Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-03-05, 20:54   #1
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim POEZI NGA GURI SYLAJ

MOJ DRENICE ME XHAMADAN

MOJ DRENICE ME XHAMADAN
THURE ME PLUMBA E ME GAJTAN
XHAMADANTE KUQ-ME GJAK
NJE FLAMUR PER CDO OXHAK

NJE FLAMUR PER DADEN SHOTE
NJE FLAMUR -AZEM GALICES
EDHE NJE PER ADEM JASHARIN
DERE ME DERE NE KULLA TE DRENICES:

NJE FLAMUR PER MOTREN XHEVE
EDHE NJE PER BACEN FEHE
KREJT CKA PATEN E FLIJUAN
PER NJE SHQIPERI
PER NJE ATEDHE

MOJ DRENICE KESHTJELLE ME BURRA
GJAKU I YT PO SHKON SI GURRA
SHKON SI GURRA E BEHET GURI
NGA KY GJAK MERR NGJYRE FLAMURI.


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-03-05, 19:56   #2
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Postuar: Mon Mar 21, 2005 8:55 pm Titulli i mesazhit:
Poezi nga guri sylaj

--------------------------------------------------------------------------------

Mes per mes i rash Europes
s'lash qytet per pa e pa
por sikur Prizrenin tim
jo, jo Europa nuk ka

Sgjeta Shkoder as Prishtine
as Tetove e as Tirane
s'gjeta Struge as Gjirokaster
jo nuk gjeta tjeter nane

s'gjeta preher te mi ngrohe brinjet
as nje sofer buke me u ngi
s'gjeta krah me me marre nene sqetull
pervec Nenes Shqiperi

nje shqiponje m'i fali krahet
e me dha nje amanet
fale te qofshin pergjithemone
po s'ndejte ne gurbete

kthehu tek Nenelokja
kthehu tek kulle e vjeter
kote kerkon se si Shqiperine
ti s'do te gjesh vend tjeter
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-05, 20:09   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Postuar: Wed Mar 23, 2005 8:41 pm Titulli i mesazhit:

Poezi nga guri sylaj

--------------------------------------------------------------------------------

KOHE PAFTYRESISH

MIKU IM I VJETER
PO TE SHKRUAJ NJE LETER-
DHE PO TE THEM; MOS U MUNDO KOT
NUK E GJEN DOT;
SE A ME SHUM TE DESHTA KUR TE PUTHENJA
APO KUR PO TE SHAJE- SOT:

KOHE QENEQESH ESHTE KJO MIKU IM
PER NJE KOCKE A NJE SAHAN GJELLE
UNE EDHE TE PUTHE EDHE TE SHAJ
NE FYTYREN TIME MOS KERKO SHENJA PENDIMI
UNE NUK KAM NDERGJEGJE QE TE ME VRAJ.

KOHE INTERESI I THONE
PER HIQ GJE BEHEMI SHOKE
POR KUJDESE MIKU IM-
MUND TE MBETESH PA FYTYRE;
JO MORE SE FYTYRE NUK KE AS TI;
POR MUND TE MBETEMI PA ATEDHE
MUND TE MBETEMI PA KOKE.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-05, 21:31   #4
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

GURI SYLAJAnėtarėsuar: 21 Mar 2005
Mesazhe: 12
Vendodhja: Gjermani
Postuar: Sat Mar 26, 2005 8:47 pm Titulli i mesazhit: poezi nga guri sylaj

--------------------------------------------------------------------------------

nje cope te flamurit te shkyem
bema harren per kmishe,
s'eshte me zi se me e pa duke e puthe
e duke u perbe ne te
turli rezili
kur po e shoh vend epa vend
s'po e di a eshte flamuri i Skenderbeut
apo kete flamur na e ka fale kopili.

nje cope te flamurit te shkyem
bema cope qefini
t'a keme me vete
edhe matan Ures se Siratit.

ose me mire t'i bajm bashke keta harrna
e per ball te luftes e ball te oxhakut
t'a kemi nje flamur
po nuk e beme kete
Zoti n'a befte gure.
_________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret t'i njohin, ata, duhet t'a njohin realisht-veteveten.


__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-05, 21:33   #5
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

GURI SYLAJAnėtarėsuar: 21 Mar 2005
Mesazhe: 11
Vendodhja: Gjermani
Postuar: Fri Mar 25, 2005 7:06 pm Titulli i mesazhit: Poezi nga Guri Sylaj

--------------------------------------------------------------------------------

Neper rrudhat tua
te mbushura me shekuj
fluturimi im ndalet-
pushon
pergedhel plaget tua
kurr te mbyllura
marr force e nisem tutje,
Ti e zemra ime jeni bashk.
Rrugetoj neper cerdhet e shtrigave
une sokoli yt- per TY
asnjehere i lodhur
asnjehere i merakosur
per veteveten
dhe asnjehere i penduar.
Rrudhat tua e te miat
te bera bashk-
per nje fytyre te re
per nje te neserme plot jete
Ti me te
e une ne ty
pushimin do t'a kem te qete.
Guri Sylaj
_________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret t'i njohin, ata, duhet t'a njohin realisht-veteveten.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-03-05, 21:39   #6
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Zt.Guri Sylaj te gjitha poezit tuaja i kame bashkuar ne nje permbledhje dhe do te ishte mire qe kete praktike te vazhdoni ne kete permbledhje .
me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-05, 08:07   #7
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Zt: nAki ju falemnderit per mundin dhe per keshillen e dhene.
Une jam nje antare i ri dhe gjithesesi kam nevoj per keshilla
dhe sidomos kur vijne nga Ju moderatoret e kesaj teme.
Do te mundohem qe te respektoj rregullin qe eshte shume me ven.
Pershendetje te sinqerta Juve dhe Murgeshes
Me nderime Guri SYLAJ
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-05, 08:24   #8
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim POEZI NGA GURI SYLAJ

Haperoj mbi krahet e kohes
ngritje e renje deri ne pa mbarim
harlisem ne mes lindjes e vdekjes
qe nga fillimi deri ne amshim

Ditet e netet nderrohen
me shpesh se stinet ne mot
here grindem me vetevten
here me te tjeret
dhe von e kuptoj se e kam bere kot

Lakohem si plepi ne breg te lumit
ne mes epshit e nderit-ne fjale
rrumbullaksohem brenda vargut tim
hyrja ishte e lehte por veshtire me dal

Puthem e shperputhem me veteveten
behem duq per te hy ne varg
te behem krah me te tjeret
por ata me kan ike paksa larg

Lazdrohem si femij pa prind
lozonjar vetem deri ne VIJE
matane eshte Nena
qe kurr nuk me mori ne preher
as kurr-kurr nuk me dha gji

As zgjuet as ne gjum enderroj
zjarrin e nje dashurije te re
cdo lindje e diellit linde shpresen
se e sotmja do te jete per ne.
Guri Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-05, 09:58   #9
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim poezi nga Guri Sylaj

DASHURIN PER TY
E VENDOSA NE PREHERIN
KURR TE PERGEDHELUR:
E SHTRENGOVA ME MASE
T'A BEJE TAMAM PER ZEMER:
Guri sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-05, 10:04   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Guri Sylaj

MALLI I GURBETQARIT

XXXX XXXX

XXXX XXXX

Me ka marr malli te ulem ne sofer
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah te kem pran motren
ne tjetrin krah pran t'kam nje vlla.

Me ka marr malli te ulem ne sofer
ku per rreth e kam tere fisin
pran t'a kem Nene shamizezen
e ne balle te sofres te shoh ule Plisin.

XXXX XXXX
Nga nje punim me i gjate
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-05, 21:55   #11
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Guri Sylaj

AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-03-05, 22:06   #12
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Guri Sylaj

( Ne ved te kurores pak vargje )

KUR VJEN MARSI
E SHKRIHET BORA
NE MES TE IBRIT
TRI LULE DALIN
SI THANE ERA
AS SI THENE VALA
BUKURINE KOSOVE
T'A FALIN.

G.Sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-04-05, 22:43   #13
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi (humoristike) nga Guri Sylaj

Cka po thot mileti
C'u prish muhabeti
ne ate salle parlamenti
Eshte bere parlamenti
si pazar katundi
as s'i dihet koka
e as si dihet fundi.
Politika e jone
si pela pa zot
kush s'i qet me hanger
a shpinen gjithe plot.
Eshte bere parlamenti
si parade per mode
perralla partiake
ne dash n'kafe
ne dash n'ode.
Flasin e perflasin
zonjat e qytetit
se kush eshte me i hieshem
ne ate salle te parlamentit.
Deputetet tone
te gjithe si dylbera
mos i prek kah xhepat
se s'rrihet nga "era":
Ne parlamentin tone
sikur ne pazar te grave
njeri thot pse me kqyre
tjetri thot pse me shave
...... .... ....
Jane bere drith e miell
mileti s'po i han
por me ba me gisht
kurrkuj s'po ia mban.
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-05, 21:04   #14
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim POEZI NGA GURI SYLAJ

K O S O VE

Ne plumba
ne plage
ne vrasje
Ne furtune
ne tmerr
ne perplasje.
E PUTHURA

Eputha dhe u nisa
rruge mori edhe loti
Rrugetonim bashk.
Kaluam shume vende
edhe shum kohe u be,
ne vend te loteve
m'u thane buzet.

Guri sylaj
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-04-05, 08:57   #15
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Poezi nga Guri Sylaj

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes komandanti
trimi Sali Ceku.
Sali Ceku paska thene
pasha Diell e pasha Hene
pasha Shqipen ne Flamur
nuk e le pa i hjeke keta gure.
S'duroj gure ne troje te mija
amanet e kam nga te paret
s'duroj ndarje as s'duroj mure
s'duroj gure qe i ndajne shqiptaret.
Bini djeme pas meje
armikut ne llogore
keta gure qe na i vune per ndarje
t'ua bejme gure per vorre.
Kerset pushka ne koshare
si me u shemb orteku
ne balle te luftes komandanti
trimi Sal Ceku.

Nje plumb i mallkuar
e ka marr ne ball
bini djem dushmanit
nuk vdes une jam gjalle.

Ka dal Zana e Malit
tek koka i qendron
i merr nje grusht rreze Diellit
ballin ia rrezon,
i merr nje gjethe Lisit
plagen ia mbulon,
e merr nje grusht dhe Kosove
te buzet ia ofron.
Nga gjoksi i trimit
e merr nje grusht trimeri
qe t'a hedhe permbi Kosove
si fare pere liri.

Amanet Kosoven
deri ne clirim
ishte fjala e fundit
e Komandantit Trim.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes ra deshmor
Komandant Sali Ceku.

Ne shenje rrespekti dhe kujtimi ne gjashte vjetorin e renjes. Guri Sylaj


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.