Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
Emri
Fjalėkalimi
Tema tė vjetra Arkivi i forumitTemė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-05-12, 06:32   #1
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim A do te shkojne fetaret ne ferr

duke u bazuar mbi historine e jetes neper shekuj -mbas kombeve kan filluar te lindin shum fe dhe ne fakt historia deshmon se me se pari u treguan shnejat e marrveshjes gjuha muzika rracat dhe kulturat njerzore mbi glob ne planet para qdo feje e keshtu filloj zoti ta zhvilloj njeriun ne tru e ne ide per punen -
dhe ti jap idene e gjuhes -gjuha pra ehst e shejte mjeti ma i persosur i marrveshjes qe ua mundsoj perendia njerzve me intelegjence -ne ket menyre nepermjet gjuhes u krijuan te gjitha format e vetedijes -
Zoti duke qene i aft dhe i vetedijshem e krijoj gjuhen e pastaj dal ngadal edhe kulturen duke u gezuar ai per vlerat e tilla te afta te njeriut ja mundsoj zhvillikmin e artit dhe muziken e jeten ku do njeriu filloj pastaj te moshet duke i besuar dhe duke e falenderuar per vlerat -por ma vone qka ndodhi -
disa njerz duke qene mosmirnjohs ndaj zotit filluan ti shkelin te gjitha keto vlera edhe aftesine enjeriut per shkence e per kulture per muziken per artin dhe modernizmin - DAL NGADAL JA DHA EDHE VEPRIMIN PER TE KRIJUAR ME DORE E ME KEMBE PER TI SHERBYER JETES NE ZHVILLIM-
pERENDIA FILLOJ TE GEZOHET SE PO E AFTESON NJERIUN DHE ME GJUHE ME KULTUR E ME ARRITJE KU NJERIU FILLOJ DIJEN DHE SHKENCEN -
PERENDI A FILLOJ SHUM TE GEZOHEJ PASI QE NJERIU PO AFTESOHEJ DHE PO LUANTE RROL NE NATYRE RROL ZHVILLUES DHE AFTESUSES
ne shkence e ne dije te gjera duke u gezuar se njeriu me ket aftesi zhvillim her do kur do do te gjendet ne rrole te mdha te jetes dhe te natyres -
e te hapsirave -
Qka ndodhi pastaj -ne skene dolen fete duke shfrytzuar gjuhen dhe kulturen qe ishte formuar e fete as nuk e kishin formuar njeriun as punen as gjuhen as kulturen as zhvillimin -ato gjithqka kishin stagnuar konzervuar me bestytni dhe me ndaljen ehovit te zhvillimit me fanatizem duke bllokuar idete me ane te fanatizmit duke u koncentruar vetem ne nje ide pa rezultate as nuk prodhojne kulture as aftesi as kapital vetem konzervatizem fanatizem dhe lufte fetare -
Perendia duke u hidhruar ne keta njerz ka caktuar per ata ferrin


lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 10-05-12, 06:35   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

Kte njerz duke u munduar te shuajne punene Perendise kulturen qe perendia me mund te madh ja dha njeriut keta ezhvillojne errsiren pa alternative dhe bezdisin perendine -ndersa kulturat e forumuara qe deshti vet perendia ju ka lute zoti ne shpirtin dhe gjuhen origjinale
pasurine qe ua dha perendia njerzve ua dha artin kulturen muziken gjuhen aftesine
te gjitha keto esht munduar ti ndaloj feja gjoja si mekate -pe r te shendrruar njeriun ne nji diqka
qe quhet ma shum se absurd ne prapambeturi
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:48   #3
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

puna kunder zhvillimit dhe njeriut qe zoti ja dha ne kulture njeriu ather ne formim dhe ne zhvillim kishte origjinalizem i drejtohej zoti drejt per se drejti nga gjuha dhe forma qe ja dha ne zhvillim dhe aftesim -njeru pa ndihmen efese i zbuloj zjarrin dhe te gjitha gjuhen jeten dhe besimin ne zot -
ndersa feja sot po emerr primatin per gjithqka -
duke i bllokuar te gjitha zhvillimet eshkences dijes dhe te atyre qka dha perendia sepse perendia deshti ta ngris njeriune nivele te larta per qellimet q evetem perendia i din-
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:49   #4
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

feja po predikon fanatizem konzervativizem dhe ndasi perqarje te mdha dhe ngecje zhvillimesh asnji gjylpane s eka zbuluar asnji medikament as nje inovacion
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:51   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

njerzit qe shkojne pas fese shkojne pas urrejtjes dhe gjakdreerdhjes fanatizmit pa alternativa dhe rreziqeve per tu bllokuar gjithmone ne nje mendesi pa alternative ather zoti pse e paska krijuar njeriun qe te stagnon gjithmone -as grurin as patatet as uhsqimet nuk i ka zbuluar feja por dija qe ne dha perendia
kjo esht nje e vertete se as te mbjellat nuk i ka bere feja e qfar meritash paska ather perveq se emer r primatin
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:54   #6
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

Merita i takon dijes dhe logjikes trurit qe na e dha perendia njeriu me kulturen dhe dijen qe na e dha perendia me kombin dhe gjuhen me tekniken shkencen idete qe vet perendia na i dha ne trurin e mrekullueshem njeriu zbuloj dhe po zbulon por asgje deri me tani nuk esht zbuluar neper mes te fese por nepermes te dijes qe na e dha perendia zoti vet dhurate njerzimit
e deri me sot te gjitha dijet e aftesite qe na i fali perendia u mundua ti merr feja pa merita deri sa ajo a slaborator as dijetar as shkence praktike nuk pati per veq se rrezou e qou me lutje
a esht kjo sjellje kunde rperendise deri sa perendia na dha aftesi e na solli ne toke jo per tu rrezuar e quar me lutje por per te levizur e per te punuar
-
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:56   #7
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

perendia ne vend te fese na e dha mendimin etiken ligjet dhe drejtesine ne drejtesi nuk hyn feja askund ne ligje dhe ne vepra qofshin ato penale apo rregullore njerzore askund feja nuk i zbuloj normat por drjetesia -feja nuk ka ligje as amndamente as nene a skushtetute por njeriu me ndihmen e zotit i zbuloj edhe rregullat
ku do feja mundohet te ja marr primatin e do te shkojne ne ferr fetaret per ket sjellje qe pengojne njerzimin dhe nxisin fanatizma urrejtje e luftra shtrohet pyetja -ket e din perendia sigurisht

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 10-05-12 nė 06:56
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:57   #8
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

Perendia ka thene me punua me u zhdervjelltsua perendia ka thene ai qe rrin pa pune esht mekat i madh dhe q e nuk kontribon ndersa feja thot lutu dhe vetem lutu askund nuk thot perendia lutu por puno vepro
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 06:59   #9
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

feja si duket po del si sabotim i asaj qka thot perendia sepse feja veq me lutje kush do ti kishte mbjelle arat dhe farerat e kush do ti kishte vere studimet as hoxha a sprifti a skisha as gjamija por keto kan marre penge njerzimin dhe po duan te marrin porimatin per ti fute ne fanatizma te pa krye te pa rrugdalje -
ky rreziki perqrjes s enjerzimit nepermes te nje ideje qe quhet fe nuk esht e besueshme se e ka nda perendia ket rrisk per njerzimin ne ket jete por perendia ua dha gjuhen emarrveshjes -edhe feja e perdore gjuhen at qka eka zbuluar njeriu e jo feja njeriu e ka zbuluar gjuhen me ndihmen eperendise perendia ja ka dhene trurin enjeriu dal ngadal eka aftesuar at
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:09   #10
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

deri sa njeriu bente mund te madh per te zbuluar zjarrin dhe me ane te gureve qe kishte derguar zoti dhe mjetet e zjarrit njeriu beri mund e sa per fe feja ather nuk ka ekzistuar e si paskemi jetuar pra ne pa fe feja ka dale vone me miljona vite njeriu jetoj pa fe vetem me ndihmen e dijes dhe teklultures me shenja e pastaj me gjuhen -
te gjitha keto vler ja dha perendia qe feja sot ja atribuon vetes -a esht e drejte kjo a po mos esht plagiatizem skizem karrierizem mekat dhe gjynahe q eben feja i a merr meritat njeriut qe i mori origjinal nga ndihma e zotit qysh se u krijua njeriu
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:10   #11
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

duke pa ne oirigjinal se jan dy faktor ne natyre zoti dhe njeriu me mundin e tij -pra mundi i perendise dhe mundi i njeriut gjithqka ne jete njeriu e arrine me punen me praktiken e jo me fe -
shkolla dhe dija nuk erdhen nga feja dhe zoti e pershendete ket
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:11   #12
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

shkolla beri dijen institucionin ligjin shpikjen dhe gjithqka ne asnje gjami ne asnje kishe nuk u studjua per ingjinjer e as per asnje profesion por ne shkolla shkolat jan te njeriut dhe merita e zotit ato jan te shejta aftesi e perendise dhe njeriut
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:12   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

gjithqka krijoj perendia e krijoj origjinal e jo feja feja nuk ja dha kraht zogut por perendia origjinalizmi i zotit shum kohe me miliarda vjet para se te linddte qdo lloj efej prandaj feja po merr gjithqka si merite te saj fetaret mund te shkojne ne ferr
lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:17   #14
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A do te shkojne fetaret ne ferr

Me kto men, liriki do t'shkoje n'ferr.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 10-05-12, 07:18   #15
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: A do te shkojne fetaret ne ferr

keto jan mekate qe i merren origjinalizmes dhe ndihmes s e zotit natyres per forcen dhe dijen e saj -njeriun ekrijoj zoti me gjuhe per tu marr vesh me te ja dha aftesine e gjuhes e feja ja mori gjuhen njeriut dhe e futi neper kisha e gjamia -por kjo ehst gjuhe qe esht krijuar me ndihmen eperendise ejo te fese shum kohe para s ete krijohet feja e ndersa po don te krijohet kombi musliman politik -kombi musliman politik ose katoliko centrist po don te marr primatin mbi gjuhen kombtare kulturen traditat artin muziken e gjithqka qe e ka krijuar perendia dhe njeriu me mundin evet shum kohe para feje feja ka dale per te ja marre per te ja shuar te gjitha per nje qellim -krijimine nji kombi fetar qe duke ndejtur e duke u lutur te krijoihen gjanat por esht vertetuar se dija
e perendise na ka krijuar per te levize dhe per ti krijuar gjanat me mund te madh -provoni te gjith sikur terrijme dhe vetem telutemi asgje nuk do te krijohet por do ne na mbuloj fundi anarkia tmerri katatsrfoa per gjithqka duhet me levize ndersa feja i mson duke ju thene rri dhe lutu se zoti i qon te gjitha por zoti nuk qon zoti ka krijuar tjeter model qe fejka esht kunder atij
zoti ka krijuar punen e levizjet ne qellim te punes gjuhen si mjet marrveshje gjua eshte shejte qe e ka marre feja te sherbeht me te per ta ndaluar ne kulture dhe ne veprim


lirik Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.