Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
Emri
Fjalėkalimi
Tema tė vjetra Arkivi i forumitTemė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-07-12, 22:43   #61
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kodra Shiko postimin


**********
**********
**********


Mirė, se a duket mė i mirė apo se a zotėron pastėrtia le te vendos secili pėr veti, por, njė fėmij nuk mund ta vendos sepse ėshtė fėmij.

Nuk ke parė asnjėherė qė fėmijėt kur tė luajnė me rėrė, e kėrkojnė, pėr atė ka lėnė Zoti prindin pėr tė ja treguar rrugėn fėmijės.

Fėmiu nuk din tė lexoj ligj e as mendoj se ēka ėshtė mirė e ēka ėshtė keq, fėmiu vendos instiktualisht, nga mosdija dhe nga interesimi (kurioziteti).

Ky ligj ėshtė humbje kohe, ky ligj ėshtė fitim i honorareve pėr ata qė kanė shkruar, asgjė tjetėr.


Kodra
Pra edhe ti je i bindur se prinderit muslimanė ua dojnė fėmijėve tė vet tė mirėn mė shumė sesa prindėrit tjerė!? Dhe, prindėrit jomuslimanė, edhe doktora shkencash nėse janė, me qėllim i dėmtojnė shėndetin fėmijės sė vet duke mos e bėrė synet!?

mirė.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 04-07-12, 07:42   #62
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

Cka u pik Bajlozi me na bind qe bit tan mos me i'ba synet ? Ku e ka interesin ky ??!

Synetia behet n'aspektin e higjienit ! Estetika eshte offside !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 10:02   #63
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Pra edhe ti je i bindur se prinderit muslimanė ua dojnė fėmijėve tė vet tė mirėn mė shumė sesa prindėrit tjerė!? Dhe, prindėrit jomuslimanė, edhe doktora shkencash nėse janė, me qėllim i dėmtojnė shėndetin fėmijės sė vet duke mos e bėrė synet!?

mirė.


**********
**********
**********


E sheh sa bukur ėshtė tė diskutojmė!


Kėtu nuk ka tė bėjė me kėta prindėr apo ata prindėr ju a dojnė tė mirėn apo tė keqen fėmijėve tė vet.Kėtu ka tė bėjė me ndjenja religjioze te dy palėt!!!!!

E para qė ke pėrmend ti, besojnė se kjo formė ėshtė e shkruar dhe duhet tė pėrmbahet sipas religionit. E dyta qė ke pėrmend ėshtė sepse besojnė se religjioni i tyre nuk ka tė bėjė asgjė me kėtė formė.

Edhe tė parėt e edhe tė dytėt nuk mendojnė mė shumė se deri te shkalla e parė, si tė mbėrrijnė nė shkallėn e dytė, rrėzohen dhe thyejnė hundėt:).

Po tė kaploi dridhja e religjionit, nuk mund tė mendosh vetvetiu!!!!!

Rrethprerja preferohet edhe nga Mjekėt qė janė Mjek me plotkuptimin e fjalės, sepse ka Mjek dhe mjek e ka Prind dhe prind.


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 04-07-12 nė 10:04
Kodra Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 11:12   #64
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

Neve ,si duket,keme prirje edhe rasojne me ba hirre!
Ky ligj shperfaqe qendrime religjioze por ,ne rend te pare ka qellimepolitike!
Kurse neve ketu ,ceshtjen e fusim neper labirintet e paragjykimeve dhe neper erresiren e historise qe nise nga ketu e deri atje kur ,dikujt ju kujtua ,se si Judet do te dalloheshin nga popujt tjere !!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 13:32   #65
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

...kjo nuk ka lidhe me politike , por rrethprerja eshte obligim per muslimanet.

...edhe perpar popuje e ndrishem( jo veq jaudit) e kan praktiku rrethprerjn por nuk eshte tema se nga kush u praktikua dhe kush ka deshire me dite ma shum rreth kesaj historis duhet tju kethet librave te historianve. ...e mos na tregoj budalkin e vete.

...disve ju ka pjeke ne koke kjo budallaki se mjekesia ka thene dhe pse nuk jan te sigurte se a ka thene por veq kan ndegjua diqka ne intrnet dhe keshtu mundohen te na bindin.
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kosova19 : 04-07-12 nė 13:33
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 16:45   #66
Bajlozi i Zi
 
Anėtarėsuar: 22-02-12
Postime: 952
Bajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėmBajlozi i Zi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Cka u pik Bajlozi me na bind qe bit tan mos me i'ba synet ? Ku e ka interesin ky ??!

Synetia behet n'aspektin e higjienit ! Estetika eshte offside !
Mirė, Makresh,

rri ne nivel te hajres, se lukunisė i intereson veē numri.

Gjeje nje rresht, ose nje fjali te vetme, ku une kam shkru qe nuk duhet me u ba synet, ose qe nuk eshte mirė me u ba synet.

80% e popullsise se botes nuk bahen synet. (ne numerator respektiv)

Krejt cka po flas une eshte se po me pengon paragjykimi i tipit: "na jemi ma t'mirė se ata", "na jemi ma t'paqt se ata".

E me e kqyrė sot realitetin e muslimanėve nė krahasim me ata qė nuk bėhen synet, keto paragjykime thjesht nuk kanė bythė ku me u ulė. hiē.

Po mė pengon pse syneti, rrethprerja, duhet te mbrohet veē nga mulimanėt, ose veē nga tipat "hajra e halimja" qe veē me sallam ne goje sillen ksajde. Syneti, ne arsyet e veta, ne nismat e veta, ne inicialet e veta, nuk ka kuuurrfarė lidhje me muslimanėt. Kurrfare.
Kur ka lindė syneti si akt, si arsye, edhe si traditė, ne bote nuk ka pasė musliman as Kuran.
Me pengon pse ndihen kaq te sigurte per kopjimet qe i kanė ba prej popujve e feve tjera. 99% te traditave i kanė prej judėve e prej te krishterėve, edhe e mohojnė kete pa fije turpi e duke u shitru si superiorė kur janė nė fund tė pusit.


Kodra,

nuk ka mjek qe thotė "nuk duhet me u ba synet". Syneti eshte nje teme ndaj te ciles opinioni, kolektivja, duhet te qendroje neutral. Eshte personale. P E R S O N A L E.
Feja islame nuk e njeh personalen. Ta dikton si te vishesh, si te krihesh, si te rruhesh, si te ecesh, perndryshe te mbysin me gurė.

If ain't broken, don't fix it. thot amerikani.
Nuk mundesh me ia keput kemben femijes sot, per arsye se ti je i bindur se kur te rritet do te kete probleme me kancerin ne gishtat e asaj kembe.
Bajlozi i Zi Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 18:55   #67
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

''Synetia ėshtė synet pėr mashkujt" :)
__________________
pause
premium Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 19:10   #68
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Fatkeqesisht ne kete teme u fol me shume per ēeshtje te shijes seksuale, (a i knaq janes edhe halles ma shume me zhonge a pa zhonge), a doket ma i mire a ma i keq, a ma i semure eshte ai qe u ba synet a ai qe nuk u ba, etj.

Mirepo, ky ligj (Tema: Ligji kundėr synetit. Gjermani) ka nje arsyetim konkret: Eshte demtim serioz i organeve trupore te individit, prandaj duhet te behet vetem me deshiren e vet individit.

Sa i perket pastertia, papastertia, hijeshia e majes etj, le te vendose secili per veti (theksoj: per veti) se cka eshte me mire.

Kjo ideja qe "me synet doket ma i hijshem", (nashta doket, nashta s'doket, hijeshija varet nga shija ,) e verteton se muslimanėt 100% te besimit dhe te veprimeve e lidhin veē me seksin.
Jo po edhe c*cat doken ma te hijshme me nderhyrje kirurgjike, edhe buzet.
Nashta dikund ne Kuran shkruan qe femnat duhet me u ba synet me nderhyrje ne c*ca. Ne Kuran shkrun gjithēka. Edhe kur ban seks me fmi 6 ose 8 vjeē, me Kuran lejohet. Bile, femija 6 vjeē duhet me qenė falenderues ndaj allahut qe ia ka mundesu me u dhunu nga nje plak dilingji.

nejse
Bajloz_qysh po shifet ti nuk e ke njet t'i len dallaveret,po nejse,u mesuam me ty..aman mos i perziej postimet dhe mendimet e bashkebuseduesve nderveti,nuk kam thene une asgje per estetike, ,shko lexo edhenjehere!!!!! kam thene se eshte ritual hiegjienik dhe asgje tjeter!!!!!!

ps:e shof qe po pelset nga inati qe askush nuk ka mendimin tend,jo me kete fjalor qe perdor ti JO!!!!!! sa me shume shpreh mendimet tua aq me shume po bie niveli yt,per keqardhje, besom!!!!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 19:17   #69
Kosova19
 
Avatari i Kosova19
 
Anėtarėsuar: 29-11-07
Postime: 801
Kosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuarKosova19 i respektuar
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

PERPARESIT E SYNETIS (CIRKUMCIZIONIT-RRETHPRERJE)

Dr.Brian J.Morris Univerziteti i Sidnejit

Gjate tere historise syneti(rrethprerje) ishte nje teme emocionale por edhe iracionale.kjo qendron ne ate se pjeserisht ishte pyetja e nderhyrjes ne organin seksual ne krahasim me shpuarjen e veshit.

Ne dy shekujt e kaluar ishte i dukshem trendi i shmangjes se prinderve per ti bere synet(rrethprerje)femijet e vete.Na jane te njohur rastet kur eshte bere shtypja mbi prinderit nga ana e personelit medicinal,per mosberejen e synetit,posacerisht kur ishte fjala mbi perkatesit e grupeve fetare te cilet e praktikojne synetin (rrethprerjen).Kjo bie ne kundershtim me situaten e para disa viteve,ku te gjithe te posalindurit ne Australi i benin synet(rrethprerje).Por ne keto 20 v.e kaluar numri i tyre ka rene ne 10%.
Por koheve te fundit jemi deshmitare ne kthimin e praktikes se synetise (rrethprerjes).Me rritjen e deshmive shkencore te cilet na tregojne perparesine e synetise se femijeve."College of Pediatrics"nga Australia ka publikuar ne Maj te vitit 1996 formulimin duke e marrur nje vendim te ri per kete ceshtje.(2)Ne kete dokument u behet apel mjekeve qe detajisht te informojne prinderit mbi perparesite shendetesore te synetis(rrethprerjes).Mesazhet e njejta ka dhene edhe "Canadia Pediatric Society"ku eshte pershkruzar perparesia dhe rreziqet e synetis.Ndersa American College of pediatrics ka Marre poziten e njejete per syneti.(rrethprerje).

Ne kete teme ne do te koncentrohemi ne perparesine e synetis(rrethprerjes)si mbrojtje kunder semundjeve ngjitese ,duke perfshire ketu edhe semundjet seksuale.Ndoshta duhet te permendi se une jam prof.ne univerzitetin e Sidnejit dhe njeherit jam edhe hulumtues ne fushen e virologjise kanceroze ne organet seksuale.Nuk jam cifut e as juriste per ate shkak nuk jam partiak ne ceshtjen fetare apo ne aspektet medicinare juristike dhe per kete shkak jam ne gjendje qe kete teme te konsideroj racionalisht.Vete fakti se rreziku me i madhe nga infekcionet tek rinia (qe nuk eshte bere synet)qendron ne ate se pjesa e lagesht e penisit e cila eshte e mbluar me lekure e shpejton rritjen e organizmave.Ne vitet e 50'ta dhe 60'ta te shekullit te kaluar ne SHBA dhe Australi femijet u benin synet menjeher mbas lindjes.Na ate kohe synetija eshte bere per shkak te higjienes,per shkak te ndalimit te fimozes (ngushtimi i lekures),si dhe prevences kunder kancerit ne penis-trendi mosberjes sesynetit(rrethprerjes)ka filluar para 20v.ku"American Academy of Pediatrics Committe"me 1971 ka ardhur ne perfundim se :Nuk ekziston deshmi valide medicinale per te bere syneti(rrethprerje),me vone kjo pikepamje eshte zevendesuar me :nuk eshte apsolut valide, duke e zevendesuar dukshem me 1989 ne:Njohurit e reja mbi perparesin shendetesore(49).

Dr Edgar Schoen Kryetari i grupit punues per ceshtjet e synetis(rrethprerjes)prane Akademis Amerikane per pediatri,ka deklaruar perparesit e synetimit rutinor te femijve si mase preventive shendetsore i tejkalon rreziqet te kesaj nderhyrjeje.(48)Ne periudhen prej 1985-1992 eshte shtuar numri i synetive(rrethprerje)te meshkujve ne moshe te rritur.
Ne te njejten kohe Dr schoeni ka bere te ditur qe ekziston lidhja ndermjet "moszbatimit" dhe infekcioneve te kanaleve te ujit(urines),dhe qe kjo lidhje nuk bazohet ne kushte paraprake por se eshte me se e sigurte.Ne te njejten kohe jane vertetuar faktet per mosberjen e synetis dhe infekcioneve tjera duke perfshire edhe Siden.Ne baze te kesaj Dr Schoen vjen ne perfundim se synetija(rrethprerja)e femijve mund te shikohet si mase preventive ,qe eshte e njejte me vaksinimin,ku rrallehere mund te paraqiten efektet negative dhe komplikacionet tjera por te cilat jane te castit dhe te thjeshta derisa perparesit jane pozitive dhe evidente per tere jeten.
Keto perparesi perfshijne,zvogelimin e problemit te fimozes)(17)reduktimi i infekcioneve ne kanalet ujit(urines),probleme te pakta me reakcioningjate pubertetit ,reduktimi i semundjeve te cilet transmetohen permes marredhenjeve seksuale,pengimi i kancerit ne penis ne moshen mesatare dhe ne pleqeri,reduktimi i problemeve urologjike.Sic mund te shohim,perparesit jane te ndryshme per te gjitha moshat.
Mjeket e femijeve marrin ne konsiderim vetem problemet e mundeshme gjate aplikimit te synetis.por urologet e shumte te cilet i sherojne shkaqet e mosberjes se synetis(rretprerjes) tek meshkujte nuk kuptojne se perse nuk behen synet te gjithe femijet.(47,48)Synetimi i femijeve me te moshuar eshte ne rritje,por me vite rritet edhe rreziku i pasojave(gjate narkozes psh).Dr Scheni vjen ne perfundim duke marre parasysh,perparesit shendetesore afatgjate,dhe synetimi i femijeve te vogel eshte i preferuar(48).
Edhe nje autoritet tjeter ne kete fushe eshte Dr Tom Wiswell i cili thote:Une si mjek i femijve mundóhem qe femijte dhe neherit provoj te beje ate cka eshte me se miri per ata.Nje kohe te gjate isha kundershtare i synetis(rrethprerjes)...por dalengadal e nderrova mendimin time.(56,57)
Lenda e hulumtimit ishte edhe rreziqet e synetis.Ne spitalet e ushtrise amerikane ndermjet viteve 1980-1985 jane lindur 136.000 femije,prej te cileve jane bere synet 100.000 prej tyre .Tek 193 femije pati nderhyrje(O,19%)ku jane paraqitur komplikacionet te cilet nuk jane perfunduar me vdekje.prej 36.000 femijve te cilet nuk jane bere synet(rrethprerje),Tek 86 femije jane paraqitur komplikacionet apo (0,24%),ku dy femije kane vdekur.(58).Ne spitalin Slloane ne Nju Jork jane bere 11.000 syneti,pati vetem 6 nderhyrje shkaku i komplikacioneve qe jane paraqitur dhe asnje fermije nuk ka vdekur(44).Kurrfare pasoje psikologike nuk jane vertetuar.(46).Sasia e kortizones gjate dhe mbas nderhyrjes mjekesore na tregon qarte se foshnjat e posalindura e rregjistrojne nderhyrjen,por kjo dhembje eshte afatshkurte,kjo sqarohet edhe me lehte duke shikuar nga ana tjeter,semundjet te cilat shkaktohen nga moszbatimi i synetis.Anestezioni lokal ne forme te vajit e pakeson dhembjen tek foshnjat,ndersa disa foshnja nuk ndiejne fare dhembje para dhe gjate nderhyrjes pa anestezi.
Kundershtaret e synetis deklarojne se eshte e domosdoshme higjiena e penisit.Me kete pranohet fakti se mbrenda lekures se penisit ndodhe dicka e demshme.Sipas nje anketes te bere me studentet Anglez:Higjiena e penisit praktikisht nuk e kziston fare(44).dr Terry Russel shkruan ne "Medical Observer2Mashkulli i cili kujdeset per higjienpara dhe mbas marredhenjes seksuale,para se te bjen te flej(qe do te thote se menjeher lahet,sepse ne rrethin e nxehte dhe te lagesht mbrenda lekures se penisit shumezohen bakteriet?(44)

-vazhdon-
__________________
"Ringjalleni tė vėrtetėn duke e pėrhapur dhe duke e pėrkujtuar, mbyteni tė kotėn duke e refuzuar dhe duke e bojkotuar" nga vllau ynė Muhamed et-Temmimi.
Kosova19 Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 19:19   #70
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Ligji kundėr synetit

mos e ngucni bajlozin, se edhe aq keq nuk e ka a !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 20:00   #71
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Re: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
Bajloz_te deshiroj mbremje te qete!

ps:merre veten me te mire, tregohu pak zotni!!!!
hallushe, nuk e kem mire Bajllyzen, mos ja nxin per te madhe, per qka thone me men nuk ka, hahah...
 
Vjetėr 04-07-12, 21:17   #72
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Ligji kundėr synetit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Bajlozi i Zi Shiko postimin
Mirė, Makresh,

rri ne nivel te hajres, se lukunisė i intereson veē numri.

Gjeje nje rresht, ose nje fjali te vetme, ku une kam shkru qe nuk duhet me u ba synet, ose qe nuk eshte mirė me u ba synet.

80% e popullsise se botes nuk bahen synet. (ne numerator respektiv)

Krejt cka po flas une eshte se po me pengon paragjykimi i tipit: "na jemi ma t'mirė se ata", "na jemi ma t'paqt se ata".

E me e kqyrė sot realitetin e muslimanėve nė krahasim me ata qė nuk bėhen synet, keto paragjykime thjesht nuk kanė bythė ku me u ulė. hiē.

Po mė pengon pse syneti, rrethprerja, duhet te mbrohet veē nga mulimanėt, ose veē nga tipat "hajra e halimja" qe veē me sallam ne goje sillen ksajde. Syneti, ne arsyet e veta, ne nismat e veta, ne inicialet e veta, nuk ka kuuurrfarė lidhje me muslimanėt. Kurrfare.
Kur ka lindė syneti si akt, si arsye, edhe si traditė, ne bote nuk ka pasė musliman as Kuran.
Me pengon pse ndihen kaq te sigurte per kopjimet qe i kanė ba prej popujve e feve tjera. 99% te traditave i kanė prej judėve e prej te krishterėve, edhe e mohojnė kete pa fije turpi e duke u shitru si superiorė kur janė nė fund tė pusit.
.
Jo nuk eshte mir Bajloz !

Leri numrat e hapi syt e mendjes pak ! 80% te mos behen kurr synet, dhe muslimanet nuk do t'ofendojn askend per kete pune ! Ceshtje private, qe s'ka ēka t'hyn tye ne pune. Muslimanet kan per obligim te sillen me se miri, te jen me te pastėrtit dhe me te urtit sepse besojn 1 Zot, duke refuzuar ēdo kushti per t'i shoqeruar atij "shok" ne adhurim.

Lexova per synetin ne zvicerr, dhe rash ne nje forum ku edhe ateistet i kishin be synet femit e tyre, jo per arsye fetare, por thjesht higjienike ! Per te njejtet arsye behen edhe hebrenjt, edhe muslimanet.

Nese nuk e ke dit, musliman ishte edhe Musai (Moisiu) a.s., Jezu Krishti (Isa) a.s., dhe ngritu shkalles se profeteve deri tek i pari i tyre, Ademi a.s., qe te gjithe, sipas Kur'anit adhuruan 1 Zot, dhe thirren ne adhurimin e 1 Zoti te vetem ! Musliman ishte edhe njeriu i pare Bajloz, dhe kte, s'ka kush e mohon dhe s'mund si ta mohon sepse deshmohet edhe ne Tevrat edhe ne Ungjill, dy libra per te cilet deshmon Kur'ani si te shpallura nga i njejti Zot !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 04-07-12 nė 21:19
Makresh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 21:48   #73
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

...

Do ishte mire, sa nuk jemi shprrallu krejt,me ja fut drynin kesaj teme pa kurfar rendesie!

Propozoj ,keshilloj ...dhe pasi gezoj imunitet = urdheroj!

ps.Baljoz,maje veten burre!Shperlarja nuk eshte e preferuar,pra ti e din me se miri ...nuk ishte urdher,...keshille :) ( nuk je ti edhe asi ēfare po prezantohesh ketu,duhet te jeshe me i mire se kaq,...sensi i gjashte nuk me mashtron ...nejse nganjehere me mashtron ...psh,Afrika humbi ne kampionatin Europian ...dhe e tera ishte nje komplot vetem per faktin se jane te zi nga ngjyra ,..jo dresset ,por lojtaret )


.
Alima Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-07-12, 22:00   #74
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji kundėr synetit

Alima,kam me te ngu !


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.