Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 21-11-09, 01:23   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Biblioteka Kombėtare, ndėrtesa e nėntė mė e shėmtuar nė botė ...

Njė kullė, njė teatėr, njė bibliotekė, disa muze- janė disa prej ndėrtesave qė janė pėrcaktuar si mė tė shėmtuarat e botės. Mes tyre ėshtė edhe Biblioteka Kombėtare nė Prishtinė. Klasifikimi ėshtė bėrė pėr tė dytin vit radhazi nga pėrdoruesit e faqes sė internetit tė Virtualtourist.com. Bėhet fjalė pėr vepra tė cilėsuara nga arkitektura botėrore si inovative ose gjeniale, por e vėrteta ėshtė se njerėzve nuk u pėlqejnė ose i konsiderojnė si tė shėmtuara.

Morris Mechanik Theater – Teatri i Baltimorit i projektuar nga arkitekti John Johansen, konsiderohet si njė shembull i shėmtuar arkitekturor, e ndėrtuar nė vitin 1954, me Corbusier. Vetė pronari i ndėrtesės qė e bleu nė vitin 2005 (6 milionė dollarė), ėshtė shprehur: “Nuk kam takuar askėnd qė e ka pėlqyer”.

Zikzov Television Tower – E projektuar nė vitin 1985 dhe nė vitin 1992 nga arkitekti dhe skulptori David Cerny- dominon qytetin e Pragės me format e saj kurioze fėmijėrore qė ngjiten nė kullė.

The Beehive – Pallati Beehive ėshtė nė Zelandėn e Re, pranė parlamentit, prania e tė cilit, sipas lexuesve, e shton shėmtinė.

Qendra George Pompidou – E njohur edhe si Beaubourg, muzeu dhe qendra kulturore e Parisit, e cila ishte projektuar nga Renzo Piano, Gianfranco Franchini dhe Richard e Sue Rogers. Sipas New York Times dizajni i kėsaj qendre, ka pėrmbysur arkitekturėn botėrore. Por njerėzve nuk u pėlqen aspak.

Federation Squadre – Ėshtė sheshi kryesor i qytetit tė Melburnit dhe ėshtė pika e referimit tė qytetit.

Petrobras Headquarters – Ndėrtesa braziliane e vendosur nė Rio de Janeiro ėshtė cilėsuar njė kryqėzim mes njė ndėrtese druri tė papėrfunduar dhe njė burgu.

Merkel Building – Vepėr e ndėrtuar nė Virxhinia nga arkitekti Richmond, i cili ka deklaruar se pėr projektimin ėshtė frymėzuar nga njė patate nė furrė, e cila i ėshtė shėrbyer nė njė darkė arkitektėsh.

Royal Ontario Museum – muzeu i katėrt pėr nga dimensionet nė Amerikėn e Veriut qė gjendet nė Toronto.Biblioteka Kombėtare – Ndėrtesa nė qendėr tė Prishtinės e vizituar vazhdimisht nga studentėt, ėshtė nė listėn e objekteve mė tė shėmtuara nė botė. Faqja Virtualtourist.com e pėrshkruan si njė huall bletėsh, ndėrsa thuhet se ‘rrjeti’ rreth objekti e pėrkeqėson mė shumė pamjen e saj. Aty thuhet se “kur ėshtė hapur pėr herė tė parė, shumėkush ka menduar se rrjeti gjigant ishte nė fakt skele”.

Ryugyon Hotel – Ky hotel qė dominon profilin e kryeqytetit koreanoverior hyn pėr herė tė dytė radhazi nė klasifikimin e horrorit tė projektuar nga Virtualtourist.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.