Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Historia Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Historia Shqiptare Tė diskutojmė pėr historinė tonė!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-04-11, 05:58   #16
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Origjina e mohuar pellazge

iliret origjina pellazge e tyre parailiret pastaj vijne protoiliret ishin vazhdimsi e pellazgeve t e vjeter ne gjith hsitorine e origjines
q e nga kta pellazg vendas te vjeter rrodhen iliret

ndersa greket ardhacak pushtues jan nje rreme i azi afrikes konglomerate fisesh ardhacak akej spartak etj qe erdhen ne ballkan dhe vodhen
nga kultura vebndase nga pellazget e vjeter gjuhe kulture mitologji
nje sasi te madhe kulture ashtu siq vodhen slalvet dhe te tjeret nga iliret

nga iliret e vjeter vendas kultura e krijuar ilire parailire aty me shekuj

ne rrenjet evjetra te historise greket jan fise ardhacakesh te ardhur nga vendet e egjiptit kjo mund te dokumentohet edhe me rracen e tyre dhe pamjen qe e kan dhe nepermes te adn menyrave shkencore qe jan tani si shkence por krimi dhe poshtersia nuk kan te sosur kunder rraces shqiptare duke ja mshefur te gjitha vlerat per qellime politike dhe meskine
GREKET JAN PA DYSHIM NE BALLKAN NE GADISHULL QE QUHEJ EUROPE
EPELLAZGVE PARA S ETE NJIHET RABCA APO GJERMANIA SI EUROPE
ATA GREKET PUSHTUES te ardhur nepermes azise s e vogel ne ballkanIN E QUAJTUR EUROPE
me pushtimin e tyre ata GREKET mbuluan komplet pellazgine si toke si kolon dhe e shendrruan ne greqi nga ana ejugut njejt si sllavet q e vershuan nga veriu dhe ebene ilirine ne vise sllave te shendruara ne vende sllave si bosna kroacia sllovenia mali i zi serbia vojvodina maqedonia
dhe nje pjese bullgaria e hungaria ku jetonin iliret teritorialisht
pasardhsit e pellazgve qe jan sot shqiptarėtpellazgo iliret e vjeter greket vodhen shumqka nga kultura pellazge
legjenda pellazge greket jan hajna plagiat kulturash poashtu si sllavet e ardhur
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-04-11, 14:01   #17
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Origjina e mohuar pellazge

Shkrimi i Homerit nuk ishte greqishtja e tanishme pra ishte e perafert me ate shqiptare


Nr. Shqip - Homerike Bizantine -greke e sotshme krahasimi tripalesh
1. Ai qe nem, nem (folje) Neme-sis, neme-sao Katara
2. Anda, enda- Andha-no Efkharistisi
3. Are, ara- Arura Horefi
4. Bashke ec- Vask ithi Porevume
5. Dera- Thira Porta
6. Deti Theti-s Thalasa
7. Dhe, dheu (toke)- Jea, dhor, dha Ji
8. Dor-e, dor-a- Ekedeka-dor-o Qheri
9. Dru- Dris, drimos, driti Ksilo
10. Edhe, dhe- Idhe, te Qe
11. Elbe, elbi Alfiton Krithari
12. Ene (veshje) Enimi Ruho
13. Erret, erresire- Ere-vos Skotos
14. Ethe (kam ethe)- Ethir, ethae Piretos
15. Flas- Flio, fliarae Milao, omilae
16. Fryma, frima (dial. j.)- Frimao Fisima
17. Hedh- Heo Rhino, tinazo, sio
18. Heq (helkj = terheq) Elko Travae
19. Iki, ike- Iko Fevgo
20. Kale, kali Kelis-tos clogo
21. Kall (djeg) Kileo Qeo
22. Korr- Kiro Thiro
23. Krua, kroi- Krunos Vrisi
24. Krye, krie- Krithen, Qefali
25. Lehem (lind)- Leho, lohia Jenieme
26. Lepur- Leporis Lagaes
27. Lesh- Lasios Male
28. Lig (i lig)- Lig-ios, lig-aes Adhinatos
29. Loz, ljoz (arberisht) Lizo Pezo
30. Lutem Litome Parakalae
31. Marr, mar Mar-pto Perno
32. Marre (i marre) Margos Trelaes
33. Me duket Dhokei mi Nomizo
34. Mend, mendoj Mendohem Medhome Sqeftome, nus
35. Meri, meni (dial. v.) Minis Thimos
36. Mi, miu Mis Ponde
37. Mjeshter Mistor Tehnitis
38. Mjet Mitos Nima hondrae
39. Ndaj, daj (dial. v.) Dheo, deo Horizon
40. Ne (neve) Noi Emis
41. Nisem Nisome Ksqinae
42. Nuk Ni uk Dhen
43. Nuse Nisos, nios Nifi
44. Para (perpara) Paros Mbroste
45. Per ty Par ti Ja sena
46. Per-hapa, per-hapsh Apsh, aps Piso
47. Pune, puna Ponos Dhulie
48. Qas, kias Qio, kio Simono
49. Qen, qeni Qion Sqilos
50. Re, rete Rea (perendia e reve) Sinefo
51. Rrah Rahso, raso Dherno, htipae
52. Rri (qendroj) e-ri-dhome Kathome
53. Rronje (rroj, jetoj) Rronio, rronimi Zo, akmazo
54. Ruaj, rojtar Rrio, rritor Fileso
55. Shkel Skel-os Patio, patae
56. Shkop Skipon, skiptro Ravdhi
57. Sy O-se Meti
58. Tata, ati, i jati Tata, ata, jetas Pateras
59. Ter (thaj) Ter-so Stegnaeno
60. Therres, thrres, thrras Threo, throos Fonazo
61. Torre Tornoo Jiro
62. Udhe, udha Udhos Dhromos
63. Vane (shkuan) Van Pigan
64. Vend, ved Ved-os, vedh-os Edhafos, topos
65. Vere (stina e Veres) Vear Kaloqeri
66. Vesa, versa Versi Dhrosos
67. Vesh, vishem Ves-this, vesnimi Forae, forco
68. Zien Zei VraziHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 19-04-11 nė 14:03
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.