Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-09-09, 23:42   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmia eshte nje faktor i cili ne baze te tij ka ndjenjen e izolimit dhe ate te rrefuzimit. Kjo shkakton stres dhe eshte e demshme per shendetin po aq sa pirja e duhanit ose alkolit. Te mbyllesh ne vetvete do te thote te shmangesh bisedat me njerzit e tjere te jetosh ne nje bote te trishtuar ku si pasoje mund te sjell deme ne sistemin psikik dhe fizik.
Te jetosh disa momente vetmie te ben mire por t'ia lesh jetes vetmine eshte dem.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 04-09-09 nė 23:42
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-09-09, 16:38   #2
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

A nuk ėshtė vetmia vetia themelore e Zotit tonė tė dashur, mė tė mirit, mė tė plotfuqishmit, qė ėshtė i vetmi tė cilit i takon adhurimi dhe dashuria jonė?
A nuk jeton Zoti i vetmuar?
Njėherė kėtu kam shtruar pyetjen e hapur:
Si e duron Zoti vetminė?

Nė aspektin vdekatar (njerėzor), mendoj se vetmia ėshtė i vetmi moment ku kemi mundėsi ta gjejmė dhe tė njihemi mė pėr sė afėrmi me vetveten.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 06:04   #3
Makaveli
 
Avatari i Makaveli
 
Anėtarėsuar: 14-04-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 96
Makaveli e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmia ėshtė veprim i personalitetit qė anashkalon nderpersonalitetin ,por nė tė njejtėn kohė hap shtegun reciprokisht mendimeve duke anashkaluar qdo kontakt nderpersonal.
Ėshtė njenjė izolimi,ndjenjė vetjake qe zakonisht shkaktohet nga merzia,dėshpėrimi,pasiguria,stresi etj.
Vetmi nuk do tė thotė qė pėrgjatė qendrimit tend tėrėsisht vetem nė dhomėn tėndė shkruan lexon apo kryen punėt tua nė pc-n tėnd. "Pra qdo gjė e shkėpurur nga ndėrpersonaliteti yt quhet Vetmi"..duke hapur shteg mendimeve ...gjithmonė pėr tė kaluaren ..apo tė ardhmen .Kėto pastaj shkaktojne probleme tė matutjeshme ,prandaj ndonjėher ndodhė qė tė shkaktohet depresioni dhe si parandalojė gjithmon kshillohet "TĖ MARRURIT ME DIQKA"
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 13:41   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Si e duron Zoti vetminė?
.
Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 13:46   #5
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~
Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....
Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 14:06   #6
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?
Tani, po te futemi ne fe, me duhet te flas me nje gjuhe tjeter...
Thuhet neper librat fetar, qe adhuruesit e zotit s'jan asnjehere te vetmuar.Pra, ato qe mund te ndjehen per nje kohe te vetmuar u thuhet:
O i vetmuar, te mjafton Zoti! Ndihmetari dhe Planifikuesi! Kur te tjeret shkelin dispozitat e Zotit haptazi e s’perfillin rregulla e vlera; kur te tjeret behen pengje e rober te epshit e te lakmise, e behen adhurues te idhujve, ti patjeter do jesh i vetmuar, derisa te vije premtimi – ndihma e Zotit!

Ne fakt, pikerisht pse je i vetmuar ne kete rast duhet te ndjehesh krenar dhe mos te ndjehesh i pavlere...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 08-09-09 nė 14:07
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 14:11   #7
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Nevoje,per tu furnizu me energi
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 14:14   #8
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

"That's what I am talking for"! Anna.

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 08-09-09 nė 14:16
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 13:49   #9
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Eshte peridh qe perseritet kohe pas kohe ne jet....dhe qe eshte shum normale...
Njeru e ndin veten me te molisur.. te mbyllur ne vet-vete dhe e deshiron vetmin...

Por nuk duhet krijuar ne shprehi te ndejurit vetem...sepse perderisa rrin vetem edhe mendon...dhe kjo nese teprohet eshte edhe e demshme per Njeriun...

Nganjeher Vetmia eshte e nevojshme...sepse te duhet qetesi...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-09, 08:43   #10
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

~Anna~
Vetmi mund ta quash edhe kur je nė mes njerzish dhe ndihesh vetėm , don te rrish vetėm, kur ndjenė emocione shumė tė forta,mbylleshi brenda vetes
Afersia me njerzit qė tė rethojnė ėshtė teper i largėt,tė bėnė tė mendoshė sa tė pakuptimta janė komunikimet me tė tjerėt, nuk i duron ose kupton , gjithashtu edhe ata s' tė durojnė ose kuptojnė.Kjo ėshtė tepėr e rrezikshme me njerzit e afert dhe mund tė shėndrrohet nė dicka shumė tė pa kėndshme ,deri ne shpėrthim tė pa kontrolluar.....
Sidoqoftė, ėshte mire qe njeriu te te flasė me njerez te ndryshėm pėr ceshtje tė ndryshme qė e shqetesojnė.

Pra tė shohim me optimizėm.I vetmuar dmth je i varfėr ..s’ke me emocione, ske ritem, s’ke jetė…..

-vetmia ėshtė diēka e kėndshme, por duhet dikush qė tė na thotė qė vetmia ėshtė e kėndshme

-frika nga vetmia ėshtė mė e fortė se frika nga lidhjet, prandaj .............!
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 09:26   #11
winona
 
Avatari i winona
 
Anėtarėsuar: 19-06-11
Vendndodhja: Ne boten time.
Postime: 1,794
winona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.
winona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 10:30   #12
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga wrinona Shiko postimin
Kur ndjehesh e padeshiruar ,te lenč,te izoluar nga te tjeret,kjo eshte vetmi nje ndjenje e zbrazet,eshte dhimbje.Shume persona kan frike nga vetmia,e shume persona te zhgenjyer nga jeta, e nga ata qe i kan dashur e besuar dikur,keta persona kerkojn vete jeten ne vetmi.
Vetmia mund te kaloj ne nje semundje ''fizike'',por ka raste se vetmia te benč me te fort e me te KALITUR.
kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te krijon lumturi zbrazti apo dhembje ..e gjitha pra reflektim ne qetesi ne vetmi..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 17-11-11 nė 12:35
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 12:05   #13
winona
 
Avatari i winona
 
Anėtarėsuar: 19-06-11
Vendndodhja: Ne boten time.
Postime: 1,794
winona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėmwinona i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
kush te ka bo nervoz bre wrinone!, ja ke bo si femit , ti je e keqe , ta kam jap dysh ki me ndejte vetem , (qishtu mbesat e mija ja bonin me shoqet e baneses kur ndonjera ju dilte dores , e e ndeshkonin .. hahhaha)

...
nuk ka ne bote krijese ne dy kemb qe eshte i padeshiruar nga te tjeret , ! ..kete mbaje mend ..
ti mund te jeshe ne mesin e dhjetra njerzve qe te rrethojne te duan , te argetojne me biseden e tyre dhe ka momente qe ndjehesh vetem ,vetem dhe me prezencen e gjithe ati rrethi ..
vetmia eshte ndjenje e privatesise imtimitetit qofte mendor apo fizik qe njeriu e ndjen te domosdoshme ne raste te caktuara , domosdoshmeri e te shprehurit lirishte nen jo vezhgimin e te tjereve , domosdoshmeri e reflektimit mbi veteveten ..nuk mund ta quaj dhembje , nuk mund ta quaj zbrazti si ju e mendoni , eshte efekti i reflektimit tone ne momente qetesije lufta me ndergjegjen qe te jep ate ndjesi apo lumturi ..
nje dukuri e vrej , kjo ndjenje eshte shume me e theksuar e tej lakmuar bile tek mentalitetitet qe jetojne si familje ne bashkesi ku privatesia mungon ..dhe eshte kerkese me se normale e llogjikshme si vet te jetuarit..
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!
winona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 12:25   #14
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga winona Shiko postimin
Ka disa lloje te vetmise kjo eshte e vertet...hahaha mue per momentin askush s'me ka bč nervoz veq u perpjeka te pershkruej nje prej ketyne ndjenjave te vetmise.Kete ndjenje mendoje une,se secili prej nesh e ka perjetua ne jete ndonjehere apo ka per ta perjetue.
Perndryshe ndjenjen e vetmise mund ta kesh:
Edhe nese je e deshiruar nga te tjeret,edhe nese je e re apo e ke nje profesion te mire.Apo je e martuar e ke femije,edhe atehere kur je ne pune ne mesin e shume kolegeve te punes...e ti mendon prap se prap je vetem...!

mire e ke valla , me shtine me menu , nima qashtu po i bjen ..
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-11, 10:07   #15
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?

Vetmia besoj se te ndihmon per te gjetur dhe per tu njohur me mire me veten. Keshtu njeriu ne vetmi dhe ne perqedrim te plote mund te arrije te hipnotizoje veten dhe te komunikoje me subkoshiencen e vet duke nxjerre ne pah nevojat e veta te fshehta. Keto jane teknika te fizioterapise qe te mundesojne te krijosh nje ekuiliber brenda vetes. Duke qene ne harmoni me veten mund te reagosh me mire ndaj ngacmimeve te jashtme. Shume shkrimtare apo njerez te shquar ua kane imponuar vetes vetmine qe te kishin mundesi te krijonin. Balzaku prsh. qethej tullac dhe nuk dilte nga shtepia, meqe nuk kishte c'te bente shkruante.
Ka shume lloje vetmish dhe mund ta shikosh nga shume aspekte, nga njera ane vetmia eshte mungesa e nje personi te dyte por ama mund te jete dhe nevoja e te qendruarit vetem. Te gjitha keto nqs permblidhen ne kufijte e normales nuk ka asgje te keqe. Besoj se eshte nevoje e njeriut qe te rrije vetem po aq sa eshte nevoje te jete ne shoqeri.
Ekziston dhe nje lloj tjeter vetmie, vetmia e gjeniut. Nje njeri qe ndjen se nuk e kuptojne ndjehet vetem edhe sikur perreth tij te ndodhen qindra njerez. Nuk eshte e thene qe vetmia te jete dicka negative kur mendon dicka te bukur qe nuk e ka menduar njeri ndihesh jo vetem por "i vecante". Fraza me e perdorshme e nje mburacaku klasik eshte "e kam bere vete" - pra vetem, pa ndihmen e askujt. Vetmia mund te jete mburoja me e mire e nje egoisti - "s'kam nevoje askend ia dal vete mbane" Vetmia eshte edhe pjese e folklorit shqiptar "mora rrugen per Janine, isha vetem" Vetmise nuk duhet t'i druhesh, duhet ta respektosh. Shume njerez krijojne lidhje intime me persona qe nuk i duan vetem nga frika per te mos ngelur vetem.
Eshte shume me i gjere koncepti i vetmise nuk mund te permblidhet ne dy fjale, nuk eshte gjendje fizike eshte ndjenje dhe si cdo ndjenje duhet respektuar dhe pranuar pasi ke bere kete nqs eshte ndjenje e papelqyeshme per ty kerkon te dalesh prej saj.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 17-11-11 nė 11:00
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.