Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona Administrative > Tema tė vjetra
Emri
Fjalėkalimi
Tema tė vjetra Arkivi i forumitTemė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-09-12, 22:33   #1
Codexx
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-08-12
Postime: 386
Codexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėm
Gabim Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Imagjinoni botėn pa myslimanėt

Kadal mos u gezo se tmerr eshte bota pa mysliman, katastrof ! po me dukt po i shoh Murrizin, Gurin Artistin ka ju qesh shpirti kur te lexojn titullin duke shpif per arabet hahaha por zhgenjehen kur ti bin temes ne fund duke e lexuar

02/09/2012

Po, ejani ta shohim si do dukej bota pa myslimanėt ?
Pa myslimanėt nuk do tė kishim :
Kafe
Kamera
Fizikėn eksperimentale
Shahun
Sapunėt
Shamponin
Parfume
Ujitje
Bravėn me kod
Risi arkitekturore (mė tė theksuara Katedralet gotike evropiane qė pėrshtatėn kėtė teknikė dhe qė ndikoi qė ndėrtesa tė jetė mė e fortė, dritaret bojėtrėndafili ,ndėrtesat kubike, kulla tė rrumbullakėta, etj)
Boshtet me gunga, motor me djegie tė brendshme, valvola , Pistona
Instrumentet kirurgjike
Anestezi
Helikopter
Trajtimi i Cowpox
Stilograf
Sistemin e numėrimit
Algjebra / Trigonometria
Kriptologji moderne
Tri vakte pėr ngrėnie (supė mish / peshk, fruta / arra etj)
Gota kristali
Qilima
Verifikimet
Kopshte qė i pėrdorin pėr bukuri dhe meditim nė vend tė bimėve dhe kuzhinave
Universitete
Optikė
Muzikė
Furēė dhėmbėsh
Spitalet
Larje
Jorganėt
Busullėn pėr marinarėt
Pijen e ėmbėl
Lavjerrės
Braille
Kozmetikė
Kirurgji plastike
Kaligrafi
Prodhim i letrės dhe rrobave
Ishte njė mysliman i cili e kuptoi se drita hyn sytė tanė, ndryshe nga grekėt, tė cilėt mendonin ne emitojmė rrezet , dhe kėshtu shpiku njė aparat fotografik nga ky zbulim.
Ishte njė mysliman i pari qė u pėrpoq pėr tė fluturuar nė vitin 852, edhe pse kjo iu atribuohet Vėllezėrve Wright .
Ajo ishte njė mysliman me emrin e Xhabir ibn Hajjan i cili ishte i njohur si themelues i kimisė moderne. Ai transformoi alkiminė nė kimi.
Ai shpiku:
distilim,
pastrimin,
oksidimi,
avullimi, dhe
filtrimit.
Ai gjithashtu zbuloi acidin sulfurik dhe nitrik.
Njė myslimani me emrin e Al-Jazari i cili ėshtė i njohur si babai i robotikės.
Myslimani ishte edhe arkitekti i kėshtjellės sė Henry V-sė.
Ishte mysliman ai i cili shpiku gjilpėrėn pėr tė thithur katarakt nga sytė, njė teknikė e pėrdorur ende sot.
Ishte myslimani ai i cili nė fakt zbuloi vaksinim, dhe jo Jenner dhe Pasteur.
Perėndimorėt qenė qė vetėm sollėn atė nga Turqia
Ishin myslimanėt qė kanė kontribuar shumė pėr matematikė si Algjebra dhe Trigonometria, e cila ishte importuar nėpėr Evropė 300 vjet mė vonė nė Fibonnaci dhe pjesėn tjetėr.
Ishin myslimanėt tė cilėt zbuluan se Toka ėshtė e rrumbullakėt, 500 vjet para se Galileo ta bėnte atė.
Lista vazhdon ………..
Vetėm imagjinoni njė botė pa myslimanėt .
Tani mendoj se ju ndoshta do thoshit , ‘vetėm imagjinoni njė botėn pa terroristėt’. Atėherė unė do tė pajtohesha, bota do tė jetė njė vend mė tė mirė, pa ato copa ndyrėsie.
Por pėr ti fajėsojmė si pėrgjegjės tė gjithė njerėzit njė grupi pėr veprimet e pak prej tyre ėshtė injorancė dhe racizėm .
Askush nuk pret qė tė krishterėt ose ‘njerėzit e bardh’ tė llogariten pėrgjegjės pėr veprimet e Timothy McVeigh (bombardimeve Oklahoma) ose Andreas Brevik (vrasja Norvegji), ose njeriu armė qė shtiu nė kokė tė kongresistes Giffords , qė plagosi 12 njerėz dhe vrau 6 tė tjerė, dhe me tė drejtė, sepse ata nuk kanė asgjė tė bėjė me kėto incidente!
Ashtu si pjesa tjetėr e 1.8 miliard myslimanėve kanė asgjė tė bėjė me kėtė incidente!Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Codexx : 03-09-12 nė 22:39
Codexx Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 04-09-12, 11:23   #2
achiles
 
Avatari i achiles
 
Anėtarėsuar: 03-07-11
Postime: 274
achiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėmachiles i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Titulli: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Codexx Shiko postimin
Imagjinoni botėn pa myslimanėt
E imagjinova, dhe ndjeva lezet gati orgazem!
achiles Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-09-12, 16:24   #3
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Ruj Zot muslimanet Shqiptar..

..sa per ata aziaktik! Pa ta vec sulmet vetevrasese kishin me qene te pa zbuluara.

.
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-09-12, 16:29   #4
Codexx
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-08-12
Postime: 386
Codexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėmCodexx i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Nuk jeni te sinqert ne pergjigj. nejse e kom dite se keshtu keni me reagu ne munges te zemergjersis me i pranu faktet qe evropa edhe perendimi u kon shkret pa islam musliman e arab
Codexx Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-10-12, 14:47   #5
debora
 
Anėtarėsuar: 24-09-12
Postime: 10
debora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashurdebora shumė i dashur
Gabim Re: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Codexx Shiko postimin
Imagjinoni botėn pa myslimanėt

Kadal mos u gezo se tmerr eshte bota pa mysliman, katastrof ! po me dukt po i shoh Murrizin, Gurin Artistin ka ju qesh shpirti kur te lexojn titullin duke shpif per arabet hahaha por zhgenjehen kur ti bin temes ne fund duke e lexuar

02/09/2012

Po, ejani ta shohim si do dukej bota pa myslimanėt ?
Pa myslimanėt nuk do tė kishim :
Kafe
Kamera
Fizikėn eksperimentale
Shahun
Sapunėt
Shamponin
Parfume
Ujitje
Bravėn me kod
Risi arkitekturore (mė tė theksuara Katedralet gotike evropiane qė pėrshtatėn kėtė teknikė dhe qė ndikoi qė ndėrtesa tė jetė mė e fortė, dritaret bojėtrėndafili ,ndėrtesat kubike, kulla tė rrumbullakėta, etj)
Boshtet me gunga, motor me djegie tė brendshme, valvola , Pistona
Instrumentet kirurgjike
Anestezi
Helikopter
Trajtimi i Cowpox
Stilograf
Sistemin e numėrimit
Algjebra / Trigonometria
Kriptologji moderne
Tri vakte pėr ngrėnie (supė mish / peshk, fruta / arra etj)
Gota kristali
Qilima
Verifikimet
Kopshte qė i pėrdorin pėr bukuri dhe meditim nė vend tė bimėve dhe kuzhinave
Universitete
Optikė
Muzikė
Furēė dhėmbėsh
Spitalet
Larje
Jorganėt
Busullėn pėr marinarėt
Pijen e ėmbėl
Lavjerrės
Braille
Kozmetikė
Kirurgji plastike
Kaligrafi
Prodhim i letrės dhe rrobave
Ishte njė mysliman i cili e kuptoi se drita hyn sytė tanė, ndryshe nga grekėt, tė cilėt mendonin ne emitojmė rrezet , dhe kėshtu shpiku njė aparat fotografik nga ky zbulim.
Ishte njė mysliman i pari qė u pėrpoq pėr tė fluturuar nė vitin 852, edhe pse kjo iu atribuohet Vėllezėrve Wright .
Ajo ishte njė mysliman me emrin e Xhabir ibn Hajjan i cili ishte i njohur si themelues i kimisė moderne. Ai transformoi alkiminė nė kimi.
Ai shpiku:
distilim,
pastrimin,
oksidimi,
avullimi, dhe
filtrimit.
Ai gjithashtu zbuloi acidin sulfurik dhe nitrik.
Njė myslimani me emrin e Al-Jazari i cili ėshtė i njohur si babai i robotikės.
Myslimani ishte edhe arkitekti i kėshtjellės sė Henry V-sė.
Ishte mysliman ai i cili shpiku gjilpėrėn pėr tė thithur katarakt nga sytė, njė teknikė e pėrdorur ende sot.
Ishte myslimani ai i cili nė fakt zbuloi vaksinim, dhe jo Jenner dhe Pasteur.
Perėndimorėt qenė qė vetėm sollėn atė nga Turqia
Ishin myslimanėt qė kanė kontribuar shumė pėr matematikė si Algjebra dhe Trigonometria, e cila ishte importuar nėpėr Evropė 300 vjet mė vonė nė Fibonnaci dhe pjesėn tjetėr.
Ishin myslimanėt tė cilėt zbuluan se Toka ėshtė e rrumbullakėt, 500 vjet para se Galileo ta bėnte atė.
Lista vazhdon ………..
Vetėm imagjinoni njė botė pa myslimanėt .
Tani mendoj se ju ndoshta do thoshit , ‘vetėm imagjinoni njė botėn pa terroristėt’. Atėherė unė do tė pajtohesha, bota do tė jetė njė vend mė tė mirė, pa ato copa ndyrėsie.
Por pėr ti fajėsojmė si pėrgjegjės tė gjithė njerėzit njė grupi pėr veprimet e pak prej tyre ėshtė injorancė dhe racizėm .
Askush nuk pret qė tė krishterėt ose ‘njerėzit e bardh’ tė llogariten pėrgjegjės pėr veprimet e Timothy McVeigh (bombardimeve Oklahoma) ose Andreas Brevik (vrasja Norvegji), ose njeriu armė qė shtiu nė kokė tė kongresistes Giffords , qė plagosi 12 njerėz dhe vrau 6 tė tjerė, dhe me tė drejtė, sepse ata nuk kanė asgjė tė bėjė me kėto incidente!
Ashtu si pjesa tjetėr e 1.8 miliard myslimanėve kanė asgjė tė bėjė me kėtė incidente!

Nuk eshte mekat te lindesh injorant por te vdesesh I tille!
E shoh qe paske sjelle material nga sitet islamike te cilat mund te jene cdo gje vetem te verteta jo por sidoqofte arabet punojne me moton :genje ,genje se dic mbetet!
Algjebra ,zoteri Codex ka qene shume e njohur tek greket ,egjiptasit e babillonasit e vjeter ,je budalla nese mendon se pa njohuri matematikore u ndertuan piramidat !
Sapunin e perdoren te paret babillonasit 2800 vite para eres tone ,letren te paret e zbuluan kinezet ,numrat qe sot njihen si numra arab arabet I pervetesuan nga induset ,sistemin e ujitjes te paret e perdoren egjiptasit,ideja per fluturim vertical (helicopter) vjen nga Kina por qe arriten ta jetesoni vetem evropianet ,idene e fluturimit mund ta kene pasur shume njerez por te paret qe arriten ta jetesoni ishin vellezerit Wright(edhe djali I halles time kur ishte femije tentoi te fluturoj por perfundoi ne spital haha),vaksonimin (jo ne kete menyre qe njohim sot) te paret e praktikuan kinezet dhe induset por vaksionimin modern e jetesoi Pasteri ,universiteti I pare modern eshte I Bolonjes ndersa si lloje tjera edukimi njihet Akademia e Platorit ,ne boten muslimane Medresja e Marokut dhe e Kajros jane te parat por ne medrese e dine se cka mesohet ,nuk kam nevoje te perkujtoj, etj etj etj
Te ndalemi te shkencetaret e te ashtuqujatures Islamik golden age ,ne epoka e islamik golden age njihet si epoke ku shkencetaret nga te githa religjionet perkthenin literature shkencore te infuencuar nga shkencetaret greke ,ndersa shkencetaret qe sot ju mundoheni ti paraqitni si musliman do te duhet te dini qe ata shumica vinin nga Persia dhe kishin si religjion islamin mistik(sufizmin) dhe islamin shiit per me teper ata njihen si shkencetar illuminist .
Ja ti sjelle shkencetaret me te famshem te asaj epoke dhe ckan menduar ata per Muhamedin dhe kuranin:
1. Abū Bakr Muhammad ibn Zakarīya al-Rāzi (865-925)
On Religion: Al-Razi wrote three books dealing with religion: (1) The Prophet's Fraudulent Tricks, (2) The Stratagems of Those Who Claim to Be Prophets (Arabic حيل المتنبيين), and (3) On the Refutation of Revealed Religions (Arabic مخارق الانبياء). He offered harsh criticism concerning religions,
2. Avicena or Ibn Sina (973-1037)
“Avicenna's philosophy was based on a combination of Aristotelianism and Neoplatonism. Contrary to orthodox Islamic thought, Avicenna denied personal immortality, God's interest in individuals, and the creation of the world in time. He was holding philosophy superior to theology. In his commentary on theology, he dealt with God, creation, and angels etc. and many of his views on them stood in clear contradiction with their conception in the Islamic theology. He rejected the central Islamic doctrine of resurrection of the dead in flesh and blood. Ibn-Sina had also thoroughly rejected religions, including Islam, as lies. However, as Ibn Sina himself hailed from Khurasan, one cannot dismiss the possible influences of Buddhism, Zoroastrianism and Hinduism on his philosophy. Because of his views, Avicenna became the main target of an attack on such philosophy by the Islamic philosopher al-Ghazali and was even called “apostate.
3. Al-Ma'arri, (973-1057)
“Hanifs ( Muslims) are stumbling, Christians all astray
Jews wildered, Magians far on error's way.
We mortals are composed of two great schools
Enlightened knaves or else religious fools
”4. 4. Omar Khayyam (1048-1122):
E njeh besoj poemen e tij te njohur Rubayyat
4. Ibn Rushd (1126-1198):
. He considered Aristotle as ‘the Prefect Man’, At the same time, the Caliph ordered the books of the philosopher to be burnt, with the exception of his works on Medicine, Arithmetic and Elementary Astronomy (around 1195).
Etj etj etj
debora Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-10-12, 18:50   #6
Kodra
Super Moderator
 
Avatari i Kodra
 
Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,405
Kodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėmKodra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Imagjinoni botėn pa myslimanėt- TERORIST

**********
**********
**********

Codexi, titulli po mė duket jo i qėlluar dhe i pakuptimt!Tema mbyllet.


Kodra


__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Kodra Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.