Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-02-07, 18:40   #16
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

--------------------------------------------------------------------------------

Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe FLasin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te KiSha Dhanė
Per Ty Me Nxjerrė Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diell e Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat E tyre N; Dialog

Mandej N' Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuhė Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qe te Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n, Per Gjithsi E Dhe

permirsim per shkak te disa gabimeveXhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi Ehst Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhdjet Vite Ehst Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve
« Tema Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Cancel Changes
Pėrgjigje E Shpejtė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-02-07, 23:37   #17
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Guri im

ah guri im,qe te njoh,per qendresė
si munde me perballu,shekuj,neper rrudha
te gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qe ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qendrove pa ,shtylle,pa,mbshtejte pa vend
qendrove s e, ti un je
gur i paske pas ato te kafkes mend
se shakull nuk re per dhe

sa shum te kan ra neper ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,n,qdo stinė
pse? dita nuk t, ka ardhė

guri im guri gur je gur ke mbetė
sa shiu me lot e gjak te kan mbulu
si nje prrua me vale,si nje lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qendrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qe msynin mbi ty
i qendrove ferrit edhe pabesisė
qe donte ne placeė me te thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
te gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nen ty kan buru

guri im qe driten qiellore
nuk ta lan per hise
ti je gur mbi gurė ,qe nuk rrin n, gurore
por shkrihesh per kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndegjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat ne ballė
te kan mbshtjell me mjegull, e mbi ty zukamen
po e lshojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa shekujt ke me i shtjerrė
ti qe shtizen mbajte,ne ballė me flamur
kahdo kriht e shpreses ,hilet ti kan herrė
ke mbet i vetmuar ,kush te kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n ,vend te huaj
ti je un,mergimtar
kur te vdes qendresa ,me ne fund me thuaj
te ,shpallim,thyerjen tende,neper ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
xhelal ferizi vazhdon me tituj te vargjeve ,ky esh titulli i
vargjeve Guri IM JU UROJ LEXIM T E KENDSHEM AUTORI XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 23:41   #18
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kerkoj Falje Per Emrin Identitetin Jam Me Emer Te Verrtet ;zakonisht Nuk Dal Ne Forume Me Emra Nick Name Etj Por Vetem Me Emrin E Verrtet ;prandaj Qdo
Punim Timin Ne Vargje E Identifikoj Me Emer Embiemer;luten Lexuesit Te Ken Mirkuptim Per Amrin Ne Qdo Punim Se Vargjet Jan Te Autorit Drejt Per Drejt
Prandaj Autori Ne Qdo Punim Shkruan Emrin Dhe Mbiemrin
Per Identifikim Te Punimit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 23:59   #19
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

VALA E JETES


UN DESHTA ME TE PI BARDHSISHT
E TI ME QITE NE PAKTHIME
UN QE ;TY;KREJT PAQESISHT
TE KAM PI NE NE ETJEN TIME

UN QE TY TE KERKOVA;PAQE
QE DESHTA SUMBULLAT ME TI PREK
TI ME HUDHE;LARG NE TE PA;ANA;SOKAQE
KUJTESA KU MUNDET ME VDEKė

QFAR VALE ISHE TI;QE ERDHE AT DITė
ME TE BARDHA RRUZA ;UJORE
SHUMBZUESHEM ME MORE PA PRITė
M PERPLASE NE PER RRUGė TERTHORE

AH VALA IME VALA
QE UN TY TE KAM PI
DIKUR KAM TE KAM NJOFT PER NJALA
POR JO SE M; PERPLAS MBI HI

MBI SHKRUUMB TASH KUSH ME SHPERLANė
QE UN KAM MBET SI SHPUZė
SE MOTET AQ SHUM MU THANė
PSE S; M. NJOMė TASH SHPIRT AS BUZė

o vala vala e rremujshme
qe ike e ma nuk vjen
kur ishin furtunat e bujshme
ne mend a thua te bjen

vala e jetes shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-07, 00:07   #20
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pse ju shekuj

shkruan xhelal ferizi

pse ju o shekuj nuk keni meshirė
damaret me rreze me i,lidhė
akujt qe venave gjithkah me jan ,mblidhė
me i shkri , e gjaku me ecė i lirė


ps e ju o shekuj nuk me premtoni
as paqe as ,filiza me shpresė
dofar t, zymta kthiina n, eper mend mi vetoni
e gzim nuk me pikni sa i vesė

pse ju shekuj sshkruar nga xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-07, 00:19   #21
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E;dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


E Dua Paqen Bertita
E Dua Ma Shum Se Qdo Embelsirė
Shqiptar Jam Thash Kah Shetita
Ne Boten E Pa Meshirė

Nuk Me Degjoj As Dielli
As Hana Kah Rruges S E Vet
Po Endej Me ; Cak Kah Qielli
Me Ra Mbi Male E Det

E Dua Paqen Bertita
Aq Shum Sa S Ka Mbi Dhe
Un Qe Gjat Shendrita
Urtsisht Nder Kombe E Fe

Po Doren Kush Ma Dha
Nder Shekuj Kumbar A Mik
Kur Deshta Ne Kopsht Me U Tha
Per Uj T; Kulluar Nje Pikė


E Dua Paqen Si Eren
Qe E Lshon Mbi Dhe Karajfili
E Dua Si Besen E Nderen
E Dua Si At Keng Bilbili

Por Mu Askush S Me Beson
S E;paqen E Dua Mbi Dhe
Me Quajn Me Fe Demon
Shqiptar S; Me Lejnė Me Fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi
Me Titull E Dua Paqen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-07, 21:47   #22
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kam mbjellė MIRSI

shkruan xhelal ferizi


KAM MBJELLė NEPER LULE PLOT DASHURI
KAM MBJELLė NEPER AROMė SHIJE BUKURIJE
KAM MBJELLė GJITHKAH DASHAMIRSI
KAM KORRė FRYTE PABESIJE

QFAR;SHPERBLIMI CINIK;QKA KORRA O ZOT
UNE Q ė MBJELLė KAM SHUM PAQE
KAM MBJELLė KENGė E;VARGJE SA SHUM NEPER MOT
E KORRA BELA E GJAQE

SHPERBLIM SE JO MAHI ;QFAR KORRJE
KUR UN MBJELLA PUHI
SI SHPERBLIM FITOVA NJE FAR ZEMER QORRJE
QE NUK NJEH FIDANET E MI

KORRJE QFAR KOORRJE;SHPERBLIM NEPER VITE
PSE O I;MADHI ZOT
UN KAM MBJELLė EDHE YJE NE MBREMJE E AG DITE
DHE KORRA SA DHIMBJE E;LOT

KORRJET E MIA KORRJE QUDIRA
SHPERBLIME T; PADREJTA KY; QMIM
UN KAM MBJELLė SHUM; SHSPRESA ;E FJALė ZEMERMIRA
PSE ME KORRė TASH PENDIM

U HODHA N E ZJARRė U HODHA NE UJė
DOLA NE MAL E NE;VRRI
NUK JAM M A ;I YTI JAM BA I HUAJ
NDER KORRJE TE ZEZA KAM MBRRI


UN Q E ME DRITė HANE I KAM NDEJTė T E ;KOKA
ME FLAKė TE PASHUAR;NDEZė
DHEUT TE STERGJYSHIT KU ME LINDI TOKA
NGA BREZI ;I BREZIT;NE BREZ

KAM PRITė KAM PERCJELLė KAM ECė NEPER TEH
TE SHPATAVE TE FERRIT TINZARE
SA SHUM LAPSAT NE ENDRRA TE MIJA I KAM MBREHė
PER BREZAT QE VIJN ME ABETARE


ABSURD O SHEKULL QE NUK PO GJEJ FJALė
ME DRAPER Ne DORE;TE MALLKOJ
SI SOT QE JAM BURRė SI ;KUR ISHA DJALė
TE KAM MBJELLė PAQE;PSE ME KORRė VARGOJ

UNE QE MBOLLA DIELLIN KAHDO NE QDO ZEMER
ME FLAKė DASHURIJE N;TEMENA
TE KOKA;U KAM NDEJT ;QE NUK DI ME EMER
SI TI QUAJ;;DEMON;A DJAJ A SATANA

SHPERBLIM KY PER MUA SHPERBLIM SA BIZAR
PRANGA TE REJA;N;KOPSHTIJE
ME HERRė E ME KORRė TASH;PO;Q; ESHT KY PAZAR;
Qė Mė NDJEK ; E;ZEZė SI E VARRIT HIJE

SHPERBLIM MORRA THERRA TE FFERRIT T E PA BESė
ATYRE Q E LULE U DHUROVA
SA CINIKE QENKE MOJ JETė ME PAK MELMESė
SA KOT NE TY U DASHUROVA


KUR UN FUTA ;MBRENDA NE GJIRIN TIM KONAK
EDHE GJARPIJ;E DJAJ ME BISHT
NUK DIJA ATHER SE ISHA;PA HILE NE GJAK
SE ;HIJE PO MBJELLI T E TRISHT

AS BUKEN KAN THAN MOS JA JEP GJITHKUJ
SE BUKA E JOTE TE VRET
E GJAKU TE SHNDRROHET NE LOT E NE UJė
E LOTI TE ECė SI DET

MOS U LIDH PER DJALLI MOS U LIDH PER FRYTI
QE RRENJET I KA NE FERR
SE MANDEJ DO T MBETESH PENDIM;NE MES FYTI
I VESHUR PER S; GJALLI N“ME TERR

UN Q E THIRRA YLBERA Q E THIRRA SHUM YJE
ME LOZė NE QIELL;ME HANė
UN QE MORA FLLAD NDER MAJA E;PYJE
S ; PO KORRI ;FRYT NE DARDANė

I PRERė NE BESė I PRERė NE KRIH
PA SHPRESė PER FLUTuRIM
NGREH E MOS KPUT;O ZOT DIL E SHIH
SA I NAMUR KY SHPERBLIM

S, PO KORRI TE MIRA FRYTE N, PER STINė
AS ;HIJE S, PO LMOJ NEN BLI
NE DHE T E;HUAJ;n, KOBTARE SHKRETINė
KAM MBET ;MURIM E FLI


UN KAM GEZU FLUTRA KAM LIDH SHUM SHPRESA
ME FLETė NE FIJE;KERCYELLI
UN KAM PI CURRILA I KAM KNDUE UJVARES
KAM KėNDU PER QDO BIMė PYLLI

YLBERIT GEZIM I KAM DHANė ME NGJYRė
ME PENDEN TIME SI DET
I KAM HEJSHU YJET ME PERKUSHTIM NE FYTYRė
SA as,FJALė MA S; ME KA MBETė

KAM FOLė EDHE PER BARIN PER FJEREN PER GRURIN
PER KOKRRAT QE LIDHEN N; KALLI
KAM KENDU PER DHEUN PER SHTIZEN PER ;TE DASHUR FLAMURIN
KAM KNDU PER SHEGEN PER DREDHZEN PER FLETEN NE ULLI


KAM KėnDU KAM DHANė NG NGJYRA IME E NGAZLLIMIT
NGA eTJET E QUAJTURA HARE
KAM MARRė NGA YJET E HANA E;VIZLLIMIT
DRITė PER KOMBE E PER FE


SHKRUAN XHELLA FERIZI NGA MITROVICA

keto vargje jan te autorit xhelal ferizi
titulli
kam mbjellė mirsi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-02-07, 22:18   #23
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ku kam ardhė

HESHTJE QE VRET
SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE ME THUANI S E NUK PO DI
KTU PASKA VETEM MEMEC
KETU NATA QENKA MBLUE ME HI
FJALA KETU PASKA NGECė

KETU S PASKA NJERI NE KTO DJERRINA
AS NE FAQE TE KETI FORUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KETĮ TE HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA QE HESHTIN

S; KAM ARDHė KETU PER HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT;QE DESHTEN T E;ME ZHVESHIN
PO JU QFAR GURESH JENI SE EDHE GURI FLET

FORUMI JENI JU THONė DARDANIA
KETU KU FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
TE RRIN SI GREMINA N E;ZGRIP

KETU S; PASKA NJERZ KETU S; PASKA FJALė
ASKUSH S; TE FLET ME PENDė
KETU AGU I DIELLIT FARE S; PASKA DALė
S ;PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERM PER FARė
KTO FAQE THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA TE HESHTUR KETU TE PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA NE ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ESHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
QE VARGJE U SJJEL SA SYPRINA E DETIT
; S ME SHKRUAT NJE FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
ME THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJER LETRAR
AS MODERATOR NJI GERM ME E SHKRU
S PO DEL KUSH NDER SHQIPTAR

SHKRUAN XHELAL FERIZI
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 10:59   #24
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Heshtja

kur heshtjen e zbertheva,ne laboratorin tim
analizė me doli,kjo e panjour prekje
dhe quajta,me ,emer ne ditarin tim
heshtja qenka nje vdekje

shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 11:20   #25
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me frej ne dorė


shkruan xhelal ferizi

me frejt ne dorė kam dal ,plot vargje,
per te frenuar padrejtsinė
neper skuta ,te largta e arqipelargje
vargu kahdo po me mbrrinė

po mundohem me hy me qdo germ ne thelb
me e nda te drjeten mbi glob
neper kallij gruri,ne theken ne elb
duke marrė mirsi e jo kob

por kot kahdo qe po marr
edhe fjalen e lules me dehje
aromė dushku e qarr
e lang shege me shprehje

nuk po mund te behem mehlem per shum ,shpirtmykur
as me fjalen ilaq
kjo botė qenka ndertuar,pergjysm e qyrykur
e gjysma qenka,si lulja manushaqė

nuk mund te frenoj as krimin as pjellen
e shartume me blozė perverse
blozat, e trubullta,jan krime qe s kendellen
ah vargje e mia te mjera ultrandezse

kot jeni ilaqe kot jeni me fre
krimi esht i fortė bota esht,gjithfare
nuk ka depertu as dielli duke nxe
prandaj vargje t mija , s jeni , shpetimtare


autori i titullit me frej ne dorė
xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 12:05   #26
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Bota ne teh

neper teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelqtare
ketu ne ket teh,te mbreht po ec dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,ne greminė bizare

me nje dru drejtpeshues po mbahet
ne nje anė te qmendurit kan hypė
ne anen,tjeter nga te menqurit ,po qahet
gjarpijt posht,terbimshem mish gjarprojn duke lypė

nes e,bjen vaj halli per ne
di te bien engjuj e djaj bashk ne lemeri
nese tehu i mbreht nji dit ka me pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

neper teh te mbreht , me helme e intriga
tehu qe po e mban esht plot
globin per me pre jan versul shum t e,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qe don per mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nen glob vendosni kurora e flet lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qe ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 12:42   #27
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

RRugve te mallengjimeve
SHKRUAN XHELAL FERIZI
oh sa shum po pi nepermes eres rrudhave,e kalvareve
rrugeve botrore kah po eci
se q, po me bien ,nder mend ktyre trotoareve
motet mallengjyese sa larg,,ne ,ty po ngeci

sa larg o kohe se fjala asgje s qenka ,per,zberthim
ndjenja, qenka fjalė qe flet
as germa as gjuha ,me ket mallengjim
nuk merret vesh veq ndejnja si det

ndjenjat shpirtsubjekti qe s, ka gjuhė per ato mahni
labirint verrttet mbi shkencorė
ato mbushur plot me shum dashuri
me i shkrua nuk gjendet fjalorė

por ka aty ne at botė magjike
sa lloje ndjenjash ,,si kokrriza
kur qiellit miliarda pika shiu,neper qerpike
te tokes bien ,flladi i lmon puhiza

shartim te tille kan mallengjimet
si drita e hanes me ylbere
si pikat e shiut,me puhizen ,e,vizllimet
e drites,me curiil vere

prandaj s, ka fjalor ,as germ argjendi as ,fjalė
qe mallin e pashuar te kaluares kohė larmije
te largisisė se sajė ,me gjuh mundet me dalė
qe e,thot as me te shumanshmen dije

prandaj mua rruget e mallengjimit
neper ndjenja po me shkrijn te gjallė
kahdo qe ti thrras shekujt,e mergimit
nuk e gjej,njomsinė mbetem peshk mbi zallė

nuk e gjej t e bukuren as te shemtuaren
me ja nxjerrė ndjenjen e verrtetė
edhe sikur ,etjen at te pashuaren
ta thrras si ndihmse ne jetė

malli i rrugeve te ikura me kohra qe lan aq mbresa
qenka i pa thanun,me fjalore
o zot si qenka,emocion mbaresa
e shkuara,perjetsi kohore


shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica
TITULLI I AUTORIT
RRUGVE TE MALLENGJIMEVE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 12:50   #28
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

kush jam un,NESE KAM PI

NES KAM PI KUPEN E DJALLIT;
EDhE KUPEN EGNJELLORE
EDHE KUPEN E;HALLIT
NES E KAM PI DETIN;KULLIMET ZALLINORE


KUSH JAM UN;ATėHERė
QFAR LARMIJE MBI DHE
NES E KAM PI KUPEN E FLLADIT ME ERė
BESPREJREJN KUPė Qė, M; KA PRE

KUSH JAM UN NESE KAM PI
QKA KAM GJET PA HILE
NESE;KAM PI SHKRUMB E LOT E HI
NESE KAM PI BASHK SKILE E KARAJFILE

titulli i i vargjeve te autorit xhelal ferizi,kush jam un nese kam pi
shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 15:25   #29
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kahdo qe kam shkuar

SHKRUAN XHELAL FERIZI

kahdo q e kam ecė kahdo qe kam shkuar
kam,dasht qet ta shendrroj ne varg
kullimin e vales,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt,nga larg

kahdo qe kam shkuar,kam dashtė qe ylberit
me i lidhė vargje,ne shtat
kahdo qe kam shkuar i kam kendu nderit
ne vargun tim te gjatė

kahdo qe kam shkuar kahdo q e ;jam tretė
me vargun tim ne gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo permbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n ,gjuhė te nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q e, kam shkruar kahdo q e, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gje i perkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q e,kam ecė me te drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qe e ka ah lulja ne fletė
me e nxjerrė at vrull qe e shtyn rininė
me u sjell rreth globit ne jetė

me e,njoftė xixellonjen me njoftė nektarin
e bletes cakun ,embelsinė
me e njoftė,te huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me njoftė sa ma shum me e,shendrru ne varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdh helm e jargė
e bollen ne trup kur lidhet

me njoftė deshta caqet e cakut te prillit
qe shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t, zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet ;fenomenet
e nyjet qė,,jan gordiane
deshta me njoft kahjet qe i kan nis gjenet
me i shendrru n varg,me nje gjuhė vargane

o deshta me njoft hijet qe e,embulojn token
deshta m i shendrru ne stil
ne vargjet e miaj qe ma mbulojn koken
e vargun ta bej bilbil

deshta deshata deshta dhe deshta
mbasi me shpirt i kam pa
me kriju vargje si rrushi n ;per vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri ne t e,fundit pikė
kur nji ditė, e pashė vajtueshem,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa ne ag

vrap me vargje t ,mija andej e kendej
gjithqka ne varg me i,shendrru
kahdo neper globe,deshta ti zberthej
maniret qe ne mote jan ndrru


ne gjithsecilen fjalė ne gjithsecilin cak
deshta me mbjell vargje,tjera
kerkoja spjegimet ne qeliza e gjak
ne qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoft gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterr shum penda si det

vrapova kahdo qe ka qenesore
qe ben hije mbi dhe
me pend e me varg e m e shkronja dore
vrapova nde r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lepirsa mbi sahana
vrapova me varg te shendrroj, n,satira
ne naten kur ikte hana

vrapova mbas tingujve te operes te muzikes
mbas shekujve qe i kan,ne mister
notat e zerin qe,nxjerret,mahnites
qe dehė te mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,te luftrave mizore
me hy ne thelbin me varg ,ne fenomen
ne qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare ne refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokuror
mbas mendjes se qoroditur ,ne per muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoft mishin perberjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoft holl fijen e lidhjen e uren
perse e duan ket mallkim


deshta thell kah dijet em ecė ma te shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,per,mite u kapa,
n ,per shknecat varg e vi


vrap me njoft bilbilin
vrep me njoft,edhe vesen
vrap me njoft,currilin
me e njoft,melmesen

vrap me kthye ne varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,ne shegė
vrap me e shnedrru vargun ,bibil deg me degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t bardha neper qiell pa fre

kahdo vargje t mija vrapuan neper pipa
kahdo n per murrrane kahdo n per tufane
neper skuta e ,thepa mbi shklambij ku hipa
neper shum humnera ,kam shartu n gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n, hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh neper cak t, qdo stine
si nje zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qe jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qe vrapoj,kah do hap mbas hapi
neper skuta t botes n qdo arqipelag


deshta te jem vargu i vargut me fletė
deshta te njoh ,streset,e maskat, ne jetė
deshta te njoh motet ,perse,stinve vijnė
ne varg t, shendrroj,motet,ne fjalė kur n' ne rrijnė

DESHTA TE BEJ DASMAT VARG E RRESHT POETI
deshta te bej,gzimet si nji poemė deti
deshta te bej lotin curril,prej kaltrije
deshta te shkruaj,yllin ne pika mahnije

deshta te shndrroj hanen ne secilin varg
dritqiell qe flet shndritshem ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qe bjen me ,la, fletė
ne varg lulesh t, langut ,me,e ba varg e jetė

deshta me e ba vargun vargjet qe jan t mija
gjithqka qe ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t lehtsisė
me e ba varg poeti,simbol te knqasisė


deshta me i marr qiellit pikat n diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun neper degė n ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta me e shkri vargun kahdo q e,shkon udha

deshta me shkri vargje me nje mendje t hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtni
deshta me e pi globin e ne art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qe hyn n' pore
kahdo n fenomene ,n materje botrore
ti nxjerrė e shendrron qdo gja n, varg e fjalė
ti je varg qe n ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjeter dije ,e germ as fjalė te eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga MITROVICA
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-02-07, 21:30   #30
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me lot timin

shkruar nga xhelal ferizi

me lot timin po hy n, gurė
me e pa heshtjen rrethue n ,murė,
me i pa shekujt,e me i shkrue ,n ,kangė
me i pa rrjetat e marimangė
si i kan lidh ,aty n, do rrjeta
si ne heshtje esht strukė jeta
ato gjurmė,me i lidh,n,kuptim
kur ta nxis penden ne vlim
ne vlim ngjyre,me pikue
gurė me gurė,poemė tue shkrue
deri sa ,n fjal,t,ke,t,murmurue
murmurima e pendes time
me dal,globit me kushtrime
mos me mbet kshtu n, lot jetime
por me pasė ,kush ia merr dijen
kush ia nxjerr prej rrethit hijen
hija n ,rrreth po i ka mbetė
edhe lot po lshon te nxetė
se kush gjak s po i jep me fjalė
sy veshtruesi kund s, ka dalė
nji qast shprese me ja falė
as me i dhan doren per udhė
as me i njoft ndoj hall a rrudhė
as me e pyet per heshtje n, gurė
as per rrjeta ku u perthur
pse nuk del me kalue shteg
pse ajo flakė,ne trup po e djeg
pse ka mbetė,me maje n, zallė
tu iu sjellė cakut verdallė
gur e dhe tu i kja me mallė
penda ime n, shkallė e varg
qe shkon n, msymje n, shekuj larg

xhelal ferizi shkruan titullin e vargjeve,
me titull me lot timin


Nuk mundem pa vdekjen

SHKRUAN XHELAL FERIZI
POET NGA MITROVICA

Pa vdekjen nuk mundem,
mbasi preka ne arsye te jetes,
mbasi preka ne thelb,tė,Sė ,metes
te metes,se,cakut,dhe udhes,se gjat,te,gjakut
e pash verrtet tash kur po shkundem
nuk mundem pa vdekjen ;;;se un jam vdekja e vdekja esht un
kur te gjitha i preka ne thelb,
aty pashė endoskopisht,kjartėsinė analitike
por kam frikė; se ne vdekjen,pastaj nuk ka nji udhė per ikje
po druaj se caku im perfundon prap ne qelb
deri sa fjalen e luleve ne diell e dergova
o vargu im qe qanė,postier bote,neper hapsira
edhe knaqsija dhe jeta e ma e mira;
NUK TE PEREJTSOJNė
vdekja qenka ,mbas fundit te te gjithave ket gje e mesova
pa vdekjen nuk mundem spese ne leborator
mesova te fshehtat e jetes
depresion i mbushur ,u be shekulli,im i gjorė
mbasi qiellin e mbusha si fletoren e fletes
me kerkime,,, qelsat e zgJidhjes duke i mbajtė,ne dorė
nuk mundem pa vdekjen ,,,me than te gjith me fjalė
duke me derguar,fjal drejt per drejt ne gjak
mbasi dridha koder ;dridha qdo dru e fletė neper qdo mal
dhe,e pashė se blozė esht jeta si bloza ne ogjak
ne vdekje a mund te kem qetsi
apo edhe nga vdekja duhet me ikė,ne ,nji,tjeter

kur hiri te behet un; e un te behem hi
kur vepra te behet,hiq e un te te,mos,jem,veper
po qiellin ku ta le,p diellin kuj ti a, la
se,vargje duan per dritė
me vargun tim ,te lotit,shum lulet i kam ujitė
botaniken qe piu etshem e kam rritė
mbasi te gjitha i lexova ne sy
qiell e gur e dhe
e penda ime n; per kerkime, u thy
nuk gjeta dalje nder kombe e fe
vdekja me duhet dhe i duhem
se jam njeri vdekatarė
por ne vdekje prap po druhem
qetsi a do t gjejė,ne, farė

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTOR I RRESHTAVE ME TITULL
NUK MUNDEM PA VDEKJEN


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.