Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shqipetaret > PAVARESIA KOSOVĖS
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-09-11, 09:42   #16
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh Shiko postimin
shum esht mesim i mir per shqiptaret se vatikani nuk po na nje edhe shtetet islamike qe nuk po na njohin ne duhet qe ti bojkotojm te gjitha qe te mos jemi as krishter e as musliman nese ata nuk na duan edhe ne duhet qe mos ti duam te refuzojm fen e tyre te rrim qysh kem qen gjithmon ATEIST

feja so e arabve mare !? Ku po i lexon ti te drejtat e autorit t'fes ?

Pse nuk beson ti ne fe uēk ? Ku i ke provat qe s'ka Zot ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-09-11, 10:51   #17
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
feja so e arabve mare !? Ku po i lexon ti te drejtat e autorit t'fes ?

Pse nuk beson ti ne fe uēk ? Ku i ke provat qe s'ka Zot ?
per ta kryr nje nga shtyllat kryesore HAXH duhet te shkosh ne shqipri ne kosov apo ku duhet te shkohet
edhe ketu e kupton se nga na ka ardh feja
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga uck_aksh : 06-09-11 nė 10:52
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-11, 13:13   #18
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uck_aksh Shiko postimin
per ta kryr nje nga shtyllat kryesore HAXH duhet te shkosh ne shqipri ne kosov apo ku duhet te shkohet
edhe ketu e kupton se nga na ka ardh feja
Iliret, ktynehere kan jetue n'Split, n'Dallmaci, n'deti ! Pse mos t'shkojm edhe aqe mu rrezit n'haxh ?
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 08:23   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Afrika ime


Zėvendėskryeministri i vendit, Behgjet Pacolli shkon nė Afrikė pėr herė tė katėrt i bindur se do tė sigurojė njohje pėr Kosovėn. Do tė takojė edhe presidentin e Afrikės sė Jugut.


Nė njė intervistė pėr gazetėn Express, ai po ka folur edhe rreth disa ēėshtjeve tjera. Duke folur rreth riformatimit tė Qeverisė, ai ka thėnė se bėhet sė shpejti dhe se pret njė ministri tė re pėr koalicionin Kosova e Re.

Pacolli tha se ende nuk ka vendosur nėse do tė kandidojė pėr president tė Kosovės, por beson se zgjedhjet nuk do tė shtyhen.

Zėvendėskryeministri duke folur rreth vizitės sė presidentit tė Hondurasit nė Kosovė e Shqipėri tha “Sė pari falėnderoj institucionet e Kosovės dhe ēdokėnd kėtu qė ka punuar qė kjo vizitė tė kalojė nė mėnyrė dinjitoze. Edhe pse me pengesa, kjo vizitė ka shkuar mirė dhe shpresoj se Presidenti tė jetė ndarė i kėnaqur. Kuptohet qė ka mundur tė pritet mė mirė, por mirė qė u krye”.

Pacolli foli edhe rreth pritjes mė tė organizuar qė i ėshtė bėrė presidentit tė Hondurasit nė Shqipėri. “Po, ėshtė e vėrtetė dhe pėr kėtė unė i falėnderoj pėrfaqėsuesit e institucioneve mė tė larta tė Shqipėrisė duke filluar nga Presidenti i shtetit, Bamir Topi. Ju e dini se Shqipėria vjen nga njė traditė e madhe dhe protokolli shtetėror i saj ėshtė i jashtėzakonshėm. Por pėrveē kėsaj, mė lejoni qė t’ju pėrmend detaje tė vogla. Shqipėria kishte nė rrugėt kryesore tė kryeqytetit flamuj tė mėdhenj tė Hondurasit, duke i dhėnė karakter shtetėror vizitės. Unė isha nė krah tė Kryeministrit Berisha dhe Kryetares sė Parlamentit, Jozefina Topalli nė pritjen qė ata i rezervuan Presidentit tė Hondurasit”, tha ai.

Sipas tij, kryetarja e Parlamentit tė Shqipėrisė, Jozefina Topalli nga kati i tretė, ku e ka zyrėn, ka zbritur poshtė dhe e ka pritur dhe njėjtė po ashtu e ka pėrcjellė mysafirin tonė.

“Kryeministri Sali Berisha, i cili dha drekė pėr mysafirin ishte aq i pėrgatitur pėr takimin me Presidentin e Hondurasit saqė nė takim dėshmoi se kishte lexuar shumė gjėra pėr historinė, kulturėn dhe ekonominė e Hondurasit....Presidenti i Hondurasit edhe nė Shqipėri rikonfirmoi mbėshtetjen e tij dhe angazhimin pėr tė lobuar pėr Kosovėn. Mos tė harroj tė pėrmendi faktin se ai na ka ndihmuar shumė pėr njohjet nga Caricomi”, tha Pacolli.

Ndėrkaq, duke iu pėrgjigjur pyetjes rreth vonesave pėr njohje nga disa vende qė ai kishte thėnė se do tė vijnė shumė shpejt, Pacolli u shpreh se njohjet nuk janė njė gjė e cila varet nga vullneti i tij ose prej dėshirės sė kosovarėve.

Ai vlerėsoi se njohjet janė njė proces jashtėzakonisht i vėshtirė dhe ēdo vendim i ēdo shteti pėr ta njohur Kosovėn sigurisht nuk kalon pa ndonjė hallakamė brenda atij shteti.
“Pėr arsye se prishet njė qetėsi, e cila ėshtė tani tek ai shtet; pėr arsye se dikush sigurisht do tė intervenojė, do tė thotė se do t’i prishim marrėdhėniet me Serbinė, pėr shembull. Kėtu, e dini se nuk ėshtė vetėm dikush i vogėl, por kjo shkon deri te Rusia. Kėrcėnimet pra ekzistojnė. Lobi serb ėshtė shumė i madh nė shtetet afrikane dhe duhet gjithmonė tė gjinden rrugė qė prishja e kėsaj qetėsie tė jetė me efekte sa mė tė vogla negative pėr atė shtet qė na njeh. Prandaj, njohjet qė kanė ardhur janė pasuar me kėrcėnime nga Beogradi pėr ato shtete qė na kanė njohur. Kėto shtete do ta kenė vėshtirė tani tė jenė prezentė nė Beograd nė aktivitetin pėr 50-vjetorin e organizatės sė vendeve tė painkuadruara dhe unė nuk di si do tė veprojė nikoqiri.... Pėr kėtė ju them edhe njė herė se njohjet tė cilat unė i kam pėrmendur edhe me emra, do tė vijnė shumė shpejt. Unė kėrkoj mirėkuptimin nė kėtė ēėshtje edhe nga mediat kėtu, por edhe nga shoqėria civile, sepse njohjet nuk kanė qėllim vetėm shkrimin e njė letre, ato janė proces”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 09:36   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Irani nuk e njeh Kosovėn, aleanca me serbėt


Irani kurrė nuk do njoh pavarėsinė e Kosovės, edhe pse kėtė e kėrkojnė disa nga anėtaret e Organizatės Islamike. Kjo u theksua mbrėmė nga ndihmės ministri i punėve tė jashtme tė Iranit, Muhamed Mehdi Akondzadeh, nė njė darkė tė organizuar me gazetarėt serb nė rezidencėn e ambasadės iraniane nė Beograd.

“Irani nuk e njeh Kosovėn. Kam krijuar pėrshtypjen se populli serb ėshtė i fuqishėm dhe i ndershėm. Kam parė ndėrtesat e rrėnuara nga bombardimet e NATO-s dhe kam pėrshtypjen se edhe kėto aksione nuk kanė arritur qė tė shkatėrrojnė identitetin e popullit tuaj”, theksoi Akondzadeh.

Zyrtari i jashtėm iranian po merrė pjesė nė Konferencėn e vendeve tė painkuadruara qė po mbahet nė Beograd. Ai ka paralajmėruar se Irani do tė forcojė marrėdhėniet me Serbinė me projekte konkrete nė tė ardhmen nė Ballkan.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-11, 11:44   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Greqia nuk ka presion pėr ta njohur Kosovėn


Ndonėse Greqia nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės, kjo nuk e pengon qė “energjikisht tė synojė pėr afrimin e tė dyja palėve dhe tė mbėshtesė dialogun ndėrmjet Beogradit dhe Prishtinės”, ka thėnė shefi i diplomacisė greke Stavros Lambrinidis, i cili tė enjten viziton Kosovėn.


I pyetur nėse po shtohen presionet mbi Greqinė qė tė njohė pavarėsinė e Kosovės, ministri i jashtėm grek tha se “kurrfarė presioni nuk po ushtrohet, as qė ai mund tė ketė ndonjė efekt, sepse Greqia gjithmonė ndjek politikėn e parimeve dhe kėsaj i mbetet besnik”.

“Kjo ėshtė politikė e forcimit tė paqes, sigurisė dhe mirėqenies nė rajon. Marrėdhėniet e mira fqinjėsore dhe bashkėpunimi rajonal janė nė mesin e prioriteteve themelore”, ėshtė shprehur shefi i diplomacisė greke nė njė intervistė pėr gazetėn e Beogradit “Veēernje novosti”, transmeton Qik.

Duke komentuar zhvillimet nė veri tė Kosovės, Lambrinidis tha se veprimet e njėanshme rrezikojnė sigurinė nė rajon, ndėrsa pėr tensionet nga fundi i korrikut nė Kosovė tha se “shkaktojnė shqetėsim”.

Sipas tij, dialogu ėshtė korniza e vetme pėr zgjidhjen e tė gjitha mosmarrėveshjeve qė ekzistojnė, ndėrsa BE ka dėshmuar se mund tė t’i kontribuojė kėsaj. Ai shprehu kėnaqėsinė qė bisedimet e javės sė kaluar nė Bruksel rezultuan me uljen e tensioneve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-11, 10:34   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Vatikani po luan si maca me miun me Kosovėn !


Replika ndaj lajmit qe keni raportuar :

Vatikani: Nuk e njohim Kosovėn06 shtator 2011


Vatikani mohon menjėherė mundėsinė e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.

“Nuk ka asnjė ndryshim tė pozicionit tė Selisė sė Shenjtė ndaj Kosovės”, ka thėnė drejtori i zyrės sė informacionit Ati Federico Lombardi nė njė deklaratė shtypi pėr Tanjug.

Ishte Julius Janis apostul pėr Kosovė e Slloveni qė tha nė Prishtinė se do tė kthehej shumė shpejt me lajme tė mira. Janus qėndroi nė Kosovė pėr tė shėnuar ditėlindjen e Nėnės Tereze. (indeksonline)Vatikani “de facto” e ka njohur pavarėsinė e Kosovės


Fakti se Kosova ėshtė vend me shumicė myslimane dhe se nė Kushtetutėn e kėtij vendi nuk ndalohen nė mėnyrė eksplicite aborti dhe martesa e homoseksualėve, nuk duhet tė shihet si arsye pse Vatikani nuk e njeh ende formalisht pavarėsinė e Kosovės.

Por Vatikani tashmė ka njohur “de facto” pavarėsinė e Kosovės. Kėshtu e ka bindur pėrfaqėsuesin e Ambasadės amerikane nė Vatikan nė prill tė vitit 2008, vetėm dy javė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovė, Monsignior Miguel Maury, person kontakti i Selisė sė Shenjtė pėr Ballkanin.

Nė depeshen qė gjendet nė faqet e Wikileaksit, zyrtari amerikan shkruan se pėrfaqėsuesi i Vatikanit ka shprehur “dėshpėrim pėr gjuhėn specifike nė Kushtetutė, tė cilėn e sheh si hapje e mundėsisė-qoftė edhe nėse shihet si shumė e pamundur nė Kosovėn e sotme- tė martesave tė gjinisė sė njėjtė dhe pėrpjekje pėr tė lejuar abortin, shkruan Koha Ditore. Kjo gjuhė, sipas Vatikanit, “ėshtė imponuar nga konsultuesit ndėrkombėtarė pa i marrė parasysh qėndrimet e ndryshme tė vetė kosovarėve”.

Nė kėtė takim thuhet se Maury ka zvogėluar rėndėsinė e hezitimit tė Vatikanit pėr tė njohur formalisht pavarėsinė e Kosovės duke nėnvizuar atė qė e ka quajtur si “de facto njohje” tė Republikės sė re, duke shprehur dėshirėn qė shteti i ri tė ketė sukses nė procesin paqėsor tė ndėrtimit tė shtetit.

Si dėshmi tė kėsaj “njohjeje de facto”, pėrfaqėsuesi i Vatikanit ka pėrmendur pranimin qė Papa i ka bėrė mė 2 shkurt presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu, dhe mirėpritjen qė ia ka bėrė pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės pėrfaqėsuesit tė Kishės Katolike nė Kosovė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 15:28   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

05 shtator 2011 15:10 Nė 14- vjetorin e vdekjes sė humanistes sė madhe shqiptare Nėna Terezė, sot nė Prishtinė ėshtė mbajtur meshė nė Katedrale, me ē’rast pėrfaqėsuesi special pėr vendin tonė nga Vatikani pėrveē fjalėve pėr figurėn e nobelistes, solli edhe pėrkrahjen nė ēdo aspekt pėr shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės.


http://video.kosovapress.com/beta/?cid=1,7,28085#video
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-09-11, 15:32   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Kajro shumė shpejt do ta njohė shtetin e Kosovės

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nė ditėn e parė tė vizitės nė Egjipt, ka marrė premtime nga liderėt politikė dhe shpirtėrorė se Kajro shumė shpejt do ta njohė shtetin sovran dhe tė pavarur tė Kosovės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-11, 19:53   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Pacolli: Sinjale pozitive edhe nga Tanzania!

Nė kuadėr tė turneut lobues pėr shtimin e njohjeve tė reja pėr Republikėn e Kosovės, zėvendėskryeministri i parė i Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Behgjet Pacolli, ka vizituar shtetin e Tanzanisė.
Nė qytetin e Dar es Salaam, zėvendėskryeministri Pacolli ėshtė pritur me nderimet mė tė larta shtetėrore, dhe ėshtė takuar me presidentin e Tanzanisė, Jakaya Kikwete, dhe ministrin e punėve tė jashtme tė kėtij shteti, Bernard Membe.

Gjatė kėtij takimi ėshtė diskutuar gjatė pėr rrethanat aktuale politike nė Kosovė dhe pėr mundėsinė e njohjes sė shpejtė tė Republikės sė Kosovės nga Tanzania. “Sinjalet janė pozitive edhe nga Tanzania. Ata e kanė akceptuar drejt argumentimin tonė pėr kėrkesėn e njohjes sė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė zv/kryeministri Pacolli, njofton zyra e tij.

Pacolli po ashtu, gjatė kėtij turneu lobues nė vendet e Afrikės Jugore, ka diskutuar edhe pėr mundėsinė e njohjes nė bllok tė Republikės sė Kosovės nga SADC (komuniteti zhvillimor i vendeve tė Afrikės Jugore), nė tė cilėn bėjnė pjesė 14 shtete. Nga kjo organizatė, Kosovėn e kanė njohur vetėm shteti i Malawit dhe Swaziland, ndėrsa pas vizitave tė zėvendėskryeministrit Pacolli, “priten shumė shpejt lajme tė mira edhe nė kėtė drejtim”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 13:52   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Ndaj lobimit po sillen sikur ndaj njė ēėshtjeje private

14:47 / 14.09.2011
Qeveria e Kosovės, me konfuzionin total qė ka krijuar nė fushėn e politikės sė jashtme, me pėrplasje kompetencash dhe interesash brenda vetė asaj, po e dėmton seriozisht imazhin e Kosovės dhe procesin jetik tė njohjeve, vlerėson Lidhja Demokratike e Kosovės.
Referuar kėsaj partie, Kosova nuk e ka njė adresė tė politikės sė jashtme, meqė nė atė fushė ndėrhyjnė pandėrprerė kryeministri, njė zėvendėskryeministėr, ministri i Jashtėm, ministrja e Integrimeve, pa harruar kompetencat qė ka presidentja nė kėtė plan.

“Nė procesin e lobimit pėr shtimin e njohjeve, nė sjelljen e Qeverisė ėshtė manifestuar joseriozitet i dukshėm. Ministria e Jashtme flet pėr njė Strategji, qė nuk e reflektojnė veprimet e ministrit, ndėrsa zėvendėskryeministri i parė, z. Pacolli, e pranon se nuk e di nėse Strategjia ekziston”, vlerėson LDK.

Nė anėn tjetėr, kjo parti thotė se sjellja ndaj procesit tė njohjes sė Kosovės, si ndaj njė ēėshtjeje private dhe nė terma privatė, gjithė procesin e ka shndėrruar nė njė garė tė pakuptimtė, nė tė cilėn secili do tė marrė meritat qė nuk i takojnė.

Sipas tyre, nė rrėmujėn qė ka krijuar koalicioni qeverisės, zyrtarėt mė tė lartė tė Qeverisė nuk arrijnė as tė dallojnė se ēfarė janė premtimet e ēfarė njohjet, madje nuk arrijnė qė, sė paku publikisht, tė mos sillen si njerėz qė punojnė pėr interesa private.

“Vetėm gjatė javės sė fundit, pėr shkak tė mungesės sė koordinimit dhe pėr shkak tė pėrplasjeve tė brendshme, Qeveria nuk ka arritur tė sqarojė as se kush e ka njohur Kosovėn e kush jo. Lidhja Demokratike e Kosovės vlerėson se joserioziteti i thellė dhe konfuzioni qė ka krijuar Qeveria nė kėtė plan, e dėmtojnė seriozisht imazhin e Kosovės dhe vetė procesin e njohjes”, vlerėson ndėr tė tjera LDK.

Lidhja Demokratike e Kosovės kėrkon qė institucionet e vendit t’i koordinojnė fort veprimet me vendet mike, pėrkrahėse tė pavarėsisė sė Kosovės, si SHBA-tė, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe vende tė tjera tė BE-sė e mė gjerė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 18:47   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Vendosen marrėdhėniet diplomatike me Andorrėn

18:01 / 14.09.2011
Republika e Kosovės dhe Principata e Andorrės vendosen tė mėrkurėn marrėdhėnie diplomatike. Vendosja e marrėdhėnieve diplomatike, pason njohjen e Kosovės nga Andorra tre muaj mė parė.
Nė emėr tė dy vendeve, ambasadori i Republikės sė Kosovės, Ilir Dugolli dhe ambasadorja e Principatės sė Andorrės, Ev Descarrega, nėnshkruar nė Bruksel Protokollin pėr Vendosje tė Marrėdhėnieve Diplomatike ndėrmjet dy vendeve.

Krahas vendosjes sė marrėdhėnieve diplomatike, pėrmes protokollit tė nėnshkruar, dy ambasadorėt shprehėn aspiratėn e forcimit tė mėtejmė tė marrėdhėnieve miqėsore ndėrmjet dy vendeve dhe tė bashkėpunimit nė fushėn politike, ekonomike e kulturore.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 18:48   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Shtetet arabe po e ndryshojnė qėndrimin

18:18 / 14.09.2011
Nė ditėn e tretė dhe pėrmbyllėse tė vizitės nė Egjipt, ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar njė sėrė takimesh me pėrfaqėsues tė partive politike, liderė shpirtėror dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile nė kėtė vend.
Ministri Hoxhaj tė martėn nė mbrėmje po ashtu ka marrė pjesė nė njė darkė tė shtruar nga Kryeministri i Turqisė, Recep Tayyip Erdogan. Nė kėtė darkė kanė marrė pjesė ministrat e Punėve tė Jashtme tė Organizatės sė Ligės Arabe dhe pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Egjiptit.

Ministri Hoxhaj ka falėnderuar kryeministrin Erdogan pėr ndihmėn qė i ka dhėnė Republikės sė Kosovės nė procesin e pėrmbylljes sė njohjeve. Edhe nė kėtė takim, kryeministri turk ka kėrkuara nga shtetet anėtare tė Ligės Arabe qė tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės.

Nė njė takim tjetėr, ministri Hoxhaj ėshtė pritur nga lideri shpirtėror i myslimanėve me seli nė Kajro, Sheikh Al Azhar Ahmed El Taib. “Shpresoj qė sė shpejti tė gjitha vendet arabe tė pranojnė pavarėsinė, nė mėnyrė qė Kosova tė bėhet anėtare e plotė e OKB-sė”, ka thėnė El Taib, pas takimit.

Nė pėrmbyllje tė vizitės nė Egjipt, Ministri Hoxhaj ka takuar edhe pėrfaqėsues tė Kėshillit Transitor tė Libisė. Nė kėtė takim Ministri i ka informuar ata pėr vendimin e Republikės sė Kosovės, e cila ka pranuar kėtė kėshill si autoritetin e vetėm qeverisės nė Libi.

Nga ana tjetėr, Faiz Jibril, pėrfaqėsues i kongresit popullor tė Libisė ka thėnė se politika e Muammer Gaddafit tashmė ka marr fund nė Libi. “Libia ėshtė vonuar me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės. Kjo ka qenė njėra nga katastrofat mė tė mėdha tė Gaddafit. Jam pajtuar me Ministrin Enver Hoxhaj qė tė fillojmė vendosjen e kontakteve pėr tė arritur deri tė njohja”, ka thėnė ai.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 19:24   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Schmitt: Do lobojmė pėr Kosovėn te Sllovakia dhe Rumania
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, nė ditėn e dytė tė vizitės nė Hungari, u prit me nderimet mė tė larta shtetėrore nga presidenti i Hungarisė, Pal Schmitt. Presidenti i Hungarisė, e vlerėsoi lartė vizitėn e parė tė nivelit shtetėror tė Presidentes Jahjaga pikėrisht nė Hungari dhe tha se vendi i tij ėshtė krenar qė ishte nė mesin e vendeve tė para qė e njohu pavarėsinė e Kosovės.


14 shtator 2011
Ekonomisti

Schmitt tha se Hungaria ka qenė dhe vazhdon tė jetė pėrkrahėse e tė gjitha proceseve tė Kosovės dhe do ta ndihmojė atė nė rrugėn e saj pėrpara.
Presidenti hungarez tha se vendi i tij mbėshtet perspektivėn evropiane pėr Kosovėn dhe theksoi se Hungaria ka kėrkuar nga tė gjithė partnerėt evropianė qė tė vazhdojnė procesin e anėtarėsimit pėr vendet e Ballkanit Perėndimor. Schmitt tha se nuk ka alternativė tjetėr pėr vendet e Ballkanit perėndimor pėrveē anėtarėsimit nė BE dhe ky proces tha ai do tė pėrmbyllet pasi tė jenė plotėsuar kushtet nga kėto vende.
Ai tha se ėshtė i pėrkushtuar qė tė ndihmojė nė lobimin pėr Kosovėn tek vendet anėtare tė BE-sė qė ende nuk e kanė bėrė kėtė, veēanėrisht tek dy fqinjėt e Hungarisė, Sllovakia dhe Rumania, tė cilat kanė komunitet hungarez nė vendet e tyre, dhe qė kjo ėshtė njė nga arsyet pse kėto dy vende ende nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.
Schmitt tha se Hungaria do tė hapė ēėshtjen e anėtarėsimit tė Kosovės nė nismat rajonale dhe ato ndėrkombėtare qė do tė ndihmonte vendin nė thellimin e reformave dhe qartėsimin e rrugės evropiane si dhe do tė ndihmojė qė Kosova tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave. Presidenti hungarez tha se marrėdhėniet e mira mes Kosovės dhe Hungarisė duhet tė thellohen edhe mė tutje nė fushėn e ekonomisė dhe theksoi se duhet tė inkurajohen bizneset hungareze pėr tė investuar nė Kosovė.
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, e falėnderoi presidentin Schmitt pėr pritjen madhėshtore dhe tha se Hungaria ėshtė mik dhe partner i ngushtė i Kosovės. Ajo tha se Hungaria e ka ndihmuar Kosovėn nė zhvillimin dhe avancimin e saj drejt integrimeve evropiane.
Jahjaga i vlerėsoi marrėdhėniet mes dy vendeve si shumė tė mira dhe theksoi nevojėn e thellimit tė tyre nė fushėn politike dhe ekonomike. Ajo tha se Hungaria e ka kaluar rrugėn e anėtarėsimit nė BE dhe pėrvoja e saj do tė shėrbejė pėr rrugėn e Kosovės drejt anėtarėsimit nė BE.
Jahjaga tha se Kosovės i duhet marrėdhėnia kontraktuale me BE-nė, meqė kjo tė qartėsonte rrugėn evropiane tė saj me marrjen e udhėrrėfyesit pėr liberalizim tė vizave. Ajo theksoi se anėtarėsimi i plotė i tė gjitha vendeve tė Ballkanit Perėndimor, pėrfshirė Kosovėn, nė BE do tė garantonte stabilitetin afatgjatė tė rajonit.
Jahjaga tha se pavarėsia e Kosovės ėshtė e pakthyeshme dhe integriteti territorial i saj i paprekshėm. Ajo tha se Kosova ka marrėdhėnie tė mira me tė gjitha vendet fqinje dhe ėshtė faktor i paqes dhe stabilitetit nė rajon. Presidentja tha se i ka dhėnė pėrkrahje dialogut me Serbinė, i cili ka filluar tė jap rezultate me arritjen e njė numri marrėveshjesh, qė lehtėsojnė jetėn e qytetarėve tė te dyja vendeve.
Ajo tha se nė kėtė proces tė dialogut nuk do tė diskutohen ēėshtjet e brendshme tė Kosovės dhe integriteti territorial i saj.
Jahjaga tha se Kosova dhe Serbia kanė pasur njė tė kaluar jo gjithmonė tė mirė, por ato mund ta planifikojnė tė ardhmen dhe ta ndėrtojnė atė pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve dhe si dy shtete fqinje duhet tė ndihmojnė njėra-tjetrėn nė rrugėn e integrimeve evropiane.
Jahjaga tha se e mirėpret mbėshtetjen e Hungarisė pėr pjesėmarrjen e Kosovės, si shtet i pavarur, nė organizatat rajonale dhe ndėrkombėtare. Ajo tha se ndihma e Hungarisė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės do tė ishte rėndėsisė sė veēantė dhe theksoi nevojėn e inkurajimit tė investitorėve hungarezė pėr tė investuar nė Kosovė.
Tė dy presidentėt kanė diskutuar edhe pėr njė varg ēėshtjesh tė tjera qė janė me interes pėr tė dyja vendet.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-09-11, 12:06   #30
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lobimet pėr njohjen e Kosovės

Njohja nė gazetė


Njohja nga Gaboni vazhdon tė mos konfirmohet zyrtarisht. Zyra e Pacollit tė premten ka njoftuar se njė gazetė e kėtij shteti ka shkruar pėr njohjen e Kosovės. Si arsyetim pėr mungesėn e notės verbale pėrmendet vizita e Ministrit tė Jashtėm tė kėtij shteti nė New York.


Nga Express mė 17 shtator 2011 nė ora 12:45
Behgjet Pacolli kishte njoftuar javėn e kaluar pėr njohjen e pavarėsisė nga shteti i Gabonit.

Por kjo njohje nuk numėrohet ende zyrtarisht nga Kosova. Ministria e Jashtme e Kosovės nuk e ka regjistruar atė si njohjen mė tė re, pasi ende nuk ka njė notė verbale qė e dėshmon kėtė.

Zyra e Pacollit ka njoftuar se pėr kėtė njohje ka shkruar e pėrditshmja e Gabonit, “L’Union”, e cila thuhet se ka publikuar njė njoftim tė qeverisė mė 9 shtator.

“Presidenti i Republikės, kryetari i shtetit, Shkėlqesia e tij, Ali Bongo Ondimba, duke konstatuar se mekanizmi qė tė ēon nė njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė pėrfundimtar ose i pakthyeshėm, i dha instruksione Qeverisė, me qėllim qė tė marrė tė gjithė masat e nevojshme pėr njohjen e Kosovės nga vendi ynė, Gaboni.”

Ky njoftim nga Zyra e Pacollit ėshtė interpretuar si njohje e pavarėsisė.
Derisa aty jepet edhe arsyeja se pse nuk ka notė verbale nga Gaboni.

“Arsyetimi zyrtar pėr mungesėn e deritanishme tė notės verbale tė njohjes, qėndron nė faktin se ministri i Punėve tė Jashtme Gabonit gjendet nė vizitė zyrtare nė Nju-Jork, nė punimet e Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB’sė. Njohja nga Gaboni, zyrtarisht i ėshtė komunikuar Zėvendėskryeministrit tė parė tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, z. Behgjet Pacolli, javėn e kaluar”, ka njoftuar Zyra e Pacollit.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.