Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-10-12, 15:09   #121
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Laptopi Chromebook vjen me ēmimin prej 249 $

Google ka paraqitur njė model tė ri tė laptopit Chromebook, tė hollė dhe tė lehtė, me njė ēmim qė mund tė tėrheqė konsumatorė me tė ardhura tė mesme.

Chromebook-u i ri vjen me njė ēmim prej 249 $ (349 $ me 3G).

Ėshtė shumė vonė tė kundėrshtoni kėtė ēmim, pasi tani Notebook-ėt janė gati pėr zhdukje, dhe Ultrabook-ėt po shiten me ēmime tre deri nė katėr herė mė tė lartė.

Sigurisht, Chromebook ėshtė ndryshe nga Notebook-ėt dhe Ultrabook-ėt, dhe madje Notebook-ėt standart.

Kėto luajnė me sistemin e operimit Chrome OS, i bėrė nga Google me njė Linux Kernel. Pėr kėtė arsye Chromebook nuk ka nevojė pėr shtesa harduerike tė shtrenjta.

Chromebook-u i ri me ēmimin prej 249 $, i ndėrtuar nga Samsung-u, ka njė ekran 11.6-inē me njė rezolucion 1366x768, procesor Samsung Exynos 5 Dual-Core me shpejtėsi clock-u prej 1.7GHz, 2GB RAM, njė portė USB 3.0 dhe njė portė USB 2.0, Wi-Fi 802.11, njė uebkamera, lexues karte 3 nė 1, dhe njė bateri 2-qelizore e cila mban deri nė 6.5 orė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-10-12, 13:54   #122
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Faqja franceze Euromillions sulmohet nga hakerėt fetarFaqja franceze e lotarisė Euromillions ėshtė hakuar, ku ballina e kėsaj faqeje u zėvendėsua me njė fragment nga Kurani qė dėnon lojėn e kumarit.

Hakerėt, qė e quajnė veten "Moroccanghosts", postuan mesazhin nė gjuhėn arabe dhe frėnge.

Vargjet e Kuranit i quajnė lojėrat e fatit dhe alkoolin si “vepra tė djallit” qė tentojnė ti largojnė njerėzit nga zoti.

Kompania Francaise des Jeux (FDJ), e cila drejton Euromillions nė Francė, tha se lojėrat e tjera nuk janė prekur nga ky sulm.

Mesazhi u shfaq nė faqe tė dielėn nė mėngjes, sipas raportimeve tė mediave franceze. Faqja ishte ende e padisponueshme nė mbrėmjen e sė dielės, edhe pse mesazhet fetare nuk shiheshin mė.


Lotaria The Euromillions luhet nė nėntė shtete tė Evropės


FDJ tha nė njė komunikatė se faqet e prekura ishin: “nė proces tė kthimit nė funksionalitet”.

Po ashtu kompania shtoi se asnjė nga lojėrat nuk ishin kompromentuar nga ky sulm dhe tė dhėnat nuk janė prekur.

Megjithatė, faqet e korporatės FDJ ishin tė paarritshme tė dielėn nė mbrėmje, duke paraqitur njė mesazh pėr pėrdoruesit se "faqja ėshtė e padishponueshme pėr shkak tė kėrkesave tė shėrbimeve”, mesazh ky i njėjtė qė u paraqit nė faqen euromillions.fr.

Lotaria The Euromillions luhet nė nėntė shtete tė Evropės.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-11-12, 17:10   #123
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Njė laptop tė ri?


Ka shumė pyetje si: “Ēfarė lloj tė ble?” apo “Ēfarė do tė mė duhet?”. Njė tablet mund tė zėvendėsojė laptopin nėse e pėrdorni kėtė tė fundit pėr tė naviguar nė ueb apo pėr tė lexuar e-mailet.

Nėse keni vėrtet punė pėr tė bėrė, qoftė pėr shkollė apo pėr profesionin tuaj apo edhe pėr ēėshtje tė jetės sė pėrditshme, atėherė zgjedhja e duhur ėshtė laptopi.

Por ēfarė lloj laptopi mund tė zgjidhni? Ja disa kėshilla:


1. Zgjidhni njė laptop me tė paktėn 4GB RAM

Pėr ata qė nuk marrin shumė vesh nga kompjuterėt, kjo do tė thotė 4 gigabytes kujtesė. Ka shumė laptopė qė kanė 2 GB RAM, por njė madhėsi e tillė nuk ėshtė e mjaftueshme.

2. Nėse mund ta pėrballoni, blini njė sistem me njė SSD

SSD ėshtė shkurtimi pėr “solid-state drive”, e cila punon shumė mė shpejt, gjeneron mė pak nxehtėsi dhe harxhon mė pak energji se hard drive-rat tradicionalė. Vėrtet do tė paguani mė shumė dhe do tė merrni mė pak hapėsirė (p.sh, njė SSD 128GB mund t’ju duket pak para njė hard drive 500GB) por pėrparėsitė lidhur me shpejtėsinė e justifikojnė ēmimin.

3. Provojeni para se ta blini

Edhe pse nuk ndodh shpesh qė tė eksploroni tė gjithė laptopėt nė njė dyqan, mund tė gjeni disa tė tilla ku mund t’i provoni. Ėshtė diēka qė duhet ta bėni patjetėr. Sigurisht qė mund tė blini edhe online, por pėrpiquni ta provoni mė parė diku.

Edhe njė “rregull” tė fundit:

Ndoshta mund ta keni vėnė re qė procesori nuk ėshtė pėrmendur. Nėse nuk keni ndėrmend tė editoni shpesh video apo tė luani lojėra intensive nė aspektin e grafikės, atėherė procesori nuk pėrbėn ndonjė problem tė madh. Nė pėrgjithėsi, tė gjithė janė goxha tė shpejtė nė ditėt e sotme.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-12-12, 12:36   #124
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs down Titulli: Lajme - risi

Facebook do tė blejė WhatsApp?

Njė raport i publikuar gjatė fundjavės deklaroi se Facebook ėshtė nė bisedime pėr tė blerė aplikacionin e famshėm - WhatsApp.


Nė gusht tė kėtij viti, WhatsApp ka raportuar se ka arritur tė dėrgojė mė shumė se 10 miliardė mesazhe nė ditė, gjė qė e bėn kompaninė interesante pėr tu blerė nga njė gjigant i teknologjisė siē ėshtė sot Facebook.

Sot, WhatsApp ėshtė aplikacioni numėr 1 nė 114 vende tė botės, dhe njėri ndėr pesė aplikacionet kryesore nė 145 vende.

Operatori mobil holandez, KPN kishte pėrmendur WhatsApp si njė nga arsyet e rėnies sė trafikut tė SMS-ve nė fillim tė vitit 2011.
Qė atėherė, vėllimet e SMS-ve nė shumė vende tė botės janė nė rėnie. Rėnia vjetore e vėllimit tė SMS-ve nė Spanjė ka arritur nė 25 pėr qind verėn e kaluar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-12-12, 16:28   #125
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Si tė thoni foljen “google” nė gjuhė tė ndryshme


Fjala "Google" (jo kompania) po gjen njė pėrdorim tė gjerė duke u kthyer nė njė fjalė si gjithė tė tjerat pėr cilindo qė pėrdor kompjuterin.

Amerikanėt e pėrdorin tashmė prej disa kohėsh si njė folje, pra fjalia “Let’s google it” nėnkupton tė kėrkuarin e njė informacioni nė Google.

Megjithatė, nė gjuhė tė tjera pėrdoren terma tė tjera tė pėrshtatura pėr kėtė fjalė. Pėr shembull, italianėt thonė "googlare" ose portugezėt pėrdorin "googlar".

The Atlantic Wire ka krijuar njė listė se si pėrkthehet folja "to google" nė gjuhė tė ndryshme tė botės:

* Spanjisht: googlear dhe guglear

* Italisht: googlare

* Portugalisht: googlar ose guglar

* Gjermanisht: googeln dhe googlen

* Frėngjisht: googler

* Suedisht: att googla

* Iebraisht: l'gagel

* Sllovenisht: proguglati ose poguglati

* Polonisht - googlować

* Finlandisht: googlata

* Ēekisht: vygooglit

* Hindi — गूगल कर (google kar)

Po nė shqip, si mendoni se mund ta pėrshtasni foljen "to google something"?


Listėn e plotė tė publikuar nga The Atlantic Web e gjeni tek ky link.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-12, 20:16   #126
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

A e dinit se ekziston njė rrjetė internetik shumė herė mė i madh se ai qė ne njohim dhe shohim sot? Nė realitet, shtresa e “padukshme” e rrjetit qė ju mund tė keni qasje nėpėrmjet makinerive gjigante tė kėrkimit, ėshtė vetėm njėra anė e rrjetit-internetit.

Rrjeti internetik i fshehur ėshtė pėrmbajtja pėr nė tė cilėn qasja nuk ėshtė aspak e lehtė, e njohur ndryshe dhe si DEEPNET (si dhe shumė herė quhet dhe Darknet, ose Deep Web, ose Hidden Web).

Pėrmbajtja pėrbėhet vetėm nga sajte dhe webe dhe faqe tė ndryshme tė cilat nuk diktohen nga makineritė e kėrkimit dhe qasje nė to kanė vetėm njė “grusht” njerėzish. Sigurisht qė ekzistojnė dhe disa pjesė tė tyre tė cilat janė tė fshehura edhe shumė mė thellė. Njė pjesė e DEEPNET, mund tė qaset vetėm nėpėrmjet rrjetit anonim Tor.To Tor.

Fillimisht u sponsorizua nga Laboratori i Marinės Luftarake tė SHBA-ve, kur ky rrjet doli nė qarkullim nė vitin 2002 dhe pėrdoret gjerėsisht nė tė gjithė botėn pėr kujdesinė e anonimitetit nė lidhje direkt, njofton sopho.

Pėr tė vizituar njė faqe interneti me anė tė Tor, rrugėt qė do ndjek kompjuteri juaj, kalojnė nėpėrmjet njė procesi tė pėrshpejtuar tė ndihmuar nga njė sėrė kompjuterėsh tė tjerė Tor para arritjes web server, duke fshehur nė thelb vendndodhjen tuaj nga ky server.
Por pse e gjithė kjo?

Ndoshta mund tė mos jetė surprizė, se ndėrsa Tor pėrdoret pėr shumė qėllime ligjore ose etike, Deep Web, ėshtė baza pėr njė gamė tė gjerė tė krimit dhe pėrmbajtjeve tė paligjshme. Nė kundėrshtim me sajtet e zakonshme, faqet intrenetike tė DEEPNET, nuk kanė adresa miqėsore URL.

Nė vend tė kėsaj, ėshtė njė seri fenomenale e karaktereve tė dukshėm tė pazgjedhura, qė ndiqen prapashtesat “.onion” dhe ofron qasje nė kėto faqe tė fshehta. Internet 1 Nė DEEPNET ekziston dhe “The Hidden Wiki”, qė ofron regjistrimet e kėtyre adresave URL pėr tė lehtėsuar pėrdorimi i DEEPNET.

Crime Network – pėrgjithėsisht pėr krime! Pėrmbajtja reale e tmerrshme, nuk ėshtė ajo qė ne shohim nė DEEPNET. Por, sa mė shumė thellė tė zhytemi, aq mė shumė faqet e kėtij rrejti tė fshehtė, aq mė errėt bėhet pėrmbajtja e tyre. Pa patur njė diskutim tė gjerė dhe shumė madh presa i pėrket pyetjes sesa i aftė ėshtė Tor tė ruaj nė anonimitet aktivitetin tuaj online. Tashmė ėshtė vėrtetuar se sajte dhe faqe tė ndryshme tė Tor qė shishin drogė, u mbyllėn nga autoritetet pėrkatėse, ose si FBI ndaloi keqtrajtimin e fėmijėve nėpėrmjet faqeve pėrkatėse tė DEEPNET. Por, mundimi qė duhet nga ana e autoriteteve pėrkatėse qė ushtrojnė ligjin, pėr tė ndjekur pėrdoruesit e Tor, ėshtė shumė i vėshtirė, i pamundur dhe thuajse inekzistentė.
Internet 2

Sigurisht qė besojmė dhe do dėshironim qė politikanėt dhe qeveritė tė ishin nė gjendje tė kontrollonin dhe tė zbatonin ligjin nė internet, por vėshtirėsia e tyre pėr tė vendosur dhe zbatuar ligjin pėr shėrbimet dhe pėrdorimin online, ėshtė thuajse e pamundur. Kėshtu, janė tė shumtė ata tė cilėt nuk janė tė disponueshėm pėr t’u zbatuar ligji.

Tetorin e viti tė shkuar, tė famshmit Anonymous, morėn situatėn nė duart e tyre, kur filluan tė rrėzojnė me sulmet e tyre shumė sajte dhe webe me pėrmbajtje tė turpshme nė dėm tė fėmijėve, pėrfshirė kėtu dhe Lolita Sity, njė sajt i Darknet. Ekzistenca e DEEPNET, shtron njė pyetje edhe mė tė madhe: sa ėshtė kostoja e anonimitetit online nė shoqėrinė e sotme?

Koncepti i tė Drejtave tė Njeriut, fillon tė bėhet paksa i kompletuar nė botėn intrenteike dhe online. Nė realitet, shumė njerėz thonė se kuadri i tė drejtave tė njeriut, nuk vlen nė aktivitetin online dhe morali filozofik nuk duhet tė merret nė konsideratė nė vend tė kėsaj, pėr t’u gjykuar se ēfarė ėshtė e saktė dhe ēfarė ėshtė gabim. Sigurisht, Tor ka dhe pėrdorim moral. Tor lejon lirinė e fjalės pėr ata tė cilėt jetojnė nėn sisteme sundimtare, diktatoriale etj, si dhe kujdeset pėr aktivistėt e tė drejtave tė njeriut nga juridiksioni.

Internet 3

Padyshim, qė Tor ėshtė njė “vegėl” e fuqishme. Ndihmon analizuesit malware nė sektorin e studimit tė tyre.

Adresat IP tė shkrimtarėve malware, qė disponojnė material dhe teknika tė padėshirueshme, janė nė listėn e zezė nga i njohuri anti-virus, kėshtu shpeshherė pėrdorin Tor-in pėr ta anashkaluar. Tė gjithė kėto pėrdorime dhe favore qė ofron Tor, sjellin shumė pyetje tė cilat duan pėrgjigje!

Sa morale dhe sa ligjshme ėshtė tė marrėsh me qira njė vrasėses? Sa e lehtė ėshtė tė blesh njė fėmijė pėr ēdo lloj pėrdorimi? Kėshtu, pa asnjė kuadėr ligjor dhe pa kodin e mirėsjelljes, Tor duket i frikshėm dhe tėrėsisht i paligjshėm.

Nuk pėrfshihet kėtu aktivitet i aktivistėve nė gjithė rrjetė, edhe pse nė bazė tė statusit ligjor tė shumė vendeve, edhe kjo ėshtė e paligjshme.

Si droga po ashtu dhe jeta e njeriut, kanė kosto, pasi tė gjitha kėto mund t’i blesh dhe shesėsh sipas dėshirės. Atėherė; A duhet qė pėrdoruesit tė kanė privilegjin dhe mundėsinė e shfletimit tė internetit anonim?


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 30-12-12 nė 20:19
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-12, 20:33   #127
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme - risi

Qe ēka duhet te bėni qysh prej pasnesėr (1-1-2013):

1. Bėni rregullisht backup: e dimė qė e dėgjoni shpesh, por ėshtė njė nga gjėrat kryesore qė duhet tė bėni nė kompjuterin tuaj. Merrni parasysh pasojat e pritshme nėse i humbisni tė gjitha tė dhėnat tuaja, dokumentat Word, fotot, videot etj. Nuk ndodh shpesh, por nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve i gjen njerėzit tė papėrgatitur. Sigurohuni qė jeni tė regjistruar nė njė shėrbim cloud, pėr shembull CrashPlan, Mozy, dhe SugarSync. Ruani atje automatikisht tė gjitha materialet mė tė rėndėsishme. Kėshtu nuk keni pse shqetėsoheni mė.

2. Shikoni mirė aty ku klikoni, bėhet fjalė pėr butonat e rremė tė shkarkimit. Mund t’ju shtohen toolbare apo skedarė tė tjerė tė rrezikshėm. Ėshtė e thjeshtė tė klikoni butonat e mėdhenj qė shkruajnė “Download” apo tė klikoni gjithmonė “Next” gjatė instalimit tė njė softueri. Pėrveēse mund tė shtoni opsione tė panevojshme nė shfletuesin tuaj, mund tė merrni viruse, spyware, malware etj.

3. Mbajeni “pastėr” kompjuterin, mos harroni se pluhuri mund ta shkatėrrojė kompjuterin apo laptopin tuaj. Sigurohuni qė ta pastroni ventilatorin tė paktėn njėherė nė gjashtė muaj. Kujdesuni pėr kompjuterin tuaj dhe mos harroni t’i kryeni kėto detyra rregullisht. Nėse e keni tė vėshtirė t’i mbani mend, vendosni njė kujtesė nė kalendar (ose thirrėm mua pėr ndihmė :P).
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-13, 16:34   #128
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Syzet e Google-s

Project Glass ėshtė njė pėrpjekje e Google-s pėr tė ndėrtuar syze praktike me ekran tė integruar, me sistemin audio dhe me bateri, tė cilat mund tė mbarten pa ngarkesė tek koka e pėrdoruesit.

Natyrisht, ky nuk ėshtė projekti i parėi kėsaj natyre, madje ka pasur shumė tė tillė deri tani, por asnjė nga ta nuk u kompletua pėr shkak se ishin shumė tė rėndė dhe tė pavolitshėm.

Syzet e Google nė dallim nga tė tjerėt fokusohen nė kėrkimin e internetit bazuar nė fotografi dhe material tė skanuar. Kėto syze pėrdorin ekran tė tejdukshėm pėr shfaqjen e materialit para syrit dhe njė kamera tė vogėl anash, e cila nė kombinim me GPS-in mundėsojnė gjetjen e vend-ndodhjes me saktėsi. Qė i gjithė sistemi tė jetė mė shumė funksional, syzet e Google do tė pėrdorin edhe komandat me zė.Google vazhdon ende tė bėjė ndryshime nė karakteristikat e Project Glass


Nėntė muaj pasi Google bėri tė ditur syzet e veta “Project Glass” mėsojmė se kompania vazhdon tė bėjė ndryshime nė karakteristikat e saj.

Babak Parviz, udhėheqės i projektit (qė njihet edhe me emrin "Google Glass"), e ka pėrshkruar listėn e gjatė tė karakteristikave si ende “nė ndryshim e sipėr” nė intervistėn pėr IEEE Spectrum. “Deri tani kemi pėrmendur disa nga karakteristikat bazė si kapja e njė fotoje dhe shpėrndarja e saj”, -shprehet Parviz.

“Jemi ende duke eksperimentuar me shumė elemente tė tjera. Koleksioni i karakteristikave nuk ėshtė pėrcaktuar akoma qartėsisht.”

Project Glass, qė u publikua pėr herė tė parė vitin e kaluar, do tė jetė thjesht njė palė syze me njė ekran tė vogėl tė vendosur nė lentet e djathta, pikėrisht para syrit tė pėrdoruesit.

Ky i fundit do tė kontrollojė ekranin me njė prekje tė lehtė nė panelin e anės sė djathtė tė syzeve, edhe pse Parviz ka thėnė se Google ka eksperimentuar edhe me kontrollet me zė.

Po ashtu, kompania ėshtė shprehur se kamera e vogėl e lejon pėrdoruesin tė kapė foto qė mund t’i humbasė nėse pret derisa tė nxjerrė smartfonin apo kamerėn dixhitale.

Qėllimi i kėtij projekti ėshtė t’i ndihmojė njerėzit tė marrin sa mė tepėr informacione nė njė kohė mė tė shkurtėr dhe nė mėnyrė sa mė tė thjeshtė. Google vazhdon endė planifikimet pėr tė dėrguar prototipet tek njė grup i vogėl zhvilluesish, tė cilėt paguan 1500 $ pėr kėtė privilegj, nė fillim tė vitit 2013.

Parviz ėshtė shprehur se edhe pas marrjes sė porosive paraprake, kompania ka bėrė ndryshime nė projektin e vet duke pėrmirėsuar si harduerin ashtu edhe softuerin si dhe po punon intensivisht pėr tė zgjatur sa mė tepėr jetėn e baterisė, nė mėnyrė qė kjo e fundit tė arrijė tė pėrdoret pėr njė ditė pa u karikuar.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 06-01-13 nė 16:35
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-13, 22:43   #129
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Pse nuk po shiten Notebook-ėt me Windows 8


Mesa duket Notebook-ėt me Windows 8 nuk patėn shumė blerje gjatė periudhės sė festave tė fundvitit.
Firma e kėrkimit tė tregut NPD shprehet se edhe pse konsumatorėt filluan t’i blinin kėto pajisje nė fillim tė sezonit tė festave, preferenca ndaj tyre ra me kalimin e ditėve duke regjistruar njė zbritje tė shitjeve prej 7% krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit 2011.

Sipas kėsaj firme, njė nga arsyet kryesore ėshtė sistemi i ri operativ, Windows 8. “Pavarėsisht bujės sė madhe gjatė lanēimit tė Windows 8, sistemi nuk arriti tė pėrmirėsonte shitjet e Notebook-ve Windows gjatė muajit tė fundit tė vitit, njė nga periudhat mė frytdhėnėse pėr shitėsit falė dhuratave dhe blerjeve masive nga konsumatorėt”,- u shpreh NPD nė njė deklaratė para disa ditėsh.

Ēmimi mesatar pėr njė notebook me ekran me prekje ishte 700 $ dhe shitjet e kėtyre pajisjeve pėrbėnin vetėm 4.5% tė tė gjitha shitjeve tė Windows 8, shifra qė mund tė konsiderohen zhgėnjyese pėr Microsoft-in dhe partnerėt e tij, duke marrė parasysh faktin qė sistemi operativ ėshtė i optimizuar posaēėrisht edhe pėr ekranet me prekje.

Analistėt besojnė se me prezencėn e madhe nė treg tė sistemeve Windows, edhe konsumatorėt po fillojnė tė ofrojnė mė pak pėr tė blerė njė kompjuter Windows.

Nė muajin dhjetor, kompania Net Applications publikoi shifra qė tregonin se pėrqindja e pėrdorimit tė Windows 8 (1.6%) ishte mė e vogėl se ajo e sė njėjtės periudhė tė Vista-s (2.2%), sistemit tė dėshtuar tė Microsoft-it.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 13:08   #130
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Sulme hakerėsh, kėrkohet ēaktivizimi i softuerit Java

Departamenti amerikan i Sigurisė Kombėtare iu ka bėrė thirrje pėrdoruesve tė kompjuterėve, qė tė ēaktivizojnė softuerin Java, pėr tė shmangur sulmet e mundshme tė hakerėve.

Paralajmėrimi u lėshua pasi ekspertėt e sigurisė thanė se hakerėt kanė zbuluar mėnyrat pėr tė shfrytėzuar gjuhėn e programimit Java pėr tė instaluar viruse, qė do t'iu mundėsonin hakerėve tė kryejnė krime tė tilla si vjedhje tė informacionit nga kompjuterėt dhe vjedhje identiteti.

Java pėrdoret nga qindra miliona kompjuterė nė mbarė botė, tė cilėt kanė qasje nė internet.

Departamenti i Emergjencave tha se raportet tregojnė se dobėsia e kėtij softueri “ėshtė shfrytėzuar nė mėnyrė aktive” nga hakerėt, dhe rekomandoi qė Java tė ēaktivizohet nė faqet e internetit, derisa tė zgjidhet problemi, raporton Rel.

Pronari i Java-s, Oracle Corporation deri mė tani ka refuzuar tė komentojė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-13, 14:03   #131
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme - risi

Gjeniu 9-vjeēar i kompjuterave


Banori 9-vjeēar i Kalifornisė, Pranav Kalyan, babai i tė cilit ėshtė me origjinė nga shteti indian i Tamilnad, u bė specialisti mė i ri i certifikuar nė teknologjinė e Microsoft.

Nxėnėsi i klasės sė katėrt tė njė shkolle nė WilloW me 12 janar dha me sukses provimin sipas programit ASP.NET FrameWork 3.5, duke thyer rekordin e vendosur nga banori 12-vjeēar i Dubait, Babar Ikbal.

Babai i Pranav rrefeu se qė nė moshėn 6-vjeēare djali i tij filloi tė hartonte programe tė vogla kompjuterike.

Vetė Pranav thotė se ai ishte pėrgatitur intensivisht pėr provimin gjatė 18 muajve tė fundit, duke u marrė me programim nga 8 ore nė ditė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-13, 18:39   #132
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme - risi

Gjykata gjermane urdhėron dėmshpėrblim nė rast tė mosfunksionimit tė internetit


Aksesi nė internet ėshtė pjesė shumė e rėndėsishme e jetės sonė tė pėrditshme dhe vlerėsohet po aq i rėndėsishėm sa tė pasurit e njė telefoni. Prandaj, humbja e lidhjes nė internet meriton dėmshpėrblim financiar.

Kėshtu ka vendosur Gjykata Federale Gjermane e Drejtėsisė. Duke qenė se tė pasurit e njė lidhjeje interneti ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme pėr pjesėn mė tė madhe tė popullsisė gjermane, Gjykata e Karlsruhes vendosi qė personi i cili kishte paditur ofruesit e shėrbimit tė internetit pėr shkak se lidhja e tij ishte ndėrprerė pėr dy muaj (dhjetor 2008 – shkurt 2009), kishte tė drejtė tė kompensohej.

“Kjo ėshtė hera e parė qė njė Gjykatė vendos se lidhja me internetin ėshtė po aq e rėndėsishme sa edhe ajo me telefonin”,- u shpreh njė nga zėdhėnėset e Gjykatės.

Personit paditės iu dha gjithashtu edhe njė dėmshpėrblim prej 50 € nė ditė pėr gjithė periudhėn dy mujore qė nuk ishte nė gjendje tė pėrdorte DSL-nė, fax over IP-nė apo shėrbimet VoIP.

Gjykata Federale, gjithsesi, e ka dhėnė dėmshpėrblimin vetėm pėr mungesėn e internetit. Kompensimi pėr mungesėn e lidhjes me faks u refuzua pėr shkak se faksi arrin vetėm tė dėrgojė tekst apo imazhe mė shpejt se posta e zakonshme dhe kjo teknologji ėshtė drejt zhdukjes falė rritjes sė pėrdorimit tė alternativave tė tjera, si e-maili.

Nga ana tjetėr, edhe dėmshpėrblimi pėr linjėn telefonike VoIP nuk u pranua nga Gjykata meqenėse paditėsi zotėronte njė telefon celular. Megjithatė, ai pėrfitoi kompensimin pėr humbjen e lidhjes sė DSL-sė pėr arsyen se interneti ėshtė shndėrruar nė njė element themelor nė jetėn e njerėzve.

Gjykata u shpreh se interneti ėshtė tepėr i rėndėsishėm duke qenė se pėrfshin tė gjitha ēėshtjet informative duke filluar nga zbavitja e deri tek temat shkencore, duke zėvendėsuar gjithashtu edhe enciklopeditė, revistat apo televizionet,e njėkohėsisht duke krijuar kanale komunikimi pėrmes blogjeve, forumeve, e-maileve apo rrjeteve sociale.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-13, 16:17   #133
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme - risi

Hakmarrje pėr Preshevėn, KWG sulmon njė bankė ruse

Grupi i hakerave shqiptarė “Kosova Warriors Group” ka sulmuar njė bankė ruse e quajtur “SKA BANK”. Sipas njoftimit tė kėtij grupi, sulmi u bė pėr shkak tė heqjes sė lapidarit tė luftėtarėve tė rėnė tė UĒPMB-sė nė Preshevė. “Kosova Warriors Group” thotė se ka ndėrmarrė sulme edhe ndaj faqeve serbe e greke.

__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-13, 16:19   #134
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme - risi

GOOGLE 50 miliard dollar te hyra ne vitin 2012

Google ka publikuar rezultatet e fundit financiare pėr tremujorin e katėrt tė vitit 2012, dhe pėr kėtė periudhė tė vitit tė ardhurat e Google ishin 14.42 miliardė dollarė, apo 36 pėr qind mė shumė krahasuar me tremujorin e njėjtė nė vitin 2011.
Google gjithashtu zbuloi tė ardhurat e pėrgjithshme tė kompanisė pėr vitin e kaluar, tė cilat paraqesin njė shumė masive prej 50 miliardė dollarėve, ndėrsa nga 14.42 miliardė sa kishte qarkullim pėr tremujorin e katėrt, Google regjistroi 2.89 miliardė si fitim neto.
Disa gjėra tė cilat nuk ishin tė pėrfshira nė shifrat e publikuara nga Google ishin edhe shitja e njėsisė Motorola Home pėr 2.35 miliardė dollarė, si dhe tė hyrat e Motorola Mobility e cila kishte tė ardhura prej 1.51 miliardė dollarė por qė kompania operoi me humbje, tė cilat arrijnė shumėn prej 152 milionė dollarėve.
Humbjet e regjistruara nga Motorola janė mjaft tė parėndėsishme nė aspektin e tė ardhurave tė pėrgjithshme tė Google, por do tė jetė interesante pėr tė parė nėse Google do tė mund ta kthejė Motorola’n nė njė kompani fitimprurėse, pėrmes lansimit tė telefonit shumė tė pėrfolur – modelit Motorola X Phone.
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-02-13, 14:50   #135
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Lajme - risi

Mos u bėj tė tjerėve atė qė nuk do tė donin tė ta benin ty


“Mos luaj me fatin” — do tė thoshin disa, ndėrsa tė tjerėt do tė thoshin “Mos u bėj tė tjerėve atė qė nuk do tė donin tė ta benin ty”.

Kėto qė mendonte Michael Dell nė vitin 1997 pėr kompaninė Apple i ka ndodhur sot atij.

Kur Steve Jobs u kthye nė kompani me 1997, atėherė ne situatė tė trazuar, Michael Dell drejtor ekzekutiv i njė kompanie shumė tė sukseshme tė cilėn e krijoi vet, nė pyetjen se ēfarė do tė bėnte nė vend tė Steve Jobsi-it u pėrgjigj si nė vijim:

“Do ta mbyllja kompaninė dhe do t’ua ktheja paratė aksionerėve”


Sot, 16 vjet mė vonė duket se kjo gjė i ėshtė kthyer atij mbrapsht si njė bumerang. Edhe pse Steve Jobs nuk ėshtė mė nė kėtė botė, Apple po punon mė mirė se kurrė dhe tashmė ėshtė nė krye tė kompanive mė tė fuqishme nė botė vlera e sė cilės varion prej 400 deri 700 miliardė dollarė.

Dell nga ana tjetėr ėshtė kompani vlera e sė cilės gjatė vitit tė kaluar ėshtė pėrgjysmuar dhe u fut nė probleme tė mėdha qė gjė bėri bordin nė krye me Dell-in ta kthejė kompaninė nė pronėsi private. Disa thonė se kėtu arriti epoka e re pėr kompanitė e vjetra teknologjike.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.