Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-03-07, 13:56   #1
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dy horror vrasjesh nė Gjermani,nga shqiptarėt

Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-03-07, 16:27   #2
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Edhe pse viteve tė fundit disa shqiptarė e kanė dėshmuar se janė nė gjendje tė bėjnė krime tė ndryshme, nuk ėshtė mirė tė fajsohen njerėzit edhe kaq shpejt si nė kėtė rast! Nėse ke shikuar apo ndėgjuar lajme dje (21.03.07!) atėherė duhet ta dish qė kjo polakja e ka pranuar qė e ka hedhur foshnjen vet e jo partneri i saj(shqiptari!).
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 17:20   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

rasti i par nuk po me kujtohet kurse ky rasti i dyt po thuajse per gjdo dit esht ne mediat elktronike po edhe te shkruara une jam ndi keq kur kam ndegjue per ket rast edhe pse gjermanet e quajn MACEDONIA po ky ishte nji shqiptar nga maqedonia


duhet ta dim se gjdo shqiptar ne evrop esht si perfaqsus i kombit e lus zotin qe kso raste te mos na ndodhin ne te ardhmen
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:10   #4
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqetesuese

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Per rastin e pare e kam digjue dhe lexuar,na ka shqetesue shume.Nuk e di se si njeriu mundet tja hjek koken njeriut dhe ta merr koken dhe ti traumatizon te tjeret ne qytet.Kure kesaj ja shtojm se e ka ber shqipetari dhe ate kunates???????
Rasti i dyte ,ta hudhesh foshnjen nga kati i 8/9 ne toke dhe perseri aktori del se eshte shqipetar?????????
Nuk e kemi pas ne tradite keto pune jo te mira.
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:22   #5
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 19:36   #6
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim ???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
E arsytoni tia presh koken kunates dhe ta marresh ne qytet ti trauatizosh te tjeret ?????????????
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:03   #7
niemand
Kalimtar i rastit..
 
Avatari i niemand
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Vendndodhja: Philadelphia
Postime: 518
niemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashurniemand shumė i dashur
Gabim

Kete te parin se kam ndegjuar qe ka ndodh por kete te dytin e kan dhene e gjith bot-a per at qe ndodhi por para pak ditesh ndegjova qe ende nuk e kan kap mamen e atij femijes.. epo sdi a vertet eshte shqiptare apo jo. sido qoft eshte marrezi te degjosh pislliqe te tilla nga femerat shqiptare dhe te hudhesh nje femij prej 9 kat..

niemand
__________________
O Zot per vete sdua gje jo.. por per prinderit nje nuse te bukur..!
niemand Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:25   #8
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
po DEA ka raste edhe ma renda po per rastet tona flitet ma shum po edhe ishte shum nji rast i ran
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 20:55   #9
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbane mend kete qka ju shkruaj


Kur te ja nisin gjermanet me fole diqka, jo kqyre shqiptaret qysh po mysin e me droge po merren e sene e vene, une ju them atyre :

A e lexoni "Bild" gazeten?

Po thojne.

Une ju them, a ka kalue edhe nje dite e vetme qe ne "Bild" nuk ka pase raport qe gjermani e mbyti gruan e tij me dy femije, qe gjermani e mbyti gruan e tij me 4 femije e keshtu me radhe.

Ata thojne, jo s'ka kalue asnje dite !!!!!!!

Une ju them

Ani qka po folni shqiptari keshtu shqiptari ashtu, mbesin si huta, te verbuem edhe asnje fjale se qesin se ne ate moment ju a rrok mendja.

Edhe nje tjeter gje ju a them ne fund atyre qe mundohen me pergjithsue.


"Jedes Volk, besitzt sein Sperrmüll"

Per ata qe nuk din gjermanisht po e perkthej:

Qdo Popull ka plehin e vet.


Pajtohem plotesisht me Dea_A, qe keto gjeste i takojne psikiatrise e nuk duhet me pergjithsue kete pune.Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 22:15   #10
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

une kame ndegju veteme per rstin e vundit..
gjdo raste i tille eshte tragjike,dhe nuke ka te perbej me konbin,siq ka then edhe me pare Dea_A,ai esht nje problem psiqik i njerut.
Dhe kto raste ndodhine ne evrope dhe perendim apo nder boten,gjdo dite,
per ne shqiptaret keto lloj rasteshe na duken shume tragjke,sepse te ne nue ka ndodhe raste te tilla,jo qe ne jemi njerz te dalluar,por pre vujtjeve,okupimit,dhe shume probleme tejera,familjet kane qen shume te lidhure mes vete.
Ka pase bese,moral,respeket mes vete.
Ne familje ishte vete nje person,i zoti i shpise,pre ati personi apo te zotit te shpise,eshte kontrollu te gjith familja,dhe e kane respektu te gjithe,pore edhe ka pase harmoni mese vete,dashi dhe lezet,edhe pse problemet me armikun,financjare,apo shume probleme tjta.
Por ne ate kohe,pore edhe sot ende,nes une e kame nje problem,e ka edhe familja ime,do te thot qe nuke jame vetem,dhe nes une e boj nje te keqe,ateher e ter familja eshte ne ate broblem.
Po du me thane qe te ne shqipetaret ka qen morali,besa dhe frika mos po ja bi familjes nje problem,e keto pune pune i kane mbajte popullin shqiptar..
Nga dal keto te gjitha besa,maorali,po humbin edhe tu ne,edhe keso raste per fate te keq kemi me i ndegju e ta.
Jo qe une teshiroj,apo ne deshirojme,por eshte aredh koha,kultura evro-perendimore,apo eshte aredhe koha per fat te keq,edhe ne duhet te jetojme me ket fat apo kultur...

gazi-de
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-07, 22:34   #11
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 00:07   #12
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 00:14   #13
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.
Eshte vertet e tmerrshme kjo qe e sqaroni ,dhe ke shume te drejte ,raste te tilla duhet spjeguar ne baza mjeksore !
Gjat luftes dhe mbas luftes mbi popullin tone jan gjuajt shume helme ,jane bere shume prova eksperimentale sa qe pasojat do te jene shume afatgjate ! Ka m lexuar se sa shume kan ndodh raste te vetvrasjeve ne Kosve ,e qe kjo veti nuk ishte e shprehur asnjeher ne popullin ton !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:04   #14
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

me falni qe po dale prej teme,por deshta vetem ty fjale per shqipetaret ketu ne gjermani,dhe pake fjale per legenden nese nuke me keqkuptone e nderuare...
edhe une jetoje nje koh te gjate ne gjermani,dhe kame pase raste si legenda qe e ceku me pare..
normale qe ka asi njerz,e ketu ne gjermani nuke cekute personi por pershembull por kosovoalbana,dhe ata njerz te keqi e qesin poshte nje kombe.
por nuke bone te heshtim tashe e te rim anonym,por ta trgojme edhe te mira ne qe kemi,se te heshtim do te thot se te gjithe jemi ashtu...
une jetoje nje qytet te vogel ne gjermani,fillimi per ne shqipetaret ketu ka qen shume i veshtir,shpeshe me ka ra rasti qe ti thuash dikuj qe je kosovoalbaba,i vike shum shtire edhe te shikojke me nje urrejtje..
por me kohe ne e treguame se qfare kulture kem,dhe qfare njerzsh jemi.

nje raste ne fillim ishim nje kafe,dhe ca gjerman atu te ri,ishin pi apo ndehe,njeru kur te pine trgon qka ka ne zemer,hym ne bised me ta,edhe pse me kohe na njifeshin na pyten nga jeni,dhe ne ju treguame drejte,si gjithe here.
njeri prej tyre na u drejtu e tha,ne fillim me pa guxu dhe me pas mundsi ju kisha zhduke(sepse ati para sa vitesh ja kishin lendu vllaune me thike shqipetaret).
por ju tha e keni tregu vehten se kushe jane shqipetaret,me kulturen dhe njerzimin e juaj,e tha ata njerz qe ne mendojm qe jane njerz te ke keqi jane individ jo nje populle i ter.
pse e theme une kete,ju luse mos heshtni,por trgone kulturen ton dhe burrine shqiptare.
se nese ne heshtim do te thot vetem ata persona te keq apo me sjellje negative apo si ti quaj,do te thot vetme ata po trgojne kulturen tone.
ju luse edhe nje here mose heshtni,por mundoheni ta trgoni kulturen tone ne menyre paqesore jo ne menyre arrugante.
une mendoje dhe ashtu eshte,qe kem nje kulture shume te pasur e te bukure,qe kem qe te trgojme....

me respekt gazi-de
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:08   #15
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te nderuar! Te jemi te realte, dhe keto gjera ti diskutojme larg emocioneve, sepse ketu nuk eshte duke na kenduar askush kenge patriotike, porse thjesht ne si miq me njeri tjetrin po diskutojme nje hall qe neve si shqiptare po na preukupon.

Rast shume i fresket per t'u cekur, e per te e elaboruar ate qe tha e nderuara legenda, eshte rasti para 2-3 jave qe ndodhi ne qytetin Hamburg ne Gjermani, ku shqiptari nga Maqedoni, e rrahu mizorisht deri ne pergjakje nje goce nga Kosova, e cila me te dashurin e saj kishte vallezuar para te gjitheve,.. e me pas ishte shendrruar ajo disko ne skene boxi, mbase ajo vajza kishte arritur deri ne alivanosje e humbje vetedije, dhe rremuja ishte bere shume e madhe, derisa sa kishte ardhur nderhyrja policore e qytetit. Dhe sinqerisht duhet pranuar realitetin, se keto raste neve deshtem apo s'deshtem po na e paraqesin tek te tjeret nje imazh negative.

Ne nje XY shtet, -jo me rendesi per te e permendur emrin-, nje student me ka treguar se qiradhenesi, pas paktit qe kane bere per te dhene banesen per student, dhe pasi qe i eshte ofruar nje shume e madhe, ai refuzoi kur kuptoi se qenkan shqiptar dhe u justifikua duke thene: "S'dua te kem pune me shqiptar mė, para dy vite ca student me kane ikur pa e paguar qirane".

Une e kam parasysh se keto jane raste konkrete, porse prap nuk jam i pajtimit qe te mendojme, e te e mashtrojme veten se keto mbesin veten raste te XY personit, porse jo, te tjeret neve na shikojne me sy te gjeneralizuar, e qe kjo eshte nje koncept fatal, porse realiteti eshte i ketille.

ju pershendet
experti
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.