Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?



Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-09-07, 21:13   #1
egi
B€QARU§ POW€RU§
 
Avatari i egi
 
Anėtarėsuar: 21-05-07
Vendndodhja: ne boten belly dance
Postime: 7,833
egi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėmegi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nostradamus

Sipas legjendes dy ushtar Franqez, nė kohen e revolucionit, e kan gjetur varrin e Nostradamusit. Rreth qafe tė eshtrave e ka pas njė zengjir, nė tė cilin ka qen i shkruar viti i zbulimit tė varrit tij. Afėr ka qen dhe njė mesazh, duke thėn qė ai i cili e pin ujin prej kafkės tė Nostradamusit do tė sheh tė ardhmen dhe do tė vdes pastaj. Njėni prej atyne ushtarve e pranoj kėtė sfidė - por ashtu siq shkruante ndodhi - ushtari i ka hapur sytė dhe e bėri njė shprehje tė fytyrės shum tė quditshme, pastaj ka vdekur.

14. Dhjetor 1503

Michel de Nostradame, mė i njohur me emer Nostradamus, ishte lindur me 14. dhjetor 1503 nė jug tė Francės, nė provincė Provansa. E ka pas prejardhjen hebre (qifute), por familia e tij e ka pranuar fen katolike pėr shkak tė tutjes nga inkvizicioni.
Nė fėmijeri ka qen mendjehollė, prandaj gjyshi e ka mėsuar greqishten, hebraishten dhe latinishten, gjithashtu dhe gjėrat elementare tė astrologjisė.




Doktor i sukseshėm

Deshira pėr tė mesuar tė gjithat e ka drejtuar nė botė, por pavarėsisht nga kjo, ai e ka pėrfunduar doktorratin e medicinės dhe u bėrė njė doktor i sukseshėm. Nuk ka desht me ju lėrė gjak pacienteve, sikur koleget e ti, pėrkundrazi: nė laboratoriumin e vet i ka tharė flet tė luleve dhe tė thara i ka bluajtur nė pluhur, pastaj jau ka vė pacienteve nėn gjuh. Me kėtė procedure e ka parandaluar zhvillimin e murtajės te shumica e pacienteve, por fatkeqsishtė nuk ka mundur t'ju ndihmon gruajes dhe 2 fėmijėve tė vet. Pas kėsaj ngjarje ai humbi pėr disa kohė (6 vite).
Pas pėrhapjes tė murtajės nė vitin 1554 ai ishte kthyer nė Francė pėr gjithmonė dhe u martuar me njė vejushė tė pasur – Anne Ponsart Gemelle, dhe sėbashku me to dhe familien e saj u vendosen nė rrugen Place de la Poisonerie, e cila ende egziston nė Salon.

Libri I pare I parashikimeve

Nė vitin 1555 e ka pėrfunduar librin e pare tė parashikimeve dhe pėr shkak tė deklaratave korekte ishte I ftuar nė kėshtjellen tė mbretereshės Katarina Mediqejskės. Parashikimet e tij I pėrqafojn ngjarjet prej vitit 1557 deri nė vitin 3797, tė cilat kan ndodhur dhe do tė ndodhin jo vetėm nepėr Francė por dhe nė krejt boten.

Parashikimi I vdekjes tė vet

Shendeti I kėtij astrologut, doktorit, gjithėshikuesi dhe historiani filloj tė dobėsohet dhe me 17 korrik 1566 e shkruajti amanetin. Pas dy jave erdh prifti dhe Nostradamus I tregoj qe nuk do e shohin mė gjallė. Si shumica e parashikimeve tė tij, ishte realizuar dhe kjo. Thuhet qė ai ėshtė vorrosur pran kishe Kordeljere nė Salon, vertikalisht, qė mos tė ecin njerėzit nepėr varrin e tij. Por pasi qe vorrin e tij e kishin hapur revolucionistat jofetar, e kan vorrosur prap nė kishen St. Lovrenc nė Salon. Nė diten e sodme mund tė shikoni portretin e Nostradamusit nė kėtė vend.

Intrigat, dyshimi dhe e vėrteta

Jeta e Nostradamit ka qen interesante, jetė normale, por ende njerėzit po flasin pėr parashikimet e tij, disa dyshojn nė shkrimet e tij, disa mendojn qė ai e ka parashikuar dhe sulmin nė WTC nė New York.





__________________
Jeta e zemrės
ėshtė njohuria.
Ruaje,
mirėmbaje.

Vdekja e zemrės
ėshtė padituria.
Gjuaje,
largoje …
egi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-09-07, 08:12   #2
nait
 
Anėtarėsuar: 06-10-06
Vendndodhja: Prizren.
Postime: 32
nait me shokė shumenait me shokė shume
Gabim Titulli: Nostradamus

Nostradamusi i ka edhe disa strofa ne lidhje me Shqiptaret kur e permendi egzotin Biblik siq thot edhe ai vet duke pretenduar ne shpernguljen e Shqiptareve nga represioni serb
nait Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-07, 08:13   #3
nait
 
Anėtarėsuar: 06-10-06
Vendndodhja: Prizren.
Postime: 32
nait me shokė shumenait me shokė shume
Gabim Titulli: Nostradamus

Ndersa Nostradamusi e ka edhe nje parashikim tjeter mjaft interesant ne lidhje me te ardhmene Shqiptareve ku thot se Shqiptaret do te jen dominues te Greqis
nait Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-07, 15:07   #4
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nostradamus

Faleminderit per kete informacion, qenka vertet interesant!
Un p.s nuk i besoj ketyre Nsaradiav, duke mos prek askend apo nenqmuar, kerkoj edhe falje.
Spo di valla, ne fshatin tim esht nje Veredh, apo si ti thojm ma shqip?.. Burim i ujit nen shpell, ashtu e ngjashme gati si e Gadimes, edhe qe aty i thoj qe ka jetu nen Uj nje Ka,"Mzat" i zi, te cilin e quanin Karaxha, edhe kshtu i ka mbet emri nje familjes Karaxh ne fshjatin tim ne Peqan, qisi fjal um tha e te thash, pastaj qe ai Kau kur paska Luftu me Kulshderen esht buru ujt me gjak gjeja se Karaxha e ka mujt Kulshedren.
Ket e asaj dite kurr si kam besu, as qe ka Kulsheder, e as Kau qe ka jetuar nen shpll, nen uj!

Perralla ne shkall dukati ne ball.

Pershendetje
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-07, 15:23   #5
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nostradamus

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nait
Ndersa Nostradamusi e ka edhe nje parashikim tjeter mjaft interesant ne lidhje me te ardhmene Shqiptareve ku thot se Shqiptaret do te jen dominues te Greqis
Amin jarabi, a mujm me mbrri na dy se per tjeret ska gajle hahah!

Me heret thojshin se Baba i bushit, preardhjen prej Gjakoves!

Ndersa per Dominim ne Europ, esht flitur qe nje Grua shinte gjerat me heret edhe qe ajo paska then se do dominoj nje shtet i vogel por Islam, do dominoj ter Europen!!
Ndersa shtet Mysliman ska ne Europ, As bosnja nuk esht, as Shiperia, edhe neser me u be Kosova shtet prap nuk esht shtet Ilsam ne europ!
Maroko nuk esht Shtet Myliman! spo di!
Nejse edhe un me te nime!
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-09-07, 22:31   #6
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nostradamus

*

S'dua t'ua bėj bajat kėtė punėn e Nostradamusit, vetėm dua t'i them ca nga pėrvojat e mija...

I kam pėrcjellė ca vite parashikimet e tij.

Asnjė studjues i parashikimeve tė tij nuk ka pasur sukses t'i deshifrojė parashikimet e Nostradamusit pėr tė ardhmen. Tė gjitha parashikimet e tij janė zbėrthyer tek pas ngjarjeve qė kanė ndodhur mė pastaj. Nė bazė tė parashikimeve tė zbėrthyera/dekoduara/deshifruara, njė numėr i madh "ekspertėsh" janė munduar ta deshifrojnė me metodat e stimulimit kompjuterik - por kot.


Ka ca vite qė nuk merrem fare me parashikimet e tij - i kam ēuar duart. Kėshtuqė prej atėherė nuk besoj nė gjepurat e tij.


Gjitha tė mirat nga unė!


*
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-07, 01:39   #7
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nostradamus

Autor:
Adnan Abrashi – NANDA


Letėr lexuesve tė mi, Mė lejoni qė nė fillim tė pranoj se unė nuk jam kurrfarė eksperti i njohjes sė veprave parathėnėse tė Mishell Nostradamusit, por jam vetėm njė pasionues i tij i flaktė i cili, sikurse edhe shumė tė tjerė, ishte i mahnitur me gjenialitetin e aftėsive tė tij pėr para-shikimin e ngjarjeve dhe dukurive qė priten tė nodhin.
Si nxėnės i klasės sė parė tė Gjimnazit, nė vitin 1974, mė ra nė dorė njė revistė me titull bombastik “Ēka na pret e nesėrmja?”, ku ishin prezentuar analiza tė parathėnieve tė Nostradamusit sė bashku me biografinė e tij tė shkurtėr. Revista ka qenė botua nė gjuhėn serbokroate. Pas leximit tė artikullit me njė vėmendje dhe interesim tė madh u pasionova, dhe menjėherė u mishėrova me kėtė personalitet kaq tė madh dhe kaq kontraverz pėr kohėn e vet kur jetonte. Preva faqen e artikullit nga revista dhe gjėja e parė e cila mė preokupoi nė atė moment ishte qė sa ma parė ta pėrkthej nė gjuhėn shqipe dhe tė njėjtėn ta botoj nė ndonjė revistė tė asaj kohe. Pėrkthimin e artikullit e bėra me plot kėnaqėsi dhe pėrkushtim.
Por kot!
Asnjė revistė nuk e botoi.
Qė nga ajo kohė e gjer mė sot, kurrė nuk kam hequr dorė nga ky qėllim. Prandaj, mendoj se ndoshta pikėrisht ky ėshtė ai moment i realizimit tė plotė tė dėshirės sime tė flaktė dhe sfidues qė Nostra-damusin t’ia prezentoj edhe lexuesve shqiptarė.
Pėr Nostradamusin ėshtė shkruar shumė dhe ka ende pėr t’u shkruar mjaftė. Prandaj, mendova qė t’ju mos ngarkoj aq me faqe tė librit, por vetėm t’i prezentojė rrethanat mė kyēe historike, tė cilat i ka parathėnė ky gjeni, qysh nė shekullin XVI.
Vargjet dhe kutranet e cituara janė pėrkthime tė cilat jam munduar qė t’i adaptoj sa mė afėr kuptimit tė mirėfilltė tė gjuhės shqipe, duke tentuar qė sadopak ta ruaj edhe orgjinalitetin e tyre burimor. Se sa kam pasur sukses nė kėtė drejtim, nuk di. Por kisha shfrytzuar rastit qė juve, lexues tė nderuar nė pėrgjithėsi, e posaēėrisht njohėsve tė mirė tė gjuhės shqipe nė veēanti, t’ju kėrkoj falje tė sinqertė pėr ndonjė lėshim eventual nė kėtė drejtim.
Siē po konkludoni edhe ju vetė, ky libėr nuk ėshtė studim, por vetėm njė prezentim, duke e ruajtur nė te tė drejtėn time tė pakontestueshme qė pėr shumė qėshtje, t’i jap vlerėsimet dhe supozimet e mia personale. Natyrisht, kėtė tė drejtė nė asnjė mėnyrė nuk jua mohoj as juve, para dhe pas leximit tė librit nė fjalė.
Tė prezentosh njė botim pėr njė personalitet qė ka parathėnė ngjarjet para se tė ndodhin, ėshtė me tė vėrtetė pėrgjegjėsi e madhe morale, sepse, duke pasur parasysh disponimin negativ tė njė mase tė gjėrė skeptike pėr kėtė fenomen ende tė pasqaruar shkencėtarisht, mund tė shpallem si “intelektual i padėshirueshėm “qė lanson besėtytni naive.
Nė anėn tjetėr, lexuesi shqiptar ka nė duar pėr herė tė parė njė vepėr orgjinale tė kėtij zhanri, prandaj me siguri do tė vėshtrohet me syrin mė tė ashpėr kritik tė opinionit. Andaj, tė gjitha vėrejtjet, ēfarėdo qofshin dhe nga kushdo qofshin, pėrherė janė tė mirėse-ardhura, sepse ato nė tė ardhmen do tė mė jepnin njė burim edhe mė tė madh nė plotėsimim e njohurisė nė kėtė drjtim, si dhe njė ēasjeje mė konkrete pėr evitimin e gabimeve tė mundshme eventuale.
Dhe, nė fund, ju dėshiroj lexim dhe argėtim tė kėndshėm, pa paragjykime, me parathėniet e parathėnėsit dhe profetit mė tė madh tė tė gjitha kohėve, Mishell Nostradamus.
A u t o r i
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF



Hyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.