Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-04, 16:03   #1
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Preokupimi i njeriut "Vujtja"

Antropologjia
Preokupimi i njeriut: “Vujtja”

Problemi mė preokupus i njerit ėshtė e keqja, vujtja, dhimbja. Nė gjuhėt e tjera tė botės me dhimbje, vuajtje, nėnkuptohet vetėm atė qė i pėrket pjesės fizike por jo edhe shpirtėrore, morale, kurse nė gjuhėn shqipe i referohet edhe asaj morale e shpirtėrore. Shumėherė vuajtja funksionon si njė gjė e shenjės dhe tė njohjės ekzistenciale, e asaj se ēka shkon keq ose e faktit se diēka ėshtė gabuar. Para vuajtjės shpeshėherė zgjidhet ikja, sepse personi nuk dėshiron tė jet i plagosur nė qenjėn e tij tė thellė, pastaj kėrkohet tė largohet apo tė ik, qė don tė thotė duke kėrkuar qė mos tė mendojė e mos tė shef gjėra qė e bėnė tė vuaj, e mbi tė gjitha qė mos ta takoj kėtė realitet. Kėrkojm gjithėēka qė tė krijojm illuzione pėr ta ndalur vuajtjėn dhe masėn e ekzistencės. Ne e bėjmė gjithė kėtė duke menduar se gjėrat nuk munden tė ndryshohen, por nė realitet gjėrat ndryshojn. Unė mendoj se e vetmja gjė e madhe qėndron nė tė shiquar realitetin nė fytyrė, me ftohtėsi e me ndjenja mė tė mėdhaja, duke e gjetur nė kėtė sjellje vetvetėn mė mirė. Njė vuajtjės i bashkangjitet gjithnjė njė vujtje tjetėr, sepse njeriu i paisur me intelekt, mundohet ta kuptoj psehin e vujtjės. Por vujtja nuk mund tė kuptohet edhe nėse i pėrdorim gjitha mundėsit, qoft fejėn, qoft filozofinė, qoft gėzimin, qoft lumturinė, gjithnjė mbetet e mbyllur nė ēels. Ne mundohemi ta kuptojm psehin e vujtjės duke menduar se: nėse ne e kuptojm vujtjėn do tė vuaj mė pak e do ta ballafaqojm ma mirė. Por, nė vend se tė mundohemi ta kuptojm kėtė, mė mirė ėshtė tė mundohemi tė mėsojm se si mund tė qėndrohet me tjetrin, sepse ėshtė e vetmja mundėsi qė mundemi ta ballafaqojm vujtjėn, me tjetrin. Qė tė gjindemi me tjetrin nuk don tė thotė qė tė ikemi nga vujtja, por bashk me tjetrin me sfidu e me ballafaqu vujtjėn. Shpeshėherė pėr ta ballafaquar vujtjėn, ne pėrdorim fantazinė, dhe e lejojm vetėvetėn qė tė udhėheqemi nga fantazia, por nuk duhet tė tolerojm njė gjė tė tillė, por, tė jemi tė udhėhequr nga arsya. Fantazia e njeriut ka mundėsi qė tė zhvillojė njė numėr tė konsiderushėm tė mundėsive, por kėto fantazira nuk munden tė realizohen nė mėnyrė konkrete, pėr njė kohė mundet tė shkoj para, por njė ditė kur shiqohet jeta reale atėherė vujtja do tė jetė mė e rrpt. Vujtja nuk duhet shiquar me njė sy ashtu tė frikėsuar, por me njė mas tė qėlluar e tė drejtė. Nuk ėshtė nevoja ti iket vujtjes apo ti ndalet vujtjės nė shikim tė shtrenguar e mos ti shiqojm edhe tė mirat. Qė tė ballafaqohet njė problem do tė ishte nė krahasim me njė fėmijė qė pėr ta marrur njė mjekėsi tė idhėt, fėmiju refuzon, sepse nuk e kupton qė ka tė bėjė me njė mjekėsi pėr tė mirėn e tij. E njeta gjė ėshtė me ne para vujtjės, tė ballafaqohet e tė gjindesh para vujtjės pa frikė e pa refuzime, sepse ka tė bėjė pėr tė mirėn e vetvetės.
Pėr ta ballafaquar vujtjėn, domethėnė mbi tė gjitha me njoft strukturn trupore e matreale tė njeriut. Po tė ishte njeriu jasht vujtjės, jasht dhimbjes nuk kishte me qenė njeri, sepse vujtja bėnė pjesė nė natyrėn tonė njerzore, prandaj nuk mundemi ti ikim por duhet me ballafaqu e me tejkalu. Unė jam i bindur se njeriu qė nuk vuan nuk ka projekte, organizime jetėsore, sepse vujtja paraqitet si njė vujtje e ardhmėrisė, ku njeriu projekton, organizon jetėn, e shpeshėhere kto projekte nuk realizohen dhe adaj lind vujtja. Nuk duhet shqetėsuar para vujtjės dhe tė tėrhiqet prej vujtjės sepse tėrhiqet edhe nga projekti i ardhmėrisė. Unė pohoj se, ėshtė e drejt me vujt por nuk ėshtė e drejt qė personi tė tėrhjeket dhe tė mbyllet nė vetveti. Nė organizime, nė projekte, nė parashikime personi duhet ta ndien lirinė personale, sepse liria ėshtė shumė e nevojshme pėr realizimin e jetės.

Caki


__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-06-04, 23:21   #2
suzi
 
Anėtarėsuar: 18-05-04
Vendndodhja: kosovė
Postime: 93
suzi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek suzi
Gabim

Tung
:x Sa i perket vuajtjes , eshte e veshtire ti ikim se ajo eshte pjes e jona si frymarja, nuk eshte thene kot 7 dite kemi nket dynja 6 idhnim e 1 sefa, se di a e thash mire , po sidoqe te jet , njeriu s me i ndijshem qe eshte aq me shume edhe vuan. Kam degju se japonezet jane popull qe po ju vdis dikush i afert familjar shembull, ata aq shume vuajne sa ka raste vetvrasje bejne , ne te kunderten nese e marim shembull suedeset ata jan aq te ftofte sa deken p.sh e pranojne shume normal (gje qe edhe duhet ta pranojme te gjithe ashtu) , dhe nuk vuajne , shume interesant ne krahasim me japoneset.
Vuajtja mendoj qe gjithve na prek her do kur, njerezit vuajne nga natyra te ndryshme qe ka shume mos ti cek tani , ame thon drejt me erdh shume interesnt kjo tem , se sa shume ka njerez qe vuajne , sa shume ka njerez qe jan mbyllur ne vetvete dhe jetojne me vuajtjen , e mendoj qe kjo tem ja ka vle te diskutohet dhe te publokohet bajagi si shpesh ... me nderime dhe shpres qe sa me pak vuajtje te ket tek njerezit ....
Smile...
__________________
Dituria, duke u bashkuar me urtesinė, fiton nje thellesi qe te merr mendtė...
Pyet atė qė di. Dy te ditur , jane me mire se nje.
suzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-04, 16:54   #3
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje juve.Vuajtja eshte shoku yne i pa ndare si dashrija: prej lindjes e deri te vdekja.Kur s'na percjell dashuria,aty e kemi vuajtjen dhe anasjelltas.Sa me heret iu adaptohemi-ma lehte do ta perballohemi...
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.