Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-08-07, 09:14   #1
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim Cikli Menstrual (Menstruacionet)

Cikli Menstrual (Menstruacionet)

Meqe cikli menstrual perben nje "drame" me vete per jeten e femres deri ne menopauze, mendova ti bej nje shpjegim sado te vogel per ata qe mbase mund te mos kene njohuri mbi kete dukuri hormonale brenda organizmit te femres.

Cikli menstrual dhe si zhvillohet ai?

Po e filloj me nje si pune kurioziteti? A e dinit se kur lind femra, ajo lind me te gjitha "vezet" qe trupi i saj do te kete nevoje pergjate gjithe periudhes se jeteses se saj! Mendohet se femra lind me pothuajse rreth 450,000 veze. Vezet jane te depozituara vezore (depozita e vezeve), gjithesecila ne "zgavren" e vet te quajtur folikul. Gjate kohes se "pjekjes" seksuale dhe arritjes se moshes se pubertetit, trupi i femres fillon te prodhoje hormone te ndryshem te cilet cojne ne maturimin (pjekjen) e vezeve. Kjo perben ate qe quhet si fillimi i ciklit te saj te pare menstrual, cikel i cili perseritet ne menyre te rrgullt apo te crregullut tek femra deri ne menopauze.
Nje gjender ne tru e cila quhet Hipotalamus, qe eshte pergjegjese per rregullimin e etjes, urise, gjumit dhe funnksioneve te tjera endokrine (te brendshme) leshon nje stimulues kimik te quajtur HFS(hormoni folikulostimulues) i cili pastaj kete impuls, apo nxitje e transmeton tek hormoni pituitar (nje tjeter gjender ne trurin e njeriut) i cili sekreton (nxjerr) HFS dhe HL (hormonin luteinizues) ne gjak, veprim i cili shkakton maturimin e folikules (depozites se vezeve) dhe njekohesisht edhe te vezes. Veza e pjekur pastaj leshon ne gjak nje tjeter hormon te quajtur estrogen. Gjate periudhes 7 ditore, periudhe ne te cilen folikulat piqen, ato sekretojne nivele te rritura te estrogjenit ne sistemin e qarkullimit. Sekretimi i rritur i estrogjenit shkakton trashjen e uterusit, i cili pastaj shkakton nje ndryshim te mukozes cervikale. Kur estrogjeni arrin ne njefare niveli te caktuar, ben qe hipotalamusi te leshoje perseri Faktorin Leshues te Hormonit Luteinizues, i cili pastaj shkakton hapjen e folikulit me te "pjekur" dhe nxjerrjen e vezes. Ky proces quhet ovulacion ( ose pjekje e vezes) qe eshte edhe piku me i larte i incidences se shtatezanise.
Per te parandaluar pjekjen e vezes sot perdoren shume medikamente sic jane ilacet kunder shtatezanise (birth control pills.)

Ovulacioni
Me afrimin e ovulacionit, furnizuesit me ene gjaku ne ovare e rrisin fluksin e tyre, gje qe shkakton kontraktimin e ligamenteve, duke e afruar ovarin me prane tubave te Fallapit, dhe ne te njejten kohe duke e lejuar vezen tashme te dale nga folikuli te hyje ne tubat e fallopit. Para ovulacionit, cerviksi i femres sekreton nje si tip mukusi, qe lehteson levizjet e spermes ne drejtim te vezes tashme te gatshme per pllenim. Aty nga mesi i ciklit te disa femra vihet re nje "mpirje" disi e pazakonte. Temperatura basale e trupit peson rritje pas ovulimit dhe qendron e ngritur per gati nje fraksion grade deri pak para fillimit te ciklit tjeter menstrual.
Brenda tubave te Fallopit, veza transportohet nga disa struktura te specializuara ne drejtim te uterusit, ku dhe behet fertilizimi i vezes nqse ka spermatozoid te gjalle qe kane mberritur ne veze qe tashme gjendet ne uterus.
Gjithashtu ka raste kur veza, qe i mungojne ciliet (struktura te specializuara transporti) te fertilizohet brenda tubave te fallopit por qe eshte shume e rrezikshme per jeten e femres. Nqse kemi nje zhvillim te embrionit brenda tubave te Fallopit, do te beje qe keta tuba te cahen dhe te shkaktojne nje hemorragji e cila mund te jete me pasoja per jeten. Problemi mund te eliminohet vetem me ane te nderhyrjes kirurgjikale. Por nqse zbulohet para se tubat te cahen, nje medikament i njohur me emrin Methatrexate, mund te perdoret per te parandaluar nje zhvillim te metejshem te embrionit ne tubat e Fallopit.
Gjate kesaj periudhe ka nje prodhim te madh te hormoneve estrogjen dhe progesteron, i cili eshte i domosdoshme ne mirembajtjen e shtatezanise.

"Hemorragjia"
Shume studiues e quajne si pastrim te uterusit dhe vagines nga bakterie te ndryshme.

Disa nga simptomat me shpeshta.
Ankesat jane te shumta por si me te rendesishmet paraqiten te jene:
-Dhimbje shpine
-Dhimbje ne pjeset e brendshme te "kofshve"
-Axhitim i te vjedhave
- Diarre
- Kapsllek
-Dhimbje koke
-Zbutje te gjokseve
-Irritabilitet
Dhe gjithashtu nje rritje jashtezakonisht e madhe te deshires per kontakt seksual.

Disa keshilla se si te evitoni "Kramps"
- Te rrisni ushtrimin fizik, i cili permireson qarkullimin e gjakut dhe te oksigjenit ne trup.
- Mundohuni te evitoni perdorimin e tamponve
-Evitoni mishin e "kuq", sheqerna te rafinuara, qumeshtin, dhe ushqimet me yndyre.
-Perdorni ne maksimum perimet e fresketa, arrat, farera, dhe fruta.
-Evitoni perdorimin e kafeines(ngushton enet e gjakut dhe rrit tensionin)
- Meditoni, kerkoni nje masazh qetesues
-Mundohuni te arrini ne orgazem (qofte kjo me partnerin apo edhe vetem)
-Pini caj
-Merrni fryme thelle, qetesohuni dhe vini re kur mbani tensionin


Mitet Menstruale

-Cdo femer ka nje cikel menstrual qe eshte ose duhet te jete 28 dite i gjate.
-Cdo femer do te/duhet te "nxjerr" gjak cdo muaj
-Cdo femer do te/duhet te ovuloj cdo muaj
-Nese ka "hemorragji" femra nuk eshte shtatezene.
-Femra nuk mund te ngelet shtatezene apo ovuloj gjate ciklit menstrual.
Te gjithe keto jane ne formen e miteve, ngaqe cdo femer eshte e ndryshme dhe ka ciklim te ndryshem.
Por eshte e vertete qe shumica e femrave kane cikel menstrual qe luhatet diku tek 28 dite. Por mund te kete edhe femra qe jane me te vertete te shendetshme dhe normale dhe kane vetem 3 ose 4 cikle menstruale gjate nje viti.


KESHILLA PER VAJZAT-

Humbja e gjakut do te thote oksigjenim me te paket te qelizave te trupit, dmth lodhje me te madhe se zakonisht per te njejten pune. Patjeter ato dite duhet te hash me shume se zakonisht. Mire eshte te:

1. Marresh hekur nga farmacia . Ka edhe prodhime me hekur dhe acid folik bashke, qe jane akoma me te mira. Kujdes, hekurin mos e merr me stomak bosh, se do te te rendoje shume.

2. Hash ushqime qe permbajne shume hekur, si p.sh. mish te kuq (vici me mire, sepse ka me shume hekur se qengji dhe derri). Kush thote se mishi eshte antihigjenik, ka problem ne mendje. Ne jemi krijuar prej mishit dhe asnje gje tjeter nuk mundet ta zevendesoje ate. Edhe vezet kane hekur, edhe groshet, edhe fasulet, por trupi nuk e thith hekurin e tyre aq lehte sa thith hekurin e mishit. Eshte gjetur se nga nje kokerr veze, e cila eshte e pasur me hekur, zorra jone arrin te thithe vetem 3% (!), ndersa nga nje thele mish 40%, sepse mishi ka hemosferine, ashtu sic ka edhe gjaku yne. Pra, mos bej prova me shendetin tend ato dite. Po nuk hengre mish, do kalosh ne anemi.

3. Pish nje gote portokall te shtrydhur para se te marresh hekurin apo para se te hash nje ushqim qe permban shume hekur. Portokalli ka shume vitamine C, e cila eshte e domosdoshme per thithjen e hekurit nga trupi.

4. Hash perime ngjyre jeshile , sepse permbajne acid folik, i cili gjithashtu ndihmon ne thithjen e hekurit nga trupi.

5. Te mos hash ne te njejtin vakt nje ushqim te pasur me hekur (p.sh. mish) me nje ushqim te pasur me kalcium (p.sh. qumesht ose djathe). Eshte vertetuar se zorra mundet te thithe ose hekur, ose kalcium. Nqs i ka te dyja ne te njejten kohe, nuk thith asnjeren plotesisht, plus qe te fryhet barku dhe vonesohet shume tretja.

6. Ha patjeter cokollate gjate menstruacioneve, sepse permban hekur dhe magnesium, ato gjera qe trupi i humbet me gjakun e ikur. Mjeket thone se cokollata pa qumesht (bitter) eshte shume me e ushqyeshme se ajo me qumesht. Sa me e erret te jete, aq me shume magnez permban.

Tani, ne lidhje me crregullimin e hormoneve, ky sjell si pasoje 1.ashpersimin e muskujve dhe 2. nervozitetin.
Keshtu p.sh. ke deshire te qash, te bertasesh apo edhe te godasesh ato dite. Kjo ndodh per shkak te progesteronit, nqs e mbaj mend. Kjo hormone eshte e domosdoshme qe te "irritoje" mitren (e cila eshte nje muskul i madh) qe te filloje tkurrjet. Mirepo e keqja eshte se irriton te gjithe sistemin nervor, per pasoje te gjithe muskujt e trupit si dhe anen emocionale.

Per te qetesuar sistemin nervor dhe muskujt, te keshilloj te pish caj
1. Kamomili
2. Crataegus (nuk e di si i thone ne shqip kesaj bime. eshte nje bime qe mjeket e keshillojne kryesisht per zemren, por eshte e shkelqyer per qarkullimin e gjakut dhe sistemin nervor).
3. Rozmarine (rosemary ne anglisht).
Te treja keto bime kane disa veti te perbashketa. E para, rregullojne sistemin e qarkullimit te gjakut. Per pasoje, bejne te ndiejme me pak lodhjen dhe ndalojne dhimbjen e kokes. E dyta, qetesojne nervat kur ndjehemi te merzitur. E treta, qetesojne muskujt dhe mitren.


__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-08-08, 14:59   #2
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ciklet Mujore

Po e filloj me nje si pune kurioziteti? A e dinit se kur lind femra, ajo lind me te gjitha "vezet" qe trupi i saj do te kete nevoje pergjate gjithe periudhes se jeteses se saj! Mendohet se femra lind me pothuajse rreth 450,000 veze. Vezet jane te depozituara vezore (depozita e vezeve), gjithesecila ne "zgavren" e vet te quajtur folikul. Gjate kohes se "pjekjes" seksuale dhe arritjes se moshes se pubertetit, trupi i femres fillon te prodhoje hormone te ndryshem te cilet cojne ne maturimin (pjekjen) e vezeve. Kjo perben ate qe quhet si fillimi i ciklit te saj te pare menstrual, cikel i cili perseritet ne menyre te rrgullt apo te crregullut tek femra deri ne menopauze.
Nje gjender ne tru e cila quhet Hipotalamus, qe eshte pergjegjese per rregullimin e etjes, urise, gjumit dhe funnksioneve te tjera endokrine (te brendshme) leshon nje stimulues kimik te quajtur HFS(hormoni folikulostimulues) i cili pastaj kete impuls, apo nxitje e transmeton tek hormoni pituitar (nje tjeter gjender ne trurin e njeriut) i cili sekreton (nxjerr) HFS dhe HL (hormonin luteinizues) ne gjak, veprim i cili shkakton maturimin e folikules (depozites se vezeve) dhe njekohesisht edhe te vezes. Veza e pjekur pastaj leshon ne gjak nje tjeter hormon te quajtur estrogen. Gjate periudhes 7 ditore, periudhe ne te cilen folikulat piqen, ato sekretojne nivele te rritura te estrogjenit ne sistemin e qarkullimit. Sekretimi i rritur i estrogjenit shkakton trashjen e uterusit, i cili pastaj shkakton nje ndryshim te mukozes cervikale. Kur estrogjeni arrin ne njefare niveli te caktuar, ben qe hipotalamusi te leshoje perseri Faktorin Leshues te Hormonit Luteinizues, i cili pastaj shkakton hapjen e folikulit me te "pjekur" dhe nxjerrjen e vezes. Ky proces quhet ovulacion ( ose pjekje e vezes) qe eshte edhe piku me i larte i incidences se shtatezanise.
Per te parandaluar pjekjen e vezes sot perdoren shume medikamente sic jane ilacet kunder shtatezanise (birth control pills.)

Ovulacioni
Me afrimin e ovulacionit, furnizuesit me ene gjaku ne ovare e rrisin fluksin e tyre, gje qe shkakton kontraktimin e ligamenteve, duke e afruar ovarin me prane tubave te Fallapit, dhe ne te njejten kohe duke e lejuar vezen tashme te dale nga folikuli te hyje ne tubat e fallopit. Para ovulacionit, cerviksi i femres sekreton nje si tip mukusi, qe lehteson levizjet e spermes ne drejtim te vezes tashme te gatshme per pllenim. Aty nga mesi i ciklit te disa femra vihet re nje "mpirje" disi e pazakonte. Temperatura basale e trupit peson rritje pas ovulimit dhe qendron e ngritur per gati nje fraksion grade deri pak para fillimit te ciklit tjeter menstrual.
Brenda tubave te Fallopit, veza transportohet nga disa struktura te specializuara ne drejtim te uterusit, ku dhe behet fertilizimi i vezes nqse ka spermatozoid te gjalle qe kane mberritur ne veze qe tashme gjendet ne uterus.
Gjithashtu ka raste kur veza, qe i mungojne ciliet (struktura te specializuara transporti) te fertilizohet brenda tubave te fallopit por qe eshte shume e rrezikshme per jeten e femres. Nqse kemi nje zhvillim te embrionit brenda tubave te Fallopit, do te beje qe keta tuba te cahen dhe te shkaktojne nje hemorragji e cila mund te jete me pasoja per jeten. Problemi mund te eliminohet vetem me ane te nderhyrjes kirurgjikale. Por nqse zbulohet para se tubat te cahen, nje medikament i njohur me emrin Methatrexate, mund te perdoret per te parandaluar nje zhvillim te metejshem te embrionit ne tubat e Fallopit.
Gjate kesaj periudhe ka nje prodhim te madh te hormoneve estrogjen dhe progesteron, i cili eshte i domosdoshme ne mirembajtjen e shtatezanise.

"Hemorragjia"
Shume studiues e quajne si pastrim te uterusit dhe vagines nga bakterie te ndryshme.

Disa nga simptomat me shpeshta.
Ankesat jane te shumta por si me te rendesishmet paraqiten te jene:
-Dhimbje shpine
-Dhimbje ne pjeset e brendshme te "kofshve"
-Axhitim i te vjedhave
- Diarre
- Kapsllek
-Dhimbje koke
-Zbutje te gjokseve
-Irritabilitet
Dhe gjithashtu nje rritje jashtezakonisht e madhe te deshires per kontakt seksual.

Disa keshilla se si te evitoni "Kramps"
- Te rrisni ushtrimin fizik, i cili permireson qarkullimin e gjakut dhe te oksigjenit ne trup.
- Mundohuni te evitoni perdorimin e tamponve
-Evitoni mishin e "kuq", sheqerna te rafinuara, qumeshtin, dhe ushqimet me yndyre.
-Perdorni ne maksimum perimet e fresketa, arrat, farera, dhe fruta.
-Evitoni perdorimin e kafeines(ngushton enet e gjakut dhe rrit tensionin)
- Meditoni, kerkoni nje masazh qetesues
-Mundohuni te arrini ne orgazem (qofte kjo me partnerin apo edhe vetem)
-Pini caj
-Merrni fryme thelle, qetesohuni dhe vini re kur mbani tensionin


Mitet Menstruale

-Cdo femer ka nje cikel menstrual qe eshte ose duhet te jete 28 dite i gjate.
-Cdo femer do te/duhet te "nxjerr" gjak cdo muaj
-Cdo femer do te/duhet te ovuloj cdo muaj
-Nese ka "hemorragji" femra nuk eshte shtatezene.
-Femra nuk mund te ngelet shtatezene apo ovuloj gjate ciklit menstrual.
Te gjithe keto jane ne formen e miteve, ngaqe cdo femer eshte e ndryshme dhe ka ciklim te ndryshem.
Por eshte e vertete qe shumica e femrave kane cikel menstrual qe luhatet diku tek 28 dite. Por mund te kete edhe femra qe jane me te vertete te shendetshme dhe normale dhe kane vetem 3 ose 4 cikle menstruale gjate nje viti.
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-12, 18:44   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Wink Titulli: Ciklet Mujore

Xhabiri transmeton hadithin nga Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, “Martohuni me vajzat e pastėrta tė cilat do t`i doni dhe ato do t`ju duan juve.” Xhabiri ka thėnė: “Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, e ka ndaluar aktin seksual, nėse para tij nuk ka paralojė tė caktuar – pėrkėdhelje dhe tė ngajshme me kėtė.”

Martesa ėshtė njė nga sunnetet e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem.
Mė mire ėshtė njeriu tė ketė marrėdhėnie intime pasi qė ushqimi i ngrėnė tė jetė pėrpunuar dhe kur trupi ėshtė stabil, as i ftohtė e as i nxehtė, as i zbrazėt e as i mbushur, por nėse vėrtet njeriu ka nevojė tė madhe pėr tė, atėherė ėshtė mė mire tė bėhen marrėdhinet intime me barkun plotė se ta frenojė veten nga akti seksual. Transmetohet se Ibn Omeri ka bėrė marrėdhėnie intime vetėm pas ushqimit.
Marrėdhėniet seksuale duhet anashkaluar kur njeriu ėshtė i lodhur, i pikėlluar, i pakėnaqur ose pass marrjes sė barnave. Duhet praktikuar vetėm atėherė kur ka dėshirė tė madhe pėr tė, qė nuk ėshtė shkaktuar me qėllim nga disa skena ose mendime erotike.
Kjo duhet tė jetė si rezultat i tepricės sė spermatozoidėve.

Nėse akti seksual nuk i kalon kufijtė e maturisė, atėherė te njeriu zgjon energji pozotive, e bėn tė disponuar. ia rritė oreksin, ia largon mendimet e pikėlluara, melankolinė dhe depresionin. Tė pėrmbajturit nga seksi shpeshherė ka shkaktuar sėmundje tė ndryshme. Seksi e rruan shėndetin, por nė sasi tė tepruar shkakton paralizė, i dobėson aftėsitė psikike dhe tė pamurit.
Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Nėse dikė nga ju e shqetėson dėshira e madhe pėr marrėdhėnie, le tė martohet sepse martesa i mbron sytė nga harami si dhe vendet e turpshme.” Ky ėshtė hadith autentik, ndėrsa e transmeton Buhariu.

Asnjėherė mos tė bėni marrėdhėnie intime me grua tė moshuar, ose me vajzė shumė tė re, si dhe me grua qė ėshtė nė ciklet mujore.
“Tė pyesin ty pėr tė menstruacionin (hajdin). Thuaj: “Ajo ėshtė gjendje e neveritur, andaj largohuni prej grave gjatė menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (pėr marrėdhėnie) derisa tė pastrohen. E kur tė pastrohen, atėherė afrohuni atyre ashtu siē u ka lejuar All-llahu. All-llahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme.” (Bekare: 222).

Gjaku qė del nga pastrimet mujore ėshtė i papastėr dhe mund tė dėmton organin e njeriut dhe shkakton qelbėzim. Kėtė vėrtet e kam pare me sytė e mi.
Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thėnė: “Bėni ē`tė doni, por mos bėni imoralitet. Nėse ndokush bėn marrėdhėnie intime me gruan e cila ėshtė nė pastrimet mujore duhet tė pendohet dhe tė ndajė sadaka nė vlerė tė njė ose gjysmė dinari”. Disa thonė se mjafton vetėm tė kėrkohet falje nga All-llahu nėse rastėsisht e bėn kėtė gabim.

Shkaku pėr tė cilin e ka thėnė hadith ėshtė se ēifutėt, pėrmbahen nga marrėdhėniet intime kur grate e tyre i kanė pastrimet mujore, i izolojnė nė dhoma tė veēanta nė shtėpi ku ato hanė dhe pine plotėsisht tė vetmuar. Kur Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, pėr kėtė rast, tha: “Ēdo gjė qė bėni, bėni nė kundėrshtim me traditat e ēifutėve, pos nė rast tė pastrimeve mujore, sepse se mbi ta ėshtė hidhėrimi dhe mallkimi i All-llahut.”

Asnjėherė mos bėni marrėdhėnie intime me gruan qė kėtė nuk e ka bėrė njė kohė tė gjatė, me gruan qė ėshtė e sėmurė, ose me gruan shfaqja e sė cilės nuk ju motivon. Tė jeshė nė shtrat me atė qė e doni ju bėn tė gėzuar.

Njė njeri iu ankua Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, se ka pakė fėmijė. Pejgamberi e urdhėroi tė hajė mė shumė vezė. Ebu Hurejre transmeton se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, i ėshtė ankuar melekut Xhibril se nuk ka mundur tė ketė marrėdhėnie intime aq sa ai ka dashur. E meleku i ėshtė pėrgjigjur: “Pse nuk ushqehesh me Harise (ėmbėlsira e bėrė nga mielli, gjalpi dhe sheqeri)? Nė kėtė ushqim ėshtė fuqia qė u mjafton 40 personave.”

Ebu Rafi`u transmeton hadithin: “Njė ditė isha i ulur nė shtėpinė e Pejgamberit, sal-lall-llahu alejhi ve selem, Kaloni me dorė mbi kokėn e tij dhe tha: “Shfrytėzojeni kanėn, mė tė mirėn nga tė gjitha ngjyrat, sepse ajo vėrtet e forcon lėkurėn dhe instinktin seksual”.
Enesi po ashtu ka thėnė: “Lyjuni me kanė, sepse vėrtet kana e freskon dhe e zbukuron njeriun dhe ia forcon istinktin seksual”.
Nė njė hadith transmetohet se rruajtja e qimeve nga vendet e turpshme stimulon dėshirėn pėr seks. Ebu Nu`ajmi e transmeton kėtė hadith.

Ushqimi qė ėshtė i pėrshtatshėm pėr kėto qėllime ėshtė hudhra, mishi, vezėt, bizelja si dhe mishi i gjelit dhe harabelit. Pas kėtyre ushqimive, mire ėshtė tė pihet qumėsht tė freskėt, tė pushosh ose tė falesh.
Po ashtu ėshtė mire tė hashė karota, rrushė, shqind, lajthi dhe groshė, kurse duhet larguar nga ushqimi i idhėt dhe njelmėt. Pėr kėtė do tė bėhet me shumė fjalė nė kapitullin pėr ilaēet e thjeshta.
Muslimi transmeton se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thėnė: “Nėse ndokush nga ju ka pasur marrėdhėnie intime me gruan e tij, dhe prap e kaplon e njėjta dėshirė, sė pari le tė merr abdest, e pastaj le t`i kushtohet prapė.”

Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem ka thėnė: “Nėse ndonjė i ri nga ju ka pasur marrėdhėnie intime me gruan e tij, e me pare ka thėnė: `Nė emėr tė All-llahut, All-llahu na mbroftė nga shejtani i mallkuar`, fėmija qė do tė lindė pastaj, asnjėherė nuk do tė shqetėsohet nga shejtani.”
Buhariu transmeton hadithin nga Aishja, radijall-llahu anhu, ku qėndron se njeriu nuk duhet tė shtrihet nė shtrat pa marrė abdest.
Pejgamberi ishte shumė pedant kur ishin nė pyetje marrėdhėniet seksuale, dhe ka urdhėruar tė pasohet shembulli i tij. Njė herė ka thėnė: “Atė qė e dua nė kėtė botė janė gratė, parfumet, kurse qetėsia e syrrit tim ėshtė nė namaz.”

Nesaiu e transmeton hadithin qė vijon: “Parfumi ėshtė ushqimi i shpirtit, kurse epshi ėshtė kafshė e egėr nė mes tė organeve tė njeriut.” Asgjė nuk ndihmon mė mirė se parfumi pas marrėdhėnieve intime.
Kur Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve selem, fliste pėr namazin pas kėtyre dy kėnaqėsive, ka treguar se marrėdhėniet seksuale i largojnė dėshirat dhe pasionet erotike tė cilat mund tė turbullojnė fuqinė e tė gjykuarit dhe tė menduarit vazdhdimisht duke u pėrzier nė rrjedhėn e mendimeve tona. Pėr kėtė shkak, mjekėt e kanė pėrshkruar instinktin sekual sikur diē tė ngjashme me ēmendurinė. Pasha All-llahut nga tė gjitha veset qė mund ta kaplojnė njeriun, kjo ėshtė njė nga veset mė tė shpeshta qė ėshtė vėshtirė tė zmbraset.

Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Nuk kam parė diē tė tillė qė mund t`i dobėsojė ndjenjat e njeriut, fenė dhe aftėsinė e tė gjykuarit drejtė, siē janė nė gjendje kė ta bėjnė grate tuaja.”
Vėrtetė gjykimi i njeriut prishet nga pasionet e tepruara dhe gjėrat e ngjashme. Prandaj besimtari duhet tė ketė qėllime tė pastra dhe tė qarta pa tė cilat nuk do tė ketė dobi as nga namazi i tij. Ka diskutime tė shumta mes dijetarėve si dhe hadithe qė flasin pėr tė folurit keq. Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selem, ka thėnė, qartė duke u thirrur nė thėniet e pejgamberėve tė mėparshėm, se kur njeriu hyn nė namaz, zemra e tij duhet tė jetė e pastėr prej ēfarėdo qėllimi dhe mendimi i keq.

Pas marrėdhėnieve intime, larja ėshtė farz. E All-llahu e din mė sė miri.
Mjekėt kanė thėnė se lirimi i sperms me masturbim dobėson pasionin seksual, si dhe funksionin e organit gjenital te burri.
Sipas dispozitave tė Sheriatit po ashtu edhe kjo ėshtė e ndaluar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 07-05-12 nė 18:45
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-12, 18:45   #4
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ciklet Mujore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella Shiko postimin
Po e filloj me nje si pune kurioziteti? A e dinit se kur lind femra, ajo lind me te gjitha "vezet" qe trupi i saj do te kete nevoje pergjate gjithe periudhes se jeteses se saj! Mendohet se femra lind me pothuajse rreth 450,000 veze. Vezet jane te depozituara vezore (depozita e vezeve), gjithesecila ne "zgavren" e vet te quajtur folikul. Gjate kohes se "pjekjes" seksuale dhe arritjes se moshes se pubertetit, trupi i femres fillon te prodhoje hormone te ndryshem te cilet cojne ne maturimin (pjekjen) e vezeve. Kjo perben ate qe quhet si fillimi i ciklit te saj te pare menstrual, cikel i cili perseritet ne menyre te rrgullt apo te crregullut tek femra deri ne menopauze.
Nje gjender ne tru e cila quhet Hipotalamus, qe eshte pergjegjese per rregullimin e etjes, urise, gjumit dhe funnksioneve te tjera endokrine (te brendshme) leshon nje stimulues kimik te quajtur HFS(hormoni folikulostimulues) i cili pastaj kete impuls, apo nxitje e transmeton tek hormoni pituitar (nje tjeter gjender ne trurin e njeriut) i cili sekreton (nxjerr) HFS dhe HL (hormonin luteinizues) ne gjak, veprim i cili shkakton maturimin e folikules (depozites se vezeve) dhe njekohesisht edhe te vezes. Veza e pjekur pastaj leshon ne gjak nje tjeter hormon te quajtur estrogen. Gjate periudhes 7 ditore, periudhe ne te cilen folikulat piqen, ato sekretojne nivele te rritura te estrogjenit ne sistemin e qarkullimit. Sekretimi i rritur i estrogjenit shkakton trashjen e uterusit, i cili pastaj shkakton nje ndryshim te mukozes cervikale. Kur estrogjeni arrin ne njefare niveli te caktuar, ben qe hipotalamusi te leshoje perseri Faktorin Leshues te Hormonit Luteinizues, i cili pastaj shkakton hapjen e folikulit me te "pjekur" dhe nxjerrjen e vezes. Ky proces quhet ovulacion ( ose pjekje e vezes) qe eshte edhe piku me i larte i incidences se shtatezanise.
Per te parandaluar pjekjen e vezes sot perdoren shume medikamente sic jane ilacet kunder shtatezanise (birth control pills.)

Ovulacioni
Me afrimin e ovulacionit, furnizuesit me ene gjaku ne ovare e rrisin fluksin e tyre, gje qe shkakton kontraktimin e ligamenteve, duke e afruar ovarin me prane tubave te Fallapit, dhe ne te njejten kohe duke e lejuar vezen tashme te dale nga folikuli te hyje ne tubat e fallopit. Para ovulacionit, cerviksi i femres sekreton nje si tip mukusi, qe lehteson levizjet e spermes ne drejtim te vezes tashme te gatshme per pllenim. Aty nga mesi i ciklit te disa femra vihet re nje "mpirje" disi e pazakonte. Temperatura basale e trupit peson rritje pas ovulimit dhe qendron e ngritur per gati nje fraksion grade deri pak para fillimit te ciklit tjeter menstrual.
Brenda tubave te Fallopit, veza transportohet nga disa struktura te specializuara ne drejtim te uterusit, ku dhe behet fertilizimi i vezes nqse ka spermatozoid te gjalle qe kane mberritur ne veze qe tashme gjendet ne uterus.
Gjithashtu ka raste kur veza, qe i mungojne ciliet (struktura te specializuara transporti) te fertilizohet brenda tubave te fallopit por qe eshte shume e rrezikshme per jeten e femres. Nqse kemi nje zhvillim te embrionit brenda tubave te Fallopit, do te beje qe keta tuba te cahen dhe te shkaktojne nje hemorragji e cila mund te jete me pasoja per jeten. Problemi mund te eliminohet vetem me ane te nderhyrjes kirurgjikale. Por nqse zbulohet para se tubat te cahen, nje medikament i njohur me emrin Methatrexate, mund te perdoret per te parandaluar nje zhvillim te metejshem te embrionit ne tubat e Fallopit.
Gjate kesaj periudhe ka nje prodhim te madh te hormoneve estrogjen dhe progesteron, i cili eshte i domosdoshme ne mirembajtjen e shtatezanise.

"Hemorragjia"
Shume studiues e quajne si pastrim te uterusit dhe vagines nga bakterie te ndryshme.

Disa nga simptomat me shpeshta.
Ankesat jane te shumta por si me te rendesishmet paraqiten te jene:
-Dhimbje shpine
-Dhimbje ne pjeset e brendshme te "kofshve"
-Axhitim i te vjedhave
- Diarre
- Kapsllek
-Dhimbje koke
-Zbutje te gjokseve
-Irritabilitet
Dhe gjithashtu nje rritje jashtezakonisht e madhe te deshires per kontakt seksual.

Disa keshilla se si te evitoni "Kramps"
- Te rrisni ushtrimin fizik, i cili permireson qarkullimin e gjakut dhe te oksigjenit ne trup.
- Mundohuni te evitoni perdorimin e tamponve
-Evitoni mishin e "kuq", sheqerna te rafinuara, qumeshtin, dhe ushqimet me yndyre.
-Perdorni ne maksimum perimet e fresketa, arrat, farera, dhe fruta.
-Evitoni perdorimin e kafeines(ngushton enet e gjakut dhe rrit tensionin)
- Meditoni, kerkoni nje masazh qetesues
-Mundohuni te arrini ne orgazem (qofte kjo me partnerin apo edhe vetem)
-Pini caj
-Merrni fryme thelle, qetesohuni dhe vini re kur mbani tensionin


Mitet Menstruale

-Cdo femer ka nje cikel menstrual qe eshte ose duhet te jete 28 dite i gjate.
-Cdo femer do te/duhet te "nxjerr" gjak cdo muaj
-Cdo femer do te/duhet te ovuloj cdo muaj
-Nese ka "hemorragji" femra nuk eshte shtatezene.
-Femra nuk mund te ngelet shtatezene apo ovuloj gjate ciklit menstrual.
Te gjithe keto jane ne formen e miteve, ngaqe cdo femer eshte e ndryshme dhe ka ciklim te ndryshem.
Por eshte e vertete qe shumica e femrave kane cikel menstrual qe luhatet diku tek 28 dite. Por mund te kete edhe femra qe jane me te vertete te shendetshme dhe normale dhe kane vetem 3 ose 4 cikle menstruale gjate nje viti.
ndersa natyra ka deshmu krejt dicka te kundert,jan me mijera femra qe edhe gjate shtazanis kan cikel mestrual,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 10:11   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ciklet Mujore

Ciklet – sipas dėshirės?


26.05.2012

Parashikohet qė nė tregun italian pas 1 viti tė jetė nė treg pilula qė i lejon femrat tė planifikojnė se kur duan tė kenė ciklin e tyre tė menstruacioneve.

Njoftimi vjen nga ekspertėt nė Kongresin e Pėrbashkėt Kombėtare tė Shoqėrisė Italiane tė kontracepsionit dhe Federata Italiane e seksologjisė shkencore, e mbajtur nė Taormina, me pjesėmarrjen e 700 specialistėve.

Pilula e re tashmė ėshtė autorizuar nga Enti europian i mjekimeve dhe ėshtė nė pritje tė provimit nė agjencinė italiane tė medikamenteve.

Pilula e re lejon qė femra tė vendosė vetė se kur do tė ketė ciklin.

“Avantazhet e kėsaj pilule tė re janė tė shumta, veēanėrisht pėr ato femra qė vuajnė nga shqetėsime serioze lidhur me ciklin menstrual.

Pilula e re do tė bėjė tė mundur qė tė vendos vetė femra kur do tė ketė ciklin, duke u mundėsuar grave qė tė planifikojnė jetėn e tyre mė mirė nga pikėpamja e mjekėsore ose psikologjike”, u shpreh profesoresha Rosella Nappi.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-05-12, 21:53   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ciklet Mujore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Ciklet – sipas dėshirės?


.
Hajde teknologji hajde, edhe pak dojn me e qu Zotin fill e ne penzion, gjithkah po i perzihen neper punet e tia
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-12, 18:42   #7
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Ciklet Mujore

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Hajde teknologji hajde, edhe pak dojn me e qu Zotin fill e ne penzion, gjithkah po i perzihen neper punet e tia
Ish kon shku nje Grua te Zoti e i kish pas thon a ka mundesi se kur te ndin femra dhimbje te njejtat dhimbje me i ndi edhe mashkujt,e nje nate Ate femren e kishin pas kapt dhimt e shtatzanis po u mbajt sosht kallxu para familjes veq kur e ndin burrin tu thon ooooo ngutuni te shkojm te kojshija se po bertet diqka o ka don me dek .....
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-12, 21:56   #8
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ciklet Mujore

ehh semaforin me telekomande me pas
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.