Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-05-10, 11:10   #1
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Njė studim i ri tregon se kur njeriu bėn dy punė njėherėsh, truri bėn njė ndarje tė natyrėshme tė punės.
Shumė punė njėherėsh sot shikohet si gjė e zakonėshme. Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Gjatė njė studimi nė Francė ekspertėt vunė re se kur njerėzit bėjnė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, gjysma e trurit pėrqėndrohet nė njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr ia kushton veten punės tjetėr.
Shkencėtarėt pėrdorėn Imazhe me Rezonancė Magnetike (MRI) pėr tė vėzhguar veprimtarinė e trurit tė pjesmarrėsve nė studim. Kur personat ishin duke kryer njė detyrė, tė dy anėt e truri punonin sė bashku. Por kur pjesėmarrėsve iu kėrkua pėr tė bėrė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, aktiviteti i trurit u nda; gjysma u aktivizua pėr njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr e trurit merrej me detyrėn tjetėr.
Nė pėrgjithėsi, njerėzit janė nė gjendje pėr tė kryer dy detyra nė tė njėjtėn kohė, dhe kėtė e bėjnė mirė.
Por kryerja e mė shumė se dy punėve nė njė kohė ėshtė mė sfiduese e mė pak efikase, thuhet nė studim.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309
.................................................. .................................................. ..................

shiko tani ekspertat e Franquskes se ēfare thone ?

Ja nje shembull kur njeriu mund te kryej me shume se dy pune njekohesisht:

Je duke ngare makinen, ne te njejten kohe degjon radion, qofte lajme ose degjon muzike, ne te njejten kohe percjelle shenjen ne komunikacion, po gjate te njejtes kohe i bie ose te nderrosh shpejtesine e automjetit ose te frenosh. I bie 4 veprime ne te njejten kohe + 1 te ja shilosh franquzave deri ne Marseille per studimin budallaq.


Shnetje!


__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-05-10, 13:06   #2
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Anėtarėsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Njė studim i ri tregon se kur njeriu bėn dy punė njėherėsh, truri bėn njė ndarje tė natyrėshme tė punės.
Shumė punė njėherėsh sot shikohet si gjė e zakonėshme. Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Gjatė njė studimi nė Francė ekspertėt vunė re se kur njerėzit bėjnė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, gjysma e trurit pėrqėndrohet nė njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr ia kushton veten punės tjetėr.
Shkencėtarėt pėrdorėn Imazhe me Rezonancė Magnetike (MRI) pėr tė vėzhguar veprimtarinė e trurit tė pjesmarrėsve nė studim. Kur personat ishin duke kryer njė detyrė, tė dy anėt e truri punonin sė bashku. Por kur pjesėmarrėsve iu kėrkua pėr tė bėrė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, aktiviteti i trurit u nda; gjysma u aktivizua pėr njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr e trurit merrej me detyrėn tjetėr.
Nė pėrgjithėsi, njerėzit janė nė gjendje pėr tė kryer dy detyra nė tė njėjtėn kohė, dhe kėtė e bėjnė mirė.
Por kryerja e mė shumė se dy punėve nė njė kohė ėshtė mė sfiduese e mė pak efikase, thuhet nė studim.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309
.................................................. .................................................. ..................

shiko tani ekspertat e Franquskes se ēfare thone ?

Ja nje shembull kur njeriu mund te kryej me shume se dy pune njekohesisht:

Je duke ngare makinen, ne te njejten kohe degjon radion, qofte lajme ose degjon muzike, ne te njejten kohe percjelle shenjen ne komunikacion, po gjate te njejtes kohe i bie ose te nderrosh shpejtesine e automjetit ose te frenosh. I bie 4 veprime ne te njejten kohe + 1 te ja shilosh franquzave deri ne Marseille per studimin budallaq.


Shnetje!
Pse budallaq Gentian !? mun ta marrum si model te komunikacionit,njerzve qe lidhen me shum vete ne te njejten periudhe hahahahhahahahaha


sipas franquzave veq dy pune/gjera aaa !! paj boll dee
__________________
Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)
Shqiptare_ne_Turqi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-10, 14:41   #3
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shqiptare_ne_Turqi
Pse budallaq Gentian !? mun ta marrum si model te komunikacionit,njerzve qe lidhen me shum vete ne te njejten periudhe hahahahhahahahaha


sipas franquzave veq dy pune/gjera aaa !! paj boll dee

Ajo ishte vetem per ate dite qe e mendova, se ndodhi me u kujtuar edhe me mire, del nje prikolice punesh pernjehere
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-10, 17:11   #4
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gentiani
Ajo ishte vetem per ate dite qe e mendova, se ndodhi me u kujtuar edhe me mire, del nje prikolice punesh pernjehere

Edhe frymarrjen e paske harru se edhe kjo,ndoshta, mund te quhet veprim .

Diqka te tille kam lexu edhe une ,por studimi eshte bere ne baze te gjinive .Ku, gjinia femrore eshte me e afte qe te beje disa veprime ne nderkohe njera me tjetren ,ndersa gjinia mashkullore jo .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-05-10, 11:31   #5
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Edhe frymarrjen e paske harru se edhe kjo,ndoshta, mund te quhet veprim .

Diqka te tille kam lexu edhe une ,por studimi eshte bere ne baze te gjinive .Ku, gjinia femrore eshte me e afte qe te beje disa veprime ne nderkohe njera me tjetren ,ndersa gjinia mashkullore jo .
Normal edhe ajo hyne aty tek veprimet, nderkohe qe mundet edhe me ju qaraveshe ndonjeres ne semafora tu prite o ti beje me dore, vetem nuk guxon te zgjerohet me shume duke paramenduar, se mbetet diēka jashte fusheveprimit dhe vetem kur ta degjojne njeriu booooooom ja mori limuzinen dikujt para vehtes
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.