Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-03-07, 23:51   #16
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
FILLIMISHTE,,,nuk e di se pse e merrni postimin tim personalishte.
pastaj,une nuk ceka se a dallohem apo jo qe jam e huaja,ajo nenkuptohet,mirpo ishte fjala per perkatesine time nacionale,gje qe eshte fakt se nuk me dallojne se cilit nacionalitet i perkas,dhe natyrishte se une nuk ceka se a krenohem a jo me ate se jam shqiptare,gje qe nuk kam nevoje ta theksoj ketu,se jemi ne nje teme ku flitet per KRIMIN.
Distancimi eshte po ashtu qeshtje DISKUTABILE,,,dua te them se ketu mund te flasim per menyren ,intenzitetin e distancimit,pastaj se sa ka thjerreza pamese i distancuari,don apo nuk don ta akceptoj DISTANCIMIN,keto gjera jane shume relevante,,,,une e lexoj distancimin kur eshte edhe ne intenzitetin me te ulte,e edhe ne nuancen me te bute....dhe eshte FAKT,,,se DISTANCOHEN.
-Po ashtu me duket se nocion KOMB,,as qe e citova ne postimin tim.Te lutem ky eshte paragjykim i yti.
Duke krahasuar numrin e shqiptareve qe jetojne ne GJERMANI,dhe perqindjen e KRIMIT,atehere patjeter se eshte nje qeshtje qe duhet te brengosemi,sepse dashur pa dashur po pergjithesohet keqvlersimi per ne ,nga ana e vendaseve,gje qe po na kushton....

Jam plotesishte kunder KRIMIT,dhe dua te ceki se numri me i madh i krimeve behen me paramendime,,,e jo nga njerzite e semure psikik.

KRIMI NUK ARSYETOHET-POR DENOHET.Nga pamja dhe gjuha qe e flas nuk me dallojn se nga jam (e the )..............eshte plotesisht e qarte se qfare deshe te thuash ,sigurisht nuk e pate fjalen per gjuhen angleze apo afrikane por ate gjermane !
Kombin nuk e ceke ,ceke shqipetaret eshte e njejet apo jo ???Nuk paragjykova !
Nese persona te caktuar kan mund te bejne ndonje problem para te huajve ,nuk eshte fakt se ata distancohen nga Shqiptaret e Kosoves ,ketu te ne JO ,dhe nuk po ia beje qejfin vetvetes me kete as me thjerreza !
Ajo qe ka ndodh eshte e tmerrshme dhe meriton denimin ,por secili popull e ka plehun e vete e ne jemi me te miret ndoshta nder te tjeret !
Nje mik i imi thot " une po e mbyll perden tash" ,nuk desha te keqkuptohemi !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-03-07, 00:07   #17
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_A
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 00:14   #18
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.
Eshte vertet e tmerrshme kjo qe e sqaroni ,dhe ke shume te drejte ,raste te tilla duhet spjeguar ne baza mjeksore !
Gjat luftes dhe mbas luftes mbi popullin tone jan gjuajt shume helme ,jane bere shume prova eksperimentale sa qe pasojat do te jene shume afatgjate ! Ka m lexuar se sa shume kan ndodh raste te vetvrasjeve ne Kosve ,e qe kjo veti nuk ishte e shprehur asnjeher ne popullin ton !
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:04   #19
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

me falni qe po dale prej teme,por deshta vetem ty fjale per shqipetaret ketu ne gjermani,dhe pake fjale per legenden nese nuke me keqkuptone e nderuare...
edhe une jetoje nje koh te gjate ne gjermani,dhe kame pase raste si legenda qe e ceku me pare..
normale qe ka asi njerz,e ketu ne gjermani nuke cekute personi por pershembull por kosovoalbana,dhe ata njerz te keqi e qesin poshte nje kombe.
por nuke bone te heshtim tashe e te rim anonym,por ta trgojme edhe te mira ne qe kemi,se te heshtim do te thot se te gjithe jemi ashtu...
une jetoje nje qytet te vogel ne gjermani,fillimi per ne shqipetaret ketu ka qen shume i veshtir,shpeshe me ka ra rasti qe ti thuash dikuj qe je kosovoalbaba,i vike shum shtire edhe te shikojke me nje urrejtje..
por me kohe ne e treguame se qfare kulture kem,dhe qfare njerzsh jemi.

nje raste ne fillim ishim nje kafe,dhe ca gjerman atu te ri,ishin pi apo ndehe,njeru kur te pine trgon qka ka ne zemer,hym ne bised me ta,edhe pse me kohe na njifeshin na pyten nga jeni,dhe ne ju treguame drejte,si gjithe here.
njeri prej tyre na u drejtu e tha,ne fillim me pa guxu dhe me pas mundsi ju kisha zhduke(sepse ati para sa vitesh ja kishin lendu vllaune me thike shqipetaret).
por ju tha e keni tregu vehten se kushe jane shqipetaret,me kulturen dhe njerzimin e juaj,e tha ata njerz qe ne mendojm qe jane njerz te ke keqi jane individ jo nje populle i ter.
pse e theme une kete,ju luse mos heshtni,por trgone kulturen ton dhe burrine shqiptare.
se nese ne heshtim do te thot vetem ata persona te keq apo me sjellje negative apo si ti quaj,do te thot vetme ata po trgojne kulturen tone.
ju luse edhe nje here mose heshtni,por mundoheni ta trgoni kulturen tone ne menyre paqesore jo ne menyre arrugante.
une mendoje dhe ashtu eshte,qe kem nje kulture shume te pasur e te bukure,qe kem qe te trgojme....

me respekt gazi-de
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:05   #20
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
thene thjeshte me vie keqe qe ka ndodhe raste te tilla , dhe edhe me shume shtohet keqardhja kur protagonistet kane qene shqipetar.Por edhe shqipetaret nuk jane te gjithe te menqur dhe nuk ia dine vleren jetes.Te dyja keto raste i di , e di edhe shume tjera, qe eshte nje moment meditimi dhe mesimi per tjeter qe ti largohen ketyre agresiviteteve familjare.Por edhe gjermanet jane shume Pisa thene te drejten.Qdo dite ne lajme gjermane ka vrasje nga me te ndryshmet nga gjermanet ,si vrasjen e femijeve e futjen ne frigorifer , shuarjen e ter familjes etj etj, dhe gjermanet vetem nje dite apo me se largu 2 dite e endin neper media , pastaj e mbyllin ate teme , e kur e bejne te huajt , per te hudhur nje pasqyre te keqe mbi ta( e ne kete raste edhe shqipetaret) e perseritin lajmin me jave te tera ,madje edhe ministira organizon debate e iniciativa nen ombrellen e Integrimit , gjoja se te huajt po bjene probleme se qenkan te pa integruar e ku ta di une.
Qdo njeri atu ku jeton duhet te jete nje shembull i mire , se me personalitetin e tij pasqyron kombin e tij , fene e tij , e ne pergjethsi mentalitetin dhe kulturen e tij.
shpresojm se raste te tilla ne pergjithesi voglohen apo zhduken krejt, e ne veqanti tek shqipetaret te mos gjejne vend asnjeher.

pershendetje
hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:08   #21
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Te nderuar! Te jemi te realte, dhe keto gjera ti diskutojme larg emocioneve, sepse ketu nuk eshte duke na kenduar askush kenge patriotike, porse thjesht ne si miq me njeri tjetrin po diskutojme nje hall qe neve si shqiptare po na preukupon.

Rast shume i fresket per t'u cekur, e per te e elaboruar ate qe tha e nderuara legenda, eshte rasti para 2-3 jave qe ndodhi ne qytetin Hamburg ne Gjermani, ku shqiptari nga Maqedoni, e rrahu mizorisht deri ne pergjakje nje goce nga Kosova, e cila me te dashurin e saj kishte vallezuar para te gjitheve,.. e me pas ishte shendrruar ajo disko ne skene boxi, mbase ajo vajza kishte arritur deri ne alivanosje e humbje vetedije, dhe rremuja ishte bere shume e madhe, derisa sa kishte ardhur nderhyrja policore e qytetit. Dhe sinqerisht duhet pranuar realitetin, se keto raste neve deshtem apo s'deshtem po na e paraqesin tek te tjeret nje imazh negative.

Ne nje XY shtet, -jo me rendesi per te e permendur emrin-, nje student me ka treguar se qiradhenesi, pas paktit qe kane bere per te dhene banesen per student, dhe pasi qe i eshte ofruar nje shume e madhe, ai refuzoi kur kuptoi se qenkan shqiptar dhe u justifikua duke thene: "S'dua te kem pune me shqiptar mė, para dy vite ca student me kane ikur pa e paguar qirane".

Une e kam parasysh se keto jane raste konkrete, porse prap nuk jam i pajtimit qe te mendojme, e te e mashtrojme veten se keto mbesin veten raste te XY personit, porse jo, te tjeret neve na shikojne me sy te gjeneralizuar, e qe kjo eshte nje koncept fatal, porse realiteti eshte i ketille.

ju pershendet
experti
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:13   #22
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

pershendetje

Expert:
Citim:
"S'dua te kem pune me shqiptar mė, para dy vite ca student me kane ikur pa e paguar qirane".


qeky sen nuk egziston ne gjermani e ne vendet e shengenit, ndoshta ne prishtin po , ashtu i ka ndodhe ne prishin nje shokut time nga lugina e presheves qe i kane ikur studentet.
Por ne gjermani ka formalitete dhe proceduar qe duhet kryer para se ta fusesh koken ne nje banes, e me nje fjale nuk ke ku me ike ne gjermani vetem nese vjen ne kosove e nuk shkon atje kurr ma , se pa e paqu ate qira se ki qare.


pershendetje
hasani
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 01:18   #23
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ai shtet mbetet XY i nderuar! Nuk konkretizova me emer, porse eshte e vertete! Dhe ka ndodhur ne shtetet e jashtme!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 13:24   #24
ARI_03
I thjeshtė
 
Avatari i ARI_03
 
Anėtarėsuar: 23-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 3,747
ARI_03 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.
E pėrshėndes dhe e falenderoj autorin e temės,qė nėpėrmes kėsaj teme arrita tė dij se ku jeton legenda... Pėr Krimin s'kam asnjė ide....mjerė ata qė bėjnė punė tė kėqija,e lum ata qė ikin prej krimit.....
__________________
Liria e fjalės:Ti ke tė drejtė tė thuash ēdo gjė,
unė kam tė drejtė tė mos dėgjoj asgjė.
ARI_03 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 15:39   #25
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ARI_03
E pėrshėndes dhe e falenderoj autorin e temės,qė nėpėrmes kėsaj teme arrita tė dij se ku jeton legenda... Pėr Krimin s'kam asnjė ide....mjerė ata qė bėjnė punė tė kėqija,e lum ata qė ikin prej krimit.....
"Ra ky mort e u pam" apo ra kjo tem e padeshirueme e u njoftem!?
Te falemnderit per pershendetjen,-z.ARI_03 Gjithashtu je i pershendetur,,

__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 15:46   #26
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Meqenėse paskene shkuar shumė larg nė temė, desha vetėm ta ripėsėrisė, se pardje ėshtė vėrtetuar se e ėma e foshnjės (pra polakja!) e ka hudhur foshnjėn vet prej ndėrtese. Poashtu dje ėshtė lajmėruar se shqiptari (pra babai i foshnjės!) i ėshtė dorėzuar policisė!
Sa i pėrket rastit tė parė qė ėshtė pėrmendur, pra atij qė ėshtė shetitur me kokėn e kunatės sė vet nėpėr rrugė dua tė thellohem pak mė shumė! Pasiqė viktima kishte qenė e martuar dhe burri i saj punonte tėrė javėn nė teren, kishte kohė qė ajo ēonte dashuri me kunatin e saj! Mirėpo, dikur nuk kishte pranuar ta bėnte njė gjė tė tillė dhe i ishte kėrcėnuar kunatit se do tė i tregonte burrit pėr atė, kunati vendosi ta vras. I hjeku kokėn dhe shetiste nėpėr rrugė. Rast i tillė ka ndodhur edhe vjet nė Hamburg, ku njė turk i hjeku kokėn gruas sė vet! Pėr mua edhe sot ėshtė njė enigmė, sesi ka mundėsi njė shqiptar tė bėj njė krim tė tillė, qė unė pėr veti vetėm nė filma tė Hollywodit kam pa!
Nuk dua tė pėrgjithėsojė gjėrat, ama fatkeqėsisht ka mbi njė dekadė qė nė popullin tonė ėshtė krijuar njė degjenerim me pėrmasa alarmante, prandaj i bashkangjitem tė gjithė komentuesve tjerė se njė raste tė tilla duhet marrur seriozisht dhe se i qesin hije tė keqe kombit tonė!

P.S. Shpresoj se nuk do tė kemi rastin mė tė shkruajmė pėr raste tė tilla!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-07, 21:52   #27
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Angry

me 31.03.07 ora 06 e 10 minuta ne aeroportin e stuttgartit ndodhi edhe nje vrasje makabre ne pranin e disa qindra apo ma mire mijera njerzve qe kishin nisur per pushimet e pashkeve dikush ne vendlidje e dikush kan egjipti e ku tjeter .
Rasti ne terminalin 3 ne sportelin ku behej dorzimi i valigjeve per ne prishtine ndodhi ajo qe kurr se kisha prite dhe ate para syve te mije dhe para shum syve te grave femijve dhe pleqve te cilet qanin britnin te trishtuar nga krismat e nje manijaku qe vrau ish gruan e vete ne pranin e motres se vete dhe dhenderit e ne prani te shum bashkevendasve.
Ne opinion eshte dhan se ishe serbe por ishte rrene se ai ishte me nder me than shiptar i ndyer dhe gruaja po ashtu shqiptare e cila u shtri per toke pas shprazjes se 8 plumbave te gjithe ne koke.

Une pash femije te trishtuiar ashtu sikur ne luften e fundit ku ishin tmerrua gra femij e pleq nga raste te tilla.

Ai manijak ishte nga rugova e pejes e e vdekuar ishte nga oseku i gjakoves.

Fluturimi u shty per te nesermen por trauma mbeti edhe sot i kom para syshe skenat kur e mjera ra per toke dhe nuk pati mundesi as te leshoj as edhe nje of .
kesi manjakesh per fate te keq po dalin si kerpurdha tek ne .
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-07, 09:10   #28
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Avatari i Buqja_ch
 
Anėtarėsuar: 03-03-07
Vendndodhja: Zh _ Pr
Postime: 21,372
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I nderuari gjini plotsisht ta besoi se ende nuk je qetsuar dhe do te duhet koh e gjat te kaloj nga mendja aj trishtim kur e ke pa me sy ashtu si thua..une nuk ndihem mire vetum se i lexoj kto shkrime sikur te duken se si mundur me qen te verteta..kur te pakten munden mos me ndodh.jemi tu jetu ne nje koh qe qdo gje behet e jetohet me deshir.qdo mos kuptim ne mes veti ka zgjidhje.ne menyr te thjesht e paqsore..nuk mundem ti paramendoi ata femij te pa fajshum qe kete pranver e shume te tjera do ti kalojn pa prind..
Eh shume her mendoi se burrat kane pas ni her mundsin ku dhe si ta tregojn trimnin e tyre me plumba..e jo ne nenat e femive te tyre ,pa e mar para sysh gabimi te i cilli eshte..
mbes me shpres se me nuk do te lexojm as shohim kesi lloj krimi...( trimrije )

Buqja
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-04-07, 13:56   #29
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Buqja_ch
I nderuari gjini plotsisht ta besoi se ende nuk je qetsuar dhe do te duhet koh e gjat te kaloj nga mendja aj trishtim kur e ke pa me sy ashtu si thua..une nuk ndihem mire vetum se i lexoj kto shkrime sikur te duken se si mundur me qen te verteta..kur te pakten munden mos me ndodh.jemi tu jetu ne nje koh qe qdo gje behet e jetohet me deshir.qdo mos kuptim ne mes veti ka zgjidhje.ne menyr te thjesht e paqsore..nuk mundem ti paramendoi ata femij te pa fajshum qe kete pranver e shume te tjera do ti kalojn pa prind..
Eh shume her mendoi se burrat kane pas ni her mundsin ku dhe si ta tregojn trimnin e tyre me plumba..e jo ne nenat e femive te tyre ,pa e mar para sysh gabimi te i cilli eshte..
mbes me shpres se me nuk do te lexojm as shohim kesi lloj krimi...( trimrije )

Buqja

e nderuara Buqe,

edhe tash kur i shkruaj keta rreshta me kujtohen kukamat e motrese se te ndjeres kur britke ku ku motra per ty e tjera gjera qe me rrenqethet trupi kur i kujtoj ato momente.

Mallku qofte secili qe qon dore dhe vret jete te dikujt qe nuk ka te drejt ta beje ate as morale e as fetare.
Ketu kemi te bejme me nje " krenari te ndyte " se aty nuk zbardhet fytyra por edhe ma shum nxihet jo vetem e tija por e tere kombit ton qe jemi nje grusht dhe nese shkojme me ate logjiken e vjeter do zhdukemi si popolli i irakut .

Kjo qe na e kan lan turqit e mallkuar po del se kete dhe disa adete tjera te tyre i kemi pervetesuar edhe i kemi bere tradicionale, Gjynah edhe kjo eshte fjale tuke por thuaj se ate dhe shum te tjere i mbuloft ferri dhe kur driten e diellit mos e pafshin.

Po si vret njeri njerin me te cilin e ka nda shtratin e ka dasht dhe ka ba femije me te ka qua jete me te dhe kur nuk ka shkua ma ai debil del dhe ne mesin e aq shum njerzve vret ish gruan.
Buqe kam pare shum vdekje se punoj si hobi ne Retungsdiens dhe kam par shum vdekje por kjo qe me ndodhi ate dite te kobshme po me lene me trauma.

nga stuttgarti ju pershendes
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-07, 17:52   #30
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

.....

nė zvicėrr s'kalon muaji pa ndodh diqka me Shqiptartė (Kosovar). Qaq shum kan que pluhur Zvicrrant per neve sa qe edhe ligjin per emigrantėt dojn ta ndryshojnė. Sebep kujna ? Sebep neve !

Po Shnosh, se vjen dita kur Shqiptart qetsohen dhe ju ulet temperatura e gjakut... E S'SHESIM MO BUDALLAKIJA t'Parės Klass !!!!


Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.