Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 05-05-10, 11:10   #1
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Truri, dy punė njėherėsh por jo mė shumė

Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Njė studim i ri tregon se kur njeriu bėn dy punė njėherėsh, truri bėn njė ndarje tė natyrėshme tė punės.
Shumė punė njėherėsh sot shikohet si gjė e zakonėshme. Shpesh, njerėzve u kėrkohet tė bėjnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur brenda njė periudhe tė caktuar kohe dhe kjo i shtyn ata tė bėjnė shumė punė njėherėsh.
Gjatė njė studimi nė Francė ekspertėt vunė re se kur njerėzit bėjnė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, gjysma e trurit pėrqėndrohet nė njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr ia kushton veten punės tjetėr.
Shkencėtarėt pėrdorėn Imazhe me Rezonancė Magnetike (MRI) pėr tė vėzhguar veprimtarinė e trurit tė pjesmarrėsve nė studim. Kur personat ishin duke kryer njė detyrė, tė dy anėt e truri punonin sė bashku. Por kur pjesėmarrėsve iu kėrkua pėr tė bėrė dy gjėra nė tė njėjtėn kohė, aktiviteti i trurit u nda; gjysma u aktivizua pėr njė detyrė, ndėrsa gjysma tjetėr e trurit merrej me detyrėn tjetėr.
Nė pėrgjithėsi, njerėzit janė nė gjendje pėr tė kryer dy detyra nė tė njėjtėn kohė, dhe kėtė e bėjnė mirė.
Por kryerja e mė shumė se dy punėve nė njė kohė ėshtė mė sfiduese e mė pak efikase, thuhet nė studim.
http://botasot.info/def.php?gjuha=0&category=54&id=59309
.................................................. .................................................. ..................

shiko tani ekspertat e Franquskes se ēfare thone ?

Ja nje shembull kur njeriu mund te kryej me shume se dy pune njekohesisht:

Je duke ngare makinen, ne te njejten kohe degjon radion, qofte lajme ose degjon muzike, ne te njejten kohe percjelle shenjen ne komunikacion, po gjate te njejtes kohe i bie ose te nderrosh shpejtesine e automjetit ose te frenosh. I bie 4 veprime ne te njejten kohe + 1 te ja shilosh franquzave deri ne Marseille per studimin budallaq.


Shnetje!


__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1 !kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!

...sikur une te isha ti, me miliona here do i lutesha Zotit te jam une !!!

http://www.youtube.com/watch?v=HV5GQkDbKpM
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.