Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-05-13, 21:43   #91
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Nese ndjehesh i palumtur.....

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Domira Shiko postimin
Mas pari mos ja le fajin kerkujna qe je i/e palumtun. E dyta bonu meniher i/e lumtun, knaqu, qesh, gezohu dhe harro qe ke qen i/e palumtun

p.s.ja kom bo si aj qe i thot fukaras: ani mos pac buk, ha kifle kush pot nal!
Ani ha kkifle:p
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-06-13, 11:24   #92
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Nese ndjehesh i palumtur.....

Tė ndjehesh i/e palumturė ose i/e lumturė do tė thotė qė tė analizoshė me thellė se cka do tė thotė tė kesh lumturin ose palumturin.
Njeriu nė tė shumten e rasteve nuk ėshtė i pėrsosurė nė tė gjitha lėmit , dhe pėr ketė, ndoshta edhe lumturin e vetė e vlerosn si tė perkryer, kurse nė fakt , njė bindje e tillė mundet tė jetė edhe e gabuarė, ose, me fjalė tjera, ndoshta palumturin e vlerson si tė tillė, kur, nė fakt, ndoshta aty ka mjaft lumturi por duhet tė gjinden nyjet e kesaj bindje dhe tė konkludohet se palumturia ėshtė njė term qė nuk ėshtė i saktė per pėrsonin nė fjalė.Njerezit,nė tė shumten e rasteve lumturin ose palumturin e vlersojnė me anen e dashurisė, se janė tė lumturė ose tė palumturė nė dashuri, e ndoshta nė anen tjeter janė tė palumturė ose tė lumturė , nė ekonomi, shoqeri apo ne anen tjerer socialo-shoqerore.
Tė arrihet kulminacioni perfundimtarė i ketyre dy termeve ėshtė e pamundurė, sepse njeriu nuk mundet tė i trashigon tė gjitha.Dikush i lenė fatin e vetė nė thenjen e vjeter se " kėshtu qenka shkruar",mirpo asgjė nuk shkruhet pėr asken, sepse lapsin e keni ju vetė nė dorė qė tė shkruani nė fletet e ditarit tė juaj.

Nese ndihesh i/e palumturė, atehere mendo se nė atė rrethė gjindet edhe dicka qė tė benė tė lumturė e nė fakt nuk e ke hulumtuarė me shumė por e ke mbyllur veten nė pergjithesi.
Nese ndihesh i/ e lumturė atehere hulumto poashtu se ndoshta ka dicka qė tė benė tė palumturė.
Si e thash me heret, ėshtė e veshtirė tė jetė njejriu nė maje tė lumturis ose tė palumturisė.
Njerezit egoist janė ose teper tė lumturė ose teper tė palumturė, dhe ne mbrendesi tė cdo njeriu, gjindet uni i panjohurė, andej me ketė dua tė ju themė qė tė hulumtoni unin e juaj sepse aty ka shumė tė panjohura pėr ju qė me vonė do tė jenė tė vlefshme dhe tė rendesishme pėr tė ardhmen dhe jeten e juaj.

Pėr tė hulumtuarė rrethė ketyre termeve, do tė ishte mirė qė tė beni njė test rrethė vetvetes nese nė fakt keni fituarė bindjen per lumturi ose palumturi pėrfundimtare.
Nė njė javė, shkruani per cdo ditė se cka dhe si keni vepruarė, cka keni folur , me kend jeni takuar, dhe pas njė jave, mbyllne atė fletore dhe lereni tė mbyllurė nė njė javė tė terė, e me pas hapeni dhe lexoni se si keni vepruarė, e permes kėsaj do e gjeni anen pozitive dhe negative tė juajen.
Mos fajesoni askend por punoni qė tė arrini aty ku e keni qellimin , sepse duke fajesuarė tė tjeret, harroni qė tė permiresosni veten , harroni tė krijoni njohuri tė reja nga dita nė ditė.
Edhe pse jeta ėshtė njė fajlėkryq, nuk do tė thote se ajo nuk mund tė zgjidhet, sepse cdo koder e ka mė pas njė rrafsh dhe cdo rrafsh e ka mė pas njė koder.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.