Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 04-09-11, 20:59   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Indi, Festivali Botėror i Filmit “Nėnė Tereza”, 12 filma pėr jetėn e saj

“Mother Teresa International Film Festival”, quhet evenimenti i veēantė artistik i cili ka nisur qė nga dita e premte tė zhvillohet nė Indi. Kėshtu, festivali i Filmit, qė mban emrin e shqiptares humaniste, tė njohur nė mbarė botėn, Nėnė Tereza, dedikuar pikėrisht asaj, zhvillohet nė njė kohė qė sot, mė 4 shtator, bie nata e festės liturgjike tė sė Lumturuarės shqiptare, Gonxhe Bojaxhiut.
Kudo nė botė e posaēėrisht nė Indi dhe nė trevat shqiptare, festa liturgjike e saj, kremtohet me mirėnjohje pėr kėtė dhuratė tė jashtėzakonshme siē ishte ajo pėr mbarė njerėzimin.
Festivali nė fjalė, siē bėjnė me dije mediat indiane, ėshtė i pari i kėtij lloji nė emėr tė shenjtores sė madhe. Ai pėrfshin 12 filma duke pėrfshirė “Bota e pestė”, si njė film i animuar pėr Nėnė Terezėn dhe “Nė gjurmėt e nėnės”, i cili ėshtė nė fakt njė vėshtrim nė jetėn e Misionareve tė Bamirėsisė.
Si edhe filmat “Me emrin e varfėr tė Perėndisė” (USA), nga Geraldine Chaplin (vajza e Charlie Chaplin); “Precious Love” (USA) dhe “Zbulesa e Kalkutės” (Francė), njė film me tre njerėz tė frymėzuar nga Nėna Terezė pėr tė bėrė vepra tė mėdha.
“Disa shkolla dhe institucione arsimore, u janė bashkuar festimeve tė pėrvjetorit tė lindjes sė Nėnė Terezės, duke u bėrė pjesė e tij”, thotė drejtori i festivalit Frank Krishnar.
Hapja zyrtare pėr publikun ėshtė bėrė me filmin “Nėnė Tereza”, njė poemė epike tre orė nga Italia, e cila u kthye mė vonė nė njė seri mini-TV.
“Ne tė gjithė e dimė se ēfarė Nėnė Tereza i ka dhėnė shoqėrisė, por sfidat me tė cilat ajo u pėrball pėr ta bėrė kėtė, ėshtė ndoshta njė kapitull i fshehur. Kėto filma kanė portretizimin nė kryevepėr tė jetės sė saj”, tha mė tej drejtori i festivalit, Krishnar.
Kryetari i Kuvendit tė Indisė, Uday Narayan Chaudhary, i cili ishte i ftuar kryesor me kėtė rast, vlerėsoi nismėn e Festivalit dhe tha se “filma tė tillė duhet tė shqyrtohen nė shumė zona rurale. Kjo do tė ndihmojė nė ndėrtimin e karakterit tė brezit tė ri dhe ta bėjė ata tė kuptojė pėrgjegjėsitė ndaj shoqėrisė”.
Sa u pėrket filmave indianė, mėsohet se janė pesė tė tillė qė do tė shfaqen gjatė kėtij festivali. Konkretisht, njėri prej tyre do tė jetė filmi “Karma e mia” qė ishte prodhuar nė vitin 2003 me rastin e lumnimit tė Nėnė Terezės. /noa/


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.