Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-11, 19:48   #16
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mos nėnvlerėso askėnd

Njė fėmijė shtat shkurtėr, hyri tek berberi, i cili i pėshpėriti klientit qė po qethej:
- ”Ky ėshtė fėmija mė idiot nė botė dhe psenė ta tregoj tani.”
Menjėherė, ai futi dorėn nė xhep dhe qė andej nxori dy monedha, njėra njėqind lekėshe dhe tjetra njėzet lekėshe. Pasi i kėrkoi djaloshit tė afrohej, ai i zgjati dy duart, ku nė secilėn prej tyre kishte njėrėn nga dy monedhat e lartpėrmendura.
Djali mori monedhėn njėzet lekėshe dhe u largua pa thėnė asnjė fjalė.
Mandej, berberi iu drejtua klientit qė po priste dhe i tha:
-”A e nuk tė thashė se ky fėmijė ėshtė idiot dhe nuk merr erė nga kjo botė?! Gjithmonė ai zgjedh njėzet lekėshin, duke lėnė njė qindėshen.”

Pasi klienti u qeth dhe doli jashtė, dalloi djalin i cili po dilte nga dyqani i akulloreve. Kureshtja e shtyri ti afrohet dhe ta pyesė:
-”Pėrse gjithmonė zgjedh njėzet lekėshin dhe nuk merr qindėshen?!”
Djali, me buzėn nė gaz ia ktheu:
-”Atė ditė qė do tė marr qindėshen, lojės time i vjen fundi dhe nuk blej dot mė akullore!”

Morali:
Ndonjėherė, mendojmė se disa njerėz nuk e meritojnė vlerėsimin tonė pėr atė qė bėjnė. Nė fakt, ne i kemi nėnvlerėsuar aftėsitė e tyre, pėr shkak tė padijes tonė. Prandaj, kurrė mos e nėnvleftėso dikė! Kurrė mos e nėnvleftėso dhe mos e ironizo dikė sepse ėshtė i vogėl. Mushkonja ėshtė e vogėl, por tė lė gjithė natėn pa gjumė dhe tė shkakton goxha kokėēarje.!
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-06-11, 09:56   #17
Dushku
Game Over
 
Avatari i Dushku
 
Anėtarėsuar: 29-11-08
Postime: 3,537
Dushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėmDushku i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Qendra tregetare e burrave!

Nė njė qytet ishte hapur njė qendėr tregtare ku shiteshin burra, aty ēdo femėr mund tė shkonte pėr tė zgjedhur njė burrė sipas shijes sė saj. Njė ndėr rregullat e shitblerjes nė kėtė qendėr ishte edhe: Ēdo femėr ka vetėm njė shans pėr tė hyrė nė kėtė treg! Ajo duhet tė zgjedhė burrin nė njė prej kateve ose mund tė shkojė deri te kati mė tė epėrm, mirėpo ēdoherė humb tė drejtėn tė zbresė njė kat mė poshtė.

Njė femėr paska hyrė te kjo qendėr tregtare ku shiteshin burra…

Nė hyrje tė katit tė parė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė dhe janė tė punėsuar

Nė hyrje tė katit tė dytė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar dhe i duan fėmijėt

Nė hyrje tė katit tė tretė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, i duan fėmijėt dhe janė shumė tė bukur

Femra mendoi: Woow, nejse do tė shkoj mė lart

Vazhdoi tė ngjitet qė tė arrijė nė katin e katėr ku shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, i duan fėmijėt, janė shumė tė bukur dhe u ndihmojnė bashkėshorteve nė punėt e shtėpisė

Ajo u mahnit ndėra zemra i rrihte me shpejtėsi: “O Zot, nuk mund tė mos pranoj, do ta blej nė kėtė kat!”…

Por, sėrish vendosi tė ngjitet mė lart…

Nė hyrje tė katit tė pestė shkruante:

Burrat e kėtij kati janė besimtarė, janė tė punėsuar, I duan fėmijėt, janė shumė tė bukur, janė shumė romantikė dhe vazhdimisht shprehin fjalė dashurie

Femra gati se hyri nė kėtė kat, por vendosi tė ngjitet mė lart.

Nė hyrjen e katit tė gjashtė shkruante:

Ti je vizitorja numėr :4 363 012

Nė kėtė kat nuk shesim burra, Sepse ky kat u ndėrtua veēanėrisht pėr tė argumentuar se gratė nuk mund t’i kėnaqėsh.

Faleminderit pėr shopingun te qendra tregtare e burrave.

Kujdes shkallėve teposhtė ndėrsa ne tė dėshirojmė njė ditė tė lumtur.
Dushku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 17:21   #18
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zemrat e mira, nuk duan duartrokitje

Njė djalė i mirė, tregon mbi njė pėrvojė tė tij me babanė:

Ishim duke pritur radhėn pėr tė blerė biletat e cirkut – tregon ai – shfaqje tė cilėn mezi prisja ta shoh.
Mes nesh dhe shitėsit tė biletave qėndronte njė ēift me tetė fėmijė pas, tė gjithė ishin nėn dymbėdhjetė vjeē.
Nga veshja dhe mėnyra si qėndronin, dukej qė ishte njė familje e varfėr, por tė edukuar dhe tė kulturuar.
Fėmijėt prisnin nė radhė dy e nga dy, tė kapur pėr dore dhe duke biseduar mbi elefantėt veshė mėdhenj qė do tė shohin nė cirk, si dhe palaēos hundėgjatė.
Dukej qartė qė ishte hera e parė qė po shkonin nė shfaqjen e cirkut dhe mesa dukej, shfaqja e asaj nate ishte shumė e rėndėsishme pėr ta.
Prindėrit e fėmijėve ishin nė fillim tė grupit, tė kapur dorė pėr dore dhe kryelartė.
Kur babai i fėmijėve u afrua me biletashitėsin, e pyeti sa kushtonte ēmimi i biletave. Biletashitėsi e pyeti sa bileta dėshironte dhe ai u pėrgjigj:
- ”Dy pėr tė rritur dhe tetė bileta pėr fėmijė.”

Biletashitėsi i tregoi ēmimin e biletave dhe menjėherė filloi tė pėrgatisė biletat. Kur dėgjoi babai ēmimin, uli kokėn, ia lėshoi dorėn tė shoqes, ndėrkohė qė buzat filluan ti dridhen. Ai u pėrkul pak dhe pyeti:
- ”Mė falni, po sa thatė kushtojnė biletat?”
Biletashitėsi ia pėrsėriti dhe njė herė ēmimin e tyre. Duke qartė qė ai nuk i kishte tė hollat e mjaftueshme pėr biletat e cirkut.Si do u thoshte fėmijėve tė tij se nuk i mjaftojnė tė hollat pėr tu blerė bileta tė gjithėve?

E gjitha kjo ndiqej me sy dhe vėmendje nga babai im, i cili futi dorėn nė xhep, nxori njė kartėmonedhė dhe e hodhi pėrtokė. Mandej, u pėrkul, e mori dhe duke ia drejtuar babait tė fėmijėve i tha:
- ”Mė falni, por kjo kartėmonedhė ra nga xhepi juaj.”

Burri e kuptoi kėtė trukim tė babait dhe meqė nuk kishte zgjidhje tjetėr, e pranoi ndihmėn, e cila e nxori nga ai siklet.
Ai e pa babanė nė sy dhe teksa dy lot u shkėputėn nga sytė, i tha gjithė mirėnjohje:
- ”Faleminderit zotėri! Kjo do tė thotė shumė pėr mua dhe pėr familjen time.”

Unė dhe babai u kthyem menjėherė tek makina, pa e parė shfaqjen e asaj nate.
Por nuk ishim kthyer duarbosh!

Pėrgatiti: Ertigen Doēi, Anderson Marku
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 20:59   #19
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Besnikeria e njė ushtari

Nė letėrsinė angleze, rrėfehet njė ndodhi e cila u mėsohet fėmijėve nė shkollė.

Gjatė luftės sė dytė botėrore, ushtarėt britanikė ndiheshin tė rraskapitur, me moral tė rėnė dhe u mungonte vullneti pėr tė vazhduar luftėn.
Shumė prej tyre ndiheshin tė pashpresė dhe ishin tė gatshėm qė edhe tė vdisnin, vetėm tė mos luftonin mė.
Njė nga gjeneralėt e luftės, duke menduar mbi njė stimulim, i erdhi nė mendje njė ide interesante.
Ai mendoi qė ēdo ushtar ta lidhė me korrespondencė me njė femėr. Kėshtu, ai u kėrkoi vajzave angleze qė tė lidhen me njė nga ushtarėt nė frontin e luftės, t’i shkruajė dhe t’i japė kurajė.
Si gjithė ushtarėt e tjerė, edhe personazhi i kėsaj ndodhie lidhet me njė vajzė dhe kishte me tė korrespondencė tė rregullt.
Edhe pse nuk ishin parė asnjėherė, lidhjet e tyre u forcuan, saqė tashmė filluan tė lidhen edhe emocionalisht me njėri-tjetrin.Ndėrsa lufta po mbyllej, personazhi ynė i shkruan tė dashurės sė tij se do tė ktheje sė shpejti nė Londėr dhe se dėshironte tė martohej me tė.
Vajza i shkroi se akoma nuk ishin parė dhe nuk ishin pėlqyer fizikisht. Megjithatė, ushtari i shkruan gjithė mirėnjohje dhe besnikėri se ajo e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt, me inkurajimet dhe ngritjen e moralit.
Duke parė vendosmėrinė e tij, vajza i shkroi:
- ”Kam frikė se kur tė mė shohėsh nuk do mė pėlqesh. Prandaj, unė do tė pres tek stacioni i trenit dhe nė xhepin tim tė majtė do tė mbaj njė trėndafil tė kuq. Nėse tė pėlqen pamja ime, qėndro dhe mė fol, nė tė kundėrt largohu pa mė folur, qė mos mė thyesh zemrėn mė shumė. “

Sa mė shumė qė treni afrohem me stacionin ku do tė zbriste, zemra e ushtarit tonė e shtonte ritmin e rrahjes.
- Vallė si do tė ishte ajo qė i kishte dhėnė zemėr dhe inkurajuar? A do tė ishte e bukur siē shpresonte, apo e shėmtuar?

Me tė zbritur nga treni, ai u pėrball me njė vajzė qė mbante njė trėndafil nė xhepin e majtė tė xhaketės. Ai mbeti i hutuar pėr njė farė kohe, pasi vajza qė shihte ishte njė shėmtarake qė nuk e kishte shoqen. Vajza qė kishte pėrballė, nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me atė qė ai kishte imagjinuar gjatė gjithė atyre viteve.
Kjo e bėri qė ta injorojė atė dhe menjėherė u nis pėr nė shtėpi. Pasi kishte bėrė disa hapa, u ndal dhe mendoi me vete:
- ”Ku ėshtė besnikėria dhe mirėnjohja pėr atė qė i kishte qėndruar pranė, e kishte inkurajuar dhe i kishte dhėnė zemėr?Vėrtet qė qenka shumė e shėmtuar, por ajo mė shpėtoi jetėn.”

Nė fund, ai vendos qė tė jetė besnik dhe mirėnjohės me atė qė e kishte shpėtuar nga vdekja e sigurt. Kėshtu, ai kthehet, qėndron para vajzės dhe i thotė:
- ”Unė jam personi tė cilin po kėrkon.” Vajza i buzėqeshi dhe ia ktheu:
- ”Por unė nuk jam ajo qė kėrkon ti. Vajza qė kėrkon ti ėshtė ajo vajza e bukur atje. Ėshtė ajo qė ma dha trėndafilin ta mbaj nė xhep, qė tė testojė nėse je besnik dhe mirėnjohės apo jo.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-11, 21:13   #20
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nje leter e nje vajze tė vogel pasi humbi babain

I dashur babi, jam unė, vajza jote e vogel Klea.
Kohet e fundit jam perpjekur shume te jem e forte.
Megjithate, ti me ke ndihmuar te krijoj kujtimet me te mrekullueshme te jetes sime, prandaj kjo leter do te jete e gezueshme.
Ka kaq shume gjera per te cilat dua te te falenderoj Ty.
Faleminderit qe ishe atje qe nga dita ime e pare.
Faleminderit qe me ndihmove te ngrihesha sa here qe rrezohesha ndersa po mesoja te ecja mbi kembet e mia te vogla e te shkurtra.
Dikur mendoja se e beje thjesht qe une te mos vritesha.
Sot kam kuptuar qe po me mesoje te ecja drejt rruges se jetes.
Faleminderit qe nuk me lije kurre ti zgjidhja e vetme problemat super te veshtira te matematikes.
Dikur mendoja se e beje vetem per notat e mira.
Sot kam kuptuar qe po me pergatisje per problemet akoma me te veshtira qe me prisnin ne te ardhmen.
Faleminderit per te gjitha netet qe i ke kaluar pa gjume, prane shtratit tim kur un isha e semure.
Kam kuptuar se ishin provat e dashurise dhe perkujdesjes tende ndaj meje.
Faleminderit qe me mesoje gjithmone te dalloja te miren nga e keqja.
Dikur mendoja se doje te me beje mua, femijen perfekt.
Sot kam kuptuar se po me mesoje cilat jane gjerat qe kane vertet rendesi ne jete dhe njera prej tyre ishte te behesha nje njeri i drejte, ashtu si ti.
Si mund ta pershkruaj me fjale dashurine qe ruaj per ty ne zemer? E pamundur!
Por, e di babi? Ke qene heroi im, frymezimi im i heshtur.
Shpresoj qe duke lexuar keto rreshta aty ne parajse se vetem aty e meriton te ndodhesh...
Te kuptosh se ne kete bote te poshter eshte nje vajze e vogel, vogelushja jote, qe nuk e beson kurre se ti nuk jeton me...
Ty te moren engjejt lart ne parajse,se ti ishe engjelli im ba..
Miss you dad.. :(((
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-11, 19:00   #21
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mė shkruaj vetėm njė letėr mami

Mami mbreme ne darke po enderroja...Ti trokisje ne deren time disi e humbur ne portret.Ishe hera e pare qe pashe ne syte e tu nje ndienje te cuditeshme.Ti e ndjeve per here te pare qe une e ti nuk ishim njesoj.E duke me perqafuar fort u cudite kur pe ne syte e mi gjithe ate trishtim e qetesine qe nuk e kisha me.Sa kohe e gjate kishte kaluar qe nuk te kisha perqafuar e ne ate qetesi qe u kriua ngadale te thashe me fal .Por mjaftoj nje zhurme per te me zgjuar nga gjumi.Per te me bere te qaj e per te me kthyer ne femijerine time .Ne ate femijeri kur qielli ne vere behej det.Une i krahasoja me ty kukullat e mia.Me ty mesoja te gjithe perrallat me te bukura qe ti mi tregonte me ze te ulet.E kur ne krahet e tua me zinte gjumi akoma nuk e kuptoja cfare ishte te ndjeheshe e lumtur.Por kur bera 18 vjec une ndryshova-Tani e shikoj veten se si kam qene atehere.dhe ne nje moment u ndjeva e vetme e deshperuar, sepse une nuk isha vajza qe ti meritoje te kishe.Dhe aty mbaroj kofidenca jone.Ato pak momente qe flisnim bashke ishin per mua gjeja me e madhe.Shpesh here fshihesha ne nje padurim te ftohte sepse mendoja qe ne ato momente ti po qaje per djalin qe kurre se pate.Kaloja shume kohe jashte shtepise.Nuk i duroja dot parashikimet e tua per gjera te kota.Fillova te behesha dhe xheloze sepse ti ishe e madhe e paarriteshme dhe me e bukur se une.E keshtu ju dhurova nje endrre kalimtare duke mbyllur zemren time ne nje shishe,Me mungonte kurajoja te te thoja 2 fjale sepse me vinte keq qe isha une vajza jote.Por ti nuk troket me ne deren time ndaj une kam pare nje enderr qe nuk mund ta realizoj.Sepse une e kam mendimin te mbushur plot me asgjen time dhe krenarija nuk do qe te me fal .Por nese do te trokisje ne deren time me te vertet.Nuk do te mundja te te thoja as edhe nje fjale.Ti do te me flisje me ate shikimin tend pak te eger e une do te ndihesha perseri e vetme.Ndaj te shkruajta kete leter konfuze.te pakten per te rigjetur pak paqe tek vetja.Jo per te kerkuar 100 here falje por vetem qe te mundem te te them mami me vjen keq.Nuk eshte me e vertet qe une kam turp nga vetja.Sepse e ndjej qe ne shpirt jemi shume te ngjashme.Une do te pres me padurim nje tjeter enderr.
Te dua shume mami,
Me shkruaj nje leter ne enderr.
Vajza jote.
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-11, 22:09   #22
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Ne sallen e operimit ajo rrezikoi shum te vdiste.. Ju shfaq fytyra e Zotit dhe gruaja e pyeti: "Mos valle koha ime mbi toke ka mbaruar tashme?" Ai ju pergjigj: "Jo akoma. Te kan mbetur edhe 43 vite, 2 muaj dhe 8 dite te tjera per te jetuar." Pas sherimit, gruaja vendosi qe te qendronte ne spital dhe te bente nje terheqje lekure, heqje dhjami dhe nje transplant gjoksi. Ajo ndryshoi edhe ngjyren e flokeve dhe zbardhi dhembet. Meqenese i kishte mbetur shume kohe per te jetuar, gruaja mendonte se duhej ta shfrytezonte ate kohe ne maksimum. Pas operacionit te fundit, ajo doli nga spitali, dhe ndersa po kalonte rrugen e shtypi 1 makine. Kur arriti perballe Zotit u ankua: "Ti me the qe kisha edhe 43 vjet, 2 muaj dhe 8 dite per te jetuar. Pse nuk me shpetove nga aksidenti?" dhe Zoti ju pergjigj: "Epo nga ndryshimet qe kishe ber, nuk munda te te njoh
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 22-06-11 nė 22:09
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-11, 22:17   #23
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Leter babait nr 2

Atėherė ky qe vetėm fillimi, por ndjesia e hiēit, qė shpesh mė kaplon tė tėrin (ndjesi qė nė rrethana tė tjera ėshtė madje fisnike dhe produktive), e ka zanafillėn sidomos nė ndikimin tėnd.
Do tė kisha pasur nevojė pėr dikė qė tė mė jepte zemėr, pėr pak mirėsjellje, qė do tė ma lehtėsonte udhėn, ndėrsa ti, qėllimisht, mė fusje shkopinj nė rrota, edhe pse e bėje pa tė keq. Por ja qė nuk isha i zoti. Pėr shembull, mė lėvdoje kur pėrshėndesja siē duhej dhe marshoja me hap tė rregullt, por unė s’isha tip pėr ushtar; ose mė jepje zemėr kur haja si ka, madje kur pija edhe birrė, kur nėpėrdhėmbja kėngė qė s’i kuptoja apo pėrsėrisja si papagall thėniet e tua tė parapėlqyera, por asgjė nga kėto s’kish tė bėnte me tė ardhmen time.
Kjo pasqyrohej edhe nė epėrsinė tėnde shpirtėrore. Kishe kapur majat me forcat e tua dhe pėr rrjedhojė kishe besim tė verbėr nė to. Kjo s’mė bėnte dhe aq pėrshtypje nė fėmijėri sesa mė vonė, kur u rrita. Nga kolltuku ku rrije ulurmbizotėroje botėn mbarė. Vetėm kėndvėshtrimi yt ishte i drejtė, gjithēka tjetėr ishte e padrejtė, e ēuditshme, ēmendurake, anormale. I ushqeje vetes njė besim tė tillė qė, edhe kur pėrcartje, tė dukej sikur tė drejtėn e kishe nė anėn tėnde. Rastiste qė pėr njė problem tė caktuar tė mos kishe kufarrė mendimi, duhej tė ishin tė gabuara, pa asnjė pėrjashtim. Fjala vjen, mund tė flisje keq pėr ēekėt, pastaj pėr gjermanėt, pėr hebrenjtė dhe jo vetėm pėr raste tė veēanta, por nė pėrgjithėsi, dhe si pėrfundim, pėrveē teje, tė gjithė dilnin tė njollosur. Nė sytė e mi ishte skicuar figura enigmatike e tiranit, ligji i tė cilit i ka rrėnjėt te personi, jo te mendimi. Tė paktėn kjo ishte pėrshtypja ime.
Edhe nė lidhje me mua, e drejta anonte, rėndom, nga ti, jo vetėm kur bisedonim, pasi dialogu thuajse nuk ekzistonte mes nesh, por edhe nė realitet. Dhe s’duhet shumė pėr tė kuptuar arsyen: gjithė mendimet e mia i nėnshtroheshin shtypjes sate marrafrymėse, edhe ato qė nuk puqeshin me tė tuat, madje sidomos ato. Tė gjitha idetė, nė dukje tė ēliruara nga thundra jote, ishin, qė nė shpėrgėnj, tė damkosura nga gjykimi yt negativ; dhe ishte thuajse e pamundur tė shfaqje njė mendim tė pacunguar e tė arrirė nė njė situatė tė tillė. Nuk flas kėtu pėr mendime tė stėrholluara, por edhe pėr trillet mė tė papėrfillshme fėmijėrore.

Franz Kafka.
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-11, 22:20   #24
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Letra nr 1

I dashur baba...
Isha fėmijė frikacak; por edhe kokėfortė, siē janė fėmijėt. Padyshim, mamaja m’i plotėsonte tekat, por nuk mund ta besoj se kam qenė aq i azdsur, s’mund ta besoj se njė fjalė e ngrohtė, njė vėshtrim i pėrdėllyer, duke mė marrė qetėsisht pėr dore, tė mos e platitnin qenien time dhe tė arrije ēka dėshėroje. Dhe ti, nė thelb, je njeri babaxhan dhe i dhembshur (ato ēka po them nuk bien nė kundėrshti, flas pėr pėrshtypjem qė kisha krijuar pėr ty nė vogėli), por jo tė gjithė fėmijėt janė aq kėmbėngulės dhe tė guximshėm qė tė rendin kaq gjatė pas dashurisė, derisa tė gjejnė atė. Ti di ta trajtosh njė fėmijė vetėm sipas midesė sate, gjithė forcė, rrapėllimė e nerva tė cingėrisura dhe, nė rastin tim, kjo tė duket kaq e qėlluar, pasi doje tė shihje tek unė njė djalosh tė fortė e guximplotė.
Sot, ėshtė e qartė, arrij t’i pėrshkruaj vetėm tėrthorazi metodat edukative qė pėrdorje nė hapat e parėt ėjetės sime, por, sidoqoftė, arrij t’i ravijėzoj sėrish nė mendje, duke pasur parasysh periudhat e mėvonshme dhe mėnyrėn se si sillesh me Feliksin. Veē kėsaj, duhet mbajtur parasysh se atėherė ishe mjaft mė i ri, pra mė i fuqishėm, mė energjik, mė i shpėrqendruar, ishe mė pak i kujdesshėm nga ē’je tani dhe i pėrpirė nga puna jote; mezi tė shihja njė herė nė ditė dhe pėrshtypja qė ngjallje tek unė ishte e thellė dhe kurrė nuk u nemit e s’u bė monotone.
Nga vitet e para tė jetės ndėrmendėsohej vetėm njė ndodhi. Ndoshta e kujton edhe ti. Njė natė qarravitesha paprerė, sepse doja ujė, sigurisht jo pėr shkak tė etjes, por ndoshta pėr tė tė bezdisur dhe pėr t’u zbavitur. Meqė kanosjet fjalėrėnda s’kishin bėrė punė, mė ngrite nga shtrati, mė nxore nė ballkon, mbylle derėn dhe mė le aty, pėr pak ēaste, vetėm, nė fill tė kėmishės. S’dua tė them se nuk veprove drejt; ndoshta atė natė, me tė vėrtetė, s’ia dilje dot ndryshe qė tė preheshe nė paqe; desha vetėm tė tė pėrshkruaj mėnyrat e tua edukative dhe vragat qė lanė mbi mua.
Ai ndėshkim, sigurisht, mė bėri mė kokėulur, por mė trallisi nė thellėsi tė shpirtit. Kurrė nuk arrita tė vė nė kandar ujin qė kėrkoja, kokėngjeshur si mushkė, dhe frikėn pa anė e fund qė ndieja teksa gjendesha jashtė. Edhe vite mė vonė mė kallte datėn fantazia brejtėse sikur burri i stėrmadh, im atė, vendi i fundit ku mund tė pėrplasja kokėn, mund tė vinte natėn, pa kufarrė shkaku dhe tė mė nxirrte vrikthi, nga shtrati nė ballkon; pra, pėr tė, s’isha veēse njė zero me xhufkė.
.....................

Franz Kafka.
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-11, 20:52   #25
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mbreti me katėr gra

Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.
Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …
Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: “Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”
E pyet gruan e katėrt: “Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?” “Kurrė…” – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.
Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: “Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: “Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”
E thirri tė dytėn dhe i thotė: “Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…”
U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.
Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: “Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…”
E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.
Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: “Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…”
Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.
E katėrta: Trupi (epshi) – sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.
E treta: Pasuria – do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.
E dyta: Familja dhe Shoqėria – sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.
E para: Veprat e mira – duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.
Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?
I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndoshė
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-11, 21:49   #26
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,418
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Dorina me letren e saj drejtuar babit qe tashme i ndare nga jeta.Babushi ime kėtu jeta bėhet gjithmon e mė e vėshtirė sepse mė mungon dashuria jote, mė mungon toni i zėrit tėnd, mė mungon pėrqafimi qė mė falje sa herė qė kthehesha nga shkolla.
E gjith bota ime qetėsohej kur pėrpara saj tingllonte zėri yt” PUĒI babi”…une e di qė kjo letėr s’do tė mbėrrij tek ti, por tė paktėn kėshtu do vazhdoj tė genjej veten…drejt njė pritjeje tė pafund, nė ēdo erė qė fryn mundohem tė tė gjej … nė kopshtin ku tė dy meditonim…mundohem tė tė pėrfytyroj dhe humbas nė mendjen time…por mbrėmja ngryset dhe tingujt e njė lutjeje mė zgjojnė… dhe vendi mbetet pėrsėri bosh… kėrkoj pėrqafimet qė mė mbushnin me jetė , njė aromė e ngrohtė qė mė falte mbrojtje, paqe qė mund tė mbėshtetesha gjithmon.


Ti ke qėnė njeriu i vetėm nė kėtė botė qė s’mė ke shkaktuar kurrė lotė trishtimi…por sot, ato bien nga syri pa mė pyetur…kėrkojn njė pjes tėnden diku nė kujtime dhe e gjejnė atė …vetėm tė qeshur…duke mė mbajtur pėr dore pėr t’mė shėtitur e pėr t’mė thėnė:- Ky ėshtė realiteti BIJA IME…por ti mos e ki frikė asnjėherė se un do tė jem gjithmon aty duke u kujdesur pėr ty si dikur… dhe e gjej atė tė durueshėm …nė shi e stuhi duke mė pritur…durueshėm… mė fale vetėm ngrohtėsi qė un tė ndihesha princesha e kėsaj bote… e gjej duke vallzuar, ashtu i qeshur si nė ėndrra…e gjej tė heshtur…tė futur nė mendime… dhe dhimbja ime shkrihet e tėra nė kėto kujtime. Un e di qė ti je i lumtur atje BABI, sepse un besoj tek drejtėsia hyjnore gjithashtu e di qė ti trishtohesh kur vogėlushja jote mėrzitet dhe kėtė e vėrej nė fotografinė tėnde, sa herė qė un jam e qeshur ajo qesh sė bashku me mua e sa herė qė un lotoj ai vėshtrim duket i trisht ashtu si shpirti im brenda…dhe sot marr forcė tė them :
-Me fal…por ndonjėherė ėshtė mė e forte se un dhe nuk mund ta pėrballoj mallin pėr ty BABI. Tek ty mirėsia dhe durimi kishin gjetur strehėn mė tė mirė , ti ishe shėmbulli i sakrificės, durimit, mirėsisė, dlirėsis dhe dashurisė pa kusht. Ti me falje paqe shpirtėrore sepse ti dije tė mė kuptoje, tė depėrtoje nė botėn time, ti dije ta gjeje gjuhėn e pėrshtatshme me mua, edhe kur un shpesh herė mund tė gaboja. Kurse sot Babi, unė jam shkėputur nga dora jote dhe po pėrballem me realitetin qė ti ma prezantove dikur si njė pėrrallė ,kurse sot, kėtė realitet un po e shpalos nė njė letėr pa adresė…"

…ME MALL, DORKA
elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-06-11, 12:56   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Nje femije xhdo dite shkonte ne plazh dhe mbi rere shkruante:
"Mami,te dua!" Dhe pastaj shikonte duke buzeqeshur sesi deti e fshinte shkrimin e tij...
Nje plak i trishtuar qe kalonte aty e shikonte femijen xhdo dit te bente te njejten gje dhe mendonte:"Keta te rinjte e sotem jane te cuditshem dhe te perkedhelur.."
Nje dite i afrohet femijes qe ishte pak a shum 10 vjec dhe e pyet:"Po c'kuptim ka te shkruash 'MAMI TE DUA' mbi rere kur e di qe deti do ta marre me vete,shko dhe thuaja asaj qe e do shum..''
Femija ngrihet dhe duke buzeqeshur pergjigjet:"Un nuk e kam mamin...Zoti ma mori,njesoj sic ben deti me shkrimet e mia...Megjithate un kthehem ketu cdo dite qe ti kujtoj mamit dhe Zotit se nuk mund te fshihet dashuria qe nje femije ka per mamin e tij...!"
Plaku u gjunjezua dhe me syt e mbushur me lot filloi te shkruante ne rere "Nita te dua..". Ishte emri i gruas qe sapo i kishte vdekur...
Pastaj e kap femijen per dore dhe bashke shikojne shkrimin teksa fshihet... :((
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-11, 22:04   #28
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Njė burrė kishte katėr fėmijė .
Ai dėshironte qė fėmijėt e tij tė mos i gjykonin gjėrat me nxitim , prandaj i ftoi ata tė bėnin njė udhėtim pėr tė parė njė pemė nė njė vend tė largėt .
Secili prej tyre u nis nė sezone tė ndryshme .
I pari u nis nė Dimėr , i dyti nė Pranverė , i treti nė Verė dhe i katėrti nė Vjeshtė.
Kur u kthye edhe djal...i i fundit , babai i mblodhi djemtė dhe u kėrkoi atyre t'i thoshin se ēfarė kishin parė .
I pari tha se pema ishte e zhveshur dhe e shėmtuar ...
I dyti nuk ishte dakort , sepse pema ishte e mbuluar me gjethe jeshile dhe me plot jetė ..
I treti tha se pema ishte mbushur me lule plot ngjyra dhe me aromė tė kėndshme .Ai nuk kishte parė kurrė mė parė gjė mė tė bukur ..
Ndėrsa i katėrti tha se pema ishte e mbushur plot me fruta tė mira .
Babai u tha se tė gjitha pėrgjigjet e tyre ishin tė sakta dhe tė vėrteta , sepse secili prej tyre e kishte parė pemėn vetėm nė njė sezon .
Ju nuk mund tė gjykoni njė pemė apo njė person vetėm nė njė sezon .Njeriun e vėrtetė ju mund ta shihni dhe ta gjykoni vetėm kur tė gjithė sezonet tė kompletohen...
Mos lejoni qė dhimbja e njė sezoni t'ju shkatėrrojė gėzimin e sezoneve tė tjerė !
Mos e gjykoni jetėn vetėm nė njė sezon !
Kėmbėngulni , dhe pėrmes vėshtirėsive , kohė mė tė mira , do tė vijnė sigurisht atėherė kur ju nuk e pritni..!!
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-11, 20:01   #29
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Pashė nė ėndėrr sikur mora nė intervistė Zotin.
- Pra, ti dėshiron tė mė intervistosh? – pyeti Zoti.
- Nėse ke kohė. – i thashė unė.
Zoti buzėqeshi: – Koha ime ėshtė e pėrjetshme. Ēfarė pyetje keni ndėr mend pėr mua?
Unė pyeta: – Ēfarė tė habit mė shumė me njerėzimin?
...
Zoti u pėrgjigj qė:
Ata mėrziten me fėmijėrinė dhe mezi presin tė rriten, pastaj nuk dojne tjeter gje, pos te ishin femije edhe njehere.
Ata humbin shėndetin pėr tė fituar lekė, pastaj harxhojnė lekėt pėr tė fituar shėndetin.
Nėpėrmjet tė menduarit me ankth pėr tė ardhmen, ata humbin tė tashmen, kėshtu qė ata nuk jetojnė as tė tashmen as tė ardhmen.
Ata jetojnė sikur nuk do tė vdesin kurrė, dhe vdesin sikur nuk kanė jetuar kurrė.

Dora e Perėndisė, kapi dorėn time dhe pėr pak kohė qėndruam nė heshtje.
Pastaj unė e pyeta: Si njė prind, cilat janė disa mėsime pėr jetėn qė ti dėshiron qė bijtė e tu ti mėsojnė?

Zoti u pėrgjigj qė:
Tė mėsojnė qė ata nuk mund tė bėjnė askėnd ti duan ata. Gjithēka qė mund tė bėjnė ėshtė ta lėnė veten tė duhen prej tė tjerėve.
Tė mėsojnė qė nuk ėshtė mirė tė krahasojnė veten me tė tjerėt.
Tė mėsojnė tė falin, duke praktikuar faljen.
Tė mėsojnė qė duhen vetėm disa sekonda pėr t’i hapur plagė tė thella atyre qė duam, por duhen shumė vite pėr t’i shėruar kėto plagė.
Tė mėsojnė qė i pasur nuk ėshtė ai qė ka shumė, por ai qė ndihet i pasur me pak.
Tė mėsojnė qė ka njerėz qė i duan ata shumė, por thjesht nuk kanė mėsuar ende si t’i shprehin ose tregojnė ndjenjat e tyre.
Tė mėsojnė qė dy njerėz mund tė vėshtrojnė tė njėjtėn gjė dhe ta shikojnė ndryshe.
Tė mėsojnė se nuk mjafton qė ata falin njėri-tjetrin, por gjithashtu duhet tė falin edhe veten e tyre.

Faleminderit pėr kohėn. – i thashė me pėrulėsi. – A ka ndonjė gjė tjetėr qė ti dėshiron qė bijtė e tu ta dinė?
Zoti buzėqeshi dhe tha: Tė dinė qė Unė jam kėtu … gjithmonė!
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-10-11, 20:24   #30
Gega 1
 
Anėtarėsuar: 02-12-09
Postime: 1,435
Gega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėmGega 1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lovely Shiko postimin
Pashė nė ėndėrr sikur mora nė intervistė Zotin.
- Pra, ti dėshiron tė mė intervistosh? – pyeti Zoti.
- Nėse ke kohė. – i thashė unė.
Zoti buzėqeshi: – Koha ime ėshtė e pėrjetshme. Ēfarė pyetje keni ndėr mend pėr mua?
Unė pyeta: – Ēfarė tė habit mė shumė me njerėzimin?
...
Zoti u pėrgjigj qė:
Ata mėrziten me fėmijėrinė dhe mezi presin tė rriten, pastaj nuk dojne tjeter gje, pos te ishin femije edhe njehere.
Ata humbin shėndetin pėr tė fituar lekė, pastaj harxhojnė lekėt pėr tė fituar shėndetin.
Nėpėrmjet tė menduarit me ankth pėr tė ardhmen, ata humbin tė tashmen, kėshtu qė ata nuk jetojnė as tė tashmen as tė ardhmen.
Ata jetojnė sikur nuk do tė vdesin kurrė, dhe vdesin sikur nuk kanė jetuar kurrė.

Dora e Perėndisė, kapi dorėn time dhe pėr pak kohė qėndruam nė heshtje.
Pastaj unė e pyeta: Si njė prind, cilat janė disa mėsime pėr jetėn qė ti dėshiron qė bijtė e tu ti mėsojnė?

Zoti u pėrgjigj qė:
Tė mėsojnė qė ata nuk mund tė bėjnė askėnd ti duan ata. Gjithēka qė mund tė bėjnė ėshtė ta lėnė veten tė duhen prej tė tjerėve.
Tė mėsojnė qė nuk ėshtė mirė tė krahasojnė veten me tė tjerėt.
Tė mėsojnė tė falin, duke praktikuar faljen.
Tė mėsojnė qė duhen vetėm disa sekonda pėr t’i hapur plagė tė thella atyre qė duam, por duhen shumė vite pėr t’i shėruar kėto plagė.
Tė mėsojnė qė i pasur nuk ėshtė ai qė ka shumė, por ai qė ndihet i pasur me pak.
Tė mėsojnė qė ka njerėz qė i duan ata shumė, por thjesht nuk kanė mėsuar ende si t’i shprehin ose tregojnė ndjenjat e tyre.
Tė mėsojnė qė dy njerėz mund tė vėshtrojnė tė njėjtėn gjė dhe ta shikojnė ndryshe.
Tė mėsojnė se nuk mjafton qė ata falin njėri-tjetrin, por gjithashtu duhet tė falin edhe veten e tyre.

Faleminderit pėr kohėn. – i thashė me pėrulėsi. – A ka ndonjė gjė tjetėr qė ti dėshiron qė bijtė e tu ta dinė?
Zoti buzėqeshi dhe tha: Tė dinė qė Unė jam kėtu … gjithmonė!
Bukur fort o Lovely!
Per Zotin,mua me pelqejne shume keto mendimet tua!
Rrnofsh!


Gega 1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.