Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ... 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 17-07-08, 11:35   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pasardhėsit e heronjėve tė “Lahutės sė Malsisė” e zhvendosėn betejėn nė Amerikė

Pasardhėsit e heronjėve tė “Lahutės sė Malsisė” e zhvendosėn betejėn nė Amerikė

Nikollė Shala, nip i Vocėrr Balės, prijės i dragonjėve nė Kėngėn e 16-tė tė “Lahutės sė Malėsisė” erdhi nė Amerikė me betimin se do tė ecte nė gjurmėt e gjyshit, dhe se gjakun e tė atit, axhės dhe dajave, qė u vranė vetėm pse ishin shqiptarė, nuk do ta harronte… Pasuri e dije do t’i vinte nė ndihmė tė ēėshtjes shqiptare. Beteja e dragonjėve me kuēedrėn nuk ishte braktisė, vetėm ishte ndėrruar sheshi i betejės, nga Malėsia nė Amerikė.

NGA DALIP GRECA

Komuniteti shqiptar ka shumė aktivistė qė i janė pėrkushtuar ēėshtjes shqiptare, kanė shkrirė pasurinė pėr tė, por askund nuk ndjehen pėr ē’ka kanė bėrė; nuk rrahin gjoksin; pėrkundrazi, heshtin, ndėrkohė qė disa tė tjerė mashtrojnė ; vetė apo me ndihmėn e miqėve po pėrpiqen ta rishkruajnė historinė e diasporės sipas dėshirės sė tyre duke e paraqitur veten si epiqendėr nė vorbullėn e ngjarjeve. Pa t’i dėgjosh kur flasin nėpėr tubime ata apo miqtė tė tyre se pa ta historia e diasporės do tė kishte ngecur nė vend.
Eshtė dashur shumė kohė pėr tė bindur, qė tė flasė pėr Illyria-n, Nikollė Shalėn, njė nga nismėtarėt e lėvizjes pėr organizimin shqiptare nė SHBA nė fund tė viteve ’80 e fillimin e viteve ‘90; njė ndėr 6 shqiptarėt qė iu bashkuan ish kongresistit republikan, Joseph DioGuardi dhe ia nisėn takimeve me senatorė e kongresistė pėr ēėshtjen shqiptare. Ėshtė ndėr investuesit e parė pėr krijimin e Ligės Qytetare Shqiptaro-Amerikane. Nuk ka kursyer pasurinė e vet pėr fe e Atdhe.
Po kush ėshtė Nikoll Shala? Kush ishin parardhėsit e tij dhe pėrse e la vendlindjen, sheshbetejėn, ku Vocėrr Bala kishte mundur kuēedrėn, ndėrkohė qė tė bijtė e prijėsit tė Dragonjėve u vranė pas shpine prej Kuēedrės?

Prijėsi i dragonjėve, Vocėrr Bala

Historia e merr fillesėn tek rrėnjėt, sa mė tė thella janė ato, aq mė jetėgjatė mbetet vetė historia. Kush ka lexuar “Lahutėn e Malėsisė” tė Atė Gjergj Fishtės, i ka rėnė nė sy heronjtė rreth tė cilėve kėndohet Kėnga e 16-tė, qė mban titullin”Kulshedra”. Ėshtė pikėrisht kėnga qė i vendos ngjarjet nė Malėsi: Nė Dukagjin shpėrthen stuhia: kulshedra kėrkon tė marrė gjakun e njė varre tė vjetėr. Janė ngritur dragonjtė e Shqipėrisė nga tė katėr anėt dhe bashkohen pėr tė luftuar kundėr pėrbindshit. Poeti Fishta i njeh me emra dragonjt, di dhe mjetet e luftimit tė Kulshedrės. Dragojtė, tė cilėve u prinė Vocėrr Bala, luftojnė me trimėri dhe e plagosin Kulshedrėn, e cila tėrhiqet nė shpellė. Dragojtė ia mbyllin grykėn shkambit. Ora e Dukagjinit, shend e verė pėr fitoren, therrėt motrat e tjera e pėrgatit darkėn pėr dragojtė e lodhur.
Po cilėt ishin dragojtė? Ata ishin trimat, qė Fishta i njihte me emėr. Ndėr ta edhe Vocėrr Bala, gjyshi i Nikollė Shalės. Ja se si kėndon Fishta:


N’atė Bigė tė Shalės ka dalė Kulshedra,
Me shtatė krena e gjashtė parė kthetra,
E pėr krye ka i sy n’ballė,
Bishtin gjatė, me i mrrijtė nė zallė:
Qi t’ju hedhė e tuj pėrdredhė,
Tue tingėllue e tu turf’llue,
Zjarm e surfull tue flakrue,
krepa e gur tue rrokullue,
Dukagjinin don me shue,
Pėr nji dhunė qė i baka Shala:
Kur Dragonin Vocėrr Bala,
Fėmijė tu kenė, n’nji shpellė tė malit
N’gjumė e ndeshka, e i sy prej ballit
Zjerrė ia paska me njė hu,
Kah ia ngulka deri nė tru.
Asht ndezė flakė t’anė Biga e Shalės…


Pra Vocėrr Balėn Fishta e paraqit trim tė cartun, i cili qė nė fėmini nuk i tutej syri tė matej me Kuēedrėn. Ai paraqitet si prijės i Shalės, si dragoi qė nuk ka frikė tė matet me pėrbindshin.
Vocėr Bala ka histori nė tė gjithė Malėsinė. Ai ishte i vetmi qė me menēuri e trimėri, i fitonte betejat me sllavėt. Janė proverbiale historitė qė tregohen rreth tij pėr tė nxjerr lejet pėr ndėrtimin e Kishės sė Guci. Sapo ai nxirrte njė leje nė njė truall tė pėrshtatshėm, sllavėt gjenin njė arsye pėr ta prapsuar, por njė ditė ai doli fitues dhe Kisha u ngrit madhėshtore aty ku donte ai. Por zgjuarsia pa trimėri nuk shkojnė. Trimėria nuk i mungonte Vocėrr Balės. Edhe sot rrėfimet rreth trimėrisė sė tij kanė formėn e legjendave, ashtu siē i paraqit dhe At Fishta, si luftė dragojsh me Kuēedra… Po pėrse pasardhėsit e Vocėrr Balės e zhvendosėn sheshbetejėn e luftės kundėr kuēedrės nga malet shqiptare nė Amerikė? Le tė ndjekim rrėfimin e Nikollė Shalės, djalit tė Mark Vocėrr Balės, pra tė birit tė Vocėrr Balės.__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.