Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Muzika
Emri
Fjalėkalimi
Muzika Degjojme,kendojme ,kercejme ... :-)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-08-08, 09:31   #1
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim 'Nudo' muzika

Tė dhemb koka e tė shtrėngon stomaku, tė vijnė tė vjella, tė dalin djersėt, zbehesh, tė ngacom aq fort kėtė shqisė tė mjerė dėgjimi, e tė vjen tė bėrtasėsh qė tė mos dėgjosh asgjė. Edhe gjurma qė shkatėrron veshin ėshtė mė mirė sesa njė nga kėto kėngėt e fundit tė "yjeve" tė muzikės sonė. Konkurrencė e denjė pėr muzikėn tallava, qė aq shumė e kritikuan dhe e pėrqeshėn.
Pėrzierje tingujsh pėr tė dalė njė kėngė mė shumė, e pėr t'iu shtuat albumit edhe ashtu pak tė shitur. Pėrzierje tingujsh ritmikė gjithsesi, pėr tė qenė tė kėrkuar mė pas nė diskotekat gjithandej nė diasporė. Kujt i plas pėr cilėsi?! E, sikur tė ishin vetėm tingujt, pakkush do t'ua zinte pėr tė madhe, por shto kėtu edhe njė tekst banal dhe kompletohet pamja, qė s'ia vlen tė quhet muzikė, e aq mė pak art. Kėngėtarėt kanė harruar si duhet se janė model i vėrtetė imitimi, qė janė subjekt kopjimi pėr ato ēfarė thonė, ēfarė veshin e si sillen. Kanė harruar se njė kėngė e tyre mund tė jetė model edukimi pėr shumė fėmijė qė i ndjekin dhe adhurojnė. Paratė verbojnė, e gjitha tjerat harrohen. Sa keq!
Tė rastis tė dėgjosh lloj-lloj tekstesh, me tituj nga mė tė ndryshmet, me rima nga mė qesharaket, me sibjekt nga mė primitivėt. As edhe njė shenjė tė njė teksti tė mirė e me vlerė.
Tė dėgjosh njė fėmijė teksa thotė "ti je budallė", kjo nuk ėshtė e ēuditshme mė. Mund ta ketė dėgjuar nė ndonjė kėngė dhe t'i jetė kujtuar. Edukative sa tė duash. Por, se shkon aq larg njė tekst kėnge, e i gjendet vend edhe shprehjes 'qeni qė leh nuk kafshon', kėtej nuk u ka shkuar mendja sigurisht. Por, ja qė imagjinata dhe kapaciteti prodhues i lapsit tė tekstshkruesve kalon kufijtė e logjikės dhe paramendimit tuaj. Po, po, po. Qeni qė leh nuk kafshon, dy, tri fjalė tjera dhe ja njė tekst i mrekullueshėm pėr kėngė.
Pastaj, kemi dėgjuar qė nė njė kėngė tė thuhet 'ti je yll, diell, hėnė, dritė, qiell' e ēfarė jo tjetėr nga kėto shprehjet e bukura dhe plot sensualitet, por se si tingėllon t'i thuash dikujt "ti je si buka"? E bukur kjo pėr dikė, por ja qė s'duket t'i ketė hije njė kėnge.
E tash vėrtetė nuk ėshtė ēudi, qė kėto tri kėngė bashkė, tė bėjnė njė kėngė ku mes tjerash thuhet "ti je si buka, pakėz budalla, leh por nuk kafshon..." Tekst se jo mahi! Tė merr malli tė dėgjosh njė tekst tė mirė. Si pėr fat ka ende prej atyre qė shkruajnė bukur. Janė tekstet e Aida Barakut, ndėr tė vetmet me sens, qė tingėllojnė aq bukur dhe me meloditė e thjeshta.
Por, ja qė kėngėt plot ritėm e "me tekst pa tekst", janė sėrish mė tė kėrkuara. Njerėzve ua kėrkon trupi tė tilla kėngė, teksa janė nė dasma, syneti e ndeja tjera, e tė mos flasim pėr vendin e tyre tė pazėvendėsueshėm nė autobusėt e taksit e qytetit. Jo se e kam ditur, por kam dėgjuar tė thonė se shija edukohet. Mjerė ne ēfarė po na servohet pėr tė edukuar shijen. Pėr mė tepėr askush tė mos guxojė tė fajėsojė ata qė dėgjojnė kėtė lloj muzike, sepse ata thjeshtė janė konsumues tė njė ajri muzikor, qė ėshtė kaq i pavlerė sa edhe vet ata qė e prodhojnė.
E, ka kohė qė koncepti pėr kėngėt dhe kėngėtarėt ka ndryshuar pamje tek ne. Tė jesh kėngėtare sot, duhet tė plotėsosh disa kushte, e mė sė paku i rėndėsishėm ėshtė zėri. Pate apo nuk pate zė, kjo ka pak rėndėri. E rėndėsishme ėshtė tė kesh njė trup tė mirė, tė zhvishesh sa mė shumė qė ėshtė e mundur dhe tė lejon ndėrgjegjja (nėse ka ngelė sadopak) dhe zėri mė pas sa vjen e rregullohet. Pastaj, punė e madhe pėr zėrin, kur kemi teknologjinė e re, qė ndryshon zė e tė bėn div tė muzikės edhe atėherė kur i frikėson tė tjerėt vetėm duke folur, e lėre mė duke kėnduar. Se mos po kėrkon ndokush tė kėndohet live? Vaj halli pėr muzikėn, vaj halli pėr ata qė e dėgjojnė. (Zh)veshja pra, ėshtė padyshim ēelėsi i suksesit e kjo me raste i bėn kėngėtartet tė ngjajnė mė shumė me njė modele nė 'hotline'. Por, ja qė kėshtu kėrkohet, kėtė e do tregu, dhe kėtė e pėlqejnė njerėzit!
Por, ku tė prehen ata qė e dėshirojnė muzikėn e jo trupin e kėngėtareve, ku tė dėfrehen ata qė duan vlerat, ku tė kėnaqin kėtė shqisė dėgjimi ata qė duan tinguj tė bukur?
Sidoqoftė, ka vend edhe pėr ta. Janė tė pakėt ata kėngėtarė, por megjithatė mund tė gjenden, po kėrkuam mirė. Ka edhe prej atyre qė po mbahen edhe mė tej, qė nuk shiten aq lirė dhe pandershėm sa i kėrkon ky treg i egėr komercial. Vetėm duhet kėrkuar...Fitim Uka- Infopress


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-08-08, 09:51   #2
eRta
 
Anėtarėsuar: 14-06-07
Vendndodhja: universss
Postime: 61
eRta me shokė shumeeRta me shokė shume
Gabim Titulli: 'Nudo' muzika

Realiteti edhepse i hidhur,duhet tė pranohet.Fatkeqsisht RILINDA ka shumė tė drejt.Sot veshi i jonė i ekspozohet lloj lloj muzike,her me tekst e her pa tekst,her me vlera e her pa vlera.Por qė nė tė shumten e rasteve kjo muzikė joedukative e cila fare mirė do tė quhej si muzikė e rrugėve.Dhe jo vetėm ato tekste qė i ka permendur rilinda(budallė,si buka,leh por nuk kafshon) por edhe shumė tė tjera qė i dėgjon nė ēdo pjesė tė ditės vazhdojnė tė kėndohen e tė pėlqehen nga njė pjesė jo edhe e vogėl e njerėzve.Nuk dihet fajtori i kėsaj mos vetėdije muzikore e kulturore por di qė pėr njė klohė jo shumė tė gjatė do tė na marrė malli pėr tė dėgjuar muzikė tė mirėfilltė.
E kėngėtaret e po kesaj muzike ēdo ditė deklarojnė se ne nuk kėndojmė muzikė tallava.........
A mund ju lutem tė mė tregoj dikush se qka ėshtė muzika tallava e cilė kėngėtarė janė"fėmijėt" e saj??????


Me respekt eRta

p.S:rilinda mė vjen mirė qė akoma egzistojnė njerėz qė i brengos kjo "punė" dhe mė vjen mirė ka ende njerėz qėdinė ēka ėshtė e duhet tė jetė MUZIKA.......
__________________
qEshU riNi qeShu...............bOta ashT e jotE.......!
eRta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-08, 21:16   #3
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 'Nudo' muzika

Njėmend fatėkeqėsi oj eRta.
Ilir Berani t'a shkrojė tekstin e t'ia japė gruas sė tij qė ta kėndojė e ti thotė "o budallė"...Gili, profesoreshė e gjuhės dhe letėsisė shqipe, tė pranojė ta kėndojė njė kėngė me titull "Ti je budallė"...!!! Po pse oj e mjerė jeton me tė... apo je kalitur edhe ti e je bėrė e atij rangu!
Mimoza Mustafa, ta krahasojė dikė me bukėn, e ta bėjė videoklipin ku hidhet mielli... Nc nc nc. Turp. Ka familje e familje qė ėndėrrojnė ta kenė ca miell nė sofrat e tyre, e ajo, lejon qė nė spotin e saj tė hidhet mielli. Hajt se Zoti nuk ėshtė mace, do t'a pranojė edhe Mimoza "shpėrblimin" e kėtij videoklipi sė bashku me kėngė.

Na ardhtė vetėdija!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 22-08-08 nė 21:16
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-08, 19:44   #4
prishtinasi
 
Avatari i prishtinasi
 
Anėtarėsuar: 09-03-06
Vendndodhja: Tokyo
Postime: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 'Nudo' muzika

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Njėmend fatėkeqėsi oj eRta.
Ilir Berani t'a shkrojė tekstin e t'ia japė gruas sė tij qė ta kėndojė e ti thotė "o budallė"...Gili, profesoreshė e gjuhės dhe letėsisė shqipe, tė pranojė ta kėndojė njė kėngė me titull "Ti je budallė"...!!! Po pse oj e mjerė jeton me tė... apo je kalitur edhe ti e je bėrė e atij rangu!
Mimoza Mustafa, ta krahasojė dikė me bukėn, e ta bėjė videoklipin ku hidhet mielli... Nc nc nc. Turp. Ka familje e familje qė ėndėrrojnė ta kenė ca miell nė sofrat e tyre, e ajo, lejon qė nė spotin e saj tė hidhet mielli. Hajt se Zoti nuk ėshtė mace, do t'a pranojė edhe Mimoza "shpėrblimin" e kėtij videoklipi sė bashku me kėngė.

Na ardhtė vetėdija!
"Nudo"--pse ne thonjeza?
prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-08, 19:54   #5
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 'Nudo' muzika

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga prishtinasi
"Nudo"--pse ne thonjeza?
Shkrimi ishte origjinal, ashtu si e ka botu infopress-i.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-08, 19:56   #6
prishtinasi
 
Avatari i prishtinasi
 
Anėtarėsuar: 09-03-06
Vendndodhja: Tokyo
Postime: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 'Nudo' muzika

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Shkrimi ishte origjinal, ashtu si e ka botu infopress-i.
Redaktor "te forte" paskan!
Nejse...


prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.