Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-03-07, 22:34   #151
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

disa vargje per shqiptart e mergimit
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

Ruane gjuhen iliriane
gjuh amtare at gjuh nane
mos harroni n shekuj kurr
ku e ka rrjedhen ku pat gurr
t gjith shqiptart ku rrini nda
n dhena t huaja e shpernda
at gjuhe nane ta pertrini
brez pas pas brezi,mir ta dini
mos e leni kurr mbas dore
t lashten gjuh t bukur arbnore

shkruar nga xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-03-07, 23:16   #152
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shqiptarve te turqisė
dhe botes

shkrruan poeti xhelal ferizi

O ju shqiptart o te turqisė
merreni ng jak ket ,shkrim,t,shqipnisė
penda ime ,n,ngjyr,t,etnisė,
po,ju,thrret,me rreze,e,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forc,mbledhni,bashkim,
mos,harroni,gjakun,trim,
gjuhen,t,lasht,mbshtjellne,me,drit,
edhe rrenjet,m,ia,ujitė,
mos ia leni me iu tha,
sa,miljon,qejeni ,nda,
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le
rrjedha juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,foset e mija,
gjuhen gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari.
kndellni,t,lasht,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije
,t,mos,i prek,ndryshku,i,harreses
lyeni,e,mbshtjellni,n rreze t beses
ju arbresh e ju n turqi,
ne amerik,e,ne,rumani,
kah,buz,deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberis,
kah shkretirat,e siris
t fala shum ju ban poeti
me lot pende shterrr sa deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende
pendes time porosin
lidhne n gjak me gjuhetnin
m qoni,t,fala,edhe ju n, pend
n gjuht ebukur rend me rend
se mnadje penda e shkembimit
qyn me gzim prej permallimit
se kjo maje qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojn per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu prekė
drue se gjuha don me i vdekė
dron,se shqipja esht stermekė
per faj t,gjithve e,t qeverisė
donme u myk shqipja e etnisė
anadollit te turqisė
me ju shterr fjalet,kristale
gjith ku jet bejn n ,fusha e male
edhe kah bursae stambolli
kah bregdetie anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
ku duel shqipja an per anė,
me dy krih ,flutroj,n,drit hanė,
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhet,gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah anve n botė tu u,tretė
penda ime i flet lulmurrizit

leht rrin n' dorė t' xhelal ferizit

un qe shkruaj gjithmonė pa pa pra
me ket pend qe m,rrin tue kja,
ju thrras ju moter e vlla
me kto vargje ju me u ndeshė
gjithkah jeni ju arbresh
ne greqi ne ata ishuj
n ,tjera vende n,per gadishuj,
botes mbar,kur,rrini,n fe,
shqip tue fol mbi gur e dhe
shqip me jetė,nen diell tu nxe
nxenu n' diell,e,n gjuhė shqiptare
mos harroni abetare
mos harroni,gjuh qiellore
gjak traditat zakonore
vargjet mija,perqafoni
penden time ta kujtoni
fjalt me rreze e porosi
ju shqiptar ne at turqi
ju arbresh ne kalabri
ne egjpt,kah ,nxejnė zallinat
ju ne europ ku bjerrni stinat
mos u shkrini rrini n ,gjak
t 'gjith shqiptart,lidhnu me i lak
me nji lak t' zgjatun prej dielli
rrze shqipe,zgjatė prej qielli
merrni ,shpresė qe,si,ingjija
ju a dhuron ah perendija
mbani syt gjith kah shqipnija
mos harroni mos harroni
dirten t' parve ta keRkoni
gjuhen t' lashtė ju ta kujtoni
shkrini mund shkrini pak dije
mbledhni fllade mbledhni hije
mbledhni pika prej etnije
pika pika n' takim ,t shpreses
n ,meteor,e,n,gjak,,t,qendreses
ti bashkojm,fijet e rrezes
gjithkush n, kahje kah vjen ,dheut
n,pik,takim,me,fjal,te,atdheut
ju sternipa,t,skenderbeut,
te agronit te ilirisė
mos harroni gjuh te etnisė
mos per hir te prendisė
edhe pse shteti s' ka gjak
qeverija gjith rrin plaakė
kush sua ndez,damart me flakė
qe me vlue ah gjuh e vjeter
kush per ju s' dergon ndoj leter
as ndoj liber abetare
me msue fmijt gjuhen shqiptare
por qe un tash meket pendė
po ju thrras ju rend me rend
ta formoni nga i kuvend
e t kerkoni per etni
liber shqip n' lexim per fmi
ah shpetoni at etni
se ne kurr s' patem ,kshilltarė
as puntor e pushtetarė
QE JU JOSHė NDOJHER NE ATDHE
mE PERTRI PO GJUHė E FE
se na lan gjithmonė mbas dore
kto pushtete krahinore
me inate e gjuhė klanore
tu i sherbye gjith hasmit t' huej
prandaj n' lot ti mos na gjuej
o I tretur mergimtarė
se edhe ne jemi shtegtarė
na ka qit shteti n' pazarė
as nde rmend si bjen per ne
ku kemI gjuhė as ku kemė fe
prandaj hatri ty mos t' jet
mergimtar mbi dhe e det
ju arbresh kah jeni tret
duhet duart me i pervjel vet
edhe ju shqiptar n' turqi
mos u mbshtetni n' qeveri
se ne kurr besa s' kem pasė
as n, te ardhmen s ,do t, kem gjasė
me pas krah e furnizime
per me ruejt gjuh origjine
edhe faren tonė aq trime
duhet vet te krijojm pika
tue fillue nga amerika
kontinentit,varg e vi
t, nisim pun ,t,nisim etni,
t,mos,lejojm,nder ne tradhti,
pika,pika,n,pik,takime,
ta sheptojm gjuhen me shkrime
e me fjalė,n,komunikime
sa miljon qe jan n,turqi
ne ukrainė,e deti t, zi
edhe n' t 'largten tasmani
ne zelandė,e det me det
gjuha jon te mos mbet shkret,
ti mbajm gjallė gjurm e adet
dal ngadal te nis me u rritė
me u ringjallė shprehje e tradit
gjithkush n# pika tue ujitė
e mos kqyrni qeveri
se ndojher s ,ka pas n,shqipni,
as nder troje ,as s do t,ket
sa te jan gjall po tok e det
pse karrigen e duan t, nxetė
jo per gjakun “qe esht tretė
nuk mendon kurr pushtetari
se,e ka mendjen te dollari
ne urdher t ,keq qe i jep pronari
e ka mendjen te padroni
jo,n mergim te komb i joni
ku n, per pika jan shpernda
si ato qyqe kush tue kja
shkrihet shqipja e don me u,tha
edhe pse zjarrt e gjallė deshira
plot me etje pret dit t' mira
por dit t' mir qe u esht ofrue
pend e dije me i bashkue
kush nji pikė me lot e fjalė
kush me shkrim,ma mir me dalė
t 'marrim krih ne er e mal
edh shpresė t' marrim gjallri
n, diell,e hanė me energji
e,t,bashkojm,vullnet si gurė
forcė,e hap,e pend me i thurė
t gjith tue ,pas cakun n' nji pikė
burr a grue a djalė a, qik
t gjitha shtresat,t gjith ngapak
e ta ruajm gjuhen me gjak
edhe fisin,e bashkimin
pun te mir e krodinimin
kshtu mandej ruhet etnija
edhe plot mbushet shqipnija
per qdo vjet ,me fise t mija
kush n, ndoj kurs,ngapak tue msue
kush shqipnin tue vititue
them se gjuha ka me u,,,rue
kan me kndue shqip t gjith nder mote
ka me u rue ah gjuha jote
nanė shqipni gjithkah mbi dhe
mergimtart ,ku rrijn tu e bre
me merzi ah gur e dhe
se mungon organizimi
mungon pika kah drejtimi
mungon nisja kah takimi
mungon pika magnetike
po mungon shpresa qelike
per me e lidh iniciativen
perme e lidh at pun aktiven
per me pasė,po ma shum shpresa
me kerkue ma shum adressa
origjinen permbi dhe
t' gjith shqiptart ku kan fole
n' gjuhė te huaja ku jan ble
jo se ble jan me deshirė
por se koha i ka shit lirė
ata fare se kan dit
sen gjuh t huej ngadal kan rrshqitė
pa u diktue e tu u merzitė
edhe gjithkah ,me lot tue kja
thon per t gjall ata jan tha
por se njoft s e kan kontraten
kuSh me kryq u bleu uraten
kush me i gjyS po diell e hanė
i msoj njerkes me i than nanė
prandaj them se ata jan ble
tinza tyre n' qdo fole
se jan ba pazar pa le
her latinit e her junanit
her ati turkut e italianit
her europes e her sllavianit
kta tue ndejt ne troje te veta
kur pa ! pritė' esht hap kuleta
shtete t' etshme per pazare
per ato krime e punė barbare
msheftas gjith kan kuvendue
si shqipninė ah me e shterrue
si me i ble e si me e shue
me i a marr faren per veti
me e qit dheut e matanė deti
veq me shterrė njiher me farė
per me shkri ndėr nderkombtarė
kshtu kan shitė e kshtu kan ble
tinza shpine ne pa e ndje
ba pazarė kan turq e shkje
edhe rus me serbian
edhe greku me talian
por sot shqipe e maleve t mija
sot qe ngjallė esht koha e dija
orė te mbarė do t' ketė shqipnija
n,qoft se ju me gjak t' vullnetit
me ngjyr pende sa ujt t' detit
i afrohni internetit
kush me pend kush me pak fjalė
ne i bashkim te gjith me dalė
gjuhė e doke me ringjallė
po ju thrret ju penda ime
me e kujtue at shqipni trime
se n ballkan ka mbet jetime
por se n qoftė se bijt e sajė
kah jan botes s kaj me skajė
njiher n' vit turren ne atdhe
kue kan pas t ,paren fole
them se shqipja ka me u nxe
e ,vetmueme s, ka ,meu ndje
ka me u dridhė si urragani
shkja e rus e farė junani
kan me u dridhė po deri n,leqe
qe na dEShten n,qthurje t 'keqe
Kur t ndgjoojn,se jem forcue
t gjith shqiptart kur t jem bashkue
dilni tash pra dor per dore
kush nji laps kush nji fletore
msone mirė gjuhen arbnore
edhe ju qe qe ekni harrue
nsini mir n germa eme e shkrue
mandej dil e lypni mbarė
kush me fis e kush me farė
gjithkah dheut ah nderkombtarė
ku rrijn tretė t gjakut shqiptarė
neper pika ku u shpernda
gjuha shqipe don me u tha
merrni fjal si vllau me vlla
pa ndoj hile n, gjuh,e gjak
tue kerkue rrugen pa lak
tue kerkue t' lashtin ogjak
tue kerkue ju origjinen
tue shkrue gjuhen,e pertrimjen
them se e gjeni,jet shkelqimen
them se gjeni shpreS' e besė
kush pendue po nuk do t' 'mbes
por kur anve gjithkah t 'detit
gjith kah dheu po i planetit
te bashkohen bijt t gyrbetit
do te ndjehet n fuqi nana
prap n' shqipni nxejnė diell e hana
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 05:39   #153
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

larmija e Jetes

SHKRUAN XHELAL FERIZI

neper larmi larmova edhe unė
edhe shekulli edhe stina edhe ngjyrat
edhe vargjet larmuan ,
edhe qielloret te kuqrremtat fytyrat

neper larmi larmauan edhe ylberat
edhe gjaku e fjala e,loti
neper larmi larmuan pranverat
gjaku e helmi e baroti

neper larmi jete larmuan ,edhe vetullat
qiellore! qe dalin me shi
ylberat jan vetulla,qe ne qiell kan sqetullat
kthyeshem si hark bien m,e, pi

larmuan pastaj barishtet gjelbrimet ,mahnija
larmoj dhe hana vet
larmuan shkenca fjala shkolla e dija
larmoj dhe toka me det

larmitė e jetes larmuan larmuan
larmoj edhe pushtetari
larmuan mbi jetė edhe shekujt qė shkuan
larmoj edhe ,i ziu barbari

larmoj pushteti larmoj qeliku
larmoj dhe caku, me etikė
larmoj pushtuesi hasmi e armiku
e,miku qe ,,s na la me ikė

larmoj valltari larmoj shkollari,
puntori xehtari larmoj
larmoj nenpunsi edhe ai gjahtari
dhe rrezja diellore qe ndriqoj

larmoj qetina larmoj dhe fleta
larmoj edhe shega me bli
larmoj nder shekuj e larmishmja jeta
larmoj ,dhe zjarri ne hi


larmoj dhe gjelbrimi larmoj kaltrija
larmoj eedhe kupa me yje
larmoj ,edhe feja e kombi e dija
larmoj edhe fleta nde r, pyje

larmoj larmoj larmoj edhe urata
larmoj edhe mirsija
larmoj seanca me vujatje te gjata
larmoj edhe pabesija

larmuan shum stine larmuan shum mote
larmuan shum zogj e krihleht
larmuen ,qerpikt,e mbushur me lote
kur vdekjet kan marrė shum jetė


larmi larmi larmi jetsore
e lare me ngjyrė e gjak
me gzime hidhrime me pranga dore
larmi e,lidhur me lak

larmuan te gjitha larmuan me ngjyra
edhe lulet e lutjet e pazare
larmoj shumetnike ky glob per kah ftyra
me larmi te lamrishme,skenare

mbledhje konfernca dhimbje gezime
suskese pushtime larmi
pune papunsi luftra e keqkuptime
larmuan sa shum kėrdi

gjithkah larmuan e mira dhe e keqja
o bot e larme me dhe
larmoj e drejta e shtrembra dhe leqja
larmoj kjo tokė me fe

larmoj edhe dheu e toka e metale
larmoj edhe i paanshmi det
larmue edhe fushate kodrat me male
qdo njėri ne menyren e vet

larmitė e,jetes shkruar nga autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 06:14   #154
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi


ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qė kur t' mbjellem nder kopshtije
e' lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t' flas vargun e shkrimit
jam sternip ah i Gjerjg Fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djalė i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu ynė diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n' per fise t' tana
prandaj ti bota e njerzisė
lshoj pak sytė mbi dhe t' shqipnisė
gjith kah esht ajo antike
shihi fushat dardanike
ku e shtron syrin i shndritshmi ylli
qe e lmon n' dritė # qdo trup kercyelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jonė esht yllė n' per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai esht n germa curril hane
ai esht bimė e tok 's dardane
me dashtė diell e hanė i ndalė
kur ta nxjerrė magjike at fjalė
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me kenė qeillore
rreze dritesh thurė n' punė dore
qe vargisun n' trup t' lakeses
bjen me rrshqitė nder pika t' veses
me rreshqitė nder vesė nder fleta
vargu ynė pra esht vet jeta
se ne jemė shqiptarė mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qe i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdhė prej ylli
me dhe tonė qe mbanė druj pylli
pylli i jonė qe esht magjije
qe s' ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijnė kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MitrovicaPermirsim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 07:20   #155
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

PSE

Shkruan xhelal ferizi


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe te huaj me le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qe i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
per nji kokerr jam tu u bre
per nji gurė ah sa do i vogel
per nji dushk nji flet a gogel
jam tu u shtri me endrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
per nji pik ah jam tue vdekė
ku ta gjej nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prek kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku me kan dehė ma te bukurat stina
me ti prek ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato astreh n'prendim mbi male
kur te ik dielli dalė ngadale
me te kuqrremta ato ato rreze
sa her yjet ti qe i ndeze
ne ato kthjelltsi ah mahnitore
ne ato mbrėmje mbiqiellore
ne ato te bukura thana shkoza
ku kam marr erė nder mimoza
sot ne shpirtė me ka ra bloza
se prej dheut ti mua me shkule
ktu s po gjej bari as lule
veq do lot qe ja sa deti
edhe fjalet vet me veti
ti m' shnedrrove n' pjesė gyrbeti
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojn n' iber e dri
ti me ke lanė pa ndoj kurajė
me ket pend qe prek me majė
dit e nat qe lahet n vajė
e nuk shterret me me oh dhembje
qe gyrbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,nder farė e fise
por jam cungu i mjer mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
neper kėmbė nde rkombe e fe
edhe me ballin plot me halle
mergimtarė nder dhena e zalle
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura perjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja per ne
jem veq numer permbi dhe
prandaj ti nanė e pa meshirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na e qon ma asnji shpresė
as nji fjal e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje te vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb deshire
gjith tue thirr per tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji per ne
e si duket shekulli i true
ne mbi fta na ka mallkue
per me mbet rob i kryqzimit
udhve te heshtura te mashtrimit
me do drita qe jan neone
jan mashtrim kameleone
jan per ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
anė e mbanė e duam etninė
shkoder loken qamerinė
ehde te shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 08:50   #156
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valet aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg

xhelal feriziVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 10:50   #157
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mbi mua jan versulė

shkruan xhelal ferizi

ndihmė se mbi mua jan versulė
,te gjith akujt,e ftoftsisė
mbi mua jan versul deshirat,per,mgadhnjim
mbi mua jan versul ah hallet e varfrisė
versul jan,caqet e pendes ,n,meditim
o,mbi mua jan versulė,edhe halle,shum,te,mija,
edhe peshė e rand,e,jetes,me kerkesa
edhe hallet,qe,ka,neper,rrudha shqipnija,
mbi mua jan versul,gjithkah interesa
mbajeni poetin ,mbajeni me ,shtylla,solidare
se pesha kembet e penden ,fort po ia leqon
thirrni, komb e tradit ,te lasht shqiptare
se,penden e lotit kush s, po ia shpeton
mbajeni poetin se ra lekundur per dhe
shtylla e mbrotje falni,e rrethone me kala
mbajeni poetin ,se i jan turrė me e pre
ne shkrim' e ne germa,me lot qe i ka la,
mbi mua jan versulė,aq shum,obligime
detyra ,qe kurrizi,i pendes nuk mi mbanė
po,me shterret,fjala po me shterret ngjyra
hapat me lang shprese ,mohimi po ,i thanė
mbi,mua,jan,versul,te gjitha,mohimet,
ndalesat,me kufij,qeliku,
nuk,po,len,kufiri,as,me p,i,prek qellimet,
kam mbet ketu,ku,me,la,armiku
ne mua jan versul.pa,meshirė
,buka e femijve me vrap,
o mosni se un jam poet i lirė
e mosha nuk me ec me hap,
ne mua jan versul,barrat e etnisė
e hallet e thella te planetit
ne mua jan versulė,moskuptimet,e,verbrisė,
dhe loti i pashterrun i detit
ne mua jan turrė vrapimet per ,pare
me e kap ekzistencen qe ikė
por un me ket pend qe esht lulė shqiptare
nuk mundem etiken me,e fikė
me shpetoni ,me,shpetoni,kush me jep nji dorė
s e, ne buz jam te gremines
me librin ne gji e penden ne dorė
po eci pa fund drejt stines
ne mua versul jan mohet cinike
pelhurat me plot ftoftsi
me joshin,n,grabitje dofar kohrash,qerpike
qe pikun,lot,pa ,mund 'cak me mbrri
o me mbani me mbani o shtete,
me mbani o qeveri
se penda ime ,po shterr dete
versul me jan shum mbretri
nuk mund ta mbaj ma diellin mbi kokė,
versulė me jan shum halle
me mbani ju kombe ah ju miq e shok
me mbani o kokrra e zalle
versul me esht ,mbi,kokė,,dhe bibili
qe kjanė per nji pik curril
e un,qe vrapoj me ngjyrė karajfili
me dil ,ne ndihmė o glob me dil
per ju po pervlohem per diell,e per hanė
per qdo varg e,per gjak
per paqe per qiell ,edhe token nanė
pse ,cakut mi beni lak,
me mbyten hallet,e jan duke me mbytė,
vrapimet,neper varfri
gjithkah,me ,shekuj e rrudha n, dy sytė
kushtrim,jam shterr tue shkri
mbi mua versul jan gruaja dhe femijt,
e shkolla, e vrap,mbas buke
detyra,e vargje te gjitha me i arritė
thue se jam nji mal suke
o barr o barr e randė
nji koder nuk mbahet ne shpinė
o gjuha ime nanė
ku,e kam komb e qeverinė
ku kam at komb e fe
ku jan shqiptart e mi
me akull a thue i kan pre,
pse fresk s, me dhan me pi
mbi mua jan versulė
edhe shteti me social
mbi mua jan versulė
ankimet e zogjve n' qdo mal,
mbi mua jan versulė
edhe dhimbjet qe diktojnė
ftoftsit qe dojnė me ,m, shkulė
nga vargjet ,qe kendojnė
aman ftoftsi injorimesh
mos me rrethoni me ket shtresė
me akuj,te ftoft poshtrimesh
se penda fort po me dnesė
mbi mua jan versulė
sociali me komunė
mbi mua jan versulė
nga un kerkojn shum punė
pun kerkon kafshata
punė kerkon familje
kerkojnė pun kerkimet,
e caqet n, per vigjilje
e un pres anijet
me peshen qe me krrusė
duke i kerkue hijet
qe me lan,ne pus
thirr o penda ime
prek me maje n' gjak
m ,jan versul si krime
kohrat me me var nė, lak,
nuk me njeh as guri
qe aq shum i kam shkru
nuk me njeh as druri
qe varg i kam dhuru
nuk me njeh as shteti
as kombi s, me jep dorė
nuk me njeh as deti
ah poet i gjorė
po tash kah ti a,mbajė
me penden ne sy
me shkopin lypsar
planetet me i thy
me at penden time
qe po thret e thrret
qe ka mbet,jetime
pa komb e pa shtet
o poet i mjerė qė stint' je tu i thy
kah do e kthen ,penden.e kush te don ty
ti qe kjan per zog ti qe kjan per dhe
ti qe kjan per kombe per fise e per fe
o poet i qe shterresh,qe shterresh e,mbushė
ti qė kjanė per mal qe po kjan per fushė
qe po qeshė,e gzohesh,kur po gjen arsye
qe ,po,din,ne arom prap ,shpresat,me kthye
kur ne aromė lule,po,gjenė gjithmonė shteg
ti qe pesimizmat nganjiher po i djeg
kur po t' vjen nga i pikė , shpresė e arit dielli
kur te buzqesh caku kur te buzqesh qielli
o poet i urtė o pet me gjak,
o poet i eger,qe,nga i her nxjerr flakė
mbi mua jan versulė zjarre permbi kokė,
mua me kan harruar vllezer miq e shokė
mbi mua jan versul,madhsitė e hapsires
jan versul,te jetes,si gojė tė egersires
gojė te egersires caqet buk me gjetė
me shkelė mbi parime,mbi gjakun nder fletė
me ecė me mashtrimin per nji copė buk kore
me u lidh me tregtinė si fis dora dore
aman mos me leni shpirtė me prishė poeti
se kan me kja guret toka dheu e deti
kan me ju vershue krejt dhimbjet e,mija
qielli tok e edhe perendija
shihni ato qendra qe quhen kulturė
si e,kan zemren akull sie kan synin gurė
fondet i kan plot,mykun e kan n' pare
sot po luejn ,me dhimbje e vargje shqiptare
nuk me japin dorė,nuk me flasin shqip
me kan tha si pend me kan tha si pip
nuk me lejn me qelė,token me lulzu
as me vargje t,reja qe dua me kriju
me jan versulė me jan versulė sa shum udh te hapura
si mund ti kapi ne perqafim vetem me nji pend
un qe kam duar te varfra e kemb,te zbathura
po ju pyes te gjithve rend me rend
pse heshtni o mjegulla pse heshtni o heshtak
kur vargjet po vlojn mbi planet
kur plagoset dielli ps e 'si jepni gjak
kujdes se ju mblon nji det.
shiheni sa strukur rrijnė te gjith ne mni
dIkush me nga i grep rrin varė
me e gjet ndoj ngjarje ku mundet me pi
per unin qe e,ka n,sirtarė
me thon nganjiherė poet i madh
me i fjalė qe s' jep me ngranė
mua me jan versul si ujqit ne livadh
hallet qe duen me me nxanė
po si mund te jem un poet,
kur vargut duhet me ikė
kur ne dhe e mbi dhe askund su gjet,
gjak per mua ndoj pikė
kur un i plagosur varfrije
perthurem neper varg
e ata sillen me plot sherre e dije
qe un i shoh nga larg
me jan versul me jan versul shum barr me shemben perdhe
me ndihmo o kombi i im
qeveri o kombe e fise glob e dhe
penda po me mbetet jetim
se penda ime per ju ka qa,
perque ka diell e yje
me ngjyrė s' ka lanė asnji flet me u tha
globet me njomsim ka ushqye

xhelal ferizi shkruar nga mergimi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-07, 21:11   #158
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne penden time

shkruan xhelal ferizi

N penden time kan hy shum oqeane
e shum dritė diellore e pafundsisė
kan hy menquri planetesh e kshilla hane
edhe ligjet e' t pashtershme energjisė

o ku ti derdhi kto qe kaq shum
kan hy nga nji hyrje ne per kokė
kah ta zbarz ket digė “planetare e ket brum
kur s' kam ma miq a s' shokė

kur s' ka kaq shum, enė, te medha per t u mbushė
o zot pse m' qon ,ket bollak
kahdo n 'per planete permbi mal e fushė
nuk mund ta pij kush ket oqean, me gjak

o penda ime mbylli t' gjitha portat
se msy kan dijet si rrke
si me u ,derdhė furtunat ato ma te fortat
e mendjen s' po mundesh me u pre

o kan hy kan hy plot thėnje t' vershimit
mbani o gurė e dhe
kush i pin kto joshje t' pendes time t' shkrimit
qe lshue jan nder kombe e fe

o kan ne hy ne penden time te pa fund
aq shum nga te gjitha anė
e mendjen time po e krrusė penda n, mund
me peshė sa i diell,e hanė

o ku ti zbrazi ku ti lshoj ,kto barrė
ujitje ku jan kopshtijet
se mua gjith kto kshilla me qojn drejt e' n' varr
nuk mund ti mbajė ma dijet

xhelal ferizi
nga Mitrovica
ka shkruar poemen
me titull ne penden time
pershendes lexuesitVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 08:00   #159
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kahdo qe kerkoj shteg

shkruan xhelal ferizi

kahdo qe kerkoj shteg
kahdo qe kerkoj me dalė
ndeshem me nje rreth qe djeg
nuk ja dal dot me fjalė

kahdo qe ,kekroj rrezen
e driten me pend e lot
askund kandilat s' me ndezen
mi fiku i madhi zot

Kahdo qe kerkoj,te bardhen
me cakun,ne hap e nė dorė
ne shpinė me shekujt e,barren
me muret me akull e borė

kahdo qe e kerkoj,faqebardhsinė
kahdo qe e,kerkoj,shpetimin
me ,shpresen ne gji e,mirsinė
ndeshem gjithmonė me pendimin

kahdo q e kerkoj,kapakun
ne qiell te hapur me dalė
ma prishin demonėt gjakun
ne cak me sherr me kan ndalė

xhelal ferizi shkruan ,kahdo q e,kerkoj shteg

vazhdim i vargjeveVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 08:45   #160
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Zani i sharkisė

shkruan xhelal ferizi

aman forca e perendisė
qe rrin anve te dritsisė
ti qe rrin n' gjithsi ,nder yje
mos ma le fjalen m e nyje
por ma zgjidh e ma lsho valė
kah me shprehje dua me dalė
me e qu zanin e sharkisė
n, shekuj n' tinguj t' nostalgjisė
me dridhė mallin nder kta tela
larg me e shtri nder bjeshkė me krela
n' brusha bari leht tue lmue
thell ne dnesje n' gjak me shkue
si valzorja dirdhja e lotit
me i kujtue ah mallin motit
larg me que qehren tingllore
drit per dritė n' yje vizllore

ku aq holl i dridhė sharkija
ku i bjen zemres melodija
za sharkije prekė n' qdo pikė
n' gjak t' damarve kjo muzikė
kjo muzikė qė nuk len fletė
pa e dridh n' pejza ku lidhė jetė
s e,kur nisė teli dridhrimit
me prekė im damart t' gjakimit
ku n kujtesė shekujt vargisen
mall e lot shartojnė e nisen
me e dridhė buzen,e qerpikun
tinguj t' hollė kur telat pikun
aman zot ta lkundi hanen
kur shrakija ,t buron kangen
kur kendon prajshem kah malli
kur t prekė n' etje gurė e zalli
kur ne gjuhė qdo tel te flet
kur te prekė ,vajin sa i det
qe rrin shpirtit gjithmon gati
per me u derdh si pprrue ndoj shpati
tash q e un tinguj kam ndje
qels nder shekuj un kam ble
me ja qel thelbin kti malli
kam ble gjuh fyelli e kavalli
kam bashkue shum fjal ndjenjtare
per me i lidh me gjuhė shqiptare
edhe me valė puhize e erlehte
me nji mallė qe shkrinė kohė jete
e i kam vu ne tel t' sharkisė
me prekė rrudhat e largsisė
te largsisė per kah kujtesa
per me i lidhė tingujt me mbresa
kah ata mallshem n' gjuhė tingllore
zgjojnė ah lotet shekullore
prekun dhelet n' kohė kujtime
tu i,shprushė dnesjet n' permallime
shekujt larg nė' gurrė shpirtrore
tue prekė thell me kang tingllore
aman zot kur prek sharkija
ah ku rrijn motet me thija
kujtojn vitet djaloshare
dridhen gjenet , perlotare
qe perlotun n gjoks vrullsohen
njimij shekuj n 'gjak rizgjohen
kado shkon tu e prekė sharkija
n' per qelliza e mote t' mija
ajo nxitė ah lotin rrke
mallengjim shekujsh si she
zot se q' nxitė malli i sharkisė
nuk e nxan' fleta e gjithsis
me e pershkrue ne mikrolote
as nder shekuj e as nder mote
zani i saj vjen tue deh ftue
lule fletė kur t' bjen tu i lmue
ajo dridhė shpirtė e subjekte
dridhė materje e dridhė objekte
dridhė poet e kangatarė
germ per germ nder vargatarė
aj lmon gjakun pergdhelė
njimij shekuj i ka n' tel
njimiij kohra e mallengjime
zot i madh kur prekė me lmime
shkrihet dehja e bjen lehtsija
zbutet afshit ajo ndjesija
prek n per gjak ah melodija
embelsija lmon shum thell
njimij tinguj zemra i mbjell
drejt ne gurra e,kah barkusha
si shikimet larg kah fusha
kah kan ikė te bardhat mote
ti sharki sa shum perlote
me e,ata tinguj qe t' bejn me dnesė
qe s e 'thot penda ne shkresė
as' s 'e pikė per kah spjegimi
yll dritsije as ndoj gjuh shkrimi
se aq thellueshem prekė sharkija
derri ne qiell ku mbrrin largsija
deri ne t largta rrudha moti
teli i saj esht fjal prej loti
telat t' sajė jan mallė qe n 'valė
shkojnė mbi erė hanen tue ndalė
edhe gurit i prekun n' inde
ah sharki mahnitse linde
ti qe prekė gjithkah damarin
ti qe e i luen fjeren e barin
ti qe i ben yjet me kja
ti qe e bėn gurin me u nda
ti qe e shkrinė zogun e pyllit
ti qe e shkrinė lotine yllit
ti qe n' tela n' za lakore
prek n' per glob me gjuhė valzore
brusha brusha bashk me eren
e dehė driten e lmon eren
me ata tinguj tu i perque
nė' damarė thellė tue kėndue
ti shkon thell ne mallė perkdhelė
za mahnije ke n' qdo tel.


krijuesi i vargjeve liriko epike te kohrave sot
xhelal feriziVėrejtje: (0%)
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 09:25   #161
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bukurit e drinit

shkruan poeti xhelal ferizi nga
Mitrovica e kosoves


me nji shkrim porsi vullkani
shkruaj pejsazhin qe armani
na e,ka dhanė ktu n' t' bukuren faqe
po i marr pendes ngjyrė e gjaqe
kah i rrjedhin prej damari
po e pershkruaj ket nurė shqiptari
gurė e lug kah i ka drini
fletė e dushk e hije blini
qe brushojn flladshem ,ne brigje
ku bjen hana n, t shejta shtigje
kah rrjedh drini ,n,t,lashten udhė
ku i prekė flladit gurit n' rrudhė
ku bjen poshtė valbardha e,varun
si ujė yjesh n' pika zbardhun
e lmon shkambin bjen n' sterkalė
mandej n' dri bashkohet n' valė
e ktu buza e ledines
dehė at sqep te kanarines
ku bjen shtrue me fllad gjelbrimi
ku e pin flladin kerubimi
edhe lulja e larme e fletes
bukuri qe e i lakmon jetes
zot na e ruaj esht dhe i yni
shum magjik ku dehet syni
sy i njerit sy i diellit
edhe balli e kupa e qiellit
n' te dy brigjet,uj,rrjedh mahnije
uj kullue nder flet e hije
qe nxjerrė za magjik,kru plaset
bardh me vaal ,me gur kur haset
aman zot peizazh madhorė
uj kullue me valbardhorė
qe lmon shkambijt e shuan etje
sy i mahnisė se ka ket gjetje
perveq n' vend ku rrin shqipnija
n' t' bardha mote,ku' i bjen hija
ku e mbshtet hana at pushim
te dy syt ku i lshon me gzim
mbi ato gurra n' faqe t' drinit
ku i lshon buzt me u me u,preh njomsimit
pasi udh ajo rreth ere
t' ket ecė n 'kohė e,stinė pranvere
ket pikturė natyrė arbrore
hanė e diell e mbajnė per dore
e mbajn n' vetull e mbajn n gjak
e mbanė qielli me kapak
e mbanė penda e poetit
e kendon dhe vala e detit
dri o dri o ujė me gurė
pikat tua si bilur
si me i nda margaritare
val e faqe,e pik ujvare
ashtu pikat,e hjeshisė
edhe bredhat ah e lis
me ato hije e sterpika
thue pik ylli e galaktika
akullbardha e stalagnita,
thue s e pikė ah meteora
thue se gdhend guri nga dora
po ai esht gdhend nga perendija
shih sa mir i rrin hjeshija
ku e,mbulon kthjellimi e hija
ah shqipni moj nanė malsore
t' bukura i ke lugje e gurore
t' bukur fort ma ke qdo fletė
lug te drinit per tatpjetė
uj e fllad ku japin jetė
ku pijn yjet n' net te qeta
ku e njom lojen ajo erlehta
me nji trup qe bjen n' per rrmore
mbi ujvara e,zallinore
mbi ato lugje kersha e brija
ku shkrin nuri kah shqipnija
fort e shejtė thonė esht malsija
fort e shejt per kah gurgllima
fort e,rrept porsi vetima
ket hjeshi ia ka falė zoti
n' lug te drinit dehet moti
n' ket hjeshi ku i thonė prrallore
ujt qe lmon kthrejlltsinė kronjore
aman zot ma jep mahninė
t' ja pershkruaj at bukurinė
ku e lshon drini shtat gjatsinė
ku ylberat bien me pi
ku bjen hija e fletes bli
ku e shuejn etjen bletė e hoje
ah ku derdhen gurra e,kroje
ah ku derdhen prrue e va
me valbardhat pa ja nda
guri i lashtė me murė graniti
rrudhė per rrudhė qe,e,flladiti
sterkalbardha nda prej vale
tue perkdhel hijet me male

edhe pikbardhat n valė rrotllue
gurė e druj n' dri tu i njomsue
tue joshė synin e bilbilit
edhe aromen t' karajfilit
per me ra n' kullim me pi
n pamje etje me mahni
per me i pa ato manire
bukurit ah gjevahire
qe e i lakmon syni i dukatit
edhe balli i diell rrezgjatit
edhe penda e poetit
edhe zalli e faqja e,detit
zot q 'po luen prej vendit ylli
kur i sheh kto hjeshi pylli
anash druj qe luejn prej ere
fllad puhi e bletė n' koshere
bletė n' per lisa e 'n kullim rrjedha
ah 'mriza bung qetina e' bredha
ftyra dushku n, per kalisha
n' erė tue lozė ahije e pisha
dri o dri me at luginė
ti qe e i dehė po mot e stinė
ku me sqep bien shum me bi
shpend shtetgtare plot larmi
t' duket zalli si optika
si currilat n' drita e pika
si nji gjam optikė kthjellė akull
kur ndoj gurė rroklliset shakull
shkput prej rudhes ku e prek vala
i dridhė shtresat n' trup si njala
mandej afer t' duket zalli
sa poet jan shkri nga malli
me ata sy ku n' etje shkrimi
kan lshue penden n' dehje gzimi
si me hy ne ty oj fletė
fjalė e thanjes me i dhanė jetė
per me e nxitė me nxjerrė fjali
me e thanė langshem fjalen shkri
si me hy n' magjike e' n' gurė
me ia nxjerr hjeshin me nurė
ujt n' kthjellim qe lshohet n' gurė
si me e gjetė ngjyren mahni
si me gjetė ngjyren ingji
diamantin si me e shkri
si me ba ne pendė me u shprehė
bukurinė qe drini e dehė
lum per ne per kah etnija
ket hjeshi qe e gzon shqipnija

vargjet bukurit e drinit te pjeses se par
i ka shkruar poeti xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves qe vet i ka pa bukurit e drinit mahnits
qe nga komani deri ne ffierz disa her
dhe tash i pershkruan poashtu i falenderohem armanit qe me pikturat e famshme
nxiti ndjejate frymzimit qe e i kam pas te gatshme vetem me shperthy.
poeti xhelal ferizi qe esht dhender tropoje, shkruan per bukuritė e ktyre anve
dhe per lugun e drinit qe e ka mahnitė vet poetin qe d ehė qdo kalimtarė
shqipnija jonė etnike esht vet perla e ballkanit dhe europes
ta ruajm shum ta ruajm ta duam dhe ta zhvillojm.
shqiptar mbajuni bashk dhe ruani fenomenet qe e ua fali perendija#
kujdes nga grekt e sllavt dhe armiqt e tjerė,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
se vlerat e bukurisė nuk ka vlerė qe ei njeh as poet qe i pershkruan
armiqt rrijn si ujq e qakajt perrreth ktyre bukurive ! shqiptar dijani vleren dhe mbani fort e bukur
me unitet te qelikt me bashkim dhe trimeri ATDHEUN MA TE BUKUR NE BOTE SHQIPERINė ETNIKE

poeti shqiptar kosovar xhelal ferizi pershendet te gjith sjhqiptart vllezer e motra

XHELAL FERIZI EHST ME ORIGJIN NGA DRENICA I LINDUR NE MITROVICė TE ARDHUR NGA KATUNDI MIKUSHNICė ;KY FSHAT ESHT NE MES TE PREKAZIT DHE GALICES:
BABAI I XHELAL FERIZIT I NDJEKUR NGA OZNA UDBA E ASAJ KOHE E LESHON FSHATIN:
BABAI ADEMI DENOHET ME PUSHKATIM PASTAJ I KTHEHET DENIMI NE "= VJET BURG ;;;
PAS DALJES NGA BURGU MBASI MBAN DISA VITE KU JAN SHIT MBI / 7 haktar tokė buke per ta shpetuar nga burgu.
pastaj i merrene dhe tridhjet hektar tjer dhe makinerit e drithit e gjith pasurija,parat qypat me flori napolonate asaj kohe dhe ndiqet,nga fshati.
AI IK NE MITROVIC dhe jeton en varfri te mjerė nje jet ilegale ku afro 17 vite nuk e trgeon adresen e banimit.
Ne mitrovic ne at koh lind pastaj xhelal ferizi ,ndersa nana e xhelal ferizit esht nga Mitrovica vendas te vjeter Mitrovicas:
ISHTE KJO NJE BIGRAFI E SHKURTER E KRIJUESIT XHELAL FERIZIVėrejtje: (0%)

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert
Shto angert nė Listėn e Miqve

28-12-2006, 17:40 #6
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 450
Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

kah do hana tue shetit
kahdo lshon t emblen drit
kahdo n buz e shkrin ata gaz
sheh shqipnin,me plot maraz
per kosven te emblen bi
per etnin ku i thon shqipni
ti moj han me vetull ari
jam xhelali jam shqiptari
jam shqiptar kullue si ari
m ka lind nana ,,n fis,, t dardanit
n troje t lashta te ilirianit
ku arom e,bari n fusha
gzon re t bardha enegjellusha
jam i lindur ,n dardani
ku substrati ish shqipni
ku ish djepi i sterlashtsis
gjuha shqipe ku esht nis


autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
pershendet shqiptart e verrtet qe dojn komb e,atdheVėrejtje: (0%)

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert
Shto angert nė Listėn e Miqve

28-12-2006, 17:53 #7
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 450
aman zot m, thuaj pse u ngrit deti
pse ,me val,u shkumbzue ,mnjija
pse na u lshuen krajli e mbreti
grek e shkja e panslavija
pse na u lshuen hordhit barbare
an e kend ku i thon , gjuh nane
pse na i mbluen trojet shqiptare
car vojvod , eushtri sllaviane
pse na ran kaq shum sulltana
pse ,kaq shum na ka ka nana
pse kaq lot ka derh kjo hana
n,torje tona pse aq shum gjak
kan kja shekujt i ri e,plak
kan ra shkja e karadak
ka kja dheu e ka kja guri
esht pergjak shtiza e flamuri
ka kja dielli qiell e,dhe
na kan nda armiqt me fe
na kan pre e nda prej gjini
grek e shkja edhe latini
na e kan skuq po at val drini
na i kan skuq shkumbardhat n gjak
e coptue na kan pa hak
ne nuk patem hak as hile
zemra jon ish karajfile
kurr s kem josh bela as gjaqe
kem dahst gongje e,manushaqe
n,troje ,tona,kem,dasht paqe,
kem dasht ,pluhur e dhe t parve
gur zallin e troll t shqiptarve
mos me i marr soji i barbarve
mos me shterr lotin shqipnija
me u shpernda n per ,glob,etnija,

autori i ktyre rreshtave xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 09:27   #162
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kerkojm Falje Per Dis A Leshime Ketu ;mund Te Ket Edhe Gabime Ne Shkronja
Xhelal Ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-07, 09:44   #163
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Luljeta Selimit

Shkruan xhelal ferizi

mbledh qdo shkronj kah t shkosh ne jet
beni bashk po flet me flet
jepju lot me pi luljet
jepju lot me pi oj moter
shko atdheut e vote r ,m, voter
laps prej dhimbjes,shkruaje n, zemer
shkruej mbi dhe emer per emer
per ato motra vasha e,gra
qe ajo ver shum i ka tha
kur dhunue po jan nen shkja
thuej luljet ti pendes t lotit
se sternipt e kastriotit
kan shkrue thell n kujtes ,shqiptare
ato veprime shum barbare
por se motet shekuj shkojn
e shqiptart nuk i harrojn
se thell shti i kan ne kore
n gur,e zall edhe n memore
qka kan ba n ,vasha arbnore
zi e ma zi gjvesh e perlye
shprese ejete i kan thye
ah prej nderit tu i perlye
shkruaj luljet me at pend shkrimi
shkruaj n memorie per koh krimi
shkruj o hskruaj luljet selim
une n vargje e ti n proz
qyqet t kndojn po neper bloz
le t kjan zogu mbi mimoz
syt le te kjajn permbi qiell t t motit
edhe bilbilat t shkrihen lotit
le te kjajn ah kanarinat
kur me pend t mbushen ballinat
an e m mban le t kjajn krahinat
dheut t dardanes n tok pjellore
le t kjajn fusha e bregore
ara a maja kodrinore
gjithkah vashat ra,n robina
le te luen palca n per gurina
edhe palca e tokes t dneset
edhe vullkani n gjak te ndezet
ne urrejtje t qdo damari
shkruej per dhun e gen barbari
shkruaj viktimat si fije bari
shkruej n fletore,e n, kapak t qiellit
ti lexon pranvera e prillit
ajo stin me vjesht e ver
kur perzie jan gjamt me erė
kur kan kja po barie fjerė
kur kan kja bebzat e hanes
kur ka kja vasha e dardanes
lidh nen shkja tue kja n' gjuhė t' nanes
lidhun shtati nxanė robinė
tu i marr shkjau per t' gjallė virgjninė
shpresė e endrra e ardhmerin
tu i marrė vajzrinė per t' gjallė
vaj ka shku mbi gurė zallė
qielli zi thon kish pas shpallė
thon se syt jan prish te ballit
kur kan ra vashat n pikt hallit
n dor serbiane n dhun shfrenimi
kur nen shkja i zu pendimi
edhe ndihma e mshira shterrė
lakuriq mbi ara djerrė
n vaj e gjak gjveshun jan qjerrė
kan mallkue po gur,e dhe
tok e qiell e kombe e fe
por se mir ta dij planeti
tok e qielli e ujė e deti
se s a ' t 'jetė rana e zallina
deri sa n' shekuj t' endet stina
verė e vjeshta e' t' ketė qetina
sa t' ket' druj e dushk me fletė
sa t ' jenė motet mbi planet
kan me ecė shekujt me rrudha
edhe ngjarjet shekujt e udha
udha e diellit udha e hanes
por se kurr qika e dardanes
nuk i falė dhunen sllavianes
edhe detet per me shterrė
mos me mbet as lul as therrė
as kund bari mos me u herrė
mos me mbetė qati kulmore
nuk e fal qika arbnore
sa t' jenė motet shekullore
as shqiptari i lashtė me gjak
si fal shkja e karadak
qe e' kan prekė ne erz e gjak
se ne erz nuk preket qika
ket pleqni ka me nda thika
ka me e nda tehu i qelikut
tue marr hak mbi trup t' armikut
kur te vijn shekujt per ne
gjyq shqiptari ka me pre
gur e hekur ka me bre
se shkojnė shekujt e germa shkruhet
n' mendje e fleta qdo gja ruhet
si n' muze si n per ato akte
t' gjalla mbeten gjurmė,e fakte
mos harro kto akte t' ndyra
mos harro ato menyra
si e ke nxit qiellin me dhe
sa her diell e han jan le
larg esht ndje shqipja nder fe
laerg esht pa loti i ka prekė
qiell e dhe kan dashst me vdekė
shum planete jan stermekė
e' t' kan shkrue n' shekuj qe vijnė
n' kohra te ardhshme qe na prijnė
ta kan shkrue nji kob te zi
me i la borqet per marrzi
tremdhjet shekuj q e' i' ke nxi
tok s' shqiptare edhe moralit
grue e burrit qiks e,djalit
ke dridhė shpirtin bjeshk e malit
ke dridhė fijet n' per lugina
ke gjakos ara e ledina
ke prishė zogza e gjeraqina
mbaju pra ndoj dit t e' motit
kur t e' vjen ai gjyqi i zotit
priti djemt e kastriotit
se i kan shkrue ner libra e gjak
q' m' ke ba n' shekuj mua pa' hak
qySh se ishe n' shtiz e' n' lak
edhe ne shpat edhe n' harkore
N'kohra te hershme invazore
zi ke lshue n' token arbnore
do t' shenojm neper fletore
n' ball te librit e te disketes
e' s' harrojmė t' zezat e jetes
shkrimi i rrin gjithmon t' verrtetes
se shum vasha i ke tha
babė e nanė t' gjalla i kan pa
lakuriq lidhun nen shkja
shkruaj luljetė mos le n' harresė
pash'' at nderė e' pashė'' at besė
mbush vagonat pa pritesė
shkrim,e' fakte gjurmė barbare
mbush qdo flet me gjuhė shqiptare
mbuSh shum fletė sa ka dushk n' male
shkruej imtsi e shkruej detale
mbledhi faktet dal ngadale
edhe ju vasha e gra te mjera
qe per ju nuk del pranvera
ah pershkruani me fjal tjera
dhunen im e ne detale
le ta dijn po kodra e male
gjithkah uj e gur e dhe
gjith kah kah rrijn kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
krijues i epikave dhe lirikave te kohes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 12:32   #164
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hije e vetmuar mbi dhe

shkruan xhelal ferizi

kahdo mbi dhe hije e vetmuar
me nje pendė ne dorė me kujtime te largssiė
me zbratsinė shok e vlla i shoqeruar
unė vet loti i dashurisė

qfar mbreterije e heshtur
sterrė me shekull ėsht qdo ditė
e shoh s e edhe dielli ,ne apati esht veshur
e shoh se koha dhe un jemi venitė

nuk jam ma nuk jam ai bilurė
ne qender te entuziazmit me vlim
vetmija e heshtur e ftoft si njė gurė
me mbanė me nji vyshkje n' pushtim

Kam mbetur tash vetem me do rrudha
ku as meditimi aq larg nuk mbrrinė
pertej shum orbitave disi me duket udha
enigmatike diqka po me shkrinė

as fjalen nuk e gjejė imagjinare
per te thėnė ket vdeksi te gjallė
nuk edi si quhet kjo gjuhė vetmitare
qė tė shprehem me dnesje e me mallė

vetmi vuajtje ky i llahtarshem laborator
diagnozė famkeqe per qdo shpirtė
angushti e ankth ku penda s mbahet ne dorė
q 'esht ky terr kaq i ngrirtė

As ferri ma i zi nuk qenka o miq
se vetmija e mbjellur mbi dhe
kur te ndegjoni ndonjeher se materja vdiq
vetmija esht shkaku qe e ka bre


shkruar nga xhelal ferizi nga mergimi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-07, 12:51   #165
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Duke ujit shekujt

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari

Duke ujitė shekujt nji neper kopshtije
nuk e dija me pa djallzinė time
se djajt mshefen edhe nėn hije
edhe pas qdo lulje e bari e bime

un menodja se ne kopshtijet e jetes
ecet vetem neper gjelbrime
dhe nuk e dija se edhe prapa fletes
mshefen vrastaret poshtrime

e ku e dija unė qe isha ardh prej lotit curril
prej nji pike te qerpikut besė
ku e dija un qe isha fis me karajfil
qe pritat po me benin ftesė

se ujitjet mi shendrruan ne lot
ne brenga te perjetsisė
nuk dal neper kopshtije kam besė veq ne zot
por jo ne shekujt e pabesisė


un nuk e mendoj ma per kopshtije
se tremmbem tash nga qdo flet
un po ju jap falas ket pervojė e dije
ruajuni nga pritat ne jetė


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.