Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia > Fenomene Paranormale
Emri
Fjalėkalimi
Fenomene Paranormale A egzistojnė fenomenet paranormale apo ato janė vetėm mashtrime tė persosura?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-07-10, 15:27   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mistere te Atlantisit!!

Ujrat e oqeanit Atlantik ruajnė mirė misterin qė quhet Atlantis. Trekėndėshi i Bermudėve, katėr pėrmbytjet, gjigantėt atlante janė enigma qė dalėngadalė fillojnė tė zgjidhen. Pėrgjigjet ndodhen atje, tek mbetjet e kėtij qytetėrimi.

A dini se Atlantis mbulonte oqeanin Atlantik dhe territoret e Amerikės dhe tė Europės? 800 000 vjet mė parė, disa pjesė tė saj u pėrmbytėn dhe mbetėn vetėm dhjetė ishuj tė mėdhenj qė pėrbėnin njė federatė detare. 200 000 vite mė parė, nė pėrmbytjen e dytė, u pėrmbytėn territore tė tjera te Atlantis, dhe kėshtu mbetėn vetėm dy ishuj tė mėdhenj, Ruta (hemisferi Verior) dhe Dainda (hemisferi Jugor) ose ndryshe Tuli dhe Tolani, ose Balani dhe Avalon korrespondisht. 80 000 vite mė parė, nė pėrmbytjen e tretė, u shpėtua njė ishull i madh qė grekėt quajtėn ‘’Poseidoni’’ dhe 12 000 vite mė parė (pak a shumė) u fundos edhe kjo pjesė e fundit e Atlantis, duke marrė me vete nė thellėsitė e oqeanit Atlantik tė gjitha sekretet e Atlanteve.

A e dini se kėto pėrmbytje nuk janė njė histori fantazie por pėrputhen nga ana kronologjike me fundin e katėr akullnajave europiane, qė pasi me pėrmbytjen graduale tė kontinentit, rryma e ngrohtė e gjirit tė Meksikės gjeti rrugėdalje drejt brigjeve Veriore tė Europės, filloi ti ngrohte dhe tė shkrinte akujt qė e mbulonin ? Shikoni pra, ndėrsa qytetėrimi Atlant po vdiste, zgjonte territoret europiane qė do tė mikprisnin qytetėrimet e ardhshme. Kėshtu ndodh gjithmonė, pas vdekjes vjen gjithmonė jeta.

A e dini se Atlantėt kishin njė gjatėsi nga 2,5 e deri nė 6 metra? Kjo gjė vėrtetohet nga shumė zbulime skeletėsh gjigande qė janė gjetur nė Meksikė nga murgu Fernando Diaz de Castillo, nė Arkadinė e Peleponezit siē thotė dhe Herodoti, nė Kaliforni nė vitin 1833, nė Santa Maria nė brigjet e Los Anxhelos, nė malet String Valley afėr Nevadės dhe nė vėnde tė tjera, dhe shumė nga kėto skeletė janė 12 000 vjetėsh mė parė, domethėnė tė pėrmbytjes sė fundit tė Atlantis.

A e dini se nė Atlantis adhuronin njė dem? Se mbreti i Atlantis duhej tė pėrballonte i vetėm, njė dem ēdo 10 vjet dhe se rezultati i kėtij dueli tregonte nėse mbretėria e tij ishte e drejtė apo jo. Se mė vonė kjo u bė sporti i Shenjtė nė tė cilin kryheshin kapėrcime mbi demin. Ndeshjet me dema nė Spanjė, demat e Kretės, adhurimi i demit nė Egjipt, janė mbetje tė adhurimeve tė lashta tė Atlantėve, pasi dhe kėto krahina ishin koloni zyrtare tė kontinentit legjendar. Njė mister mbulon mamuthet e ngrirė tė Siberisė, qė u ngrinė dhe vdiqėn papritur, duke pasur bar nė gojėn e tyre dhe gjak nė poret e lėkurės sė tyre, fakt ky qė tregon se vdiqėn papritmas nga mbytja qė erdhi si pasojė e ujit ose tymit.

Mister mbulon dhe udhėtimin e ēuditshėm tė ngjalave, qė fillojnė nga lumenjtė e Europės pėr tė arritur nė Detin Sargasso, dhe pasi bėjnė vezėt e tyre atje, kthehen mbrapsht. Ndjekin nė njė mėnyrė instiktive rrjedhėn e njė lumi tė vjetėr, duke notuar nė ujė deti, dhe drejtohen nė shtratin e njė lumi qė tani nuk ekziston mė.

Mister mbulon dhe ‘’ vetėvrasjen ‘’ kolektive tė minjėve qė hidhen nė det nga brigjet e Europės Perėndimore, dhe qė notojnė drejt njė ishulli qė duhej tė ndodhej shumė milje larg. Me sa duket, ishulli ėshtė fundosur dhe miliona minj tė shkretė, tė lodhur nga notimi mbyten.

Mister mbulon emigrimin kolektiv tė zogjve, qė nga Europa fluturojnė drejt oqeanit Atlantik. Radarėt i gjurmojnė nė detin Sargasso, duke bėrė rrethe dhe duke u munduar tė ulen por tė zhgėnjyera dhe tė lodhura vazhdojnė udhėtimin e tyre drejt Amerikės.

Mister mbulon llavėn e kristalizuar qė u gjend nė thellėsinė e oqeanit Atlantik. Njė provė kjo qė dikur atje ekzistonte njė ishull ose njė kontinent qė u fundos pasi llava kristalizohet vetėm kur tė vijė nė kontakt me ajrin atmosferik.

A menduat ndonjė herė se mitet janė identiteti i njė populli, mėnyra me tė cilėn ky popull koncepton tė vėrtetėn , fatin e tij dhe botėn? A pyetėt veten ndonjėherė se pėrse nė tė gjithė qytetėrimet e lashta ekzistojnė mite pėr njė pėrmytje mbarėbotėrore? A pyetėt veten ndonjėherė se ēfare lidhje mund tė kishin kėto me pėrmbytjen e Atlantis?

A dini se nė njė mėnyrė misterioze Noe, Defkalioni dhe Pira, Koks Koks, Unapistimi, Karani, Manu, Nama dhe e shoqja e tij, simbolizojnė tė gjithė tė njėjtin personazh, njeriun mė tė purifikuar, tė zgjedhurin nga Zoti, qė ka njė emėr tė ndryshėm nė ēdo qytetėrim por qė gjithmonė krijon njė arkė mbijetese, nė mėnyrė qė jeta tė vazhdohet pas njė katastrofe qė zakonisht ėshtė njė rezultat i egoizmit njerėzor?

A e dini se nė njė ditė dhe njė natė nė Atlantis u bė njė lėvizje e boshtit tė tokės ose njė ndryshim i pjerrėsisė sė saj dhe se kjo gjė provokoi pėrmbytjen e tretė nė kontinentin misterioz.

Atlantis ėshtė njė mister qė josh, ashtu sikurse dhe tė gjitha misteret. Prova tė pambarim na flasin pėr tė , nė thellėsi tė detit dhe tė kohės. Ekzistenca e saj dhe shkatėrrimi i saj ėshtė njė sfidė pėr ne, njė sfidė qė mundohet tė na mėsojė diēka. Diēka mbi zhvillimin dhe egoizmin njerėzor qė ka prirje pėr tė ndotur dhe tė shkatėrruar gjithēka qė prek. Atė egoizėm qė thuhet se shkatėrroi qytetėrimin e Atlantis.

Atlantis ėshtė njė interes i kohės sė sotme, pasi sot ne jemi egoistė tė tmerrshėm. Sepse dhe sot shkatėrrojmė planetit qė na mikpret , duke influencuar nė ekuilibrat e tij tė brishtė.


Njė mister fsheh gjithmonė njė dije qė na duhet tė zbulojmė. E njėjta gjė ndodh dhe me qytetėrimin e Atlantis.

Dituria


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-06-11, 16:46   #2
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Edhe ne Librat hyjnor dhe thenjet profetike spjegohet se ne lashtesi njerzit kane qene shume me te medhenje sa sa qe jane tash, sidomos me Atlantiden ku besohet se aty ishte Nuhi a.s/Noa Biblik i cili me ndertimin e Anijes shpetoje ata qe nuk e merituan ndeshkimin pasi qe ishin prej besimtareve...
Sot shkenctaret nuk jane me ne dileme per egzistencen e nje kontinenti ishull te quajtur Atlantis ose Atlantida por dilema me e madhe qendron tek vendndodhja e saj. Deri me tash shkenctaret kane paraqitur 10 versione per vendodhjen e saj kurse 2 me te besuarat mendohet te jene ishujt Binimi (Bahamas) dhe tjetra ne Malte...
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-11, 18:22   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!Atlantida, nė greqisht Ἀτλαντίς ėshtė njė histori e hershme, ndoshta mė e vjetra nė botė, duke ja kaluar edhe vet biblės qe erdhi tek ne nėpėrmjet Filozofit dhe nxėnėsit tė Sokratit, Platonit.

Ironikisht tė dyja flasin pėr njė pėrmbytje globale. Kjo histori ėshtė pjesė e veprės sė tij, Timaeus dhe Kritias qe u shkruajt rreth viteve 400 p. e. Nė pėrshkrimin e tij ai flet pėr njė civilizim mjaft tė zhvilluar, pėr kohėn e saj, me njė ushtri aq te fuqishme sa mund tė pushtonte gjithė botėn e njohur. Sipas pėrshkrimit tė Platonit kjo histori u rrėfye pėr herė tė parė nė vitin 600 p. e. nga njė prift egjiptian tek ligjvėnėsi dhe paraardhėsi i Platonit, Soloni. Soloni ia kaloi atė Dropides dhe ky i fundit ia kaloi historinė Kritias, karakterit i cili e rrėfen atė nė veprėn e Platonit.
Plot toka pjellore, pallate madhėshtore e tempuj mahnitės kushtuar kryezotit atlantas Posedonit qe mbushur kjo perandori misterioze dhe e humbur. Lagjet Atlantide zbukuroheshin me kopshte, faltore, pallate dhe me rrjete tė tera kanalizimesh e rrugėsh. Nė ketė qytetėrim arkitektura, ekonomia dhe fushat e tjera ishin shumė tė zhvilluara. Sipas historisė Poseidoni, zoti i deteve, e ndėrtoi Atlantidėn tė rrumbullakėt. Dy rrethe toke dhe tre uji njėra brenda tjetrės [koncetrike] i dhanė asaj njė forme te veēante dhe unike pėr te gjitha kohėrat. Kjo forme ėshtė bėrė dhe simboli i atij qytetėrimi tė hershėm.
Gjithsesi kėto fakte na mahnitin dhe na shfaqin para syve tanė njė parajsė.


by crystalinks
Njė Oas nė njė det tė ashtuquajtur Deti Atlantik. Vendndodhja e kėtij deti nuk dihet me siguri. Disa mendojnė te jetė Oqeani Atlantik, por shumė tė tjerė debatojnė se nė kohėn e Platonit ai Oqean nuk ishte emėrtuar akoma si edhe nuk dihet a frekuentohej. Vėrtetėsia e kėsaj historie ėshtė njė debat akoma me i madh.


Dy grupet mė tė mėdha janė :
Atlantologėt (te cilėt besojnė se ky qytetėrim ekzistonte) ;
Kritiket (tė cilėt mendojnė se kjo s’ėshtė gjė tjetėr pėrveēse njė pjelle imagjinate e tepruar e Platonit).Vendndodhja (hipotezat) e saj*Brenda Detit Mesdhe


Santorini dhe Kretė
Qė prej zbulimit tė njė prej civilizimeve mė tė hershme nė ishullin e Kretės dhe mė vonė nė Santorini, shumė arkeologe dhe hulumtues besojnė se duhet tė ketė qenė inspirimi pėr historinė e Atlantit. Ishulli i Santorinit ėshtė njė vullkan detar i cili shpėrtheu rreth 1.600 vjet para erės sonė. Pra, rreth 3.600 vjet mė parė. Megjithėse ky civilizim Minoan ėshtė shumė i hershėm nuk pėrmbush njėrin prej kushteve kryesore qė tė jetė kandidat pėr vendndodhjen e atlantit ; atė tė ekzistuarit rreth 11.600 vjet mė parė. Megjithatė, disa historian debatojnė se gjatė pėrkthimit tė historisė nga gjuha egjiptiane nė greqishten e vjetėr njė gabim bėri qė muajt tė lexohen vite.

Maltė
Malta ėshtė njė ishull i vogėl nė juglindje tė Sicilisė. Ėshtė vėrtetuar se ajo sot pėrmban Strukturat mė tė vjetra nė botė tė cilat pėr ēudi janė tempuj tė rrumbullakėt. Shumė hulumtues debatojnė se Malta i pėrmbush kushtet pėr tu quajtur kandidat pėr vendndodhjen e ishullit tė Atlantit.
Anton Mifsud , Simon Mifsud, Chris Agius Sultana and Charles Savona Ventura nė veprėn e tyre tė titulluar Jehona e Ishullit tė Platonit japin detaje dhe deklarojnė se tempujt Malteze nuk janė gjė tjetėr por tempujt e Atlantit dhe vet Malta ėshtė Mali i famshėm ATLAS.
Vitet e fundit kėsaj teorie i ėshtė bashkėngjitur dhe Hulumtuesi Shqiptar Albert s. Nika. i cili pretendon ta ketė lexuar Platonin nė greqishten e vjetėr dhe kėmbėngul me vendosmėri se Atlanti nuk ėshtė gjė tjetėr por njė ishull i mbytur ngjitur me Maltėn. Sipas Nikės ; fjala Atlas nuk ėshtė gjė tjetėr por vet fjala Maltė nė gjuhėn e vjetėr entruskiane.

Qipro
Irano-Amerikani Robert Sarmast, nė 2004-ėn dhe nė 2006-ėn ndėrmori ekspeditėn mė tė shtrenjtė dhe mė tė sofistikuar nga ana teknologjike qė ka pasur pėr kėrkimin e Atlantit. Vendi i qė ai mendon tė ketė gjetur Atlantin ėshtė nė jug perėndim tė ishullit te Qipros rreth 1.600 metra nėn nivelin e detit. Megjithėse nė ekspeditėn e fundit ai u zhgėnjye pėr arsye se muret qė ai pretendonte se ishin artificiale nuk dolėn gjė tjetėr veēse mbeturina vullkanike ai vazhdon tė mbrojė teorinė e tij dhe asaj i ka bashkangjitur edhe librin e njohur URANTIA.

Sardenja
Nė vitin 2002 Gazetari Italian Sergio Frau publikoi veprėn e titulluar Kolonat e Herkulit nė tė cilėn ai deklaron se pėrpara Eratosthenit tė gjithė Shkrimtarėt e kohės sė lashtė i vendosnin ato nė ngushticėn e Sicilisė dhe Tunizisė. Sipas tij Atlanti nuk ėshtė gjė tjetėr pėrvecse ishulli i Sardenjės. Nė prill tė 2005 teoria e Fra-ut u debatua nė njė konferencė tė posaēme e organizuar ne Paris.

Shqipėri
Ideja se Atlanti mund tė ishte nė brigjet e Durrėsit tė lashtė i ėshtė bashkangjitur listės sė pafundme tė teorive pėr gjetjen e Atlantit. Kjo teori ėshtė bazuar nė historinė e pasur qė ka pasur ky qytet antik dhe ngjashmėrisė qė forma e portit ka me pėrshkrimin e dhėnė nga Platoni.

Sicili
Njė ide tjetėr interesante ėshtė edhe ajo e Sicilisė. Njė Amator Gjerman me profesion programist ka hedhur idenė se Atlanti nuk ėshtė gjė tjetėr por historia e mbretit Italos.

Spanjė
Njė nga teoritė mė tė vjetra dhe mė popullore ėshtė edhe ajo e Spanjės. Shumė studiues nga fusha tė ndryshme e ilustrojnė me teoritė e tyre personale vendndodhjen e kėtij qytetit ishull antik. Mė hollėsisht ata deklarojnė se njė ishull, tashmė nėn nivelin e detit, ėshtė njė mbeturinė e Atlantit. Ishulli i Spartelit, qė ndodhet pėrballė ngushticės sė Gjibraltarit u propozua nga gjeologjisti Jacques Collina-Girard nė shtator tė 2001-ishit nė revistėn shkenca Akademike. Kėsaj ideje i ėshtė bashkangjitur edhe njė amator, Georgeos Dķaz-Montexano, i cili disa herė ka akuzuar gjeologun pėr vjedhjen e punės se tij. Secili prej tyre deklaron se tjetri ėshtė njė pseudo-shkencėtar.

Izrael
Jaime Manuschevich propozon se vendi i vėrtetė i Atlantit nuk ėshtė gjė tjetėr pervecėse Izraelit tė dikurshėm. Sipas tij nė kohėn e Atlantin kjo periferi ishte njė ishull luginėn e Jezreel-it nė veri si edhe me detin e vdekur nė lindje


**Jashtė Detit Mesdhe

Antarktikė, Azores, Bahamas|Bimini, Bolivi, Greenland, Indonezi, Meksikė, Peru.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-11, 21:22   #4
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Edhe ne Librat hyjnor dhe thenjet profetike spjegohet se ne lashtesi njerzit kane qene shume me te medhenje sa sa qe jane tash, sidomos me Atlantiden ku besohet se aty ishte Nuhi a.s/Noa Biblik i cili me ndertimin e Anijes shpetoje ata qe nuk e merituan ndeshkimin pasi qe ishin prej besimtareve...
Sot shkenctaret nuk jane me ne dileme per egzistencen e nje kontinenti ishull te quajtur Atlantis ose Atlantida por dilema me e madhe qendron tek vendndodhja e saj. Deri me tash shkenctaret kane paraqitur 10 versione per vendodhjen e saj kurse 2 me te besuarat mendohet te jene ishujt Binimi (Bahamas) dhe tjetra ne Malte...
Eshte hera e par qe po ndegjoj se Nuhu/ Noa biblika ka te bej dic me Atlantiden.

Te lutem, me interesoon te di ku e ke gjet ket info?
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-11, 22:26   #5
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Eshte hera e par qe po ndegjoj se Nuhu/ Noa biblika ka te bej dic me Atlantiden.

Te lutem, me interesoon te di ku e ke gjet ket info?
Thash BESOHET, te pakten une e besoje kete duke u bazuar ne epoken kur eshte zhdukur !
Atlantida eshte zhdukur para 13.000 vjeteve para eres sone .
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 15:00   #6
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Pas shum studimeve te ndryshe mbi njeriun e sotem, teologjia dhe shkenca gjurmuese nuk e mohojne se permbytja ka ndodhur me permasa globale pas ndryshimit te kohes dhe shkrirjes se akullnajave ne toke. Permbytja globale tekstualish tregohet ne epin me te vjeter ne bote ate te gilgameshit dhe me te njejten menyre e spiegojne edhe matjet ne pole te sasis se ajrit dhe avullit ne shtresa te akullit polare . 13000 deri 11000 vjet me pare ndodhi permbytja.
me qe jemi ne kohen e permbyjes qytetrimi i vjeter sumer ishte ne ate kohe ne zenitin e zhvillimit andaj edhe NOA -NUHU si dhe qyetet me te vjetra te civilizimit ishin ne ate zone dhe mendimi ime eshte se pasi te gjitha gjuhet e botes rrjedhin prej tre djemve te Noa -se pra i gjith njerzimi ateher lokaliteti i Atlantides duhet te kerkohet ne jug perendim te Araratit pra ne Babiloni Asiri Akadi dhe ne Egjipte. Nje pjes shum e madhe e njerzimit mendojn se Atlantida edhete dikun nen uje, mirpo per shum studiues te kesaj natyre duke analizuar studimet geoagronomike dhe perbersit e dheut shum te plleshem te rajoneve ne fjale qe mendohet se edhte rezultat i grryerjes se madhe dhe bartjes se lymit nga rajone te ndyshme ne ato ultesira, qytete shum te njohura jan mbuluar me rere ose me lym, po me nje trashsi dikun 1500 deri 2500 m ne thellsi te tokes.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 23:33   #7
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Si burim alternativ munde te meret autori- Berlitz Charles, ATLANTIS, the Eight Continent.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-07-11, 19:58   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mistere te Atlantisit!!

Besohet se ėshtė gjetur qyteti i humbur i Atlantidės…

“Kjo ėshtė fuqia e tsunamit,” thote kreu studiues, Richard Freund,per Reuters.

“Eshtė kaq e vėshtirė pėr tė kuptuar se si mund tė fshihen nga faqja e dheut 60 milje territor nė brendėsi te ujit dhe kjo eshte pak per ate qe ka ndodhur ne fakt”, tha Freund, profesori nė Universitetin e Hartford i cili udhėhoqi njė ekip ndėrkombėtar pėr kėrkimin e vendit te vėrtetė tė Atlantides.

Pėr tė zgjidhur misterin e vjetėr, ekipi analizoi imazhet satelitore tė njė qyteti tė dyshuar te zhytur nė veri tė Cadiz,te Spanjė. Ata mendojne se aty ndodhet i varrosur nė keneten e madhe te Parkut Ana Dona, sundimi i nje qyteti te lashte i njohur si Atlantida.

Ekipi i arkeologėve dhe gjeologėve nė vitin 2009 dhe 2010 kane pėrdorur njė kombinim te studimit te terrenit nepermjet radarit, hartes digjitale dhe teknologjise nėnujore.

Freund thote se nė Spanjėn qendrore ndodhen njė seri e ēuditshme e “qyteteve te te humburve,” keto te ndėrtuara si njė kopje te Atlantides ‘ndoshta nga te shperngulurit e shpetuar,pas shkatėrrimit tė ngjarė tė qytetit te Atlantides nga njė cunami, kjo si nje prove per studimin e tyre- vazhdon ai.

Atlantidasit, banorėt tė cilėt nuk vdiqen nga cunami, iken nė brendėsi tė tokės dhe ndėrtuan atje disa qytete tė reja, shton Freund,kreu i i ekipit.

Pėrfundimet e ekipit janė tė detajuara ne temen “Gjetja e Atlantides”, nė kanalin TV Channel Geographic Kombėtar spanjoll

Ndėrsa ėshtė e vėshtirė tė thuhet me siguri se vendi nė Spanjė ėshtė Atlantida, Freund thote se “kthesa” eshtė gjetja e qyteteve te peraferta ne ngjashmeri,qe na bėn tė rrisimi besimin se baneasat e Atlantides u varrosen nė baltė.

“Ne kemi gjetur diēka qė askush tjetėr nuk e ka parė kurrė mė parė, e cila na jep njė shtesė kredibiliteti, sidomos pėr arkeologjinė,qė ka kuptim shumė mė tepėr,” thote Freund.
Unazat e Atlantides sipas grafikes kompjuterike


Ne njė grafik kompjuterik tregohen unazat koncentrike qė mund tė kenė ekzistuar gjatė kulmit te lulezimit teAntlantides se lashtė “. Shkencėtarėt kanė parė prova tė strukturave tė tilla zhytur nėn baltovinen e madhe teParkut Ana Dona tė Spanjės jugore.

Platoni filozof grek shkroi rreth Atlantides 2.600 vjet mė parė, duke e pėrshkruar atė si “njė ishull qe ndodhet nė frontin e ngushtices qė nga ju quhet Shtyllat e Herkulit”,ose Ngushtica e Gjibraltarit qė njohihej qe nė antikitet.

Duke pėrdorur shkrimet e detajuara te Platonit per Atlantiden, si njė hartė, kėrkimet janė pėrqendruar nė Mesdhe dhe ne Atlantiku, si vendet mė tė mira tė mundshme pėr qytetin. Hulumtuesit kanė propozuar mė parė se Atlantida ndodhej o nė ishullin grek tė Santorinit ,o nė ishullin italian tė Sardenjės ose nė Qipro .

Tsunamet nė rajon janė tė dokumentuara pėr shekuj, thotė Freund. Njė nga mė tė medhejt ishte ai i raportuar qė shkaterroi Lisbonėn nė nėntor 1755.

Debati nėse ka ekzistuar me tė vėrtetė Atlantida ne SHBA,ka zgjatur pėr qindra vjet por ato “dialogje” Platoni i shuan ne shkrimet e tij rreth 360 pes,ku jep burimet historike tė njohura si informacioni pėr qytetin mistik. Platoni thote se ishulli qė ai e quajti Atlantid “nė njė ditė dhe natė tė vetme … u zhduk nė thellėsitė e detit.”

Ekspertėt japin planin e gėrmimeve tė mėtejshme pėr tė studiuar nė vendin ku ata besojnė se Atlantida ėshtė vendosur si dhe krahasimi qe duhet te bejne me “qytete” misterioze nė qendėr tė Spanjės 150 milje larg nga Atlantida e supozuar, ku gjenden sot keto objekte.

Ky raport u pėrfshi si informacion nga Reuters dhe msnbc.com. “Gjetja e Atlantides”, njė dokumentar nė lidhje me kėrkimin pėr rrėnojat e qytetit,do te jepet sonte kete te marte on air nė TV spanjoll National Geographic Channel…


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.