Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Pėrshėndetje dhe Urime
Emri
Fjalėkalimi
Pėrshėndetje dhe Urime Uroni ditėlindjet, festat, fejesat(?)...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-05-12, 11:43   #691
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Kan ndrruar edhe zakonet
autori xhelal ferizi
nuk duket ma nė qiell kaltria
ma shum qelin kameleonet
se lulet kah dashuria
..........
livadhet nuk kan karajfile
pranverat po vijne te djerra
stinet nuk vijnė me bilbila
gjelbrimet po mbushen me ferra
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-05-12, 14:22   #692
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

O Nė Qoftėse Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi

Si E Dielit Nė Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Tė Arit
-------
Nė Qoftė Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Ne Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelė Sharmin Elina

-----------
Nėse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah ai Diell Vere
At o Dy vetulla i Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina e Hanes Tė Re
Nė Natė T' Kthjellur Nė Art Tue Nxe
Kur Shkon Nė Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina i Ka K-to Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujė Zalli
Kur Me Rrathė Si Ari i Vleres
Luajn Mbi Ujė Me Frymė Tė Eres
--------
Oh Kėt Sharm e Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue Vetue
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur e Pau Ket Lule Blini
-------
Kur e Pau Veshja e Beharit
Veshja e Sharmit t Qehlibarit
I Tha Zemres Se Qiell e Detit
Se Elina Esht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina Esht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Ne Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Qe Mbanė Mahnija
Dritė Me Shkri Nder Vargje T' Mia
------------------
Mikeshes Time Te Mirė Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju uRon Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur
Ne Trojet Shqiptare e ne Mergime--

.................................................

ku do te jet kjo mike tani ne keto kohra -Malli kujtime nga shkrimet nga forumet shqiptare -

---------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 14:42   #693
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dorė te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
...
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
...
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejnW tė butė

mbshtjell n'europ ta lėn ė nė i skutė
varur n'kurthė varur n'cengel

n'uj ė e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel

n'zinxhirė hallke tue ndersye
ndoj punė' krimi kund me krye

besė traditė' per t'gjallė' me thye
...
shqipni nėna se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė

iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu

e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana

i kan dhėn hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri

e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak

mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.
vargje shqiptare neper kohra nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 07:52   #694
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Naki i nderuar bashatdhetarė e bashkvendas
te falenderoj publikisht pėr fjalet tua te renditura ne menren kah njerzisht perkrahse -

DHE PERVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I vargut
Dhe I VARGJEVE JE Poashtu Edhe Vendas I IMI nga i njejti q
NGA MITROVICA SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PERKRAHJEN MORALE E SHPIRTRORE ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE
PRANDAJ SHQIPTART DUHET T EVETEDIJSOHEN E TI RRIJN MA PRAN NJERI TJETRIT
SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'
DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN NJERIU MVARET NGA KUSHTET NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T EJEMI SHUM MA TE ARSYESHEM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 08:27   #695
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Naki i nderuar bashatdhetarė e bashkvendas
te falenderoj publikisht pėr fjalet tua te renditura ne menren kah njerzisht perkrahse -

DHE PėRVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I vargut -

Dhe I VARGJEVE JE Poashtu Edhe Vendas I IMI nga i njejti qytet

NGA MITROVICA-

SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA DHE PERKRAHJEN MORALE
E SHPIRTRORE-
ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE-

PRANDAJ SHQIPTARėT DUHET T ė VETEDIJSOHEN E TI RRIJNė Mė PRAN NJERI TJETRIT-

SEEPSE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN NE BASHKPUNIM DHE PA PERKRAHJE -
TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BUKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'

DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė
DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN-
NJERIU MVARET NGA KUSHTET NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA -
PRANDAJ DUHET T ė JEMI SHUM MA TE ARSYESHEM
DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN---


,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pra te gjith lexuesit le tė shohin faktin dhe korrektesitė e mia nė sjellje me forumist e me tė gjith njerzit jam i tillė dhe isha ne sjellje
-keshtu edhe ne jeten e perditshme sillem me njerz me rrespekt dhe korrektesi
-por ne jete ka gjarpij zvarranik dinak qe vijne pas shpine zvarras dhe te kafshojnė
-e ne jete pastaj degjohen edhe njerz tė tillė qe ne fakt nuk me duken normal as ne shpirte e as ne kokė as ne karakter as ne asnje drejtim njerzorė as human e qe me thone pse e shkele gjarprin ne bisht pse nuk ndejte mire qe te kafshoj ku do gjarpri
e mė shtrojnė pyetje provokuese-
disa ato pyetje i shtrojne heshturazi qe ne sy i lexoj
e disa ne menyra tjera -
Mos beni gabime te tilla bojkotuese -por kjo esht ligsi e tyre mjerane -
Kjo esht njejt sikur te thuash nje nene ose prindi ose dikuj pse ja kape bajoneten serbit qetnik e nuk e le ta masakroj fmiun -ose pse nuk e le qe ta zgjedh ushkurin e ne fund te masakroj perse levize -perse ke bere britem e levizje pse nuk ndejte me prapanice kthyer -
Ultesia e disa karaktereve nuk paska kufij nga motivet antinjerzore dinake dhe qe te fajsojne deri ne piken ma qnjerzore nga psiqika me e kalbur e tyre dhe shpirti i kalbur -mbrojtjen e pragut te shteüise e theksojne edhe engjujt edhe i brahim rugova thoshte mbroni pragun e shtepise -mbi keto principe parime morale Adem Jashari beri at mbrojtje te shejte njerzzore
qe pastaj antinjerzoret te prishtit ne shpirte e ne fytyra te ndyra manjake e qjerzore duke mos e kuptuar fare moralin e jetes dhe te mbijeteses s duke mos pase agje njerzore dhe duke qene qnjerzorė e frigacak te pa pike morali por vetem me at gjuhe dhe shpirte kapitullues -ata edhe Adem Jasharit i ngjiten bishta asaj shejterie qe paraqet sakrificen ma sublime te historise njerzoree guximi ma i larte moral per te mbrojtur nderin -
Keta far ushkurzgjidhurish ne gjuhe ushkurore e moral shperfytyror ushkuror
ne ushkurė moral kqi moral -lig e ne ushkurin e gjuhes te shkaperderdhur flliqur
-duke mos kuptuar kurrė dhe asnjiher -as mentalitetin e regjionit e tė vendit - as te njerzve andej e as te njerzv e te mdhej-
qe jan ne gjendje te japin jeten- por jo edhe moralin e te vdesin te masakruar te poshtruar

--pra keta tė qnjerzishimit thoshin me gjuhen e tyre tė ushkurit tė kputur thonin -

pse luftoj Adem Jashari ne prezencė te familjes -
-ne anen tjeter ata antinjerzorė mbrojnė gjithqka qė thoshte
Ibrahim Rugova -
duke mos lėnė as nje pike faji per tė rėnė mbi te mbi Ibrahim Rugoven
- e kur Adem Jashari bėri pikrisht at flijim qe tha me vite Ibrahim Rugova -
.-PRA MBRONI PRAGUN E SHTEPISE -

per Ademin Kjo nuk vlejti sipas atyre tė prishtve

--kjo do te vlente ndoshta per diken t jeter qe do ta arsyetonin sikur tė ishte i mahalles se tyre kjo ėsht poshtersia e pa kufij e disa njerzve-
moral ushkurzgjidhur ne qdo karakter -
qe po quhen ma pacifist se papa e ma katolik se papa

.Mendoj se ata nuk kan asgje njerzore
-dhe qdo lloj paqje ata e kan fallco kur nuk jan ne gjendje te mbrojne fmiun e vet

a sper ta prite ndonje mace nga magjja

sepse ne shpirtrat e tyre mshefet firgacakeria sepse pikrisht te tillet do te benin poshtersine ne rastin e tyre te veqant -
-dhe veten do ta arsyetonin --
-Ata nuk dijnė kurr ti arsyetojne te tjeret -sepse jan te ligj ne qdo arsyetim real qe do te duhej te ishte si arsyetkim moral

dhe ata jan te pa vlera njerzore --

-Morali dhe elementet e vlerave percaktohen nga cilsite njerzore
qe mund ti ket njeriu
-e nder ato cilsi jan guximi sinqeriteti realja ndjenja e drejtesise barazite reale dhenja e hakut solidariteti me te drejten dhimbsuria arsyeshmeria
kur esht per tu dhimbsur ndjenja ndaj viktimes-

krenaria dhe vlerat e nderit
dhe me qene mbi te gjitha gjykues i arsyeshem etj
-por shum kush nuk e din se qka esht kjo e qka jan keto vlera-

.................................................. ....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 28-05-12 nė 08:35
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 14:24   #696
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falma_lotin Shiko postimin
I Nderuar Pershendetje dhe nga ana ime te deshiroj mirseardhje dhe te kalofsh sa ma mir ne mesin ton gjithashtu te deshiroj shume kenaqesi, shume lumturi, shume dashuri dhe shume fat en jete.
Me rrespekt falma_lotin
...............................

ka shum kohe qe nuk jeni dukur ne forum -kujtime nga koha ku mund te jeni tani ju-----------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 14:32   #697
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Tė gjith ata qė fmiun e vet e shohin ne gjendje duke ja masakruar armiku -e nuk kan ndjenja urrejtje ndaj armikut--ose ndjenja qe i shtyjne te mbrohen nga armiku.------ ata nuk jan qenje njerzore ------ata qe gjoja ne keto raste flasin per paqen --dhe ndjenen e paqes ---jo vetem qe nuk duan paqen por nuk jan njerz hiq--ata nuk di pse jan lindur dhe pse jan .--jan njerz te pa vlera --
nuk mund ta duan as fmiun e vet--
Ne mbrendine e tyre m,hsefet nje lloj qyqarie e d efektit te madh njerzorė frigacakeria dhe lloje tjera negative te perbersjes se atyre njerzve -
Ndjenja e tyre gjoja si paqsorė ehst ndjenje rrenacake--ata e kan deshmuar se kush mud te jen ne raste kur munden ti bjene dikuj diqka --praj jan qenje te deformuara--dhe paraqitja etyre ne emer te paqes gjoja -esht maske e shpirtit te tyre te prishur --ata nuk jan njerz dhe nuk kan emocione njerzore jan defekt -nuk dijne as q esht dashuria ndaj fmiut te tyre as pse jetojne e as pse duhet te urrejne e kend duhet te urrejne-
Ata as ndjenjen e mbrojtjes e te vetmbrojtjes nuk kan e as te dinjitetit e as te karakterit si qenje njeri -mendoj se jan qenje te veqanta --ne raste te veqanta ata mund te bejne te keqen -por gjithnji duke u mshefur pas maskes paqsore -
Moss sulmi esht veti e mire njerzore por vetmbrojtja poashtu esht vyrtyt i larte njerzor ---
Keto veti njerzore duan ti degradojne ata qe nuk jan kekrusha dhe jan kot ne ket bote jan lloj i veqant i hiqave
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 15:51   #698
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Naki i nderuar bashatdhetarė e bashkvendas ------------

te falenderoj publikisht- pėr fjalet tua tė renditura nė menyren kaq njerzisht perkrahėse -

DHE PERVEQ SE JE NJI MODERATORė KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I vargut dhe fjales -

Dhe I VARGJEVE---

JE Poashtu Edhe Vendas I IMI nga i njejti qytet --


NGA MITROVICA ---SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PERKRAHJEN MORALE
E SHPIRTRORE

ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE-


PRANDAJ SHQIPTART DUHET T ė VETEDIJSOHEN Mbi edukimin kulturen e sjelljes E TI RRIJN MA PRAN NJERI TJETRIT ME PėRKRAHJE


SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN /
TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU / ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA BKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'/


DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN NJERIU MVARET NGA KUSHTET NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T EJEMI SHUM MA TE ARSYESHEM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 16:00   #699
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Tė gjith ata qė fmiun e vet ose e dijne se armiku ka bėrė me miljona tė zeza krime e zullume mbi njerz te pafajshėm
si dhe te gjith ata qe e shohin e shohin nė gjendje tė tillė tmerri viktimen duke e masakruar armiku -
-e nuk kan ndjenja urrejtje qėndrim urrejts ndaj armikut--

ose ndjenja qė i shtyjnė tė mbrohen nga armiku.-----

- ata nuk jan qenje njerzore qe meritojne jeten mbi dhe -

------Ata qe gjoja ne keto raste flasin per paqen-mshefen prapa nje pseudokulture gjoja paqsore -

--dhe ndjenja te paqes gjoja ata jan te prisht ne shpirte te prishru dhe defekt -

---jo vetem qe nuk duan paqen si njerz por kan diqka tjeter
me defekt

- nuk jan njerz hiq--ata nuk di pse jan lindur dhe pse jan .

--jan njerz te pa vlera --

nuk mund ta njeriun as te drejten as arsyen dhe as duan as fmiun e vet--


Ne mbrendinė e tyre m,shefet nje lloj qyqarie e d efektit te madh njerzorė -
frigacakeria dhe lloje tjera negative te perberjes se atyre njerzve -

Ndjenja e tyre gjoja si paqsorė ėsht ndjenjė rrenacake--

ata e kan deshmuar se kush mud te jen ne raste kur munden ti bėjne dikuj diqka keq - ata e bejne ket ndersa ndaj armikut mbajnee q eendrim paqsorė

--pra ata jan qenje te deformuara

--dhe paraqitja e tyre ne emer te paqes gjoja

-esht maske e shpirtit te tyre te prishur -

-ata nuk jan njerz dhe nuk kan emocione njerzore jan defekt

-nuk dijne as q- ėsht dashuria ndaj fmiut tė tyre e as pse jetojne
e as pse duhet te urrejne e kend duhet te urrejne-


Ata as ndjenjen e mbrojtjes e te vetmbrojtjes nuk kan e as te dinjitetit
e as te karakterit si qenje njeri

mendoj se jan qenje te veqanta --ne raste te veqanta ata mund te bejne te keqen

-por gjithnji duke u mshefur pas maskes paqsore -


Moss sulmi esht veti e mire njerzore por vetmbrojtja poashtu esht vyrtyt i larte njerzor ---


Keto veti njerzore duan ti degradojne ata qe nuk jan kekrusha dhe jan kot ne ket bote jan lloj i veqant i hiqave-


Mendime te autorit neper forume te ndryshme xhelal ferizi tema te ndryshme
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 17:03   #700
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Jeta ,ke nje emer tė bukur dhe teper domethėnės qė e duam tė gjith -

e gėzofsh emrin dhe bukurinė e fjales poshtu emrin si emer qe e paske
-dhe paq jete te gjatė urata e fat,
tė mire e gezime nė jetė ne udhėt tua

Uroj qe te kesh edhe mirėsi ,e lumturi edhe realizim deshirash.

sa bukur te mbanė fjala e mqive dhe bashkombasve dhe shoqerija ,--

ėsht vėrtetė sa ėmbėlsi shiprtėrore, ėsht ,dhe vlerė
kur dikush shijon vargjet e tua-

dhe k'naqet me vargjet e tua e shprehet bukur .

Ju me ket emer kaq te bukur qe keni dalė ne ket vlersim dhe quheni jeta , me qfar bukurie te shkruaj e te shprehem-

e te falenderohem, ty ,per kėto fjalė madhore
per keto fjale kaq te urta e te mira me plot brum mirėsie qe aq bukur i thua
-ti shprehesh si arti i fmashem ne emocionon-


Per rreshtat tu e ne rreshtat tu ke fjalė te veqanta qe ne shpirtin poetik disponojnė njeriun
-
Pak jan pergjigjet sa do te bukura qe ti them -por te vizllueshem,te lezetshm. e e ke secilen thenje te bukur-

dhe knaqem kur rinija shqiptare - njerzit populli im i don vargjet

e mia -e shprehet e kush ėsht ai qe nuk ndjenė knaqsi-
kur e don dhe e perkrahė poplli i vet dhe ne pergjithsi njerzit.

Fjalet e tua jan tė ardhura si ujė kur i eturi ne shkretirė ecė neper saharė
NE KOHRA TE PA SHPRESA-

me buzet shkrumb,


Aashtu po eci un nga malli dhe vuajtja neper perendim

- viteve te ftofta te huaja te mergimit -

e qe gati 30 vite i harruar nga dheu im nga folea ime
vampiret me pine gjakun pa mshirė neper kohra dhe me hudhen pastaj
e ,ti me gjete e para ketu me gjetjet tua me shpirtin plot drite je magjike
-je kekruese e gjetese e fatit e drites -
me knaqe shpirtin ne ket faqe shqiptare qe quhet dardania ,


Ne fakt i pari kam qenė un qė kam shkruar mesazhe private
- te nje vendase e ime nga Mitrovica
ketu ne forum -ne fillim qe quhej amazona-sihte hera e pare pra me duket -


mandej i kam shkruar moderatorit te mrekullueshem Nakit-
e mandej ty dhe tjerė moderatorve te forumit ,---


Disa mi kan kthye pershendetjet edhe ti je ajo q e ma ke kthy

pershendetjen-

por vertete fjalen e ke aq te lehte si nje kendshmeri magjike puhi mahnitse lehetsie qe pershkon shpirtin dhe te dehė aq mrekullueshem ne nje embėlsi emocionale -sikur te ishte nje fllad pranvere i kombinuar me shum lloje fantastike te embelsive qe kalon mes per mes rruges s e zemres e ben zemren mahni
ku poeti mbushet motiv e vullnet per shpirtė te ri tė fenomenit te krijimit plot fuqi magjike -


Por edhe amazona edhe ajo fjalene kishte plot rreze e art
ajo ishte e para qe ma ktheu pershendetjen-


,dhe mirseardhjen nė forum nuk e harroj-

. Por ti je e para qe dole publikisht ketu ne faqen time, ke dhėnė mahnisht ket koment te shkurtė por te bukur ,mė dhe ujė nė mes tė shkretires.


Se qka don me thenė kur nje bashkatdhetarė apo bashkatdhetare qė tė flet e tė thot njė fjalė diell dhėnėse rreze dhenese puhi dhenese


shpresedhense moral dhenese
e din shpirti i mergimtarit dhe i te burgosurit politik neper kohra -
qe digjet si qiri i permalluar i stervuajtur larg atdheut-

.

Falenderim TE MADH TY JETA QENKE EMER SIMBOL

jeta esht nje lule neper neüper bimė ne njerz qenke bukuri e fjales

jeta esht simbol i ekzistences s e materjes-

dhe te krijesave ne te ,


prandaj per ket emer kaq te bukur qofsh me fat e paq nje jet si mjalta te embel
dhe te bukur siq ta do ty shpirti e zemra jote shqiptare-


Pres edhe bashkatdhetar tjerė per komente se un me vargje per ju po dal
ne krijim te emocioneve te reja metaforike poetike-

,se shpirtin e kam plot vargje e vet por jetoj per keto vargje
perveq ndjenjave te mija kam deshir me preku edhe neper ndjenja te njerzve-


se nuk ėsht intresant edhe vetem per vete te shprehem-


prandaj komentet e bashkatdhetarve ne temat e mia jan te lira urdhroni komentoni-ne at nivel q emundeni

Edhe kur shihni diqka q e nuk shkon ne vargje te ndezim pra diskusionin motivues-


dhe vlersimet ;
un jam per levrime te thella shpirtrore te vargut domethenje ve
metafores- sepse keshtu pasurohemi me dije e kerkime neper vlera .NUK PO GUXOJ TE NESHKRUHEM SI POETI
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

sepse ket titull duhet me ma dhenė peni qendra e shkrimtarve


por po shkruhem si krijusi i vargjeve epiko lirike
si emer i vertete pra qe dihet se kush jam jam xhelal ferizi nga Mitrovica.

ne forum kam dalė me emer dhe mbiemer te verrtetė-Esht veshtir kjo pune por meqense e kaluara ime esht i“ntresante me plot ngjarje e vullkane shtyrjet e mbrendshme shpirtnore
nuk me lan me dal me nick name Pseudonim -


me maske-- nuk me lejoj ndergjegjja-- sepse rendesia poashtu
e shkrimeve qe armiku qe deshti te na i shuaj gjurmet historike
duhet te dihet se kam ekzistuar si banorė i nje vendi me emer dhe mbiemer me adrese dhe gjurme njerzore pra nje evertete njerzore qe duhet te thuhet -


dhe ekzistoj si adrese -

gjurmet deshti e don te mi fshij armiku i jashtem dhe i brendshem

dhe shtytja e nje force me nxiti si kryengritje te shfaqem -

si lloj revolte proteste e hakmarrje

me shtyri te paraqitem me emer e mbiemer

sepse adresen na e ka dhene perendia ne token tone te pareve
e gjurmet nuk mund et te na i shuaj bastardi-kurfar bastardi -prandaj ,nga mbrenda kam vulkane shtytes me zjarre te medha ndjenjash

dhe nuk ja vlen qe te mshefem pas nick names se maskave-


Ato vullkane duhet te dalin ne siperfaqe sepse jan patriotioke ngjarje emocione
,jan vullkane vargjesh metaforash e fjales e lire te ndrydhur e te lidhur
ne pranga dikure nga armiku-

qe lidhte poet me pranga shkinore por edhe tradhtaret e kombit

edhe ather edhe sot qe vazhjdiojne dhe fjalet e mia qe jan ndrydhur
tridhjet vjet neper kohra te mallkuara te diktaturave -

dhe padrejtsitė e medha nga hasmi i shekujve -
edhe ndaj meje edhe ndaj popullit tim jan bere padrejtesi -


,ka plot deti emocionesh ku me marrė uj ndjenjash patriotike etj


prandaj nuk deshta te qendroj prapa perdes por emri i vertet i ka edhe veshtrisite e veta ku do pra edhe ne forume -


por un nuk thyhem nuk jam thy dhe nuk do te thehem .


Siq ka then i madhi Naimi ,

Ne mes tuajin kam qendruar dhe jam duke u perveluar,


nuk jam un si ai por deshta te marr shembull nji shkrimtar
se kur dua me ,shpreh diqka shpirtrore .


TE FALA TY SHUM JETA DHE PRES POASHTU


qe te dalin edhe tjer komentues lexues se heshtja esht

armik nga heshtja nuk jetohet

Leximet e publikut e mbajn autorin dhe vullnetin ja japin

kaq per sot e nderuara bashkatdhetare pershendetjet e dhe mirnjohjet e mia sinqerisht

xhelal ferizi
------------------------------------------


Dhe ti i nderuar neferta i paraqet keto emocione dhe shprehjeve e temave
neper kohra ne forume si monotone si te pa vlera si kuantiete

-por duhet me qenė guri i ftoft akull emocioni

ose person qe me sy te ngrirė po a ju ke hedhė sy leximeve
o neferta -

ose fare nuk ke lexuar por nga dialogu q ė lindi nė vendė
qe te pranosh kohen qė ne fakt e ke kaluar pa u koncentruar
nė shkrime -
si ti -dhe poashtu disa tė tjerė kalove ne nje far mohimi
perbuzje sulmi tė te gjitha shprehjeve shkrimeve te mia ne forum
- e ke gabim -


Keto ndjenja jan pasuri dialog jan shprehje- qe ti fare nuk i ke perfill ė
ke kaluar andej pa kurfar koncentgrimi ndoshta dhe nuk je thelluar

dhe nuk te kan bere pershtypje shpirtezimet e permallshme -

-perse nuk e pranoni se ne emocion keni shtresa ftoftesie dhe mosintresimi poashtu -
si ti por edhe disa te tjere-ndersa siq shihet kishte nga ata bashkkombasit
qe perfshiheshin ne emocion e shpreheshin -

e ku qendron dallimi pra mos je ti mbi ata -
por un mendoj s e kush ndjehet nd“jehet dhe shorehet-
kush nuk ndjehet ka doza te medha ftoftesie shtresa te ftofta
akullsie q e ja mbulojnė shpirtin- dhe kush e di sa rreze metafore
nuk mund ta nxjenė ne shpirte -

liriku
autori i pergjigjeve liriku xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 21:25   #701
Codex
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Re: lirik

Pershendetje Lirik.
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 21:29   #702
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Tung Lirik!
Ju duhet te kuptoni dhe te pajtoheni me ata qe nuk kan pajtushmeri per formen e shkrimit tuaj, Ndoshta per mua eshte e pakuptimte nje perseritje e perhershme e figurave emocioneve dhe berthames se njejt pra e kam dobesi nje menyre te tille te leximit ku monologu dialogu dhe epilogu i teresise jan ne diskrepance te vazhdueshme.

Nuk do te thot qe perjetimet tuaja shpirterore dhe emocionale ti shprehi edhe une jashte kohe dhe hapsire, e vrej qe me njefar menyre ju e ndjeni veten tuaj te perbuzur dhe te neperkembur, pra jeni disi i zhgenjyer sepse keni qen nje idealist kurse kuptimi i ideales per sote eshte prrall per gjenerata te sotshme dhe shum e shum gjenerata qe do te vine.

Tani ne kete kohe qe jemi pak kush do te kuptoj vuajtjet qelit e burgut torturat bastisjet dhe dhunen e ushtruar kohe me pare pak kush do ta kuptoj vendosjen e flamurit ne lokomotive te trenit ne tymtarin e Zveqanit apo tubimin para gjamive te ''armiqve te popullit'' dhe detyrimi i gjematit qe publ;ikisht ti pshtyne.

Andaj Lirik si e kuptoj une njeriu linde edhe i pa bindur do te thot kryengrites
qe me gjuhen politike sot quhet opozitre i perjetshem .
Sa i perket poezis suaj ju pata shkruar se nuk lexoj poezi po nuk do te thot se nuke eshte edhe nje pjese e madhe e jetes tme aty ne ato poezit tuaja si analogji.
Te gjitha ato fjal qe ty nuk te pelqejn kuptoj ashtu si jan te shkruara se un nuk shkrova per qejfin tuaj.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 28-05-12 nė 21:32
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 23:17   #703
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

[QUOTE=Neferta;2220447]Tung Lirik!
Ju duhet te kuptoni dhe te pajtoheni me ata qe nuk kan pajtushmeri per formen e shkrimit tuaj, Ndoshta per mua eshte e pakuptimte nje perseritje e perhershme e figurave emocioneve dhe berthames se njejt pra e kam dobesi nje menyre te tille te leximit ku monologu dialogu dhe epilogu i teresise jan ne diskrepance te vazhdueshme.

Nuk do te thot qe perjetimet tuaja shpirterore dhe emocionale ti shprehi edhe une jashte kohe dhe hapsire, e vrej qe me njefar menyre ju e ndjeni veten tuaj te perbuzur dhe te neperkembur, pra jeni disi i zhgenjyer sepse keni qen nje idealist kurse kuptimi i ideales per sote eshte prrall per gjenerata te sotshme dhe shum e shum gjenerata qe do te vine.

Tani ne kete kohe qe jemi pak kush do te kuptoj vuajtjet qelit e burgut torturat bastisjet dhe dhunen e ushtruar kohe me pare pak kush do ta kuptoj vendosjen e flamurit ne lokomotive te trenit ne tymtarin e Zveqanit apo tubimin para gjamive te ''armiqve te popullit'' dhe detyrimi i gjematit qe publ;ikisht ti pshtyne.

Andaj Lirik si e kuptoj une njeriu linde edhe i pa bindur do te thot kryengrites
qe me gjuhen politike sot quhet opozitre i perjetshem .
Sa i perket poezis suaj ju pata shkruar se nuk lexoj poezi po nuk do te thot se nuke eshte edhe nje pjese e madhe e jetes tme aty ne ato poezit tuaja si analogji.
Te gjitha ato fjal qe ty nuk te pelqejn kuptoj ashtu si jan te shkruara se un nuk shkrova per qejfin tuaj.
..................
Qartė-un i pranoj vėrejtjet me vendė-ju keni tė drejtė sa i pėrket normave tė drejtshkrimit -megjithat e shoh varfrinė e emocionit nė ju -
Ku shihet ajo varfri emocionale-shihet ne mos kureshtjen tuaj tė fjales -ne mos kureshtjen tuaj tė brezit -nė mos pershtypjen tuaj tė njė tė shkruari-
te tė heshturit dhe pa drejtesia nė disa raste kur duhet te shkrepet fjala e drejtesisė dhe e gjykimit si dhe pershtyjpet ne varg ku ato flasin shpirterisht thell-
Ne perjetime te qdo lloj kohe te disa tregohet egoizem mosperfillje -kjo ėsht shkelje mbi vuajtjet e popullit -sepse rasti im identifikohet me popullin dhe bijte e popullit te cilet vuajten-
Te burgosurit politik nuk ishin poet as shkrimtarė por qendrestar ne forma te qendreses per liri pra ne front me armikun dhėmb per dhemb te pa armatösur me duar thatė ne qendresaa te veshtira duke pas ideal liri9ne e popullit.
Ata nuk jan poet rralle ndonje ishte prandaj nuk shkruajne -vuajtjet e tyre i shohin nepermes vargut tim ketu sepse ata nuk mund ti intepretojne sepse nuk jan te gjith shkrimtarė-por ata ndryshe protestojne -shpirti i tyre thot diqka por ata nuk mund ta intepretojne me shkrime -
sepse te gjith te burgosurit nuk ishin poet pra-
Ata i kan format etyre te protestes s e shpirtit te tyre qe flet ne boten etyre por nuk shprehet-
Te rasti im shprehet sepse zanati e kerkon esht zanati ai pra-qė kekron te shprehet emocioni zanati i poetit -mua po me bie hise te intepretoj shpirtin e te burgosurve luftarve te ikurve ne eksod ne gjenocid -natyrisht qe e ka edhe te tjere qe prshkruajne -por te gjith njerzit nuk kan shpritė poeti -
disa kan shpirta qendrese disa nuk pajtohen me roberine disa kan shpirta revolucionare disa idealist disa luftar per drejtesi disa keshtu e disa ashtu pra ka me mija lloje te shpirtrave -
Pasqyra ime e shpirtit dhe fjales u shkrua ketu seps ete gjith te burgosurit nuk shkruajne -por shkruajne vuajtjet e tyre e sikur njeriu te kontakton me ata - e sheh se shopirti i tyre diqka don te thot por nuk mund ta shkruajne -
sepse nuk jan poet ata ndoshta mund ta thone me fjale por kurr nuk mund ta intepretojne aq thell ne ne thellsi -
Pra te poetet esht veqantia te rarlle ishin ata te burgopsur politik poet ose mund te ishin ne profesione diqka tjeter por poet shum te rralle kishte
duhet ta flasim te verteten -
Pra neper mes fjales time shkruhen protestat kryengritjet e shpirtit te te gjith atyre qe perjetuan dhe perjetojne padrjetesi -
do te kisha deshire qe dikush tjeter te ishte ai qe te shkruante- e te mos isha un -
Megjithat ka edhe nga ata q e kan pershkruar tmerret neper burgje perjetimet nepermes librit -dhe bukur i kan pershkruar-
Nje popull qe harron vuajtjet e brezave esht i destinuar te zhduket -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-12, 03:11   #704
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Te falenderoj per pershendetjen e nderuara mike lexuese forumiste vjeshta

,poezitė krijimtaritė jan te mijat pa dyshim burimore nga vet un nga origjinalizmi im burmorja ime e prirjes
,jan krijimete mia te natyrshme ,nuk e di se a e keni pa ,un kam dalė me emer dhe mbiemer
hapur neper forume -mezi kam rpite te vjen kjo dite dhe te dal me fjalene lire pas kaq shekujsh qe fjala ju morr kombit shqiptar -me ne fund dopli interneti ku mund te shprehesh lirshem -
interneti per gjith boten kjo teknike magjike ku bota mund te ndjehet sa do pak elire per te thene fjalen pas kaq diktaturave qe te cilat te gjitha diktaturat ne njerzim nuk ishin tjeter qka per veq se vrasese te lirive fjales dhe ishin rexhime mafioze -forma mafioze te rexhimeve -

Un jam pra ai q e jam,pra jam xhelal ferizi nga Mitrovica me emer dhe mbiemer e identitet origjinal -
jam ai q e po prezentoj krijimtarinė time para jush lexuesve dardan ketu ne ket forum qe quhet dardania de - poashtu kam prezentuar paraqitjen dhe vargun tim e temat e diskutimet neper tema te ndryshme edhe ne forumet tjera
,dhe ne biografine pak a shum e kam shkruar ,se kam qenė autori pra i fjales vargut krijimit edhe patriotik ne kohen kur ishte shum rrezik dhe teper e ndaluar
kur per fjalen elire burgoseshe si armik kunder shtetit
por edhe kam vepruar si veprimtar politik dhe jam perndjekur edhe si krijue s e poet i ndjekur
e i burgosur shum her i mbyllur neper podrume te policise vetem e vetem nga inatet e tyre meskine barbare per te shkatrruar rinine time ne menyre qe te me thyejne per te mos me lene aktiv dhe isha dhe i persekutuar i borgosur ku ata e kishin edhe inatin e veqant me mua -
e dinin se do te vinte nje dite kur rinia do te ngritej e populli ne kembe dhe ajo erdhi erdhi pra viti 1981 dhe pikrisht ata kesaj date i trembeshin shkatrrimit te jugosllavise qe kishte pretendime te behej nje rusi e vogel ne ballkan e ne europe -

Un e pra si e gjith familja ime kemiq ene te denuar politikisht baba dhe ne te kater vllezerit
dhe me jan marr poashtu her pas here shum krijimtari e shum punime ,dhe jam keqtrajtuar ne shum forma edhe sot perbuzem nga kjo qeveri bastarde qe e quan veten qeveri ne ket qerek lirie qe sot e quajme shtet kosove .

Me erdhi pak keq qe aty ne pershendetje kishe thenė e cekur se nes e krijimet vargjet jan poezit e tua

,po te kujt po mendon ti s e jan a nuk e shihni se ne atdheun tone gjithnji njerzit qe kan pase ide dhe veprime e prirje jan sakatosur ndersa meduiokrat e bastardet nuk jan perndjekur as spiunet as qyqaret as te tillet qe nuk kan qeene as hajri i turkut e a sherri i shkaut si thot fjala popullore por nuk kan qene te aft me e prite macen prej persheshi
Pra vargjet jan perveq te mijat , dhe e kam ceke ku do ne ato emrin dhe mbiemrin
si adresim identiteti e kam shkruar publikiisht qarte para lexuesve
dhe vendlindjen e vendodhjen e bigrafinė etj

,por si duket nuk i ke lexuar vetem pak rreshta dhe nuk ke shkuar ma teper,.
dhe
kjo me brengos mua kur shoh mosiintresim te lexuesit,.

Megjithat nuk ka problem faleminderit dhe sa per dijeni po te shkruaj s e un nuk dal asnjeher
me rreshta te dikujt tjeter perveq me rreshta te mi,e me fjalet e mia pa dyshim


pra qdo varg esht krijim i imi qe ka dal dirket prej krijimeve dhe ndjenjave te mija
drejt per drejt.

S a per dijeni prija ime ishte qe nga rinia ehershme per vargun qe e dinjn e mire bashkomaoshataret e msuesit e shkolles q ene bankat shkollore ne klaset fillore

Dikur kam kam krijuar shum dhe bukur isha i ri e plot enrgji

me esht thye ngapak nganjiher vullneti por perseri jam ringrite nganjiher e kam paksuar krijimin por nuk jam shkepute ekam rralluar etj

sepse me jan marre shum vargje dikur e her her ne rrethana te kohes jan mbete ne atdhe kur un isha ne burgje e ne ikje ne vende tjera e poashtu edhe gjat kohes se qendrimit shum vjeqar ne burg poashtu kam krijuar vargje shum te bukura
edhe motive tjera por edhe motive atdhetare

Por politika pansllave jugosllave me direktive te veqant mi mori punimet vetem disa kan shpetuar mi mori pra se bashku me dokumentaconin e aktakuzen si barbar q ejan
si duket ju rinija populli lexuesit akoma nuk e kuptoni s e ne qfar kohrash kemi jetuar ne
viktimat e vuajtjeve nen kthetrat e armikut jugosllav
ne ne te kaluaren e se qfar trajtimi kemi pas ne te burgosurit politik shqiptar.

Vargjet jan te mijat dhe me jan marre edhe shum me kan mbete edhe shum te mshefura pastaj ne kohen kur nuk kam mundur te hy ma ne kosove deri sa plasi lufta dhe shum qka esht shkatrruar
nes e do te ishin vargjet e rinisė q e me jan marr gjat viteve 1977 poashtu gjat nje marrjes ne pyetje naten e kontrollimit ne shtepi nga ana e organeve te ubd s

ato so t do e te ishin nji bukuri e rralle .

Me qellim benin zullume te tilal ndaj meje per te me thyer ne qdo vullnet

KRIMINELET UDBASH KAN Bq ZI E TERR MBI MUA NE POPULLIN TONE NE STUDENT INTELEKTUAL KUPTOHET NE ATA QE KAN QENE SHTRESA ATDHETARE DHE KAN QENE KUNDER REXHIMIT JUGOSLLAV E JO NE ATA QE KAN QENE DYFTYRSHA E ANATRE ME LIBREZA TE ISH JUGOSLLAVISE ANTISHQIPTARE

ETJ PRA EsHT KOHA QE TA KUPTONI TE GJITH GJENDJEN E PATRIOTVE
DHE ATYRE QE NUK ISHIN PATRIUOT AS VEPRIMTAR DUHET TE DINI TI DALLONI


Poashtu se kam qen nje nder te keqtrajtuarit ne kosov ne mes te bashkkombasve djeme vajza ete tjere patriot dhe kam kaluar neper tmerre poashtu si shum te tjere bashkombas
dhe shtepija ime bastisej naten diten sa her ju tekej udbashve
te ish jugosllavise por edhe forma tjera te nxitjeve te sherreve te cilat ishin pjelle e ideve te regjimit te athershem qe kur te merrnin ne sy priti llojet e sulmeve

dhe kurr nuik na kan len te qetė deri sa me ne fund me vite te gjata burgimesh
na denuan

,Me kan penguar ne krijimtari e ne qdo aspekt t e jetes

,me kan perjashtuar nga shkollimi me kan ndaluar shkolimin ne te gjith teriotrin e ish jugosllavisė.


Vargjet qe po vazhdojn jan me nje far gjysem vullneti nganjiher sepse kam kaluar neper shum kohe te veshtira dhe me jan marre bukur shum nga ato vargje ma te bukurat dikurė

por megjithat kam vullnet perseri q e te krijoj ,

esht koha qe te kuptoni s e kush ka qen ,udba jugosllave
spiunet tradhtaret marionetat klanet veglat udb ja q e e krijoj krimineli famkeq rankoviqi
e sa shqipfolsa i kan sherbye atij shqiptarzi qe flisnin shqip qe spiunonin komshijte te afermit e ne qfar menyre vazhdoj politika jugosllave e vazhdoj deri ne zhdukjen e shum shqiptarve te kosves e familjeve qe i sakatosi duke i bojkotuar e varfruiar izoluar perbuzur burgosur lene pas dore e degraduar - e sot qeveria e pasluftes shqipfpolse ne koosve
po e ben ne nje forme tjeter por me ngjajshmeri te njejten gjė kunder familjeve atdhetare
at qe ka bere ish regjimi jugosllav edhe kjo me taktike bojkotesh
si rexhimi rankoviqist e millosheviqist-

duke marre masa ndaj shqiptarve perparimtar
simetode perbuzje bojkote anashkalime zvarritje dhe papunsi shperngulje varfri lenje pas dore diskriminim pa ardhmeri

vetem se nuk e ka edhe ashpersine e masakrave si ai rexhim por ndryshon
ndersa forma ka sa te duash te sjelljes te lodhjes me uri e mjerim ndaj qytetarve
.
Te nderuar lexues disi me erdhi keq kur ju disa e ti vjeshta kishe then nje fjalė tenden
nes e jan poezit e tua kompliment -

qe me beri pershtypje disi mu duk se shum pak nga vargjet e mija keni lexuar pra

sepse aty ka njefar bografije te shkurtė per mua qe ta keni ma qarte situaten .

MOS HARRONI S E FAZLI GRAJQEVCIT I JAN MARR SHUM POEZI E VARGJE
NE ATO KOHRA E I JAN BERE SHUM KONTROLLE POR EDHE SHUM TJERVE
U JAN GJETE MATERIALE TE NDALUARA PER SHTETIN E ATHERSHEM JUGOSLLAV
KUR AI fAZLIU
dha jeten per flamur DHE ISHTE ne nje nder torturat e egra ndaj atij heroi
patriot qe ja moren jeten por shum kush kishte punime dhe veprime ilegale
disa kan shkruar e disa vetem kan vepruar pa shkrime
por atij i esht bė zullum i madh edhe per poezit e tij te ndaluara patriotike
ne at kohe te rrezikshme ne gjiuhen shqipe
qe i kishte shkruar ne at kohė kur ai aty satirizonte shum kulqedren dhe regjimin jugosllav -

antishqiptar te asaj kohe qe ka rrezikuar jeten e shum shqiptarve .-

Liridashsit ndiqeshin ne te gjitha anet edhe kendej kufirit shqiptaret edhe andej -ndersa dihet rasti edhe i havzi neles andej kufirit poetit te fjales s elire Havzi Nela
qe rexhimi i enver hogjes e vari ne litare-
Ne at kohe nuk ishte si ne keto kohra fjala e lire ishte shum rrezik ather jo vetem ta flisje fjalen por edhe ta shkruaje sepse rexhimi te burgoste e te degdiste duke te kalbur burgjeve -dhe te lente pa asnji ardhmeri ekzistenciale te izoluar te vyshkur rrugve
autori ne mergim i fjales e vargjeve shqiptare xhelal ferizi

q e ka qen nje kohe ferri per shqiptarė .pra njerzit kankaluar ne per nji ferr te verrtet shqiptart kan vujtur ma teper se qdo komb tjeter ne europ,nuk ekan pas a s fjalen e lirė as lirin as sot nuk e kan
lE NDERUARA BASHKOMBASE vjeshta me fal per ker reagim por un asnjeher nuk dal me nik name PSEDUOONIM

neper forume
por vetem me emrin e verrtet dhe gjithqka qe shkruaj e bej ne emrin e verrtet i kam arsyet pse-

AUTORI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-12, 09:30   #705
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,503
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Po ku jeni fusha e male

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

po ku jeni o fusha e male
se m'kan ardhė t'fala speciale
o ju lisa e qetina t'gjata
se mua fjalė m'ka qua urata
ajo qe shkrinė fjalen me art
ajo qe i zbret yjet nga lart
ajo qe nxitė me fjalė vizllore
vetull hanen nė formė harkore
me kthye harkun kah hjeshija
kah fjalė bardhat qė i shkruan dija
ajo urata dijetare
thonė se ėsht nji vashė shqiptare
qe kur fjalen e rendisė
thue vet arti po qendisė
thua jan ba bashk tė ėmblat t' pyllit
me ylber e sharm te yllit
ashtu penda e saj drit bardhė
porsi rrezja din me ardhė
per me i dhanė ah fjales jetė
siq i jep kjo vashė mbi fletė
ne ato fletė kudo qė shkruan
yjė e fjalė thue se u bashkuan
neper germa si safire
kur ka shkrue kjo vashė ilire
kur ka shkrua ne nji forum
un mendoja se ndoj agrum
po lshon art e ėmbėlsi
a thua qielli lshoj yllsi
kshtu mendoja un qe besa
thue se arit pikoj vesa
permbi fletė ku i thonė shqiptare
kur ka shkrua kjo vashė ylltare
dora e sajė kur shkrinte vija
thue po e shkrinė artin ingjija
thue po e shkrinė fjalen brilanti
guri i qmue a diamanti
sa her ndihmė un kam kerkue
nga ai qiell me rreze shkrue
sa her vlue kam kah deshira
kah puhija e kah ermira
me ja marr pak shend e orė
me ja kthye shkrimin me dorė
ksaj uarates mahnitore
se nuk kisha fuqi dore
dora me dridhej e jam perkulė
para artit te sajė me vulė
sepse germat i kish vulė dielli
thue me sharm po i lshon vet qielli
at'her kishim ne shkrime t' gjata
kur mua m' shkruante e shndritshmja urata
prandaj kur un ia ketheja n' varg
me duhej yllin ta ftoj larg
shum talent me huazue
fjalt me shend me ja hejshue
ksaj urates se bukurisė
gjith jam dridhė kur kam qendisė
ndoj per gjegje me ja kthye
mė ėsht dashtė artin fund e krye
gjith hua me e marrė prej qielli
me i shkrua germa si art dielli
sa her vet un jam nėnshtrue
fjala e saj me ka gjunjzue
po kjo ishte vet melmesa
me ka shkrua pa interesa
veq si mik n' cicrimė shqiptare
po kjo ish nji shegenare
po kjo ishte nji oratore
zor me e gjet n' trojet arbnore
po kjo fjaltė i kishte vlerė
thue po lmon yjet me erė
ashtu shkruente leht magjija
po kjo ishte vet mahnija
disa kohra kan kalue
thonė urata ish largue
ne nji rrugė t panjohur N' vija
un per besė a s nuk e dija
un qe besa s e kam ditė
vet nga yjet lajm kam pritė
kahdo vargun kam dergue
ne udhė rrezesh tue kerkue
pse kam mendue se kjo biondinė
ėsht ndoj zog a kanarinė
prandaj udhė ka marrr tej deti
e un flisja vet me veti
e doja fjalen e sajė magjike
per me shkrue n' vargjet lirike
qe un nė leter i kam vargisė
porsi sharmi i bukurisė
mirė po kjo urata me fjalė
sa her yjet i ka ndalė
kur ma poshtė koment ka shkrue
ujė e valė kan gurgullue
kjo KA nxitė me fjalė shum prroje
zukamė blet'sh nė trungje e hoje
kjo ka nxitė me shkronja e stile
me u harlisė shum karajfile
prandaj sot o ju shqiptarė
kahdo jeni ju o vlimtarė
qe po vloni ktu n 'kto dije
MBANE KTU KET ZONJ ME FIJE
ME FIJE ARI QE E KA FLOKUN
si e kan pejzat borzilokun
se kjo din me shkrue si era
ne shkrime te saja shkrihet vlera
kur jep koment per vargje t' mia
vjen me e shkri sharmin ingjija
mos e lshoni mos e lshoni
por si zogun ta rrethoni
thuani asajė ta nisė cicrimen
kah liriku ku e ka rimen
ku ka art n' vargje shqiptare
shkruaj uratė ti moj letrare
shkruaj komente poshtė lirikut
ėmbel shkruaj si langu i fikut
porsi thelbi i sherbetit
shkruaj kaltrisht si vala e detit
shrkuaj bradhsisht si sumblla n' valė
,,,,,,,,,,,
SE TI VASHė JE VET NJI NJALė
FJALA JOTE NGRITė PESHė ARTIN
EDHE DIELLIN AT DRITė LARTIN
E NJUK LEN KUND QETė MBI DHE
PA I JOSHė ZEMRAT KTU ME U NXE
NE KET ART KU SHKRINė LARMIJA
NE KET FUSHė ME VARGJE T' MIJA
KU CILSOHET INTEPRETI
SI PUHIJA PERMBI DETI
PRANDAJ DIL URATė ME PENDė
DIL NJI HER TE SHTROJMė KUVEND
SI EKEMS HTRUE DIKUR MOTIT
DIL ME FJALė E BESė TE ZOTIT
,,,,,,,,,,,

le ta sheh ktu leximtari
se si din me shkrue shqiptari
nji shqiptarė e nji shqiptare
tu i ndezė germat rrezatare
tu i ndezė fjaltė porsi kandli
siq ndez zemrat ai sqep bilbili
un shkruaj vargje e ti komente
dil e shkruaj s e je talente
je e mbreht je vet ingjija
dil se te' thrret arti e mahnija
...............
DIL SE JE VET ELASTIKA
DIL SE JE MA BUKURA QIKA
DIL SE JE VET ESTETIKA
SHKRUANAQ EMBEL DEHET ORA
HIJE TE KA PERSHKRIMI E DORA
HIE TE KA GJAKU KUR T VLON
SHQIP ME ART KUR KOMENTON
DIL SE TE THRRASIN SHUM RREZTARė
,,,,,,,,,,
e lexuesit kureshtarė
dil e shkrij artin shqiptarė
edhe fjalen shkrije shqiptare
penden tende magjistare
,,,,,,,,,,,,,

shkruar nga xhelal ferizi autori ne mergim
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


keto vargje ia shkruaj mikeshes time e cila ne forume tjera ka shkruar aq te bukura komente per mua-

dhe vlersime per vargjet e mia---ishte e veqant ne shprehje e ne dashuri miqsore e njerzore ndaj njerzve -keshtu kam menduar -por ajo per fat te keq ishte helmuar me nje lloj edukimi perbuzes
ndaj nje pjese te nje regjioni te atdheut tonė krejt pa lidhje -kishte ra nen ndikimin e disa matrapazve dhe njerzve te dyshimt -nder ta si njeriu ma urrejts ndaj disa regjioneve shqiptare qe helmonte kombin me keso gjuhe urrejtjtse ishte pseudonimi guri i madh ktu ne forumin dardania de- Urata dikur nuk ishte keshtu infektimin emori nga keta njerz te tille si guri i madh dhe ndryshoj ajo ishte ndryshe dikurė keshtu qe nga kjo ndjenje e saj e pakuptimt siq ra nnen ndikimine tjerve u ftof miqsia jone e sjelljet tona ndryshuan -

kjo ishte kritikja ime letrare ndersa sot esht strukur nga disa arsye te saja-

por forumi nuk lejon artin me ikė a s koha
eSht krim te shkoj dėm bukuria

URATA DIL E SHKRUAJ SE NUK TE NGACMON NJERI-

ME NJI FEMER NUK KA PUNė KUSH SE NUK ESHT BURRNI -

ME TE NGACMUA KUSH TY NJI FEMER SHQIPTARE -

PRANDAJ MOS NGURRO E SHKRUAJ SI DIKUR KOMENTET BRILANTE QE TI DIN
-POR GJITHMON DISI NDALOHESHE NGA DIKUSH-

APO NE FAKT A S NUKE DIJA NE THELB SE QKA KE-

QKA TE MUNDONTE-

NESE DIKUSH TE KERCNONTE AI ESHT I LIG- DHE NUK KA BURRNI-
SE ME FEMER NUK MATET TRIMNIJA-- PRANDAJ TE FOJ KTU SI UARATė
QE JE TI ME I TREGUE FORUMIT SE SI DIN TE KOMENTUE AQ BUKUR
- KOMENTO PRA ME ATO BRILANTIZMAT TUA SIQ TI DIN SE VERTET
JE PERLA E KOMENTEVE
-
PO AQ E MBREHT KUR DON-- THUE SE JE REGJEP QOSJA APO ISMAIL KADAREA-


KE VERTET SHPREHJE TE TALENTUARA KOMENTESH-

POR KUR DON - UN E DI KUR TI DON E DI SE KUSH JE TI-

E QKA SHKRUAN TI - QKA MUNDESH -POR VETEM KUR TI DON FORT ME ZBUKURUE
E ATHER VERTET SHKELQEN SI ASKUSH TJETER


TE PRES JO VETEM UN-

POR TE GJITHA FORUMET SHQIPTARE LEXUESI DHE MBARė PUBLIKU

TE UROJ MIRSI MIKESHA IME- DHE MOS NDRYSHONI PSE PO NDRYSHONI
::::::::::::::::::

JA EDHE PERGJEGJJA E SAJE --
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

duke shetitur me yjet kam qenė o lum miku...!
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...Si e kam Shqipen?


Kur lexova keto vargje o lum liriku fillin ja prisha kesaj dite *janarqe(ftohte)....
morra energji!
'Ēelesi magjik i juaj!!!
Gjthemon te tjereve u dhuron vargje....
kolorit i energjise tuaj jane bashkekombasit dhe atdheu....

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::

NE FAKT AJO MIKE QE DIKURE BRILANTONIM NE FORUME TJERA
KALOJ NE PERBUZJE TE REGJIONIT TIM POTHUAJSE QE ESHT NJE PJESE REGJIONALE E KOSOVES -DHE PER SHKAK TE BINDJES SE SAJE NE PARTINE LDK -
DUKE FJASUAR TE GJITH ATA TE TJERET QE JAN PDK SE GJOJA TE GJITH JAN FAJTOR SE VIJNE NGA AI REGJION-
TURP KY DHE KJO SJELLJE QE AFTESITE E SAJA TE PERLYEJ KESHTU NEN NDIIMIN E GURIT TE MADH QE ESHT NJE NJERI I DYSHIMT -
DHE NXITE URREJTJE REGJIONALE -POR NUK PO E CEKU AT REGJION -PA MARRE PARA SYSH KOMBI ATDHEU KU DO JAN ENJEJTA DHIMBJE I NJEJTI INTERESS PA NDARA TE KOMBIT TERITORIT -POR KY GURI I MADH NUK KA VETEDIJE KOMBTARE AS MENDE NE KOKE ASPAK -NJE URREJTJE TE TILLE NDAJ NJE REGJIONI SHQIPTAR E QE NJIHET VEQMAS PER KONTRIBUTIN E TIJ NE HISTORINE EKOMBIT -PRA NJE URRREJTJE E TILLE NUK DO TA KISHTE AS NJE SHKA NUK E BESOJ -
Duke qene se urata ra nen ndikime te tilla helmuese ajo e humbi shkelqimin dhe miqsine time se bashku me disa tjere ketu qe deshmuan se nuk jan patriot te formuar dhe nuk kan vetedije kombtare por vetedije klanore te ngushta partiake te ngushta te qaqrqeve te caktuara -
te disa qarqeve qe nuk jan te aft ta presin macen prej persheshi -
Ketu rane ne provim te gjitha talentet tjera te saj -dhe e shihni se si prishen raportet e shqiptarve se sa ka nivele dhe vetedije nacionale ekulturore -
se sa ngusht mendon dikush e pa logjike -natyrisht jam preke edhe un sepse un vi me prejardhje nga ai regjion-dhe askush nuk ndjehet mire kur ja fyejne nonstop vendlindjen sa do e keqe te jet ajo-
Por ne realitet ne atdhe nuk ka regjion as vendlindje te keqe asnjiher jo ka individ te kqi te cilet duhet dalluar por kurr jo regjion te keq -disa njerz jan pi ne krye krejt si te droguar kohet e fundit ne kosove qe filluan me lloj lloj dallimesh teper qe lendonin -
Dallime klanesh parti regjione interesash ne fe ne sekte ne veshje ne wehabizma ne te krishtere ne marrje me vetveten ne qeveri ne shum eshum ndasi dallime edhe ne regjione qka ishte ma absurdja dhe ma e dhimbshmja--duke mos logjikuar me arsye te aftesive logjike -
se ndoshta pikrisht komshiu i pare te del shum ma i keq - se sa nji i nje regjioni tjeter me te larget -prandaj duhet me passe kujdes se njerzit nuk duhet te pergjithsohen ashtu ne regjione e ne provinca sepse kalon ne mentalitet provincialist-
Ket jan dalluar per perbuzje dhe urrejtje te papare ndaj regjionit te drenices -pseudonimi phanta rhei dhe guri i madh dy shqipfolsa qe nuk ju dihet e kaluara e kush mund te jen eper kend jan e ishin prandaj renja e urates nen ndikimin e ktyre qetnikve shqipfols -me ka befasuar sepse ka demtuar patriotizmin kombtar duke treguar s e vetedije kombtare nuk paska-
Ne kohen kur ajo shkruante aq bukur e poashtu edhe rreth meje nuk ishte e tille e me ardhjen e saj ne ket forum ajo ndryshoj e ra nen ndikimin e koncepteve te ngushjta teper primtive aq intresant dhe befasi me ka ardhe ky ndryshim i saj -
Ne ket forum ka pase sharje te hapura kunder regjioneve shqiptare -
dhe shprehje te tilla pa asnji faj regjioni kurr nuk ka faj faj kan individet -sepse ne politiken e kosoves jan te kyqur bashkombasit nga te gjitha regjionet jo vetem nga regjioni i nje ane te cilin kohet e fundit e fajsojne sepse disa te pdk s qenkan nga ajo ane -
Mendoj se ky gabim kaq i madh esht gabim qe turp do ishte ta bente edhe ndonje fmi krejt i pa pjekur e le ma njerz te moshes se rriturFlm dhe rrespekt!


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.