Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-10-11, 20:47   #31
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gega 1 Shiko postimin
Bukur fort o Lovely!
Per Zotin,mua me pelqejne shume keto mendimet tua!
Rrnofsh!

Gege, harrova me shtu se e vodha ne facebook.

__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-10-11, 21:47   #32
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Ne tė gjithė jemi tė varur nga etiketat, nga mendimi i tė tjerėve pėr ne, nga ego jonė... nga gjithēka!... Pse e lejojmė? - Qė tė na pranojė rrethi, njė shoqėri e rrejshme apo qė padroni (ego) jonė tė jetė i kėnaqur me veprimet tona?
A e keni vėrejtur deri ku shkon verbėria e njė personi? A e keni vėrejtur se sa qesharak bėhet njė person vetėm e vetėm qė ta pranojė njė shoqėri?... Mendoni po t'ju ...thotė dikush: "Jeni njė gjeni!" Ēka do tė bėni ju? Pėr atė Dikush-in ju do tė krijoni respekt tė rrejshėm, do ta ēmoni, do ta doni e do ta nderoni, por Vetes i keni bėrė njė gropė. Gjithmonė ju do tė ndjeheni nė siklet qė ta arsyetoni atė "gjenialitet". Ju kaplon frika se mos ndoshta do tė bėni diēka qė do ta zbehte imazhin qė Dikushi ka krijuar pėr ju, madje edhe nė mungesė tė tij ju vazhdoni tė jeni qesharak, keni frikė edhe nga mendimet tuaja, keni turp nga egoja juaj, jeni 'tė tmerruar' nga njė fjalė.
Por, ē'bėhet kur ju quajnė tė ēmendur?! A do tė filloni tė ēmendeni vetėm se dikush ju tha se jeni i tillė?... Patetike! Sa shumė kanė ndikim fjalėt nė ne... Nė fakt s'do tė duhej tė kishin fare. Ato janė vetėm ajo ēka tė tjerėt shohin nė njė moment nė ju! Ju nuk jeni ata!
Nuk duhet lejuar tė ngjiteni pėr fjalė qė thonė tė tjerėt, pėr imazhet qė tė tjerėt kanė pėr ju, nuk duhet menduar pėr mendimet e tyre apo pėr mospranimet e tyre... Ne kemi mundėsinė tė jemi tė lirė nga ēdo ndikim i jashtėm. Duhet ta shqyrtojmė ēdo gjė qė vjen nga jashtė e jo ta gėlltisim sikur tė ishte njė ėmbėlsirė.
Me dorėn nė zemėr, tė gjithė duam tė ēmohemi nga tė tjerėt, tė na duan e tė na vlerėsojnė, por kjo ėshtė njė varshmėri, si droga, sepse do t'i shohim tė tjerėt vetėm si paterica pėr tė arritur tek ajo ēka duam.
Sikur tė kėrkoja ta pėrshkruani veten me pak fjalė, si do ta bėni?... "Unė jam Dr., Mr., Akademik, sportist, artist, inxhinier, shkencėtar..."
Por, kujt i bėn kjo?! Ē'rėndėsi ka?!
Ju mbase mund tė jeni Dr., e unė vetėm njė paciente, por a ju bėn tė jeni nė pozitė mė tė lartė se unė? Absolutisht jo!
Kam njohur njerėz tė pasur e tė varfėr, tė suksesshėm e dėshtak, tė rinj e pleq, tė famshėm e lypsarė... por shumė rrallė nė sytė e tyre kam vėrejtur shkėlqimin e rrezeve tė lumturisė. Nėse lumturia ėshtė pėr tė gjithė, atėherė pse njerėzit zgjedhin mjerimin?! Mbase mund ta krijojmė fatin tonė vetė, pse s'e bėjmė ashtu si duam? Nėse ėshtė i shkruar pse s'e pranojnė ashtu si ėshtė?!...
Nėse do ta krahasoja jetėn me lojėn, atėherė ne jemi tė luajturit (topi), pėrderisa lojtarė janė tė tjerėt. Programi i tė tjerėve ėshtė mishėruar nė ne, sa po tė pėrpiqet dikush tė ndėrhyj, ne bėhemi tė marrė, madje jemi nė gjendje edhe tė luftojmė pėr tė... Qėllimi i secilit, do tė duhej tė ishte liria e natyrshme, luajtja e lojės sė vetė sipas rregullave tė veta, vallėzimi i valles sė vetė, kėndimi i kėngės sė vetė, shkrimi i librit tė vetė... jo atyre tė imponuara nė ne. Duhet ta kemi lirinė e natyrshme, duhet ta kontrollojmė jetėn tonė, duhet ta shohim realitetin me sytė tanė jo si na kanė mėsuar pėrmes nocioneve e fjalėve, duhet ta pėrjetojmė vetė, ta ndjejmė vetė... sepse kohė tė gjatė kemi qenė marioneta tė tė tjerėve, e kemi bėrė sipas kodeve shoqėrore, kulturore, fetare...
Ėshtė e dhimbshme tė hapėsh sytė, ėshtė e dhimbshme tė kuptosh, ėshtė e dhimbshme tė rrėnosh, por ėshtė e domosdoshme. Tė heqėsh dorė nga tė gjitha iluzionet, nga ego, nga ajo qė tė tjerėt e quajnė normale ėshtė sikur tė heqėsh lėkurėn jo kėmishėn!
Duhet ta shohim dritėn qė ta dimė ēka ėshtė, duhet vetė tė prekim shkėmbin qė ta dimė se ėshtė i fortė, duhet t'i shijojmė vetė frutat pėr ta ditur shijen, pėrndryshe kot na thonė tė tjerėt ēka duhet bėrė e si janė gjėrat, nėse nuk biem nė kontakt me realitetin... Kontakti me realitetin ėshtė kuptueshmėri e plotė!
Nė fund ju them miqėsisht se:
Jeta ėshtė njė dhuratė, si njė fije shkrepse, mund ta shfrytėzosh vetėm njė herė. Prej teje varet a do tė duash tė ndezėsh qirinj apo do ta lėsh tė pėrfundojė nė hi!


huazuar nga facebook
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-11, 21:56   #33
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Ndėshkimi i mėsuesit

Njėherė, Diogjeni, takoi nė rrugė njė vogėlush, i cili shoqėrohej nga mėsuesi i tij. Fėmija rrėmbeu njė gur dhe e qėlloi Diogjenin. Filozofi, nė vend qė tė kėshillonte fėmijėn, qėlloi me shkop mėsuesim, duke treguar me kėtė mėnyrė se kush e kishte fajin.

Nga libri: “Urtėsia e shekujve”


Monedha e mirėsisė

Njėherė, shkrimtari i madh rus Dostojevski ishte duke bėrė shėtitjen e mbrėmjes. Ashtu, duke ecur i shkujdesur, dėgjoi zėrin e njė lypėseje, qė i kėrkonte t’i jepte diēka.
Dostojevski kėrkoi nėpėr xhepat e tij pėr tė gjetur ndonjė monedhė, por mė kot. Atėherė, shkrimtari i madh u ul nė gjunjė dhe duke i puthur dorėn lypėses i thotė:
- Tė mė falni, sepse nė kėto ēaste nuk mė ndodhet asnjė monedhė.
E lypėsja iu pėrgjigj;
- Tė faleminderit. E mora monedhėn. Atė qė mė dhatė juve, nuk ma ka dhėnė askush tjetėr.
A ka monedhė mė me vlerė se monedha e mirėsisė?

Nga libri: “Urtėsia e shekujve”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-11, 15:31   #34
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Njє dķtє njє вurrє єrdhķ nє shtєpķ vσnє ķ lσdhur ngα punα...ķ vєtmķ pєrsσn qє є prķstє ķ vєtєm nє shtєpķ ķshtє djαlķ ķ tķj 7 vjєē ..pαsķ mαmαjα є tķj nuk jetonte me :( ...

Sαpσ hчrķ nє shtєpķ djαlķ vrαpσķ drєjtє вαвαķt dhє ķ thα :

djαlķ:вαвķ mund tє tє вєj njє pчєtjє?
вαвķ:pαtjєtєr ...

djαlķ:вα dσjα tє dķjα sє sα tє pαguαjnє nє njє σrє?
вαвķ :kjσ nuk єshtє punα jσtє ,tчķ є kє punєn tєndє ,shkσllєn ...

djαlķ:σ tє lutєm вαвķ mє thuαj ..sαα??
вαвķ:σk ,20є

djαlķ:вα,mundєsh tє mє hush muα 10є,tє lutєm??
вαвαķ ķ вєrtķtķ tє shkσntє tє flķntє ...
djαlķt ķu mвushєn sчtє mє lσtє ,ulķ kσkєn dhє ķku dukє qαrє є dukє mвчllur ķ trķshtuαr dєrєn є dhσmєs...:(

Pαs pαk mķn вαвαķ u qєtєsuα dhє shkσķ nє dhσmєn є tє вķrķt...dhє ķ thα:mє fαl вķrķ ķm qє u trєgσvα αq ķ єgєrr mє tч ...jє ķ vєtmķ qє kαm dhє sduα tє tє mєrzķsє pєr αsgjє є αq mє pαk pєr 10є ...ja ku i ke 10є...

djαlķ :σh shumє fαlєmķndєrķt вαвķ ...
dhє nхσrrķ ngα jαstєku dķsα tє hσllα ,є pσ ķ numєrσntє mє shpejtєsķ ...u drєjtuα ngα вαвαķ dhє ķ thα :
вαshkє mє lєkєt qє mє dhє tķ tαnķ kαm 20є ...

α mund tє вlєjє 1 σrє tє punєs tєndє??
dhe tє lutєm єjα shpєjt nєsєr nє shtєpķ...
dσ dσjα tє hαjα dαrkє mє tч :)

mσrαlķ :plєαsє kushtσjķnķ kσhє
njєrєzvє qє dσnķ mє shumє :)
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-10-11, 15:33   #35
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Ishtє njєhєrє njє djαlє ķ vσgєl...
dαshurķα є pαrє є tє cķlķt ķshtє njє vαjzє є vσgєl
nє njє fσtσ

tє cķlєn αķ є gjєtķ nє njє cєp rrugє...
pσr αķ ishte thjєshtє fєmķjє

dhє αjσ ķshtє thjєshtє njє foto e humbur
e nje vαjzє tє vσgєl.

Kαlσķ kσhє dhє αķ u mαrtuα
,pσr fσtσn є mвαntє єndє ...

Njє dķtє gruαjα є pα fσtσn dhє ķ thα :
ku є kє gjєtur kєtє fσtσ ???

вurrķ ķ thα : Ahh kjo foto є kαm gjєtur ate
qє kur kαm qєnє njє fєmķjє ...
pσrr...tķ pєrsє pσ pчєt ???

Gruαjα u kthєhet dhe duke iu dridhur zeri thote :
Te pyeta sєpsє kete foto є humвα kur ķshα 7 vjєē
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-11, 20:39   #36
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Do te martohesh me mua?”Xhejms pyeti,duke u perulur prane Xhejnit.Ai e ka dashur ate qe prej takimit te pare.Xhejn kishte mbetur pa fjale,dhe ktheu pergjigjen me nje te qeshur shume te embel,qe do te thote po!Ata pergatiten gjithqka,dhe nuk mund te prisnin derisa te shkonin tek altari…
Nje nate perpara marteses,Xhejms pati nje makth.Ai enderroi te fejuaren e tij duke u ndjekur nga njerez te frikshem me maska.Xhejn ishte atje,lakuriq dhe e pashprese,dhe pastaj ndodhi!Xhejms pa ate…ishte e tmerrshme,dhe ai nuk mund te bente asgje.Xhejn ishte vrare dhe rrjepur,dhe…pastaj iu hoq lekura!!.
Diten e ardhshme,Xhejms thjesht injoroi endrren,duke u frikesuar se Xhejnit do i binte te fiket,nese do ti tregonte. Ai kishte shkuar heret,dhe si zakonisht,nusja ishte vone.Ceremonia vazhdoi,Xhejms ishte shume i emocionuar,por pastaj,pastaj erdhi deri tek pika qe Xhejni nuk erdhi fare!Ai u shqetesua.
Ai shkoi ne shtepi zemerthyer,duke e ngare makinen i dehur. Kur mberriti ne shtepi,ai ndjeu nje te ftohte,Por,thjesht e injoroi.Ai ndezi televizorin,dhe ne nje kanal ne lajme,i pikelluar se endrra e tij kishte qene e vertet.Trupi i Xhejnit,epo e pakta qe kishte mbetur prej saj,ishte gjetur ne nje fushe,e shkreta Xhejn…!!
Xhejms,papritur degjoi nje peshperitje ne veshin e tij:”Une jam mire,mos u shqeteso per mua…Une do te te dua gjithmone”!!!
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-11, 22:16   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Ishte njėherė njė mbret i cili ishte martuar me katėr gra. Mirėpo gruan e katėrt e donte ēmendurisht dhe bėnte ēdo gjė vetėm qė ta lumturonte atė. Kurse gruan e tretė gjithashtu e donte mirėpo e ndjente sikur ajo po e tradhėtone me dikė tjetėr.
Gruan e dytė, ēdo herė kur mbreti kishte vėshtirėsi kthehej te ajo, dhe ajo ēdo herė e dėgjonte kur ai ishte ngushtė …
Por gruan e parė e linte pas dore dhe nuk kujdesej pėr tė e as nuk ja jepte hakun edhe pse ajo e donte shumė dhe luante rolė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e mbretėrisė.Njė ditė sėmuret mbreti dhe e ndjeu se po i vinte fundi. Filloi tė mendoj e tha: “Unė i kam katėr gra, e nuk dua qė tė shkoj nė varrė I vetėm …”
E pyet gruan e katėrt: “Tė desha mė shumė se gratė e tjera, ta plotėsova ēdo dėshirė e ēdo kėrkesė… a dėshiron tė mė bėsh shoqėri nė varrė?” “Kurrė…” – ia kheu ajo, dhe u largua pa mėshirė dhe pa asnjė ndjenjė pėr mbretin, sikur tė mos e njihte fare.
Mbreti e thėrret gruan e tretė dhe e pyet: “Tė kam dashur gjithė jetėn time, a mė shoqėron nė varrė? Ajo ia kthen: “Natyrisht qė jo, jeta ėshtė e bukur, kur tė vdesėsh ti do tė martohem me tjetėrkėnd…”
E thirri tė dytėn dhe i thotė: “Ēdo herė kur kisha ndonjė hall vija te ti dhe ēdo herė ke sakrifikuar pėr mu dhe mė ke ndihmuar, a mė shoqėron pėr nė varrė?” Gruaja e dytė i pėrgjigjet: “Mė fal, por nuk mundem ti pėrgjigjem kėrkesės tėnde, por atė ēka mundem ta bėj ėshtė tė ēoj deri nė varrė…”
U mėrzit mbreti tepėr shumė nga kjo mosmirėnjohje nga gratė e tij.
Kur njė zė nga larg po vjen dhe po i thotė: “Unė do tė shoqėroj ty nė varrė, un do tė jem me ty ku do qė tė shkosh…”
E ngriti kokėn mbreti dhe e pa se ajo ishte gruaja e parė.

Ajo ishte nė gjendje tė mjerueshme, dukej tepėr e dobėsuar dhe e sėmur pėr shkak se burri i saj e kishte hedhur prapa shpinės. Nė atė moment mbreti u pendua shumė pėr moskujdesin e tij ndaj saj deri sa ai ishte i shendosh dhe tha: “Ka qenė dashur tė pėrkujdesėm mė shumė pėr ty se sa pėr tjerat dhe nėse shėrohem tė premtoj se do tė kujdesėm dhe do tė kushtoj rėndėsi mė shumė ty se sa grave tjera…”

Nė realitet secili prej nesh i ka katėr gra.

E katėrta: Trupi (epshi) – sa do qė tė kujdesemi pėr trupat tonė dhe t’i nėnshtrohemi epsheve tona, kur tė vdesim menjėherė do tė na lėnė tė vetmuar.

E treta: Pasuria – do tė na braktis neve dhe do tė shkoj te tjetri.

E dyta: Familja dhe Shoqėria – sa do qė tė sakrifikohen pėr ne nė jetėn tonė, nuk presim mė shumė se sa tė na dėrgojnė deri te varri.

E para: Veprat e mira – duhet tė kujdesemi dhe t’i kushtojmė mė shumė rėndėsi se sa epsheve, pasurisė apo shokėve, sepse veprat e tona do tė jenė tė vetmet qė do tė jenė me ne nė varrė.


Sikur tė personifikohen punėt tona nė formė tė njeriut (ashtu si do tė personifikohen kur tė jemi nė varrė), si do tė ishte forma e tij? Si do tė dukej?

I mjerueshėm i dobėt e i lėnė pas dore!!! Apo i fuqishėm, i pastėr e i shėndoshė..!!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-11, 11:19   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Sot i erdhi momenti pėr tė treguar njė turp njerėzor...

Jetonte dikur nje plak qe Zoti i kishte dhuruar nje dhuratė te c'muar:nje djalé te vetem.E sic i thone nje shprehje:qe nje gjac e vetme zjarri,djegen nje katund,e une i bashkangjes "Mund ta djegi gjaca e vetem katundin vetem nese Zoti ta ben hallall".E jo si ky katili qe do lexoni me poshte.::Djali filloi te rritej,e plaku i mjerė ne vetvete lumturohej kur shikonte teksa rritej djali cdo dité.E fejoi dhe e martoi me mundime e sakrifica te medha.Djali krijoi familje dhe po jetonin per mrekulli...Por pas ca vitesh,nje gjest i djalit Babait te mjeré i ra si bombé mbi koke.Kishte enderruar kaq vite per keto dité lumturie,por nuk ndodhi keshtu.:-Djali mori nje cop derrasė dhe e vuri ne tok,dhe i tha Babait qe tani e tutje ti do hash buké ne kete derrasé.Plaku i gjoré ju mbushen syté me lot,por nuk tha asgje.

Mu kujtua nje shprehje qe e perdorim ketej nga Zona ime i thonė:-"Fjala e djalit,pushka ballit..E fjala e resė (Nusės)pushka kresė (kokės)"!Ditet kalonin e plaku hante bukė pėrtok ne nje cop derrasé,e jo si me paré ne Sofėr...Por nje dité Ēifti vuri re se djali i tyre i vogli,kishte filluar me gdhendur nje cop derrase me sqepar..Ēifti ju afruan djalit té tyre dhe pyeten,-ē'po ben aty bir me ate derrasé?-
Djali ua ktheu prindėrve te tij:po pergadis kete derrasé,qe kur unė te rritem,e ju te plakeni.Do ju vej te hani bukė ne kete derrase..Se perderisa ju ja beni kete Gjyshit tim,edhe une keshtu do ua bej une juve..Plaku i mjeré e degjoi biseden,vuri buzėn ne gaz,por nuk tha asgje.
Ēifti u preken,ngelen te habitur nga fjalet e djalit te tyre.Perqafuan djalin,e moren ne krahė.Dhe shkuan tek Plaku i kerkuan falje,dhe u bashkuan e nisėn jeten si mė parź....!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-11, 18:04   #39
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Fjalėt e nje vajze drejtuar ish tė dashurit.:
Gjėrat qė ti nuk i bėre kurrė ...

Tė kujtohet kur tė mora makinėn tėnde tė re pėr njė xhiro dhe e pėrplasa ??
Mendova se do "mė vrisje " por nuk e bėre .
Tė kujtohet dita kur tė tėrhoqa zvarrė nė plazh edhe pse ti the qė ishte koha pėr shi , dhe me tė vėrtetė ra shi ??
Mendova se do mė bėrtisje : Tė thashė ! Por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet koha kur unė flirtoja me tė gjithė pėr tė tė bėrė xheloz , dhe ti me tė vėrtetė u bėre ??
Mendova se do tė mė lije , por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet dita kur unė hodha me qėllim tortėn me luleshtrydhe sipėr sediljeve tė makinės tėnde ??
Mendova se do mė godisje por ti nuk e bėre !
Tė kujtohet dita qė unė harrova tė tė thosha se nė festė duhej tė vije me kostum , dhe ti erdhe i veshur me xhinse ??
Mendova pėrsėri se mund tė mė lije por ti nuk e bėre !
Kishe shumė durim me mua , mė dashuroje dhe mė mbroje !
Kisha shumė gabime qė dėshiroja tė mi falje kur tė ktheheshe nga Vietnami .
Por ti nuk e bėre mė !
Nuk u ktheve kurrė nga Vietnami !!!:((
Ndonjehere nuk eshte e veshtire ti thuash gjerat e duhura por te gjesh kohen e duhur per t'i thene..
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-11, 18:05   #40
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Fjalėt e njė vajze drejtuar tė nėnės sė saj :
Ti je e vetmja qe ke duruar te qaren time ne mes te nates dhe ke sakrifikuar oret e gjumit per tu kujdesur per mua.
Ti me ate dashurine tende te embel,me ke veshur,me ke zhveshur,me ke lare dhe nuk je lodhur aspak.
Prej teje kam mesuar se cdo te thote te duash nje mashkull dhe te vleresosh te qenit femer.
Ti me ke treguar sekretet e jetes,si te jesh e sjellshme,e dashur apo indiferente.
Ti me ke mbeshtetur kaq e kaq here,edhe kur te gjithe ishin kundra meje,me ke falur cdo gabim sikur te mos kishte ndodhur.
Nene,ti me ke pergatitur si te jem shume veta brenda meje: shoqe,vajze e dikujt,bashkeshorte,nene edhe si te jem femer mbi te gjitha.
Ajo ndjesia e perkedheljes tende,me mahnit tek pershkon floket e mi,shoqeruar me ate shikimin tend dhe duket sikur thote:

"Ah vajza ime,je rritur tashme,rrugen e ben edhe vetem dhe une jam kaq krenare per ty".
Por,ajo qe eshte krenare,jam une per ty.
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 13:59   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Tradhtia e kunatės


Bėrtiti dhe ēirej mėme Sofia herė me zė tė lartė e herė mė butė se djemtė e vegjėl kishin hypur nė majė tė mėnit tė kuq e tė lartė qė kishte nė obor dhe nga frika se mos rrėzoheshin u bėrtiste si mė tė ėmbėl….na more Kostaq….tė keqen mėma, zbrisni andej, pse ju ka hedhur perėndia gjithė ditėn mbi tė, do na bėni hatanė do na bėni, zbrisni qė andej edhe ata mė tė vegjėlit zbriti avash avash…hė t’u bėfsha dhe tė marēa tė keqen…s’keni lodra tė tjera tė bėni…u hodhi perėndia ēdo dite nė majė tė mėnit…zbrisni ju bėftė mėma, zbrisni, mos na bėni ndonjė hata !
Kostaqi, si mė i madhi qė ishte ndėr fėmijėt e tjerė e kishte gjetur si lodėr qė sė bashku me ata mė tė vegjėlit disa orė tė ditės t’i kalonte mbi mėnin e lartė tė oborit tė tij, nga ku dukesh si nė pėllėmbė tė dorės si deti, mali qoftė edhe dritaret oboret e shtėpive karshi apo pėrreth.
. Ndėrsa kur u bėrtiste gjyshe Sofia, tė gjithė fėmijėt heshtnin dhe me fytyrat e tyre tė lyera me mėna tė kuq nga ku nuk u dalloheshin as sytė mėshiheshin pas gjetheve e pas frutit tė kuq duke mos nxjerė as zė.
Herė i dallonte gjyshja dhe herė nuk i dallonte qė ishin lart…mbi pemėn e madhe, mbasi ata nuk dėgjoheshin hiē fare,bile nė mė tė shumtėn e rasteve, u fliste kuturu duke menduar se ishin lart .
Fėmijėt nuk bėheshin si tė gjallė,.mbėrtheheshin mbas degėve dhe vazhdonin ritualin e pėrditshem, deri afėr drekės, pastaj tė gjithė zbrisnin me qetėsi tė mos dėgjonte as gjyshja plakė dhe me vrap shkonin e laheshin nė det deri mbaditeve vonė kur prindėt ktheheshin nga puna.
Kjo punė zgjati gjithė beharin, dhe pėr ēudi edhe kur mbaruan mėnat,ata atje e kishin vėndin.
Njė ditė nga ditėt gjyshja e paezmatuar nga frika e ndonjė hataje i raportoi tė birit se fėmijėt e tij dhe shokėt e tyre qė bėheshin pesė agjashtė edhe tani qė fryti ka mbaruar i shikoj qė ngjiten dhe rinė me orė tė tėra aty mbi mėn, mbase e kam edhe gabim po shikoje xhano kėtė punė mirė se do tė na bien fėmijėt dhe do tė na vriten…!
Mirė nėno e kishte qetėsuar i biri, do tu flas unė…edhe unė ēuditem dhe nuk e kuptoj, tani qė pema s’ka frut e ē’dreqin duan qė hypin lart?
Kjo, e vuri nė dyshim tė atin e Kostaqit, cili ikte nė punė nė mėngjes dhe mbrinte nė darkė vonė nė shtėpi ama mėndjen e kishte tek fėmijėt tė cilėt i porosiste qė tė mos hypnin mbi mėn..
Sėrish plaka e shkretė i tha tė birit njė ditė, preje atė mėn, tė marsha tė ligat, se do tė na bėsh hatanė do tė na bėsh, ata hypin atje dhe nuk flasin asnjė fjalė sikur nuk janė atje lart, se kuptoj pse fshihen pas degėve, unė skam sy ti shikoj po e mar me mėnd se ata ngjiten atje pėrditė.
E thiri i ati Kostaqin qe nuk ishte as 13 vjeē dhe i kėrkoi llogari duke e kėrcėnuar se po e gjeti nė mėn do ta hidhte poshtė ose do ta bėnte copė copė atė edhe ata mė tė vegjelit…Kostaqi ju betua se ata nuk ngjiteshin mė atje…!
U mendua i ati i Kostaqit dhe vrau mėndjen pse fėmijėt i kishte hdhur perėndia mbi mėn., me gjithė porositė e tij, plaka ankohej sėrrish se ata, atė punė bėnin ēdo ditė.

Hej… belaja na zuri tha me vete dhe vendosi tė kontollonte vetė gjėndjen, do rinte pa punė do mshifej nė ndonjė vėnd dhe do nxirte konkluzionin se c’farė dreqi i shtynte fėmijėt tė hypnin lart, sa orė rinin dhe pse,ē’farė mund tė shikojnė qė aty dhe pse hypin pėrditė ? Pyetje kjo qė e vuri nė siklet pėr njė farė kohe deri sa njė ditė vendosi.
U paraqit si i sėmurė dhe u tha fėmijėve qė do jem disa ditė nė shtėpi, fėmijėt dolėn nė lodra tė tjera dhe nuk mund tė ngjiteshin nė mėn si mė parė deri sa i ati ishte aty.
I la fėmijėt dolėn dhe i tha plakės mos ta shqetėsonte se do mbyllej nė dhomė se e ndiente veten sėmurė.
E ėma e besoi dhe ajo vazhdoi tė tirte ne furkė si zakonisht afėr oxhakut nė katin e parė tė shtėpisė sė gurtė.
Avash dhe pa rėnė nė sy u ngjit vetė nė mėn, u pėrpoq tė maskohej dhe filloi tė vrojtonte me kujdes majtas djathtas lart poshte dhe cep mė cep tė fshatit ….duke kontrolluar njė nga njė dritaret dhe dyert oboret,rruget dhe rugicat, pastaj kqyrte me kujdes nga mali nga deti e gjithėandej sa i hante syri.
Nuk vonoi as gjysėm ore dhe u llahtaris sa humbi toruan krejt kur shikoi mirė e bukur te kunatėn e tij Zamirėn nė katin e dytė tė shtėpisė saj karshi as njėqind metra duke kryer maredhenie intime me n/mjekun e fshatit i cili ahere shkonte pėr tė vizituar tė sėmurėt mė ēdo shtėpi…..!
Nuk u besoi syve dhe u trondit.
Vrojtoi me kujdes deri sa u bind plotesisht, nga mėni dukej mirė e bukur dritarja gjysėm e hapur e Zamirės, i shoqi i sė cilės vėllai i tij, ishte oficer kufiri nė marinė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 14:00   #42
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Zamira, sė bashku me tė shoqin, kishin kohė qė kishin ftohur marėdhėniet me tė vėllanė dhe tė ėmėn.midis tyre kishte njė ngrirje tė plotė.
Si oficeri edhe babai i Kostaqit qė ishte mė i madh kishin gati dy vjet qė nuk flisnin si vėllezėr, bile aqė sa oficeri nuk pyeste as pėr tė ėmėn e tij plakė.
Oficeri qė s’kishte as dy vjet i martuar i gėzohej Zamirės nuses sė tij tė re, e tė bukur,e kishte marė me dashuri nga njė fshat tjatėr e kishte me kimet, nuk e kishte nxjerė as nė punė, duke menduar pėr njė trasferim tė mundshėm nė qytet bile as fėmijė nuk kishin bėrė.
Zamira, nuk jepte pėrshytpjen se ja dridhte tė vėllait, njė gjė dihej se ajo, sa erdhi nuse u distancua nga e ėma e tė shoqit, nga kunati, kunata dhe nga tarafi i burit, u ftoh me ta dhe nuk u foli qysh nė fillim duke bėrė indiferenten dhe mėndjemadhen.
U vuri me pak fjalė distancė. I shoqi akoma mė keq, mbante anėn e tė shoqes si i fantaksur dhe s’pyeti mė as pėr vėlla e as pėr nėnėn qė i kishte bėrė kokėn. Tė dy palėt u pajtuan me kėtė gjėndje dhe heshtja e tyre u bė ortek....shkėputje totale nga njėri tjatri.
Zbriti nga mėni i pezmatuar i hidhėruar nė kulm dhe i ofenduar deri nė palcė....mirė ja bėn maskarait, im vėlla ėshtė qor, i pa fytyrė dhe sylesh...ja bėn mirė ajo kucka...prandaj prishi tė gjitha marėdhėniet qė tė mos fliste me ne dhe tė mos kishte pengesė dhe trazira....dridhja moj dridhja...tu lumte....tha i ziu vėlla kur zbriti nga mėni tu lumtė ajo p.....!
U vu nė nė siklet tė madh, vėllait mbasi kishin kohė pa folur, nuk mund t’i thoshte tragjedinė ose historinė e Zamirės....se mund tė ngatėronte veten familjen fėmijėt...por mund tė kishte dhe pasoja duke e akuzuar si shpifės e thashethemaxhi....!
Ishte ne dilemė...tė madhe,tė behej sehirxhi do ta vriste ndėrgjegja pėr gjithė jetėn, t’i thoshte ishte akoma mė keq...si duhej tė vepronte....?
Tė nesėrmen nuk vajti sėrish nė punė...mori Kostaqin dhe e shtrydhi tė voglin nė pyetje duke e kėrcėnuar e duke e rahur t’i thoshte tė vėrtetėn....djali u zbėrthye me njeherė...ne, tha ai, pėr ēdo ditė shikojmė teta Zamirėn nė krevat me doktorin, ata nuk na shikojnė neve....!
Mirė. mos thoni gjė e porositi i ati, se po thatė gjė vjen policia e u hedh nga mėni...doktori shkon tek teta Zamira se i bėn “gjėlpėrėn” ēdo ditė mbasi ajo ėshtė ėshte e sėmurė, kėtė nuk e dini JU , prandaj shkon ai, atje....!
Nuk dua tė dėgjoj asgjė reth kėsaj ēėshtje as ty as tė tjerėve...haj qėrrou kėndej dhe po mora vesh qė hypėt pėrsėri nė mėn do tu hedh qė andej.
Erdhi e ėma e Kostaqit nga puna mė darkė, e pyeti tė shoqin pse ishte i mėrzitur...ai nuk i tha asgjė, jam pak pa qejf....pyeti tė vjerėn veēas...as ajo s’dinte gjė...pyeti tė birin sėrish veēas...ai i tregoi tė vėrtetėn...!
Dėgjo kėtu i tha tė shoqit plot inat e mėri…!.
Po deshe mos na mer me qafė.
Zamira ka kohė qė sillet me doktorin, ty je i vonuar qė e mer vesh…hesht e mos u dėgjo, mos thuaj gjė se do na marish mė qafė e do tė na bėsh gjėmėn…le tė krejnė sytė, ajo qėllimisht nuk u bė me neve qė nė fillim, tė mos e pengonim nė dashuritė e saja qė s’janė tė parat.
Vellait tėnd i janė mbyllur sytė dhe sikur ta kapi nė flagrancė ja fal…po po ja fal….ai, pėrgjėrohet pėr Zamirėn, prandaj tė lutem mbylle kėtė histori, sikur nuk ke parė asgjė.kujdes Kostaqin dhe fėmijėt…fshati e di i tėri se doktori shkon atje ēdo saba se i bėn “gjėlpėrėn” tė shkretės…!
Tė lutem mos thuaj kurkujt asgjė, as atij.
Kaluan, ditė e kaluan muaj, dy vėllezėrit as shifeshin me njėri tjatrin as donin tė dinin pėr gjė, gjithėkush nė punė tė vet.
Babanė e Kostaqit, se zinte gjumi, e ėma e Kostaqit e qortonte nga herė se e kuptonte qė tė shoqin se mbante vėndi pėr historinė e bukur tė Zamirės…
Lėre tė krrejė zverkun, ē’tė duhet ty more I shkretė, apo do tė na shkatėrosh tė gjithėve….!
Jo moj grua, i kam vėnė kyēin gojės dhe nuk them gjė, se i mar me mėnd pasojat, ama mė grryen pėrbrėnda, si ai lumėmadhi im vėlla qė mos qoftė s’po mer vesh….!
Kaluan kohė dhe babai i Kostaqit…u ngjit sėrish nė mėn, ishte fund vjeshte…dritarja e katit tė dytė tek flinte Zamira ishte mbyllur.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 14:00   #43
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Doktori mbasi vrojtoi si zakonisht ne rugice me ēanten me “gjėlpėra” nė dorė hyri si vjedhurazi nė obor, u fut brėnda dhe doli mbas dy orėsh i pėrcjellur nga Zamira me buzėqeshje e cila e falenderonte doktorin pėr “shėrbimin”…!
Skenė e llahtarėshme qė as dheu se tret….! Plasi nga Inati...dridhej i tėri !
Do ti them domosdo...kėshtu vendosi, do ti them tė dalė ku tė dalė...pėr njė nder ron njeriu, na mori mė qafė maskaresha, mirė neve po nėnės tė mos i flasė...po kėto aventura pse i bėn...turp, jazėk i qoftė jazėk...! Kuēka e mutit, e degjeneruara ! Kishte ditė qė luftonte me veten e tij...!
E priti tė vėllanė njė mėngjes, i irrituar dhe pa u kosultuar me tė shoqen ose tė ėmėm qė ishte plakė e madhe por ishte nėna e tė dyve, i tha plot gojėn....gomar, maskara, i fėlliqur nuk e ke kuptuar more der se doktori po tė shk......Zamirėn ? Laro, fėlliqėsirė vurė nderin nė vėnd !
I vėllai desh tė vazhdonte rrugėn pa i bėrė fare pėrshtypje ato qė dėgjoi, por pastaj ndaloi ēapin e i tha:
Dėgjo kėtu, i gjegjet oficeri qetė qetė, ty tė hėngėri cmira, zilia, se ne jetojmė mė mirė nga ty, Zamira ėshtė e bukur me shkollė nuk e ēoj nė punė dhe ty shpif....pse mi thua kėto gjėra tek e tek...se shpif, cmirsėz, ziliqar....zėmėrlig,mi thuaj nė prezencė tė njerzve, pa, po nuk tė kalba nė burg, nuk do tė mė thonė nė emėr...hapėm rrugėn tė mos tė tė hedh trutė ne erė...kėto thuaji sat shoqeje asaj fshatarkės shpifės i keq..
Babai i Kostaqit u mek...dridhej i tėri dhe nuk tha dot njė fjalė...ju muar goja....hė i tha i vėllai, pse s’flet por je shpifės thashethemaxhi intrigant dhe njeri i keq prandaj tė mbeti fjalė nė grykė, guak...do tė na sjellėsh pėrcarje mes ēiftit, Zamira, tė bėjė ē’farė tė dojė ē’tė kruan ty...ziliqar, hapėm rrugėn i poshtėr hapėm rrugėn se do tė tė kalb nė burg. S’tė vjen turp qė hap tė tilla muhabete...fshati do tė tė ...
Iku i shkreti vėlla me bisht nė shalė...u bė pishman se dhe nuk nxori gjė nė dritė, u skandalizua me ē’farė molloisi i vėllai.
Ah...Perėndia ime, merėm hakė thoshte gjthmonė dhe nga hera...!
U bė pishman, asgjė e provuar, njė “thashethem” i madh mendonte me vete. Mirė mė ka thėnė ime shoqe...se ēfarė do tė ndreq me kėtė punė...Zamira, vazhdon punėn e saj...mirė t’ja bėjė maskarait, imoralit...oficer pale, muti...kur i kruhet asaj ne pse na ha lloia ?
Oficeri mė anėn tjatėr nuk duroi dot pa ja thėnė tė gjitha Zamirės, po tė pėrgjojnė moj e shkretė, sot mė doli para ai byrazeri e mė zbrazi njėmijė e njė....mė tha me plot gojėn qė doktori tė shk......Zamirėn...po ti ē’farė i the mo i shkretė....unė i bėrtita i thashė je shpifės ziliqar i keq....doktori shkon i bėn gjėlpėrat nė shtėpi, ja kėshtu i thashė...njė tė vertetė i ke thėnė tha Zamira rrėndė rrėndė,habitem me kėta njerėz si nė kohė tė baba qemos meren me fjalė e me shpifje nuk shikojnė punėn e tyre po qanė hallin e botės mė marēin tė keqen, ata plasėn qė nuk u flasim ne....ai, do kalbur nė burg...atė i thashė edhe unė tha merumi, por s’kisha dėshmimtarė....lėre tė llapin mos u mer me kėtė punė i tha ajo plot gojėn...se sa ta zgjasėsh aqė mė keq ėshtė, fshati muhabet kėrkon, doktori nuk vjen fshehurazi, unė ta kam bėrė tė qartė..ai vjen e mė bėn “gjėlpėrėn” dhe iken bile as pėr kafe nuk qėndron...uaaaa ējanė kėto shpifje..turp tė kenė qelbesirat, tė poshtrit....! Doktori ashtu shkon mė ēdo shtėpi,ajo ėshtė puna e tij tė bėjė gjėlpėra...Mos u mėrzit tė marsha tė keqen i tha oficeri tė shoqes...ja sa tė na vijė trasferimi e tė ikim nė qytet kėta do plasin fare....!
Kismet tha e shoqja,si tė jetė mė e mira do bėjmė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-11-11, 14:01   #44
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Kaluan kohė dhe vėllazėria e tyre kishtė marė tatėpjetėn,ata ishin egėrsuar me njėri tjatrin sa pėr inat tė tyre oficeri ishte bėrė akoma me “mik” me doktorin nd/mjek...tė vinte pėr tė peshtirė, i gjithė fshati ziente....pėr kėtė miqėsi tė re tė oficerit me tė dashurin e gruas po kohėt qenė tė liga dhe kujt nuk ja mbante tė fliste...fundi fundi ajo,e kishte plaēkėn e saj dhe nuk i jepte llogari kėrkujt, ajo shtoi dozėn e vizitave tek mjeku edhe nė qytet. te pėrdorte alibinė si e sėmurė...merte ilaēe aty...dhe n/mjeku i fshatit, ‘miku, si zakonisht i bėnte “gjėlpėrat” duke u futur nė shtėpinė e saj sa herė tė deshte pa kurrėfare ndrojtje..
Ndėrsa i vėllai mė anė tjetėr po pėlciste, disa shokė tė tij ja hidhnin anės e anės....pėr aktivitetin e tė kunatės. Ēdo njeri varet nga kėmbėt e tij u thoshte dhe e kalonte muhabetin gjetkė, por nga ana tjetėr i plasi zemra nga inati...donte tė vinte nderin nė vėnd e ti tregonte tė vėllait qorr e miop tė vėrtetėn po si e qysh se kishte konkretizuar akoma.
Gjithė burat e fshatit ishin nė zbor ushtarak pėr pesėmėdhjetė ditė, bashkė me ta edhe nd/mjeku. Zborin e bėnin njė orė larg fshatit nė njė qėndėr lokalitetit, ku ishin mbledhur nga gjithė fshatrat pėr reth, batalioni ishte reshtuar sipas kompanive nga ku do tė fillonte stėrvitja me trupa nė teren malor.
Ishte njė vapė e ēmėndur, temperaturat shėnonin 38 gradė, zboristėt spekullonin tė gjithė me stėrvitjen dhe futeshin rrėzave apo nė hien e pemėve, disa tė tjerė ja mbathnin mshehurazi e laheshin nė det....tė gjithė ishin katandisur si ushtria e Haxhi Qamilit pa regull e disiplinė, oficerat pėrpiqeshin tė mbanin kėtė turmė tė ēmėndurish por mė kot, e aqė mė keq qė kishin njohje me njėri tjatrin.
Kėshtu vazhduan ditėt e zborit deri sa ndodhi ēudia. ...se siē thotė populli kur i vjen ngordhja qėnit pėrmjer nė derė tė xhamisė.
Nga njė plasje granate gjat stėrvitjes plagosen rėndė tre zborista.
Alarmohet komanda dhe urgjent kėrkon qė t’u jepet ndihma e shpejtė, kerkojnė me ngut doktorin e repartit ai s’gjėndej gjikundi, me njėherė me makinėn e komandantit i nisėn tė plagosurit nė spitalin e qytetit, ndėr kohė e mer vesh korpusi dhe menjėherė mbritėn oficerė madhorė pėr tė ekspertuar ngajrjen...atje raportohet qė doktori kishte dezertuar dhe nė momentin e aksidentit nuk ju dha dot ndihma e parė tė sėmurėve....!
Me njėherė shefi i shtabit te divizionit mer nė telefon Prokurorin ushtarak dhe urdhėron arestimin e menjhershėm tė doktorit qė ka braktisė detyrėn
Ndėr ushtarėt qė u caktuan pėr ta arestuar me kėrkesėn dhe kėmbėnguljen e tij u caktua edhe ....babai i Kostaqit.
Me makinėn e repartit urgjent shkuan tė kėrkonin doktorin nė shtėpinė e tij,nuk e gjetėn aty....!
Mė erdhe nė shteg o qėn qėni ja do ma bėsh mėmėn ja do ta bėj...do tė hedh trutė nė erė bashkė me atė kuēkėn qė na turpėroi....!
U thotė shokėve e di unė ku ėshtė doktori....e mar me mėnd dhe ėshtė e vetmja e sigurtėėėė !
Tė tre zboristėt qė ishin djem tė rinj edhe shoferi me ta hypėn nė mėn.
Dritarja ishte gjysėm e hapur, dukej mirė doktori me tė kunatėn.
Zbritėn dhe kėrkoi nga shokėt tė shkonin ta kapnin nė flagrancė...asnjėri nuk ishte dakort dhe hoqėn b***ėt mėnjanė, duke sygjeruar tė prisnin tė mbaronte”gjėlpėrat” me tė sėmurėn dhe pastaj ta arestonin....!
Babai i Kostaqit u egėrsua dhe aty pėr aty pa pyetur shokėt, i ēmėndur plotėsisht u tur drejt shtėpisė vėllait, kėrceu mbi avllinė e oborit , ngjiti shkallėt e jashtme tė katit tė dytė ku ishin “mėkatarėt” qėlloi me shkelm derėn dhe u fut brėnda si i xhindosur....duke shtirė me automatik nga dritarja....mos luani se u vrava, asnjė lėvizje......maskarenj....po i bėn “gjėlpėrat”.....hėėėėė mos luani asnjė lėvizje se u hodha trutė nė erė....!
Zamira, me duart ne mes tė shalėve lakuriq siē ishte i ra tė fikėt….doktori kishte zėnė fytyrėn me dorė dhe filloi tė qante si frikacak....me b***ėn pėrjashta !
Ēdo gjė ka njė fund bėrtiste pengmarėsi, pengjeve...mos lėvizni se u vrava
Me njėherė sa u dėgjuan armėt obori i shtėpisė dhe dhoma u mbush me ushtarakėt qė kishin ardhė tė arestonin doktorin dezertor dhe qivaē....i gjithė fshati u alarmua dhe u qas aty, me gra e pleq e plaka e fėmijė.... se burat ishin nė ditėn e fundit tė zborit...! Mbas disa orėsh ata do tė ishin aty.
Kostaqi dhe fėmijėt e pėrjetuan gjithė skenėn duke vrojtuar nė majė tė mėnit....!
U lajmėrua policia e cila mori me vete “krieminelėt” por ndėrkohė arestoi edhe babanė e Kostaqit tė cilin mė pas e dėnuan me 12 vjet burg pėr teror dhe “pėrdhunim banese”!
Epilog
Po pyetėt pėr Zamirėn, ajo ka tani dy fėmijė dhe ėshtė nė krah me burin e saj ish oficerin e marinės nė emigracion.Jeton si zonjė e madhe, natyrisht “gjėlpėrat’ e sėmundjes sė pa shėrueshme besoj se nuk i ndan ende !.
Ndėrsa doktorin e ndau gruaja dhe mbasi njė internimi reth pesė a gjashtė vjet, sot jeton nė Itali keq pėr ibret tė zotit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-11, 21:20   #45
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime

Jam i edukuar sipas principeve tė pėrgjithshme morale:

Kur isha i vogėl: prindėrit, profesorėt, gjyshėrit, tė afėrmit, fqinjėt.... ishin njerėz tė denjė pėr t’i nderuar.
Sa mė tė afėrt qė ishin ose mė tė moshuar, aq mė shumė na jepnin keshilla e ndjenja te ngrohta.

Ishte jashtėzakonisht sjellje jo e mirė pėr tua kthyer fjalėn tė moshuarve, mėsuesve ose tė panjohurve me te vjeter...

KISHA RESPEKT.

Kishim besim tek ata qė ishin mė tė vjetėr sepse ishin prindėrit, nėnat ose tė afėrmit e tė gjithė fėmijėve, qofshin tė grupit tė lagjes ose tė qytetit....

Frikėsoheshim vetėm nga errėsira, gogolėt, shtrigat dhe nga filmat e frikshėm.

Sot jam pa masė e pikėlluar pėr ēdo gjė qė kemi humbur, pėr tė gjitha ato nga tė cilat nipėrit e mijė do tė jenė njė ditė tė frikėsuar nga frika nė shikimin e fėmijėve, tė rinjve tė rriturve dhe tė vjetėrve.

Tė drejtat e njeriut pėr kriminelet...?
Tė drejtat e pakufizuara pėr qytetaret e ndershėm...?
Pagesat e faturave, kthimi i borxheve dhe je i marrė...?

Amnisti pėr mashtruesit...?
Tė ndershmit janė budallenj...?
Mos shfrytėzimi i pėrparėsisė dhe del se je budalla...?
Ēfarė ėshtė duke na ndodhur kėshtu ???
Profesorėt e rrahur nėpėr shkolla! tregtarėt iu kėrcėnohen ekonomistėve!
Grilat nėpėr dritare tona!
Secili i mbyllur nė botėn e vetė!


Ēfarė vlera janė kėto?
Automobili qė vlen mė shumė se pėrqafimi,
fėmijėt qė kėrkojnė shpėrblim pėr tė kryer njė vit shkollor.
Celularėt nė ēantat e fėmijėve qė posa kanė dalė nga pelenat.


Ēfarė kėrkon nė kėmbim pėr njė pėrqafim?
Mė shumė vlen njė Armani se sa diploma.
Mė shumė vlen njė ekran i madh se sa njė bisedė.
Mė shumė vlen njė makijazh i shtrenjtė se sa njė akullore e pėrbashkėt.
Mė shumė vlen DUKJA se QENJA.

Kur ndodhi kjo kėshtu qė tė gjitha tė zhduken ose tė duken qesharake?
Dua qė ti heq grilat nga dritaret qė tė mund nė to t’i vej lulet!
Dėshiroj tė ulem jashtė nė lagjen time dhe t'i lė dyert e hapura gjatė netėve verore....
Dua ndershmėrinė si nxitje tė krenarisė.
Dua karakter tė shėndosh, faqen e bardhė dhe shikimin drejtė nė sy.
Dua turpėrimin dhe solidaritetin.
Dua shpresė, gėzim, mirėbesim...
Dua t’i kthehem jetės sė vėrtetė, tė thjeshtė porsi shiu, tė pastėr si qielli i prillit, tė lehtė si puhiza nė agim.

Poshtė “KAM"

Rroftė "JAM"

E ēmoj jetėn e pėrbashkėt the tė thjeshtė; tė bazuar nė Dashuri, Dhembshuri dhe Solidaritet.
Neveri kundrejt mungesės sė etikės, moralit dhe respektit....
Tė kthehemi pėr tė qenė "NJERĖZ",

Pėr tė ndėrtuar njė botė mė tė mirė, mė tė drejtė, ku njeriu e respekton njeriun....


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.