Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-11-04, 11:46   #16
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju qe keni shkruar pro Enver Hoxhes me siguri paskeni harruar vuajtet tuaja per buke goje,paskeni harruar izolimin dhjetera vjeqar te Shqiperise per cka ishte dhe mbeti vendi me i prapambetur ne Europe dhe njeri nder vendet me te varfera ne Bote,paskeni harruar qe keni lare enet me sapun duarsh etj etj.
Faji juaj i tashem eshte se nuk dini shumica nga ju te i pershtateni kohes me te mire per ju sepse jeni mesuar te jetoni nen pranga dhe shume pak ia dini vleren lirise!
Vertete ēudi!!!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-11-04, 16:20   #17
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Ju qe keni shkruar pro Enver Hoxhes me siguri paskeni harruar vuajtet tuaja per buke goje,paskeni harruar izolimin dhjetera vjeqar te Shqiperise per cka ishte dhe mbeti vendi me i prapambetur ne Europe dhe njeri nder vendet me te varfera ne Bote,paskeni harruar qe keni lare enet me sapun duarsh etj etj.
Faji juaj i tashem eshte se nuk dini shumica nga ju te i pershtateni kohes me te mire per ju sepse jeni mesuar te jetoni nen pranga dhe shume pak ia dini vleren lirise!
Vertete ēudi!!!
Te lumte Barnaroza
Nje pershendetje te ngrohte nga Kercovari.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-04, 19:16   #18
sokolaga
 
Anėtarėsuar: 28-10-04
Vendndodhja: australi
Postime: 1
sokolaga e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Ju qe keni shkruar pro Enver Hoxhes me siguri paskeni harruar vuajtet tuaja per buke goje,paskeni harruar izolimin dhjetera vjeqar te Shqiperise per cka ishte dhe mbeti vendi me i prapambetur ne Europe dhe njeri nder vendet me te varfera ne Bote,paskeni harruar qe keni lare enet me sapun duarsh etj etj.
Faji juaj i tashem eshte se nuk dini shumica nga ju te i pershtateni kohes me te mire per ju sepse jeni mesuar te jetoni nen pranga dhe shume pak ia dini vleren lirise!
Vertete ēudi!!!
o moj Barbaroza ke pershendetje nga une,,, pse moj fol kur nuk e din se si kemi jetuar ne te shqiperis,,,, nuk ke dije se qka flet (mos me keqkupto)

vet jam 50 vjeqar,, dhe e di se si kemi jetu ne ne shqiperi,,, .. nuk eshte e vertet se nuk kemi pas buk me hanger,,,, para xhaxhit Enver Nuk kemi pas buk me hanger,, kur hyri Enveri ne presidenc,, shqiperia ka qen nje shtet i paster,,,, te gjith kemi pas me hanger,, askush nuk ka qen shum i pasur,, as nuk ka pas te varfer (vetem ti e din ku i ke marr informatat e tua te gabuara).... do te thot para asaj periudhe nuk kemi pas asgje,,, duhet patur parasysh se prej nje periudhe me Ahmet Zogun,, kur ka hy shqiperia ne periudhen e Enver Hoxhes,, ka qen nje perparim (kercim) i madh per shqiperin..... ne ate kohe nuk ka pas krim,,,, nuk ka pas varferim,, ( paramendo ne kohen e Xhaxhit enver ka pas te ardhura sociale ma pak se ditet e sotme me shqiperi demokratike),,
nuk them se ka qen me mire se tash,,, por ka qen shum ma mire se ne kohen e Ahmet Zogut..... Ju kosovart nuk keni faj,, vetem me te ndegjuar e flisni historin e shqiperis,, por periudha e Xhaxhit enver eshte ma e gjat se qe e paramendoni ju..........

sa per njerezit qe i ka vra e ka shti ne burgje,, shumica prej tyre e kan meritu,,,, edhe pse kam pas shum te aferm te mi te cilet jan pushkatu nga ushtria e Enverit,, te gjith kan punu kunder shqiperis,,,, ..
edhe nje here ju them se juve kosovarve ju duhet nje koh e gjat ta kuptoni se xhaxhi Enver ka pas pun me nje popull te prapambetur ne shqiperi,, te len doresh nga A Zogu,,, e qe nuk ka pas rrugdalje tjeter perpos ta ket ligjin aq ekstrem.....
sokolaga Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-04, 13:50   #19
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim

Te pershendes Sokolaga
Ndoshta keni plotsihst te drejte te mbroni ideologjin Enveriane,nese keni qen edhe vete ipriviligjuar gjate sundimit Enverist,poashtu keni te drejte te propagandoni Marksizem Leninizmin Enverist si edeologji false,jo konstruktive,jo produktive qe me ne funde epilogun te gjeni tek totalitarizmi i vdekur pergjithmon,por jo edhe i varrosur perderisa keni ne pushtet Nanoistet e terbuar,te korupsionit,te kriminalitetit,te trafikimit te qenjeve njerzore,elemente te cilat mjerisht Shqiperis i japin edhe grushtin me te forte per te mos ecur perpara,bazuar ne ato qe keni cekur me larte,Fakto de jure.
Por kure thone se Kosovaret mesojne histori te Enverit me ato qe kan degjuar,e jo me ato te realitetit,pa dyshim se doni te na ketheni ne jeten e nje bariu i cili ne muges te arsimimit nuk eshte ne gjendje te njoh edhe delet,por sikur edhe te jete keshtu,fale zotit me nje bari te paarsimuar munde te krijosh edhe kopen,por edhe shtepin e bariut "Stanin".Por,mik i dashur a keni ndigju ndonjeher se dikund egziston "Stani i derrave"pervec kotecit te derrave ku fale Enver Hoxhes populli shqiptare perjetoj tmerin me te madh ne historin e njerzimit,te pushkatuar,te persekutuar,te fyer deri tek me e keqja te izoluar nga e gjithe bota.
E ky "koteci i derrave"ishte edhe vete Komunizmi pan Ortodoks,ku mjerisht edhe Shqiperija futi bythet per te dale e "shkerdhyer".
"Lavdi Enverit dhe partise se punes"Amin!
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-04, 08:44   #20
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A akoma paska shqiptar qe e simpatizojn Enver Hoxhen a :?: Qe pra cka te thuash tjeter :!:
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-04, 21:38   #21
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

vet jam 50 vjeqar,, dhe e di se si kemi jetu ne ne shqiperi,,, .. nuk eshte e vertet se nuk kemi pas buk me hanger,,,,
tjeter perpos ta ket ligjin aq ekstrem[/b].....[/quote]

-O sokolaga / proletari / un po ju siguroj qe ju nuk jeni i shqiperis, se vet un jam nip nga krahina LUMES, si bre nuk ju vjen turp me genji per ksish tema serioze, ju thuani se ne kohen e xhaxhit nuk ka pas raste sociale!!!
-Qfar Ironie, O Sokolaga por dva vej ne dije qe gjith populli ne shqiperi ka qen rast social, varferija ka qen ne shkall ekstreme esht prit radha e gjat per 200gr gjis se djathi ka qen luks o Sokol proletari, kjo esht per fat te keq realiteti, e te tjera maskaralleqesh
-O sokolaga po tju pyes un TOMORI nje her nga ju lindi juve ideja qe pseodonimin ta keni AGA, nese keni qen antar i polidbyros atehere ne regull jam dakort me ju, se vegjlija ne shqiperi nuk ka njoft termin AGA e SULLTAN se ne polidbiro kan qen keta ta zem nga Xhaxhi juaj Enver
-Un jam dakort plotesisht qe ENVERI ka qen Sulltan e ju si antar te plidbiros keni qen AGALLAR, e populli ka qen per ju Qole,argati juaj kjo esht fakt, dhe ju lutem mos helmoni rrinin shqiptare me ideollogji PaNSLLAVISTE-MARKSISTE-LENINISTE, se kjo nuk qendron ne gjenetiken ton si komb dhe popull qe jemi.....tash per tash kaq se nuk ka kuptim te shpenzoj kohen per ket SATRAP-ENVER se nuk ja vlen ky ********** tungji[/color]

*********************

Ju lutem kujdes fjalorin

Honesty
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-12-04, 17:42   #22
OROSHI
 
Anėtarėsuar: 12-07-04
Vendndodhja: Kine
Postime: 245
OROSHI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Asht turp i madh per shqiptaret e Kosoves qe te admirojne terroristin dhe kriminelin ma te madh te shqiptareve Enver Hoxhen,allias Dulla!!!Ky perbindesh ma shume ka vra shqiptar te Kosoves sesa italiane e Gjermane se bashku.Dulla tradhtoi ne menyren ma te poshter e dinake Kosoven duke e lan ne duart e katilave Sllave!!Ndersa popullin shqiptar te Shqiperis e varferoi deri sa njerzit vdisnin urie!!Shqiperia edhe tani krahasohet me boten e trete!!Poshte komunistet shqiptare dhe Ruso-Serbe!!!
__________________
SHQIPTARET E MOREN ME DHUNE ISLAMIZMIN!!!
OROSHI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-12-04, 22:36   #23
lotoshi
 
Anėtarėsuar: 19-12-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 19
lotoshi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lotoshi
Gabim vardari te pershendes por do te pergjigjem tek ketu

un sipas mendimit tim them qe ju qe keni shkruajtur kete veper te enver hoxhes dhe e qujni si trathtar me te madh te popullit shqiptar por kjo nuk esht e sakt qe thu se nuk mundem ti besoj nje njeriu qe ai e don te nzjer nje histori nga vet vetvetja .

por enver hoxha ka qen njeriu me i talentum dhe nje njeri atdhetar i cili e ka dit se cfar populli ka .

kur e kan pyetur ne europ se pse ti enver nuk i leshon bletet neper bot ai esht pergjigjur nuk jan blet por jan krenze qe kafshojn .por e kam pasur fjal me vend e shikoni se tash shqiptaret si veprojn mendoj intelektualet tan te lidh pak me liften e maqedonis ahi ahmeti e shiti gjakun e deshmoreve vetem e vetem te jet ne pushtet pse ndodh kjo pse enver hoxha nuk e lejoi qe shtetet e huaja te hin ne shqipri sepse ai e dinte se cka do ti ndodh shqipris po sa e shohim tash se si shkon shqipria edhe do vite kan me e shit edhe gjith shqiprin intelektualet tan .

por nje rast te thjesht kur amerika i ka than enver hoxhes se te ben tregti amerika me shqiprin amerikani i ka than ty enver do me japish gjith lopet qe egzistojn ne shqipri e un do te jap misrin se gjoja amerikes ju kan dashur brinjet e lopeve por enveri i thot zoteri une do te va pres lopeve brit edhe ty do me sjlles misrin pse jua thot kete sepse amerika ka dashur ta shti shqiprin qe te mvaret per mish por ai ka qen njeri i mencur edhe nuk ka dashur qe shqipria te ket nevoj nga amerika ne ate koh .

por ne ket koh dalin shum patrote ne mes internetit e tregohen gjoja se po i njohen historin shqiptare e duan qe ta ndrojn historin ton atdhetaret me te fort i shenderrojn ne tradhtar .

por leht mundet edhe nje dit te thuani se edhe adem lashari ka qen tradhtar se e shkatroi kosoven por jo edhe kjo smund te ndodhe se nuk mvaret nga disa individ ketu qe duan ta njellosin kombin edhe patrioten tan qe kan qen dhe mbeten dhe do te mbeten gjithmon ne zemrat tona .
edhe aty ku permende se enver hoxha ka vrar shum njerez jo zotri ska ber asnje vrasje per interesa te veta si qe thoni ju qe te mbetet ne ishte poshtet ai ishte ai njeri qe e ndaloi vrasjen ndermjet njeri tjetrit vjedhjen tradhtin .ne cilin shtet ka qene ky ligj mos te vjedhesh te ndalohet vrasja te lesh dokumentin tend ne mes te ruges e mos te prek kush ku mundesh me be kete jo sdodh askund kjo por ta me kta intelektualet tan qe jan ba gjij kauboja nje dy e nzjer alltin e te bisedojsh me ta e mbrapa ta hjek flamen edhe kjo sesht gje .

mbeteni te pershendetur nga une me pekqeu titulli besoj qe mos ta mereni mbi vete por thjesht u pergjigja ketu
lotoshi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-04, 14:32   #24
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

O lotoshi po fshihi nje her Lotet,,,se vallahi nuk je ne tem po ngatron Lopet e Shqypnis e grunin e Amerikes,,, E masandej del tek Ali Ahmeti qe skaj te bej fare me temen e dhen,,,dhe ma e keqja hyn llugave po permend Bacen Adem Jasharin,,,,,me fal po pergjigja jote nuk ka asnifar logjike lidhshmerie me temen e dhene,,,,per Satrapin Enver,
te pershendes pa keq kuptim i nderuari Lotoshi tung
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-04, 18:48   #25
lotoshi
 
Anėtarėsuar: 19-12-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 19
lotoshi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lotoshi
Gabim ka njerez qe sot e kesaj dite duan ta njellosin historin ton

ja pra e kemi ketu ket person i cili ndoshta e ka nga familja e me preardhje slave e jeton ne zemrat e shqiptareve por jo nuk ja del dot me ket shkrim se nuk mundet nje njeri sikur ky qe don te ndertoj nje histori a ntishqiptare por ndoshta mund te jet e mos te di edhe jketen e vet ta kuptoj e le te flas per nje njeri komtar

dhe ju kisha lutur qe mos flitni nje gje qe se dini
lotoshi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-04, 18:54   #26
lotoshi
 
Anėtarėsuar: 19-12-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 19
lotoshi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek lotoshi Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek lotoshi
Gabim pershendetje

i nderuar tomori un kisha per qellim qe tet tregoj se nuk esht ai qe si thu ti edhe aty ta kam treguar vepren e tij

kalo bukur

por ska hidherime ketu edhe ofendimet i baj
lotoshi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-04, 23:00   #27
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: ka njerez qe sot e kesaj dite duan ta njellosin historin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lotoshi
ja pra e kemi ketu ket person i cili ndoshta e ka nga familja e me preardhje slave e jeton ne zemrat e shqiptareve por jo nuk ja del dot me ket shkrim se nuk mundet nje njeri sikur ky qe don te ndertoj nje histori a ntishqiptare por ndoshta mund te jet e mos te di edhe jketen e vet ta kuptoj e le te flas per nje njeri komtar

dhe ju kisha lutur qe mos flitni nje gje qe se dini
Mor lotosh mor djali mir kthehu nje her ka Tomori ti them nja dy fjal:
Nuk esht e rruges tme ofendoni jo sllav e kutadi un mor lotoshi nuk e ke iden sa Idioti qe jam pse me ofenduar njeni tjetrin po qe puna per ofendim te betohem se kam mundesin qe dot mbaj vazhdimisht ne loje e kur ta kuptojsh ti treni ka vajtur mor djali mir e qka ndodh i drejtoheni Administratorve ankoheni ja Tomori po na paska tallur e ne tash po e kuptuam e beni si qyqar para Administratorve te nderuar
-Prandaj te them shoku te lutem sinqerisht mos u mer me ofendime se un kam dinjitetin tim si Shqiptar e ti me permend ata muta sllav a me kupton o lolosh se ku e kam muhabetin!
-Tash un te pershendes nuk ka nevoj me mar falje je i falur se te kam gjak or Shqiptar kalofsh mir
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-04-05, 14:04   #28
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: ka njerez qe sot e kesaj dite duan ta njellosin historin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tomori
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lotoshi
ja pra e kemi ketu ket person i cili ndoshta e ka nga familja e me preardhje slave e jeton ne zemrat e shqiptareve por jo nuk ja del dot me ket shkrim se nuk mundet nje njeri sikur ky qe don te ndertoj nje histori a ntishqiptare por ndoshta mund te jet e mos te di edhe jketen e vet ta kuptoj e le te flas per nje njeri komtar

dhe ju kisha lutur qe mos flitni nje gje qe se dini
Mor lotosh mor djali mir kthehu nje her ka Tomori ti them nja dy fjal:
Nuk esht e rruges tme ofendoni jo sllav e kutadi un mor lotoshi nuk e ke iden sa Idioti qe jam pse me ofenduar njeni tjetrin po qe puna per ofendim te betohem se kam mundesin qe dot mbaj vazhdimisht ne loje e kur ta kuptojsh ti treni ka vajtur mor djali mir e qka ndodh i drejtoheni Administratorve ankoheni ja Tomori po na paska tallur e ne tash po e kuptuam e beni si qyqar para Administratorve te nderuar
-Prandaj te them shoku te lutem sinqerisht mos u mer me ofendime se un kam dinjitetin tim si Shqiptar e ti me permend ata muta sllav a me kupton o lolosh se ku e kam muhabetin!
-Tash un te pershendes nuk ka nevoj me mar falje je i falur se te kam gjak or Shqiptar kalofsh mir
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-05-05, 14:57   #29
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kėsisoj mė 5 shtator 1945, nė ish pallatin mbretėror nė Tiranė u zhvillua njė ceremoni tejet pompoze me pjesmarrjen e krejt qeverisė shqiptare si edhe pėrfaqsuesive diplomatike dhe forcave aleate nė kryeqytet. Me tone oratorike Omer Nishani, nė cilėsinė e kryetarit tė Kėshillit Antifashist, lexoi vendimin e kėtij Kėshilli numėr 117, datė 5 shtator 1945 :

Nė bazė tė propozimit tė kryetarit tė Qeverisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Komandant i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Kombėtare, duke marrė parasysh se shumė personalitete tė huaja tė vendeve aleate gjatė Luftės Nacionalēlirimtare tė popullit t’onė kanė kontribuar dhe ndihmuar me tė gjitha mjetet nė Luftėn e popullit shqiptar qoftė brenda nė Shqipėri krah pėr krah me ushtrinė tonė,qoftė jashtė Shqipėrisė dhe pėr tė shfaqur mirėnjohjen e pėr ta shėrbyer e nderuar veprimtarinė e tyre nė dobi t’Atdheut e tė popullit shqiptar. Kryesia e Kėshillit Antifashist Nacional-Ēlirimtar, vendosi:

Tė dekorohen me dekoratat e shėnuara pėr seicilin personat qė pėrmenden nė listėn qė vijon:

Gjeneral Ivan Milutinoviē me Urdhėrin “Heroi Kombėtar”
Lolo Ribar me urdhėrin “Heroi Kombėtar”
Ramiz Sadiku me Urdhėrin “Hero Kombėtar
Ivan Ribar me Urdhėrin e “Flamurit”
Eduard Kardelj me Urdhėrin e “Flamurit”
Bllazho Jovanoviē me Urdhėrin e “Flamurit” dhe me medaljen e “Kujtimit”
Radovan Zagoviē me Urdhėrin e “Flamurit”
Dėshmori Miladin Popoviē me Urdhėrin e “Flamurit” dhe me medaljen e “Kujtimit”
Dushan Mugosha me Urdhėrin e “Flamurit” dhe me medaljen e “Kujtimit”

Me urdhėrin e “Yllit Partizan Klasi i I” dhe me medaljen e Trimėrisė Brigadier E. F. Davies

Me urdhėrin e “Yllit Partizan klasi i I “ Gjeneral-Lejtnant Arso Jovanoviē, Aleksander Rankoviē, Milan Gjilas,Petko Dapēeviē, Brigadier T. Churchill, Kolonel Velimir Stoiniē, Lejtnant-Kolonel Palmer, Major Ivanov Konstantin, Kapiten Thomas Stefan.

Me Urdhėrin e “Yllit Partizan i klasit tė II” dhe me medaljen e “Kujtimit” Kolonel Vojo Todoroviē.

Me urdhėrin e “Yllit Partizan i klasit tė II” dhe me “Medaljen e Trimėrisė” Major Savo Stonjou, W. V. G. Smith.

Me Urdhėrin “Partizan i klasit tė II” Gjeneral Terziē Velimir, kolonel Kiler Peter, Kolonel Obrat Cicmil, Nenkolonel Mijat Vuletiē, G. W. Seymour, Major J. K. H. Shaw, Major M. J. Fornton, Major V. Robinson, Kapiten Northop, Kapiten J. M. Lyon, Toger John O’Keefe.

Me Urdhėrin “Ylli Partizan i klasit tė III” Major Timochek Teodor, Major Viktor Bobol, Kapiten Miazi Dizdareviē, Toger Nick Cooky, Kaporal George Routsis.

Me Medaljen e “Trimėrisė” dhe me Medaljen e “Kujtimit” Bije Vokshi, Dėshmor Hajdar Dushi, Emin Duraku, Xhevdet Doda, Vaso Strugari, Mikel Popoviē”.
( Gazeta “Bashkimi “ Tiranė mė 6 shtator 1945 ).
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-05, 15:01   #30
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cenipr
SHQIPERIA KA HUMB NJERIUN ME TE MADH QE KA PAS NDONJEHERE,,,
VLERAT E TI DO TE ZBULOHEN KURDOHERE..
Po cfare vlerash do ti zbulohen ketij Krykrimineli?


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.