Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-05-12, 16:34   #106
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Lėshohet iOS 5.1.1


Apple ka lėshuar versionin e fundit tė sistemit tė vetė operativ iOS 5.1.1, version ky i cili sjell pėrditėsime dhe korigjime gabimesh nė versionin paraprak iOS 5.1.

Tė gjithė ata qė kanė iPhone, iPad dhe iPod Touch mund ta azhurojnė sistemin operativ tė pajisjes sė tyre drejtpėrdrejtė nga iPhone, ose pėrmes iTunes.

Do tė ju preferonim njė pėrditėsim pėrdoruesve qė kanė pajisje origjinale tė kalojnė nga iOS 5.1 nė 5.1.1 pasi qė 5.1 kishte disa probleme me kamerė HDR, AirPlay dhe Safari , ndėrsa pėr ata qė pėrdorin mjetet ilegale si Cydia, ende nuk ka asgjė konkrete rreth Jailbreak-ut tė versionit 5.1.1, na mbetet tė presim, kėshtu qė mos bėni ndonjė pėrditėsim.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-05-12, 16:01   #107
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Viruset si burim i energjisė elektrike

Nė revistėn shkencore “Nature Nanotechnology” u publikuan rezultatet e studimit tė shkencėtarėve nga Kalifornia, tė cilėt kanė pėrpunuar mėnyrėn e pėrftimit tė energjisė elektrike me ndihmėn e viruseve dhe kanė ndėrtuar nė bazė tė saj gjeneratorin elektrik me elektrodė sa njė pullė postare, njofton “BBC Russian Service”.

Mbi elektrodė u vendos njė membranė prej virusesh tė pėrftuar posaēėrisht. Gjatė kontaktit me elektrodėn viruset fillojnė ta transformojnė energjinė mekanike nė elektrike.

Ky pėrpunim ėshtė hapi i parė nė rrugėn drejt krijimit tė gjeneratorėve personalė tė energjisė elektrike tė bazuar nė shfrytėzimin e energjisė virale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-05-12, 15:34   #108
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tizen

A do tė jetė gjiganti i ardhshėm nė botėn e celularėve?


Tizen

Pėr projektin Tizen mbase keni dėgjuar vetėm pėr gjėra elementare. Bėhet fjalė pėr njė sistem operativ, tė cilin Nokia e ka zhvilluar nė bashkėpunim me Intel dhe mė vonė e braktisi pėr shkak se iu kthye Microsoft-it dhe platformės Windows Phone. Ndėrkohė Intel-i vazhdoi me zhvillimin e tij dhe si partner zgjodhi kompaninė Samsung qė rezultoi me njė projekt tė ri me emrin Tizen Association. Edhe pse i gjithė projekti deri vonė ishte i fshehtė, bėhet e ditur se Samsung po pėrgatit njė seri tė pajisjeve tė veta qė do tė punojnė pikėrisht me kėtė platformė. Duke ditur se Tizen, ashtu sikurse Android ėshtė i bazuar nė Linux, nė parim ėshtė platformė e hapur dhe sė shpejti do tė jetė nė dispozicion pėr tė gjitha palėt e interesuara.

Sipas lajmeve mė tė reja qė transmeton DigiTimes mėsohet se edhe prodhues tė tjerė janė tė interesuar pėr Tizen-in, kurse emri mė i pėrmendur nė mes tyre ėshtė HTC, tė cilėt, sipas kėtij burimi, po pėrgatitin pėr nė fund tė kėtij viti njė pajisje tė bazuar nė kėtė sistem operativ. Nė mes tė prodhuesve qė kanė shfaqur interesim janė edhe Acer dhe Asus, kurse Tizen Asocacioni po merr mbėshtetje edhe tė operatorėve celularė, siē janė: NTT docomo, Orange, Vodafone, SK Telecom dhe kompanitė NEC, Panasonic dhe Telefonica.

Siē mund ta vėrejmė nė botėn ku dominojnė iOS dhe Android ėshtė shumė e vėshtirė pėr eko-sistemet e tjera tė gjejnė rrugėn deri te shfrytėzuesi i fundit, por pėrparėsia e Tizen ėshtė se ka mbėshtetjen pėr aplikacionet e Android-it qė nė momentin e lansimit do tė kishte praktikisht njė “start fluturues”.

Nuk duhet harruar fakti se Samsung si prodhues kryesor i telefonėve celularė ka ambicie, tė cilat mund tė anashkalojnė bashkėpunimin e deritanishėm me Google-n, duke u bazuar nė atė se njerėzit kryesorė tė kompanisė Samsung disa herė e kanė pėrmendur mundėsinė qė kjo kompani ta zhvillojė platformėn e vet pėr telefona celularė.

Natyrisht, nė kėtė moment ėshtė veshtirė tė parashikohet zhvillimi i kėsaj situate, por duke marrė parasysh nė potencialin e madh qė deri mė tani kemi parė Tizen ka shanse tė mėdha tė bėhet gjiganti i ardhshėm nė botėn e celularėve. Ēfarė mendoni ju, a do kė ketė Tizen vetėm njė rol episodik apo nė tė vėrtetė do tė bėhet “The next big thing”?.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 21:15   #109
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Domainet Mė Tė Shtrenjtė Nė Botė


Kėto janė dhjetė domainet qė konsiderohen tė jenė mė tė shtrenjtė nė botė. Nė total vlera e 10 domaineve mė tė shtrenjtė nė botė shkon nė 27 milion dollarė. Njė vit mė parė tė dhjeta domainet kushtonin njė e treta mė pak.

1. se*.com 13 Mil. Dollarė (10 Mil. Euro)

2. vodka.com 3 Mil. Dollarė (2,1 Mil. Euro)

3. gambling.com 2,5 Mil. Dollarė (1,75 Mil. Euro)

4. shopping.de 1,82 Mil. Dollarė (1,4 Mil. Euro)

5. fly.com 1,6 Mil. Dollarė (1,1 Mil. Euro)

6. russia.com 1,5 Mil. Dollarė (1,05 Mil. Euro)

7. kredit.de 1,16 Mil. Dollarė (892 500 Euro)

8. chinese.com 1,1 Mil. Dollarė (770 000 Euro)

9. invest.com 1,1 Mil. Dollarė (770 000 Euro)

10. poker.org 1 Mil. Dollarė (700 000 Euro)

Tregtia me domain-et po bėhet gjithmonė e mė e leverdishme, ndėrkohė qė vlera e tyre rritet me shpejtėsi nga viti nė viti.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-12, 15:55   #110
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Hotmail me pamje tė re


Microsoft ėshtė duke punuar nė ridizajnimin e platformės sė vet pėr email, Hotmail, dhe ka lėshuar fotografi tė pamjes sė re qė kanė dalė nė Ueb. Liveside.net lėshoi pamje tė dizajnit tė ballinės sė re tė Hotmail. Jo vetėm qė duket si Metro – qė paraqet ndėrfaqen e re tė pėrdoruesit pėr sistemin operativ Windows 8 tė ndėrmarrjes – por ajo paraqitet me njė emėr tė ri: Newmail.

Sidoqoftė, ende nuk dihet nėse “Newmail” ėshtė emri i njė hostingu tė ri, apo nėse Hotmail do tė kalojė nė atė emėr sė shpejti.

Azhurnimi i dizajnit tė Windows 8 nė Metro synon qė tė bėhet mė i dukshėm nė pajisje, dhe do tė mundėsojė bisedat nė rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook.

http://scr.wfcdn.de/7554/Hotmail-Met...157077-0-0.jpghttp://scr.wfcdn.de/7554/Hotmail-Met...157077-0-0.jpg
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:58
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-12, 16:03   #111
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme - risi

Sa lehtė mund tė thyhet fjalėkalimi juaj?Thyerjet e kodimeve qė po ndodhin kohėt e fundit si ato tė LinkedIn dhe eHarmony.com, kanė hapur debat nė mesin e tė apasionuarve tė informatikės. Disa prej tyre mbėshtesin teorinė qė nuk ndikon lloji i fjalėkalimit, dmth. gjatėsia e tij apo llojet e karaktereve. Nė fakt, e vėrteta ėshtė se ato pėrbėjnė njė ndryshim tė madh.

Shtimi i njė simboli nė fjalėkalim e heq mundėsinė e njė sulmi sipas fjalorit, dmth. pėrdorim fjalėsh qė janė nė fjalor. Kjo e bėn shumė herė mė tė vėshtirė hakimin e fjalėkalimit. Mė poshtė kemi renditur kombinimet e fjalėkalimeve, dhe sa kohė do tė duhej pėr t'i thyer ato duke provuar tė gjitha mundėsitė me rradhė.

Fjalėkalime pa simbole dhe pa shkronja tė mėdha

6 Karaktere: 2.25 miliardė kombinime tė mundshme

*Hakim online me aplikacion duke shfrytėzuar 1 mijė supozime pėr sekondė: 3.7 javė

*Hakim offline duke pėrdorur serverė ose desktopė tė fuqisė sė lartė me 100 miliardė supozime pėr sekond: 0.0224 sekonda

*Hakim offline duke pėrdorur miltiprocesorė nė mėnyrė masive me 100 trilionė supozime pėr sekond: 0.0000224 sekonda

10 karaktere: 3.76 trilionė kombinime tė mundshme

*Hakim online me aplikacion duke shfrytėzuar 1 mijė supozime pėr sekond: 3.7 javė

*Hakim offline duke pėrdorur serverė ose desktopė tė fuqisė sė lartė me 100 miliardė supozime pėr sekond: 10.45 orė

*Hakim offline duke pėrdorur miltiprocesorė nė mėnyrė masive me 100 trilionė supozime pėr sekond: 37.61 sekonda

Tani duke shtuar simbole, rrjedhimisht edhe fjalėkalimi bėhet mė i vėshtirė

6 Karaktere: 7.6 trilionė kombinime tė mundshme

*Hakim online me aplikacion duke shfrytėzuar 1 mijė supozime pėr sekond: 2.4 shekuj

*Hakim offline duke pėrdorur serverė ose desktopė tė fuqisė sė lartė me 100 miliardė supozime pėr sekond: 1.26 minuta

*Hakim offline duke pėrdorur miltiprocesorė nė mėnyrė masive me 100 trilionė supozime pėr sekond: 0.0756 sekonda

10 karaktere: 3.76 trilionė kombinime tė mundshme

*Hakim online me aplikacion duke shfrytėzuar 1 mijė supozime pėr sekond: 54.56 milionė shekuj

*Hakim offline duke pėrdorur serverė ose desktopė tė fuqisė sė lartė me 100 miliardė supozime pėr sekond: 54.46 vjet

*Hakim offline duke perdorur miltiprocesorė nė mėnyrė masive me 100 trilionė supozime pėr sekond: 2.83 javė

Njė sugjerim! Krijojeni fjalėkalimin me 10 karaktere, nė fund shtojini dhe njė simbol.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-12, 15:53   #112
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Krijohet mausi enkas pėr lojėra

Logitech ka filluar tė marrė porosi pėr mausin e ri, i cili ėshtė krijuar enkas pėr lojra dhe do dalė nė treg brenda kėtij muaji. G600 pėrfshin 20 butona, tė cilėt mund tė programohen plotėsisht pėr t'u pėrshtatur me lojrat MMO dhe mund tė shėrbejė pėr tė kryer ēdo detyrė. Njė funksion tjetėr ėshtė edhe kombinimi i butonave tė shumėfishtė pėr komanda mė tė gjata.

Shumica e butonave janė tė vendosur nė pjesėn e majtė tė mausit dhe janė krijuar pėr t'u shtypur me gishtin e madh. Kėtu do tė gjeni njė seri prej 12 butonash G, tė cilėt do tė jenė tė vendosur nė dy seri gjashtėshe.

Nė pjesėn e sipėrme, pėrveē dy butonave majtas dhe djathats ėshtė vendosur dhe njė set tjetėr nė pjesėn fundore tė anės sė djathė. Dy butona tė tjerė G kontrollojnė DPI pėr ndryshim profili me njė tė rrotulluar tė mausit, i cili ėshtė gjithashtu i shtypshėm.

G600 ėshtė i aftė 50DPI deri nė 8200 DPI dhe ka suport USB. Vetė mausi mund tė rezervojė 3 sete tė ndryshme komandash, tė cilat mund tė pėrdoren nė ēdo kompjuter pa nevojėn e drajverave.
Kablli 2 metra i gjatė qė pėrfundon nė portėn USB ėshtė i mbėshtjellė pėr mė shumė fuqi. Paneli ku vendoset gishti i madh pėrfshin njė sistem ngjyrash, tė cilat mund tė ndryshohen sipas preferencave, me njė mundėsi mbi 16 milionė kombinime.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-09-12, 13:58   #113
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Chrome dhe Safari shėnojnė rritje


Sipas statistikave tė pėrditėsuara nga ndėrmarrja analitike pėr Internet, StatCounter, Google Chrome ėshtė gati tė tejkalojė shfletuesin Internet Explorer pėr t’u bėrė shfletuesi mė i popullarizuar nė Britani tė Madhe.

Ashtu siē mund tė shihni nė grafikun e mėposhtėm, IE ka qenė nė njė rėnie tė lirė qė nga korriku i vitit 2008 (ngjyra e kaltėr), duke humbur kėshtu praninė nė treg nė Britaninė e Madhe nga afėrsisht 75 pėr qind nė 31.5 pėr qind pėr mė pak se 4 vite.

Rėnia e lehtė ballafaqohet me rritjen e Chrome gjatė tė njėjtės periudhė kohore – shfletuesi i Google ka shkuar nga 0 pėr qind nė 31.28 pėr qind qė nga korriku i vitit 2008 (vija e gjelbėr) dhe duket se deri nė muajin e ardhshėm do tė tejkalojė shfletuesin Internet Explorer nėse vazhdon ky trend (dhe nuk ka ndonjė gjė qė e dėshmon se kjo gjė nuk do tė ndodhė).

Tė dhėnat e fundit nga StatCounter tregojnė qė Google Chrome tani ka mė tepėr se njė tė tretėn e tregut botėror tė shfletuesve. Statistikat e pėrditėsuara tregojnė qė Chrome pėr momentin ka 35.4 pėr qind tė tregut.

Pėrgjithėsisht, ju mund tė shihni se si rritja e Chrome ėshtė duke u bėrė si rezultat i rėnies sė IE-sė sė ndėrmarrjes Microsoft, por edhe pėr shkak tė rėnies sė shpejtėsisė sė shfletuesit Firefox tė Mozillas. Ndėrsa Opera nuk ka treguar ndonjė shenjė tė rritjes tash e njė kohė.

Google Chrome ishte lėshuar pothuajse 4 vite mė parė.

Sipas StatCounter, Safari pėrfundoi vitin e kaluar me gati 6 pėr qind tė tregut botėror, por tani ėshtė rritur nė 8.2 pėr qind.

IE dhe Firefox kanė shėnuar rėnie pėr 8, respektivisht 3 pėr qind gjatė tė njėjtės periudhė kohore.Anglisht
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 05-09-12 nė 13:58
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 17:50   #114
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Kasa kompjuterike BitFenix Ghost

Halloween ėshtė akoma larg, por kjo nuk e ndaloi BitFenix pėr tė krijuar njė kasė tjetėr e cila duket si njė kostum.

Kasa mė e re e kompanisė Ghost, njė rast shumė i thjeshtė e cila ėshtė dizenjuar me njė qasje tė vogėl qė mund tė pėrputhet pothuajse nė ēdo shtėpi, sė bashku me njė material silencioz i cili shėrben pėr tė larguar zhurmat dhe pėr tė tėrheq vėmėndjen.

Nga pikėpamja estetike, BitFenix deklaron se ajo pėrdori njė trajtim tė ri tė quajtur NanoChrome, e cila kombinon njė pluhur qė mė pas i vishet sipėrfaqes sė kasės qė bėn mos tė ketė temperaturė shumė tė lartė gjatė funksionalitetit.

Disa karakteristika tė tjera janė pėrfshirja e tre mbajtėse drajvesh nga 5.25-inē, 3 nga 3.5 dhe 3 tė tjera nga 2.5-inē, njė mbajtėse e cila largon nxehtėsinė e tepėrt, njė brendėsi e gjitha e zezė, support USB 3.0, dhe shumė karakteristika tė tjera fantastike.

Sipas kompanisė BitFenix, ajo deklaron se shasia Ghost do tė ketė njė ēmim deri nė fund tė muajit, prej 99$. Deri atėhere shikoni videon qė kompania ka lansuar.

Anglisht
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-12, 17:58   #115
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Njohja e fytyrės, FBI investon 1 miliardė dollarė
Byroja Federale e Hetimit (FBI) ka njė buxhet prej 1 miliard dollarėsh pėr projektin e vet tė fundit: pėrdorimi i teknologjisė pėr njohje tė fytyrės pėr tė luftuar krimin.

I pagėzuar si projekti i Identifikimi i Brezit tė Ardhshėm (NGI), ai tashmė ėshtė aprovuar nė disa vende (si projekt pilot programi filloi nė muajin shkurt) dhe, sipas NewScientist, pritet tė shkojė nė shkallė vendi nė vitin 2014.

Pėrmirėsimet dhe mundėsitė e reja tė NGI-sė pritet tė paraqiten pėrgjatė disa viteve. Sistemi do tė ofrojė “shėrbime tė identifikimit biometrik tė gjendjes-sė-artit” dhe ofron “njė kornizė pune elastike tė mundėsive thelbėsore qė do tė shėrbejnė si njė platformė pėr funksionimin shumėformėsor”.

Ndėrmarrja prapa kėsaj ėshtė Lockheed Martion Transporation and Security Solutions, pėr tė cilėn byroja thotė qė fitoi njė kontratė prej shumė milionė dollarėsh qė ėshtė me bazė njė vjetore dhe potencialin deri nė tetė vite mė tepėr.

Hollėsitė se si funksionon saktėsisht kjo janė tė panjohura. Algoritmi qė drejton teknologjinė do tė jetė njė ēėshtje madhore nė vitet e ardhshme: agjencia do tė dėshirojė qė ta mbajė atė tė fshehtė ndėrsa publiku, ose tė paktėn avokatėt e privatėsisė, duan qė ta zbulojnė atė.

Sa i pėrket privatėsisė, ja se ēfarė thuhet nė faqen e projektit:

Vėmendja pėr privatėsi ėshtė pėrqendruar nė NGI: NGI zhvilloi njė analizė hyrėse tė privatėsisė nė qershorin e vitit 2006. Njė vlerėsim pėr Ndikimin nė Privatėsi pėr Sistemin e Fotografisė Ndėrshtetėrore ka pėrfunduar pėr tė vlerėsuar pajtueshmėrinė e NGI-sė me Aktin pėr Privatėsi.

Sistemi i Njoftimit tė Incizimeve ėshtė duke u pėrditėsuar pėr tė reflektuar mundėsitė e NGI-sė. NGI po ashtu ka vazhduar pėrfshirjen me Bordin e Politikės Kėshilluese tė CJIS dhe Kėshillin Kompakt.

Nuk ėshtė befasi qė FBI pėr kėtė thotė qė ėshtė e ligjshme. Ėshtė mė se e sigurt qė kjo ėshtė e ligjshme dhe qė qėllimi kryesor pėr kėtė ėshtė qė t’ua mundėsojė zyrtarėve qė tė gjejnė dhe t’i kuptojnė mė mirė dhe mė shpejt kriminelėt.

Brengosja mė e madhe pėr kėtė ėshtė se si kjo do tė ndikojė pėr publikun duke e ditur qė teknologjia pėr njohje nė bazė tė fytyrės ėshtė njė testim madhor dhe mbase mund tė jetė edhe i gabuar. Ēka nėse tė gjitha fotografitė e njerėzve janė kapur nga kamera por qė tė gjithė janė tė pafajshėm?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-12, 13:01   #116
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

He Maki o hacker:


Fjalėkalimi i bankės qendrore franceze ishte 123456
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-09-12, 13:14   #117
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Celulari i parė nė botė22.09.2012

Ndėrsa “Apple” prezantoi nė shtator “iPhone 5”, versionin e ri tė celularit mė tė pėrparuar nė botė, janė tė paktė ata qė mendojnė pėr origjinėn e telefonisė sė lėvizshme.

Nė ditėt e sotme, njė celular nuk ėshtė vetėm njė mjet i domosdoshėm pune, por nėpėrmjet “smartphone”, edhe njė mjet kompleks, nė tė cilin telefonatat janė shndėrruar vetėm nė njė opsion shtesė, midis opsioneve gjithmonė e mė tė shumta.

E pėrditshmja britanike “Daily Mail”, publikoi tė premten imazhet e celularit tė parė, tė prodhuar nė vitin 1922.

Megithatė, pėr tė lėvizur kėtė telefon me vete, ishte e domosdoshme tė mbaje njė ēantė pas vetes.

I pajisur me njė kuti me pėrmasat e njė kutie tė kėpucėsh, qė ishte edhe aparati kryesor telefonik, celulari i parė nė botė kishte njė antenė aq tė madhe, qė pėr arsye estetike u kamuflua nė njė ēadėr pas prodhimit.

Pėr tė folur, duhet tė lidhje fillimisht aparatin me njė burim energjie, tė mbaje lart antenėn, tė formoje numrin dhe tė vije nė vesh dorezėn.

Midis kufizimeve tė shumta, mė problematiket ishin mungesa e valėve, cilėsia e dobėt e dėgjimit dhe pamundėsia pėr tė pritur telefonata, pėr shkak tė mungesės sė njė linje tė domosdoshme pėr kohėn.

Ndonėse aspak praktik, shtypi i vitit 1922 e priti atėherė telefonin e parė tė lėvizshėm si njė arritje tė madhe tė shkencės.

Me siguri, njė “iPhone” i kthyer pas nė kohė, as qė do tė ishte nė gjendje tė pėrshkruhej prej gazetarėve tė atyre viteve, aq mė pak tė pėrdorej prej tyre.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-12, 22:37   #118
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Google mbush 14 vjet__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-12, 15:33   #119
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Disa dobėsi tė 3G-sė, lejojnė gjurmimin e telefonit tuaj

Sipas njė kėrkimi tė Universitetit tė Birminghamit, nė bashkėpunim me Universitetin Teknik tė Berlinit, ka disa dobėsi tė teknologjisė 3G qė lejojnė gjurmimin e telefonėve tuaj kur kėto tė fundit lidhen pėrmes 3G-sė.

Sipas raportimit tė SC Magazine, sulmuesit pėrdorin pajisjet “femtocell”, tė cilat janė stacione celulare tė modifikuara. Pėrmes tyre mund tė arrihet tė identifikohet njė pajisje e caktuar.

P.sh, sulmuesit mund ta detyrojnė pajisjen mobile tė shfaqė TMSI-nė e saj (Temporary Mobile Subscriber Identity), duke supozuar se sulmuesi e njeh IMSI-nė (International Mobile Subscriber Identity).

Sipas kėrkuesve industria globale ėshtė vėnė nė dijeni pėr kėto dobėsi

Nė raste tė tjera, sulmuesi mund tė gjurmojė njė kėrkesė tė vlefshme AKA (Authentication and Key Agreement) qė dėrgohet nga njė celular dhe tė dėrgojė tė njėjtėn kėrkesė drejt njė rangu telefonash.

Kjo do tė bėnte qė tė gjitha pajisjet, pėrveē targetit nga ėshtė ndėrhyrė pėr tė vjedhur AKA-nė, tė pėrgjigjeshin me gabime sinkronizimi. Kjo do t’i mundėsonte njė hakeri tė gjurmonte lėvizjet tuaja brenda njė ndėrtese.

Kėrkuesit kanė deklaruar se kanė vėnė nė dijeni industrinė globale rreth 6 muaj mė parė, por kėto dobėsi nuk janė korrigjuar ende.

Ata planifikojnė tashmė t’i bėjnė publikė kėto shqetėsime nė konferencėn ACM (Conference on Computer and Communications Security) qė mbahet nė datat 16 – 18 tetor.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-12, 17:41   #120
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Foto mahnitėse nga qendrat e tė dhėnave tė GooglePėr tė kėnaqur tė gjithė njerėzit tė apasionuar pas teknologjisė, Google ka mbledhur njė grup fotosh nga qendrat e saj tė tė dhėnave nė tė gjithė botėn.

Imazhe qė tregojnė pjesėn e brendshme tė fabrikave konsiderohen tė bukura, por kompania ka postuar foto tė mahnitshme me rezolucion 3000×2000 nė HDR tė plotė.

Edhe pse Google do tė bėjė pėrshtypje tė mirė vetėm me fotot, me to ėshtė bashkėngjitur dhe njė pėrshkrim mė i madh se ēfarė po ndodh me kompaninė.

Nė foto pėrfshihet infrastruktura shumėngjyrėshe, server tė pafundmė, njė dhomė konference dramatike me sauna si dhe fusha jeshile dhe peizazhe mahnitėse.

84 fotot e publikuara nga Google mund ti gjeni kėtu.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.