Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-02-09, 04:15   #1501
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-02-09, 04:15   #1502
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

JU FALEMINDERIT SHUM QE LEXONI ANNA ME KNAQSI
JU OFROJ LEXUESVE AQ SA MUNDEM NDJEJ KNAQSI QE LEXONI VARGJET E MIA
QELLIMI IM KA QEN QE LEXUESI TE KNAQET NJERIU MBRENDA MUNDSIVE KRIJON AT QKA DIN E MUNDET
NUK JAM

KUSH E DI SE QKA POR AT QKA MUNDEM BėJ E JAP QE LEXUESI SA MA ME KNAQSI TE SHIJOJ VARGUN KY ESHT QELLIMI I AUTORIT
Ne mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pershkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte ne troje te mija
e me rrethonte me t' kuq vija
e me merrte ne pyetje prore
pse un doja tokė arbore
me qonte jeten ne burgime
ve pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huej
Veq me pendė me dorė tue shkrue
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kamba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e tue kendue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjyku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkpoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
kja si qyqe kan deg m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue
po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyne fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė dej kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohna t' lashta me kujtue
edhe me ba po gjithmon ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam zgerdheshė
ku ja mlye me ranė e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
NGA AUTORI XHELAL FERIZI
VAZHDON NE PJESET TJERA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-02-09, 04:32   #1503
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Nė mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pėrshkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte nė troje t'mija
e m' rrethonte me t' kuqe vija
e mė merrte n' pyetje prore
pse un doja tokė arbrore
me qonte jeten ne burgime
veq pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huaj
Veq me pendė me dorė po shkruaj
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue

sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kemba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e duke kndue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjaku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
--------
por se kshtu se menduam ne
se do t, vjen nji dit mbi dhe
shpresat t, mija me mi pre
ktu n' dhe t 'huej t, varfer me m' lanė
atje n' dhe i kam babė e nanė
qė n' kosovė po m, kann lindė mue
n' pėr varfri e tu skurrue
n 'mund e vaj pėr timen jetė
shum ka rrjedhė po loti i nxehtė
keq na shkoj po jeta e shkretė
por jam mbajtė besa krenarė
me kokė lart e si shqiptarė
u pat hije jeta , e ,nderi
por shum her Ju perzie vneri
me fjalė t 'lotve n' pėr mjerim
se u pat ra mbi kok vajtim
e shum her s' gjalli jan jan djegė
qajė si qyqe degė m, degė
se kjo jetė thonė qenka prrue
helm e gzim qė lshon skurrue

po e kujtoj jeten at,here
kur me moshė isha qun vere
si ai zogu e kanarina
n 'per ledina m' shkonte stina
babė e nanė po me varfri
kah rropeten pėr kta fmi
me gjak t' syve me na rritė
shtrue n, pėr mund n, pėr javė e, dit
por gjithmonė kan ndejtė krenarė
pa i koritun fis e farė
n' per varfri e pa u nenshtrue
jeten t' vshtirė po tue vazhdue
por kan mbetė me besė te vjeter
nuk kan njoftė ndoj kanun tjeter
nuk kan njoftė ndoj leqe a hile
as shartue s' jan kurr me skile
vra e kan djallin me gurė
gjith shendritė jan n,nderė e nurė
besa shum po u ka pasė hije
fjala e tyre fisnikrije
edhe n' shpirtė sinqeriteti
n' gjak kan pasė po nderė sa deti
ah nė ballė e kishin driten
si ylberi koloriten
q' po na rrisnin ne me i rrogė
si n 'kaqep ushqye ndoj zog
me na e dhanė per me e perbi
at ushqim n 'per fyt me e,shkri
eh kshtu ishin ata eter
qe s' kan njoftė ndoj kanun tjeter
perveq nderit beses t 'vjeter
qe s' kan njoftė ndoj sherr t' shejtanit
veq tradites t' ilrianit
qe me shekuj kan trashgue
fjalen fjalė e pa dredhue
as pa e njoftė ndoj kund ndoj leqe
as ndoj hile a punė te keqe
ah medet po q' m' rrjedhin sytė
thue se n' lot po m' jan permbytė
e m' jan lagė deri kah qerpiku
po kjo zemer s' ėsht prej qeliku
ah gjithmonė kshtu me qendrue
kohra t' lashta me kujtue
edhe me bė po gjithmonė ballė
n' tym e flakė gjithmonė tu u kallė
n' mallengjim e n 'kujtim t' vjeter
tu i kujtue po fis e eter
babė e nanė e edhe atdhe
token t' lashtė po ku jam le
edhe vllezrit miq e shokė
ku i kam shtrue lojnat ne at tokė
neper balt e ku kam qeshė
ku jam zhgrra e jam veshė
ku ja m lye me dhe e balt
ku e kam pasė vatanin mjaltė
'''''''
me ata gurė qė i kam pas n' dorė
me ato fjolla ra s i borė
qė e kan mblue me t' bardhė qdo fushė
mbi kosovė at ėngjellushė
q 'po m' kujtohen ato ara
q po m kujtohen pem't me lara
plot me t' larme t 'bukura fletė
zot i madh q' qenka kjo jetė
sa mirė flutrat kur jan ndalė
ather n' moshė un isha djalė
e m' kujtohen tue flutrue
kur nektarė kan thithė jan lshue
neper pemė e neper lule
aman zot zemren q' ma shkule
kur kto data po m' kujtohen
neper gjak rruzat m' rrėnohen
her po m' ndezen shum kujtime
kah m' kujtohet toka ime
dhe i ėmbel me zallina
ku m' kan shkue po moti e stina
edhe rinija e njomė me lojė
deri sa erdhi koha plojė
na burgosi e na treti
veq kutjimi tash na mbeti
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjeset tjera
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-02-09, 08:22   #1504
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Po ecja pyllit nji her nė mendime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po ecja pyllit nji her nė mendime
mė lexuan rrudhat e drurit
mė vrejten degėt nė tė thella kujtime
e palca e hallet e gurit
''''''''''''''''''
mė than pse ke dalė nė pyllė
pse vet me vete flet
mė pyeti kureshtarė qielli e secili yllė
secili rremė druri e fletė
''''''''''''''''''
ju thash un vet me veti
pse pyesni o kureshtarė
halli im ėsht sa deti
yjeve ju thash qė rrijnė varė
'''''''''''''''''''
ju thash se po thellohet secili hendek
jeta e atdheut ėsht mbushur me halle
tradhtarėt duan qė etnija me vdekė
tokes mėmė i qajnė gurė e zalle
'''''''''''''''''''''
ju thash kureshtarve se jan shtuar tradhtarėt
mashtruesit e ndasitė
ju thash se kan filluar shqiptarėt
ti humbin shpirtė bukuritė
''''''''''''''''
ju thash s e jan shtuar ngatrresat
ndasitė e mdha krahinore
ju thash se jan bė intresat
kult mbi token arbnore
''''''''''''''''''
ju thashs e jan nda me fe
se ka ble shum tradhtarė armiku
se me dhimbset nė shpirtė ky dhe
zot ktu ėsht bė meteliku
'''''''''''''
e yjet qė rrinin varė
gati u kputen nė zemer
a thua than do te ket shqiptarė
shqipni etnike me emer
''''''''''''''''''''
nuk e di thash e din zoti
u mbshteta per nji druri
dhe etnik nga qerpiku m' ra loti
rrėshqiti nė mal mbi nji guri
''''''''''''''''''''
pse qanė mė than yjet lirik
armiku nuk do t'ket sukses
ti ishe si qelik
penda nuk tė ' prenė ty nė besė
''''''''''''''''''
mos qajė mė than o ideal
mė than edhe tė drujve shqipet lėvore
shekull'loti mė tha ndal
se shqipėri do tė ket arbnore
''''''''''''
qakajt nuk do ta shqyejnė
mos vuaj me hall kaq shum o lirik
as kurr nuk do ta thyejn
tradhtari me tė ziun armik
''''''''''''''''
sa tė jet pushka e vashave e djemve petrita
mė tha kullimi i nji prroni
armiqt me kurtha e prita
nuk mbijnė ma kah dhe i joni
'''''''''''''
dhe qava disi me gėzim
e shpresa pėrlotshėm mu ringjall
u bėra edhe me vullnet e ma trim
e penda mu bė e mbrehtė por si pallė
''''''''''''''''
pallė e mbreht skenderbegiane shqiptare
shpatė e skenderbeut
qė shpon zemrat tradhtare
kushtrim i lshon atdheut
'''''''''''''''
e yjet mė dhan kurajė
e krah mė dha edhe qielli
e toka me dha uzdajė
shqip m'rrezatoj dielli
'''''''''''
mė than se tradhtarė e fe
as klane e as krahinorė
shqipninė se ndajnė as nuk e thyjen dot mbi dhe
sa tė ket vullkan trimėrije arbnrorė
'''''''''
as grek as rus e as shkja
as zemer me blozė bizare
shqipninė per tė gjallė nuk ka me e nda
etnike do t' jet neper shekuj shqiptare
'''''''''''''''''''
mos qaj mė than se nuk je jetim
nji dit te kuptojnė dituritė
hapin mbaje drejt mos u thyej nė lakim
se ne tė japim dritė
'''''''''''''''''''''
kėshtu mė than tė argjendta te qiellit yjet
e penda ime u gėzue
me vrap e shend ajo u nis kah pyjet
nė shqip me kėngė bardha nė rimė duke cicėrue
''''''''''''''''''''''
mbasi i premtuen yjet unitet
e i than se nė zemra shqiptare
ku do ka kah ka male fusha e bregdet
nji fe do t ė jet kombėtare
''''''''''''''
e u gėzua me krah me penden nė dorė liriku
flutroj porsi zog mbi dhe
kah jugu e veriu e kah adriatikue
kėndonte me vargun rrėke
'''''''''''''''''''''
se yjet i dhan garancion
e malet i a dhanė nje besė
se nuk ndahet shqnpnija e jonė
se globi mund tė vdes
'''''''''''''''''''
se nuk ndahet shqipnija etnike
kosova e qamėrija
se zemrat i ka qelika
se do t' vjen e bardha lirija
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i kengve shqiptare
penda shqiptare e diskriminuar e pėrndjekur nėpėr mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 00:56   #1505
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Tė dua o varg
'''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
tė dua o penda ime e ty o varg
secilen germė shekull dashurie e kam
e di se ty e mua ziliqarėt na mbajnė larg
por ti je diell e un qielli i pa fund i pashterrur i vargut jam
''''''''''''''''
mos prit asgjė kurr nga harbutėria
shkruaj pėr bilbila tė pa djallzi
shkruaj pėr karajfilat qė i shpalosė idilia
por jo pėr satanin e zi
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 00:57   #1506
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

E di o penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''

nga autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e di o penda ime se edhe ngjyren sarhosht e hileve kan me ta pshty
ty qė fjala tė mbajti si ikonė
jo vetėm ata qė ti ke mendue serbisht folsat e greqishtfolsat mbi ty
tė pshtynė ty shqipfolsat e perbuzsat tonė
''''''''''''''''''''''
tė pshtyu shqipfolsi i pa cipė e i pa fe
tė pshtyu shqipfolsi pasanik
brrylalgjiu karriggjiu tarikgjiu tė lan pa atdhe
shkruaj e mos qajė o lirik
''''''''''''''
tė pshtyu o penda ime edhe mediokri i tredhur
te pshtyu edhe dredhari e lakuriqi
te pshtyu kah frynė era i pa kurrizi i dredhur
te pshtyu i ligu e hiqi
---------
kan me tė pshty edhe shum tjera mohime
e shtėpia tjera me lavire publike
por mbaju nė strofat magjike me rima
nė vargjet e bardha lirike
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 00:58   #1507
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Cila ishte etja ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
etja ime ishte dashuria
nuk do tė mė shuante etjen ajo kurrė
sikur tė mos ishte zhgėnjimėsia
do ta shpallja kult kėt magjike gurrė

---
qfar etje qė fjala as nuk ja arrinė dot konkluzionisht ta quaj!

dashuria ėsht mė i madhi zot
edhe sikur qiellin ta kemė fletė dot nuk e pėrshkruaj
un i fala besė ajo mė fali lot
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 00:59   #1508
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Vlorė e bukur me kaninė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
vlorė mahnitse me kaninė
po i thrras zog e kanarinė
me kėndue pėr perlat tua
sa shum brigjet un ti dua
---
oh ta dua qdo bregore
ta qėndisi nė gjuhė arbrore
nė ylberore ngjyra qielli
ta shartoj me rreze dielli
----
vlorė e bukur me kaninė
ta kam falė un dashurinė
un qė jam shpirti i poetit
do ta' mbjelli bregut t' detit
---
do ta mbjelli dashurinė
do ta kndoj ty bukurinė
ta ngris zėrin deri te qielli
do t'shkruaj sharm me germa dielli
---
un do tė bėhem vet saksija
dua t'qėndisi n'vargje t'mia
kam me t'sjellė varg prej ujvare
me rimė zemre e dritė shqiptare
---
se un tė dua ty oj zemrushė
un ti dua ty breg e fushė
ta dua flladin t' bregut detit
ti dua arat t' bereqetit
---
edhe ta dua t' detit kaltrinė
kahdo nė shend ma ke toskrinė
ah ti dua ato melose
se ti ndjenjat mi pėrsose
---
mi pėrsose shpirtė e mallin
se i ke tė bukura dheun e zallin
edhe kėngėt nė shum zanore
je plot art mbi tokė arbnore
---
ah toskrishtja kėngė etnije
thua cicrimė ėsht melodije
i pėrgdhelė valbardhat detit
leht si era e bereqetit
---
tė bukura i ke ato zanore
ti je lulja mbi bregore
oh pranverė ta bėfsha stinen
sa ta dua me shpirtė kaninen
---
ta dua sheshin e flamurit
do tė bėhem kall i grurit
veq me mbi te ti pran deti
flas me ėndrra e vet me veti
---
se dua e jotja ajo puhija
shqip t'mė lmoj me gjuhė toskrija
mu nė venat mallėngjimtare
t'mė ecė kėnga bregdetare
---
tė fala ke prej kosovarit
shqip qė flet si lulja e arit
shqip qė mbanė gjakun si vala
si currilat mbi stėrkala
---
shqip qė tė ndjenė ty dashurinė
jam drenica me prishtinė
a sė mė sheh me zemer fushe
sa tė dua oj ėngjėllushe
---
tė kam moter mė ke moter
njė shqipėri e kemė njė voter
kemė njė zemėr kem njė fe
jemė njė lule shqip mbi dhe
---
ti je toske karajfile
un jam gege si currile
por njė erė e kemė shqiptare
o motra ime bregdetare
---
o sa shum tė dua oj zanė
ti je toske e un dardanė
ta jap shpirtin ta jap gjakun
se te ti e kam bajrakun
---
se te ti un e kam shpresen
shqip ta jap un fjalė e besen
sa te jen armėt e qelikut
nuk tė lshojmė nė dorė t' armikut
---
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''
liriku
''''''''''''''''''''
nga kosova
''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 01:00   #1509
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Drejtėsinė ma shkelen
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Vargje nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

drejtėsinė ma shkelen menjėher mbi tokė
sa po e solla nga dielli u turren mbi te sy nxjerrsit me krraba dinake
merreni me mendė e dogjen o miq e shokė
drejtėsinė e dogjen e shkrumboj e ferr globit flaka
---
drejtėsisė ju turren shpirtrat gjithfare
kush me thundra e me kėmbė shkels mjerė
edhe te ne nė token shqiptare
nuk e lan tė lulzoj si vlerė
---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 01:09   #1510
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me diell,nė dorė
autori xhelal ferizi
e mora njiher diellin,ne dor,
dhe deshta njerzimit rrezet nga afer me u dhėnė
atyre mbi glob
po kujt ti ja jap se
njerzit sa e panė nga afer diellin
e pshtynė me mosmirnjohje diellin,
ja ky ėsht njeriu
kur te ngopet me pergdhelje
edhe diellin e pshtynė
liriku ne mergim
xhelal ferizi autori
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-03-09, 21:46   #1511
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk duam vetėm pamvarsi e shtet o pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punėsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata
'''''''''''''''''''''''''''''''''
duam hise mirqenje e jetė nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni paskurpullt mbi ne
i kohra me hajdut e satan e demon
''''''''''''''''''''''''''''''
duam edhe ne me shiju pakėz jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut si akuj me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi
'''''''''''''''''''''''''
duam jetė e liri nė token e tė parve
mbėshtetje e tė drejtė legjitime
nuk duam pėrbuzjet mohimet e tru'tharve
nuk duam ma jetė me mohime
'''''''''''''''''''''''
mjaft ma jeta po na shkon pa punė
mjaft ma kohrat me tallje e tradhti
mjaft ma pėrthurje me krim e me dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi
'''''''''''''''''''''''''
duam edhe ne pakėz gzim e dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj
''''''''''''''''''''''''''
q'ėsht ky ligj kaq shkels e bizarė
llahtare kjo demokraci
qė trishton kahdo e mjeron shqiptarė
i vret me mohim e varfri
'''''''''''''''''''
ligj ky pėr a thue ėsht pėr krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me mallė
'''''''''''''''''''''''
punė askund nuk na japin
kahdo ne pa kthim po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin
''''''''''''''''''''''''''''
si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
tė kujtė qenkemi ne
pėrse kemi lindur pėr tė gjallė me u thye
me u shitė si treg e me u ble
'''''''''''''''''''
pse mall tregu! qenka shqiptari
pėrse ky qenka ligj i zi iplanetit!
pėr ne varfria qenka e litari
pėr tė tjerėt kurorat e mbretit
''''''''''''''''''''''''''''''
motivi a thua qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka mbi kėt dhe me ardhė
mbi glob tokė te ksaj bote ku ka ujė e det
ku ditė pėr shqiptarin nuk po ka tė bardhė
'''''''''''''''''''''''''''
varfri varfri e papunsi
stėrtallje mashtrim sorollatje me vrap
genjeshtra sabotime e kahdo paudhsi
lėpirje servile me llapė
''''''''''''''''''''''''''
rendė na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj nė qdo jetė si i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari
''''''''''''''''''''
i ndrrohen miq neper kohra e zotri
padron qė pa mėshirė gjithnji e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė
'''''''''''''''''''''''''
vrapon i mjerė pa sukses qytetari
e fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn mashtruesi e bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes
''''''''''''''''
vuan edhe i riu i pa shpresė mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve u rrinė pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet
''''''''''''''''
nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka
''''''''''''''''''
duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore
''''''''''''''''''''
aman qfar kohrash e brrylash sa shtyhen
si kafshrorė pėr mbijetesė
sa shpirtra t' pafajshėm po thyhen
e globi po mbetet pa besė
'''''''''''''''''''
buka o buka e puna
ėndrra jetike e qytetarit
fabrika bujqsia o vasha e quna
o breza tė djegur t' shqiptarit
''''''''''''''''''
pėrse vuajm pėrse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi njerzorė e largoni
nuk leni kund mshirė as fe
'''''''''''''''''''
zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia si lojė po aktrohet
'''''''''''''''''''''
skllavėri e myk quhet kjo
garė e pa mėshirė si instikt krokodilash
ngritu o njeri e mjerimin dallo
kėt “kohė garė hajdut'sh e kopilash
'''''''''''''''''''
kėt formė e quajm feudalizėm
e rend' skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė
''''''''''''''''''''
botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene
'''''''''''''''''''''
tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore
''''''''''''''''''''
u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi
''''''''''''''''''''''
mahtruesi e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
“hajni e paraqet etiken
ne ballė shpeshher e kemė puthadorin
'''''''''''''''''''''''''
burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip

''''''''''''''''''''''''
na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi
'''''''''''''''''''
na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi
''''''''''''''''''''
na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
ne mija lavirosėse forma
'''''''''''''''''''''''
na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranė edhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit
''''''''''''''''''''''
na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė
'''''''''''''''''''
kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugetėr
na vrau i yni e bota
'''''''''''''''''''
na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare
'''''''''''''''''''''
diten tė qajnė e natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua
''''''''''''''''''''''''
dikush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran' poshtrimit rrijnė e jan stėrmekė
me duart lypsare kah stina
'''''''''''''''''''''''
q' drejtėsi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr pėr kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare
'''''''''''''''''''''''''''
poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgėnjimit
''''''''''''''''''''''''''
poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli
'''''''''''''''''''''''''
toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet
''''''''''''''''''''''''''
duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im
''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Autori i kėngve lirike shqiptare nė mergim shumvjeqarė
''''''''''''''''''''''''''''
Kontakti me autorin
[email protected]
lexoni tregoni shoqes shokut informoni
komentoni
''''''''''''''''''''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 07:04   #1512
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ky titulli i vargjeve me titull ne mendime qenka postuar disa her nganjiher gjat postimit ne dardania po i kam do probleme te quditshme sikur me bllokohet diqka pastaj po me del nga disa her i njejti postim-nese arrin moderatori me kujdes qė ti len vetem dy ter permirsuar te kti titulli -
te ktyre vargjeve pra te titullit te vargjeve ne mendime sepse jan pes a gjasht t e njejtat-postuar pa fajin tim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 07:04   #1513
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ky titulli i vargjeve me titull ne mendime qenka postuar disa her nganjiher gjat postimit ne dardania po i kam do probleme te quditshme sikur me bllokohet diqka pastaj po me del nga disa her i njejti postim-nese arrin moderatori me kujdes qė ti len vetem dy ter permirsuar te kti titulli -
te ktyre vargjeve pra te titullit te vargjeve ne mendime sepse jan pes a gjasht t e njejtat-postuar pa fajin tim vertet postimi te un po paraqet problem nga njiher nuk e di pse
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 09:03   #1514
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Un me fjalen per ty
''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i kohrave me vargje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
un fshehi ne fjalen time ma te bukur amgjike lulet
edhe pse ato nuk duken ne shikim tė parė
vargu im i lulėzaur para dhuntisė tėnde pėrkulet
ty secila kohė tė quan shkėlqim diamant ar-
'''''''''''''''''
fjalen e kam lulzuar me dekoratė
qė ty ta jap nė kuvend
e kam bekuar me uratė
qe ti ti japėsh pastaj si bilbile at shend
''''''''''''
qė ti ti japėsh cicėrimė
se ty tė shkon por si vlera
e mua le te mė rrij nė varg rimė
por ty pėr kuvende tjera
''''''''''''
se nji mbretėreshė na duhet idile
ajo na duhet nė ballė
se ajo flet pa hile
luleve tė mėrgimit ju nxitė ndjenjė e mallė
''''''''''''''''
prandaj tė zgjodha prijse un ty
qė rrezeve me ju pri nė shende
mbretereshė me tė bukur sy
na duhet njė e tillė pėr kuvende
-----------#
ti pra tė na prijė se je femer
krahrorin ma ke tė gjerė
mbretėreshė do tė quajm me emer
bilbile mė e bukura n' pranverė
''''''''''''''
kur nje dit tė jemi bashkuar
tė gjith damarėt e trupit tė etnisė
pėr ty un kam me shkruar
oj fama e vet idilisė
''''''
nuk kam tjera interese
per veq s e tė jeshė mbretreshė
se ti nuk ke tė meta as vese
ty ylli me dritė tė ka veshė
''''''''''
prandaj na u vesh me fustane
kudo qė rrin etnija
e dil si nje iliriane
se hije tė ka fjala e dija
''''''''''
ndoj fjalė mund ta them edhe un
por ti tė jeshė zanė e para
si ti nuk ka askund
as shega nuk ėsht as nara
---------
se fjalen e nxjerrė si safiri
e shkrihet duke tė pa kuvendi
me shprehjet i ke prej gjevahiri
e para je e kti kti vendi
----------
na duhet nji prijse kombtare
kahdo qė shkojmė mbi dhe
me fjalen e saė argjendtare
shqiptarėt nė zemra me i nxe
--------
e ti ma ke cicėrimen
ti do tė jeshė teuta
mos ma thyej dėshren timen
se i ke shikimet e buta
'''''''''''
se hije tė ka vet fjala
kur ti e qelė me mahni
se yjet tė bėjnė tė fala
kur ti e ngritė at dolli
-----------
do t ė jeshė ti dollija e parė
nė kuvendė si zonjė me u shprehė
edhe zogjėt ma cicrimtarė
me fjalen tėnde ti i dehė
'''''''
prandaj tė dua nė fron
se ti si art ylli ke me na pri
do tė jesh mbrtėresha e jonė
kahdo ku i thonė shqipėri
''''''''
edhe nė gjithkombtare takime
edhe nė seminare
edhe nė manifestime
do tė jeshė nje prijatare
--------
te tjerėt do tė pushojmė si nė pikturė
kur ty zėri te qelet me magjike ngjyra
tė del duke lidhė shpirta porsi rreze me urė
buzqeshja duke tė dalė magjike nga buza e fytyra
--------
duam me na pri se ti je magjike
levizjet nė fytyrė art e sharm i ke
edhe fjalen e qehren ma ke idilike
ma e bukura fytyrė je mbi dhe
''''''''''''''
prandaj tė shkon kurora
e fjala e kuvendi i arbnisė
ti je si meteora
driten nė qiell kur e nisė
------------
nė kozencė e nė kalabri
ne stamboll e dardanele
nė etniken shqipėri
ti do te jeshė yllė jona me kordele
---
ti fjales sė bukur me i pri
te tjerėt ti shohim artet nė fytyren qė e ke magjike
si shprehesh me plot bukuri
per bashkim tė shqipėrisė etnike
'''''''''
kahdo tė shkojmė nė takime
tė gjith si lule kombtare
do u pėrcjellė lirika e rima e ime
me vargje shpirtėrore shqiptare
-------
arbreshėt ti gzojmė kahdo nėpėr troje
shqiptarėt ku do q ė jan
e porsi bilbili do tė nxjerrim kėngė goje
shqiptarė tė bashkuar ilirian
'''''''''''''''''''
Autori Xhlel Ferizi ngas maitrovica e bukur magjike e tre lumejve qe esht nji mahni mbi dhe
bėni shum per mitrovicen te gjith shqiptarėt ku do q ejeni nė botė qe te mos e merr armiku-
investoni dhe gjeni nji plan nji formul♪7 qe ajo te shpetoj eshqiptart te kthehen aty ne trojet e veta te perndjekur nga serbi
kjo do te ishte nji punė e madhe kombtare-
te punojm te gjith ngapak per atdhe -
gurė gurė dhe mund te bėhet kalaja -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-03-09, 09:09   #1515
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Autori Xhlel Ferizi nga Mitrovica e bukur magjike e tre lumejve qė ėsht nji qytet si mahni mbi dhe-

shqiptarė kudo qė jeni bėni shum pėr mitrovicen -
tė gjith shqiptarėt ku do q e jeni nė botė qė tė mos e merr armiku-
investoni dhe gjeni nji plan nji formulė qė ajo tė shpėtoj shqiptarėt -tė kthehen aty nė trojet e veta tė pėrndjekur nga serbi-
kjo do tė ishte njė punė e madhe kombtare-
tė punojmė tė gjith ngapak pėr atdhe -
gurė gurė dhe do tė bėhet kalaja -

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 02-03-09 nė 09:09
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:22.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.