Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-06-07, 00:45   #1
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Perkthimet e mija nga poet te Slovenis

DANE ZAJC - DHJETORI

Si do te denesesh
lote te medhenj te njelmet,
kur do te shkosh rrese se bores vetem.
Lart mbi ty do te fluturojne zogj.
Zogj te zez dhjetori.
Do te vdesin nga vaji yt.
(Ai do te jete larg para teje.
Do te jete vetem gjurme e thelle e shputave te lena,
i hapeve te qete ne bore.)

Ti do te denesesj gjithe rrugen e gjate,
dersa te mos perlotesh
syt e medhenj e te bute ne bore.
tevona do te perendosh ne boren e thelle.
Era do te fishkelloje me gjuh luspore
lulevjollcat ne gjoksin tend te zbuluar.

Pastaj do te ndalet rruga jote.
Ai do te jete larg teje malesh,
ne skajin tjeter te botes
kur do te lemoje flokun tend kadife te kuqrremte
vdekja qelqore e dhjetorit.

Kufome ne bore.
E ngrire dhe e shkelur kufome.
Brinjet i dalin nga gjoksi.
Brinje te kuqrremte.
Bora i bie ne sy.
E ashper dhe e bardhe.


__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-06-07, 00:52   #2
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DANE ZAJC - LUMI

Vrap, lum i turbullt.
Lume i ngrire i heshtjes.
Yjet notojne neper ty
si lule kuqrreme te ftohta.
te mbyturin mbulon
me lym
e pas nje viti i del
nga goja e syte
bari.

O te fundosesh, te mbytesh.
Dhe kur bie ne vorbull te heshtjes
njeriu,
nuk trandesh.
Nuk valavitesh.
Hesht me heshtjen,
te akullt si t'ishte shtrati yt
plot neperka.

Vrap me yjet,
qe i zhyt ne ballte,
me klithma qe u ze frymen me rere,
vrap, lum i pandjenje.

O te fundosesh,
kur qasti i ndryshk
fjalen: Pakuptim.
E te jesh lule kuqrreme e ngrire
ne moqalin e harruar.
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-07, 01:05   #3
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DANE ZAJC - DHEU TO TE ME PUTH

E nuk do jesh e zonja te ndihmosh
duart e mija,
qe do te thermohen.
E s'do jesh e zonja te fshish dheun
qe do te fleje ne buze te mija.

Syte e mi do te jene plot rere
e uje.
Syte e mi s'do te shohin hiq kurre.

E gishtat tu te puthur
s'do te shkojne flokeve te mi,
te ftohte e te lagur.
Dhe s'do vish
dhe me trupin tend
s'do te ngrohesh trupin tim.

Trupi im do te jete aq i ftohte,
aq i akullt,
aq i bratisur.

Vetem dheu do te puth trupin tim.
me duar te panumerta do te me marre ngryke
me goje te panumerta do te me perbije.

E pastaj
s'ke si i flet
plisit te dheut:
Kjo eshte zemra e tij
qe me deshti.
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-07, 01:20   #4
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DANE ZAJC - KENGA MBI RININE

Vdekja eshte
e njohura ime e vjeter.
Une jam druri,
qe s'do t'i dalin gjethe kurre.

Kahere fle vjeshta
ne deget e mija.

Ne shpirt bart lemshin
e fijeve te gjakosura
ne hurin e lisit
ne shpirt bart
varre te shpeluara
edhe rashten,
shtruar ne dheun e rimte.
Shtrire: Shih, isha.
(Tragjedi e nenqeshje,
ngaqe veshet e saj
dhe syte
jane zene me melle.)
Mbi te sillet e dhembshmja, e zgjatura keng.
Dhe psheretima.
Dhe i errti qiell vjeshtak.
Dhe lulja le te kundermoje
atje, ku s'ka arome.
Ku asgje s'ka.

kafka me shprehje te paqarta.
Vdekja eshte e njohura ime e vjeter.

Une jam dru,
xhovoshur ne varre.
Ne shpirt bart lakun e endrrave te mija.
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 21:26   #5
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

EDVARD KOCBEK - kUMBONA E ALARMIT

Qetesija zuri te oshetije
me ndryshe se deri tash.
Dikur vinte nga jashta,
atehere e ndegjoja me endje,
tash nisi te qfaqet ne mua,
te shkaperdershed tmerresisht rrotull
neper ju a te munduarin,
keshtu nis qmenduria.

Kumbona e alarmit bie panderprere
dhe nuk di te pushoje ne boten time.
Keshtu fillon terri i perjetshem,
se njehere si teper kam luajtur me kumbonat...
Tash me shpie oqeanit te pafund,
nuk ajgetoj dot askund bregun as qetesine.
eshte i kote edhe notimi ne shpine.
Dikush eshte sundimtar i mire mbi lirine.
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 21:33   #6
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

VENO TAUFER - ASHT I TE VDEKURIT

Tym kerkon shtepi vesoj xhama rimash
brenda me sheh asht i te vdekurit.

Guri pyet per te vetin amen,
flaka pyet per te sajen amen.

Rera pyet per te sajet shekuj,
era pyet per te saj shekuj.

Zeri pyet per te veten kohe,
pluhuri pyet per te veten kohe.

Gjaku pyet per te vetin qast,
qasti pyet per te vetin gjak.

Shekulli pyet per te veten ere,
shekulli pyet per te veten rere.

Ameni pyet per te veten flake,
ameni pyet per te veten rrase.

Ashtin e te vdekurit brenda e shoh me sy,
veson xhamat shtyj me dore te djathte i fshin rimat.
__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.