Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-04-04, 12:48   #1
Anonymous
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Receta tė ndryshme ėmbėlsirash!

Tullumba

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Shum

Pėrberja
Pėr 25 copė duhen:

Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak kripė e sheqer, ujė treēerek gote.


Pėr shurupin:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Udhezim
Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.


  Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-04-04, 12:50   #2
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kjo Guest isha une!

Sheqerpare

Numri i sherbimeve:
Koha e pregatitjes:
Koha e gatuatjes:
Kategori: Ėmbėlsira
Shkalla e veshtirsis: Moderate

Pėrberja
Pėr 25 copė duhen:

Pėr brumin:
Miell 3 gota uji, gjalpė 1 gote, vezė 1 kokėrr ose 2 tė verdha, sodė njė majė luge kafeje, pak vanilje, sheqer 1 gotė uji.


Pėr shėrbetin duhen:
2 gota sheqer, njė gotė e gjysmė ujė.


Udhezim
Rrihet gjalpi me sheqer, shtohen vezėt pjesė-pjesė duke i rrahur vazdimisht dhe nė fund hidhet mielli i perzier me sodė. Zihet brumi i cili pritet ne forma dhe shtrohen nė tavė tė lyer me yndyrė. Lihet tė piqet pėr 20-25 minuta, hiqet nga furra dhe kur tė vlohet i hidhet shėrbet i aromatizuar me vanilje. Duhet pasur kujdes qė shėrbeti tė mos i hidhet i nxehtė pasi sheqerparet qullosen.
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-04, 10:00   #3
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Akullore


Rrihni panėn (nė frulator) derisa tė trashet nė masėn e duhur dhe hidheni nė njė enė qė duron ngrirjen. Shtoni po aty mjaltin, arrat e grimcuara e ēokollatėn e grirė dhe pėrziejini mirė qė tė pėrftoni njė pėrbėrje homogjene. Lėreni disa orė nė ngrirje dhe shėrbejeni nė kupat e akulloreve, tė zbukuruar sipėr me arra e ēokollatė. Kjo ėmbėlsirė duhet konsumuar nė doza tė vola, pėr shkak tė kalorive tė shumta.
1 kg pana, 250 g mjaltė, 400 g arra, 2 lugė ēokollatė tė grirė.
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-04, 11:08   #4
qeqa&zana
 
Anėtarėsuar: 24-10-04
Vendndodhja: kosov
Postime: 81
qeqa&zana e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek qeqa&zana
Gabim

mmmmm.... sa te mira qenken baraboza i kam provuar dy te parat
__________________
cant bACk the paSt
qeqa&zana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-04, 11:48   #5
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

qeqa&zana,po pse ori s'me keni ftuar pasi i paskeni provuar,ncncncncncnc :(
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-04, 20:02   #6
qeqa&zana
 
Anėtarėsuar: 24-10-04
Vendndodhja: kosov
Postime: 81
qeqa&zana e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek qeqa&zana
Gabim

hahaha oki barbaroza me fal loqki por isha duke u ngutur ti provoj sa me par dhe kisha harruar por se shpejti do ti bejm serish dhe do te ftoj ti ham bashk pastaj me trego serish tjera dhe do ti bejm tek un haha
kush ka deshir per te ngren ato embelsira mund te vij
ftesen ja dergova vetem barbarozes por edhe ju te tjeret mos pritni me ju thirr

tungii
__________________
cant bACk the paSt
qeqa&zana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-05, 19:08   #7
modestja
 
Anėtarėsuar: 22-05-05
Vendndodhja: planeti toke
Postime: 147
modestja e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek modestja Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek modestja
Gabim bombica

nevojiten:
3 filxhana te kafes sheqer
gjysme margarini kristal i shkrrire
gjysme paqete kokos
gjysme paqete kakao
1 gote uje(emadhe)
nje paqete plazma (te shtypura-per femije)

pergatitja:
se pari vendoset ne nje ene sheqeri,uji,margarini,rrihen mire ne menyre qe te shkrihet sheqeri,pastaj kakao kokos edhe plazmat perzihen se bashku mire mund te u shtosh lejthia dhe dic te ngjajshme dhe i ben te rumbullakta ne forme te vogla ose te medha mvaresiht si ti diuash poqese vin mysafir me te vogla qe te dalin me shume :D :D ,dhe ne fund ai kokosi qe te ka mbet prej paqetes me te lyhen keto rumbullaket e posabera dhe nuk kan nevoje te piqen po futen ne frigorifer dhe aq....ju befshin mire
__________________
\"Duam te ngrisim boten duke braktisur fene,por as boten e ngritem e sa fene qe mbajtem\"
modestja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-05, 13:22   #8
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Eklera


1.gote uje (got e madhe )
100.gr margarin
1 got miell
1 lug haje sheqer
1 lug qaji kryp
3 vez

Ne nje tengjere qitet uji dhe margarina dhe zihen, pastaj qitet sheqeri dhe krypa, pastaj mielli dhe perzihet 5 minuta dhe ulet nxehtesia. Pasi te krijohet brumi e largon nga shporeti dhe e len me u ftof pak.Pasi te jet ftofur pak por jo krejt i ftohur i voket qiten vezet dhe perzihet brumi deri sa te krijohet nje sasi brumi me e holl. Pastaj e merr brumin me lug dhe i qet ne tepsi dhe e len te piqet ne 180 grad. Furra duhet te jet e nxeht kur ta fusni tepsin.
OBS.furra nuk duhet te hapet asnjeher deri sa te perfundoj pjekja 90 minuta, dhe pas 90 minutave vetem fiket furra por prap nuk hapet furra edhe gjys ore mbas.

Kremi:

2 vez
2 lug miell
1/2 got sheqer
1/2 qumesht
nje lug haje margarin
dhe nje paqet vanilje

Qitet qumshti, sheqeri, margarina,dhe nxehen pak pastaj qitet mielli vezet dhe vanillja dhe zihen deri sa te krijohet forma e kremit dhe perzihen tėr kohen.

Sousi

100 gr qokolat
2 lug uje
40 gram margarin

E ter sasia zihet ne nje nxehtesi te ulet deri sa te shkrihen te gjithat.

Ju befte mire! :P
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-05, 08:00   #9
nezi
 
Anėtarėsuar: 29-12-03
Postime: 115
nezi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Embelsire me Grize

Neviten:
4 veze
12 luge(supe) sheqer
12luge miell
12 luge vaj
200 gr. griess (hartweizen)
1pak. backin
1 vanille,sheqer

Kokos

Se pari vezet dhe shqeqeri , perzihen (me luge).. shtohen pastaj, vaji.. mielli ne te cilen eshte hedhur bacin.. dhe Griza.. te gjitha perzihen .. jo shume , thjeshte me luge jo me ndonje mix.

tepsia.. forme per ambelsira , lyhet me vaje dhe i hidhet pak miell me aje te gishtrinjeve .. siper.. ( brumi hidhet ne forme, dhe Piqet.. furra se pari duhet te ngrohet.. ( pjekja. jo ne temp. te larte .. kontrollehet me maje te thikes..

Sherbeti:

2 gota uji sheqer

2,5 uje

Vetem perzihen me tel dore gjersa te shkrihet sheqeri.
Embelsira sapo nxirret nga furra i hidhet sherbeti i ftohte siper

Keshille.. munde te beshe pak me teper sherbet.. ngase e thithe te terin ambelsira.. ne fund pritet ne katrore .. dhe mbulohet e tera me KOKO


Ja vlene te pregatisim per BAJRAM ..
Ju befte mire dhe njeherit

GEZUAR FESTEN.!
nezi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:45   #10
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Puding me frutaPerberesit per 6 persona:
4 puding; 1 kg. dredheza; 4 banane; 3 kivi; qumesht; 250 gr. sheqer; kokos.
Pergatitja:I ziejme pudingat ne nje tablo te vogel. Hedhim bananet e grira edhe kivit e grir . Kur te zihet pudingu ia qesim bananeve dhe kivit permbi kur te ftohet i qesim dredheza dhe kokos.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:47   #11
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Torte e shpejtePerberesit per 10 persona:
4 pudinga vanilje,400 gr arra, 400gr arre kokosi (kokos, 40 gr biskota te bluara, 1 margarine, 1.5 kg qumesht dhe 12 luge (gjelle) sheqer,200 kg cokollate.

Pergatitja: Pasi te zihet qumeshti se bashku me sheqerin dhe margarinen, hedhim pudingat e shkrire me pare me pak qumeshet ose uje te ftohte.Kur pudingu te behet nje mase, ndahet ne 3 pjese. Ne njeren, hidhen arrat, ne te dyten kokosi dhe ne te treten biskotat e bluara. Pasi te perzihen mire , nje nje ene katrore ose tave shtroni masen me biskota ne menyre qe te jete rrafsh, me pas ate me arra dhe ne fund me kokos. Ne nje ene tjeter shkrini cokollaten me pak margarine. Te nxehte e shtroni mbi torte dhe e dekoroni sipas deshires
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:51   #12
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

GurabiePerberesit per 6 persona:nje gote jogurt; 2 veze; nje gote vaj lule dielli; miell sipas nevojes; sheqer; vanile; pecive; dhe uje.

Pergatitja: Bashkojme miellin me uje dhe bejme brume, pastaj i shtojme vajin dhe jogurtin. I shtojme sheqer e perziejm ia shtojme edhe vanilen dhe peciven dhe e vendosim ne nje tepsi katrore. E leme te piqet per 30:00 minuta.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:53   #13
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

BombicaPerberesit per 4 persona:
1-4 molla, 2-300 gr arra te bluara, 3-300 gr keksa te bluara, 4- 2 luge mjalte, 5- 200 gr kokos.

Pergatitja:Fillimisht i qeron 4 mollat dhe i bluan mandej 300 gr arra te bluara, mandej 300 gr keksa te bluar dhe ne fund dy luget mjalte. I gjithe materiali perzihet mire. Forma ju ipet ne forme te rrumbullakte dhe lyhen me kokos. Ju befte mire!
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:56   #14
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kuba ēokollatePerbersit:
• 100 gr. biskota te thata (psh."oro saiwa"), • 100 gr. kakao, • 50 gr. gjalp, • 4-5 luge sheqer, • 1 e bardhe veze, • rum.

Pergatitja: Grini biskotat (me dore ose duke perdorur nje shishe qelqi bosh), vendosini ne nje tas dhe shtoni kakaon, gjalpin dhe sheqerin. Perzjejini dhe me pas kontrolloni qe perberje te kete sheqer te mjaftueshem. Rrihni fort te bardhen e vezes dhe shtojeni tek perzjerja. Shtoni rumin aq sa perberja te jete e forte. Me pas me dihmen e duarve formoni kubat, rrotullojini mbi kakao ose mbi cokollate te grire dhe vendosini ne format prej letre. Lerini ne frigorifer derisa te forcohen.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-06, 09:58   #15
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

STRUDELPerberesit per 4 persona:
• 200 gr. miell • 2 luge vaj • pak kripe • 1,5 kg. molle• 50 gr. rrush te thate • 20 gr. stika • 2 luge recel • gjysem shkopi kanelle • 5 koke karafili

Pregatitja: Bashkoni miellin, kripen, vajin dhe uje aq sa duhet per te formuar nje brum elastik. Qeroni mollet, pritini ne feta dhe vendosini ne nje ene. Shtypni kanellen dhe karafilin. Hapeni brumin sa te formoje nje pete te holle. Lyeni te gjithe siperfaqen e petes me recel, shperndani siper tij fetat e molles, rrushin e thate jo shume te zbutur, stikat dhe erezat. Mbeshtilleni peten duke mbyllur fundet. Vendoseni ne nje tave dhe lereni ne furre 180 grade per 50 minuta.


__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.