Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 31-05-07, 20:36   #1
drytty
 
Anėtarėsuar: 10-05-07
Postime: 116
drytty i dashurdrytty i dashurdrytty i dashurdrytty i dashur
Send a message via Skype™ to drytty
Gabim Lazanja (lasagna)
Eshte nje nga pjatat me te njohur te tradites bolognese.
Per 4 PERSONA;
VESHTIRESIA :MESATARE
Koha e pergaritjes;50 min
Ingredienti:
Lasagna Barilla(kur nuk keni kohe ti pergatitni mund ti bleni fare kollaj ne supermarket)
800 gr qumesht
Ragu te pergatitur me ;qepe,mish i grire ,salse e ereza
40 gr gjalp
40 gr miell 00'
40 gr djathe te grire
kripe

Pergatitja e beshameles.
Shkrijme gjalpin,hedhim miellin,hedhim qumeshtin dhe e perziejme per te mos lejuar formimin e kokrrave.I hedhim kripe,dhe e leme te ziej per disa min. (ose mund t'a blimi te gatshme dhe kurse kohe)


Lyejme Tepsine me gjalpin e ngelur,hedhim nje shtrese me ragu dhe beshamela nje shtrese te petave Lasagna Barilla ku i leme vetem 30 sek ne uje te nxehte e te kripur.Sepse po ti leme 5 MIN,ngjiten...
Fillojme te njejtin proēes deri ne 5 shtresa max.Ne fund ,siper hedhim djathin e ngrire.
E veme ne furre per 20 min,ne 200/220°C.
Psi e nxjerrim nga furra,e leme 10 min ,pastaj fillojme ta ndajme ne pjata.


Pjata eshte gati.
JU BEFTE MIRE:
Edhe pse ēdo kush ka metoden e saj te gatimit.
Kjo eshte ajo e imja.
Shpresoj t'ju pelqeje.
drytty Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.