Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-01-08, 15:15   #76
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Ncuk veq jo me kan 20 vite diferenca
ncuk..!!
e hajt nese te teket nje 9 vjet me i ri se ti sykalterta , dhe te betohet per dashurine e perjeteshme ...bash po me intereson si kishe vepru..!!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-01-08, 15:20   #77
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
ncuk..!!
e hajt nese te teket nje 9 vjet me i ri se ti sykalterta , dhe te betohet per dashurine e perjeteshme ...bash po me intereson si kishe vepru..!!
Pse mos deshte me qen e pregatitun per veti nese te ndodh a ???:P
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 15:23   #78
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Sy_kaltra
Pse mos deshte me qen e pregatitun per veti nese te ndodh a ???:P
e ndodhura eshte relative sykalterta ..
..une vetem i analizova mundesit e mundeshme te fjales ..ncuk..!!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:26   #79
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Dashuria nuk ka moshe (nuk njef moshe) , nuk toleron afate , nuk shifet , nuk preket ...

IDEALJA - nuk MPLAKSET , perdallim nga MATERIA - qe VJETERSOHET (amortizohet) dhe KONSUMOHET

SE A ESHTE E KONSUMUESHME ( e shpenzueshme), E SHKEMBYESHME (e ndrueshme) DASHURIA sikurse SEKSI ??!! eshte njera nder pyetjet e medha te Filozofit, sociologut , psikologut E. FROMM - I CILI TRAJTON NE MENYRE KRITIKE - KULTUREN E SHOQERIVE INDUSTRIALE Fromm botekuptimet lidhur me te gjitha ceshtjet, preokupimet, poashtu dhe per DASHURINE e NDERLIDHE ME KULTUREN E PERGJITHESHME SHOQERORE ... Ajo varet nga idetete qe shoqeria , kultivon mbi idene e per jeten dhe cdo FORME TE MANIFESTUARIT TE SAJ (jetes) ; nder to dhe per DASHURISE.

Fromm shprehet se dashuria ne SHOQERITE BASHKEKOHORE (industriale) - eshte e KONSUMUESHME, E SHKEMBYESHME, E NDRRUESHME - ne rrethin e pergjitheshem te PRODHIMIT dhe KONSUMIT te gjithembareshem shoqerore - sikurse cdo malle tjeter ... Pra, poashtu dhe DASHURIA - eshte e KONSUMUESHME, eshte e SHPENZUARE .. .dhe se ndryshimi i tere kesaj gjendje varet nga FATI I NDRYSHIMIT TE KULTURES TE GJITHEMBARSHME TE NJERIUT (MENDESIA).. NGA AJO QE AI E QUANE SHPIRTE I RI I NJERIUT ( te ri) ... NGA ORJENTIMI I ENERGJISE (SHPIRTIT) TE NJERIUT ...


Ideja e dashurise se perjeteshme eshte me shume deshire (ide-egalitarizmi) ...sesa e fakt.
IDEALJA-NORMATIVJA - me shume flete SE SI DUHET TE JENE GJERAT ... perdallim nga REALJA - qe si JANE NE T'VERTETE ...!!!

SI DUHET dhe ESHTE - jane dy realitete ne vete (te skajshme) ...

Perjetesia eshte me shume pjese e IDEVE , FILOZOFIVE DETERMINISTE ( te percaktuara ) sipas te cilave si e keqja dhe e mira eshte e paracaktuara paraprakisht ; dhe si e tille eshte e kote cdo orvajtje , tundim per te ndryshuar fatin ( te percaktuaren) ... NDOSHTA DHE DASHURIA E PERJETESHME - eshte nje DESHIRE (ide) E USHQYER VERBERISHT (utopi) ??!!

Perkunder kesaj pikepmaje qendron pikepamja/ideja INDETERMINISTE ( e pa-percaktuara) - ne te cilat njeriu si te keqen si te miren e percakton vete , ashtu si e meriton .. poashtu dhe FATIN E DASHURISE , URREJTEJES, PAQES dhe LUFTES !!


Dashuria eshte pjelle e mendjes - e trurit te njeriut !! Ajo linde, ushqehet, , jeton , mbi-jeton ne forma te kuptuarit te ndryshem (PRA VARET NGA IDEJA - DHE MENDESIA-VETEDIJA / FRYMA ).

IDEJA e DASHURISE dhe te DASHURUARIT - ka ndryshuar (evoluar) VAZHDIMISHT me NJERIUT dhe KULTUREN E TIJ ... AJO NUK KA PASUR PERHERE TE NJEJTIN KUPTIM ; NUK ESHTE PERJETUAR DHE SHPREHUR PERHERE NE TE NJEJTEN FORME DHE MENYRE !!
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 27-01-08 nė 23:02
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:30   #80
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:34   #81
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.

Jo.....se njoh shume njerez ,nga te dy gjinit qe jan me diference ne moshe .........

...por nuk jam dakord me moshen e femrave .psh nga 8-9 vjet qe jane me te moshuara se deri ne 3-4 vjet nuk mendoj se eshte edhe shume diference ....sa per mashkuj ka shume raste qe jane me nga 10 .-15 vite me te moshuar .....
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:38   #82
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz
Jo.....se njoh shume njerez ,nga te dy gjinit qe jan me diference ne moshe .........

...por nuk jam dakord me moshen e femrave .psh nga 8-9 vjet qe jane me te moshuara se deri ne 3-4 vjet nuk mendoj se eshte edhe shume diference ....sa per mashkuj ka shume raste qe jane me nga 10 .-15 vite me te moshuar .....
Gjyshja ime ne rapot moshore me gjyshin ka qene 4-5 vite me e moshuare ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:41   #83
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Gjyshja ime ne rapot moshore me gjyshin ka qene 4-5 vite me e moshuare ...
Po a edhe Prinderit e mi kan 2 vite diference ,sen keq s`kan lone , edhe Nena duket me e re se Babi bile ......
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 18:48   #84
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz
Po a edhe Prinderit e mi kan 2 vite diference ,sen keq s`kan lone , edhe Nena duket me e re se Babi bile ......

gjyshja e ka hanger gjyshin moti... ( rahmetlia i ri ka s hku )


UNE UDHEHIQEM NGA IDEJA QE DASHURIA S-NJEF MOSHE - AFATE , KUFIJE...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 20:23   #85
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Kamė lexuar dikund para disa viteve se po egzistojkan tri lloje te dashurisė simbas interesit tė individit:

Dashuria Reciproke
Dashuria e Robėruar
Dashuria komerciale,tregtare

Tė dashurosh dhe tė pėrzgjedhesh fatin e jetės bashkėshortore kėrkohet sė pari Njė mirėkuptim reciprokė,pėrmbajtja kimike te jetė e harmonizuar siq thojnė gjyshėrit tonė harrni pėr thesė,njė moshė e pėrafertė etj.

Mos tė harrojmė se nga njė herė vitet,mosha nė dokėje mund te na sjellė iluzione.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 28-01-08 nė 16:29
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 21:46   #86
AuRoNi
Prej fillimit
 
Avatari i AuRoNi
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Mobil/Gjithandej
Postime: 107
AuRoNi i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Dashuria e tepėrt e mbyti tė gjorin

Ja do ta thėrras pak nė telefon, uluni tė lutėm, juve qenkeni i ri, ama mua mė shkon muhabeti edhe me tė rinjė. ēfar doni tė pini? Mos u nxitoni, unė mund tu'a paguaj edhe orėn qė rrini kėtu me mua.
U kujtova njėher ēfar mund tė ketė ky njėri aq i moshuar me mu tė bisedoj apo rrėfehet, kur mė premtoj qė do mė paguaj orėn sa do rri, atėher thėnė tė drejtėn pranova, pse jo mendova nė vete.
Eh, nisi tregimin e tijė plaku, vėrehej qė e shtėrngonte diēka qysh kohė, nga dhe nuk mund tė fillonte ashtu, dridhej dhe aty kėtu lėshonte syt nė njė panoram tė varur ku dukėshin dy tė rinjė nė bikini(Veshje pėr lajre), e ndėrpreva heshtjen qė mu mė dukej monotoni. Po ata dy aty kush janė, vazhova unė qėllimthi pėr tė hapur muhabetin. Ai marinari duket tė ket qenė edhe i pasur shtova unė.
Po djaloshi imė, kjo ėshtė edhe historia ime, ishte qetėsuar disi plaku 75 vjeqarė dhe donte tė vazhdonte mė tutje.
Ja ai mashkulli aty, dhe nė krahun tim ėshtė dashuria ime.
Nuk desha ta pengoja sė treguari atė qė kishte filluar, por thėnė tė drejtėn edhe ajo femra nuk dukej keq, bile dukej shumė e bukur. Po ajo zonjusha ?
Ajo zonjusha!
E gjitha djalosh kishte filluar dikur para 40 vitėve. Unė nuk qesh ngutur edhe aq tė martohėsha sepse kisha ca plane tė tjera, mendoja tė kryeja studimet, e mė vonė tė drejtoja firmėn e tė atit timė.
Ja qė edhe ajo ditė erdhi shpejt, dhe mė nuk kisha asnjė nevoj tė prisja pėr njė nuse. Nė kohėn tonė nuk ishte edhe ashtu si sotė, Punė kishte sa tė doje, ndėrsa parat e fituara nuk do tė mund ti hargjoje edhe aq leht, aty kėtu kishte dikush ndonjė motoēiklet qė edhe nuk kushtonte kushedi sa, sa pėr vetura nuk kishte aso kohe vitet e 60 dhjeta.
Kisha arritur tė kurseja nga fitimet e mija shumė tė madhe tė hollash, nga ajo qė kisha trashėguar nga prindėrit arrinin vleren nė miliona marka, pasuri tė patundshme, uzina, shtėpi banimi e fusha tė tėra.
Derisa bėja njė mot pushimin diku nė veri tė vendit, sepse atėher nuk kishte tė dilej edhe aq shumė jasht shtetit, njoftova ja shiqo atė bukuroshėn aty.
E nisa me mahi, sepse ajo dukej shumė e re, se besoja qė do mė shiqonte mua, e aq mė pak tė dashurohėshe nė mua.
Kaluam disi tė tėrė ditėn duke bredhur ashtu pa ndonjė cak tė caktuar, unė kisha nė mendje tė bie terri, mė shumė edhe nuk besoja.
Njė natė qė nuk do ta harroj kurė, ajo ishte e virgjėr.
E merrja me mend qė si fillestare nė dashuri, e ka paksa mė leht tė thotė nga ato tė dua ,shpirt, e kushedi si. Por mendja mė thoshte, e tėra derisa nuk ka gjetur njė tjetėr, ishte pėrplot 17 vjeq mė e re se unė!
Dhe ja drejtimet tona shkuan nė kahje tė kundėrta, i dhash njė telefon qė kisha te ime motėr nė hamburg, ku dhe shkoja nga njėher kur kaloja andej pari, fundja hamburgu ishte qyteti i studimeve tė mija.
kishin kaluar plot 6 muaj, nga dhe nuk isha dukur nė hamburg, njė ditė prej ditėsh mė sollėn dallgėt andej pari.
Motra ime qė dikur kėrkonte ti paguaja qiran kur studioja, gati sa si ra tė fikėt. Kush ėshtė ajo vajz qė nuk ka mbrėmje tė mos thėrras tek ne, ēfar ka ndodhur, ēfar i ke premtuar, ēfar, ēfar.... nuk pushonte e motra qė ishte 5 vite mė e vjetėr.
Nuk e di i thash, i kam dhėnė numrin tėndė vetėm dikujt, njė goce qė mendova qė duhet ti'a ipja.
Nuk vonoj shumė dhe telefoni. Aloo, u lajmėrova unė.
Nga ana tjetėr u dėgjua njė rropullim dhe telefoni heshti, eh mendova nuk mė paskan pritur mua nė telefon, po motrėn time.

__________________
Rrallė e pėrmallė.
Recht, gerecht und individuelle Freiheit
AuRoNi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 21:59   #87
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
Avatari i selvija
 
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Suomi
Postime: 28,070
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.
JO dashurija nuk njef kufi....kur ta dashurosh nje person nuk pyt se sa vite i ki...sipas mendimit tim...kam nje ne famije ka 18 vite diferenc
selvija Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 22:19   #88
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga selvija
JO dashurija nuk njef kufi....kur ta dashurosh nje person nuk pyt se sa vite i ki...sipas mendimit tim...kam nje ne famije ka 18 vite diferenc

Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 22:19   #89
AuRoNi
Prej fillimit
 
Avatari i AuRoNi
 
Anėtarėsuar: 22-07-07
Vendndodhja: Mobil/Gjithandej
Postime: 107
AuRoNi i vlerėsuar mirė
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Tek pinim kafen me motrėn, ajo ngulte kėmbė qė ajo vajza tė ketė qenė.
Jo motrush i thosha unė po ashtu me kėmbėngultėsi e nė shaka, nė mos ishte ndonjė djalė pėr ty dhe ishte frigur kur kishte dėgjuar zėrin e njė mashkulli.
Nuk vonoi shumė dhe prap telefoni ra, Unė jam tha Eliza. Tė lutėm mė duhėt tė shohė, mė ka marrė malli aq shumė.
Thėnė tė drejtėn edhe unė disi nuk e kisha harruar Elizėn kurė ashu tė tėren.
Mirė pranova unė, pasi qė ti je nga hamburgu eja e mė merr te qenda.
Nuk vonoi shumė dhe u gjetėm, qė nga e para mė dha njė flakaresh tė fortė, e duke mu hedhur nė qaf e shtėrnguar sa e mė.
Nuk mbaj mend sa mund tė kishim vazhduar nė atė gjendje, pa thėn asnjė fjalė e duke mos u ndalur kurrė sė puthuri njėri tjetrin. Vetėm tė ftohtit e mbrėmjes thuajse kishte arritut tė na largonte pak vėmendjen se ē'bėnim mu nė mesin e qytetit.
Nuk e besoja qė ajo mund tė dashurohėshe ashtu nė mua, e kisha problem tė besoja qė 17 vite nuk i penguakan nė dashuri.
U martuam e lindėm fėmijė, tre fėmijė dashurie.
I rritėm e pėrcollėm deri tė mosha madhore, sot kan familjet e tyre dhe jetojn mirė.
Edhe neve jetonim shumė mirė, nga puna ime ajo s'kishte nevoj tė bėntė ndonjė gjė tė rėndė, unė kujdesėsha pėr tė gjitha.
Asja si pengonte kjo aspak, "varėsia" e saj finanziare nga unė, kisha bindjen qė edhe e shijonte se si unė e hyjnjėzoja.
Kur unė mbusha tė 65 -at ajo nisi disi tė ndryshoj, nuk mė tregonte kur dilte dhe me kėndė dilte, vinte vonė nė shtėpi dhe shpesh herė ishte e dehur.
U mundohėsha tė dija se pėr ēfar ėshtė fjala, ajo bllokonte ēdo bised. Mė akuzonte pėr gjėsende tė vogla e tė pavlera. Nė jetėn tonė tė rėnditur shumė mirė nisi njė kaos, njė ēllegullsi e paparė.
Unė fillova tė brengosėm, nisa tė tėrhiqėm nė "kolonin" (koloni-lloj shtėpie vikendi) e blerė, ka kohė qė merrja edhe pije alkoholi me vete dhe mbetėsha edhe natėn atje.
Djali imė vinte shpesh tė mė vizitonte, nganjėher edhe i duhėshin para e kuptoja unė kėtė, ama kishte kohė qė ishte i vetmi qė mė hapte derėn.
Kur e pyesja pėr nėnėn, rrudhte supet se nuk kishte asnjė njohuri se ēfar po ndodh mes nesh. Baba mė thoshte juve sikur jeni tranuar, pas 40 vitėve martes i gjithė ky hidhėrim !
Unė edhe pse lutėsha qė ta takoja atė kur shkoja nė shtėpi, mė tė hyrė nė derė ajo ikte vrapthi. Shkruaja nga cop leter duke e pyetur se ēfar po ndodhė, pse nuk mund tė bisedojm sė paku.
Njė mbrėmjeje tek vazhdoja tė rrija nė banken e rregulluar pran kolonis sime, dhe kisha pėrgjysmuar gati njė litėr wisky, erdhi djali i nxėnė nė frym dhe mė tha. Duket sė mėma kėsaj radhe e ka njėmendė, sapo isha nė shtėpi dhe pashė ca kamion dhe dhjetėra punėtor qė ngarkonin gjėra nga shtėpija.
Ē'flet ore djal, ja prita unė, kjo nuk mund tė ndodhė.
Mirė mirė, veq erdha tė tė themė se unė ikė nė punė. Nuk kaloi shumė dhe filloi tė mė bren nė bark, mundė tė jetė e vėrtet kjo ?
Mora njė taksi sepse nuk mundė tė ngisja nė atė gjendje qė isha, pas pak minutash u gjenda para asaj qė dikur shėpia ime i thoshin.
Kishte nga ta qė kacavirrėshin nėpėr mure, dhe hiqnin dritaret. Su besoja syve tė mijė, ajo qėndronte bashkė mė vajzėn dhe shiqonte nė pritje.
Nuk e dijė ēfar mund tė ketė ndodhur, vetėm dijė kur tė nesėrmen u zhgjova nė polici.
Polici qė merrte tė dhėnat nga unė mė foli. Shiqoni zotėri, juve ju akuzon gruaja e juaj qė keni vėnė dorė mbi tė, dhe ka pėr dėshmi vajzėn tuaj tė pėrbashkėt.
__________________
Rrallė e pėrmallė.
Recht, gerecht und individuelle Freiheit
AuRoNi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 22:46   #90
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
Avatari i selvija
 
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Suomi
Postime: 28,070
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.
Po vertet ashtu kan qen ato kohra me te vetra...por kete raste tash ne mode te re ,,familja e vajzas kan qen kundeshta,,por ajo nga dashurija qe pat ndaj tije me qef ..iku nga shtepija nga prindet dhe tash jetojne te lumtur qe te dy...


selvija Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 6 (0 Anėtarėt dhe 6 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.