė vetme tė fotografuar mund tė rregullohet nė kompiuter, nė tė njėjtėn mėnyrė sikur rregullohen ngjyrat dhe kontrasti me Photoshop. Por ky lloj aparati mund tė fotografojė edhe nė errėsirė apo nė teknologjinė 3D, pėrmes njė lenteje tė vetme.

Modeli i parė i kėtij aparati pėr pėrdoruesit e gjerė, do tė jetė nė madhėsinė e njė aparati xhepi, ndėrsa ai do tė dalė nė fund tė kėtij viti. Ende nuk ka asnjė informacion lidhur me koston e kėtij modeli.


Testo:

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/...you-take-them/
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 10:39   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

ArchiCAD 14 INT Build 3636 (x32/x64)

Skarko:

http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part1.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part2.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part3.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part4.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part5.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part6.rar
http://www.filesonic.com/file/133479...r363.part7.rar
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:38   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Facebook me 750 milionė anėtarėEdhe pse vetė Facebook ende nuk ka dhėnė shifrat zyrtare, sipas shkrimit tė “TechCrounch”, Facebook tani ka pėrafėrsisht 750 milionė pėrdorues tė rregullt, tė cilėt sė paku njėherė nė muaj kyēen nė kėtė rrjet social. Facebook verėn e kaluar ka bėrė tė ditur se ka 500 milionė pėrdorues, kėshtu qė pėr njė vit, ėshtė rritur pėr 50 pėr qind, respektivisht pėr 250 milionė.

Me kėtė ėshtė tejkaluar mesatarja prej 100 milionė pėrdoruesve, tė cilėt Facebook i ka fituar mesatarisht nė vit qė nga themelimi nė vitin 2004. Nė “TechCrounch” gjithashtu supozojnė se Facebook nuk dėshiron tė zbardhė shifrat zyrtare, derisa numri i pėrdoruesve tė rritet nė njė miliardė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:40   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Pesė arsye pse Microsoft ende mund tė luftojė nė luftėn e tabloveAtuja kryesore e Microsoft-it bazohet nė njė thėnie tė vjetėr se njerėzit mė parė e braktisin religjionin, se sa shprehitė. Nė panairet e teknologjisė CES 2011 dhe MIX 11, Microsoft ka bėrė tė ditur se versioni i ardhshėm i Windows-it, do tė punojė me ndihmėn e arkitekturės ARM dhe ka demonstruar skicat e para tė Windows 8 apo se si do tė quhet nė fund sistemi i ri operues nė tablo.

Dhe pėrderisa deklaratat e tyre pėr 180 shkallė janė kthyer nė krahasim me ato tė Steve Ballmer-it, i cili kishte deklaruar se Windows 8 nė treg do tė paraqitet nė vitin 2012, tani ėshtė mėsuar se ky version ėshtė shumė afėr tė dalė nė treg dhe posa tė paraqitet njėherė, shumė shpejt do ta pushtojė tregun e tablove. Pse? Ekzistojnė pesė arsye pse Microsoft mund tė udhėheqė garėn dhe nė fund edhe tė fitojė nė betejėn e tablove.

Pėrvoja e informimit

Microsoft Windows gėzon njė pjesė dominuese tė tregut prej gati 90 pėr qind pėr sisteme operuese tė kompjuterėve tė tavolinės. Edhe pse tabloja nėnkupton rreth plotėsisht ndryshe nga kompjuteri i tavolinės, pėrdoruesit do tė dinė ta vlerėsojnė tablonė e cila do t’u duket dhe do tė jetė nė pėrputhje me atė qė tashmė e dinė.

Libreza softuerike

Intel ka njoftuar investuesit qė softueri i vjetėr nuk do tė mundė tė funksionojė nė versionet ARM tė Windows-it. Mirėpo, Microsoft e ka demantuar kėtė me pohimin se Intel me spekulimet e tij e ka kaluar ēdo kufi dhe se tashmė e kanė demonstruar Microsoft Office si dhe Internet Explorer 10 nė tablotė me arkitekturė ARM.

Edhe nėse Intel ka tė drejtė, Microsoft zhvilluesve tė softuerit mund t’u japė mjete shtesė tė cilat kalimin nga x68 nė ARM, do ta bėnin mė tė thjeshtė. Tabloja do tė jetė mė e suksesshme nėse pėrdoruesit e pėrdorin softuerin me tė cilin janė mėsuar nė kompjuterin e tyre tė tavolinės.

Larmia e harduerit

Apple momentalisht dominon nė tregun e tablove, por ai posedon vetėm iPad 2. Natyrisht, ka modele tė ndryshme, por iPad 2 nė fund ėshtė vetėm iPad 2. Tablotė Microsoft Windows me siguri se do tė ndjekin rrugėn e tablove Android me mundėsi tė zgjedhjes sė formave dhe madhėsive tė ndryshme.

Njė aspekt i larmisė sė tillė, pėrdoruesve ju ofron mė shumė opsione nė kuadėr tė zgjedhjes sė formave dhe pjesėve tė harduerit, tė cilėt mė sė shumti i pėrshtaten nevojave tė tyre, nė vend qė tė pėrdorin qasjen e Apple-s nė madhėsi universale.

Ēmimi?

Sigurisht keni vėrejtur pyetėsorin. Nga njėra anė, gjithnjė e mė shumė tregtarė qė ofrojnė tablo konkurruese, do ta zvogėlojnė ēmimin e tyre, si nė industrinė e tėrėsishme tė tablove, ashtu edhe nė vetė mesin e tablove Windows.

Mundėsia e pėrdorimit tė pjesėve tė ndryshme tė harduerit, edhe mė shumė do ta ulė ēmimin e produktit. Mirėpo, siē qėndrojnė tani punėt, duket se Apple e mban tregun nė grusht duke pasur monopol ndaj shumė komponentėve kyē tė tablove, ēka tregtarėve tė tjerė ua vėshtirėson blerjen e pjesėve tė nevojshme tė harduerėve. Kėshtu, ēmimi bie nė tregun e zi.

Ata nuk nguten

Po, natyrisht pėr Microsoftin tablotė nuk janė diēka e panjohur. Mirėpo, kur bėhet fjalė pėr gjeneratėn e tablove iPad, Microsoft tani ėshtė shtyrė nė margjinė tė tregut. Mirėpo, strategjia e Microsoft-it tani pėr tani duket e fokusuar nė kualitet, se nė garėn e tregut.

Nėse e vėzhgoni pakėz mė mirė konkurrencėn e tanishme tė iPad-it, duket se ngutja nė treg me tablotė e pakryera apo jo tė plota, mund tė ketė pasoja tė paparashikueshme. Motorola Xoom dhe BlackBerry PlayBook janė quajtur rivalė potencialė tė iPad-it, por qė tė dy nė treg kanė pėrfunduar pa elementet kyēe, duke i lėnė pėrdoruesit e tyre tė uritur, ēka ka rezultuar me shitje dėshpėruese dhe njė pėrshtypje tė keqe pėr blerėsit e ardhshėm tė tablove.

Nėse Microsoft arrin sukses nė qėllimin e tij dhe tregut i ofron pėrvojėn e njohur Windows – por nė mėnyrėn qė ėshtė unike pėr tablonė mobile dhe e ofron me ēmim i cili mund tė matet me iPad, mund tė zgjohet nga tė vdekurit dhe nė fund tė dominojė nė tregun e tablove, ashtu siē dominon nė tregun e kompjuterėve tė tavolinės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:42   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Prezantim zyrtar i Office 365Nė njė ngjarje qė do tė mbahet nė Nju-Jork, nė tė cilėn do tė marrin pjesė edhe kryeshefi i Microsoft-it, Steve Ballmer, do tė prezantohen risi tė shumta nė sferėn e teknologjisė. Nė paralajmėrimin zyrtar tė ngjarjeve, Microsoft ka bėrė tė ditur se ka risi qė lidhen me Office 365, mirėpo zyrtarė tė lartė tė Microsoft-it kanė konfirmuar se bėhet fjalė pėr prezantimin zyrtar tė Office 365.

Office 365, i cili ėshtė nė fazėn e testimit publik Beta qė nga prilli, pritet tė ofrohet nė dy versione. Versioni bazė Office 365 for Professionals and Small Businesses, pėrfshin Office Web Apps, Exchange, SharePoint dhe Lync online, ndėrsa ēmimi do tė jetė 6 dollarė pėr pėrdorues nė muaj.

Pėr kompani tė mėdha, dedikohet versioni Office 365 for Enterprises, i cili pėrfshin edhe mundėsi shtesė, siē janė shėrbimet pėr kėmbimin e menjėhershėm tė porosive dhe video-konferencave, ndėrsa do tė ofrohet nė katėr variante me ēmim mes 10 deri 27 dollarė pėr pėrdorues nė muaj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 19:44   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

LG Optimus Thrill 4G, bėn foto dhe video 3DNjė telefon i menēur interesant dhe ngazėllues, vjen nga LG. Nė tė vėrtetė edhe ashtu quhet Thrill (ngazėllues). Ai mbėshtet tė gjitha risitė me tė cilat na bombardojnė ēdo ditė, siē ėshtė mbėshtetja pėr 4G dhe ajo qė mė sė shumti do t’ju pėlqejė, realizimi i fotove dhe videove.

Nuk ėshtė kjo e tėra, sepse LG Thrill ka mundėsi tė shfaqjes sė pėrmbajtjes 3D nė ekran, pa syze shtesė 3D, siē munden tashmė Nintendo 3DS apo HTC EVO 3D. Ai duket mjaft bukur dhe mundėsitė i ka superiore. Ai punon nė procesorin me dy bėrthamė Nvidia Tegra 2 me takt pune 1GHz, ekran 4.3 inē tė ndjeshėm nė prekje WVGA, 1GB RAM, kamerė stereoskopike 3D prej 5MP me flash LED (xhiron video 3D dhe foto 3D), pastaj kamerė 1.3MP anash.

Ka tė integruar edhe portin HDMI, pėrmes tė cilit mund tė realizoni video 3D nė rezolucion HD (720p). Edhe sistemi operues ėshtė i veēantė, ndėrsa bėhet fjalė pėr Android "Froyo" 2.2, i optimizuar nė mėnyrė tė posaēme me bėrthamė 3D. Momentalisht nuk ka informata rreth ēmimit dhe daljes sė tij nė shitje.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-07-11, 15:42   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kompanitė celulare nė vendet e BE ulin tarifat e roamingut, “Shqipėria vendnumėro”


Nė zbatim me rregullat e BE-sė, tė vendosura nė vitin 2007 dhe tė ndryshuara nė vitin 2009, operatorėt e rrjeteve tė telefonisė celulare nė BE do tė aplikojnė uljen e ēmimeve tė roamingut.
Kompanitė telefonike celulare nė Shqipėri ndonėse e ofrojnė roamingun nė partneritet dhe nė bashkėpunim me simotat e tyre nė vendet e BE-sė, nuk kanė njoftuar ndonjė plan pėr uljėn e tarifave tė roamingut tė cilat si tė gjitha ēmimet e shėrbimeve tė tjera konsiderohen mė tė lartat nė rajonin e Ballkanit.
Komisioni europian tha se kompanitė e telefonisė celulare janė tė detyruara tė zbatojnė tarifat e reja pėr periudhėn deri mė 30 qershor tė vitit 2012. Gjatė qėndrimit jashtė vendit nė kuadėr tė BE-sė, klientėt tė cilėt do tė zgjedhin euro tarifė tė rregullt, do tė paguajnė jo mė shumė se 35 eurocent pėr minutė bisedė nė telefonatat dalėse nga numrat e tyre. Po kėshtu, 11 eurocent pėr minutė ėshtė ēmimi qė duhet tė vendoset pėr ēdo minutė telefonatė e ardhur-hyrėse.
Pėr vendet jashtė BE-sė, ēmimet do tė llogariten sipas kursit tė kėmbimit, tė shpallur nė Gazetėn zyrtare tė BE-sė prej 1 qershorit tė vitit 2011.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 09:14   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Facebook do tė ofrojė video-biseda, tė ofruara nga Skype?

Tashmė ėshtė zbuluar sekreti i rrjetit social Facebook. Sipas asaj qė ėshtė konfirmuar nga njė medium i njohur i teknologjisė, rrjeti mė i madh social nė botė, do ta lansojė shėrbimin e saj tė ri, platformėn pėr video-komunikim.

Skype dhe Facebook tanimė kanė krijuar njė partneritet shumė serioz mes vete, pėrmes sė cilit Skype kishte integruar tė dhėnat e rrjetit social nė shėrbimin e saj pėr klientė. Ndėrsa tani pritet qė Skype tė vijė nė Facebook.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė kemi dėgjuar pėr mundėsinė e shėrbimit pėr video-komunikim brenda Facebook, i cili do tė mundėsohej nga Skype, mirėpo njė funksion i tillė nuk ishte materializuar asnjėherė deri mė tani.

Raporti i TechCrunch ėshtė i pakėt sa i pėrket mėnyrės se si do tė funksionojė ky shėrbim i ri nė kuadėr tė Facebook.

Ende nuk ka asnjė detaj i cili e sqaron kėtė gjė. A do tė duhet qė pėrdoruesit e Facebook tė instalojnė ndonjė program, a do tė ketė mundėsi pėr video-biseda nė grup, kėto janė disa nga pyetjet pėr tė cilat ende nuk kemi pėrgjigje pėr ju.

Lexues tė Telegrafi.com, si e vlerėsoni ju njė funksion tė tillė nė Facebook? A ju ka munguar njė opsion i tillė, nė rrjetin social i cili ėshtė shumė prezent dhe i pėrdorur edhe tek ne?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 09:16   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google rimodelon edhe Gmail

Pas faqes sė parė tė kėrkimit, Google ka rimodeluar edhe faqet e postės elektronike Gmail dhe atė tė Kalendarit.

Lajmi ėshtė konfirmuar nga zyrtarė tė Google, sipas tė cilėve, pamja e re nuk ėshtė kryer nė tė gjitha adresat por ndryshimi i saj do tė vijojė edhe nė muajit e ardhshėm. Ndryshimi vjen nė kuadėr tė njė rimodelimi tė pėrgjithshėm, qė gjigandi motorrik ka lanēuar sė bashku me rrjetin social Google+.

Ndonėse ndryshimi do tė realizohet nė mėnyrė automatike, pėrdoruesit e Gmail dhe Kalendarit do tė kenė gjithsnjė mundėsinė qė tė rikthejnė kėtė faqe nė versionin e saj tė mėparshėm.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 09:18   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kaspersky: Kujdes nga botnet!

Nė shumė se katėr million kompiutera personalė kanė qėnė pre e njė programi tė sofistikuar “botnet”, i cili identifikon nė mėnyrė automatike komputerat me sistem sigurie tė “brishtė”.

Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga njė raport i ekspertėve tė Kaspersky, i cili nėnvizoi se tė paktėn 4.5 milion pėrdorues janė sulmuar nga ky “botnet”.

Bėhet fjalė pėr njė program, i njohur si TDL, i cili nė mėnyrė automatike kėrkon pėr kompiutera me nivel tė ulėt sigurie, qė ky program i sulmon duke thyer barrierat e duke u fshehur nė njė dosje tė quajtur “master boot record” nga ku vjedh tė dhėnat e pėrdoruesve.

Fatkeqėsisht, raportojnė ekspertėt, kėto “botnet” (version i fundit i tė cilit ėshtė TDL-4) nuk gjurmohen nga anti-virusėt e thjeshtė. Raporti evidenton se rreth 28% e viktimave ėshtė shėnuar nė SHBA, 7% nė Indi, 5% nė Britani dhe rreth 3% e tyre ėshtė gjetur nė Francė, Gjermani dhe Kanada.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 14:49   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Gjendet lėnda e rrallė nė fund tė Oqeanit Paqėsor

Kėrkuesit japonezė deklarojnė se kanė zbuluar depozitat e njė minerali shumė tė rralle i cili shėrben pėr tė ndėrtuar tė gjitha pajisjet hi-tech.


Bėhet fjalė pėr 100 miljardė tonė minerale tė gjetura nė thellėsinė 3 mijė e 500 metra, nė baltėn nė fund tė Oqeanit Paqėsor. Pėrmes kėsaj lėnde sulfidi ndėrtohen tė gjitha pajisjet teknologjike, qė pėrdoren nė celularėt e menēur, tabletėt e kompiuterat personalė.

Sipas revistės “Nature Geoscience”, grupi i kėrkuesve japonezė ka arritur tė gjejė 78 zona me kėtė material qė gjithėsej pėrbėjnė 4 milje katrorė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 09:47   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kina do ta blejė Facebook-un?

Kina dėshiron ta blejė rrjetin mė tė madh social nė botė, Facebook.com. Ndoshta ėshtė e vendosur qė Facebook ėshtė e keqja mė e vogėl, kur ėshtė fjala pėr rrjetet sociale perėndimore. Apo, ndoshta kjo ėshtė vetėm njė dhuratė qė kryeqyteti kinez, Pekini, do t’i bėjė vetes.

Cilado qoftė arsyeja, duket se Kina - apo mė saktėsisht, njė nga fondet e mėdha investuese tė Kinės - ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė blerė njė pjesė tė rėndėsishme tė aksioneve nė Facebook.Njė raport i Business Insider pėrmend njė burim lidhur me “njė fond qė planifikon tė blejė aksione nga ish-punonjėsit e Facebook", tė cilėt kanė plan tė mblidhen bashkė dhe tė kenė njė ndikim mė tė madh me pjesėn e tyre tė aksioneve nė kėtė platformė.

Mirėpo, nėse njė gjė e tillė ndodhė, atėherė Business Insider thotė se nuk kemi nevojė tė brengosemi, sepse “kjo do tė ishte njė blerje e aksioneve nė kompani, e cila nuk do tė vlejė me votė, si dhe e njėjta nuk nėnkupton qė aksionarėt e rrjetit social do tė kenė qasje nė tė dhėnat e pėrdoruesve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 09:27   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Aleanca pėr sulmet kibernetike


Aleanca pėr Mbrojtjen Sulmeve Nderkombetare Kibernetike (ICSPA) ka ngritur zėrin pėr tė luftuar krimet nė internet nė nivel global.


E mbledhur tė martėn nė Londėr, kjo aleancė arriti tė bashkonte qeveritė, bizneset ndėrkombėtare, agjensitė e focimit tė ligjeve, pėrfshi kėtu Europol. Nė kėtė aleancė janė bashkuar edhe kompanitė e anti-virusėve McAfee dhe Trend Micro.

Kjo iniciativė ėshtė mirėpritur edhe nga kryeministri britanik David Cameron i cili ka ofruar paraprakisht njė shumė prej 950 milion eurosh pėr tė pėrmirėsuar infrastrukturėn pėr mbrojtjen kibernetike.

Fondet e tjera pėr kėtė aleancė, do tė vijnė nga vendet e Bashkimit Evropian.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 08:59   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Chrome rritet, Explorer bie

Shfletuesi i kompanisė Google, Chrome, pėr herė tė parė ishte lansuar nė vitin 2008, dhe popullariteti i tij ka qenė gjithnjė nė rritje.


Sot, Google Chrome ka arritur tė marrė mė shumė se 20 pėr qind tė tregut tė shfletuesve nė internet, thuhet sipas statistikave tė fundit tė StatCounter.

Pjesėmarrja e Google Chrome nė treg tani ka arritur nė 20 pėr qind nė qershor tė kėtij viti, ose 2.8 pėr qind mė shumė nėse krahasohet me muajin e njėjtė tė vitit 2009.

Me sa duket kjo rritje e Chrome ka shkuar nė dėm tė Internet Explorer tė kompanisė Microsoft, shfletues ky i cili ka shėnuar rėnie, nė anėn tjetėr.

Mė saktė, pjesėmarrja e Internet Explorer ka rėnė nga 59 pėr qind qė kishte nė 2009, nė 44 pėr qind, kėtė vit.
Mirėpo, IE nuk ka qenė shfletuesi i vetėm i cili ka pasur rėnie, pasiqė edhe Firefox ka rėnė nga 30 nė 28 pėr qind.


ps: une personalisht e perdori kete, chrome, eshte jashtzakonisht i shpejte dhe mundesia qe te "ngrihen" faqet eshte shume e vogel.
JU PREFEROJ KETE


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.