Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-10-09, 15:28   #31
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

ME SHPIRT TĖ QETĖ

Mė le tė tė shikoj
Me sy tė tjerė
Se tė mi u verbuan
Qerpikėt mu mbyllėn
Pėrjetėsisht....

Mbi gjoksin tėnd
Nėn tingujt e rrahjeve
Tė zemrės sate
Qė i ngjajnė gurgullimės
Tė lumit nė ikje...

Me shpirt tė qetė
Bash aty
Mbi gjoksin tėnd
Dua tė vdes!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:30
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-10-09, 13:04   #32
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xheladin
E nderuara doGzona, tė falederoj pėr vlerėsimin tuaj pėr shkrimet e mia. Nga shpirti tė falenderoj pėr poezinė kaq domethėnėse qė e keni postuar tek unė.
Me ndere qofshi i nderuar, te falemndderit gjithashtu!


Gruaja e heroit

Muzgu i nates
Bie
Dhe nga syri i njom
Dalin
Lotet e mallkimet
Renkohet
Per mungesen e tij
Pa pritur
Jeten ia rrembyen
Se fjala
Ishe pushka e tij
E drejta
Ishe ideali me i shtrenjet
Per Kombin
Qe e deshti
E cmoj
Ne kete muzg te nates
Loti
Ne dhomen e vetmuar
Nga syri pikoj.


Erresira e nates
I ndan
Kujtimet dhe ndjenjat
I shpalose
Mungesat
Kerkimet shpirterore
Shetisin
Ecin dhe kerkojne
Neper mure
Neper shtigje
Dhe me gojen e heshtur
Qeshte fytyra
Sikur te ishte e gezuar
Ne erresire
Sonte
Shpirti shume ka ecur
Ka kerkuar
Ne vetmi
Ka derdhur lot
E ka vajtuar.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:30
doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-12-09, 15:01   #33
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

DĖNESA

Sonte dėnesa
Pamėshirshėm fytin ma shtrėngon
Kėngėt nė gabzherr mi ngulfat
Si lė qetė tė marrin udhė
Shpirtin shtatė pash
Thellė e burgosė
Gjėmimi mė dėrmon
Lot mė janė shterė
Nė heshtje vajtoj...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:31
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-09, 14:01   #34
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

VDEKJE

Heshtje...
Qetėsi e rėndė
Vdekje!

Dielli ngadalė ik
Ngjyrat e jetės zbehen
Muzgu lehtas tokėn puth
Dhe toka hesht...

Nėn hapat e rėndė
Tė vdekjes
Gjethet vajtojnė
Pa lot...

Shpirti i shoqėruar me engjėjt
Trupin e vet tė mbėshtjellė
Me qefinė tė bardhė si bora
Shikon...

Heshtje...
Qetėsi e rėndė
Vdekje!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:31
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-02-10, 13:59   #35
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

O JU MIQTĖ E MI

Ejani sonte
Kur mė sė shumti
Nevojė pėr ju kam
O ju miqtė e mi...

Natė e rėnd, shumė e rėnd
Shtrati mė ėshtė bėrė
Mė i fortė se ēdo shkėmb mali...

Rrymė nuk ka
KEK- u e ndal orar e pa orar
E nė errėsirė i lėnduar
Nė vetmi gjėmoj...

Nėpėr qiellin e hapur
Vetėtima shėtit si zonjė e rėnd
Dhe vizaton harta gjeografike
Dhe pentagrame sipas dėshirės sė saj
E murmurima shpirtin ma dridh...

Nuk mė mbeti mė
As gjak
As lot
As djersė...

Tė gjitha dhembjet i mblodha nė njė vend
I mbėshtolla nė mindilin e lagur
Dhe i pėrziej me qelbėsirėn
Nga mushkėritė e mi tė kalbur
Nga kaverna e lodhur...

Ku keni humbur
Ku keni tretur
Ejani ta festojmė kėtė PAVARĖSI
Nė kėtė tokė HYJNORE
O ju miqtė e mi...

11. 02. 2008.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:31
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-10, 11:27   #36
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

RAMUSH HARADINAJ
(Akrostik)

Rigjykimit tė Hagės o trim, o hero edhe tani frikėn fare s’ia ke
Aty edhe mė parė shpirtbardhėsinė tėnde trimėrisht tregove
Me mburrje nė mbrojtje tė ēeliktė gjithė shqiptarinė pas e ke
Udhėtimi nėpėr korridoret e kohės tė bėri legjendė tė gjallė
Shumė herė u munduan te tė fikin e shuajnė si qiririn pa vaj
....................................... Jo, jo kot e kanė qė tė fikin o fanar!

Hijen e zezė qė qėndronte mbi Kosovė tok me vėllezėrit larguat
Anekėnd tani bilbilat lirshėm e me vrull kėngės pėr ju kėndojnė
Rapsodėt ēdo ditė thurin rapsodi mbi heroizmin qė ju treguat
Atdhetar, luftėtar e besnik gjerė nė vdekje i idealeve tė lirisė
Dritė hyjnore qė shkėlqen pandėrprerė mbi kėtė tokė tė bekuar
Ithtar i sė drejtės PAVARARĖSINĖ KOSOVĖS me gjak ia solle
Nė historinė tonė kombėtare emri me shkronja tė arta tė ėshtė qėndisur
Asgjė nuk mund t’i shlyej as emrat e Luanit, Enverit, Shkėlzenit dhe Dautit
Janė bijtė e Kosovės qė lirinė mbi supet e njoma me dashuri kanė stolisur!
Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg u2_RamushHaradinaj[1].jpg (14.2 KiloByte, 2 shikime)
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-10, 14:33   #37
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

FLUTURA DHE QIRIRI

Pas ditės sė lodhur
Nė muzgun e mbrėmjes
Qerpikėt mu mbyllėn vet

Nė kllapinė e parė tė natės

Nė ėndėrr e para mė erdhe ti

Je shndėrruar nė fluturėn e bukur
Qė fluturon rreth dritės sė qiririt
Tė ndezur enkas pėr ty

Gjatė fluturimit u ndeshe me te
Dhe u dogje nė flakėn e tij

U dėgjua njė ofshamė
Nga e cila u zgjova

Nėpėr rreze tė hėnės
Nė errėsirėn e natės
Nė shandanin e artė
Qėndronte qiriri i fikur.

07. 04. 2005.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:32
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-10, 14:26   #38
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

Era e natės
Vėrtit qiellin Kosovar
Dhe kėndon kėngė
Tė tmerrshme...

Zogjtė nga frika
Moti kanė ikur...

Shqiponja tė bardha gjakpirėse
Lirshėm shėtisin shesheve tua
Oj Kosovė...

Ah, Mitrovicė oj shpirt Kosove
Je shndėrruar nė ajsberg
Noton mbi ujėra tė turbullta ndėrkombėtare
E Ibri nė shkumė gjėmon gjėmėn e vdekjes...

Zgjohu Kosovė zgjohu
Se po tė morri gjumi
Nėn kthetrat e acarit
Nuk do tė zgjohesh kurrė mė!

ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

15. 12. 2010.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:32
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-12-10, 14:35   #39
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xheladin Shiko postimin
ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

Era e natės
Vėrtit qiellin Kosovar
Dhe kėndon kėngė
Tė tmerrshme...

Zogjtė nga frika
Moti kanė ikur...

Shqiponja tė bardha gjakpirėse
Lirshėm shėtisin shesheve tua
Oj Kosovė...

Ah, Mitrovicė oj shpirt Kosove
Je shndėrruar nė ajsberg
Noton mbi ujėra tė turbullta ndėrkombėtare
E Ibri nė shkumė gjėmon gjėmėn e vdekjes...

Zgjohu Kosovė zgjohu
Se po tė morri gjumi
Nėn kthetrat e acarit
Nuk do tė zgjohesh kurrė mė!

ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

15. 12. 2010.

Poezi shume e bukur
Ju flm qe e sollet ketu !
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 08:51   #40
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Poezi shume e bukur
Ju flm qe e sollet ketu !
Faleminderit edhe juve z. AnnA qe gjeni kohe per leximin dhe vleresimin e poezive qe i postoj ketu.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-12-10, 09:27   #41
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

RAMUSH HARADINAJ
(Akrostik)

Rigjykimit tė Hagės o trim, o hero edhe tani frikėn fare s’ja ke
Aty edhe mė parė shpirtbardhėsinė tėnde trimėrisht tregove
Me mburrje mbrojtje tė ēeliktė gjithė shqiptarinė ke
Udhėtimi nėpėr korridoret e kohės tė bėnė legjendė e gjallė
Shumė herė u munduan tė tė fikin e shuajnė si qiririn pa vaj
....................................... Jo, jo kot e kanė se s’tė fikin kurrė!

Hijen e zezė qė qėndronte mbi Kosovė me vėllezėrit largove
Anekėnd tani bilbilat lirshėm e me vrull kėngės pėr ty kėndojnė
Rapsodėt ēdo ditė thurin rapsodi mbi heroizmin qė tregove
Atdhetar, luftėtar e besnik gjerė nė vdekje i idealeve tė lirisė
Dritė hyjnore qė shkėlqen pandėrprerė mbi kėtė tokė tė bekuar
Ithtar i sė drejtės PAVARARĖSINĖ KOSOVĖS me gjak ja dhurove
Nė historinė tonė kombėtare emri me shkronja tė arta tė ėshtė qėndisur
Asgjė nuk mund t’i shlyej as emrat e Luanit, Enverit, Shkėlzenit dhe Dautit
Jeni bijtė e Kosovės qė lirinė mbi supet e njoma me dashuri na e sollėt!
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-11, 09:24   #42
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

TY KOSOVA IME

Ty Kosova ime
U linda nė kohėn e tejdukshme
Kur ishe e lidhur me zinxhir
Tė tjerėt tė ngrehnin zhig-zhag
Pamėshirshėm!

Ty Kosova ime
Tė dėshirova diēka mė tė bukur
Se ēdo gjė qė mbėshtillet me bukurinė hyjnore
Desha tė flisja me ty* Kosovė nėna ime
Ishte e kotshme tė tjerėt s’mė lejuan!

Ty Kosova ime
Desha tė tė flisja me gjuhėn qė ti na e la
Buzėt mi qepėn me gjilpėra tė gjata
Bash me ato tek vargonin gjethe tė duhanit
Ata tė pashpirt dhe tė pangopur
Dhe tani mė unė s’jam unė!

Nė heshtje do tė zhdukem
Nga kjo botė e kalbur dhe e fėlliqur
Sikur tė mos kisha jetuar kurrė
Nė ty e me ty Kosova ime
NĖNA IME!
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-12, 14:12   #43
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

HELM AKREPI

Nga brishtėsia shpirtėrore
Sytė tė janė mbushur e stėrmbushur
Gjerė nė kupė tė qiellit me urrejtje
Dhe gjak tė njomė fėmijėsh
Tė porsalindur qė puthjen e parė
Me helm akrepi tė zi fut, fut
Nga ti e kishin dhuratė ...

Me buzė tė lyera me helm akrepi tė zi
Tė grumbulluar vite me radhė
Dhe mua si fėmijėve tjerė
Puthjen me afsh ma dhurove
Nė kėtė pleqėri mes rrudhave tė ballit
Tė njelmosur nga djersė jete
E vdekja do tė vije vetė pa pėrcjellje
E hutuar apo e lumtur varret nga doza
E helmit tė akrepit...Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 13-06-12 nė 15:25
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.