Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-09-08, 00:58   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vlera Xhakla nė posterat e Barack Obamės...

Ėshtė njė ndėr super modelet me tė njohura nė gjithė botėn, dhe pse ėshtė vetėm 20 vjeē. Quhet Vlera Xhakla dhe krahas karrierės sė saj si modele, ka provuar dhe nė fushėn e kėngės.


Singli i saj "Nex time", nė bashkėpunim me Arash, ėshtė futur nė Billboard Charts nė Amerikė si dhe ėshtė promovuar nė MTV TRL WORLD PREMIERE, po nė Amerikė. Surpriza e fundit e saj ėshtė pjesėmarrja e saj nė posterat pėr fushatėn elektorale nė New York, tė kandidatit demokrat pėr president nė SHBA, Barak Obama.

Nė njė intervistė ekskluzive tė dhėnė pėr "Summer Pages", Vlera tregon pėr karrierėn e saj, nė modė dhe nė muzikė, projektet mė tė fundit pėr njė kėngė tė re dhe bashkėpunimin me shtėpinė e modės "Victoria's Secret", pėr familjen dhe jetėn e saj personale
Si kanė qenė fillimet e tua nė botėn artistike (modele, kėngėtare)?

Fillimet e mia kanė qenė krejt tė rastėsishme, edhe pse tė dyja drejtimet mė janė imponuar mė shumė nga shoqėria, unė personalisht me kohė jam dashuruar nė to.

Nė Shqipėri njiheni pėr njė karriere tė suksesshme si modele, por dhe si kėngėtare. Mund tė na tregoni pak mė tepėr pėr ju?

Si modele mė njohin tė gjithė, fatmirėsisht si banore e Amerikės mė janė hapur shumė dyer, kurse si kėngėtare nuk e shoh shumė veten, sepse nuk e kam talent tė lindur, por tė pėrvetėsuar gjatė fėmijėrisė. Sinqerisht kėngėt i kam punuar thjesht qė tė mė njohin njerėzit pak mė shumė, por pse jo atė pėrqindje tė talentit qė e kam ta shfrytėzoj nė diēka tė kufizuar, por edhe tė bukur njėkohėsisht.

Kėnga "Next time", njė singėll i punuar nga Arash, duket sa ka pasur shumė sukses dhe ju ka siguruar dhe promovimin tuaj nė MTV Polska dhe Portugal, si dhe MTV TRL WORLD PREMIERE, si ndiheni pėr suksesin qė ka arritur dhe mund tė na thoni si u realizua bashkėpunimi?

Unė nuk jam kėngėtarja e parė shqiptare qė kam bashkėpunuar me Arash, por mund tė them qė ndėr shqiptarėt, kam kėnduar nė njėrin ndėr projektet mė serioze tė tij. Bashkėpunimi erdhi nė bazė tė kontakteve me shtėpinė diskografike "Dual Star", por edhe nga vet interesimi im. Kėnga ka arritur tė futet tek Billboard Charts nė Amerikė, si dhe tė promovohet nė MTV TRL WORLD PREMIERE nė Amerikė, po ashtu. Pėr shkak tė disa problemeve personale, kėnga nuk ėshtė pasuar nė MTV Polska dhe MTV Portugal. Gjithashtu, kėnga do tė pėrdoret si prapavijė nė njė skenė tė filmit "Beyond a reasonable doubt" nga regjisori i njohur Peter Hyams dhe aktorėt Michael Douglas e Amber Tamblyn.

Flitet se do tė realizoni njė duet me njė kėngėtar shqiptar, mund tė na zbuloni diēka mė shumė?

Fatkeqėsisht, nė pamundėsi qė tė vizitoj kėtė vit trojet shqiptare, realizimi i njė dueti me njė kėngėtar shqiptar mbeti pa rezultat. Ka qenė njė keqkuptim gjatė njė interviste ku ėshtė shkruar se do tė punoj njė kėngė me kėngėtarin Genc Prelvukaj.

Cilat janė projektet me tė cilat po merreni konkretisht?

Pėr momentin gjendem nė Hollywood, isha e ftuar nė after party-n e Mtv Video Music Awards 2008. Jam njėkohėsisht duke punuar nė njė projekt me shtėpinė e modės "Victoria's Secret" dhe me kėngėn time tė tretė, e cila ndoshta do tė jetė kėnga ime e fundit njė herė pėr njė herė. Gjithashtu, jam e inkuadruar nė njė projekt komercial nė mbėshtetje tė kandidatit pėr president, Obama, dhe jam tashmė imazh i disa posterave tė Partisė Demokratike nė New York.

Mund te na thoni, edhe pse keni njė sukses tė madh si kėngėtare dhe modele, pėrse keni zgjedhur qė tė studioni pėr Design Grafic?

Gjithmonė mė ka pėlqyer tė dizajnoj, si veshje ashtu edhe kopertinat e revistave apo kopertinat e albumeve, diēka nė shpirt mė lidh shumė me "grafikėn", fatkeqėsisht pak kam ngecur sa i pėrket studimeve, por shpresoj t'ju kthehem nė janar tė vitit tė ardhshėm.

Dhe pse nė njė moshė tė vogėl jeni njė artiste e kompletuar nga shume anė, lidhja juaj me artin nga ėshtė e frymėzuar?

Mė duket se me Amerikėn, ndoshta pse vazhdimisht kam ndjekur aktivitetet e idhujve tė mi dhe ēdo herė si e vogėl jam munduar tė bėhem si ata.

Keni lindur ne SHBA, por keni njė shqipe perfekte, si e keni mėsuar?

Si e vogėl kur isha, fatmirėsisht nėna qė s'mė ka thėnė kurrė "NO" por "JO", pastaj rrethi im gjatė fėmijėrisė ka qenė pėrplot shqiptar tė mėrguar nė Amerikė. Shfrytėzoj rastin ta pėrcjell njė mesazh tek tė gjithė mėrgimtarėt, qė ta ruajnė gjuhėn shqipe duke ju mėsuar dhe duke e pėrdorur sa mė shumė me fėmijėt e tyre.

Sa shqiptare ndiheni?

Sa mė larg vendlindjes, aq mė shumė ndihem shqiptare, malli dhe dashuria jo vetėm e imja, por e tė gjithė atyre qė janė larg atdheut, na bėn tė ndihemi shumė tė tillė, por edhe krenarė pėr atė ēka jemi.

Mund te na tregoni diēka pėr familjen tuaj?

Kam njė familje tė vogėl, por mund tė them perfekte, prindėrit e mi mė kanė adoptuar 3- muajshe, kur jetonin nė Kosovė dhe mua ky fakt nuk mė pengon aspak, pėrkundrazi mė bėn shumė tė lumtur dhe tė dashur pėr ta.

Si ėshtė njė ditė e zakonshme pėr Vlerėn?

Pėr mua e zakonshme njė ditė do tė ishte qė tė zgjohesha, tė shkoja nė punė, pas punės tė kthehem me kolegė, tė dal nė shopping dhe tė pushoj nė shtėpi. Por fatkeqėsisht, nuk mė ndodh kėshtu, ndodh kur kam punė tė punoj deri nė mesnatė, nganjėherė fle tėrė ditėn, nganjėherė nuk fle fare.

Po Vlera si karakter?

Kam njė karakter tė cilin mundohem ta ruaj me vepra dhe me sjellje sa mė tė mira, kryesisht jam shumė e hapur me njerėzit.

Cilat janė gjėrat qė vlerėsoni mė shumė tek njerėzit qė ju rrinė pranė?

Nė pėrgjithėsi janė sjelljet e tyre, saktėsia dhe besnikėria.

Cilat janė gjėrat me tė patolerueshme pėr Vlerėn?

Premtimet e pavėrteta dhe vetė gėnjeshtrat. Ndoshta edhe tradhtinė s'e toleroj, por falė Zotit ende s'e kam provuar .

A i ndiqni zhvillimet, sidomos ato artistike, nė Shqipėri dhe Kosovė dhe ē'mendim keni?

Mund tė them se po, mė shumė informohem nga shoqėria. Fatkeqėsisht unė nuk shoh zhvillime artistike sa i pėrket drejtimeve tė mija. Ka femra nė Kosovė qė i thonė vetes supermodele dhe dalin nėpėr videoklipe tė kėngėtarėve. Mua nuk mė takon shumė tė flas, por mbetem e zhgėnjyer nga disa emra, mirėpo e kėnaqur nga disa si Rovena Dilo, Pirro Ēako, Arta Dobroshi, Teuta Kurti e disa tė tjerė.

A e keni vizituar ndonjėherė Kosovėn ose Shqipėrinė?

Pėr herė tė fundit, nė veēanti Tiranėn e kam vizituar para tri viteve, kam shumė shoqėri atje dhe kam kaluar shumė mirė. Shfrytėzoj rastin t'i pėrshėndes shumė shoqėrinė time nė Shqipėri dhe Kosovė, Sony Nrg, Genta Ismajli, Ilda Deda.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.