Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 18-12-08, 17:49   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Elbasan, zbulohet mozaiku dhe kisha paleokristiane

Zbulimet e njėpasnjėshme arkeologjike nė qendėr tė qytetit tė Elbasanit, cudisin arkeologėt qė po punojnė prej kohėsh aty. Gjurmėt e gjetura flasin pėr njė histori tė kėtij qyteti mė tė lashtė nga ajo qė njihet

ELBASAN- Zbulimet e shumta dhe tepėr tė rėndėsishme arkeologjike nė qendėr tė Elbasanit pritet ti japin kėtij qyteti njė nga parqet me tė rėndėsishme arkeologjike nė vend. Arkeologėt kanė zbuluar njė pjesė tė bazilikės pranė rrapit tė Bezistanit ku janė gjetur thesare tė ēmuara arkeolegjike tė cilat sipas studiuesve mund tė pėrbysin edhe historinė e kėtij qyteti tė lashtė.
Bashkia e qytetit nisur nga kėto zbulime ka nisur tė konkurojė nė Kėshillin e Europės me njė projekt pėr rehabilitimin e qendrės historike e arkeologjike tė qytetit duke shpresuar tė pėrfitojė financime nga KE.
Zbulimi i pjesshėm i mozaikut,dhe sidomos i kishės paleokristiane me tė gjithė elementėt pėrbėrės tė saj si dhe i afreskeve, zbukurimeve tė natyrave tė shumėllojshme, kolonat e bukura tė mermerta, enėt prej balte qeramikat dhe i gurėve tė gdhendur me teknika tė pėrsosura flasin pėr lashtėsinė mė tė herėshme sesa ajo qė njihet aktualisht pėr Elbasanin Arkitektura e pasur e monumenteve arkeologjike do tė ndihmojė nė njohjen e periudhės iliro romake nė qendėr tė Elbasanit ku dyshohet se kėtu ka ekzistuar njė lagje e tėrė. Zbulimi i plotė i kėsaj pasurie pritet tė shndėrojė qendrėn e Elbasanit nė njė park tė madh arkeologjik qė do tė synojė thithjen e turistėve.

(M.Ngjela-news24/balkanweb)


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.