Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-06-08, 10:57   #16
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

BILBIL MA FAL ZĖRIN TĖND

Bilbil
Pash tė Madhin Zot
Ma fal zėrin tėnd
Rėrėn e Saharės
Me lot dhembjeje ta lagi

Ulėrimėn e ujqėrve
Ta zhduki pėrgjithmonė
Njė ditė tė vetme
Dua qė zėri im tė ndihej
Andej kah lind dhe perėndon dielli
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-07-08, 10:58   #17
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

TY VOGĖLUSHJA IME

Kur tė bėhem vetėm kėnga
E erėrave tė shkretėtirės
Dhe bėhem vetėm pluhuri i saj
Dhe njė pikė nė kohėn oqeanike
Edhe atėherė do tė tė kujtoj
Veē ty vogėlushja ime...

Mi fale vetėm dy ditė lumturie
Njėrėn pėr kohėn e tanishme
Tjetrėn pėr botėn nė amshim
Qė tė dyja pėr shpirtin tim
Janė pėrjetėsi e tė gjitha kohėrave
Vogėlushja ime...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-08-08, 13:50   #18
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

HESHTJA NA MBYTĖ

Ndjenjat flenė
Mbi ėndrrat e trėndafilave
Tė kuqė e tė kaltėrtė...

Vetėm nė ėndrrat
Jeta ėshtė e bukur
E ėndrrat na mashtrojnė
Shumė lehtė...

Kundėr hajnisė
Tė flasim s’guxojmė
Gjuhėn na kėpusin
Tė bėrtasim s’guxojmė
Gabzherrin na nxjerrin...

Shpirti na ėshtė bėrė
Pus i boshatisur
E heshtja na mbytė...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-08, 19:16   #19
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Kėngėt e pa kėnduara do t’i kėndojė
Oazė e tyre gjithmonė tė mbetesh
Sot i shtrėnguar nė shpirt e zemėr jam
Oj vjollce mė e bukur e kopshtit
Valė-valė do tė valojnė si valė deti
Akullthyese pėr zemėr tė shndėrrohen
Rehatin nė shpirtin tek Ti le ta gjejnė
Elegji pėr mua dhe Ty do tė jenė.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-08, 19:21   #20
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

UNĖ E TI

Unė e ti
Dy krijesa tė kundėrta
Unė zjarr i fikur nė sarkofag
E ti ajsbergu i zhytur nė det...

Mbi mua dhe mbi ty
Njėsoj rresh shiu i butė
Si tė ishin lot nga sytė e mi
E vizėllima e tij magjeps njerėzit
Si tė ishin zogjtė nė parajsėn e humbur
Sa interesant ėshtė tė jesh i gjallė...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-11-08, 18:44   #21
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

JETA MĖ IKU OR MIK

Nė mesnatėn e qetė sytė e mi
Tė zhytura nė kafkėn time
Si dy detėra tė ndara njėri nga tjetri
Veēmas pėrkėdhelin fytyrėn tėnde
..................e shpirti mė gjėmon or mik!

Nga jashtė dėgjohen tingujt e gjetheve
Qė dikur nė pranverėn e hershme
Ishin tė njoma si jeta ime fėmijėrore
E tani tek shkėputen nga degėt e jetės
Qė do tė kalben nė tokė pėrgjithmonė...

...........Sonte edhe mė shumė
Gjethe tė lodhura puthin tokėn
Ėndrrat pėrshpejtojnė hapat
Tė mos mbesin hije e kaluar
Se e gjithė jeta me ta mė iku
.....................dhe mua or mik!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:26
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-12-08, 18:40   #22
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

OR XHANI IM


Yjet qė mė sė shumti shkėlqejnė
I ngjajnė syve tu tė zjarrtė
Qė pandėrprerė mė pėrcjellin
Or xhani im

Era mė mėsoji
Si pėshpėritet emri yt
Edhe atėherė kur nė ėndėrr jam
Or xhani im

Dielli mė pėrdhelė e ledhaton
Lehtazi ama bash si dora jote
Dikur nė shatėrvanin e rinisė
Or xhani im

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:26
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-01-09, 14:50   #23
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

ANI PALESTINĖ ANI...

Palestinė,
Dhembja ime
Gjaku im i fėrguar
Nėntėqind e nėntėdhjetė e nėntė herė
Mbi zall tė flaktė
Tė kėsaj bote tė brishtė

Palestinė,
Dhembja ime
Xhani im i pasosur
Pėr Ty dhe shehidėt
E ata janė bijtė tanė
Ēdo pėllėmbė toke tė bekuar
Qė e lagėn me gjakun e njom
Nė heshtje lutem ēdo natė

Palestinė,
Dhembja ime
E zhveshur dhe e rrėnuar
Nė erėrat mė tė frikshme
E larė me shirat e kuq si gjaku im

Ani Palestinė ani...
Je jeta dhe vdekja ime
Ani Palestinė ani...
Je xhani im
TĖ DUA!

05. 01. 2009.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:27
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-09, 13:59   #24
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Xheladin HAMZA

DY BRIGJE TĖ JETĖS

Qerpikėt e syve
Me peshė tė rėnd
Sa toka
Hapen si dyert e kohės

Shikoj shpirtin
Tek vrapon mbi urrėn
Qė lidhė dy brigje tė jetės
Atė tė ferrit dhe parajsės

Dėgjoj zhurmėn e zemrės
Copėtohet nė njėmijė copė
.............................nga frika
Ku ta gjejė shpėtimin e saj?

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:28
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-09, 09:37   #25
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Xheladin HAMZA

FRIKA DHE VDEKJA

Vdekja sytė e ballit lehtas mi mbyll
Dhe pėr tė fundit herė me afsh i puthė
E ballin tė djersitur butėsisht pėrkėdhelė

Me shikim tė fėrguar sytė tė futur nė gropėza
Mbesin dėshmitarė tė fundit qė shohin engjėjt
Tek marrin shpirtin mbi krah tė tyre tė pastėr

Tė gjitha ėndrrat tė tubuara nė njė vend
Nė heshtje si qirinjtė treten e fiken pėrjetėsisht

Loti mbetet ilaē shpirti mbi buzėn e tharė
Frika ēuditėrisht nė ikje mbetet e vetmuar

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:29
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-09-09, 14:32   #26
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Xheladin HAMZA

M’BESO PASHA TĖ MADHIN ZOT

Kėmbėzbathur pamėshirshėm
Shkele mbi shpirtin tim tė virgjėr
Dhe nė mua mbetėn vragė
Qė hapėn njė jetė dėnese...

Dėshirova nė ėndrrat e mia
Sytė e tu tė jenė shkėlqim
Rreze dielli sall pėr mua
Pasha tė Madhin Zot!

Me shpirtin tė bezdisur
Ta fala buzėqeshjen
Mė tė pastėr se qielli
Pasha tė Madhin Zot!

Vdekjes nuk ia kam frikė, jo
Rrugėtoj me tė dorė pėr dore
Ēdo ditė e natė deri nė amshim
M’beso pasha tė Madhin Zot!

Njė mėngjes nė vjeshtėn e vonė
Do tė udhėtoj dhe unė drejt perėndimit
S’bashku me shumė shpirtra tjerė
M’BESO PASHA TĖ MADHIN ZOT!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:29
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-09, 13:43   #27
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Ē’MĖ KAPLOI MALLI
(Akrostik kushtuar Ēamėrisė)

Ē’mė kaploi malli pėr ty Ēamėri
Ah, me sytė tė pėrlotur qaj si fėmi
Mbushur me aromėn tėnde magjepse
Ėndėrroj ēdo natė shėtitjen qyteteve tua
Retė mbi ty mė duken mė tė bardha se e bardha
Ilaē shpirti Janinėn tonė pėrjetėsisht kam
Ashtu si tė duam tė rrugėtojmė rrugėve tona tė bėhemi
................................................. NJĖ PĖRGJITHMONĖ!

10. 06. 2009.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-09, 13:45   #28
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Bashkėshortes sime pėr ditėlindjen e saj ia kushtoj kėtė poezi

TĖ NGREMĖ DOLLINĖ

Edhe pėr ditėlindjen tėnde
Ma dhurove dashurinė
Tė thellė gjerė nė qiell
Ku u ngjitėm nė shkėlqim drite

U bėra aromė trėndafili
E nėpėr damarėt e trupit tėnd
Shpirti im tė lundroj
Pa kufi...

Dhe me ngadalė
Shkrihem nė te
Pėrjetėsisht porsi njė meteor
Se kjo ėshtė dashuri hyjnore!

13. 10. 2009.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:29
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-09, 13:54   #29
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Pershendetje i nderuar dhe urime per vargun e mrekullueshem qe eshte kenaqesi te i lexoshe!


Ukshin Hotit


Te mbyllen
Te dryjuan
U friguan
Nga forca e jote
Trimeria jote


Ne erresire
Te hodhen
Driten nga syte
Te moren
Vetem se u friguan
Nga rrezet e tua.

Te shtrenguan
Maltretuan
Por nuk te friguan
Kete e bene
Nga friga jote.

Te humben
Nuk dihet
As ku je
As ku mbete
E bene nga friga
Qe emrin tend
Te zhdukin
Dhe harruan
Se emri i yt
Eshte cdo kund
Dhe do te jete
Shembull i trimerise
Qendreses
Diturise
Dhe friga me e madhe
E armikut
Ti
Zemra e ēelikut.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga doGzona : 21-10-09 nė 13:55
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-09, 15:25   #30
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga doGzona
Pershendetje i nderuar dhe urime per vargun e mrekullueshem qe eshte kenaqesi te i lexoshe!


Ukshin Hotit


Te mbyllen
Te dryjuan
U friguan
Nga forca e jote
Trimeria jote


Ne erresire
Te hodhen
Driten nga syte
Te moren
Vetem se u friguan
Nga rrezet e tua.

Te shtrenguan
Maltretuan
Por nuk te friguan
Kete e bene
Nga friga jote.

Te humben
Nuk dihet
As ku je
As ku mbete
E bene nga friga
Qe emrin tend
Te zhdukin
Dhe harruan
Se emri i yt
Eshte cdo kund
Dhe do te jete
Shembull i trimerise
Qendreses
Diturise
Dhe friga me e madhe
E armikut
Ti
Zemra e ēelikut.
E nderuara doGzona, tė falederoj pėr vlerėsimin tuaj pėr shkrimet e mia. Nga shpirti tė falenderoj pėr poezinė kaq domethėnėse qė e keni postuar tek unė.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:30
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.