Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-07-09, 02:34   #1816
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Sa e vogel fjala

--------------------------------------------------------------------------------

-Sa e vogel fjala

autori xhelal ferizi

*Nuk e kisha besuar
*sa e vogel fjala
sa e madhe neveprim
konferenca botrore lėvizė
*merreni mend
*ajo del nga nji e vogel goje
*nga nji e vogel maje pendė
*nganjiher del si me dalė ndonjė loje
*por ajo me fuqinė e vet
*vulosė ploje
**Shterrė lot edhe sikur tė kohes sa nji det
*ajo kur don ma e ėmbel ėsht se qdo bletare hoje
buron dashuri
*ajo kur flet
*vulosė luftra e ploje
kur ti teket
*sa te vogel ajo birė nė mish qė gojė quhet fjalen e qet
*por kodra shemb kur del
*sjell termet
*nisė anije lufte tanke ushtri e raketė
*ajo shembė pushtet
*dhe ėsht vet pushtet
shtet mbi shtet
*ajo fjala
*aq e vogel qe nuk shihet
*ajo me nji vulė urdhruese
*ardhmeritė i vret
lisat i shkulė
*pėrdredhet si njala
her esht e valė her ngrihet
*kur esht e lirė
*ėsht zbukuruese
*kur ėsht e urdhruar e lidhur ne zingjirė
kur bėhet diktaturė vulė
*nxjerr shkumbė nga goja
*dhė behet tmerruese
*kur e nisin kah ploja
*sa e vogel esht ajo mund ta mbashė ne secilin gjep
*por ajo behet aq e madhe
*me kahjen e sajė ajo mund te rrėzoj qdo shkrep
*edhe femiun e mbytė nė djep
*jeten e ben loder
*dhe shembė
perspektiva kur turret
*gjithqka kur helmohet
*mal fushė e koder
*dhe kur tiranisht deklarohet
*rrėnon kala e dhėmb pėr dhėmb
*rrezon teori
*paqe
*qdo gurė e shkėmb
*shkakton gjaqe

*sa e vogel aman se e vogel
* e pa ngjyrė, nuk shihet
*ngjyren e ka te padukshme si ajri
*por bota esht tapi e sajė
*ajo kur esht e kulluar si ari
*kur flet per liri
*kur e lirė esht mbi dhe e bari
*lulet nuk lotojnė nė vaj
*as shqiptari as nderkombtari
*por kur mbushet me helm e shartohet me qakaj
*ajo nxitė
*barot e zhari
*e pastaj kundervihet
*por kur hjedh valle me djaj
*ne vallen e sajė ma nuk rrrihet
*mos tė thirrtė as ne dasem fjala kur veshet me hile
*se dollia e sajė nuk pihet
*kur me servili e skile
*mbarsohet
*e jo me karajfile
*ajo tjetersohet me veshje ne secilen ndejnjė
*kur nxihet
*ne dejet e saja me zemer llidhur
*katran
*qė nuk pihet
*bėhet vula e sajė e hidhur
*dhe gjak nėper prrenj
*derdhė
*kur kurorzohet
*me demon e kordinime servile
*ajo ėsht ndryshme
*ashtu siq ėsht e pa dukshme
*ashtu pervidhet nė veprime
*din me qenė e ngutshme
*din me shkaktu gzime
*por rreshqitshėm nėpėr shekuj
*din me ra nė marrveshje
*me krime e pėrvlime
*por edhe me shegė me narė
*me shkolla e me shkrime
*din
*me ndryshu
*din si per mirė si per keq
*tėrthoreve perdredhoredhe
*krimogjenetikisht
*pajtohet edhe me barbarė
*edhe me paqsorė
*mvaret shekujt si e veshin
*me qfar shpirti
*kush ma mirė e veshė
*ma mjeshtrisht
*mizorė paqsorė a puthadorė
*mercenarė tradhtarė a vizionarė
*kush me qehje e zgerdheshje
*dhe din me ra nė gjveshje
*vehet bukur edhe me vizionarė
*me diell nėnshkruan marrveshje
*sa e vogel fjala
*a e shihni sa e padukshme
*por shifjani dukuritė
*a her menquritė i ndala
*per te ja zberthye veqoritė
*ajo kur del pertej dhembve te sajė euforisht
*urragane mer para
*ajo kur luan me bisht e perdredhet
*njerzisė e prishet fara
*e tillė eht me besoni
*apo nuk e keni menduar
*nuk duket sa e vogel esht fjala ju mund eni vetem ta ndegjoni
*dhe ta shihni duke e shkruar
*por te mos harroni
*ajo eshte vogel esht po aq e shemtuar sa e uruar
ajo ėsht vet misioni
*sa e vogel esht por sa duart i shtrengoJnė me te
*paqsori hileqari e demoni
*ajo pra ajo
nuk duket ne dukje e vogel
*por
*sa prangat i kėputė
*e i lidhė
*FJALA
*aq e vogel ku e ka fuqinė
*ajo shekujt kur don i zbutė
*dhe e ndezė nė yje e mbi dhe dashurinė
*dhe ju nuk besoni
*pėr forcen e sajė
*prej sajė kan ikė ėngjulli e demoni
*dhe jan joshė prap
*ajo esh nji qudi e madhe
*AJO GLOBIN E NDALė DHE E NISė NE HAP
*ajo globin e bėn me vajė
*ajo then shpresa e besė
*ėsht e vogel
*ajo me forcen e sajė
*edhe pe sa nji gogel
*globin don ta njomėe ta thajė
*shekujt mund ti ndajė
e ti bashkoj
*secilin me seleksionim
*nė dysh
* disa nė qakaj
*e disa si dallendyshė
*nuk e besoni
*se planeti sillet reth sajė
*ndoshta do tė mė thoni
*dhe do te mendoni ndrysh
*por binduni
*se fjala
*vet fjala
*qė ju duket e vogel
*qe del nga goja
*ėsht madhsi q e nuk mund ta ndryshoni
*ajo me shkollen misterioze te sajė
*thot
*un ju ndala
*se ju do te ishit vet ploja
*si dje si sot
*un jam fjala thot
*ju jeni loja
*un ju jap kahje e lot
gėzime motive
*ju jeni pėr mua nevoja
*e un per ju
*jam vula dhe droja
*shpresa qė kam me vlu
*vlova e do t ė vloj
*deri sa mbi dhe tė jenė fusha e ara e shtroja
*e tė qiellit yje duke ndriqu

*sae vogel fjala shkruar nga autori xhelal ferizi
*ne mergim
***************************************
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-07-09, 02:35   #1817
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-09, 02:35   #1818
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi----- kushtuar.--------- dhimbjeve shqiptare
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtrydhė ti gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnkimet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i trishtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjeth
e trishton me dhimbje nė token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zhgjjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-09, 02:36   #1819
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Me malin e druj duke folur
----------
Xhelal Ferizi autori
-------------
me malin duke folur i thash o mal- ne tė dy kemi tė njejtat rrudha
ti ke hall se seclin dushk do ta pėrgjakun
e un se kah do tė mė qet mua e pa fundmja udha
e kohrat kah do tė ma pshtjellin lakun
--------
tė dy nji hall e kemi
ti pėr dushk e fletė
tė dy tė nji gjaku tė nji nėne jemi
lriri po kėrkojmė nė jetė
--------
por ti ke shtrojerė ke fllad e ke hije
ke kroje ke bari e ledina
e un nuk kam tjetėr pėrveq njė far loje
pamshirshėm me mua qė luajn mote e stina
-----------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-09, 02:36   #1820
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
mbushu kahdo me shkollė
tė shenjtė e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos e ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askujė mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė se feja
nga gjaku i yt kurrė mos u largo
armikun msyje si rrufeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpėtimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt e vendi
etnikja e lashta tokė e shenjtė shqipėrije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjithmonė gjallė tė lashtė nėnė etniken
shqipėri e atdhe bėje gjithmonė detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-07-09, 02:37   #1821
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Kush je ti fjalė
----------
autori xhelal ferizi
---------
kush je ti ti fjalė qė je aq e etshme
pėr dije
qė per marrveshje
ku sh je ti o zbulim i gjuhes ikonė
qe je ngatrresė e shum akteve
e zgjidhje jetike
ti je zbulim mahnije
por je edhe pengesė me vulė
te madhe e ke at vulė mėrije
e urdhrin tiran
sa rrenjet gjeniale mbi dhe i ke shkulė mbi dhe

sa mendjet i ke lėnė nėn hije
je lidhsja ma magjike e jonė
je simbol njerzie

je mjet i gjuhes
ti je busolla e mendjes
dhe vulė e qenjes ma te persosur
pse je kaq me peshė
sa qė tė gjitha kandaret i anon
e pesha jote
mundet gjithqkajat e shekujt
mundet shtetet kombet
per dhe me i plandosur-
mundet kandaret e baraspeshave me i ndryshue
mundet secilen zemer per ta sheruar
e per ta plagosur
kush je ti mbi dhe

qe rreth teje kurreshtjet sillen

kombe e fise e fe
si planetet rreth diellit
ti je e vqant je rreze nganjiher
por bresher e urrgan i qiellit
del edhe shpeshher
e nga njiher vet paqja je
sa e mbel je ne dashuri
ne tingujt e kenges e melankolisė
sa e bukur je lule mbi dhe
kur i kendon te shejt dashurisė
kur flet per te larten vlerė
l e lavd i thurė bukuris
kur flet per jetė e nderė
e emrin kur ja thua mirsisė
thelbin kur ja thua lirisė
motivin kur ja nxjerr pa qes
ne ty e nga ti
sa shum menquri mbillen
ti i ngjanė edhe manushaqes
kur qelė nga pa djallzia
e kahje te jetes mbi dhe
kur shprehesh nga vet mirėsia
kur paqet i mbjell nder ne
ti je vet mahnia
qe nder kombe je nisė e le
ku sh je ti
qe mu ne gjenialitet ke mbi
kush je
nganjiher je bashkuese
nga njiher je shkaktare e lotit
nganjiher je aq trishtuese
ti gjakun nga njiher e derdhė rreke
ti nderton edhe miqsi
ti je qudi e njerit te zotit
qepė nga njiher varrė
e nganjiher plagėt i hapė
ti del edhe nga gjeniu
por del edhe nga njeriu i marrė
ti ke edhe bukuri
por edhe paqes i hapė varr
ti je arti magjik i marrveshjes per dashuri
ti je fenomene
je vemendje edhe ne teater
ti je mahni
je shpresė e vlerė
je magnet i vemendjeve
nga njiher mbinė mu nė nderė
e nganjiher mbinė ne marrėzi
sa her ishe ne rrole si sater
e mjet i gjelatve
vegel e gjuhes servile
sa kshtjellat i ke pushtuar
e dijet i ke ndjekur ne lartsi
sa her ti kohrat i ke deshtuar
sa shum ke vyshkė karajfile
ti ke dalė edhe ne skena ironike
ti je mbjellur edhe nder kopshtije me hile
ke perthturė s akombe etnike
ke qenė edhe mjet i lugatve
sa vajet i ke shkaktuar
sa gzimet i ke sjellė magjike
sihariqeve ke ecur
sa shum shpresa ke lulzuar
sa her ne fyt ke ngecur
sa kohrat i ke ndryshuar

nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:11   #1822
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Toka flet
----------------
Toka flet por ju vesh nuk keni
ju nuk e ndėgjoni
ju nuk keni shpirtė qė ta ndjeni
se shurdhuar ju ka demoni
---------
toka flet gjėmon
ajo duron padrejtėsi
por askush gjuhen nuk ja don
tė gjith duan para e lakmi
-------------------
toka flet gjuhė qė askush nga ju nuk e kupton
toka flet zemėrsisht
ju nuk doni ta dini pėrse ajo lėngon
se egoja ju ka vu bisht
------------
toka flet gjėmon ashiqare
por ju nuk e ndjeni se keni pi mashtrim opium
ju ndjenjat nė treg interesi i keni qitė nė pazare
me i shit pėr njė qast me llokum
-----------------
toka flet e qanė e dėnesė pa hile
ju nuk doni fare tė ja dini o sy me mish
gjėmimet e sajė mi pėrktheu lulja karajfile
me lotin qė hjeshinė ja kishte prishė
-----------------
toka flet ajo gjakoset loti shkon te vullkani
e ju nuk e kutponi nė asnjė pėrkthim
se ju mendoni tė pini e tė hani
mbi gjak tė jetoni tė lumtur mbi gjėmim
--------------
toka flet ajo kėrkon nderė me pi
por ju ujė tė tillė nuk po mbani
ju po i thani lutjet e sajė se ujitje mosperfillse jeni ngi
nuk ndjeni etje vatani
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
Lexoni dhe shijoni vargje nga autori xhelal ferizi
bashkatdhetari juaj nė mėrgim
tregoni shoqes dhe shokut
ju deshiroj lexim tė k♪ndshėm tė nderuar bashkatdhtarė
kontakti
me autorin
[email protected]
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:12   #1823
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Nėpėr udhėt e shpirtit tim
--------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Nėpėr udhėt e shpirtit tim
me plagė qė qesin gjak
lotin tė vetmin ngushllim
i mėrguar rrugėve tė huaja me lak
-----------
barkun ushqim tė huaj
zemren tė uritur pėr atdhe
udhve tė mia jetime udhė qė po i stėr'vuaj
as qiell nuk jam as dhe
-----------
nuk jam as krua lotėsh se jam shterrė
nuk jam as sizif se as punė nuk kam
nuk jam as shtet se jam i harruar therrė
lule as bimė nuk jam
----------
nuk jam as qenje as cak
nuk jam as mjegull as kjartsi
shqip nuk mė duan me gjak
mė duan si hiq nė mvartėsi
---------------------
nuk kam flamur se ma moren
nuk kam simbol se mė shkombtarizuan
nuk kam etni se nga duart ma nxoren
mė njė emer tė pa njohur mė quajn
---------
njė shtet tallava ma njohen multi etnik
mė lan tė varur nė mėrgim
mė quajn me emer zhduku ik
mos u duk mbi dhe o harrim
----------
nuk jam askundi mė thonė
mos trokit nė asnjė derė
vuajtje mė thonė gjithmonė
zog i pa fole nė erė
----.---------
ndoshta as statusin as emrin nuk do tė ma njohin
as identitet mėrgimtarė
se ata vetėm nė errsirė shohin
vetė quhen qlirimtarė
-----------------
udhėve tė mia vuajtėrisht po tretem
nuk jam ma fuqi as pėr udhkryqe
ndoshta nė shkretira nji dit do tė mbetem
me i kja hallet me qyqe
----------
po po se kshtu e don koha satanike
tė eci si i huaj pa adresė e pa fis e farė
tė mos kem fole as shqipni etnike
tė mos quhem mbi dhe shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Lexoni vargje nga bashkatdhetari
juaj Xhelal Ferizi
l-i-r-i-k.-u nė mėrgim tregoni shoqes shokut
------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:12   #1824
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E di njė her si gjėmonte njė zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thue nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thua as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:14   #1825
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Po hanin po pinin bastardėt

------------------------
bastardėt po hanin po pinin
pasi gjith naten gratė i kishin tradhtuar
me laviret e pėrziera qejf shfrenin thonė se toka ishte trishtuar
ata mbi luks dėfryeshėm po rrinin
-----------
me laviret kishinė bė qejfet nė hotele luksoze
kishin dalė gjithkah me makina landrovera
ndihej kakarizja e gajasur rruspi'sht e zemrave bloze
qė nuk dinin q'ėsht etika e ndera
------------
tė gjith ishin vjedhacarė
kishin vjedhur djersen e popullit ata mjeran
shqipfolsa ishin mundoheshin tė quheshin shqiptarė
sa rrolėgji ishin politikan
--------------
ata kishin vjedhur nga arka e shtetit
smundja e tyre tėrrpi ua kėrkonte
ata ishin tė gjith fyti i detit
askush nė orgjinė e tyre nuk i ndalonte
-----------
tė qeshurat e tyre ngjanin nė qen' e krokodila
disa nė nji far kombinim hungurie
disa ngjanin nė lavire tė shartuar nė kopila
pse i mbanė o tokė etnije
--------
disa gratė i mbanin nė shtėpi
si mjet shėrbimi e skllavrie
disa idealin e kishin vetėm nė rruspi
nė masken pseudoatdhetarie
------
gojen e kishin plot atdhe
barkun ushqime luksoze
laviret i mbanin pran epshet me i mbajtė nxe
veset i kishin bigjoze
-----------
popullin si turmė e shikonin
varfanjakun me pėrbuzje nga pozita
ata model e kishin demonin
arkave tė popullit ju rrinin nė prita
--------------
kurthat ishin besa e tyre
prodhimi i tyre gazrat e pjerdhave parazite
stėrngopja me ushqime e zgėrdheshja pa kurfar fytyre
ishin puna e fryti i asaj elite
------------
me vjedhė djersen e popullit pa mėshirė
fytyren me pėrshtatė sipas teatrit kombtarė
fjalen tė kurvruar tė pėshtirė
vjedhjen ikonė kult tė parė
------------
rrotat e mdha foristrade
karnevalle qorodije manifestet politike
mitingjet hungurimė maskarade
rruspi'sht gjuhėt taktike
--------
q' lezet po ndjenin mbasi ishin relaksuar
disa kishin ndrruar partneret
tė ngopur duke gogėsuar
po flisnin tash pėr karakteret
------------
kishin mėsuar pėrmendsh tė gjitha hajmalitė
dinin tė bėheshin edhe hogjė e prift
po qe se shprehej nevoja flisnin pėr traditė
disa ishin pjellė e katranit me zift
---------------
disave goja ju hapej
laviret e nates parazite nė gushė i gudulisnin
barku parazitve vetėm sa s'po u hapej
laviret nė vesh kur ju pėshpėrisnin
-----------
e shpesh kėrkonin toalete
se pijet luksoze urinueshėm ndikonin
lakminė e kishin si dete
thesarin e kombit synonin
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
tregoni shokut shoqes
------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:15   #1826
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Nėse shekulli qanė me lot
--------------------------

Autori xhelal ferizi
-------------------
Nėse shekulli qanė me lot e ju dėfreheni
ju jeni tė bijtė e mohimit
nėse ju nga loti i shekullit dhimbje nuk ndjeheni
ju qenkeni tė bijtė e krimit
----------
nėse shekulli qanė me lot e ju lodroni
ju qenkeni vet akulli i zi
ju qenkenipjellė demoni
qė shekullin e mbani zili
------
nėse shekulli qanė me lot e ju hani e pini
ju qenkeni pa zemer
kur shekulli qanė me lot ju a e dini
se dhimbja e tijė ka emer
--------
kur shekulli qanė me lot e ju vallzoni pa ja nda
ju qenkeni egoizmi vet
shekulli u shterr u tha
e ju me ego pasuroheni si det
----------------
nėse shekulli qanė e me lot dėnesė
e ju tinzrisht qeshni
ju nuk paski aspak fe as besė
ma mirė katranet shpirt'ėrisht veshni
---------------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:16   #1827
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi mallė
sa qė kur u deha sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:16   #1828
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un me stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran njė prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:17   #1829
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha rrezistimi
si guri tash qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-09, 22:18   #1830
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA MERGIMTARI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.