Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-01-10, 18:27   #1
diabllo82
,,,
 
Avatari i diabllo82
 
Anėtarėsuar: 25-12-09
Vendndodhja: Ku jeton e gjith njerzimi
Postime: 187
diabllo82 me shokė shumediabllo82 me shokė shume
Gabim A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Nuk jam gjuhetar por diqka kam vrejt neper medjat e shkruara dhe elektronike qe emrat e perveqem siq jan emrat e qyteteve apo te personaliteteve te larta shtetrore te shkruhen ne gjuhen ton si psh ,,nju jork,, qe ne origjinale eshte ,,new york,, kerkoj komentet e juaja , ju faleminderit per mirkuptim


__________________
Nga miqesia kalohet ne dashuri,por nga dashuria ne miqesi nuk ka shance nese eshte e vertet kuptohet ???????
diabllo82 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-01-10, 19:38   #2
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Nuk kam hasur nė raste tė tilla deri mė tani qė emrat e pėrveēėm tė fillojnė me shkronjė tė vogėl, sidomos nėpėr artikuj tė revistave ditore apo javore apo media siē thatė ju... por ēfarė s`ndodhė nė ditėt e sotme more aman. Sot po mbizotėron privatizimi.... Liri e demokraci pėr tė gjithė. Ku rafsha mos u vrafsha :D
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 19:55   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Per veti, Idila e shkruaj gjithnje me iniciale te madhe per t'a dalluar nga idila(e vockel)!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 20:02   #4
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Emri i gjeneralit Wesley Clark ėshtė shkruar nė shumė mėnyra si:
YSLI KLARK
VESLI KLARK
UESLI CLARK
UESLI KLAR......

Mendoj se duhet tė shkruhet nė origjinal , e nėse ėshtė nevoja mundet edhe tė futet nė kllapa joorigjinali .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 20:06   #5
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Emri i gjeneralit Wesley Clark ėshtė shkruar nė shumė mėnyra si:
YSLI KLARK
VESLI KLARK
UESLI CLARK
UESLI KLAR......

Mendoj se duhet tė shkruhet nė origjinal , e nėse ėshtė nevoja mundet edhe tė futet nė kllapa joorigjinali .
Wesley Clark meriton shume te shkruhet perhere ne origjinal dhe te mos harrohet kurre. Jane edhe disa emra qe meritojne rrespekt. Nje numer i madh nuk meriton kurgjo hiē prandaj duhet te shkruhen krejt te deformuar, me shkronja te vockla, madje te hidhen definitivisht ne harresen e perjetshme!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 26-01-10 nė 20:07
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 20:20   #6
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Wesley Clark meriton shume te shkruhet perhere ne origjinal dhe te mos harrohet kurre. Jane edhe disa emra qe meritojne rrespekt. Nje numer i madh nuk meriton kurgjo hiē prandaj duhet te shkruhen krejt te deformuar, me shkronja te vockla, madje te hidhen definitivisht ne harresen e perjetshme!
Fjala ėshtė pėr rregulla tė drejtėshkrimit , e jo pėr rregulla tė shtrembėrshkrimit .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LOJETARI : 26-01-10 nė 20:24
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 21:33   #7
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Wesley Clark meriton shume te shkruhet perhere ne origjinal dhe te mos harrohet kurre. Jane edhe disa emra qe meritojne rrespekt. Nje numer i madh nuk meriton kurgjo hiē prandaj duhet te shkruhen krejt te deformuar, me shkronja te vockla, madje te hidhen definitivisht ne harresen e perjetshme!

Me se miri do tingellonte Vesli Klark :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-01-10, 21:43   #8
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Me se miri do tingellonte Vesli Klark :)
Ky Vesli po me tingellon pak si Veseli(Kadri)!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-10, 00:05   #9
diabllo82
,,,
 
Avatari i diabllo82
 
Anėtarėsuar: 25-12-09
Vendndodhja: Ku jeton e gjith njerzimi
Postime: 187
diabllo82 me shokė shumediabllo82 me shokė shume
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Nuk kam hasur nė raste tė tilla deri mė tani qė emrat e pėrveēėm tė fillojnė me shkronjė tė vogėl, sidomos nėpėr artikuj tė revistave ditore apo javore apo media siē thatė ju... por ēfarė s`ndodhė nė ditėt e sotme more aman. Sot po mbizotėron privatizimi.... Liri e demokraci pėr tė gjithė. Ku rafsha mos u vrafsha :D
sa shpejt e paske vrejt nje gabim gjuhesor por per tem nuk u pergjigje e nderuar edhe fjala ke per emra te veqanet e jo per germa por me fal per at gabim ,por deri sa te hasim ne menyra te tilla te shkrimit te emrave te veqanet sigurishet se ka shum emra te cilit duhet te jen ne origjinal ashtu mendoj un ,,,,,,,,,?
__________________
Nga miqesia kalohet ne dashuri,por nga dashuria ne miqesi nuk ka shance nese eshte e vertet kuptohet ???????
diabllo82 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-10, 11:50   #10
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Anėtarėsuar: 26-11-09
Postime: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Emrat e pėrveēėm tė vendeve tė huaja shkruhen sipas shqiptimit qė kanė nė gjuhėn prej nga janė marrė , dhe shkruhen me shkronjė tė madhe .
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-10, 22:13   #11
diabllo82
,,,
 
Avatari i diabllo82
 
Anėtarėsuar: 25-12-09
Vendndodhja: Ku jeton e gjith njerzimi
Postime: 187
diabllo82 me shokė shumediabllo82 me shokė shume
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oltiana1
Emrat e pėrveēėm tė vendeve tė huaja shkruhen sipas shqiptimit qė kanė nė gjuhėn prej nga janė marrė , dhe shkruhen me shkronjė tė madhe .
Kjo ndodh vetem tek shqipetaret sepse emrat e pervequm nuk guxon ti nderrohet identiteti sepse per ate eshte i veqanet e nderuar?
ose me mir a ekziston ndoj e dhan qe eshte ashtu si thuani ju?
__________________
Nga miqesia kalohet ne dashuri,por nga dashuria ne miqesi nuk ka shance nese eshte e vertet kuptohet ???????
diabllo82 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-10, 12:50   #12
Oltiana1
Larg FD-sė .
 
Anėtarėsuar: 26-11-09
Postime: 5,082
Oltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėmOltiana1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga diabllo82
Kjo ndodh vetem tek shqipetaret sepse emrat e pervequm nuk guxon ti nderrohet identiteti sepse per ate eshte i veqanet e nderuar?
ose me mir a ekziston ndoj e dhan qe eshte ashtu si thuani ju?
Unė goxha mirė tė kam treguar se di pėrse ke dalur tek ai mendim , unė kam thėnė qė emrat e pėveēėm shkruhen siē janė origjinal nga janė marrur . Dhe mos tė duket ēudi puna e mediave nėse gabojnė se aty ka shumė gabime , por me shpresė qė do i korrigjon dikush ndonjė ditė .
Oltiana1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-10, 13:11   #13
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

"Nuk jam gjuhėtar", tha hapėsi i kėsaj teme, dhe shpėtoi

Pėrndryshe, pyetje e panevojshme, pėr mos me thanė palydhje... edhe ata qė i shkruajnė gabim kėta emra, janė palidhje :P :P

Pėr shembull:
Qe po e pyes diabllo/shejtanin82:

Dojqllandin e shkruajmė Gjermania... francezėt e shkruajnė Allemanie.

Espanie e shkruajne Spanja,

Suisse oder Schweiz e shkruajmė Zvicėr.

Magyar e shkruajmė Hungari.

USA e shkruajmė SHBA.

Polska - Polonia.

Crna Gora - Mali i Zi.

Hrvatska - Kroacia.

... etj emra tė pėrveqėm.

Pėrshembull Angelina Jolie, normal duhet me e shkru Ejnzhėllajnė Zhėlli.

p.s. secili popull i "pėrvetėson" emrat e pėrveqėm tė gjuhėve tjera... pėrvetėson dmth i pėrkthen, i adapton.

p.s.1 psh turjelės shqip i thojnė burmashinė... e gjermanisht bohrmaschine. nejse...

Proud to be shqiptar, but shamed to speak shqip.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-10, 13:31   #14
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga diabllo82
sa shpejt e paske vrejt nje gabim gjuhesor por per tem nuk u pergjigje e nderuar edhe fjala ke per emra te veqanet e jo per germa por me fal per at gabim ,por deri sa te hasim ne menyra te tilla te shkrimit te emrave te veqanet sigurishet se ka shum emra te cilit duhet te jen ne origjinal ashtu mendoj un ,,,,,,,,,?
E po kėtė hiē nuk e di more pse e shkruajnė, sigurisht pėr t`ua bėrė tė kjartė lexuesve/dėgjuesve, tė cilėt nuk dinė gjuhė tė huaj. :)

Njė kushėrira ime e moshės tejet madhore aktualisht, ishte e martuar me amerikan, mirėpo fati ashtu deshi e ajo ngeli e ve pas pak vitesh martesė. Kur e pyesim si ta quanin burrin moj... ? Ajo thotė Jimi.
Xhimi e jo Jimi i themi ne duke u gajasur sė qeshuri... -Ah unė e gjora, po Jimi e kam lexuar nė letėrnjoftimin e tij, Jimi i thėrrisja dhe atij i pėlqente kjo mėnyrė si e quaja...
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-01-10, 13:35   #15
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A duhet qė emrat e pervequm te shkruhen sipas shkrimit te ati populli?

M'u kujtua se si Serbet nderronin emrat neper dokumentet e tona si Djevat per Xhevat, y-jen na e benin me -i....e ne maqedoni ramadani eshte ramadanovski, etj etj....


__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.