Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Pėrshėndetje dhe Urime
Emri
Fjalėkalimi
Pėrshėndetje dhe Urime Uroni ditėlindjet, festat, fejesat(?)...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-03-07, 12:38   #1
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim lirik

I nderuari dhe i respektuari autor i shkrimeve dhe poezive zotri Xhelal Ferizi me nickun '' lirik '' , duke lexuar dhe percjellur me vemendje shkrimet tua qe ju ofron lexuesve te forumit ton shpreha deshiren ta hapi dhomen tende personale ku do te keshe pershendetje ,verejtje dhe sygjerime nga lexuesit e shkrimeve tua .
Une ne emrin time personal te pershendes dhe te porosis qe forumit Dardan ti sjellesh gjdo dit shkrime te bukura nga ana juaj pasi qe kan vler te madhe sidomos per shqipteret qe jane te emigruar neper bot dhe besoj do te mallengjehen nga fjalet qe ke thurrur ne poezit e tua me respekt jEtA_1 nga Prizreni


__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-03-07, 15:31   #2
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim

I Nderuar Pershendetje dhe nga ana ime te deshiroj mirseardhje dhe te kalofsh sa ma mir ne mesin ton gjithashtu te deshiroj shume kenaqesi, shume lumturi, shume dashuri dhe shume fat en jete.
Me rrespekt falma_lotin
__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-03-07, 16:07   #3
Prizrenali
 
Avatari i Prizrenali
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 53
Prizrenali i vlerėsuar jo keq
Gabim

ju pershendes te dyjave ,otrave dhe bashkvendas te mi,,, nje diskutim te ngroht,
Prizrenali Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-07, 15:45   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetjet e mia Jeta dhe ti falma lotin ,Mirė se ju gjejė dhe me vjen Mirė qe keni lexuar,vargjet e mia, un siq eesht shkruar aty ne nje bografi te vogel jam lindur ne Mitrovice dhe jetoj e krijoj ne diasporė kam krijuar edhe ne atdhe dhe ja ndaluar shum her torturuar dhe burgosur per shkak te permbajtjes,se vargjeve me brum atdhatar patriotik qe ata e quanin ather propagand antishtetrore antijugosllave.
Faleminderit jeta qe ken i hapur nje dritare ketu per mua dhe i keni lexuar vargjet e mija vazhdoni te lexoni ,komentoni per me te bukuren krijimtari ? dhe pyetni lirisht ,jam ne dispozicion te publikut bashkatdhetar ,per pyetje dhe pergjegje por kuptohet ,pyetjeve ju pergjegjem vetem nese ato jan per tu pergjegjur ,pytje qe jan pa vend pershembull ,i gjykon vet lexuesi dhe nuk mund te pergjigjem,
sepse ka pas raste kur edhe kan provokuar neper forumE. kY FORUM PO ME DUKET KORREKT DHE NUK E BESOJ SE do te ket te tillė si ne disa vende tjera ku jam provokuar nga vegla te ndryshme
vargjet lexoni me rend dhe me kujdes koncetrim dhe mundohuni te analizoni qka ka dasht me than autori.
Sa per informim vargjet nuk em takojn vetem mua dhe ngjarjeve te mia por jan edhe nga pervoja e informatave qe kam ne jetė per ngjyrjet dhe jete e njerzve per hallet pervojat dhe filozofinė e vet jetes dhe pershkrime te ndryshme pranda te mos mendoj lexuesi
se te gjitha vargjet kan te bejn vetem me mua ,por ato perfhsijn shumqka edhe me te tjeret
ku un e kam stilizuar pershembull edhe nese e kam ndegjuar nga dikush si ngjarje jete e kam thurė
pastaj ne vargje.

pyetja e parė e imja jeta ehst se cili nga titujt dhe permbajtja e vargjeve te mia te ka pelqyer ma se tepermi.

me rrespekt autori i vargjeve xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 21:29   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

ne vargjet e tua jeta kam gjet dhimbje dhe perksuhtime te ndjeshme ,shprehje te lotit dhe prekje shpirti
e shoh se hje shpirtvarė per diqka dhe ke intepretuar me plot thelsi te prekura ne themele te brengave te halleve te preokupimeve me vargu tebd te mbledhur plot shkelqim interpetues origjinalitet dhe paraqitje teper domthenese ,kuptimplote.
ne secilin varg tenbd kam pa nje shprehje te thekshme dhe plot me shpirtvuajtri e ndjesi perej ne fmere te plagosur per diqka e dhimbshme por i talentuar vargu yt ,mrekullueshem paraqet dhe kjastr paraqet.
te deshiroj mirsi dhe suksese dhe vertet je talente per tus hprehur bukur forma e paster dhe kullimi yt e hjeshojn vargun dhe ndjenjat pradaj te porosis shkruaj ,dhe jeten luftoje ,jeta esht jetė ajo quhet jet por ne gjuhen e praktikes ajo esht lufte dhe vuajtje,te vjetrit kan than 7 dit jan ne ket dynja 6 idniim e nji sefa qe do te thot ne ket bote kemi lindur per te luftuar dhe per tu kacafyt me dukrin qe na pershkojn gjat jetes me rriskun me fatet me ngjay<rjet me befasinat me ndodhit e shum shum tjera .
n je keshill prej meje ,ngadhnjimi ehst maja e qellimit ,mbi maja te fotoreve njitet vetem ai qe lufton.
mbi te keqen dhe plaget dominon vetem ai qe me arsye i und dallget qe sjel jeta.
ne jet arma ma efort esht arsyeja e ftoft,arsyeja esht pushtet mbi plaget arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet .arsyes mbaju gjithmon dhe do te fitosh qetsinė.

pershendetje nga lirik
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 21:31   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

me fal per gabimin jeta aty ku thot kam gjet dhimbje dhe perkushtime

me fal per gabimin se tastatur ehst kjo dhe po lodhem shum nga shkrimet e shumta dhe edhe po me dhembin syt prej kompjuteri prandaj po bej edhe gabime ne shkrim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 21:33   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

edhe ty te persehdes e nderuara ,me nick name falma lotin ,faleminderit qe keni hapur temen time por me sa po shoh nuk e kan pa lexuesit si duket ose nuk po kan guxim te te thon asgje ndoshta nga qe kam ardh i ri ne forum dhe nuk me njohin
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 21:34   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

edhe ty te pershendes ,falma lotin
permirsim me falni pr gabimet se nga njeher edhe germen po ma qet pak si ndryshe
meqense po shkruaj shum dhe nuk po mund ti kontrolloj te gjitha kerkoj falje
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 22:29   #9
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Lirik mire se edhe ne forumin Dardania ,te deshiroj bisEda te kendshme ,paqi shendet dhe miresi gjithmon

Perzemersisht Lali
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-03-07, 23:29   #10
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Avatari i Buqja_ch
 
Anėtarėsuar: 03-03-07
Vendndodhja: Zh _ Pr
Postime: 21,205
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ni mir se ardhje edhe nga un
kalofsh mir ne ket shoqri....

Me RRespekt..
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 12:17   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

lali loli faleminderit per keto fjalė te bukura ,dhe urimin per mirseardhjen.
ajo q eme knaq mua esht kur hapim tema diskutime pyetje pergjegje mendime te lira ,po vargjet e mia a i keni lexuar ndo nji ketu ne forum, dhe cilat jan perhytpjet tuaja per ato vargje.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 12:23   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Buqe mir se ju gjeta e nderuar bashkatdhetare; dhe mirė ju ect fati ne jetė ,ket tem qe e hapi jeta per mua do te djersitemi ndoshta pak ,sidomos rreth vargjeve te mia un po kam deshir me e mbledh menimin e, publikut,do te jap ketu edhe mendime te disa forumistve ne forume tjera qka kan shkruar per vargjet e mia dhe te nje analisti me profesion jurist qe ejeton ne gjermani dhe ai i ka pa vargjet ma heret dhe ka dhan nje koment.
Sa per mua po u a shruaj ketu nje biografi te shkurtė ,un jam i lindur ne Mitrovice ,babai im esht nga Drenica ;NENA IME nga Mitrovica ata kan vdekur dhe nuk jetojn ma .
jam afro 49 vjeq dhe jam shum i vuajtur jeta ime ka qen si neper filmat e gjiruar ne holivud ashtu me duket nga njeher,sepse kam pas shum probleme me udb n e asaj kohe qe eme pat ndjekur shum jashtzakonisht dhe nga ikjet prej tyre shpeshher ju ka ngja filmave ikja dhe ndjekja .
jam ndjekur q
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 12:51   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

jam ndjkeur qe nga viti 1973 me kujtohet ma se pari kur kam shkruar diqka ne tabel kunder shtetit
dhe me moren e me rrahen me shkopij duarve dhe me liruan mbas disa orve
prej athere deri para sdisa viteve kam qen i ndjekur ndjekja ime ka qen afro njizevt vjeqare ne forma te ndryshe ,kam qen tri her i burgosur politik,dhe jam mergimtar i ikur me koh dhe jashtzakonisht i vuajtur,.
me mori malli per shqiptar te kosoves ,sepse per at kosov nane kam vuajtur shum dhe jam shkeputur me vite evite prej saj i kam kushtuar shum eshum vargje.
Un isha ne disa forume tjera ku e kam testuar edhe rinin dhe kapacitetin e shqiptarve te shqiperis ata kan dhan vlersime per vargjet e mija ,nuk dua te them qfare ,tash me intreson me shqiptart nga kosova te bejm pak tema dhe muhabete t e lira dhe komente rreth vargjeve te mia ,.
Me intreson buqe qe sa me shum bashkatdhetar nga kosova te vijn ne temen time me intreson edhe mendimi dhe diskutimi i lir analiza rreth vargjeve te mia dhe pyetje e epergjegjje te ndryshme deri me tani kam heshtur me vite evite por jeta po kalon dhe nuk dua ma te heshti mjaft kam heshtur.
ne vargjet e mia ka interpretime te ndryshme dhe kjo teme esht poashtu rreth pyetjeve te ndryshme dhe rreth vargjeve te mia.
besoj s e ekuptoni tash ,trogoni shokut shoqes dhe te bisedojm pak jam njeri i hapur dhe do te keni edhe shum vargje tjera nga un ne ket temė te klirė mud te shprehim vlersimet reale rreth vargjeve ,nik me pelqen aspak kur dikush ma ban qefin dhe nuk thot haour diqka keq nese esht keq,por nuk me pelqen as kur diqka esht mir dhe ai tjetri thot keq ,sepse eben per inat dhe inati esht nje lloj primititvizmi gjithqka duhet me qen reale.
RRETH VARGJEVE TE MIA ME INTRESON TE BISEDOHET DHE TE SHKRUHET VETEM PASI TE KEN LEXUAR LEXUESIT QDO VARG ME VEMENDJE DHE TTHELLIM TE MADH ME DOMETHENJE DHE METAFORA KAM DESHIR PAK A SHUM TE DIJ MENDIMIN PUBLIK RRETH VARGJEVE TE MIA:
NUK SHOH ASGJE T EKEQE KETU ; SEPSE SHPIRTI I SHPREHJES ESHT LEXUESI PUBLIKU VARGJET JAN PER PUBLIKUN ;dhe kur knaqet publiku motivohet edhe poeti besoj s eme kuptoni prandaj jeta ehapi ket teme q ete diskutojm bashkarisht ashtu kshtu jam i permalluar per kosoven time nga e cila u shkeputa ne rininė e hershme.
Jam mergimtar i djegur dhe i pervluar nga vujatjet ejetes dhe mallengjimi tri her i burgosur politik dhe me vite evite i ndjekur nga udb e ish jugosllavisė.
Jam i etur qe te bisedojm hapur ketu ne ket tem dhe te diskutojm prandaj mirpres lexuesit,ne radh te par rreth vargjeve te mia a i keni lexuar dhe si ju duken ato ,ku shihni te mira dhe te meta ,ju lutem te gjitha hapur dhe drejt, e di se shqiptari nuk i trembet sinqerittetit dhe drejtsis keshtu s epaku ka qebn dikur ne kohen time lexoni dhe me tregoni vlejn apo nuk vlejn vargjet e mia ,sepse publiku esht ai q ete knaq dhe te jep vullnet.
un tash jam nje mergimtar pak a shum i vjeter dhe keshtu knaqem kur ju kam juve krah dhe kur bisedoj me ju happur.
me vjen mirė shum qe ju takova ketu vllezrit dhe motrat e mija nga kosova eshumvuajtur.
Rjedhim nga nji familje ku si nag ana e dajve si nga ana e babes kemi qen t endjekur me breza nga pushtuesi famija ime nga baba ka nji tradit ndjkeje treqind vjeqare q e mbahet ne mend ata u ndoqen ede nga pustuesi turk e te mos flasim per psuhtuesin serb qe ka ba zi mbi ne.
Dajallarete mi kan vdek ne mergim te ikur poashtu daja i madh ka qen luftar i madh i shaban polluzhes dhe ka ma rr pjes ne shum luftra ,mbas dyzet e pes vitesh mergimi vdiq ne truqi dhe pak para s ete kryhet lufta ne kosov ,nuk e pati fatin q e ta shoh kosoven e lirė ne truqi i kan varret te gjith .
ndersa un tri he rkamqen i burgosur politkm dhe me mija her i kqetrajtuar .
emocioni ma i fuqishem i imi ka qenė kur mba 21 vitesh mergimi u ktheva ne kosov dhe kur u porosit nje keng ne nji lokal nga kengtari ismet peja kur tha i urojm mirseeardhje mergimtarit tone kthim ne atdhe mbas njizet e nji vitesh pa e pa kosoven tegjith u quan ne kemb dhe nuk munda me qendrua pa qa ,lotet me rrjedhni neper faqe dhe po ashtu publiku u mallengjye shum dhq qajten aty te pranishmit
ky esh emocioni im i fuqishem jami popull i eksodit i ndjekjeve i targjikes kombtare dhe i lotit i gjakut i vajteve.
ju pershendes vllezer dhe motra q ekeni hap ket tem per mua te pershendes buqe.
vargje do te shkruaj per ju per popppulin timqe e dua aq shum deri ne qiell prandaj lexoni dhe me thauni edhe vrejjtjet edhe knaqsit tuaja, ju pershendes.

Mergimtari shum vjeqar Nga Mitrovica dhe autori i shum vargje ve LIRIK SINQERISHT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 12:54   #14
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me Falni Per Gabimin Lart :jam Ndjekur Nga Udb E Ish Jugosllavis Me Vite Shum Gjat Dhe Jam Maltretuar Shum Dhe Keqtrajtuar Jam Nje Mergimtar Shum I Vuajtur Ju Dua Ju Pershendes Jeni Populli Im Ja Ku Jam Prap Ne Emsin Tuaj Vllezerve Dhe M;otrave :
Uroj Q E Kosova Jone Te Gezoj Lirn T Emos Ket Ma Lot As Vaje As Mjerime Por Pavarsi Sovranitet Dhe Paqe E Dashuri
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 14:42   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E dashur shoqeri dhe te nderuar bashkkkombasit e mi MALLI PER ATDHE ME KA PERVLUAR ME VITE TE VITEVE ;MALLI I PASHUAR PER VENDLINDJE ME KA PAS PERVLUAR DHE MOS MA SHIHNI PER TE MADHE PSE JAM KAQ EMOCIONAL SE ;SHUM VITE ME JAN BA NEPER BURGJE ENEPER BOTE DHE NUK E PERJETOVA NUK E GEZOVA KOSVEN TIME TE DAHSUR TE SHTREJT PER TE CIILEN PERVLOVA NGA MALLI SHUMVJEQAR DHE VUAJTA AQ SHUM
TASH ME DUKET SE JAM NE MESIN TUAJ KAM NDJENJA DHE EMOCIONE TE MEDHA SE QYHS NE RININ TIME NUK KAM PAS STABILITET NE ATDHE EDHE SOT VUAJ ME MALLE I SHKEPTUR NGA TROJET E MIJA PRANDAJ BISEDONI ME NJE TE MALLENGJYER GYRBETQAR DHE ISH I
I PERSEKUTUAR EMOS MA SHIHNI PER T EMADHE SE VITE JAN KETO VITE EVITE VETEM LARGIME DHE JAM LAN NE HARRES EDHE NGA QIELLI I KOSOVES:
AT QIELLL QE DIKUR E SHIHJA NATEN ME YJE NE FEMININ TIME KU KALTRIJA DHE KTHEJELLTESIJA E TIJME MAHNINSNIN SHIKOJA YJET DHE XIXELLONJAT PASTAJ KENGETE GJINKALLAVE DHE ERA DHSE AROMATIKE E BARIR“T DHEUT DHE TOKESS E KOSOVES NANė
ME JEPTE FUQI DHE ME HSTYNTE TE BEHEM POET ROMANTIK ME PLOT NDJENJA TE LARMISHME:
SOT VUAJ PER ATO PEREJTIME TE DARNES S E LASHT Q E MU KEPUTEN PADREJTESISHT NGA SHIPRTI IM I NJOM RINOR I PAFASJHEM NE TOKEN DHE HISEN E TE PARVE NE DHEUN E TE PAREVE TE MI KU DIHEN MBI TREMDHJET BREZA NE KOSOVEN AUTOKTONE:DARDANI ETNIKE KU AS QE DIHEJ GJURM SLLAVIANE KUR ISHTE ATHER ;VICIANA ;VUQITERNA ULPIANA PRISHTINA E DIKURSHME SHKOPI; SHKUPI METEROVIA OSE IBARDHA ;IBARDHA QUHEJ NE KOHEN ILIRIANE NDERSA NEN SUNDIMIN ROMAK METEROVIA E NEN SUNDIMIN SERB MITROVICA :ISHIN ATHER QYTETE TONA VENDENISA E BEDERIANA AURONA E SHUM VENDMBANIME ILIRE THERANDA QE SOT SOT PANSSLLLAVIZMI PER SHKAK TE URITJES KROKODILIANE PER SHKAK TE DHEMBVE DHE OREKSIT NGRENES PATURPESUSHT MOHON GJURMET E HISTORIS NDERSA EUROPA PA KURFAR KUPTIMI EPERKDHEL KET FSHIRJE BARBARE TE HISTORIS QE DUAN SLLAVET E TAJGAVE SIBERIANE TA BEJN NE THEMELINE EUROPES S E VJETER ILIRI :
AS QE KISHTE ATHER AS GJURM AS KISH AS SUNDIM SLLAV ; U ZHDUKEN THRAKASIT U ZHDUKEN FRYGASIT TROJANET :EPIROTASIT MAQEDONASITT E; VJETER LYKIANET U ZHDUKEN FENIKASIT E SHUM E SHUM POPUJ TJERė QE ISHIN TE PRANISHEM NE TROJET E TYRE E PANSLLAVET SOT QE E ZAPTUAN GJYSMEN E TOKES QE NGA KAMQATKA DERI NE NE ADRIATIK QAJNė PER TOKA TE HUAJA NE VEND SE TI VRET NDERGJEGJA QE SHKRIN DHE ASIMILUAN NJE KOMB TE MADH ILIR SHPETUAN VETEM DISA FISE ME GJYSEM SHPIRTI
DHE NE VEND QE EUROPA TA QMOJ KET SHPETIM TA KULTIVOJ KET CIVILIZIM TA MBROJ SI ANTIK KET CIVILIZIM DHE KETO ELMENTE QE SHPETUAN RASTESISHTE GJUHA NE VEND SE TA SHPETOJN DHE TA VENDSOSIN SI TE SHEJT SI GJURM TE LASHTESIS AJO E LEJON SLLAVIZMIN TE BEJ KERDI TE SHKATRROJ EDHE MA SHUM GJURMET E LASHTESISė;EUROPA ESHT NJE FENOMEN I PAKUPTIMT SE SI MUNDET ME BA NJE DISKRIMINI TE NJE POPULLLI KAQ TE LASHT KU NSESE HULUMTOHET KREJT KULTURA ETIJ MATERIALE DEL NJE LASHTESI PRRALLORE:
sI KA MUNDESI KU EUROPA ME NJE RRASIZEM TE PASHEMBULLT PERKRAH GJITHQKA MESJETARE TIRANIKE MITE DHE PRRALLA SERBE QE JAN FUND EKRYE KANIBALESKE PUSHTUESE SHKELSE QE VRAN NJE CIVILIZIM TE VJETER SHKELQYES:
ME HABIT KY FAKT KUR EHE SOT LUHET DHE ZVARRITET PAVARSIJA ENJI POPULI KAQ TE LASHT QE MBI TE GJITHA IDEAL E KISHTE MBROJTJEN E EUROPES NGA INVAZIONET:
nUK KAM QKA TE SHTOJ TJETER VETEM TURP PER EUROPEN QE PERKRAH PANSLLAVIMIN
PAANNSLLAVIZMI DON TE PERMBYS BOTEN TE GLLABROJ PA KUFI NUK ESHT QUDI NESE NJI DIT EDHE KISHAT E VATIKANIT KA ME I OKUPU E ME I QUAJT SERBE:SMUNDJE E RREZIKSHME E KA KAPLU EUROPEN NE NDERGJEGJEN E SAJ QE NUK PO ZJGOHET AKOMAPOR ME DUKET S E NE VEND TE ZGJIMIT PO KALBET:

LIRIK


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:54.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.