Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-08-14, 14:25   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Samiti ballkanik i Berlinit, dhe dashuri*ēka pėr shqiptarėt ?

Ēfar ndodhi ne tė vėrtetė qe tė zbulohet kjo dashuri mes berlinit dhe ballkanit, rrespektivisht mes shqiptareve dhe evropes ?
Ēfar shtyu deri te keto fakte? Deridje kusherinje te refuzuar !
Kto dhe shume pyetje te tjera do ti bėnte gjithsecili...

Nominoj jaranat e moqėm te na thonė noj fjalė, kushedi nuk kan mbėrthyer najkah nė rrugė njėdrejtimshme ?!


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-08-14, 19:27   #2
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Samiti ballkanik i Berlinit, dhe dashuri*ēka pėr shqiptarėt ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
Ēfar ndodhi ne tė vėrtetė qe tė zbulohet kjo dashuri mes berlinit dhe ballkanit, rrespektivisht mes shqiptareve dhe evropes ?
Ēfar shtyu deri te keto fakte? Deridje kusherinje te refuzuar !
Kto dhe shume pyetje te tjera do ti bėnte gjithsecili...

Nominoj jaranat e moqėm te na thonė noj fjalė, kushedi nuk kan mbėrthyer najkah nė rrugė njėdrejtimshme ?!mia amigo Murrizi alla albanezo Pronto Gjermania esht superfuqi botrore e sidomos per Avropen fuqi ekonomike edhe ushtarake e tezja Merkel vet pren e vet i kep teshat secilit shtet te Evropes e sidomos per neve ne Ballkan .

Sesi do te zhvillohen ngjarjet politike mbetet me pae ne te ardhmen pasi qe Evropa po ballafaqohet tani drejt per se drejti me Rusin ne Ukrain .

Veq die me than se pa PDKen Kosova do te ket pozit ma te mir ne arenen nderkombtare perüos qe esht e shantazhuar per krime gjat luftes edhe pas luftes sidomos ndaj shqiptareve esht e shantazhuar se kan ndodh edhe do skandale si per shembull vjedhjet ne dy dhomat e siguris vrasja e Dino asanajt e Hamdi sopes vjedhjet e perave per pasaporta skandali me gjarmant e sigurimit shtetror Gjerman etj etj skandale qe e kan burimin nga PDKja largimi i personave te denuar si xhabir zharku e Shpresim uka do me than rasti bllaca etj
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-14, 21:06   #3
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,489
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Samiti ballkanik i Berlinit, dhe dashuri*ēka pėr shqiptarėt ?

"Mia san Mia" ėshtė njė shprehje e vjeter bavareze, qė ka filluar tė ripėrtrihet kohrave te fundit. ne perkthim i bie thjesht "Ne jemi Ne", por qė nė esenc ka krenarin e vjeter bavareze ku i bie qe ne jemi keshtu si jemi dhe nuk na ndien qoshi per kėndė.

Ēfar ka tė bėjė ky shembull me Temen e filluar ?!

Siq e dijmė,
Kombi Shqiptar ishte lėnė pasdore pėr njė kohė goxha tė gjatė pas rėnies sė bllokut tė Warshaves, klithmat qė vinin nga shqiptarėt do tė hasnin gjithnjė nė vesh tė shurdhėr tė evropės. Dikush do tė thoshte "po boll na kan nimue nė luften e kosovės". Asesi, kjo ndihmes ka qenė mė shumė nė demokratizimin e rajonit, rrespektivisht pėr ta nxjerr serbin nga gjenocidi i filluar si qimen prej tlyni.
Ndihmesa ka filluar me ardhjen nė shqipri tė Gjorxh Bushit me 2007 ku edhe i jep sinjalin aleatėve se shqiptarėt duhen ndihmuar njėjtė sikur tė gjithė tė tjerėve qė dolėn nga komunizmi.
U ndihmuam polakėve, u ndihmuam, Ēekeve, u ndihmuam Hungarezėve e qebesa edhe vetė gjermanėve. Shqiptarėve nuk na ndihmuan, apo mė mirė tė themi nuk na ndihmuan si e sa duhet.
Tash thuajse u "zbuluam" tė gjithė do tė ngarendin tek ne, e pėr tė na treguar qė jemi dikushi, jemi dikushi nė ballkan (More mua mė mjafton tė na njohin nė trojet tona mjaftueshem)!.

Dhe ja ndodhi ajo qė patjetėr do tė ndodhte njė dite, plasi luftė nga tė katėr anėt, anipse ka ende qė hezitojn ta quajn luftė tė tretė botrore, por ama ajo po ndodhė !

Duke e parė qė po formohen blloqe tė reja ushtarake, lindi edhe dashuria pėr Shqiptarėt.
Tashi ne me njė tė folme u bėmė menjėher evropian tė vyeshem e tė vjetėr e qė patjeter ardhmėrin tonė e kemi nė evropė.
Kjo po tua tregoje fėmijėve tė vegjėl do tu bėnte mirė pėr ti zėnė gjumi, por pėr ata qė po e pėrcjellin pėrparimin ushtarak tė rusėve drejt evropės, dhe furnizimin e islamikėve nė botėn arabe poashtu nga anan e rusėve, atėher shtohet pyetja tek tash po u duhemi ne juve ? apo keni frikėn qė do vėjmė me tjerėt ?
Evropa dhe kusherinjėt e refuzuar deri dje.
Nuk ėshtė mirė tė ecėsh pėr fije teli pėr njė kohė tė gjatė.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.