Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-06-20, 05:53   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mattis: Trumpi pėrbėn rrezik pėr Kushtetutėn

James Mattis, gjenerali me nam i Marinės amerikane qė nė dhjetor tė 2018-s ishte dorėhequr si Sekretar i Mbrojtjes, nė shenjė proteste ndaj politikave nė Siri tė Donald Trumpit, ka qenė qė nga ajo kohė i heshtur rreth punės sė Trumpit si president.
Sidoqoftė, tani ai e ka thyer heshtjen, shkruan gazeta amerikane “The Atlantic”. Ai ka bėrė kritika tė ashpra nė adresė tė tė parit tė SHBA-sė, tė cilin e ka qortuar pėr pėrēarjen e popullit dhe e ka akuzuar se Ushtrinė amerikane e ka urdhėruar t’i shkelė tė drejtat kushtetuese tė qytetarėve amerikanė.
“I kam pėrcjellur pėr sė afėrmi ngjarjet e kėsaj jave, i zemėruar dhe i neveritur”, ka shkruar Mattis.

“Fjalėt “Drejtėsi e barabartė me ligj’ janė tė gdhendura nė Gjykatėn Supreme. Ėshtė kjo pikėrisht gjėja qė po e kėrkojnė, me tė drejtė, protestuesit. Ėshtė kjo njė kėrkesė e tė gjithėve dhe unifikuese – tė cilėn duhet ta pėrkrahim tė gjithė. Protestat po definohen na dhjetėra mijėra njerėz tė ndėrgjegjshėm, qė po insistojnė qė ne t’i mbrojmė vlerat tona – vlerat tona si njerėz dhe vlerat si komb”, ka shkruar ai.
Sipas tij, duhet tė japin pėrgjegjėsi ata nė pushtet “qė tallen me Kushtetutėn tonė”.
“Donald Trumpi ėshtė presidenti i parė nė jetėn time qė nuk tenton ta bashkojė popullin amerikan – e as qė shtiret se po mundohet. Nė vend tė kėsaj, ai mundohet tė na pėrēajė:”, ka vazhduar Mattisi.

Mattisi po ashtu ka thėnė se amerikanėt janė dėshmitarė “tė pasojave tė tre vjetėve tė kėsaj pėrpjekjeje tė qėllimshme. Jemi dėshmitarė tė pasojave tė tre vjetėve pa udhėheqėsi tė matur. Ne mund tė bashkohemi edhe pa tė. Kjo nuk do tė jetė e lehtė, si kanė treguar ditėt e fundit, por ua kemi borxh qytetarėve tanė; gjeneratave tė mėparshme qė kanė derdhur gjak pėr ta mbrojtur premtimin tonė; dhe fėmijėve tanė”.
Pakėnaqėsia e Mattisit me Trumpin nuk ka qenė diēka sekrete brenda Pentagonit. Por, pas dorėheqjes sė tij, ai kishte argumentuar publikisht – duke u pėrballur me kritika tė mėdha – se do tė ishte e pahijshme dhe kundėrproduktive qė njė ish-gjeneral dhe njė ish-zyrtar i Kabinetit ta kritikojė presidentin.
Asaj periudhe tani i ka ardhur fundi. Mattis ka konkluduar gjatė javės sė kaluar se eksperimenti amerikan ėshtė duke u kėrcėnuar dretjtpėrsėdrejti nga veprimet e presidentit, tė cilit dikur i kishte shėrbyer. Nė deklaratėn e tij, Mattis e ka bėrė tė qartė se pėrgjigja e presidentit karshi vrasjes sė George Floydit dhe protestat e mėpasme, e kanė nxitur kėtė kritikė publike.

“Kur u bėra pjesė e Ushtrisė, rreth 50 vjet mė parė, dhashė betimin se do ta mbroja Kushtetutėn. Asnjėherė nuk kam ėndėrruar se ushtarėt, qė e japin tė njėjtin betim, do tė merrnin urdhėr qė t’i shkelin tė drejtat kushtetuese tė bashkqytetarėve tė tyre”, ka shkruar ai.
__________________________
https://www.koha.net/bote/224477/mat...r-kushtetuten/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:31.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.