Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-02-20, 05:08   #4096
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po si qohet i buiri tradhtarit
ja puthe doren gospodarit
qe n tradite gjith ka tradhtue
si ka mshefe as qike as grue
e ka pru armikun n voter
e tiue lane me nane e moter
tue shemtue zi e ma zi
bashk me shkja ka pi raki
ka shkretue mbi atdhe
e sot mbret duket mbi dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-08-20, 08:30   #4097
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kosoven e shqiperine e ka marre ne qafe sistemi i poshter egoist egoizmi
Egoizmi si sitem u kerkua qe te ndertohet me klane pronto nga lart poshte
si nji zingjirė i nje poshtersie qe vret shoresen per shoqerine ne menyre barbare
duke i lene masat e gjera popullore ne nje xhungel te vertete pa kurfar ndihme

shqiptarve ju nevoitet ndryshim shqiptarve ju nevoitet sistem i forte i organizimit
me shtrirje te gjere ndikime speciale solidariteti
ne qdo milimeter te jetes shqiptarve ju duhet sistem solidariteti organizim kolektiv
i ndihmes speciale per te ngrite shqiptarin
qdo shqiptar q e mbetet i varfer dhe i pa aft esht keq per inieresin kombtar
shqiptaret duhet me qene shoqeri e forte e pasur dhe me baze te forte materiale ushtarake ekonomike
Kjo metode nuk arrihet me qeveri te kalbura egoiste klane pronto ne sherbrim te agjenturave te huaja qe dirigjojne qdo qelize jete ne shtetin e kombin shqiptar
Duhen ndryshime shum ndryshime te shqiptaret duhet te funsksionoj sistemi ne formen te gjith per nji e nji per te gjith rruge tjeter nuk ka
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 08:31   #4098
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po si qohet i biri tradhtarit
ja puthe doren gospodarit
qe n tradite gjith ka tradhtue
si ka mshefe as qike as grue
e ka pru armikun n voter
e tiue lane me nane e moter
tue shemtue zi e ma zi
bashk me shkja ka pi raki
ka shkretue mbi atdhe
autori xhelal ferizi proteston kunder tradhtis e
egoizmit

e sot mbret duket mbi dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 08:40   #4099
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qka do te bente kina me gjith ata njerez me gjith at potencial njerzor qe e ka
Kina esht shumm e rrezikshme per ardhmerine e shum kombeve
Prandaj shum kombe duhet te bashkohen e ta frenojne kinen e rrezikshme

Kina e rrezikshme nes e do te mundej;
KINA DO TE PUSHTONTE SHUM SHTETE E PJES E TE BOTES PJES E TE EUROPES
Pushtimi kinez piushtimet ndikimet roberimet e sklaverite edhe eknomike e ndoshta pushtuese qe i planifikon kina ne te ardhmen
Pushtimet kineze nes e kina forcohet kina mund te pushtoj edhe teritor strategjik si teritori
i turqise bugaris greqi itali france spanje shtete te afrikes e ne azi e ku do kina mundet uishtarakisht te pushtoj se cilin shtet ku ti teket asaj dhe si te don kina gjigante
RReziku pushtues rritet nga fuqia ushtarake num ri i madh i njerzve q e ka kina edhe si shtet me potencial te rrezikshem eknomik e ushtarak
nga ana e kinezve do ishte shum i rrezikshem poashtu e ardhmja e kombeve

nga ana e kines mund te ndodhe edhe pushtimi pushtimi i shqiperis


Kina politika rraca strategjia ambiciet kineze
dhe urrejtja rracore ndaj rracave tjera te botes qe e ka kina si urrejtja
nderdsa edhe urrejtja e kines kunder shqiptarve po shihet qarte
se kina esht ne gjendje te bej lufte botrore vetem e vetem q ekosova te mos njihet si shtet ne okb
A nuk esht ky fakt i nje urrejtje te pa krahasueshme armiqsore
veqmas ndaj shqiptarve por edhe ndaj vet rraces s e bardhe
urrejtje qe kina e ka si urrejtje tradicionale
dhe e mshefe ket urrejtje duke e shpalos kur ti vjen dita e saj
kina do te binte koloni e pushtim qdo toke nes e mundet ajo esht teper e rrezikshme
kunder rracave tjera

ndoshta njizet miljon kolon kinez

do te vinin ne shqiperii ne kosove ne greqi si pushtues
po ashtu ne bugari ne maqedoni
me mi ljon a kolon kinez do te mbulonin europen nese kina forcohet
planine ka per kolonizim e pushtime

Kolonet kinez pastaj do te shtriheshin ne shum vende tjera te botes
Ruajuni nga kina dobsojeni kinen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 10:54   #4100
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ideja ekines por edhe e rusise esht pregatitje per pushtime dhe dominime
Me rastine kesaj pandemie agjentura e tyre ka fituar kunder perendimit
kinezet po ecin para ndersa amerika po shembet nen drejtimimne donald trumpit
Politika ekines esht ardhmeria pe rpushtime te botes me kolon esht politike rraciste


Kolonet kinez pastaj do te shtriheshin ne shum vend ete botes ushtarakisht dhe politikisht e me teknologji kin a por pregatitet per sundim rracial pushtim


Kina deshiron ndikim pushtim pregatitet per pushtime per teritoret tjera , te botes
per te kape vendet strategjike dhe per te ja ndaluar shtigjet
e levizjeve te tjerve kryeisht amerikes dhe perendimit e shqiptarve por edhe popujve tjere
per te ja ndale levizjet e lira por edhe tregtine levizjen e lire sidomos amerrikanve europianve shqiptarve

per te cilet ka urrejtje rracore fashiste gjelozi fashiste

Kina do te shtrihej me pushtime kolonizime e me sundime diktature dhe jashtzakonisht mizore ,duke pushtuar vende tjera te botes me nume r te madh te banorve q e ka kina ,
Pushtimi i botes me kolon ,me teknologji e sundim sklaveri
duke sunduar shtete epopuj tjere te botes


ku do
Ne secilin vend te botes do vendoste banoret e saj pushtues dhe kolon
edhe ne australi keshtu planifikon kina ne te ardhmen politiken rracore e fashisteKINA pushtuese ajo ka shum banor dhe do te shtoheshin kinezet e do te shtriheshin ku do
si pushtues kolon ne prani kolonizuese edhe ne afrike e ku do me pushtime kolonozime me kinez uzurpime si pushtime ku do edhe ne egjipt gjibraltar
e ku do,- per te ndikuar ne vendet ne pikat ne strategjine andej
e per te ndale tregtine rruget e lira tregtare amerikane,

dhe shqiptare e dhe kalimet e lira te anijeve tregtare
aeroplanve te shteteve qe kina do bojkotonte e te tjera

Kina esht teper djallzore me kopje te te qdo teknologjije nga egjith bota dhe nga kina pra
e rrezikshme i vjen nje rrezik i madh q e i vjen njerzimit, pra ardhmeria njerzore ka shum rrezik nga kina dhe grupimet e saj aleate ,ajo esht grupuar me rusine dhe shum vende tjera botrore dhe mund te nise luften botrore ne menyren shum dinake
dhe zte befasishme


Fashiszmi i saj i politikes mizore rraciste kunder shqiptarve
doli haptas ne shesh kina esht kundershtare e madhe e amerikanve dhe e shqiptarve
kina e urrene perendimin dhe ka plane kunde r perendimit


Ku ka me poshtersi sadiste rraciste urrejtje nga ana ekines
s e sa q e kina qet veto ku do ne kombet e bashkuara kunder shqiptarve antik banorve te lashte historik te europes iliro shqiptarve autokton ,


dhe pranon qe shqiptaret te masakrohen te shfarosen me gjenocid
te fshihen nga faqja e dheut kina deshti te nise luften botrore me ameriken vetem e vetem q ete mos ndodhte liria e shqiptarve,nga dhuna emasakrat kanibale te shkieve

kina ehst nje e zeze e njerzimit nje rusi serbi e re fashiste
dhe shum e rrezikshme per te ardhmen e gjith njerzimit
kina mund te nise luften botrore vetem e vetem q e perendimi te mos behet faktor
Kina ka mentalitet dhune dhe aspak demokracie lirie e te drejatsh njerzore

Kina ka gjuhe te veshtire qe flitet me thellsite e fytit e ka te folur dialektesh qe esht
e pa mundur te mesohet nga njerzimi Njerzimi e ka te pa mundur e te
veshtir per qdo njeri ne planet te mesoj at gjuhe te pa krahasueshme
me heroglife qe nuk ka ka alfabet
prandaj ai civilizim sadisto fashist i rrezikshem e i pa drejte nuk duhet te dominoj
dhe njerzimi duhet ti kundervihen kines
lirik Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 11:32   #4101
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Isė Mustafa bajraktari
po don gjith me dalė ma i pari

po q' po e ben njė lojė dinake
bėn hakmarrje e lojė heshtake
me inate primitive
her luan ujk he r lojė tė thive

me do klane krejt pa fe
qė s' kan bė hajr pėr atdhe

her e luan njė lojė memece
nje far mburrje teknefece
por se hajr prej tij nuk pritet
por si rriqni ne mish po njitet

gjak me i pi nė trup atdheut
me i vra t' ardhmen mėmėdheut

si shum tjerė po harbutarė
rrenacak e mercenarė

mjerė atdheu qė po mjerohet
po gjymtohet po errėsohet
po shkretohet po varferohet

se tė huajt pounojnė me masha
dhelpra e skile e dele dasha

isė mustafa i don sherret
besa keq edhe hakmerret

se po ka klane e inate
primitive tarikate

tarikate politike
me e dobsue shqipnin etnike

me mbetė gjymt ekonomia
mos me shndritė kurrė ardhmeria

kshtu e don sabotatori
shum memeci e puthadori

mediokri e tradhtari
profiteri e grabitqari

shum te poshter t' pa kufi
gjith secili hajn ma i zi


kukulla t'ė huaja e marioneta
kėsajė shqipnie ju nxi jeta

e po i nxihet ardhmeria
sa shum huta e grupe t' kqia

sa shum klane vampiriane
q' po rėnkojnė trojet dardane

besa fort i lan mbas dore
edhe jasht prej diaspore

kah do kombin mbare tue thye
me k'to lojra si pa krye

tue luejt lojen me satana
bajraktarė e kapedana

turp i zi vegel e huaj
zi e ma zi po shif e shkruaj

kah te kqiat po perligjen
atdhetarėt kah do po digjen

mercenart jan rrogtar bote
digjen fiset patriote

se na u mubush toka e deti
me gjithfar analfabeti
'
gjak e lot qerpikt po pikun
e shqiptart kah do po ikun

n tjeter dhe e ne dhe te huaj
veq pse don kshtu dora ehuaj
dore e zgjatur duar satane
me i shemtue trojet dardane
me gjymtue gjithkqa shqiptare
n per mes veglave mercenare
autori xhelal ferizipėr katėr muaj e demontoi Albin Kurtin, i them se sa ėshtė i madh e ka gabim, sepse Isa Mustafa nuk ėshtė strateg qė e bėri atė luftė tė ftohtė 'memece' pėr parime a pėr hir tė popullit, por thjesht ėshtė hakmarrės ordiner, tip i egėr si ata belagjinjt e ngujuar nė katundet e thella tė Shkodrės.

Hakmerret me taktikėn 'memece' sepse ėshtė tuts, nė jetė njė betejė s'e ka fituar vet, ēdo gjė i ka pikur 'prej 'qielli' si 'mbretit' pa u lodh aspak, krejt i kanė ardhur tė gatshme. Pa asnjė meritė.

Katėr muaj Isa Mustafa nuk e kishte pėr qėllim
t'i tregonte popullit se ēfarė tipi 'i dobėt'
ėshtė Albin Kurti, po thjesht pėr katėr muaj nuk u ngop hakmarrje ndaj Albin Kurtit.

E shfrytėzoi LDK-nė pėr tė realizuar hakmarrje personale, kaq primitiv qė ėshtė.

Pėr fatin e tij tė keq ka pėrfunduar i palumtur, sepse pėr tė pasur sukses ėshtė dasht ta hakmerret nė territorin e 'armikut' e jo nė territorin e vet, prandaj pėrfundoi 'viktimė' e vetvetes.

(Isa Mustafa ėshtė i njohur pėr prirjen e tij pėr hakmarrje dhe hatėrmbetje), por nuk e ka llogaritur atė thėnien e bukur se 'Kur nisesh me shku m'u hakmarr, njėherė duhet tė hapėsh dy varre, njėrin pėr vete'.

E tė pendohesh (pse ke qenė antirugovist) dhe tė pėrmirėsosh qėndrimet si Albini do tė thotė tė zhvillohesh, tė mos mbetesh peng i dogmave e inateve 'pėr njė fjalė goje' dhe pėr njė ve tė zier tė VV qė ka pėrfunduar nė pishinėn e Isės.

Si te ajo thėnia, tė urresh dhe tė hakmerresh pa e lėnduar veten, i bie sikur 'ti ta pish helmin, e tjetri (ai qė ti e urren) tė vdes'. Harroje.
Hakmarrja ka punė, lyp sharm e stil, duhet tė mos hetohet hakmarrja, e jo si kjo e Isės, hakmarrje maje lisi, qė shihet prej aeroplani.

Isa e ka dėmtuar Vetėvendosjen, fakt, por edhe mė zi e ka dėshtuar vetveten.
E ka lėnė veten vetėm, veē me hakmarrjen pėrdore, si shoqen e tij mė tė mirė tė jetės.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 11:40   #4102
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qe po del ne skene dredhia
qe po del demagogjia
edhe fjalet me satana
fort po vuan kjo shqipni nana
prej shum t' zezazve e prej zigjnirit
kah luajn lojen e vampirit
se q po luhet lojė e ndyrė
anarkista e t' pa ftarė
shum t pa besė e sa t' pa dije
shum dyftyrsh e klysh tradhtie
prandaj sot shqipnia vuan

edhe yjt rreze nuk lshuen

as me shndrite ma askund s dalin
at vajtim qyqet s e ndalin

se po vuan i mjere vatani
prej vampiri e prej satani

se po ikun shum shqiptar
tu u shpernda ne boten mbarė

disa tjere jan dale me fe

e dikush po shembe atdhe

prandaj lot po derdhe shqipnia
nga varfria papunsia


kah do e mjera u be ploje

kah vajtojn qyqet mbi troje

se maske agjenti i huaj
po e dfrejton me vjet e muaj

ket shqipni me mercenar
komunist e sa tradhtar
disa tjere fashist te pist

disa tjere jan anarkist

e disa po jan vrastar

hajna e kurva e grabitqar

s ka mbete tjeter veq me qa
o me dalė me pushkė me vra

me e qlirue nenen shqipni
kah do etnike varg e vi

e me i vra do mbeturina

me lulzure prap moti e stina
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 11:45   #4103
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Egoizmi i sistemit klanor neokomunist i profiterve te privilegjuar te dirigjuar nga agjenturat e huaja ata po e vyshkun shqiptarizmin bijt e kurvave degjenerik
karierist profiter e spiuna vegla te huaja mercenare kurvare neokuniste demagoge

egoizmi i klaneve manjake shqipfolse qthurja dhe qoroditja e shum pederastve

te degjeneruar demagog mendjemdhej e debila

jan egoistet me te mdhej ne bote mendjemadhsi me mentalitet antikulturor anti qytetrues
dhe me karakter te lig demagog debil te poshter pa krahasim
kjo shkerdhatokraci e karakterit te liga e ka pru atdheun ne kete dite anarkie mjerimi varfrie

dirigjentet e ndyre nderkombtar serb rus dhe te tjere qe kan ble marioneta mercenare
ju japin detyra te mshefta pederastve karierist qe qarqet patriotike ti i njirojne ti shkelin
dhe te injrojne qytetaret ne te gjitha menyrat dinake dhe te shkretojne kombin shtetin atdheunja ku e ka pru atdheun e shqiptarve shkerdhatotokracia e bahsibozukve mendjemdhej dinak dyftyrsha anarkist projjektuesit e varfrise

qe duhet pushkatuar e kan pru shqiperine etnike ne buze te gremine
poshte mbeturinat plehrat e karaktereve te kalbura myk
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 14:07   #4104
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ne jete kam quar shum jeten duke menduar shum duike menduar dhe shum duke provuar te bej diqka sidomos ne dobi te atdheut Shum kam menduar se si te bej diqka te jem i dobishem por jam zhgenjyer shum seps enuk kam gjete kurfar perkrahje ehst shum veshtire sepse egoizmi dominon jeten Por n e jete ne jete mendoja dhe mendoja shum mendoja , nga njiher mendoja dhimbshem , mendoja se po perendojne gjėrat dhe nuk po mund te ofroj ate qka dua dhe se perendiimet e mia perenduan Perendonin kohrat -duke me vjedhe e edhe mundin tim jo vetem ne sherbim te atdheut por qdo sherbim tjeter dhe kohrat me vidhnin e vidhni edhe nga nje cope zemre cope shpirti te menduarit me shkonte huq pa e realizuar idete idealet dhe vazhdimisht duke menduar mba s mendoja edhe mbas vuajtjeve edhe mbas mundimeve edhe mbas perpjekjeve perseri por edhe mbas te perenduarit - te perenduarit sillte pastaj alternativat e vetedijeve dhe her pas here ndjehesha edhe keq sep pse vjen te menduarit mbas te perenduariit , sepse mendoja se ajo qe tash ma perendoj mund te ishte ndryshe -
e pse jeta esht me vonesa perendime dhe pendime -
keto mendime her her nuk dija ti radhisja me kohe e ne kohen e duhur ose ishin si te pa kompletuarra por q e do -mba ss qdo te perenduarit te mendurait esht vetem dhimbje kujtese
jeta ehst me te lindur por edhe me te perenduar -tragjikja eketij plus minusi esht vonesa

autori i te menduarit oipnionist krijues xhelal ferizi ne mergim
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 14:11   #4105
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Dominimi i klaneve manjake te degjeneruar profiter klane e individ
shqipfolse ,
qthurja dhe qoroditja e shum pederastve,qe ju erdhi rasti me pase diqka ne dore shkatrroj shum
demtoj shum

egocentrizmi i poshter profterizmi dinak dinakeria dyftyrsia dhe mohimi i njerzve harbuteria mosperfillja demagogjia rrena mashtrimi matrapazet spiunet neokumnistet mercenaret pisat


tinzar te degjeneruar demagog mendjemdhej injorant idiotet e pa ndjenja debil


jan egoistet me te mdhej ne bote disa jan mediokra primitivė bastard te mykur n te pa qytetrim e me mendjemadhsi

dhe karakter i poshter i pa krahasim

kjo shkerdhatokraci e karakterit te lig

ja ku e ka pru atdheun e shqiptarve ne buze te gremine

poshte mbeturinat plehrat e karaktereve te kalbura myk

sabotatoret e ndyre e tradhtaret e fundrrinat manjak
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 14:16   #4106
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shqiperi etnike
vajtim
nuk je ajo shqiperi etnike
qe e duam
oh
ndryshe menduam
po vyshkemi ngadale
na bien me gjithhfar thike
o fusha e male
kohe pa kurfar etike
shpirti im po vuan
per ty
oj shqiperi etnike
me jan tha ata sy
me te pa
me te pa duke lulzue
e jan tha
e verteta ehst vra
e jeta
kan mbete viset e shkreta
u tha lulja
e bari
duke ike nga atdhe
shqiptari

medet qfar kurtha
e gjithfar thike
ne ty shqiptaret po vuajn

nuk ka ndihme
as prej amerike
ndoshta panslavet
e te tjeret
do te na shuajn
ndoshta ruskina
shkina
e kina
oh s apo vuajm
neper mote e stinaa
nuk mund ti pershkruajm
autori xhelal ferizi
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 15:50   #4107
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Politika amerikane duhet te ndihmoj shum shqiptaret e kosoves dhe te veriut te shqiperise politika amerikane po ben gabime te medha
e te pa falshme jashtzakonisht naive ne raport me shqiptaret

Amerika do te duhej te forconte shum kosoven dhe sidomos veriun e shqiperise
veqanerisht tropojen si rexhion me shum perparime dhe investime
forcime speciale teper te forta teper speciale


ushtarake ekonomike

shqiperia dhe kosova duhet te jen me qindra her me te forta se serbia ne qdo aspekt
forcimi i kosoves dhe tropojes perben siguri absolute per te ardhmen e shqiperis

nga tropoja do te duhet te dalin dijetar te medhej
dhe te pasur te forte dhe njerez shqiptar te veant e trima energjik demikrat te forte per tu bere special drejtues te shtetit shqiptar te shqiperis

te gjith drejtuesit e shtetit shqiptar te shqiperis duhet me qene pikrisht nga zonat e tropojes
nuk mund et me pase shqiperi pa qene d rejtues aty sidomos nga tropoja

zona e troopojes urgjentisht duhet te behet zone embrojtur nga amerikanet ne qdo aspekt


amerikanet duhet te investojn shum ne tropoj
dhe te tropojanet te merren ne mbrojtje ata te gjitha zonat e katundet e tropojes

per ti bere gati ata si jahstzakonisht te vlefshem per marrjen e timonit te shtetit
te shqiperise ne te ardhmen

nga ajo zone dhe vetem nga aty mund te niset baza e shpetimit te shqiptarve kur esht fjala per shqiperine

forcimi i koosves dhe tropojes esht shpetimi i shqiptarve
si shqiperi etnike

per ndryshe edi rama i biri i kristaqit
do ta shkatrroj shqiperin deri ne themel

ne qoftes e amerika don te shkatrroj shqiptaret deri ne themel
te vazhdoj me kete politike antishqiptare siq po vepron deri tani edi rama
ku esht duke ju dhene perkrahje mbeturinave me negative antikombtare

pjellave te ortodoksis pro serbe proruse

vllehet arumunet cincaret ortodokset pro rus pro serb q e nuk jan me prejardhje shqiptare
kan marre postet dhe kryesore dretjimin e shqiperis po e shkatrrojn shqiperin deri ne themele
politika naive dhe krejtesisht deri me tani anti shqiptare
dashte e pa dashte e pa kuptimt ne amerike e ka perkrahur edi ramen

i cili nuk ka origjine shqiptare dhe nuk esht shqiptar

ne shqiperi ka mjaft pakica antishqiptare q e nuk jan shqiptar
dhe nese ata e marrin drejtimin e shtetit shqiptaret do te shuhen

ne shqiperi ka shum pak shqiptar te vertet shum pak
ose ka me prejardhje vlleho cincare arumune ortodokse
ose golobordse bugaro helene ne jug ose turkoshak ne shqiperin e emsme
ose disa me prejardhje romake
ne veri shum pak ka shqiptar te vertet ne shqiperi


dhe ket fakt amerika si duket nuk po e din
dhe nuk ka aftesi vepruese qe amerika te vepron ashtu si duhet e ku duhet

amerika duhet te bisedoj me autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizi
dhe shum shqiptar te tjere qe ja duan te miren shqiperis etnike

Stop mjaft ma ndal jo te bisedoj vetem me antishqiptaret,
sepse deri me tani u pa shum mire se ku e derguan antishqiptaret shqiperin etnike
buze varrit e greminave

amerika duhet me gjete shqiptar te vertet per bashkpunim dhe te mos bej lojra
me kombin shqiptar qe po shuhet
sepse se shpejti rusia do te ulet kembkryq ne trojet shqiptare

pikrisht per shkak te vlleho cicncarve bugaro ortodoksve helenve e tjera nacionaliteteve
q e jan aty

duke shkatrruar shqiperin deri ne themele

Edi rama nuk ehst me prejardhje shqiptar
dhe ehst personi q e paraqet rrezik per shqiptarizmin
dhe ardhmerin e shqiptarve te cilet jan shum pak ne numer

amerika te gjitha forcat e saj vepruese pozitive duhet ti koncentroj ne tropoj
ne kosove

duke e forcuar faktorin shqiptar aty ne qdo siguri e zhvillim perparim special

duke i forcuar banoret e atij vendi aty per ti bere gati per drejtimin e shqiperis


partia demokratike e e shqiperis ne trirane duhet te marr pushtetin
si parti por e paster me shqiptar te vertet

duhet te marr drejtimin nacional shqiptar

dhe ne at parti duhet te drejtojn vetem patriotet shqiptar duke mos pase qasje tipat si sali berisha dhe forma e dikurshme e degjeneruar e qeverissjes se partis demokratike
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-20, 17:05   #4108
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ėsht e tmerrshme
vajtuese naiviteti dhe renja ne kthetrat e paramilitarve shkie te civilve shqiptar te pa mbrotjur se si nuk pat dikush ide per lehtesimin e vuajtjeve
dhe shpetim strategjik te civilve
per shpetimin e civilve te pa mbrotjur ,te fermave shqiptare
a po nuk kishte formule nacionale per ket ide veprim a s parashikim

poshtrimet q e i kan ba shkiet ne shqiptar do te jen demti

me shum te renda per gjith historin e kti kombi
demtime poshtrim i nje kombi
i pa riparueshem
Nuk dihet qe ndonjeher shqiptaret nuk a do te mund en ndonjeher te ju hakmerren shkieve

por ketu ka nje diqka
te pakten te mos perseriten kurr te kaluarat
dhe perseri masakra e poshtrime
duhet me ken shum me te forte s e shkiet ne armatim
shum her me te forte se shkiet me qindra her

vetem arma i zmbtraps krokodilat kanibalet shkie
te pa krahasueshem per mizori e barbari gjenocid poshtrime sadizem krime
,pra shqiptaret duhet te ken a rmate shum te te forte se serbia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-20, 06:44   #4109
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

http://www.sebashku.al/viewtopic.php?t=2062
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-20, 14:54   #4110
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,582
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/opinione/13...it-nga-serbia/


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.